RIJWIELPAD DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND VOLKENBOND RAADSZITTING EN ASSEMBLéE. De Volkenbondsraad is door het Secre tariaat voor 22 September bijeengeroe pen voor de gewone 77ste zitting. De Noorsohe regeering voert bet voorzitter schap in den Baad. De zitting der Assemblée zal, aanslui tend op do Raadsvergadering, op 26 September worden geopend. JOODSCHE WERELDCONFERENTIE TE GENEVE. Dinsdag a.s. begint te Genèève de Joodsche wereldconferentie. Op de agenda staat als eerste punt de vaststelling van tijdstip, plaats en organisatie van het we reldcongres der Joden, dat een bevoegd orgaan moet scheppen voor de bescher ming van rechten en belangen van het Jo dendom. In de tweede plaats zullen de richtlijnen worden bepaald voor de Jood sche actie tot herBtol van de rechten der Joden in Duitschland. De besprekingen zullen ongeveer drie dagen duren; hon- doid gedelegeerden wonen de conferentie bij. DUITSCHLAND HET A.S. PROCES-v. d. LUBBE. Branting over de beschuldiging van Göring. De Zweedsche adjvocaat mr. Branting heeft zooals roede eerder gemeld een schrijven gericht aan den procureur- generaal van het rijksgerechtshof to Leip zig, welk schrijven thans in extenso wordt gepubliceerd In dit schrijven zegt Branting o.m.: „la het u niet bekend, dat in de geheele •wereldpers reeds begin Maart met groote zekerheid werd verklaard, dat de brand stichting in den Duitschcn rijksdag geen werk van communisten was ls het u niet bekend, dat in de geheele wereldpers reeds begin Maart beweerd werd, dat de brandstichting den tegenwoordigen Prui- siscben minister-president Göring tot auc tor had? Het leek ons in het buitenland vanzelfsprekend, dat ministerpresident Gö ring tegen tenminste één der groote we- reldbladen, die deze bewering uitten, een aanklacht zou indienen. Hij heeft het niet gedaan. Nog kort geleden heeft de bekende ad vocaat Moro-Giafferi zelfs waardelijk ver klaard: „Ik beoordeel de zaak streng van uit beroepsstandpunt on spreek tot u als advocaat, die eenvoudig de stukken heeft bestudeerd. Bij mijn ziel en bij mijn ge weten verklaar ik: „Göring heoft het ge daan, Göring heeft bevel gegeven, het rijksdaggebouw in brand te steken." Ook tegen Moro-Giafferi is geen aanklacht in gediend. U onderstroept in uw brief uw belang stelling voor beschuldigingsmateriaal ook tegen anderen dan de beklaagden. Waar om hebt u de door de wereldpers eenstem mig geuite beschuldigingen tegen Göring niet onderzocht? Al zijn ook de persbe richten formeel-juridisch geen voldoende bewijsmateriaal, toch konden en moch ten de vervolgende autoriteiten deze een- stommig in de pers geuite beschuldigin gen niot voorbijgaan. De enquête-commissie heeft u het „Bruinboek over rijksdagbrand en Hitier- terreur" doen toekomen, waarin over de onschuld der door u aangeklaagden als mede over de sohuld van den I'ruisischen ministerpresident Göring een doel van 't materiaal wordt verzameld. Het Bruinboek is in de geheele wereldpers ontvangen met het respect en de opmerkzaamheid, die deze zorgvuldige arbeid verdient. Hier had u moeten optreden." Bijeenkomst der enquête-commissie. Naar VJ). verneemt vindt op 2 Septem ber o.s. te Parijs een voor-conferentie plaats van de leden der onderzoekings- cominissie inzake den brand in den rijks dag. Op 14 September begint te Londen de eigenlijke vergadering der oommissie. HET NEURENBERGER CONGRES. Aankomst der hoofdpersonen. Gisteravond is het groote nationaal-«o- cialistisohe congres te Neurenberg inge zet. Tegen den avond verzamelde zich een grooto menigte voor het hotel Deutscher Hof, waarheen zioh reeds talrijke leiders hadden begeven, o.w. de plaatsvervangende leider Rudolf Hess, de minister van Volks- vouding, Darré, de rijkscommissaris van Justitie, Frank, de leider der politieke or ganisatie Ley, de leider van het bureau voor buitenlandsohe politiek Rosenberg en de jougdleider Baldur von Schirach. Onder luid gejuich der menigte arriveer de verder do rijksminister van propagan da Göbbels. Na de aankomst van den rijkskanselier begonnen de klokken der torens te luiden. Om halfnegen verscheen Hitier bij het stadhuis, waar de officieele ontvangst door het gemeentebestuur zou plaats hebben. In de oude historische zaal, waar zich in den glanstijd van het oude rijk zoo dik werf de keizers met hun paladijnen verza melden was oen grooto bronzen buste van Adolf Hitler opgesteld. Nadat een kinderkoor „Wach auf, Du deutschoe Land" ten gehoor© had ge bracht, nam burgemeester Liebel het woord. Spr. herinnerde aan den ouden roem van de stad, aan Dürer en Hans Sachs en dankt voor het vertrouwen aan zijn stad geschonken door haar voor het congres der partij uit te kiezen. Als bewijs van dankbaarheid overhandigde hij den rijks kanselier een origineelen afdruk van de beroemde ets van Dürer „Ritter, Tod und TeuJel". DUISCHE KAPELAAN VEROORDEELD. De rechtbank te Dortmund heeft den 40-jarigen kapelaan, August Stocker uit BochumRiemke en den politiewacht- meester Theodor Funke uit Herne, we gens aanvallen op de rijksregeering en ophitsing tot daden van geweld tot 7 maan den gevangenisstraf en don kapelaan bo vendien- tot 9 maanden vestingstraf veroor deeld. Den katholieken geestelijke werd ten laste gelegd, dat hij zich in den tijd van 5 tot 20 Maart in zijn preeken herhaalde lijk sohuldig heeft gemaakt aan laster te gen het nationaal-socialisme. Hij heeft van de S.A. gesproken als van „bruine India- nenbende" (de geestelijke meende, dat hij van „Germanenbende" heeft gesproken), hen bolsjewisten van rechts genoemd, die nog erger zijn dan de bolsjewisten van links. Voorts heeft hij het Hakenkruis 'een heidensch toeken en de Germanen men- sohen zonder godsdiest genoemd. Verder heeft hij in een gesprek gezegd, dat Goe- ring een morphinist is en dat dr. Goeb- bols aan den eenen kant de Joden be strijdt, doch hert aan den anderen kant weder in het gevlij komt. Ook heeft de kapelaan voorsjveld, dat er binnen drie maanden een bloedige revolutie zou ko- OOSTENRIJK DE ONTVOERING VAN HOFER. Achtervolging in het Brennergebied. Zooals gisteren onder de rubriek tele grammen meegedeeld, is de nationalistische gouwleider van Tirol, Franz Hofer, die zich sedert eenige weken te Innsbruck in ar rest bevond, gisternacht op gedurfde wijze door partijgenooten uit de gevangenis be- vrijd. Cmmiddellijk nadat de sensationeele be vrijding was ontdekt begon de ohef van den veiligheidsdienst voor Tirol, dr. Steidle de vervolging der vluchtelingen, waarvoor hij het geheele veiligheidsapparaat in wer king stelde. De leider der politie van Innsbriick zette de auto der nationaal-so- cialisten na zonder er evenwel in te sla gen hen in te halen. Tegen vijf uur in den morgen werd de verlaten auto op ongeveer een half uur af stand van de Italiaansche grens aange troffen. Het was duidelijk te zien, dat eeni ge kogels den auto nadden getroffen en uit bloedvlekken binnenin maakt men op, dat een der inzitenden door een kogel is getroffen. De wagen bevatte verder per soonlijke documenten van Hofer, een acten- •■asoh en eenige kleedingstukken. De grens naar Italië is gesloten, daar men de hoop koester! de vluchtelingen, indien zij zioh niet reeds op Italiaansoh grondgebied be vinden, nog te kunnen arresteeren. De bevrijding van Hofer heeft te Inns- briick groote opschudding verwekt. On danks het nachtelijk uur, waarop zij plaats had, verspreidde het bericht der ontvoe ring zich als een loopend vuurtje door de stad. Dr. Steidle heeft in verband met deze gebeurtenis gistermorgen vroeg niet alleen te Innsbruok, doch in geheel Tirol Lurijke leiders der nationaal-socialistisohe partij laten arresteeren. In totaal werden 73 Hitlerianen in verzekerde bewaring ge steld. Uit een onderzoek is gebleken, dat de vluchtelingen het Obern Bcrgdal op onge veer 200 meter te Oosten van het dorp Vinaders hebben overgestoken en daar in de richting van de Italiaansche grens zijn verdwenen. Tot op dat punt hebben de po litiehonden het spoor goed kunnen vol gen, maar daarna raakten zij het het bijs ter. Tueschen vier en vijf uur in den mor gen werden in de richting van Niedern- berg-Alm drie schoten gehoord. O© hulp politie heeft opdracht gekregen alle we- gon naar Italië in dit gebied te bezetten. Deze opdracht is waareohijnlijk eerst tus- fcchen 6 en 8 uur opgevolgd. De vervolgers vermoeden, dat de vluchtelingen zioh nog bevinden in het gebied bij de Karalp en daar de duisternis willen afwachten. Het is echter niet uitgesloten, dat zij bij den Seinjoch, die gistermorgen nog niet was bezet, reeds over de grene zijn gegaan. AMERIKA DE ACTIE VOOR NATIONAAL HERSTEL. Een cHtieke periode. „De medewerking der bevolking is voor de regeering niet slechts van vitaal be lang, doch zelfs van beslissende beteeke- nis. Wanneer zij niet veel en niet spoedig koopt, kan het grootacheepsche herstelex periment, dat de regeering ter hand heeft genomen, niet volledig slagen." Aldus riep generaal Johnson, Amerika's hersteldictator, uit in zijn Dinsdagavond gehouden radiorede, waarin hij nogmaals oen dringend beroep deed op het geheele Amerikaansche volk, om den president en de N. I. R. A. zoo krachtig mogelijk te steunen bij de vervulling van hun geweldi ge taak, die beoogt, het land heen te hel pen over de depressie en een nieuwe pe riode van bloei te doen aanbreken. De radiorede van generaal Johnson vormt slechte een onderdeel van een felle canijtögne, welke thans met volle intensi teit is ingezet en die ten doel heeft, de tientallen millioenen verbruikers der Ver- eenigde Staten te bewegen, slechts te koo pen in zaken, die den „Blauwe Adelaar" hebben verworven, ten teeken dat zij het zij onder het algemeene charter of onder een der vele speciale arbeidscharters hun bedrijf uitoefenen. Niet minder dan 1.500.000 vrijwillige pro pagandisten bewerken alle steden en dor pen, welker zielental de 1000 overschrijdt. Geen wening, of zij wordp door hen be zocht, geen huisvrouw of men oefent aan drang op haar uit, toch vooral niet te koopen m de vele zaken, die nog altijd halsstarrig blijven en geen arbeidsoharter wensohen te accepteeren. Met klem van argumenten leggen de propagandisten haar uit, welke voordeelen kunnen voortsprui ten uit een algemeene verhooging der prij zen en een verkorting van den arbeidstijd. In talrijke plaatsen van alle staten der Unie is deze acie ten gunste van de N. I. R. A. uitgegroeid tot een waar propaganda^ festijn. Orkesten trekken door de straten en wanneer zij een voldoende menigte om zioh heen hebben verzameld, houden wel bespraakte propagandisten redevoeringen. Van de huizen der „Blauwe Adelaar"-za- ken wapperen de „Stars and Stripes" en groote kleurige reclames nooden het pu bliek tot koopen. Met den winter feitelijk reeds voor de deur bevindt de N. I. R. A. zich met dat al thans vermoedelijk in een kritieke faze. Men is er in re geer inga kringen te Was hington volstrekt van overtuigd, dat het Amerikaansche volk aan de actie van zijn president zal willen medewerken, maar de vraag is of het daartoe ook in staat is in den xmvang, die voor het volledig succes der N. 1. R. A. wordt vereisoht. WERKVERSCHAFFING IN DE V. S. Binnen het kader van Rooaevelt's werk- ve r3oha ffingsprogram zullen 20.000 arbei ders gedurende twee maanden arbeid vin den bij de uitvoering van werken in het dal der Mississippi, welke te doel hebben, het wassen der rivier voortaan te oontreb le eren en overstroomingen te voorkomen. Voorts heeft de regeering een bedrag van 15.5 millioen dollar beschikbaar gesteld voor den aanleg van irrigatie werken in de staten Arizona, Idaho, Montana, Nevada, Nieuw-Mexioo, Texas Oregon en Utah. Verder is aan de stad New York een leening toegestaan ten bedrage van 37 millioen dollar, ten behoeve van den aan leg van een verkeerstunnel onder de Hud son, waardoor het centrum van Manhattan met New Jersey zal worden verbonden. Acht duizend arbeiders zullen daarbij ge durende vier jaar werk vinden. Naar voorts wordt gemeld, heeft presi dent Roosevelt thans generaal Johnson verzocht, hem rapport uit te brengen over do weigering van Ford. om het arbeids oharter voor de automobielindustrie te aan vaarden. BEGINT HET NU WEER IN ECUADOR? Aftreden van president Mera geëisch'. De politieke toestand in Ecuador is be langrijk ernstiger geworden. President Mera weigert te voldoen aan het verlangen van het congres, dat zijn aftreden eisoht. Het oongres verwijt den president, dat hij zioh nooit om de besluiten van het con gres heeft bekommerd. De regeering heeft de regeeringsgebouwen onder militaire be waking gesteld. De arbeiders van Quito hebben de alge meene staking afgekondigd in verband met president Mera's weigering om af te tre den. President Mera besohuldigt er het con gres van het uitvoerend bewind ter zijde te willen stellen. Militairen patrouilleeren in de straten der stad en hebben gisteren avond een aantal betoogers uiteengedre ven, die winkels en trams met steenen be kogelden. Verscheidene groote magazijnen hébben de rolluiken voor hun étalages neergelaten daar herhaling der onregelmatigheden ge vreesd wordt. De politie heeft order gekregen streng tegen rustverstoorders op te treden. In de overige streken van Ecuador heerscht rust. HEVIGE GEVECHTEN IN DEN GRAN CHAC0. Bolivia overwinnaar? Uit een te Santiago (Chili) ontvangen communiqué van den Boliviaanschen gene- ralen staf blijkt dat er plotseling hevige gevechten zijn geleverd in den Gran Chaoo. In den secter Pirijaiyo hebben de Para- guaynen hevige tegenaanvallen gedaan, als antwoord op het offensief der Bolivia- nen, dat begin dezer maand is ingezet. In een enkelen aanval moeten de Paraguanen volgens het communiqué, 300 dooden en ge .vonden hebben verloren. Verder wordt gezegd, dat in den sector Namawa de geheele eerste linie van het leger v$n Paraguay is weggevaagd. In de kamer heeft de Boliviaaneohe mi nister van financiën verklaard, dat na het einde de»- vijandelijkheden, het leger zal worden gedemobiliseerd en veranderd in een leger van landarbeiders. En als j« me „|et «reet met rust laat. Je af. 'K m p. hond op (Le Rire). BUITENL. BERICHTEN TIENDUIZEND DOODEN IN CHINA? Als gevolg van de overstrooming. Volgens voorloopige mededeeling der politie-autoriteiten uit de overstroomings- gebieden der provincies Sjensi en Hoepeh overschrijdt het aantal der bij de ramp om het leven gekomen menschen verre de 10.000. De plaatselijke autoriteiten zijn machteloos. Men stelt alles in het werk om den vluchtelingen onderdak te ver schaffen. ONTPLOFFING OP N00RSCH OORLOGSSCHIP. 3 dooden, 9 gewonden. Tijdens schietoefeningen aan boord van het Noorsche pantserschip „Tordenskjold" die in de buurt van het Jongvrouw-eiland gehouden werden, is de lading van een 12 c.M. kanon in achterwaartsche richting ontploft, met het gevolg, dat een eerste luitenant en twee manschappen gedood, drie manschappen ernstig en zes lichter ge wond werden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet met zekerheid vast te stellen. De oefenin gen werden afgebroken en het pantser schip stoomde met de vlag halfstok naar Larvik, om dat dooden en gewonden daar aan land te brengen. REDDING IN VOLLE ZEE. Mailboot „Prince Charles" pikt vier schipbreukelingen op. De passagiers van de Belgische mailboot „Prince Charles'' van den dienst Oostende Dover, waren Maandagmiddag, naar „De Standaard'" meldt, getuige van een red ding in volle zee. Ter hoogte van het vuurschip „jyuytin- gen" merkte de officier-van-dienst op eeni ge mijlen afstand een massa op, die wel een scheepswrak leek te zijn. Hij beval een boot te water te laten ten einde naar het wrak te roeien, dat daarenboven in een zwarte rookwolk was gehuld. Men vond inderdaad dat de donkere massa het overblijfsel was van een kotter, die klaarblijkelijk door hot vuur werd ver nield. De sloep keerde daarop naar de mailboot ving, doch ontdekte geen spoor van schip breukelingen. De sloep keerde daarop naar demailboot terug, maar men liet haar tegen de flank hangen, terwijl er voortdurend uitkijk werd gehouden. Opeens bemerkte men in de ver te een bootje, waarin vier mannen over eind stonden en met een beddelaken wuif den ten teeken dat ze in nood verkeerden. Weer werd de sloep te water gelaten om den vier schipbreukelingen hulp te bieden. Alvorens de broze schuit te verlaten, hakte een der inzittenden met een bijl een gat in den bodem van het lichte vaartuigje, dat in de golven verdween. Toen de mannen aan boord waren ge haald, vertelden ze hun wedervaren. Hun schip, de Fransche kotter „Raymond-Emi- le-Annette'' verliet Donderdag LI. Galais, en toog ter vischvangst. Maandagmorgen brak aan boord brand uit en vreezend voor ontploffing van den motor, beval de kapi tein een reddingsboot te water te laten, waarin de vier leden der bemanning plaats namen met een deken en een beddelaken, die bun tot zeil en noodsein zouden dienen Pas hadden zij den kotter verlaten of een ontploffing deed zich voor. Weldfra ver dween het schip in de golven. Sindsdien hadden de mannen het onmo gelijke gedaan om de aandacht te trekken der voorbijvarende schepen, zonder resul taat evenwel. Men begrijpt hun vreugde toen zij door het Belgische schip werden opgemerkt. De schipbreukelingen werden bij den Fran- schen consul te Dover gebracht, nadat de passagiers van de „Prince Charles" een geldinzameling voor hen hadden gehouden. 's Avonds bereikten zij aan boord van een Fransch schip Calais. SCHUILKELDER IN BERLIJN TEGEN LUCHTAANVALLEN. De eerste schuilkelder voor bescherming tegen luchtaanvallen in Berlijn, is gister middag in perceel Potsdammerstrasse 104 hoek Kurfuerstenstrasse geopend. Groote pijlen, die op het huis zijn aan gebracht, wijzen naar den ingang van den kelder. Vóór de schuilplaats zelf bevindt zich een voorportaal, de z.g. „s.uis", waar alle personen, die in den kelder willen vluchten, van kleeding verwisselen moeten, opdat degenen, die zich reeds in de schuil plaats bevinden, niet door gas worden ge ïnfecteerd. De schuilplaats bevat twee af- dee-.-Dgen, een voor de bewoners van het huis en een voor de voorbijgangers. Zij be vatten behalve alle noodzakelijke werktui gen, een aantal slaapgelegenheden, drink water, wa-schwater en huisapotheek. 10.000 P00LSCHE JODEN NAAR PALESTINA. Volgns mededeelingen van de Poolsche emigratie-autoriteiten zullen in den loop van dit jaar in het geheel 10 000 Joden uit Polen naar Palestina emigreeren. Tot nu toe werden reeds 6500 pasvisa voor Pales tina uitgereikt. He-t Poolsche stoomschip Polonia" zal voor de verscheping der Joodsche emigranten worden ingelegd op den dienst tusschen Constanza en Jaffa. GEEN OVERSTROOMING IN KASJMIR TE VREEZEN. Thans bestaat geen gevaar meer voor overstrooming ten gevolge van den door braak van den stuwdam te Shyok. EEN RIJKE „ARME*. Een oude vrouw, die in een klein huisje buiten Parijs woonde, heeft reeds sinds 1930 geen huur betaald. Zij scheen zeer arm en leefde als een bedelares. Daar de vrouw niet bereid bleek huur te betalen, riep de eigenaar van het huisje de hulp der politie in om haar het huis te doen ontruimen. Bij deze gelegenheid doorzocht de poli tie het huisje en vond een aantal gouden munten, beurzen en ook kannen, gevuld met geld en een aantal andere bezittingen. Na een tijd lang rekenen en cijferen deelde de politie mede dat de vrouw bijna 6000 gulden bezat. EEN HALVE FLESCH WIJN GRATIS. De Poitugeesche regeering heeft be paald, dat voortaan in hotels en restau rants bij alle maaltijden gratis een halve flesch wijn moet worden verstrekt. In de verordening wordt verder gezegd, dat streng zal worden gelet op de naleving van dit voorschrift, dat is uitgevaardigd in het belang van de wijnbouwers, die als ge volg van de economische crisis geen afzet gebied voor hun producten kunnen vinden. W0NDERKL0K TE MESSINA INGEWIJD. Gedurende de Augustusfeesten is de groote astronomische klok in den toren van de kathedraal te Mesgina ingewijd Het uur werk heeft aan elke zijde een wijzerplaat, met een middellijn van 41/» M. Een der bij zondere bezienswaardigheden van de klok is een leeuw, die eiken dag om 12 uur zich driemaal opricht, met zijn staart zwaait, om zifcil heen kijkt en brult, 's Morgens, 's middags en 's avonds laat een haan zijn gekraai over de stad weerklinken. De op eenvolging der uren wordt mede aangege ven door symbolische voorstellingen van geboorte, jeugd, rijperen leeftijd en ouder dom. De betreffende figuren trekken lang zaam voorbij, elk uur een andere; aan het eind van den weg worden zij opgewacht door den dood, die door het opheffen en weer doen dalen van zijn zeis er aan her innert, dat alweer een uur voorbij is. Ver der bevinden zich aan het uurwerk nog andere figuren, die zich in tegenovergestel de richting voortbewegen en de dagen van de week voorstellen. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (thuisr.) vertr. 30 Aug. van Colombo. POELAU ROEBIAH (uitr.) vertr. 29 Aug. van Belawan. SALABANGKA (xritr.) arr. 30 Aug. te TA WALT (uitr.) arr. 30 Aug. te Port Said. KON. NED. ST00MB. MIJ AGAMEMNON arr. 30 Aug. van Faro te Barcelona. BAARN (uitr.) vertr. 96 Aug. van Tal- cahuano. HERMES vertr. 30 Aug. van Amster- nain naar Vlaardingen. NEREUS vertr. 30 Aug. van Amster dam naar Kopenhagen. POSEIDON vertr. 30 Aug. van Amster dam naar Hamburg. BERENICE arr. 30 Aug. van Barcelona te Tarragona. OLIO arr. 30 Aug. van Limni te Candia. MEROPE arr. Aug. van Bari te Catania VENUS, Lissabon-Rotterdam, pass. 30 Aug. te Dungeness. VESTA arr. 30 Aug. van Torrevieja te Lisaabon. KON. PAKETV MIJ. ROGGEVEEN vertr. 25 Aug. van Bang kok naar Manila. HOLLANDAMERIKA LIJN LOG'HKATRINE, Vancouver n. Rotter dam air. 26 Sept. te San Francisco. ROTTERDAM, 31 Aug. voorm. 3 uur v. Vigo voorgaats van den N. Waterweg ver wacht; 8 uur voorm. ontscheping van pas sagiers. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ (Holland-Oost-Azië Lijn). ARENDSKERK (thuisr.) vertr. 29 Aug. van Manila. Fietsers, opgelet Dit nieuwe bord (blauw, met een witte (iets erop) langs een rijwielpad geeft aan. dat fietsers verplicht zijn, uitsluitend op dat pad te rijden I De gewone weg ernaast is daar voor hen verboden. 't I* voor Uw eigen veilig- held, dus: mijdt den rijweg, 37 berijdt uitsluitend het

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6