Zaterdag-en Maandag Haarlenifiierstr. M. BRINKS - TURFMARKT II - TEL. 2336 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933 ETRSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 Rept. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoog*te barometerst.768-8 te Scilly. Laagste barometerst.: 753.3 te Vardö, Verwaching tot den avond van 2 Sept.: Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijke wind gedeelteijk bewolkt, waarschijnlijk enkele genbuien, en weinig verandering in tem peratuur. Het hoogedruk-gebied over de Golf van Biscaje is aan zijn Noordzijde aan betee- kenis afgenomen. Het gisteren reeds ge noemde (taalgebied bij Schotland heeft zich zuidelijker uitgebreid dan verwacht werd en hedennacht in ons land eenige re gen gebracht. De bevolking nam toe en in het midden van ons land daalde de tempe ratuur. Flinke barometerstijgingen over de Faroer en Schotland doen een tijdelijk Noord-Westelijke wind met eenige regen buien verwachten. Te IJsland bevindt zich weer een nieuwe depressie. Over de Oostzee-sta ten trok het maximum af. In Scandinavië en over de Britsche eilanden is veel regen gevallen. In Duitschland is het weer thans verslechterend. Over Zuid en Midden-Frankrijk bleef het nog vrij goed. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 184 gr. 0. LICHT OP VOOR FIETSERS ML: Van Vrijdagnamiddag 8.20 uur tot Zaterdagmorgen 5.41 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 2 Sept. v.m. 2.11 uur en nam. 2.36 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 20.gr. C. Zweminrichting JDe Zojl", om 7 uur: 18.6 gr. 0. INGEZONDEN STUKKEN De fakkeloptocht op 6 September te Leiden. Leiden, 31 Augustus 1933. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van de opmerking in het avondblad van heden, betreffende de orga nisatie van de op 6 September a.s. te hou den Fakkeloptocht, welke organisatie door het N. J. V. in handen gehouden is, deel ik u het volgende mede. Inderdaad is het juister, en gebruikelijk, om, wanneer meerdere vereenigingen tot een gezamenlijk optreden besluiten, de or ganisatie daarvan op te dragen aan een al gemeen comité, gevormd uit de deelnemen de vereenigingen. Waar echter de tijd tusschen het initia tief en de datum, waarop de optocht plaats moet hebben, zeer gering is, ont breekt de tijd, een algemeen comité te vor men, alvorens met de uitvoering aan te vangen. Hopend, het voor u vreemde van deze opzet verklaard te hebben, tevens, dat u dit wel zult willen opnemen in het vol gende avondblad. Hoogachtend, O. W. S. JOSEPHUS JITTA. Voorzitter v. d. afd. Leiden van het Nationaal Jongeren Verbond. Wy nemen gaarne nota van deze ver klaring voor het vreemde in den opzet van den fakkeloptocht te Leiden op 6 Sep tember a.s. 't Blijft echter jammer, dat het zóó ge- loopen is! 't Betreft hier toch niet een vorm kwestie zonder meer. In het geding is hier o.i. een vorm van hoffelijkheid en be leefdheid, die inhoud heeft, en die in onze samenleving niet mag worden ver waarloosd, zeker niet door jongeren, die de nationale eenheid en saamhoorigheid willen bevorderen. Dan moet bij een ge- meenschappelijken opzet en gemeenschap pelijk streven van personen van verschil lend beginsel en verschillende richting niet ééne richting de leiding nemen, terwijl de anderen kunnen meeloopendoch moe ten allen in volkomen gelijkwaardigheid hun aandeel hebben in de uitvoering en verwezenlijking van de gemeenschappelij ke bedoeling. Red. buitengewoon voordeelige AANBIEDINGEN MATZIJDEN DAMESKOUSEN, bijzonder fijn,nieuwste tinten, alleen Zaterdag en Maandag, E"7V0 van 80 voor 2-pers. Ongebleekte LAKENS, sterke kwaliteit, alleen Zaterdag en Maandag, Q"7Vo van 1.10 voor0/ 12 GEBLEEKT AMERIKAANSCH OOGJES, 80 cM. breed, prima kwaliteit, alleen Zaterdag en Maandag Ol van 28 voor GESTREEPT PYAMA FLANEL, bijzonder mooie strepen en kleuren, alleen Zaterdag en Maandag IQ van 24 voor SP0TG0EDK00PE PARTIJ-AA^ Alle maten sporttlanel 59 BIEDING MANSWERKHEMDEN Alle maten erépestof 62 HANDGEWEVEN TAFELKLEE- DEN, 120 150, extra reclame, alleen Zaterdag en Maandag Q7Vo van 1.20 voorOJ GEBLOEMDE WOLLEN DEKENS, 150 200 cM., buitengewoon voordeelig, alleen Zaterdag en Maandag O EQ van 3.40 voorfc.ww PLUCHETTE voor Gordijnen, naturel kleur, Alleen Zaterdag en Maandag EOVo van 75 vooruu ONTBIJTSERVIEZEN, moderne frisscbe décors, alleen Zaterdag en Maandag O QE 2 extra voordeeltjes, uitsluitend tegen inlevering van bon UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. PAARD TUftSCHEJN PUBLIEK GESPRONGEN. Meisje ernstig gewond. Tijdens de feesten gistermiddag op het feestterrein heeft een ongeluk plaats ge had, dat een slachtoffer heeft geëisebt. Bij het nummer hindernis nemen, uitge voerd door do Veursche Manege, sprong een paard, na een hindernis genomen te hebben, midden in het publiek. Een 17 jarige dochter van den melkslijter Roos, wonende aan de Leidsehe Kade, kreeg een trap tegen het been, waardoor een ernstige beenwond ontstond. De be rijder, de heer Hazebroek, welke over den kop werd afgeworpen, klaagde later over pijn in den rug. Het meisje werd voorloopig verbonden door de heeren J. Koole, J. Groen en M. de Groot, leden van E.H.B.O. en daarna door dr. Perquin per auto naar Dr. Kteijers vervoerd, alwaar een definitief verband werd gelegd, daarna is het meisje naar de ouderlijke woning vervoerd. NOORDWIJK. KONINGINNEFEEST. leder liep met een lampion. Op waardige wijze is gisteren in Noord- wijk de verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin herdacht, waarbij vooral het enthousia-sme van de jeugd hoogtij vierde. In het geheele dorp zag men de drie kleur vrooüjk wapperen en het hoogte punt der feestvreugde werd wel bereikt bij de kleurige en vToolijke kinderoptocht, welke begeleid door het Fanfarekorps „Exselcior" te halftien door het dorp trok, om nadien iedor in de desbetreffende scholen een tractatie in ontvangst te ne men. In den namiddag hadden op het Lin den plein en op de Voorstraat de verschil lende kinderspelen plaats, waaraan door een 600 kinderen werd deelgenomen, de uitslagen hiervan zijn als volgt-: Prijzen mooist versierd rijwiel: 1. Trien Plug, 2. Marie Kriek, 3. Agnes Ruigrok, 4. Marie de Lange, 5. Margje v. Went, 6. To Puttelaar. Mastklimmen voor jongens: 1. ïtr. van Oosten, 2. Jeroen Hermans, 3e. Hugo Steen voorden, 4e. Frans Vink, 5e. Wim v. d. Berg, 6e. Leen Plug, le. Bernard Diels, 8e. Adriaan v. Went. Baldragen voor meisjes: 1. Lena Pas- sohicr, 2 Neeltjo v. d Hoonaard, 3. Alie do Haan. 4. Marie Steen voord en, 5. Ca- trien de Lange, 6. Annie Faase, 7. Nel Her mans, 8. Marie v. d. Berg, 9. Annie Ree kers, 10. J. v. d. List, 11. Dora Steenvoor- den, 12. Jannie v. d. Haak, 13. Rika Smit, 14. Ida Reekers, 15. J. Mourits, 16. Rika Goud, Zilver, Horlogerie Verlovings-, Zegel- en Fantasieringen Wijnands, 17. Nelli v. Oosten, 18. Grientje v. d. Haak, 19. Mien Christiaanse, 20. Coi> rie Hoogeveen, 21. Jans Groenenwoud, 22. Jo Koelewijn, 23. Catrien v. Schooten, 24. Rietje Bierman, 25. Nellie Bierman, 26. Nellie Westgeest, 27. Greta Vink, 28. Jo v. Dam, 30. Dina Duinstee, bl. Rika v. d. Meer, 32. Annie Hermans. Zakloopen voor jongens: 1. Jo Hooger- vorst, 2. Frans v. d. Berg, 3. Jan Zwetsloot, 4. Wim Ruigrok, 6. Jacob Hoogeveen, 6. Jacob v. d. Loo, 7. Adriaan Sluijs, 8. Piet Meijer, 9. Simon Steenvoorden, 10. Kees Ruigrok, 11. Jan Bakker, 12. Kees v. Dam, 13. Louis Doovee, 14. Jas. Sluijs, 15. Jan Groenendijk, 16. Jaap Noordermeer, 17. Mareien Groenenwoud, 18. Rienus Janson, 19. Evert Steenvoorden, 20. Nioo Zoet, 21. Lou Janson, 22. Cor Vink, 23. Adriaan Bierman, 24. Willem Zoutenbier, 25. Jan v Went, 26. Crijn Haasnoot. Ringrijden op fiets voor meisjes: 1. Rie Engelsman. 2. Agnes Ruigrok, 3. Marie Kriek, 4. Corrie Waasdorp, 5. Leni Koele- man, 6. Annie v. Eeden, 7. J. v. d. Weij- den, 8. Marie de Lange, 9 Corrie Alke made, 10 Jo Koelewijn, 11. Zoetje Varke- viser, 12. Mariet-je Caspers, 13 Neeltjo Haak, 14. Bab v. d. Weijden, 16. Ina Boot. In den avond had op het Lindenplein nog een concert plaats, gegeven door het Harmonie-gezelschap „Crescendo", waar voor veel belangstelling bestond. Do lam pion-optocht na afloop hiervan werd een groot succes, want een lange stoet sloot zich achter de muziek aan en het was een lust om dit schouwspel te bekijken. Door de goede zorgen der politie, welke het ver keer goed had geregeld, verliepen de fees telijkheden in volmaakte orde en had er geen enkele wanklank plaats. SASSENHEIM KONINGINNEFEEST Het Crisis-comité maakte goede zaken Begunstigd door mooi zomerweer werd gisterenmiddag het Koninginnefeest gehou den. Vanaf vele huizen waren de Holland- sche driekleuren uitgehangen ter opluiste ring van dit feest, dat in hoofdzaak voor de kinderen was gelegd. Te twee uur waren alle schoolkinderen van diverse scholen op hun plaats, om een optocht door het dorp te maken. Voorop ging de muziek St. Ara- brosius, daarachter het bestuur der Orauje- vereeniging. De stoet trok vanaf de school met den Bijbel; elke school welke gepas seerd werd, sloot zich daarbij aan- Ook de mondharmonika-vereeniging „Excelsior" speelde een pittig marschje. By Huize „Sas- sem" werd gekeerd, waarna met de stoet* van ruim 1000 kinderen naar het sportveld werd gemarcheerd. Aldaar aangekomen werd de stoet ontvangen door den voorzit ter der Oranjevereeniging, den heer Bis- schops, die de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep op dezen mooien Oranje- dag. Spr. zeide, dat deze dag op beschei den wijze zal verloopen. De tijden en de financiën van de Oranjevereen. laten niet toe om veel kosten te maken en groote festiviteiten te houden. Daarom heeft het bestuur gemeend alleen een kinderfeest te organiseeren met poppenkastvertooning en een tractatie. Het Crisis-comité heeft echter voor en kele vermakelijkheden gezorgd om daar- daar de gelden, welke anders naar andere plaatsen zullen trekken .zooveel mogelijk hier te laten en daarmede dreigen kas te versterken, om a.s. winter eenig leed te kunnen verzachten. Met een algemeen ap plaus werden deze woorden begroet, waar na het Wilhelmus werd gezongen. Hierna werd een vertooning gehouden van de poppenkast, wat voor de kinderen alleraardigst was. Jammer, dat vele van die kleintjes die vermaarde vertooning maar ten deele konden zien. In den lateren middag en avond was de belangstelling groot in de ruime tent, wel ke was gebouwd door werklooze vaklieden, voor het Crisis-comité, waarin diverse aan trekkelijkheden waren ondergebracht, zoo als schieten, touwtrekken, visschen, rad van avontuur, oliebollen en poffertjes-eten en diverse dranken gebruiken. Voorzeker maakte het comité „goede zaken", want de belangstelling was steeds van dien aard dat alle comité-leden in actie waren met de bediening. 's Avonds gaf de plaatselijke fanfare een concert in de speciaal gebouwde tent, wat ook aardig wat menschen op de been bracht. Zoo is het feest, hoe bescheiden dan ook, in den goeden geest gevierd. AUTOMATISEERING DER TELEFOON De Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier ma.kt bekend, dat op 5 September a.s. te 13 uur de automati sche telefoondienst wordt ingevoerd te Lisse, Sassenheim en Noord wij kerhout. Van dat tijdstip af kunnen de locale ge sprekken en de ir>-rlocale gesprekken tus schen die plaatsen onderling en met het lo cale net Haarlem door middel van den kiesschijf aan de telefoontoestellen der huisaansluitingen door de abonné's zelf worden tot stand gebracht. Voor het tot stand brenge nvan volauto matische interlocale gesprekken met de netten Haarlem, Lisse, Sassenheim, en Noord wij kerhout, moet eerst het ken-getal worden gekozen van het desbetreffende net Dit is voor Haarlem K. 500; voor Lisse K. 530; voor Sassenheim K. 532; voor Noordwijkerhout K. 533. Hoort men daarna een hoogèn zoemer toon, dan kan men het nummer van den ge- abonneerden kiezen. Het telefoonnet Lisse wordt gesplitst in de netten, Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout. De netten Lisse, Sassenheim, en Noord wijkerhout komen van dien datum af on der het beheer van het hoofd van 'het tele foondistrict Haarlem; dat te Hillegom op een nader te bepalen datum. Het tarief der telefoongesprekken wordt bepaald op 2 cent per locaal gesprek, 5 cent per 3 minuten gesprek tusschen de plaatsen onderling en 15 cent per 3 minuten voor een gesprek met Haarlem. Men leze aandachtig, wat in de locale gidsen omtrent het kiezen der abonné's wordt vermeld. Ongeval. Hedenmorgen om ongeveer half vijf had nabij de Warmonderdam een ongeval plaats. Een luxe auto, uit Amster dam komende, reed tegen een paar stukken van een aldaar los liggend wissel op en kwam toen in de afrastering terecht. De nog zoogoed als nieuwe auto werd erg beschadigd. De bestuurder kwam er zon der ongelukken af. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de bestuurder te zeer vermoeid was en blijkbaar was ingeslapen. De auto werd later weggesleept. OEGSTGEEST. KONINGINNEFEEST. Een welgeslaagde kinderhulde. Op werkelijk hartelijke wijze heeft men in onze gemeente wederom de verjaardag van onze geliefde Koningin gevierd. Al werd zooals overal, ook hier de feestvreug de min of meer getemperd door den druk der omstandigheden, men heeft toch blijk gegeven van groote aanhankelijkheid aan het Koninklijk huis. Met eeen kinderfeest werd de dag in gezet. Terwijl van vele huizen de Neder- iandsche driekleur wapperde en ook de trams, die door het dorp gingen, met vlag gen waren getooid, kwamen de schoolkin deren xn lichte zomerkleeding en omhangen met oranje-sjerp of een ander oranje sym bool dragend te samen by „Het Witte Huis", waar reeds werd begonnen met een heer lijke tractatie. De R. K. Harmoniekapel luis terde dit alles op met het spelen van va- derlandsche liederen. Om halftien had een zanguitvoering plaats voor het raadhuis, waar onder lei ding van den heer van Til (de heer van Noord was door een keelaandoening ver hinderd) de blijde kinderstemmen hulde brachten aan den burgemeester en zyn „staf". Het prachtige zomerweer begunstigde het feest ten zeerste en zoo hielden de kin deren een optocht door het dorp, begeleid door de N. Z. H. Harmonie en de Harmonie „Triumph", die vroolyke marschen speel de en zoo een blijde en feestelijke Oranje stemming bij de kinderen brachten. Daarna werden de kinderen nogmaals onthaald. Om één uur kwamen de kinderen bijeen in het Oranjepark, waar door bereidwillig heid der bouwmaatschappij een stuk land was beschikbaar gesteld voor de verschil lende spelen. Om drie uur trok men naar de Endegees- terlaan voor het aanschouwen der traditio- neele ringrydery. Het terras van „Het Witte Huis" was weldra overvuld en de obers sleepten steeds meer stoelen- aan om den „dorstigen" een zitplaatsje te verschaffen. Nadat de prijzen voor de mooiste versie ring waren vastgesteld, reden spoedig de verschillende paren onder de ringlat door. Des avonds te acht uur bereikte de druk te in het Wilhelmina-park haar toppunt en werd een stoet geformeerd tot het houden eener lampion-optocht, die uitstekend slaag de. Beide reeds genoemde muziekgezel schappen luisterde het geheel op. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, R. K. Metaalbewerkersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Aug tot en met Zondag 3 Sept. a.s. waargenomen door apotheek M. Boek wijt, Vischmarkt 8, Tel. 562. In de optocht reden o.m. mee het bestuur der Oranjevereeniging met haar eere-voor- zitter, Burgemeester van Gerrevink. Terug gekeerd bij het gemeentehuis werd de stoet ontbonden en begaven zich de verschillen de feestgangers na de café's, waar volop muziek was en ook gelegenheid werd ge geven tot een dansje. Terloops vernamen wij, dat het in de bedoeling ligt het volgen de jaar ter gelegenheid van 't 25-jarig be staan der Oranjevereeniging een groot feest te organiseeren. Geven we hieronder nog de uitslag der verschillennde wedstrijden. Ringrijden voor paren: le prijs mej. L. Verdegaal en den heer H. Hooimans; 2e pr. mej. M. v. Zijverden en de heer C. Bak ker; 3e pr. mevr. Zand voort en den heer Zandvoort; 4e pr. mej. A. Breedijk en de heer J. Bouman; 5e pr. mej. J. v. Velzen en de heer P. Paardekooper; 6e pr. mej. Heemskerk en de heer J. Heemskerk. Tonkruien voor meisjes van 1214 jaar: le prijs Marie Juffermans; 2e pr. R. Mechelse; 3e pr. T. Akerboom; 4e pr. L. Kooloos; 5e pr. D. Star; 6e pr. R. Onder water; 7e pr. C. Molenkamp. Tonkneppelen voor mannen: le prijs J. Wijsman; 2e pr. L. Wijsman; 3e pr. D. Hoogervorst; 4e pr. C. Strijk; 5e pr. W. v. d. Sleet; 6e pr. J. Wezel; 7e pr. L. v. d. Hoonaard; 8e pr. Joh. Glasbergen. Versierde rijtuigen: le prijs de heer C. Bakker en mej. M. v. Zijverden; 2e pr. de heer A. C. Paardekooper en mej. P. Jan sen; 3e pr. de heer J. Juffermans en mej. P. Paardekooper; 4e pr. de heer M. Ver haar en echtgenoote; 5e pr. de heer N. de Wit en mej. J. Strijk; 6e pr. de heer P. Paardekooper en mej. J. v. Velzen. De jury sprak dank uit voor de groote deelname en mooie versieringen. Zakloopen met parapluie, voor jongens van 1113 jaar: le pr. Jan Uittenbogaard Jr., 2e T. de Vreede, 3e R. Uittenbogaard Jac.zn., 4e Hans v. d. Etel, 5e K. v. d. Put ten,, 6e, Jac. Uittenbogaard, 7e P. v. d. Mey, 8e K. Star en vervolgens tot 14. Hardloopen met hindernissen voor jon gens van 1214 jaar: le pr. Nico Jansen, 2e Henk Los, 3e Adr. Duyverman, 4e Gep. den Ouden, 5e Joh. de Jong, 6e, Jan Wasse naar, 7e Jacob Wassenaar, 8e M. Buitenom, 9e. Alb .Ruigrok. Mastklimmen voor jongens van 1416 j.: le pr. Jac. v. d. Luyt, 2e P. Verbeek, 3e K. Broers, 4e F. Koudijs, 5e Arn. Vermeer, 6e A. Juffermans, 7e. A. Ruigrok, 8e. J. Aker boom. Muiltje loopen voor meisjes van 1113 j. le pr. Wimmi Kraan, 2e pr. M. Reisdam, 3e Gr. v. Eigen, 4e R. v. d. Hoog, 5e N. Wil- mer, 6e. M. Buitenom, 7e J. Raphael, 8e L. Gravenkamp. STADSNIEUWS „BOEFJE". In den Leidschen Schouwburg, geeft het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Melsert, Woens dag 6 September des avonds om kwart over acht eene wederopvoering tegen populaire prijzen van Brusse's „Boefje". Annie van der Lugt Melsert-van Ees speelt, gelijk in alle vorige voorstellingen van dit stuk, de rol van Jan Grovers. „Litteris Sacrum". Naar wij vernemen, heeft de Kon. Ver. „Litteris Sacrum" voor het a.s. seizoen in studie genomen „Mejonkvrouwe De la Seig- lière", blijspel in 4 bedrijven van Jules Sandeau, in de vertaling en bewerking van haar lid mr. J. C. Dros. De opvoeringen van dit aardige blijspel, dat speelt in 1817 en dat indertijd door dr. Rooyaards met veel succes werd opge voerd, kunnen in Januari tegemoet gezien worden. Met „Mejonkvrouwe De la Seiglière zal „Litteris" ook deelnemen aan de internatio nale tooneelwedstrijd te Haarlem, uitge schreven door de Haarlemsche tooneelver- eeniging „Jacob van Lennep". Boottocht „Rood-Wit" De boottocht van Rood-Wit wordt ge houden op Zondag a.s. te 6 uur vanaf Schrij- versbrug (Zijlpoort). Hij gaat over de Ka- ger- en Brasemermeeren met. salonboot „Concordia", muziek aan boord. Plaatsbewijzen bij A. van Noort, Haar lemmerstraat 139 en aan de boot. Enhoe vondt u uw biefstuk mijnheer? Met behulp van een zakmicroseoopje dat 240X vergroot. (Moustique),

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2