WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURAN*! VIERDE BLAD PAG. li RECHTZAKEN OPENLIJKE GEWELDPLEGING TEGEN DE POLITIE TE LEIDEN. In den namiddag van 2 Juli j.l., vrerd de agent van politie Verstraten te Leiden ter assistentie geroepen naar een der ste gen in de Haarlemmerstraat aldaar, al waar een zekeren P. met zijn zwager P. S. in een vechtpartij gewikkeld waren. Toen de agent ter plaatse verscheen en trachtte de vechtende mannen te scheiden, ontmoet te hij daarbij hoftigen tegenstand niet al leen van de zijde van S., doch ook diens beide zoona, een schoonzoon en ©en zeke re van W. namen ©en dreigende houding aan. De agent werd deerlijk mishandeld, tegen den grond geworpen, van alle zijden gestompt en getrapt en stond op een ge geven oogenblik met het hoofd op den grond en de beenen naar boven gekeerd, vastgehouden door een der zoons. Hot zou den politieman erger zijn vergaan, indien niet tijdig hulp was komen opdagen. De chauffeur Johan B. wist door een paar flinke klappen uit te deelen den agent te ontzetten. Deze wien intusschen de sabel was ontnomen en ook de sabelschede van de uniform was gescheurd, maakte toen gebruik van zijn dienstrevolver waarmede hij de vechtenden op een afstand mist te houden, doch niet voordat hij een tweetal hunner had geraakt.. Ter zake van openlijke geweldpleging, subs, bedreiging met openlijke geweldple ging stonden gisteren terecht de 49-jarige metselaar P. S., de 24-jarige straat maker P. S. Jr., de 20-jarige voeger W. S., de 30- jarige los-werkman W. v. W. en de 29-ja- Tige straatmaker J. L. De uitvoerige verklaring van den agent, ■welke geheel klopte met het door dezen opgemaakt proces-verbaal, werd niet be streden door den hoofdbeklaagde (gede tineerd) die zeide zich van het geheele ge val niets te kunnen herinneren, omdat hij onder drankinvloed verkeerd had. De bei de zoons beweerden hun vader slechts naar hnis te hebben willen brengen en daarin door den agent verhinderd te zijn, terwijl de beide andere verdachten beweerden slechts den rol van belangloos toeschouwer te hebben vervuld. Mr. van Asch van Wijck, die het O.M. waarnam, noemde de gepleegde feiten hoogst ernstig. De aanvankelijk aan S. Sr. ten laste geleegde poging tot zware mis handeling liet spr. vallen maar ten aan-' zien van alle verdachten handhaafde hij, na de afgelegde getuigen verklaringen, waarbij was komen vast te staan dat de agent met vereende krachten was aange vallen en zoodanig mishandeld dat hij ge durende 14 dagen buiten dienst is geweest, de openlijke geweldpleging in vereeniging. Spr. bracht een woord van hulde aan den agent voor diens krachtig verweer en aan getuige B. voor diens hulpvaardig optre den. Waar de hoofddader reeds 11 vonnissen onderging, waarvan 9 wegens ruwheidsde licten, luidde de eisoh tegen hem 1 jaar en voor ieder van de andere verdachten 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Kok meende met het oog op een reclasseeringsrapport voor den vader een voorwaardelijke straf en voor de anderen een veel clementer straf te moeten verzoeken. De rechtbank zal op 11 September von nis wijzen. KATWIJK. Verkooping. Ten overstaan van Nota ris W. Wachter te Sassenheim had in het Hotel „De Roskam" te verkoop bij afslag plaats van een partij Bloembollenland aan de Horneslaan te Katwijk aan Zee. De uit slag is als volgt: Perceel 1 groot 30 A. 90 cA. in bod op 750. Perceel 2 groot 29 A. 10 cA. in bod op 700.—. Perceel 3 groot 29 A. 70 cA. in bod op 700.—. Perceel 4 groot 29 A. 25 cA. in bod op ƒ700.—. Perceel 5 groot 32 A. in bod op 750.Perceel 6 groot 32 A. 34 cA. in bod op f 750.Per ceel 7 groot 32 A. 63 cA. in bod op 800.—. Perceel 8 groot 33 A. 60 cA. in bod op 750.—. Perceel 9 groot 36 A. 58 cA. in bod op ƒ860.De eindcombinatie werd ge mijnd door Gebr. Verdoes te Katwijk aan Zee, die koopers werden voor ƒ7140.— Burenruzie. Gisterenmiddag kregen twee buurtbewoners van het complex de Kooi oneenigheid over uitslaande rook van een waschfornuis. De twist liep zoo hoog, dat zekere K. zijn buurman R. gevaarlijke klappen toebracht met een handzaag, dat hij moest verbonden worden en de wonden gehecht. De politie maakte proces-ver baal op. Vertrokken: H. Kulk naar Benne- broek, Vogelenzang. W. Bruin met ge zin naar Bergen aan Zee. A. Botermans naar Valkenb.weg 8. Gevestigd: F. van Popta van Wyn- britseradeel. A. Plukker van Heerlen. J. van Anrooij met gezin van Roosmalen. B. Vermaas met gezin van Roosmalen. M. van den Berg van den Haag. M. Bulle van den Haag. LISSE. ConcertDoor bijzondere omstandig heden zal de R. K. Harmonie Adolf Kol- ping" onder leiding van Ger. Dik uit Lei den niet Donderdag maar Zaterdag 2 Sept. a.s. een concert geven in de Gem. muziek tent. Dit ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. Koningin Wilhelmina. NOORDWIJKERHOUT. Brand in de duinen. Dinsdagmiddag ongeveer 5 H.A. binnenduin van de Kunstzandsteenfabriek Arnoud te Hille- gom, gelegen langs den Langevelderweg alhier, afgebrand. De brand is ontstaan vermoedelijk door het wegwerpen van een brandende sigaar of sigaret. De brand is in zijn voortgang gestuit door enkele leden van de brandweer. De brandweer uit Noord wijk verscheen ter plaatse doch kon niets uitrichten. Even bestond nog gevaar dat de vlammen zouden overslaan naar de boerderij van den heer Hoogeveen, doch dit is gelukkig voorkomen kunnen worden. De gem. politie zorgde voor de noodige or de op het terrein van den brand. Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwzeer neemt hier ter plaatse nog steeds toe. In de afgeloopen week zijn we derom 5 nieuwe gevallen aangegeven. Er is bijna geen veestapel die van deze zoo gevreesde ziekte bevrijd is gebleven. Roodvonk. In deze Gemeente heeft zich wederom een geval van roodvonk voorgedaan. Het patiëntje is vervoerd naar het Ziekenhuis te Leiden. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Zooals we dat ge woon zijn, gaat het met den bloemenhan del met steeds warmer wordend weer in dalende richting. De aanvoer neemt toe, de kooplust wordt geringer, de prijzen lager. Betaald werden de volgende prijzen: An jers ƒ0.200.60, Asters in verschillende soorten en kleuren 0.130.25, Gladiolus- ƒ0.15—0.40, Dahlia's ƒ0.40—0.75. He- liantus 0.250.45, Montbresia's 0.05 0.08, Pompon-Dahlia's 0.200.35, Lelies 5.106,30. Rozen per bos 0.100.22. SASSENHEIM. Personalia. Per 1 October a.s. Is be noemd tot 2de ambtenaar ter Secretarie alhier de heer G. J. de Raadt, thans volon tair ter Secretarie te Bemmel. TER-AAR. ,Arti" concerteert. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Konin gin zal onze R. K. Muziekver. „Arti et Religioni" onder leiding van den heer C. van Dam Donderdagavond een concert ge ven op het erf van den heer L. Wassen- burg. Het concert vangt aan half acht pre cies. WASSENAAR. Ommegang in de buurtschappen. Als vervolg op de ommegang in het Cen trum van het Dorp ter gelegenheid van de officieele opening van de Wassenaarsche Winkelweek, werden Dinsdagavond de ove rige buurtschappen met een officieel bezoek vereerd. Voorafgegaan door de muziekvereeniging „Excelsior", die den optocht muzikaal op luisterde, liepen naast de officieele perso nen in gesloten formatie de leden der sport- verceniging „W.I.K." Allereerst werd een bezoek gebracht aan „Het Kerkehout" met omgeving alwaar onder het geven van pittige marschen een rondgang werd gemaakt. Daar werden alle deelnemers hartelijk ontvangen door het bestuur van de Sport- vereeniging „Wassenaar", waar op haar sportterrein voorts nog eenige muzieknum mers door „Excelsior" ten gehoore werden gebracht en „W.I.K." een demonstratie gaf in vrije en ordeoefeningen, welke demon stratie met een warm applaus werd be loond. Vervolgens werd „Den Deijl" een bezoek gebracht en tenslotte aan het Oostdorper- kwartier. Op het dorpsplein werd de stoet ontbon den en werden verfrisschingen aangeboden. Op het sportterrein Wassenaar werd door den heer Wubben, voorzitter van de ge combineerde besturen, den voorzitter dier vereeniging, den heer H. A. N. Jansse, in warme bewoordingen dank gebracht voor het gulle onthaal door die vereeniging. Bij het ontbinden van den stoet bracht hij voorts dank aan de vereeniging „W.I. K." voor haar keurige opluistering en sport- demonstratie, terwijl hij bovendien „Ex celsior" met welgemeende woorden dank bracht voor de spontane medewerking, die deze vereeniging, ondanks dat het haar be kend was, dat er twee extra drukke en zware dagen voor den boeg staan, zoo ten volle werd gegeven. WOUBRCGGE. TE SMALLE WEG. De verbinding met Leiden. Dat het hoog noodig wordt den steeds drukker wordenden weg LeidenHoogma- deWoubrugge te vernieuwen en te ver- breeden, moge wel blijken uit de groote moeilijkheden, die het passeeren oplevert. Dit ondervonden twee dames met hun auto. Nabij de brug bij den landbouwer v. E. wilde de bestuurster van die auto een hooiwagen en twee stilstaande auto's pas seeren. De slechte toestand van den weg en het mulle zand noopten tot voorzichtig heid. Het passeeren ging niet zonder on gelukken. De auto werd beschadigd. Het is te hopen, dat van provinciewege wordt aangestuurd op bespoediging van de uitvoering van de reconstructie van den weg WoubruggeHoogmade. Naar wij ver nemen zijn de grootste hindernissen, wat betreft aankoop van grond, zoo goed als uit den weg geruimd. Opzettelijke brand. Langs den weg. na bij het algemeen kerkhof, werd door inzit- dende(n) van een vrachtauto een hooiberg in brand gestoken. Wellicht moet hier aan kwaadwilligheid gedacht worden. Van de daders is tot heden niets bekend. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: Bur gemeester J. P. Gouverneur. Aanwezig: alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen na. een enkele opmerking goedge keurd. Ingekomen stukken. Inwoners dezer ge meente hebben een request gezonden aan Ged. Staten, waarin bezwaren worden op gesomd tegen do wegenbelasting. Op ver zoek van Ged. Staten hebben B. en W. do heffing dezer belasting toegelicht. Tot. nazien der gemeenterekening werd een commissie benoeand, bestaande uit de hoeren A. Warn aar, Schrama en Hooger- vorst. Herziening regeling bezoldiging ambte naren van den Burgerlijken Stand. Ged. Staten stellen voor, dat aan nieuw te bo- noemon ambtenaren geen honorarium meer zal worden verleend. B. en W. en de Baad konden zich met de meening van Ged. Staten voreenigen. In de vorige Raadsvergadering is be sloten het sluitingsuur der café's te bepa len op 11 uur in de zomermaanden. Ged. Staten maken op deze artikelen der po- litie-verordoning enkele opmerkingen van administratie ven aard, waaraan werd vol daan. B. en W. stellen voor de huur van teel- land over 1932'33 wederom te verlagen. Verleden jaar besloot de Raad tot een verlaging met 40 pet. Na yenige bespre king werd besloten, dat B. en W. thans de huur kunnen verlagen tot en met 50 pet, naar beoordeeling van B. en W. Hierbij kwam ter sprake het aanleggen van een houtwal op de scheiding der ter- reinon, gelegen langs de Beukenlaan en Rus (.hof f laan. Deze wal wordt aangelegd om de achterplaatsen der woningen aan de Rusthofflaan to maskeoren, en zoo het zich vestigen op de gemeentegronden langs de Beukenlaan aantrekkelijker te maken. Deze wal kan in werkverschaffing wor- dSn uitgevoerd. De wal ter breedte van 8 M. met ©en sloot van 2 Meter zal met loofhout worden beplant. De Raad verleende hieraan zijn goed keuring; do kosten zullen niet hoog zijn. B. en W. werden gemachtigd over te gaan tot verhuring van teelland. Besloten werd, langs de Berkenlaan ©en bebouwing toe te staan van 6 woningen aan een stuk, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan. B. en W. deelen mede, dat een aanbod is gekomen voor grond langs de Beuken laan, ter grootte van 268 M.2 Besloten werd tot verkoop tegen f 4.per M.2. 200 opcenten personeel. B. en W. stellen voor 200 opeen ten op de hoofdsom der personeele belasting. Dit is noodig om do begroeting sluitend te krijgen, en B. en \V. aehten deze belasting heffing do billijks!©. Do heer van Breda drong er op aan hef, sluiten der begrooting t© zoeken in bezui niging op groote schaal. Deze opcenten acht spr. niet billijk, omdat vele mensohen noodgedwongen in groote huizen wonen Spr. wil niet verder gaan dan Lisa© en 150 pet. heffen. De heor v. Zonneveld is ook bevreesd, dat op deze wijze de belastingbronnen ge dood worden. De menschen zouden Sas senheim gaan verlaten. De voorzitter zeidc, dat op de uitgaven dor gemeente niet in die mate kan wor den bezuinigd, dat deze bolaetingverhoo- ging niet noodzakelijk wordt. De hoogo uitgaven worden zooals ieder weet veroorzaakt door de zware crisis-uitga ven Do meeste gemeenten heffen 200 op centen. De heer Speelman verklaarde pessimis tisch te zijn, wat betreft de gemconte-fi- nanciën. Deze moeten op een gezonde basis komen, maar spr. ziet daartoe geen kans. Men kan de belastingsohroef wol aandraaien, maar onder deze omstandig heden is dat bloedgeld. De gemeen tob©- grooting sluit met een deficit van f 60.000, waarin door belastingverhooging niet kan worden voorzien. Dan zal steun van het Rijk moeten worden gevraagd. Misschien staat geen gemeente er zoo donker voor als Sassenheim. Do voorz. antwoordde, dat het mis schien wel noodig zal zijn Rijkssteun te vragen. Maar het Rijk zal zeker eischcn 200 pet. opcenten te heffen. Bloedgeld wordt zeker niet afgeperst, want wie niet betalen kan, wordt ontheven. De heer A. Warnaar acht deze verhoo ging voor de burgerij buitengewoon be zwaarlijk. Spr. wil 150 opcenten heffen en dan de geheele financieel© positie nog eens beoordeelen. Spr. komt tegenwoordig in vele gemeentener zijn vele gemeenten, die in don toestand van Sassenheim ver keer en. Do voorzitter deelde mode, dat de be grooting sluitend is met 200 opcenten per soneel, met de wegenbelasting en met ver laging van vie onderwije-uitgaven. De heer Verkley is voor 200 opoenten, omdat ook bij de wegenbelasting met zijn bezwaren geen rekening is gehouden. Weth. Warnaar acht het onmogelijk do begrooting sluitend te maken zonder be lastingverhooging. Voor men zich tot het Bijk zou kunnen wenden, moot men eerst de pers. en vermogensbelasting verhoo- gen. Spr. bepleit hoe noodgedwongen ook de beffing van 200 opcenten. Het voorstel van B. en W. werd met 10 tegen 1 stem aangenomen, (De heer Van Broda stomde tegen). Do invoering van een vormakel ijkheids- bclaating zal later worden besproken. Opheffing der openbare school. Een regeling werd aangegaan met de gemeente Lis*© inzake opname van kinde ren uit Sassenheim, op de openbare lagere school aldaar. B. en W. stellen namelijk voor de openbare school op te heffen. Een request was ingekomen van ouders, die openbaar onderwije voor hun kinderen prefereeren en ernstig bezwaar hebben tegen deze regeling. De heer Speelman wil ©en zwaar offer brengen tm gunste van de gemeente-fi- nanciën. Het beteakent een bezuiniging van f 8000. Daarom zal spr. voor de ophef fing stouunon, maar spr. hoeft bezwaar tegen een regeling mot Lisse; men moot do ouders vrij loten in oen keuze tus- schen Lisse en Oegtgoest. Do voorzitter zeide toe, dat ook een rogoling met Oegstgeest zal worden go- troffen De hoeren van Zonneveld en Verkley drukken hun bezorgdheid uit, dat het peil van het onderwijs niet zal worden om laag gedrukt. Hot voorstel tot opheffing der o.l. school werd met alg .st. genomen. B. en W. komen binnenkort met een voorstel tot gebruik of ombouwing van het gebouw der vroegere openbare sohool. In bespreking kwam daarna de instel ling van oen Burgerlijk Armbestuur. De voorz. had bij zioh oen heel dossier van steun-aanvragen. Mon komt aldus de voorzitter a 1 te gereedel ij k om steun vragen. De hulp is altijd verstrekt via de diverse ker kelijke instellingen, maar ook daar klopt men vrijelijk aan. Ho© gemakkelijker do menscbcn worden, hoe moeilijker hot wordt voor hot gemeentebestuur. B. en ,W. ach ten het gcwenscht over te gaan tot instel ling van een burgerlijk armbestuur. De heer Van Zonneveld achtte het 't beste, dat B. on W. advies vragen aan het Crisis-steuncomité voor criBisgcvallen. De gewone armen hooren thuis bij do kerke lijke armbesturen. Spr. blijft tegen de in stelling van een burgerlijk armbestuur. De voorzitter noemde een vorbeeld, dat door een werkelijk armbestuur veel te gemak kelijk steun wordt verleend. De heer Speelman wilde den gewonen weg blijven bewandelen, namelijk via het steunoomité. De heer Schrama is altijd voor een bur gerlijk armbestuur geweest en is er ook thans nog voor. Een oommissie ia noodig, want er is totaal geen controle. De voorz. beaamde dit volkomen. Er ontbreekt behoorlijk toezicht. Degenen, die bang zijn voor de gevolgen van oen burgerlijk armbestuur, kunnen het be schouwen uit crisis-noodzaak en het in stellen voor 2 of 3 jaren. De hoor Bisschopa was eveneens voor een burgerlijk armbestuur. Men behoeft niet bang te zijn, dat de korkolijke arm besturen hun plioht zullen verwaarloo- zenzij zullen voor invaliden, weduwen en wee/en blijven zorgen. Er moet een ge meentelijke commissie komen, om de crisis-aanvragen te wikken en te wegen en controle uit te oefenen. De hoor A. Warnaar was tegen de in stelling van oen burg. armbestuur on wil de do taak van een dergelijk bestuur over dragen aan do Commisio van Steunverloe- ning. De voorz. antwoordde, dat in een bur gerlijk armbestuur (waarin ook ieder ker kelijk arnfbestuur vertegenwoordigd zal worden) beter de controle op do armbe sturen tot zijn recht komt. Weth. Warnaar wilde aan de Commissie voor Steunverleening verzoeken met een voorstel te komen. De heer Verkley achtte niet juist een steunoomité met de bevoegdheid van oen burgerlijk armbestuur. Rpr. blijft nog al tijd prijs stellen op do adviezen van loden van kerk-ermbesturon. De heer Bisschopa aoht het buitenge woon bezwaarlijk voor het steunoomité zulk een omvangrijke taak op zich te men. iWeth. Bader moende ook, dat het steuncomité niet zoo gemakkelijk een doel treffende oontrolc uitoefent. Besloten werd, dat het steunoomité een plan maakt. Bij de rondvraag informeerde een der leden, wanneer het nieuwe sportterrein geopend wordt. Weth. Bader antwoordde, dat het graa- veld nog iets steviger moet worden. De hoer A. Warnaar wees op de ver vaarlijke snelheid van liet verkeer. De voorzitter antwoordde, <Lat gisteren nog juist een „val" waa opgezet Do heer Sjoelnfan vroeg rooiing van de zieke iepen. De voorz. zal hierop toezien. De hoer Schrama wilde aan de regee ring verzoeken het „dubbel-uitgetrokken systeem" op te heffen. Do voorz. achtte juister, dat de direr*© «rkliedenorganisaties zich met klachten tot do regecring wonden. De hoer Verkley zag gaarne, dat hot trottoir van „Even Buiten" tot het huis van den heer Van dor Voort werd afge maakt De voorzitter antwoordde, dat de kos ten zijn geraamd op f 1503 25. Het Rijk verleent f 603 subsidie en bijdrage in de kosten dor werkverschaffing, zoodat voor rekening der gemeente komt ongeveer f600 Deze aangelegenheid zal na de begroe ting tor gprtko komen. Hierna sluiting. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN HINT ALD0GONDE (uitr.) pass. 2« Aug. Gibraltar. TABINTA (thuisr.) arr. 29 Aug. ta Lon den. KON. NED. ST00MB. MIJ. FLORA arr. 28 Aug. te New York. VAN RENSSELAER vertr. 20 Aug. van Amsterdam naar West-Indië. KON. HOLL. LLOYD. PRRNAMBUOO (uitr.) arr. 29 Aug. te Antwerpen. ZBELANDTA (thuisr.) vertr. 29 Aug. v. Santos. KON. PAKETV. MIJ. NIEUW HOLLAND, Melbourne naar Singapore pass. 27 Aug. Thursday Isles. STAGEN arr. 27 Aug. te Reunion. TASMAN, Singapore n. Adelaide, poa*. 27 Aug. Thursday Isles. VAN REES, Batavia naar Port Mores by, pass. 26 Aug. Thursday Isles. VAN SPILBERGEN vertr. Aug. v. Reunion naiar Lourenzo Marques. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA BAROE (thuisr.) vertr. 20 Aug. nam. 4 uur van Londen naar Rotterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. HECTOR, Japen-Rotterdam vertr. 27 Aug. van Port Said. LAOMEDON, Rotterdam naar Japan, arr. 28 Aug. te Singapore. STENTOR, Java-Amsterdam arr. 26 Aug. to Singapore. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. (Holland-Oost-Azië Lijn). ARRNDS'KERK (t-huisr.) arr. 27 Aug. te Manila. (Holland-Australië-LIjn). GAASTERE ER K (uitr.) arr. 26 Aug. te Kurrachee. Ik heb nieuws voor Jc, nommcr 1898. Je gnat de gevangenis verlaten. O, eindelek, eindelijk. Ja, want morgenochtend wordt )e opgeknoopt. (Bouillabaisse). DE AVONTUREN VAN PR0FJE EN STRUISJE. 185. De apen trokken lange neuzen te gen Struiajo en Profje moest er om lachen, maar Struieje waa diep bolcedigd. Ze kwamen nu bij oen open vlakte en de kapitein stolde voor om hier een maaltijd te gebruiken. Profje had heelcmaal niet meer aan eten gedacht, zooveel moois had hij gezien, maar de matrozen waren altijd hongerig. En dus werd door hen eerst den grond afgezocht, of er zich geen slan gen bevonden, en toen alles veilig bleek, zetten ze zioh neer en aten smakelijk van het meegenomen voedsel. 186. Het was nu heel heet geworden en bijna onmogelijk werd het om verder te gaan. Daarom werden twee matrozen op wacht gezet en do rest van het gezelschap deed een dutje. Ook Struisje, ofschoon die nog het beste tegen do hitte kon, voelde zich loom en slaperig. Hij groef zich een nestje met zijn pooten en zijn «navel, dook er, de kop in de weren, gezellig diep in weg cn het duurde niet lang of hij was heerlijk ingeslapen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11