24ste Jaargang DONDERDAG 31 AUGUSTUS 193o No. 7598 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. S)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week JL50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 pa- kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad i> voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 Ft GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ci\ verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. ONZE NEDERLANDSCHE VLAG. De „Avondpost" heeft dezer dagen weer 'ns een pleidooi gehouden voor de oude Ne- derlandsche vlag: rood-wit-blauw. Daartegenover komt een inzender, de heer Van der Nagel, op voor de vlag: oran je-wit-blauw (de „Prinsenvlag"). Hij schrijft: „1. De Statenvlag was van 15701600 beslist oranje-wit-blauw; 2. even beslist was deze vlag van 1630 1795 rood-wit-blauw; de overgang heeft ge leidelijk in de tusschengelegen 30 jaar plaats gehad; 3. de tegenwoordige vlag ontleent haar officieel bestaan uitsluitend aan het ge woonterecht; ze is bij geen enkele wet of Kon. besluit voor Nederland voorgeschre ven. Ook over de redenen, waarom na 1600 de verandering plaats had, is men het eens, Geen politiek of geloof heeft hierop eeni- gen invloed gehad. Het oranje was minde?' goed houdbaar en bovendien op zee niet zichtbaar genoeg. De chemische industrie is thans in staat, het oranje even duurzaam te maken tegen lucht en weersomstandig heden als het rood. Blijft de mindere zichtbaarheid ter zee. In den modernen tijd met zijn stoomvaart en motorwezen en zijn algemeen draadloos verkeer, heeft dit bezwaar (waarvan het bestaan slechts vermoed wordt, zonder op eenigen geschiedkundigen grond te be rusten), zijn belangrijkheid verloren. Bovendien hebben wij daar het getuigenis van- de Ver. Nederlandsche Scheepvaart maatschappij, die het oranje-wit-blauw op haar zeeschepen laat wapperen en nimmer eenige klacht over het minder goed zicht baar zijn der kleuren heeft vernomen („N.R.Crt." van 30 Juni 1.1., Ochtendblad C). Daarentegen zijn er de laatste jaren, meer dan vroeger, bezwaren gerezen van practischen aard tegen het rood-wit-blauw. In de roemvolle dagen van Tromp en de Ruyter waren deze kleuren vrijwel uit sluitend Nederlandsch bezit; thans wor den de kleuren, horizontaal of verticaal, door meerdere landen in hiin vlag aange wend, hetgeen al menigmaal tot verwarring aanleiding heeft gegeven volgens talrijke ingezonden stukken. In het terugkeeren tot de oorspronkelij ke Prinsenvlag nu de practische bezwa ren daartegen niet meer bestaan, ligt geen enkele miskenning van hetgeen onze voorouders onder het rood-wit-blauw heb ben tot stand gebracht. Zouden de Fran- schen hun groote maarschalken de Turen- ne en Condé er minder om achten omdat deze hun roemvolle overwinningen onder de drie lelies en niet onder de verticale driekleur bevochten hebben? Oranje en Nederland zijn onvervreemd baar; dit behoort uit de vlag te blijken en niet uit een, bij wijze van noodmaatregel, facultatief los daarbij aan te hangen oran je wimpel". De redactie van de „Avondpost" teekent hierbij aan: „Eenig nieuw argument wordt in het bo venstaande niet aangevoerd. Het is best mogelijk, dat de chemische industrie er in geslaagd is, thans de kleu ren immuun te maken tegen weersomstan digheden, maar wij hebben er bezwaar tegen de samenstelling van onze vlag te doen bepalen door de vorderingen der che mische industrie. Dat andere landen de zelfde kleuren in hun vlag voeren als wij, is ook al geen overwegend motief. De we reld is al drie eeuwen gewend aan het rood-wit-blauw, en wij bekennen het, dat er nu verwarring begint te ontstaan en wij een natie met twee vlaggen wor den. Onze tegenwoordige vlag heeft histori sche rechten gekregen, welke drie eeuwen oud zijn, en wij zien niet in dat zij moeten wijken voor een vlag, die eenige tiental len jaren de officieele was, al is daaraan dan ook de naam van den grooten Willem van Oranje verbonden. De beweging voor de nieuwe vlag wordt meer geleid door gevoels-motieven dan door historische argumenten. De laatste wegen voor ons het zwaarst, al erkennen wy het gewicht van de eerste". Het komt ook ons voor, dat de rood- wit-blauwe vlag d e vlag moet blijven van Nederland. Er is geen enkele reden o.i. om verwar ring en een zekere verdeeldheid te gaan brengen door twee vlaggen in te voeren. Mgr. Hopmans over de eenheid onder de Katholieken „SAMENVOEGING VAN BETAALDE BAANTJES". Zooals gemeld, zijn te Seppe sociale stu diedagen gehouden voor het Bisdom Bre da, welke door een honderdtal leidende personen in genoemd Bisdom zijn bezicnt. Gisteren bracht Z. H. Exc. Mgr. Hopmans een onverwacht bezoek aan de vergadering. Z. H. Exc. Mgr. Hopmans sprak een kort woord. Z. H. Exc. wenschte persoonlijk het gezonden telegram te komen beantwoor den. Mgr. is gevoelig voor de betoonde aanhankelijkheid. In deze dagen is het noo- dig zich vast te hechten aan het gezag. „Voor mij is het leven Christus". Persoon- Andere strevingen dan te leven voor het diocees kent Mgr. niet. Mijn devies is: „Voor mij is het leven Christus". Peroson- lijke verlangens of genoegens heeft Mgr. niet; niets anders dan het belang van zijn diocesanen behartigen en te werken voor Onze Lieve Heer, dat is 't wat Mgr. wenscht. Nog heel veel zou Mgr. willen doen, maar aldus Mgr. ik beschik niet meer over dezelfde krachten, die ik had toen ik het episcopaat aanvaardde en kan dus niet meer zooveel presteeren als toen. Evenwel, ha een allerdruksten dag ben ik vanmorgen direct na de ontvangst van uw telegram hier gekomen om u mijn belang stelling te bewijzen. Ik ben zoo verheugd, dat u mij belooft „samenwerking der verschillende stan den". Ik kan u niets meer op het hart drukken dan de eenheid te bewaren. Dat kost soms moeite, maar weest edel moedig en leg uw eigen meening neer bij die van de meerderheid ter wille van de eenheid. Ik spoor u nogmaals aan tot eenheid. Uitdrukkelijk heeft de Paus dat gezegd tot een der leden van het episcopaat en dat ging zelfs over de politiek. Dat woord van den Paus kwam recht uit zijn hart en steeds wanneer de H. Vader de katholieken van Nederland prijst, dringt Hij aan op het bewaren der eenheid. Wij moeten, aldus Mgr. onze daden inrichten naar het katholicisme. Wel zegt men zich af te keeren van de liberale beginselen, maar het is de vraag of men praktisch wel altijd daarnaar handelt. Wij mogen er b.v. wel eens om denken, aldus Mgr. dat men niet allerlei groo te baantjes die baten afwerpen tot één brengt en dat nu er zooveel werkloosheid is en velen zoeken hun huisgezin te onder houden. Dit is een klein practisch puntje, die samenvoeging van beaalde baantjes, maar 't mag wel eens gezegd worden. Mgr. wees er nog eens op, dat de stan den niet elk voor zich zorgen. Het telegram wat de samenwerking betoogt neemt Mgr. niet op als louter woorden, maar zinrijk. Mgr. is verheugd over de inrichting de zer studiedagen, alle zaken die de saam- hoorigheid der standen bevorderen, zullen in Mgr. een stuwer vinden. „Volkskrant". OVER DE SPORTBEWEGING. Ondanks ons vermanend woord, gerug steund door de Encycliek van onzen roem- rijk-regeerenden Paus Pius XI over de christelijke opvoeding: Divini illius Ma- gistri, staan wij nog steeds voor 't ont stellend feit, dat een zeer groot gedeelte van onze katholieke jeugd in dezen de noo- dige volgzaamheid weigert. Wq moeten constateeren, dat vooraan staande Katholieken, die in het katholieke, politieke en vereenigingsleven een voor name plaats innemen, him leiderstalenten, hun sympathie, hun geld, in dienst stellen der neutrale sportbeweging. Dat mede door hun schuld de neutrale sport nog hoogtij viert, terwijl de katholieke door ons gewilde sportbeweging door dergelijke Katholieken wordt geminacht en tegen gewerkt. (Gezamenl. Schrijven doorl. Episcop. van 6 Aug. 1933). BLOEMBOLLEN VOOR FRANKRIJK De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met' ingang van 1 Sep tember voor den uitvoer naar Frankrijk certificaten zullen worden afgegeven, voor bloembollen. Met het uitgeven der certifi caten is belast mr. M. van Toulon van der Koog, te Haarlem. VOLKSTELLING 1930 NIEUWVEEN. Totale bevolking Ned. Herv. Waalsch Remonstrant Christ. Geref. Doopsgezind Evang. Luth. Herst. Luth. Geref. Kerken Roomsch Katholiek Oud-Roomsch Ned. Isr. Port. Isr. Andere Kerk. gezindte Geen Kerk. gezindte 1920 1567 674 245 597 1930 1703 NOORD WIJKERHOUT. Totale bevolking Ned. Herv. Waalsch Remonstrant Christ. Geref. Doopsgezind Evang. Luth. Herst. Luth. Geref. Kerken Roomsch Katholiek Oud-Roomsch Ned. Isr. Port. Isr. Andeer Kerk. gezindte Geen Kerk. gezindte Totale bevolking Ned. Herv. Waalsch Remonstrant Christ. Geref. Doopsgezind Evang. Luth. Herst. Luth. Geref. Kerken Roomsch Katholiek Oud-Roomsch Ned. Isr. Port. Isr. Andere Kerk. gezindte Geen Kerk. gezindte 1920 4370 430 1930 6275 540 1920 1930 Totale bevolking 4208 5112 Ned. Herv. 1064 1094 Waalsch 1 Remonstrant 2 9 Christ. Geref. 21 Doopsgezind 7 12 Evang. Luth. 15 10 Herst. Luth. 2 Geref. Kerken 71 151 Roomsch Katholiek 2920 3438 Oud-Roomsch 4 Ned. 1st. 3 1 Port. 1st. Andere gezindte 19 17 Geen Kerk. gezindte 84 375 VEUR. 1920 1930 Totale bevolking 2347 3590 Ned. Herv. 370 637 Waalsch Remonstrant 6 Christ. Geref. 2 1 Doopsgezind 3 3 Evang. Luth. 4 18 Herst. Luth. 1 Geref. Kerken 76 122 Roomsch Katholiek 1857 2525 Oud-Roomsch 1 Ned. Isr. Port. 1st. Andere gezindte 3 55 Geen Kerk. gezindte 32 221 1920 1018 339 1930 1411 419 RIJNSATERWOUDE. 1920 639 244 Totale bevolking Ned. Herv. Waalsch Remonstrant Christ. Geref. Doopsgezind Evang. Luth. Herst Luth. Geref. Kerken Roomsch Kathaliek Oud-Roomsch Ned. Isr. Port. Isr. Andere Kerk. gezindte Geen Kerk. gezindte SASSENHEIM. STOMPWIJK. Totale bevolking Ned. Herv. Waalsch Remonstrant Christ. Geref. Doopsgezind Evang. Lth. Herst. Luth. Geref. Kerken Roomsch Katholiek Oud-Roomsch Ned. 1st. Port. 1st. Andere gezindte Geen Kerk. gezindte 1920 2578 248 VOORSCHOTEN. Totale bevolking Ned. Herv. Waalsch Remonstrant Christ. Geref. Doopsgezind Evang. Luth. Herst. Luth. Geref. Kerken Roomsch Katholiek Oud-Roomsch Ned. 1st. Port. 1st. Andere gezindte Geen Kerk. gezindte 1920 4317 1716 108 2708 1930 5490 2015 1920 1930 1920 1930 Totale bevolking 2370 2946 Totale Bevolking 3754 5260 Ned. Herv. 594 638 Ned. Herv. 859 1172 Waalsch 5 1 Waalsch 1 Remonstrant 9 11 6 Remonstrant 3 1 Christ. Geref. 11 Christ. Geref. 33 89 Doopsgezind 1 4 Doopsgezind 6 6 Evang. Luth. 10 9 Evang. Luth. 4 16 Herst. Luth. 1 1 Herst. Luth. Geref. Kerken 79 124 Geref. Kerken 897 1264 Roomsch Katholiek 1580 2031 Roomsch Katholiek 1915 2569 Oud-Roomsch Oud-Roomsch Ned. 1st. Ned. Isr. Port. Isr. Port. Isr. Andere gezindte 22 7 Andere gezindten 2 23 Geen Kerk. gezindte 58 110 Geen Kerk. gezindte 35 119 WAT BETEEKENT DE WEERS VERANDERING? Na verscheidene prachtige, zonnige zo merdagen, zijn we gisteren hier wakker geworden bij dik mistig weer. Dit zal voor velen wel een heel groote verrassing ge weest zijn, vooral daar het weer den vori- gen avond niets van een op handen zijnde verandering liet vermoeden. Het eigen aardige bij dezen plotselingen weersom- slag was, dat zelfs de naar het Noorden omgeloopen wind geen sterke afkoeling bracht. We moeten ons echter van deze weers verandering geen te pessimistische voor stelling maken. Veel is er niet gebeurd. De langzame barómeterdaling der vooraf gaande dagen liet verwachten, dat er spoedig iets zou gebeuren, en dat iets zou dan kunnen liggen tusschen een grooten weersomslag, die een einde zou maken aan den zomer, en een kleine, weinig bedui dende verandering, die misschien spoedig voorbij zou gaan. Naast deze barometerdaling waren er de weerberichten uit het Westen, die op een naderende verandering wezen, Maar zij gaven slechts aan, dat een kleine, wei nig beduidende depressie over Engeland lag, waarvan verwacht werd, dat zij dicht langs ons land naar het Noordoosten zou trekken, waarvan dan het gevolg zou zijn, dat de wind tijdelijk naar het Noorden zou loopen. Daar zich intusschen in het Zuid westen weer een nieuwe kern van hoogen druk ontwikkelde, was het niet waar schijnlijk, dat zich een algemeene Noor delijke luchtstroom over West-Europa zou uitstorten. Hoewel de windrichting bij ons Noordelijk was geworden, hadden wij niet te doen met uit het hooge Noorden aange voerde lucht, vandaar, dat deze Noorde- wind geen sterke afkoeling en guur weer bracht BUITENLAND.. Branting vraagt waarom Göring nooit gereageerd heeft op de beschuldiging, dat hij bevel zou hebben gegeven om het rijksdaggebopw in brand te steken. (2de blad). Het nat soc. congres te Neurenberg. (2de blad). De ontvoering van den nat. soc. gonwlel- der Hofer uit dc gevangenis te Innsbruck. (2de blad). Onrust in Ecuador. (2de blad). BINNENLAND. Een overval op ©en ambtenaar t« Am sterdam. (Laatste Berichten). Ernstige vcrgiftigingsgevalien te Over- loon. Twee dooden (Gem. Ber., 3de blad). Nog steeds de Lutine-zaak (Gem. Ber., 3de blad). Overal brandt het (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Ber.). De dader van den moordaanslag op de Boxtelsche kermis bekent (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De nationale tenniskampioenschappen te Amsterdam (3de blad). BINNENLAND MANNELIJK JEUGDWERK IN nET BISDOM HAARLEM. Naar wij vernemen, zijn door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd tot Districts-directeur vun de K. J. C. (Kath. Jongens-Centrale) voor Amsterdam Rec tor H. M. van Spanje, voor Rotterdam Rec tor P. J. Maas, voor Den Haag Rector J. P. Docswijk, voor Haarlem Kapelaan Th. W. M. van der Lugt en (zooals reeds gemeld) voor Leiden Rector H. J. A. M. van der Ven. WEER EEN NIEUW SPEL! Een Ulle speelbank te Maastricht Naar we vernemen, zal binnenkort dc so ciëteit Momus te Maastricht worden ver rijkt met een z.g. behendigheids-spel, ge naamd Ulle, naar de exploiteerendc Duit- schers Ulrich en Lewin. Vergunning tot het exploitecren van een dergelijke speel- gelegenheid schijnt reeds te zijn verleend. De schrijver E. Michel geëxcommuniceerd. Naar de „Tijd" verneemt, is met ingang van heden Ernest Michel, schrijver van „Neo-Communisten", geëxcommuniceerd. Het is hem verboden, waar ook, de H. Sa cramenten te ontvangen. Goedkoopc trein. Op Donderdag 7 Sept. gaat er een goed- koope trein naar Goes, Middelburg en Vlis- singen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. RECHTZAKEN Brandstichting? Naar wij vernomen zal as. Woensdag 13 September voor het Gerechtshof to 's-Gravenhage in hooger beroep worden be handeld de zaak tegen C. 1'. L., die ter zake van brandstichting in den nacht van 8 op 9 Februari 1933 in een perceel aan de Ileerengracht te Leiden door de Haag- scho Rechtbank is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. L. zal in hooger beroep worden verde digd door Mr. L. Weijl te Leiden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1