DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Onze publieke spreektribune over de Stadhuisplannen DE LEIDSCHE STADHUIS-QUASTIE. Fouet: Wa6 du ererbt van deinen Vatern hast Erwirb es, um es zu beeitzen. I>ie Botschaft hör'ich wohl allein mir feMt der Glaube. Het Leid sch e-s tad h uie - vra ags tuk, dafc door de brand van '29 in een acuut stadium geraakte, schijnt de oplossing thans nabij; echter vier jaren van overleg en proefne mingen, mogen de autoriteiten nu niet op eens tot een wanhoopsbesluit brengen! De quaesiie is te belangrijk, immers het symbool van Leiden's glorie staat op het spel, één der schoonste stalen van Neder- landsche kunst ie in het geding. In den breede behoeft niet nogmaals betoogd te worden hoe historici en aesthe tics over dit gebouw oordeelen en getuig den; hoezeer de kunstwerken tentoonsprei den wat innerlijk een volk, een tijdperk beheerscht, vereischt geen nadere verkla ring, maar dat een moment als het oude Leidsche stadhuis getuigde van den geest en de wilskracht van Hollands grootechen tijd, daar zij nog even aan herinnerd. Dat juist Leiden's voornaamste huis die ideeën vertolkte, was zoowel de trots der Leidenaars als van de andere vaderlan ders. In dit verband zij gereleveerd, dat in 's lands geschiedenis, ja, in 's we relde evolutie de naam der stad Leiden zulk een eervolle plaats inneemt, dat het elk bezoe ker van de Sleutel-stad bevredigt in het sohoone, dat Leiden biedt, iets van het groote, verhevene te herkennen. Is het niet een allereerste plicht, dat zinvolle schoone gebouw te bewaren in on- gerepten staat te bestendigen t Velen ge tuigden van dien- plioht en bij de herstel plannen van Leid ene Stadhuis stelden de vroede vaderen: „Er wordt nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat het ge- wenscht is aan den ouden gevel met zijn bordes en andere toegangen de functie te hergeven, welke hij in de traditie van Leiden beeft,„Het zwaartepunt van het stadhuis als representatief cen trum van het stadsbestuur moet aan de Breestraat liggen, het administratieve cen trum kan zijn hoofd-accoorden vinden aan Vischmarkt en Koornburgsteeg. De hoop wordt uitgesproken, dat het mogelijk zal blijken de beide elementen tot eenheid te verbinden, welke noch te kort doet aan het door de historie overleverde noch aan het recht van onzen tijd om zich in eigen vormenspraak te uiten." Bekende architecten beproefden hun ta lenten op ontwerpen, die Leiden weer in het vooruitzicht van den ouden gevel en een daaraan harmonisch passend, goed ge outilleerd gemeentehuis zouden kunnen stellen. Na bestudeering der ingezonden plan nen en na lezing van het verslag der Raadhuis-Ad vies-Commissie, blijkt, dat met uitzondering van bouwmeester Krop holler geen der architecten aan het nieuw te bouwen gedeelte die vormen en yer- houdingen hebben kunnen veriaenen waar door met het antieke gedeelte een harmo nieus totaal verkregen wordt. Hoe verdienstelijk de ontwerpen van de architecten, Blaauw, Buurman, van der Laan en Mertens voor een stadhuis ook mogen zijn, door de groote tegenstellingen welke deze met den ouden gevel toonen, werden ze ten eenen male onaanvaard baar. Hoe aan de R. A. C. het antagonis me tusschen den ouden gevel en den nieuw bouw in Blaauw's plan ontging, is abso luut raadselachtig. Nog meer bevreem ding wekt- het, dat deze oommissie de te genstellingen tusschen beide deelen wil toespitsen door bij den nieuwbouw an der materiaal toe te passen. Het is moei lijk met weinig woorden de contrasten in Blaauw's ontwerp aan te toonen. Stel U voor de niet-hooge typisch Hollandsche re naissance gevel horizontaal gelijnd, met overal nogal weeke sculpturale versierin gen en klassieke détails tegenover een vlak-gemuurde, soms tot een hoogte van vijf verdiepingen opgetrokken gevel, waar in talrijke ramen mathematisch juist als op een dambord boven en naast elkaar zijn geplaatst. Zelfs van het intact laten van het oor spronkelijke aspect van het oude gebouw en van het oude stadsdeel is bij Blaauw's plan geen sprake: een geheel nieuw ge projecteerde buitengevel-rooilijn, waaraan bovendien een nieuw plein is ontworpen, en dan een toren op een zelf-bedachte plaats, een toren, die noch oud noch nieuw is, een toren, wiens vormen een ooncessie doen aanneo Duitsche renaissance, een toren, waarin absoluut niets van mo derne tendenzen te bespeuren is, dus to taal onwaar, een wangedrooht, die als eenige verdienste kan hebben: een door loopend e herinnering aan den troebelen toestand in zekere kringen anno dornini 1933! De plattegronden van het plan Blaauw zijn ongetwijfeld knap, zakelijk ontworpen, maar de wijdsche gangen, de nuchtere in deeling van alle ruimten en de hoogbouw strooken niet met het intieme karakter van het oxide stadhuis. Men herinnere zich, dat Dudok's plan gekenmerkt werd door een voorbeeldige distributie der ruim ten daar Dudok's ontwerp een traaf tre- heel, in zuiven stijl vertoonde, zou zijn ontwerp zeer zeker de voorkeur verdienen boven dit van architect Blaauw. Het schijnt hopeloos nu weer opnieuw te moeten ageeren tegen een ontwerp, dat het oude stadhuis-aspect voor immer dreigt te ontluisteren. Is het zóó onmogelijk de consequenties, voortvloeiende uit het be sluit, dat de oude gevel hersteld moet wor den, te blijven eischen? Het gepraat over den bouw van het stadhuis maakte sommigen zóó beu, dat zij de oplossing der quaestie k tout prix forceeren willen, zij zouden genoegen wil len nemen met op papier geteekende, aar dig lijkende maar inderdaad achijn-ef- fecten, en zij hebben met woorden-formu les bedacht, waardoor alles aannemelijk wordt. Laat de beoordeelaars tot bezinning komen. Wiens voorlichting en raad kan beter opgevolgd worden dan van den ge boren Leidenaar, H. P. Bremmer, den on betwistbaar in de kunstwereld erkenden aestheticus? D.d. 21 Augustus 1933 publiceerde deze zijn oordeel: „Wil men een kunstwerk van eenige be- teekenia hebben, dan dient men te onder scheiden of men met een kunstenaar te doen heeft, met iemand, die gedreven door een innerlijk idee, die in zijn werk open baring weet te brengen, of met iemand, die een bouwwerk in elkaar zet, dat aan be paalde utiliteitsgronden voldoet en daar omheen dan eenige toevoegsels te pas brengt, die door de conventies der tijden ontstaan zijn en den schijn van een kunst werk er aan geven. Dat óp het gebied van bouwkunst, vooral heel moeilijk is uit te maken of men met werkelijk aesthetische neigingen of met conventioneele opvattin gen te <ioen heeft, daarvan ben ik met zeer sterk bewnst „Van wat mij van de plannen en ont werpen onder oogen kwam, lijdt het voor mij geen twijfel, dat mijn keuze zou vallen op dat van Kropholler. Van dezen bouw kundige heb ik door de jaren heen het werk gevolgd en ik meen, dat nk Berlage, onder wiens invloed hij zeer zeker zijn in zichten ontwikkeld heeft, hij het meest kunstenaar onder bouwkundigen van onzen tijd genoemd kan worden. In zijn gebou wen vind ik de eenheid, die uit een inner lijke overtuiging ontstaan is, langzaam ge groeid tot iets van vaste en overtuigende stelligheid, tot iefcs wat een seerke en ge zonde persoonlijkheid doet kennen, met een zin voor voorname» eenvoud in zijn vormen, zooals ik die zoo veelvuldig in vele zijner bouwwerken bewonderd heb. Daarin is die gedragenheid en gelatenheid die mij de overtuiging geeft, dat zijn g&- bouwen in de toekomst, hoe verschillend de opvattingen door de tijden heen weer zul len zijn, dat hechte en sterke bezitten, dat de toets der tijden zal kunnen trotse e- ren." Het plan Kropholler genoot ook de meest gunstige beoordeeling voor de ont worpen binnen- en buitengevels, vooral ook wat de aansluiting met het oude ge deelte betreft door de Raadhuis-Advies- Commissie, maar deze opperde bezwaren togen de plattegronden en sommige gedeel ten der binnen-architectuur. Is 't nu absoluut ondoenlijk met schets- plannen voer het exterieur, die aan allo redelijke eischen voldoen, geconcipieerd door een bouwmeester wiens reputatie borg staat voor een alleszins kunstvolle realisatie, de plattegrond te projecteeren, die pracisch en doelmatig het stadhuis doen functioneeren? Aan het bezwaar der R. A. C. tegen de plaatsing der bureaux van den ontvanger kwam Kropholler te gemoet door zijn „variant" plan. In 's bouw- méester's streven door zijn inwendige ruim te verdeeling (die voor huidige begrippen daarvan afwijkt) meer overeenstemming met den renaissance bouw van den bestaan- den gevel te brengen, is hij volgens som- miger idee te ver gegaan, dooh, dat Krop holler daardoor een eenheid bereikte als door geen zijner medestanders, is onge twijfeld. Een bouwmeester van zijn kunde en ervaring is herzien van zijn plattegron den zeer zeker toe te vertrouwen. De ge- heele opzet van Krophollers ontwerp ge tuigt van groote piëteit ten aanzien van dien ouden prachtvollen gevel, waardoor de volle luister van voorheen zal stralen over tijdgenoot en nageslacht! Dat deze bouwmeester er toe kwam den wereldbe- roemden ouden toren te herplaatsen, lag in de rede. Die stadhuietoren, volgens den Dolft- schen hoogleeraar Eugen Gugel: „fier om- hoogrijzend, een onschatbare type van zijn soort„strekt" aan het monu ment als karakteristiek bijwerk tot sie raad", die toren, waarvan A. W. Weiss- man in zijn Geschiedenis der Beeldende Kunst getuigt: „achter het raadhuis staat een toren met doorluohtige spits, die door zijn sierlijke vormen veel tot het pittores ke aanzien van het gebouw bijdraagt; „do toren, <iie naar het oordeel van Mr. J. C. Overvoorde, Leid sch archivaris, en van prof. dr. P. J. Blok, Leidsch hoogleeraar, bij den ouden gevel behoort, deze zal door geen anderen vervangen kunnen worden" Twijfelde men aanvankelijk naar de be staande gegevens den ouden toren te kun nen herstellen, thans staat onomstootelijk vast, dat de sierlijkste NederLandsche bo ren volkomen herbouwd kan worden. Bouwmeester Kropholler schrijft in zijn toelichting: „Bij het voorliggend plan is uil gegaan van de gedachte, dat ook de plaats van den toren voor den aanblik in de Breestraat bijzondere beteekenis had, en dat, voor en aleer werkelijk gebleken is de groote belemmering, welke de handha ving van de oude plaatsing met zich zou brengen voor de dispositie van het nieuwe stadhuis, de oude plaatsing de voorkeur zou moeten worden gegeven. Daardoor her krijgt de Breestraat-gevel zijn bekroning en hiermede zijn volle belangrijkheid in het etadsbeeld, terwijl het representatief zwaartepunt van het stadhuis er weer ge heel door wordt teruggebracht naar den oxiden hoofdingang, waarbij immers de to ren verrees". „Verreweg de meeste onzer oude raadhuizen herinneren ons trouwens aan hetgeen voor weinigen onbegrijpelijk kan zijn: dat een raadhuistoren alleen beteekenis heeft, wanneer hij het represen tatief oentrxun der gemeente aanduidt en de plaats (of de aslijn) aangeeft waarin de toegang hiervan ligt „Bij dit stadhxiis wordt het representa tief gedeelte vereischt in den omtrek van den ouden hoofdingang. Het blijkt moge lijk den toren op zijn oude plaats aan den binnenhof noordelijk van den toren, de feestzalen aan de Breestraat Z. W. vn-n dezen." Bij het lezen van dit citaat uit Krop- h< Uer's werk wordt gevoeld en begrepen, dat deze bouwmeester zijn onderworp gc-estelijk geheel verwerkt en zuiver door dacht heeft. Epiloog: Aangezien het xriterlïjk aanzien van Krophollers ontwerp ook volgens de R. A. C. een fraaie oplossing biedt bij de quaes tie van de aansluiting van ouden gevel met het nieuw te bouwen gedeelte; aangezien het ontworpen complex ook volgens de R. A. C. goed passend in het stadsbeeld sluit; aangezien met het herbouwen van den beroemden 6tadhuistoren door Krop holler het door brand verwoeste stadhuis zoo volkomen mogelijk, dus ook in het stadssilhouet, herstelt, worde gevraagd: aan bouwmeester Kropholler op te dragen de plattegronden zoo om to werken, dat aan de ernstige bezwaren tegen zijn plan geopperd, wordt tegemoet gekomen. 'J. X. GERSTEL. Rotterdam, 30 Augustus 1933. Henegouwerlaan 04. Een fakkeloptocht op 6 September. Het bestuur van de afdeeling Leiden van het Nationaal Jongeren Verbond organi seert op Woensdagavond 6 September a.s. een fakkeloptocht door de stad Leiden, ter eere van het 35-jarig regeerings-jubileum van H M. de Koningin en als opwekking tot deelname aan de nationale huldebetooging op 9 September a.s. in het Stadion te Am sterdam. Het ligt in de bedoeling van het bestuur, dat zooveel mogelijk alle Leidsche jongeren organisaties, op welk gebied en van welke richting dan ook, aan deze fak keloptocht zullen medewerken en zich in grooten getale bij deze stoet aan zullen sluiten, ten einde een luisterrijk geheel te verkrijgen en de opzet te doen slagen. Als verzamelplaats is gekozen het Kaas marktterrein, alwaar de deelnemers zich om 20 uur 30 verzamelen. Voor fakkels, lampioens enz. moet zelf worden gezorgd, doch deze kunnen op tijdige aanvraag, hoogstwaarschijnlijk zeer goedkoop ter be schikking worden gesteld. Het medevoeren van vaandels en banie ren, muziek enz. zal zeer op prijs worden gesteld. Dat alle vereenigingen, die het op prijs stellen op deze wijze getuigenis af te leg gen van hun gehechtheid en trouw aan hot Huis van Oranje, zich zoo spoedig moge lijk mochten zij het nog niet gedaan heb ben, en ook zoo zij nog geen uitnoodiging ontvangen hebben, dit alsnog doen aan melden voor deelname aan het secretariaat Geversstraat 50, Oegstgeest, met vermel ding van het ongeveer verwachte aantal deelnemers, uiterlijk vóór Zaterdag 2 Sep tember, 24 uur. Het Bestuur. 't Komt ons vreemd voor, dat de afdee ling Leiden van het Nationaal Jongeren Verbond bedoelden optocht organiseert. O i. had de vereeniging, na daartoe het ini tiatief te hebben genomen, de organisatie verder in handen van een algemeen comité moeten geven, gelijk met algemeene betoo gingen e.d. gebruikelijk is te doen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanbesteding beschoeiingswerken Over- rijn. Gistermiddag had op het bureau van Gemeentewerken de aanbesteding plaats van de nieuwe beschoeiingswerken aan het Overrijn alhier. Ingeleverd werden 23 biljetten. Eén biljet, dat twee minuten te laat was ingeleverd, moest terzijde ge legd worden. De uitslag was als volgt: Laagste inschrij ver C. J. Kiebert van Sassenheim voor 14.241. Hierop volgden: Th. Zitman van Leiden 14.400; Firma Molenaar van Gou- dat 14.600; Th. de Winter C. J. van Wee- ren van Leiden 14.885; N.V. Van Splun- der van Ridderkerk f 15.140; N.V. De Baan Co. van Maassluis 15.178; Wed. H. van Driel van Koudekerk aan den Rijn 15.400: Gebr. Parel van Sliedrecht 15.444; W. Luimes M. P. Bal van Goudswaard-Rid derkerk 15.637; N.V. Th. Smeulers' Aan nemersbedrijf van Rotterdam 15.700; Fir ma Dekker Faaz van Hoek van Holland 15.708; N.V. Visser Zonen van Wasse naar 15.750; J. C. Simon van Schiedam 15.858; Firma E. Sanders Co. van Gou da 15.860; C. J. Jansen Hillegom 15.883; P. C. Langeveld van Hardinxveld 15.900; A. Mooten van Moordrecht 16.337; P. de Pater van Waddinxveen 16.610; G. Bar- tels van Zwolle 16.680; Firma Visser Smits van Papendrecht 17.850; Jac. Blij- levens van Geertruidenberg 18.300; N.V. Nederhorst van Gouda 18.635; Firma Van Dongen Van Hoven van Dordrecht 19.917. De gunning is aangehouden. Geboren: Trijntje, d. van G. Heijns- v. d. Ster. Overleden: G. Koeleman 93 j. NOORD WIJK. DE WINKELWEEK GEOPEND. De deelname wordt ieder jaar grooter. Gisterenavond had in Café „Flora" de officieele opening plaats van de Noord- wijksche Winkelweek. De voorzitter der Winkelweek-Commissie was het een ge noegen op deze bijeenkomst welkom te mogen heeten den heer Burgemeester, die weder bereid was gevonden deze Winkel week officieel te openen. Het verheugde spr., dat ook de besturen der verschillen de Middenstands-organisaties tegenwoor dig waren, terwijl hij nog een bijzonder welkom toeriep tot de jury-leden, die de zen avond zeker een lang niet gemakke lijke taak zullen hebben. Tevens wilde spr. gaarne van deze gelegenheid gebruik ma ken om de schenkers van prijzen dank te zeggen voor hun medewerking, waarna hy volgaarne het woord aan den heer Bur gemeester verleende. Gewoonte getrouw, had Burgemeester v. d. Mortel gaarne de uitnoodiging van de Winkelweek-Commissie aangenomen om deze Winkelweek te openen. Spr. hoopte dit nog vele jaren te mogen doen; alleen speet het hem dat hij in een mineur-toon moest spreken, want de economische toe standen zijn lang niet rooskleurig en er zijn nog weinig lichtpunten te ontdekken. Echter moet men toch in zeker opzicht op timist blijven om niet te komen in een toe stand van moedeloosheid. Daarom ver heugt het spr. dubbel, dat de Commissie de moed en energie heeft gehad om deze Winkelweek te organiseeren; een teeken, dat de Noordwijksche Winkelweek nog niet wanhoopt in de toekomst en er op rekent, dat betere tijden zullen aanbreken. Spr. hoopt, dat de gestelde verwachtingen van deze Winkelweek ten volle bereikt zullen worden. Intusschen feliciteert hij de Noord wijksche winkelstand met zijn energieken Commissie, welke deze organisatie heeft aangedurfd. Spr. hoopt, dat hij bij een vol gende opening een meer optimistische toon kan laten hooren, niet alleen in het belang van de winkeliers, doch ook in het belang van alle ingezetenen van Noordwijk. Hier mede verklaarde de Burgemeester deze Winkelweek voor geopend. De voorzitter dankte den heer Burge meester voor de goede wenschen, en ver trouwde, dat door deze Winkelweek de Noordwijksche winkeliers wat meer opti misme zal worden bijgebracht. Gedeelte lijk is men hierin reeds geslaagd, daar de deelname weder grooter was dan vorig jaar. De heer Poortier bracht hierna nog een woord van hulde aan de Winkelweek-Com missie voor de organisatie dezer Winkel week, welke spr. nu reeds een succes noemde. Namens de Chr. Middenstands- vereeniging was het hem een genoegen de Commissie een medaille aan te bieden, toel- ke beschikbaar werd gesteld voor de ver koop-krachtigste etalage. Ook dezen spreker werd dank gebracht, waarna de voorzitter nog verzocht, dat alle deelnemers op den sluitingsavond Woens dag 6 September zouden tegenwoordig zijn. Hierna toog de jury, bestaande uit de heeren C. L. Korenhoff, Jan Westen, C. R. Lau ter keuring. Intusschen was er reeds een flinke be langstelling in het dorp, welk nog werd vergroot toen het Fanfarecorps „Excel sior" dat geheel belangloos haar mede werking verleende, een muzikale rondwan deling door het dorp begon. Den geixeelcn avond heerschte er een gezellige drukte in het dorp en was er veel belangstelling voor de over het geheel goed verzorgde etalages. De uitslag der keuring was als volgt: Groep Sigaren: le Jac. Vink. 2e J. Augus- tinus, 3e L. Vliet Vlieland; Groep Brood-, Banket-, Chocolaterie en Kokerij: le C. M. Roodenrijs, 2e G. C. v. d. Burg, 3e M. J. v. Westerop; Groep Kruideniers-Grutterswa ren: le pr. G. Medemblik, 2e G. Medem- blik, 2e Jac. Hoogeveen, 3e H. A. Mathot, 3e J. v. d. Werf; Groep Slijterijen: le pr. P. H. v. d. Voort, 3e J. M. Vos; Groep Groenten en Fruit: le pr. Jos. v. Bohèmen, le L. P. Koclc-wijn, 2e C. N. v. Zuylen, 3e C. N. v. Zuylen; Groep Bloemen en Plan ten: le pr. A. R. Overvelde, 3e P. J. Cas- pers; Groep Fijne Vleesch- en Vischwaren: le pr. C. Smit, 2e A. Koeman, 2e Th. Ver wcij, 3e H. C. Hoogeveen; Groep Slagerijen: le Eereprijs N. v. Veen, le pr. N. Van Veen, 2e Ph. Kriek; Groep Dames- en Heeren Mode-artikelen: le pr. Mej. Th. Rooijers, 2e M. v. d. Berg, 3e Mej. Th. Rooijers; Groep Manufacturen: le pr. E. Tissing, 2e ia. Braun v. Sambeek; Groep Behangerij-Stof feerderij Meübelen: le pr. J. N. Baalbergen, 2e J. Meyerink, 3e J. N. Baalbergen; Groep Coiffeurs, Drogisterijen enz.: 2e pr. Gebr. Zuidhoek, 3e Mej. Wed. J. Berkhout; Group Radio-, Rijwiel- Sportartikelen enz.: le pr. Gebr. v. Dam, 2e Kieft, 3e fa. Ziet Vink Groep Land- en Tuinbouw gereedschappen, Ijzerwaren, Sanitair: le pr. H. v. Bourgon- diën met 2e Eereprijs en medaille voor ver koopkrachtigste etalage, 2e H. v. Bourgon diën, 3e P. Schrier; Groep Boekhandel, Kunsthandel en Foto-artikelen: le pr. Joh, Geijtenbeek, 2e H. Buijze, 3e C. Dekker; Groep Uurwerk, Huish.artikelen: le pr, C| Waasdorp, 2e S. W. Langelaan, 3e II. A. Mathot. VOORHOUT. Werkloosheid. Bij den plaatselijken Agent der Arbeidsbemiddeling staan mo menteel 67 werkzoekenden ingeschreven. Ongetwijfeld zijn er nog zeer velen, die het belang der inschrijving niet beseffen, vooral waar te nemen bij de ongchuwdcn, die toch geen steunuitkeering van gemeen tewege ontvangen. Hun aandacht vestigen wij erop, dat zij gevaar loopen geen werk- loozenkas-uitkeering te kunnen krijgen, indien zij niet bij de plaatselijke arbeids beurs staan ingeschreven, of datgene doen dat zij aldaar ingeschreven blijven staan. FIETSER DOOR AUTO AANGEREDEN. Met zware wonden opgenomen. Gisterenavond te omstreeks kwart over zeven had aan de Teylin^prlaan hoek To- rcnlaan alhier een ongeluk plaats. Van dc richting Sassenheim kwam in volle vaart een auto, bestuur door den heer V. uit Sassenheim. aanrijden, terwijl ter zelfder tijd de wielrijder van R.p eveneens te Sassenheim woonachtig, van de Toren laan kwam afrijden. Hierdoor ontstond een ernstige aanrij ding, waarbij de wielrijder v. R. het moest ontgelden. Met een gebroken been en hoofdwonden werd deze in zorgwekkende» toestand opgenomen en naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Dr. Bots, die, evenals de politie, spoedig tec plaatse verscheen, verleende de eerste hulp. Omtrent de schuldzaak kan door de po litie nog geen enkel gegeven worden ver strekt. Bond van Kleine Kweekers. Dinsdag avond hield de afdeeling Voorhout van den Zuid-Hollandschen Bond van Kleine Kwee kers een zeer belangrijke vergadering. Te ongeveer kwart voor negen opende de voorzitter, de heer P. v. d. Nouland, tot zijn vreugde deze uitstekend bezette ver gadering, met een woord van hartelijk welkom tot de aanwezige leden. Aangezien van de vorige vergadering geen notulen bleken aanwezig te zyn, konden deze niet worden vastgesteld. In zijn inleidend woord bracht de voor zitter eene eere-saluut voor de humane houding van de Ncderlandsche Bloembol- lenkweekerscentrale te Haarlem, die aan voelde de groote nooden in het bijzonder van hen die door waterschade aan bloem bollen, extra waren getroffen. De voorzitter deed mcdedceling, dat spr. als voorzitter van Hoofdbestuur van den Bond een actie heeft ontplooid, die voor 100 pet. geslaagd genoemd mag worden. Spr. memoreerde eveneens, dat na inge steld onderzoek gebleken is, dat de water schade-formulieren alle met de werkelijk heid overeenstemde, terwyl ook de opstcl- ling der formulieren niets tc wenschen overliet. Spr. vervolgde met te zeggen, dat het contact dat de Bond met de Bloeinbol- lenkweekerscentrale zocht en de relaties die daaruit zijn gevolgd, tezamen hebben medegewerkt om het resultaat te bereiken. Vanaf deze plaats zegde de voorzitter openlijk oprecht dank voor het in hem en meer nog in het werk der orgunisaUc, .rvan spr. het zich een eer acht voor zitter te zijn, gestelde vertrouwen. Spr. koppelt er den wensch aan vast, dat ook voor dc toekomst deze verhouding zoo mo gen blijven, en 9poort de leden van den Bond en alle afdeelingsbesturen aan, bovenal de eerlijkheid te betrachten. Het meeste kan worden bereikt, wanneer er een onvoor- waardelyk vertrouwen in den Bond ge steld kan worden. Hij waarschuwt dan ook degenen, die zou willen trachten het be stuur zijner afdeeling ofwel hot H. B. te misleiden, en als er één is die onverbidde lijk zou medewerken om den schuldige ge straft te krijgen, dan zal het op de eerste plaats spr. zijn. Ten slotte spoort spr. de leden overigens aan om, wanneer zij of hunne bedrijven m bijzondere omstandigheden verkeert en in levering hen zou ruineeren, zich met het volste vertrouwen liefst via het H. B. van den Bond, te wenden tot de Ncdorland- sche Bloembollenkweekerscentrule. Spreker zegt, de leden van de Centrale zijn menschcn in de goede beteekenis van het woord, die een open oog en een gevoe lig hart hebben voor de zorgen en moeilijk heden van het kweekersvak, die onbillijk heden zooveel mogelijk uit de wereld wil len helpen, cn wie het slechts te doen is tc bevorderen, dat de sanecringsmaatregelon zóó worden toegepast, dat er ook inderdaad gezondmaking mogelijk is. Men wenscht in Haarlem den dood des kweekers niet, doch dat hy leve! Hierna gaat spr. over tot een meer ge detailleerde bespreking van den uitslag der z.g. waterschade-actie. Voorts gaat men over tot verkiezing van 2 bestuursleden in plaats van dc heeren W. Borst en A. v. d. Poel. Na stemming cn herstemming worden verkozen verklaard de heeren Th. Hoogstraten en P. A. van Werkhoven, die beiden hunne benoeming aanvaarden. Na nog geruimen tijd van gedachten tc hebben gewisseld omtrent aangelegenhe den verband houdende met crisis en sa- neering in het bedrijf, worden bij de rond vraag de voorzitter cn het Hoofdbestuur, ven wie de secretaris deze bijeenkomst met zijn tegenwoordigheid opluisterde, vrien delijke woorden van hulde gebracht, waar na de voorzitter dc vergadering onder dank voor de geanimeerde besprekingen sloot. SASSENHEIM. Personalia. De heer J. Overvoorde be haalde het diploma Reddend zwemmen van de Noordwijksche Reddingsbrigade. De openbare school. Naar wc verne men zal door dc ouders van leerlingen der openb. lagere school aan Ged. Staten een verzoek worden gericht, tot vernietiging van het raadsbesluit tot opheffing dier school. Verknoping. Ten overstaan van no taris Ter Haar uit Noordwyk werden bij afslag geveild 10 huizen in de Bydorp- straat no. 21 tot en met 39 (oneven num mers). Na verschillende combinaties ston den de perceelen in bod op ƒ9591 en wer- den gemijnd op 1000 door den heer C. v. Velzen alhier. Het woonhuis aan dc Hoofdstraat 270, dat ten overstaan van notaris Wagemakcr te Noordwyk in hoogste bod en na ver hooging gebracht was op f 8500, werd mot afgemijnd en niet gegund.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7