WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. (i UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Van de Maandag j.L gehouden gemeen teraadszitting valt bitter weinig te zeggen. Er waren een stel benoemingen te ver richten, hetgeen met bekwamen spoed ge schiedde, terwijl een groot aantal andere agenda-punten onbesproken onder den voorzittershamer passeerde. De meeste tijd werd nog gevorderd door een bespreking van de reorganisatie van den bestratingsdienst, welke reorganisatie door den heer Schüller werd becritiseerd. Overeenkomstig zgn socialistische beginse len pleitte de heer Schüller vóór eigen be heer, dat z.i. de voorkeur verdient boven het systeem van uitbesteding. Men onder scheidt bij den bestratingsdienst twee ge deelten, de gewone onderhoudsdienst, wel ke in eigen beheer kan en ook wordt uit gevoerd en de buitengewone bestratings dienst (bestraten van nieuwe wegen en her bestrating) welke laatste dienst niet zoo'n geregelde dienst is als de an dere, zoodat hier het systeem van uit besteding wordt geprefereerd. Hier geldt een tariefregeling, waarbij flinke arbeiders een behoorlijk weekloon kunnen verdienen (circa ƒ45.De heer Schüller is gewoon lijk nogal wijdloopig en, ofschoon hij zijn eigen betoog zeer gewichtig vindt, heeft hij weinig gehoor bij de raadsleden, die dit een geschikte gelegenheid vinden, om in de koffiekamer tc verdwijnen. De spreker goochelde met cijfers en voorbeelden, waar op de wethouder niet kon ingaan. Het voor stel van den heer Schüller om den gehee- len bestratingsdienst in eigen beheer te nemen werd tenslotte verworpen, met al leen de stemmen der socialisten en van den communist vóór. Tijdens de rondvraag kwamen verschei dene goede denkbeelden naar voren, welke wij mede in de aandacht van B. en W. wil len aanbevelen. Zoo vroeg de heer Coster maatregelen tegen het hinderlijke venten met communistische en fascistische blaad jes op straat en vestigde hij er de aandacht cp, dat het thans voor Leiden ook wellicht tijd wordt om een snordersverbod in te voeren. Aan beide vrijheidsbepalingen zit ten uiteraard haken en oogen, maar dat is geen beletsel om ze niet ernstig onder de oogen te zien. Van verschillende zijden werd geklaagd over de nieuw aangebrachte reclame-bor den, o.i. terecht. Het moge waar zijn, dat zij voor de gemeente een niet te versmaden bron van inkomsten vormen (vooral in de zen tijd dubbel welkom) maar het is even eens waar, dat de borden een allesbehalve fraaien indruk maken en het aspect van verschillende aardige hoekjes leelijk be derven. Wij willen echter bedenken, dat de critiek gemakkelijk is, maar de kunst. om door het scheppen van doeltreffende publicatie gelegenheid geld in 't laadje te te brengen moeilijk. Mr. H. G. BUITENLAND DUITSCHLAND NATI0NAAL-S0CIALISTISCHE PARTIJDAG. Te Neurenberg. Uitgebreide voorbereidingen zijn getrof fen voor do eerste groote bijeenkomst van de nationaal-socialistische partij, welke vandaag to Neurenberg wordt geopend en tot Zondag 3 September duren zal. Dit is de grootste demonstratie sedert Hitier aan het bewind is gekomen. De organisatoren van deze bijeenkomst hebben voor deze gelegenheid besteld: 5000 ton vleesoh en worst2600 eetketel tjes voor het bereiden van voedsel; 1100 vlaggen1800 meter vlaggodoek1200 M. guirlandes en 15 spoorwegwagens vol bloe men om het paradovold te versieren. Te Neurenberg, Fiirth en de omliggende plaatsen zal aan ruim 200.000 personen onderdak moeten worden gegeven in fa brieken, scholen, openbare lokalen enz. Zaterdagavond zal een groot vuurwerk worden afgestoken, waarvoor twee ton kruit is gebruikt. Het vuurwerk n ver pakt in niet minder dan 50.000 kisten. Op het postkantoor te Neurenberg zijn 1000 telefoon-cellen geplaatst, ten behoe ve van 1500 journalisten. Het program voor den rij ka partijdag der N.S.DA.P. bevat de volgende punten: Woensdagavond van 881/2 uur inlei ding van den partijdag door alle kerkklok ken te Neurenberg. Daarna ontvangst op het raadhuis door hot gemeentebestuur. Donderdag beginnen de afzonderlijke bijeenkomsten der verschillende organisa ties. In het middenpunt van allee staat het groote partijcongres dat Vrijdagmorgen 10 uur begint en de cultureel® bijeenkomst. Het groote partijcongres wordt door don plaatsvervanger van den leider, Rudolf Hess, geopend. Gouwleider Streioher uit Neurenberg houdt de begroetingsrede, waarna Adolf Wagner een proclamatie van den leider voorleest. Op de cultureel© bijeenkomst spreekt dionzelfdon dag om 17 uur rijkskanselier Hitler, 's Avonds wordt in de Opera een feestvertooning van de Meistersinger ge geven. Zaterdag heeft om 10 uur het appel der functionarissen plaats en om 14 uur de be tooging der Hitlerjeugd in het stadion. Bij beide gelegenheden spreekt de leider, 's Avonds is er een groot volksfeest met concerten en vuurwerk. Zondagmorgen om 4.30 's morgens be gint reeds de opmarsoh van S.A., Stalen Helm en S.S. Om 8 uur verschijnt de lei der, die oen rede zal houden. Om 12 uur begint de groote parade. Om 18 uur wordt dan de slotbijeenkomst van het partijcongres in de Festhalle ge houden, waar Hitier opnieuw spreekt. GöRING OVER HET VERBOD VAN VIVISECTIE. Minister Göring heeft gisteravond voor do Duitsche zenders een rede gehouden over het verbod der vivisectie. De rijks- regeering was er van den beginne af van overtuigd, dab snel moest worden ingegre pen, maar de voorbereiding van een des betreffende wet eisoht veel tijd. Om ech ter te voorkomen, dat gedurende dien tijd weer honderden, ja duizenden dieren wreed zouden .worden gedood, had spre ker zijn decreet uitgevaardigd. Göring verklaarde, da tde tegenwoordi ge bepalingen op het gebied van dieren bescherming niet beantwoorden aan het gevoel van het Duitsche volk. Het is een onhoudbare toestand, dat het dier wordt gelijk gesteld met een levenloos voorwerp. In zijn opvattingen over de dieren ver schilt het Duitsche volk van vele andere volken, vooral van Oostersche en Aziati sch© volkeren. Ook het gebruiken van dieren voor wetenschappelijke doeleinden mag niet worden overgelaten aan hot goeddunken van ieder, die zich voor het nemen van dergelijke proeven geroepen aoht. Het winnen van geneesmiddelen uit dieren moet eveneens wettelijk worden geregeld en onder toezicht van den staat komen. Slechts aan erkende geleerden en onderzoekers mag dit werk worden toever trouwd, waarbij de dieren ook weer zoo veel mogelijk moeten worden ontzien. De vivisectie, het snijden in een levend- niet-verdoofd dier, mag onder geen om standigheden worden toegelaten. Proeven met huisdieren, zooals honden en katten, moeten ook bij de meest serieuze onder zoekingen achterwege blijven. Daarvoor moeten andere dieren worden gebruikt. De maatregelen, die zijn genomen en die nog genomen zullen worden, moeten niet slechts het dier beschermen, maar tegelijk ook menschelijke -wreedheid bestrijden. VERBOD VOOR JODEN OM HET LAND TE VERLATEN. Den Joden te Breslau is naar de Jood- sohe perscommissie voor bijzondere be richtgeving meldt, opnieuw verboden Duitsohland te verlaten; het gemeentebe stuur heeft weder geweigerd, visa te ver- leenen. Te Frankfort heeft de politie een nouveauté ingevoerd, door op alle passen van Joden het woord „Jood" te stempe len. 1 FRANKRIJK RUST IN ANDORRA. De Fransche bezetting permanent? Naar de correspondent van „El De- bate" to Barcelona meldt, heerscht op het oogenblik in Andorra volkomen rust. Er gaan geruchten, dat op het Andor- reesch grondgebied ook in de toekomst, wanneer de normale toestand weer her steld zal zijn, twaalf veertien Fransche gendarmen zullen blij ven- Het schijnt, dat de delegatie* van don bisschop van Seo de Urgel en van den perfect van Perpignan bij de ontbinding van den algemeenen raad (den „consejo general") aan den burgemeester van Ca- nillo, die volgens traditie zekere voor rechten geniet boven zijn collega's, en aan den burgemeester van de hofstad, An dorra la Vieja, toestemming heeft ver leend, om de verkiezingsacten te ondertee kenen. De aangekondigde staking bij de „hy draulische werken" van Andorra, de F. H. A. 8. A., een maatschappij, waarin de vroegere Fransche minister-president Tar- dieu, naar beweerd wordt, de meeste aan- deelen heeft, is afgelast. OOSTENRIJK OOSTENRIJKS NIEUWE WEERMACHT St. Germain er door buiten werking. De aankondiging van den Oostenrijk- schen minister van Defensie, Vaugoin, dat binnenkort, waarschijnlijk reeds op 1 Octo ber, een begin zal worden gemaakt met de vorming van een militie-leger naast het reeds bestaande beroepsleger, kan het be gin beteekenen van een belangrijke wijzi ging in den militairen statuut van centraal- Europa. De vredesverdragen stonden aan de over wonnen landen legers toe van een bepaal de sterkte; voor Duit-schland een beroeps leger van 100.000 man, voor Oostenrijk een beroepsleger van 30.000 mau. Militaire dienstplicht werd verboden teneinde het kweeken van geoefende reserves tegen te gaan. Oostenrijk heeft tot dusver zijn beroeps leger beneden het maximum van 30.000 man gehouden; de huidige sterkte bedraagt 22.000 man. In verband met de Duitsch- Oostenrijksohe controverse stonden de re geeringen van Frankrijk, Italië en Enge land onlangs aan Oostenrijk toe een spe ciale legermacht te organiseeren, tot een totaal van 8000 man, doch deze legermacht zou slechts voor een beperkten tijdsduur in functie mogen blijven. Er was bij dezo con cessie dus geen sprake van een wijziging of tijdelijke buiten werking stellen van de mi litaire bepalingen van het verdrag van St. Germain, hetgeen bij de maatregelen, die door Vaugoin zijn aangekondigd, wel het geval is. De minister seide en de Weensche bladen onderstreepen dit dat de groote mogendheden deze militie hebben goedge keurd, ofschoon zij de eerste stap is naar dienstplicht, zoöals die voor den oorlog in de dubbelmonarchie bestond. Men ver heelt echter niet, dat de mogelijkheid be staat, dat nu ook Duitschland tot een der- gelijken stap zal willen overgaan. Of de mogenhoden inderdaad een militievorming ala door Vaugoin hebben ingewilligd, dan wel of de minister aan de gedane conces sie een wijdere interpretatie geeft, valt op het oogenblik niet uit te maken. Dat Oos tenrijk er toe overgaat is in elk geval een feit van principieel© beteekenis, waarop de Oostenrijke bladen dan ook het volle licht laten vallen. Zij zien er de uiting in van een bijzonder vertrouwen, waarvan de moreele waarde gelegen is in de opheffing van de tot dusver bestaande beperking der defensie-capaciteit. Te beginnen met 1 October zullen jonge mannen, die 21 jaar zijn geweest, voor ver vulling van dienstplicht in aanmerking komen. Bij de infanterie, de wielrijders, en jagers zal de diensttijd zes maanden bedra gen; voor bijzondere wapens kan hij tot 12 maanden worden uitgebreid. Hiertoe behoo- ren oa. de cavalerie, en gedeelten der ar tillerie. Het schijnt voorts in de bedoeling te liggen geleidelijk het beroepsleger ge heel om te zetten in een militie-leger. IERLAND FUSIE VAN IERSCHE OPPOSITIE GROEPEN. Anti-de Valera-blok onder leiding van 0'Duffy. De reeds aangekondigde fusie tusschen de Iersche partijen, die Bet bewind van De Valera bestrijden, zal deze week een feit worden. Besprekingen over details duren nog voort, maar het staat, naar de „Daily Tel.5' uit Dublin verneemt, reeds vast, dat Cosgrave's Cumann nan Gaedhael, de cen trum-partij van Mas Dermott en de Natio nale Garde zullen samensmelten tot één „Nationale Partij" onder leiding van gene raal ODuffy. Het is vooral het vooruit zicht van een spoedige verkiezing geweest, die de drie oppositiegroepen er toe heeft gebracht haar bezwaren tegen de fusie op te geven. AMERIKA VERZACHTING VAN HET GOUD EMBARGO IN DE V.S. Controle over Export President Roosevelt heeft twee verorde ningen uitgevaardigd die .ten doel hebben wijziging te brengen in het goud-embargo. De eerste verordening staat den minister van Financiën toe nieuw geproduceerd goud in consignatie aan te nemen ten ver koop via het Federal Reserve System, met dien verstande, dat dit goud dient ten ex port aan buitenlandsche koopers. De twee de verordening /voorziet in de registratie van alle voorraden goud en gouden munten in de V. 8. Degenen die over goud beschikken, moe ten zulke ingevolge deze tweede verorde ning binnen 14 dagen opgeven. Door de bovengenoemde gedeeltelijke op heffing van het goudembargo waardoor in meer of mindere mate weer een markt voor nieuw geproduceerd goud wordt inge- 'steld hebben thans de goudmijnen in de V. S. gelegenheid evenals de goudprodu- ceerende maatschappijen in het buitenland haar voordeel met de gestegen goudprijzen te doen. WAAROM KWAM MONTAGU NORMAN NAAR DE V. S.? Om thee te drinken. De conferentie tussohen Roosevelt, Mon tagu Norman en gouverneur Harrison, blijft het onderwerp van den dag in poli tieke kringen. Over het doel dezer bespre kingen en over den aard van het bespro kene blijven de meeningen sterk uiteen- loopen. Onmiddellijk na de conferentie zijn Norman en Harrison naar New York teruggekeerd zonder een verklaring af te leggen. 'Rbosevelt zelf heeft verklaard, dat het slechts een beleefdheidsbezoek van Norman en Harrison gold, waarbij ook eenige vrienden tegenwoordig waren. Particuliere besprekingen hadden niet plaats, en, volgens sommige bladen, is er bij deze conferentie te Hyde Park geen woord gewisseld over internationale finan- cieele kwesties. Men spreekt in deze bla den dan ook van een nieuw „Norman- mysterie"; de gouverneur van de Bank van Engeland is een man van weinig woorden, die schier onopgemerkt zijn belangrijke taak vervult en deswege de „mysterie-man van Threadneedle-street" wordt genoemd. Montagu Norman lunchte eergisteren met een aantal hooggeplaatste functiona rissen van de Federal Reserve Board te New York en begaf zich vervolgens met Harrison naar Roosevelt. Zij hebben zich daar aldus de lezing van United Press over het „Norman-mysterie'' gedurende een uur met den president onderhouden, toen kwamen er andere genoodigden. Roo- sevelttf moeder was aanwezig ©n mevrouw Roosevelt schonk th.ee, zoodat er niets kon komeg van een voortzetting der mone tair besprekingen, waarvoor Norman en Harrison eigenlijk gekomen zouden zijn. De discussies liepen toen over algemeene on derwerpen en de kwestie de stabilisatie werd zorgvuldig buiten de besprekingen gehouden. Na floop van de tea verklaarde Roose- velts secretaris, dat er geen woord over de stabilisatie was gewisseld. Dit zou ech ter niet slaan op de voorafgegane particu liere conferentie-van-drie, tusschen Roose velt, Norman en HarrUon. Hoe dit ook sij, alle bladen bespreken de tea-party van Hydepark'" uitvoerig en wij den er commentaren aan. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren BUITENL. BERICHTEN. NIEUWE SPOORWEGRAMP IN DE VEREEN. STATEN. Tot dusver zes dooden en 45 gewonden geteld. Als gevolg van de overstroomingen is naar „United Press" uit Dalhart (Texas) meldt weder een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij, voor zoover bekend, zes personen werden gedood en 45 reizigers gewond; de machinist wordt nog vermist. Doordat de rails over een lengte van 20 M. nabij de spoorbrug over een bergstroom bij Tucumcari in New Mexico waren wegge spoeld, zijn de locomotief en zes wagons van de „Golden State Limited" der Rock Island Railway op weg van Los Angeles naar Chicago ontspoord, door de brug ge stort en in de rivier terechtgekomen. Daar het nog nacht was, toen het ongelJk ge beurde, werd het reddingswerk ten zeer ste belemmerd, zoodat men nog niet precies kan opgeven hoe groot het aantal slacht offers is. Onder de dooden bevindt zich ook de stoker, terwijl de machinist nog wordt vermist; 45 personen zijn reeds naar het ziekenhuis overgebracht. SNELTREIN PARIJS—ROUAAN ONTSPOORD. De sneltrein ParijsRouaan is gister middag gederailleerd. Eén persoon werd hierbij gedood, vijf-en-twintig gewond. SNELTREIN RIJDT OP EEN KUDDE SCHAPEN IN. Gisteravond is op de spoorlijn' Leine- feldeGotha een sneltrein op een overweg op een kudde schapen ingereden. De her der werd door den trein gegrepen en doo- delijk verwond. Van de schapen werden er 75 gedood. WEER EEN REUZEN BRAND IN BREMEN. Katoenloodsen in vlammen. Te Bremen woedt op het oogenblik op nieuw een groote brand. In de nabijheid van de vrije haven ontstond gistermiddag brand in een complex opslagloodsen. De geheele Bremensche brandweer is gerequi- reerd. De geheime staatspolitie heeft zich naar de plaats des onheils begeven oni een onderzoek in te stellen. Nader wordt gemeld, dat de katoenlood sen van de firma Bischof en Co. van on der tot boven in brand staan. De brand weer, die water geeft met 25 stralen en versterkt is door twee drijvende stoomspui ten, beperkt zich tot het beschermen der naburige loodsen. Tegen half zes stortte met geweldig la waai een 20 meter lange muur in, waardoor een groot deel der brandende balen katoen in de aangrenzende Fischerdeich, een oude nauwe straat terecht kwam. De woonhuizen in deze straat moesten in allerijl worden ontruimd. Het blusschingswerk wordt belemmerd door groote hitte en zwaren rook. De toe stand v/as gevaarlijk, doordat onmiddellijk naast de brandende loodsen opslagplaatsen met licht brandbaar materiaal lagen, o.a. een loods met 12.000 balen katoen. Tegen zeven uur gisteravond was het grootste gevaar bg den brand* in de vrije haven geweken. De groote loods is met 4000 balen katoen geheel verwoest. Ook het gevaar voor de woonhuizen in de na bijheid is geweken. Slechts een huis is grootendeels door het vuur vernield. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. ANDALUSIE IN VLAMMEN. Brandstichting op groote schaal. Uit berichten in de Spaansche bladen blijkt, dat de anarchisten de laatste weken in Andalusië weer vreeselijk hebben huis gehouden. Het te Cadiz verschijnende blad „La In- formacion" publiceerde dezer dagen een uitvoerig verslag over zestig gevallen van brandstichting in de omgeving van Medi na Sidonia en Casas Viejas. Alleen reeds in Los Barrios zijn ruim zeventig duizend kurkeiken door brand stichting vernield. Soortgelijke berichten komen uit Cordo ba en uit de omgeving van Ciudad Real en Zaragoza. Verscheiden landeigenaars hebben hon derdduizenden peseta's schade geleden. Verscheiden industrieën, vooral de kurk- industrie, worden met algeheelen onder gang bedreigd. Op desbetreffende interpellaties in het parlement antwoordde de minister van bin- nenlandsche zaken, dat van brandstichting in Andalusië geen sprake is. Alsof de Andalusische correspondenten van de groote Spaansche bladen en de An dalusische landeigenaren zelf, die voortdu rend door de anarchisten belaagd worden, zich allen zouden vergissen! TWEE HOFSTEDEN BEDOLVEN DOOR BERGSTORTING. Uit Warschau wordt gemeld: Ten gevol ge van een bergstorting, die veroorzaakt is door zwaren regenval, is in het bergdal nabij Stanislau een oppervlakte land van 11 morgen, waarop zich twee boerenhof steden bevonden, bedolven. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Men vreest voor verdere instortingen van den door het water ondermijnden berg kam. Ook te Tokio is het zeer warm. Te Tokio is de thermometer gestegen tot een stand, zooals die in de laatste veertig jaar niet is bereikt. De gemiddelde middag- temperatuur van de laatste veertien dagtn is 31 graden. j THERESIA NEUMANN. Verblijf van eenige dagen in het klooster te Landstuhl. Pater M. Stoks C.s.s.R. schrijft aan de „Msb.": Op haar doorreis naar Trier, om er den H. Rok Onzes Heeren te vereeren, heeft de gestigmatiseerde van Konnersreuth op uit- noodiging van Z. H. Excell. den bisschop van Spiers voor eenige dagen haar intrek genomen in het klooster der zusfers van het Arme Kindje Jesus te Landstuhl, het Kinderheim St. Nicolaus. Zij verbleef er van Donderdag 17 Aug. tot Maandag 21 Augustus. De Zusters waren getuigen van twee ex tases; één bij haar communiceeren en éen later. Eerst zou ze tot Zaterdag zijn gebleven, maar wijl ze zich zoo thuis voelde te Landstuhl, verzocht ze nog enkele dagen daar te mogen verblijven. Maandag vertrok ze naar Trier, om voor de volgende Donderdag-nacht-extase weer te Konnersreuth te kunnen terug zijn. Donderdag 17 en Vrijdag 18 Augustus waren ook dit jaar wegens het Octaaf van Maria Hemelvaart de bloedige lijdensexta ses weggebleven. DE LAATSTE DER MONTENEGRIJN- SCHE BANDIETEN. Bij gevecht met politie gedood. De laatste der Montenegrijnsche bandie ten, de beruchte desperado Shphiro Mi- latsjitsj, is bij een gevecht met de politie gedood. Met den dood van dezen bandiet is Mon tenegro geheel gezuiverd van vogelvrij verklaarde bandieten. In 1929 werd Mi- latsjitsj, na verscheidene roofovervallen en een moord te hebben gepleegd, buiten de wet geplaatst. De politie heeft hem vijf maal kunnen arresteeren, doch telkens wist de bandiet te ontsnappen. In October 1929 heeft hij, slechts door twee kameraden vergezeld, de stad Pod- goritza geplunderd, terwijl hij bij een an dere gelegenheid twee auto's waarin rijke kooplieden zaten, aangehouden en de in zittenden beroofd heeft, om vervolgens de politie van deze misdaad in kennis te stel len. Toen de politie hem dezer dagen, na een verwoed gevecht, arresteerde, slaagde Mi- latsjitsj er in ondanks het feit, dat zijn arm versplinterd was, te ontvluchten en over de Albaneesche grens te ontkomen. In Albanië zat de politie hem evenwel zoozeer op de hielen, dat hij naar Joego slavië uitweek, waar hij bij een gevecht met de politie gedood werd. DOOR SCHRIK YAN BLINDHEID GENEZEN. Een mijnwerker te Sudbury (Ontario), die bij een ontploffing eenige jaren gele den blind was geworden, heeft dezer da gen het gezichtsvermogen teruggekregen. Hij zat met eenige vrienden op het bal- con van zgn woning, toen dit plotseling bezweek en hij met zijn vrienden op straat viel. Bij dit ongeluk kreeg de man het ge zichtsvermogen terug. „Het spgt mij voor mijn vrienden, die gewond zijn, doch ik ben blij, dat dit on geluk heeft plaats gehad", verklaarde de verheugde arbeider later. „Als ik geld genoeg had, zou ik niet al leen een nieuw balcon aan het huis laten zetten, doch ik zou ook de doktersrekenin gen van mijn vrienden betalen, doch ik heb geen geld". EEN „OORLOGSSTAD" ONDER DEN GROND. Naar aanleiding van de inspectiereis van den Franschen premier Daladier naar de vestingwerken aan de Fransche Oostgrens publiceert de „Petit Parisien" een artikel over de versterkte grenszone. Men moet zich, aldus het blad, een front voorstellen van ruim 100 K.M., dat op 12 K.M. van de grens verwijderd loopt en bestaat uit een onafgebroken rij van afzonderlijke vestm- gen, welke slechts door golving van het terrein opvalt. Men kan van een fantastische onderaard- sche stad spreken, van een vesting onder den grond, welke tegen de krachtigste strijdmiddelen weerstand kan bieden. Een enorme stalen pantser is in de aarde gezet, met een gewicht van minstens 30.000 küo- gram. Deze moderne „oorlogsstad" ligt 100 me ter onder de oppervlakte. Zij beschikt over een spoorweg, welke met groote snelheid door de onderaardsche stad kruist. Alle maatregelen zijn onder de aarde getroffen, opdat geheele legers daar maanden lang kunnen verblijven. EEN ZIGEUNER-CONGRES. De zigeuners van Zevenburgen hebben besloten om in St. Martin een stadje in het Noorden van Zevenburgen een congres te houden. Van alle kanten beginnen de con gresgangers reeds naar St. Martin te trek ken, te voet, in woonwagens en zelfs in luxe auto's. De karavanen zijn zoo groot, dat er zeker meer dan 5000 zigeuners aan het congres zullen deelnemen. De politie van St. Martin die nog niet zoo geheel gerust is omtrent de bedoelin gen der congressisten heeft versterking gekregen van de gendarmerie uit de om liggende gemeenten. In de nabijheid der stad hebben de zigeuners een kamp opge slagen, dat een oppervlakte beslaat van meer dan 400 H.A. Volgens een mededeeling van de partij leiders ligt het in de bedoeling om op dit congres te bespreken welke gevolgen de j crisis heeft gehad voor de zigeuners, ter wijl tevens beraadslaagd zal worden over de maatregelen die genomen kunnen wor- den om den zwaar beproefden slachtoffers steun te verleenen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6