VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND DUITSCHLANOS STANDPUNT IN PROCES-v. d. LUBBE. Naar aanleiding van de publicaties der enquête-commissie in rake den brand in het Rijksdaggebouw wordt van Duitsche zijde medegedeeld: Beklaagde Van der Lubbe heeft een vol ledig onderzochte bekentenis over de daad zelf en over rijn beweegredenen afgelegd. Het is ook bekend, uit welk milieu Van der Luube komt. Het is het recht van Duitsch- land op grond van dergelijke bewijzen een aanklacht in te dienen, in een proces de daad volledig op te helderen en den dader t« veroordeelen. Dat zal geschieden met Van der Lubbe en zijn medebeschuldigden. Al het andere, dat in rake de brandstich ting in het Rijksdaggebouw in het buiten land wordt gezegd, kan slechts dan voor de behandeling in Duitschland in aanmerking komen, wanneer de beweerde feiten voor het gerecht zoo geloofwaardig worden ge maakt, dat het van die feiten gebruik kan maken, als materiaal voor de verdere juri dische behandeling der zaak. OOSTENRIJK TEGEN DE STUDENTENONLUSTEN. „Deutsche Studentenschaft'" ontbonden. In een officieel communiqué wordt een aantal beschikkingen gepubliceerd, welke zijn getroffen om onlusten, zooals deze in het afgeloopen semester aan de Ooetenrijk- achre hoogeschoLen hebben plaats gehad, to verhinderen. Bij deze beschikkingen, welke den hoo- geschooloverheden reeds zijn toegezonden, wordt een hoogeschool wacht ingesteld, welke haar zetel zal hebben in de gebou wen van de hoogeschool. Deze wacht zal bijzondere kenteekenen dragen. Zij vormt een deel van de veiligheidsexecutieve van den bondsstaat, waaraan zij ook wat de or ganisatie betreft, onderschikt is. Zij staat evenwel den academischen autoriteiten bij de uitoefening der disciplinaire bevoegd heden ter beschikking, doch de wacht zal relf hebben te bellissen, wanneer zij zal intervenieeren. Zij zal eventueel in staat zijn de overige organen der veiligheidspo litie ter handhaving van de nut op de hoogescholen te ontbieden. Voorts wordt de ontbinding gevolen dor „Deutsche Studentenschaft" in Oostenrijk en wel omdat deze aangesloten is bij de in het Duitsche rijk bestaande Studenten schaft. Bovendien wordt nog eens gewezen op den oensuurplicht van het rectoraat, ter wijl slechts erkende va kvereeni gingen mededeelingen mogen laten aanplakken op het „zwarte bord". ITALIË HOFER OP VRIJE VOETEN. Italië levert hem niet ust De Tiroolsche gouwleider der Oosten- rij kacho nationaal-socialistische partij, Ho- fer, wien het gelukte uit de gevangenis te Innsbruck te ontsnappen en die in den nacht van Woensdag op Donderdag samen met zijn drie bevrijders het Italiaanscbe grensstation aan den Brenner bereikte, is door de Italiaansohe autoriteiten op vrije voeten gelaten. Italië is namelijk van oor deel, dat Hof er wegens een politiek mis drijf werd veroordeeld, zoodat aan den Oos- tenrijkBchen wensch in zake uitlevering geen gevolg kan worden gegeven. Hof er en de drie andere nationaal-socia listen hebben nog gisternamiddag Bresaa- none (Brixen) verlaten. Naar men weet, zijn zij voornemens, naar Neurenberg t-e vliegen, ten einde deel te nomen aan het congres der nationaal-socialistische partij. Hofer had rich na zijn aankomst op Ita- liaansch grondgebied allereerst naar Bri xen begeven, aangezien zijn ouders daar hun zomervacantie doorbrengen. Onder de Oostenrijksche nationaal-socia listen, die in verband met Hofer's vlucht zijn gearresteerd, bevindt zich, naar uit Innsbruck wordt gemeld, ook 'n boekhoud ster, die de triptiek hoeft verschaft voor den auto, waarmee Hofer en zijn bevrijders zijn ontkomen en die later onbeheerd werd teruggevonden. Vermoedelijk heeft ook de chauffour van den auto de wijk naar Italië genomen. Tegen Hofer en zijn begeleiders is door de justitie te Innsbruck een bevel tot ar restatie uitgevaardigd, dat aan de buiten- landLsche politie-autoriteiten is toegezon den. Terwijl de meeste nationaal-socialisten die na de ontvluchting van Hofer werden gearresteerd, intusschen weer op vrije voe ten zijn gesteld, is de gouwleider dr. Lenz, die eveneens in den nacht van Dinsdag op Woensdag in hechtenis werd genomen, ver oordeeld tot zeven weken gevangenisstraf. SPANJE SPAANSCHE VANDALEN. Weer een kerkgebouw verwoest. Ten gevolge van het ontploffen van twee bommen die voorzien waren van een tijd- regelaar, is de kerk van Milagrosa in brand geraakt, waardoor zij totaal werd vernield. Slechts enkele waardevolle ornamenten konden worden gered. CHINA DE JAPANNERS RUKKEN WEER OP. Toen de Japanners onlangs uit Jehol de Mongoolsche stad Dolon-nor bezetten op grond van het motief dat de Chinee- sohe formaties in het district onder com- munistischen invloed stonden, verklaar den zij dat hun opmarsch daar zou eindi gen, doch met een groot deel van Noord- China onder hun macht, rukken zij thans snel in Zuidelijke richting opnieuw naar den Grooten Muur op, doch dezen keer meer Westelijk van het gebied van het eigenlijke China, dat zij voordien bezetten. Aan een correspondentie uit Oharbin dd. 5 Augustus aan de „Manchester Guar dian" ontleenen wij nog de mededeeling, dat de algemeene toestand in Mands- joekwo oritiek wordt, daar de Japanners scherpe methoden .beginnen toe te passen, die onverwachte gevolgen kunnen hebben, daar de bevolking in haar geheel tegen de regeering is. Buitenlandsche oorrespon denten zijn gewaarschuwd, dat zij het land zullen moeten verlaten, indien zij be richten wegsturen, die op eenige wijze kunnen worden beschouwd als schadelijk voor de belangen van Mandsjoekwo of de Japanners. De Japansche militairen oefe nen controle uit op den telegraafdienstaz De oorrespondent deelt ook mede, dat in den ochtend van 29 Juli 84 personen uit de gevangenis werden gehaald, op bepaal de plaatsen buiten Charbin werden gedre ven, waar loopgraven waren voorbereid, en daar in groepen van 5 werden doodgescho ten. Niet bekend is of de slachtoffers ge wone misdadigers waren dan wel politieke misdadigers of oommunisten. Gemeld wordt ook dat even te voren 24 personen werden doodgeschoten. AMERIKA ROOSEVELT'S STRIJD VOOR DE WELVAART. Afschaffing van kinderarbeid. Op 31 Augustus is een nieuwe hoofdstuk ingeluid in de sociale geschiedenis der Vereenigde Staten. Van dien tijd af is in Amerika kinderarbeid verboden. Voor taan mag geen enkele werkgever, die zich onderwerpt aan het programma der N I. R.A. tot herstel van Amerika's economi sche leven kinderen beneden de 16 jaar voor zich laten werken. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor die jeugdige personen tussohen 14 en 16 jaar, die niet in fabrieksbedrijven en werkplaatsen ar beid vinden: voor hen is echter in de toekomst slechts een arbeidstijd van hoog stens 3 uur per dag toegestaan. Voorloopig betreft de nieuwe regeling naar schatting 250.000 kinderen; zij is echter de voorloopster van een belang rijke regeling, die zelfs in de grondwet der Vereenigde Staten zal worden vast gelegd. Reeds in 1924 is door het parle ment een amendement op de grondwet aangenomen, dat den kinderarbeid in Amerika verbiedtdeze bepaling wordt echter eerst algemeen van kracht, wan neer zij door minstens 36 der 48 bonds staten geratifioeerd is geworden. Terwijl in de periode van 1924 tot 1932 slechts zes staten deze grondwetswijziging bekrach tigden, is zij in het afgeloopen jaar verder door nog negen staten onderteekend. Hier uit blijkt, dat men steeds meer doordron gen wordt van het ongewenschte vaai kin derarbeid, niet alleen in het belang van de kindoren zelf, maar ook, ten einde door het uitschakelen van deze jeugdige perso nen de werkgelegenheid voor oudere per sonen te verruimen. Het aantal arbeidende kinderen in Amerika tusschen de tien en vijftien jaar, wordt op 800.000 geschat. Van dit aantal is 70 pet. werkzaam in de landbouwbedrij ven; zij vallen dus niet onder de ingevoer de codes dor N.I.R.A. Alle codes der verschillende industrieën die de goedkeuring van den president heb ben weggedragen, moesten kinderarbeid verbieden. Op grond van dit verbod moe ten de kinderen in de navolgende takken van industrie ontslagen worden: 20.500 in de textielbranche, 10.000 in hot confectie bedrijf, 7000 in de bou wind us trie, 5000 in de meubelindustrie en 68.000 in andere industrioele ondernemingen. De meeste ontslagen zullen vallen bij werkgevers, die niet aan speciale codes gebonden zijn, doch die alléén met de algemeene code hun instemming hebben betuigd. DE WEIGERACHTIGE FORD. De weigering van Ford om het nieuwe arbeidcha rter voor de automobielindustrie te aanvaarden, wekt in officieele kringen te Washington toenemenden wreveL Ge neraal Johnson verklaarde in een heden gehouden rede, er op te vertrouwen, dat de bevolking Ford zal dwingen tot het charter toe te treden. Voorts maakte hij een toespeling op de mogelijkheid, dat de regeering, die tot dusver een groot, aantal vrachtauto's van de Fordfabrieken heeft betrokken, voortaan haar bestellingen bij andere ondernemingen zou plaatsen. Wel is waar schijnt Ford zijn arbeiders loonen te beta'en, welke hooger zijn dan die van het charier, maar dit neemt niet weg, al dus de hers teldiota tor, dat hij het charter dient te onderteekenen. Ford's voornaamste bezwaar tegen het charter schijnt nog altijd te zijn, dat hij geen vakvereonigingsorganisatie in zijn fabrieken wil dulden. De situatie is er in tusschen voor hem niet gemakkelijker op geworden, daar 400 arbeiders uit zijn fa^ brioken te Newark een afdeeling hebben opgericht van den bond van arbeiders in do automobielindustrie. ONGEREGELDHEDEN IN PENNSYLVANIA. Te Oambria in den staat Pennsylvania, kwam het gisteren tot ernstige ongeregeld heden. Een menigte van 2000 arbeiders en arbeidsters trachtte de plaatselijke fabrie ken van onderkleeding binnen te dringen, die door 200 politieagenten werden be waakt. Er ontstond een verwoed handge meen, ih bet verloop waarvan versoheiden schoten werden afgevuurd. Pas na verloop van een uur slaagde de politie er in, de menigte te verspreiden. Twee stakers hebben bij de ongeregeld heden het leven verloren, terwijl twaalf personen werden gewond, o. w. twee agen ten en verscheiden meisjes. De ongeregeldheden stonden in verband met de zioh voortdurend uitbreidende sta king in de onderkleedinginduetrie. Het aantal stakers in deze industrie in het kustgebied van den Atlantische Ooeaan is thans tot omstreeks 40.000 gestegen. De staking is bedoeld als een protest tegen het arbeidsoharter, dat de bond van fabri kanten in de zijde-industrie aan de N. I. R. A. heeft voorgelegd. Dit charter voor ziet in een 40-prige arbeidsweek en een minimumloon van 13 dollar per week, ter wijl de aibeiders een 34-urige werkweek en een minimumloon van 18 dollar eischen. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Nieuwe willekei**. De Mexioaan8ohe godsdienststrijd heeft, naar Kipa uit Mexioo City meldt, zioh thans ook uitgebreid tot de staten Quere- taro en Aguascalientes. Osorio, de gouverneur van Queretaro, heeft bij decreet de leden der regeerings- partij gemachtigd, alle personen aan te geven, welke de godsdienstwetten overtre den. De katholieken komen hierdoor bloot te staan aan de ergste willekeur, daar op grond var. een enkele aanklacht reeds de wetten in al haar gestrengheid worden toegepast. De Katholieken van Queretaro hebben den borvdsautoriteiten om bescherming ge vraagd, dcch niet eens een antwoord ont vangen. Het anti-godsdienstige oomité van den staat Aguascalientes heeft laten voorstel len, de geloofs- en gewetensvrijheid op te heffen. Deze voorstellen worden, ondanks hun anti-katholieke tendenzen, krachtig ondersteund door vooraanstaande staats beambten. MILLI0ENEN VERDUISTERD DOOR MACHADO'S REGEERING? De Cubaansche regeering geeft het op zienbarende bericht, 'dat de xegeering- Machado een bedrag van 26 millioon dol lar heeft verduisterd. Het zou hier gn-np om gelden bestemd voor openbare bouw werken, waarvan Machado en zijn ministers zich het grootste deel zouden hebben toe geëigend. BUI TE NL. BERICHTEN ONTPLOFFING OP EEN TANKSCHIP. Vier dooden, tal van gewonden. Volgens een mededeeling uit Comodoro Rivadavia werden ten gevolge van een ontploffing aan boord van het Argentijn- sohe tankschip „Santa Cruz" 4 man ge dood en een groot aantal personen ge wond. De ontploffing had plaats in een der ruimen van het schip. VERGIFTIGING OP EEN BRUILOFT. In het Duitsche plaatsje Venwegen bij Aken zijn na een bruiloft ongeveer 30 gas ten ziek geworden. Zij toonden teekenen van vergiftiging. Bij geen hunner bestaat echter levensgevaar. DE MOORDAANSLAG OP PROF. LESSING. Dader nog niet gevonden. Den goheelen dag heeft, de politie van Mariënbad gezocht naar Eckert, die ver dacht wordt den moord op prof. Lessing gepleegd te hebben. Eckert, die te Dres den is geboren doch thans Tsjeoho-Slo- vaaksch staatsburger is, was een bekend strooper, die reeds eenmaal tot vijf maan den gevangenitr&f werd veroordeeld we gens een roofoverval. De politie is bij haar onderzoek te we ten gekomen, dat Eckert drie dagen gele den een gesprek heeft gehad met een vreemdelingin dat gesprek zou versohei den malen de naam Lessing zijn gebezeigd Ook deze vreemdeling is spoorloos ver dwenen. Prof. Lessing woonde sinds April te Ma- riënbad in de villa „Edelweiss". Zijn vrouw zorgde voor hun levensonderhoud door on derwijs te geven in do vreemde talen, voor welk doel zij een klein instituut in haar woning had geopend. Prof. Lessing had geen persoonlijke vijanden en was in Ma riënbad zeer gezien. Eenigen tijd geleden had hij in Praag een lezing gehouden over het onderwerp: „Wat zal er met de Joden gebeuren" Toen hij voor dit doel naar Praag reisde, werd hij door twee personen achtervolgd. Het scheen, dat prof. Les sing toen reeds een voorgevoel had, dat er iets met hem zou gebeuren, want ge durende de reis en ook bij zijn voordracht was hij zeer nerveus. BLOEDBAD IN TURKESTAN. Kasjgar in handen der Kirgiezen. In Ohineesoh Turkestan hebben opnieuw hevige gevechten plaats gehad tusschen Kirgiezen-stammen en leden ran den stam der Turgans. Honderdvijftig personen moeten hierbij zijn gedood. De Kirgiezen hebben het oude gedeelte der stad Kasjgar ingenomen welks bewoners naar de nieu we stad waren gevlucht. Men vreest, dat er in Kaejgar op groote schaal zal worden geplunderd en gemoord. BANDIETEN VERDWIJNEN ACHTER ROOKGORDIJN. Te South St. Paul hebben bandieten een brutalen roofoverval gepleegd, waar bij hun een buit van 30.000 dollar in han den viel, terwijl een politieman werd ge dood en een tweede ernstig gewond. Twee postloopers moesten een trans port van 80.000 dollar verzorgen. Den ban dieten moet dit feit bekend zijn geweest, want toen de beide loopers van den stoep van het postkantoor afdaalden, gevolgd door twee bewakers, terwijl aan beide zij den van den hoofdingang twee politieman nen op post stonden, kwam .plotseling een groepje mannen, die uit twee voor de deur staande auto's waren gekomen, op hen af. Een der beide politiemannen zag plotse ling dat een man een handmachinegeweer op hem richtte. Op hetzelfde oogenblik zag ook de andere politieman dit en aan gezien hij dacht slechts met één bandiet te doen te hebben, loste hij een sohot op den man, die neerviel. Van verschillende kanten openden toen echter andere ban dieten het vuur op de beide politiemannen de beide postbewakers en de twee loo pers, die de portefeuille met geld lieten vallen en het postkantoor in vluchtten. Met een tweede machinegeweer sproeiden de bandieten een waren kogelregen om zich een en het mag een wonder heeten, dat slechts de beide politiemannen getrof fen werden. Eenn hunner werd op slag gedood, terwijl de tweede vrij ernstig aan het hoofd gewond werd. Hij slaagde er nog in, een der bandieten neer te schie ten, die echter door zijn kameraden in een der beide auto's werd gedragen. Na dat zij zioh van de portefeuille met geld hadden meester gemaakt, gingen de ban dieten er met groote snelheid vandoor, een rookgordijn aohter zich verspreidend, waardoor vervolging niet mogelijk was, en luide signalen gevend met een krachtige sirene, waardoor het meeste verkeer stop te en hom een vrijen doortocht liet. WAAR HET MEEST GEDRONKEN WORDT. De Engelsohe en Noorsche regeeringen hebben tezamen een vergelijkend ondej> zoek ingesteld naar het gebruik van bier en wijn. Op grond van officieele statistie ken publiceeren zij thans de resultaten van hun onderzoek, dat zioh uitstrekte over 28 landen. De resultaten zijn als volgt: Frankrijk verbruikt per hoofd 146 liter wijn, Italië 92, Spanje 88, Zwitserland 46,* Griekenland 36, Hongarije 32, Bulgarije 22, Roemenië en Oostenrijk ieder 15 liter per hoofd. Duitschland blijft thans beneden de grens van 10 liter. Per hoofd wordt het meeste bier gedron ken in België, n.l. 185 liter, deun volgt Groot-Brittannië met 77, Oostenriik met 72, en Duitschland met 68 liter per hoofd. Voor de overige landen zijn de cijfers als volgt: Argentinië, Canada, Denemarken ieder 62, Australië 51, Zwitserland 46, Frankrijk en Ierland ieder 42, Zweden 38, Holland en Noorwegen ieder 19 liter per hoofd. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Aan de agenda van den Gemeenteraad op Maandag 4 September, des namiddags te twee uur, is nog het volgende punt toe gevoegd Voorstel tot verhooging van het voor 1933 ter beschikking van het Crisis-Comité Leiden, Afd. B. gestelde bedrag voor het verleenen van aanvullenden steun aan on dersteunde werkloozen. SUBSIDIE AAN HET CRISIS-COMITé. Op 8 Maart 1933 besloot de Raad een bedrag van 4382 50 ter beschikking van het Crisis-Comité Leiden, afd .B, te stellen voor het verleenen van aanvullenden steun aan ondersteunde werkloozen over het eerste halfjaar 1933, mits het Nationaal Crisis-Comité voor hetzelfde doel een ge lijk bedrag ter beschikking van de gemeen te stelde. Bij schrijven van den 31en Maart 1933 deelde het Nationaal Crisis-Comité mede, dat te dien einde een bedrag van 4382.50 aan de gemeente werd toegekend. Over het le halfjaar 1933 heeft het Cri sis-Comité Leiden, afd. B, ten behoeve van het verleenen van aanvullenden steun in natura aan ondersteunde werkloozen mits dien kunnen beschikken over een bedrag van 2 X 4382.50 8765. Ingevolge een circulaire van het Natio naal Crisis-Comité is voor de gemeentelijke subsidie en voor de bijdrage van dat Comi té voor het le halfjaar 1933 te zamen als voorloopige basis van berekening aange nomen het werkloozencijfer op 29 October, zijnde 3506, vermenigvuldigd met 2.50. Nu echter inmiddels de gegevens be schikbaar zijn, volgens welke de definitieve subsidie en bijdrage over het geheele jaar 1933 moeten worden berekend zijnde het gemiddelde werkloozencijfer over het 2e halfjaar 1932 van 3366 kan thans tot vaststelling van de subsidie en bijdrage over het geheele jaar 1933 worden overge gaan, waardoor het. Crisis-Comité Leiden, afd. B, ook voor het 2e halfjaar 1933 over de benoodigde middelen tot het verstrek ken van aanvullenden steun kan beschik ken. Op gTond ven de gegevens voor de defi nitieve berekening zal de voor het geheele jaar 1Ö33 door de gemeente op de begroo ting uit te trekken subsidie 3366 X 5. 16.830.moeten bedragen, waarin een bijdrage door het Nationaal Crisis-Comité wordt verleend van de helft of 8415. Op de begrooting is thans uitgetrokken wegens subsidie 8765.— en wegens bij dragen 4382.50, zoodat die posten moeten worden verhoogd met reep. 8066.— en 4032.50. Ten laste van de gemeente komt mits dien nog een bedrag van 8065 4032 50 4032.50, welk bedrag kan worden ge vonden door afschrijving van den poet „On voorzien", waarop nog 38360.68 beschik baar is. In verband met het vorenstaande geven B. en W. den Raad in overweging nog een bedrag van 4032 50 ter beschikking te stellen van het Crisis-Comité Leiden, afd. B, voor het verleenen van aanvullenden steun aan ondersteunde werkloozen over het jaar 1933, mits het Nationaal Crisis- Comité nog een bijdrage van 4032.50 ver leent. KAMER VAN KOOPHANDEL. Toiunies en Contingenteering. Het bureau der K. v. K. voor Rijnland stelt de Kamer voor aan den Raad van Ministers een adres over bovengenoemd onderwerp te zenden, waarin oon. wordt gezegd De wisselwerking, welke bestaat tus schen de belemmering van den internatio nalen handel en de daling der goederen- prijzen, maakt voor Nederland, dat zoozeer op export is aangewezen, de situatie steeds moeilijker. De groote nood welk» ondanks alle ge nomen maatregelen in ons land zal blijven heerschen, maakt het daarom meer dan ooit noodzakelijk de nog bestaande export mogelijkheid blijvend zoo hoog mogelijk op te voeren. De Kamer veroorlooft zich ter bereiking hiervan aansluiting te zoeken aan haar adres aan Uw College van 11 Februari 1932, inzake Tolunies. Sedert dien heeft de ontwikkeling der feiten de Kamer beves tigd in hare overtuiging, dat in dergelijke Tolunies de best mogelijke oplossing ia ge legen om de ergste belemmeringen van den internationalen handel uit den weg te rui men. In het bijzonder is de Kamer tot deze overtuiging gekomen door twee feiten: lo. Eenerzijds zjal de oonventie van Ouchy klaarblijkelijk voorfoopig geen ef fect sorteeren; 2o. is inmiddels in de contingenteering een mogelijkheid gegeven om paal en perk te stellen aan het bezwaar tegen de door de Kamer gepropageerde Tolunie aange voerd, dat n.l. een land zou worden over stroomd door goederen uit het verbonden land. Wat ten eerste de conventie van Ouchy betreft, meent de Kamer aan de algemeene overtuiging uitdrukking te geven wanneer zij opmerkt, dat na de afwijzende houding van Engeland en de weinige sympathie vau Amerika, van inwerkingtreding van de conventie niets zal kunnen komen. Teleurstellend was ook dat de Scandina vische landen zioh niet bij Ouchy wensch- ten aan te sluiten. Een groot nadeel van deze conventie is trouwens dat de directe voordeelen gering zijn en de directe nadee- len in bepaalde gevallen zeer groot zouden kunnen zijn. Ten tweede ziet de Kamer m de contin genteering een geschikt middel om tege moet te komen aan het ook in haar adres van 11 Februari reeds genoemde bezwaar, dat een verbonden land zou worden over stroomd met de uit het andere verbonden land ingevoerde goederen. Door middel van de contingenteering is op betrekkelijk eenvoudige wijze aan dit bezwaar tegemoet te komen, wanneer een land dat een der gelijke overstrooming vreest, stelt dat in totaal in een bepaalde periode niet meer dan een zeker kwantum dier goederen zal mogen worden ingevoerd, waarbij het als dan aan het verbonden land of aan de ver bonden landen moet vrij staan desnoods dit geheele kwantum in te voeren. De voor deelen voor het land van uitvoer zouden alsdan nog immer zeer groot blijven, ter wijl het nadeel', voor het land van invoer zou wegvallen. Het komt de Kamer voor, dat te dezer zake zeer wel voor de bedreigde producen- tengroep geval voor geval practische rege lingen te treffen zijn. Hier komt bij, dat door andere niet ge ünieerde landen nimmer uit hoofde van de meestbegunstiging een bezwaar tegen een dergelijke Tolunie kan worden gemaakt, daar de praktijk der handelspolitiek van alle er van uitgaat, dat de meestbegunsti ging geen betrekking heeft op contingen teering. Op grond daarvan stelt de regeering in ons land ook voor, om ondanks de meest- begunstigingsverdragen de verschillende landen op niet-gelijke wijze te behandelen. Heeft de regeering met krachtige hand ingegrepen om de gevolgen van de cri sis zoo veel mogelijk te bestrijden, de Ka mer spreekt de hoop uit dat een even krachtige houding zal worden aangenomen om de oorzaken van de crisis weg te nemen. De Kamer veroorlooft zich de regeering te verzoeken krachtige pogingen in het werk te stellen ora zoo spoedig mogelijk met leifst een zoo groot mogelijke groep andere Staten, Tolunies als hier bepleit, te sluiten. VischprOpaganda in Nederland. Zooals aan de Leden der Kamer bekend is, werd door de Kamer van Koophandel te Alkmaar dd. 12 November 1932 bij onze Kamer aanhangig gemaakt het plan van den heer Grunwald om door meer en betere

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6