WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. lt» SPORT ZWEMMEN ONDERLINGE. EN POLITIE- WEDSTRIJDEN IN DE ZIJL. Drie Leidsche kampioenschappen verzwommen. Gisteravond zijn in do zweminrichting „De Zijl" do jaarlijksoho onderlinge wed strijden van de Zijl gehouden, gecombi neerd met do politie-wedstrijden. In do eerste categorie vielen tevens drie Leidsche kampioenschappen en het pro gramma was zoodanig uitgegroeid, dat nog twintig nummers verzwommen moesten ve»raen en het was al kwart over negen, vooraleer het einde kwam. Intuasohen is het een mooie sportavond geworden, waarbij een enthousiast pu bliek enkele uren heeft genoten van nu eens spannende dan weer komische num mers. De onderlinge wedstrijden l»ehoeven we eigenlijk niet te bespreken. Het waren de gebruikelijke kortere baan-nummers van 25 en 50 M., waarbij meisjes en jongens om het hardst gekampt hebben onder luide aanmoedigingen van het publiek. Van de kampioenschappen noemen we in de eerste plaats de 100 M. rugslag voor heeren. Dit werd een stevige overwinning voor den L. Z. C.'er de. Reede, die eigen lijk te weinig strijd van zijn mededingers ondervond. Ruim zes seconden Weef W. Kajiaan van de Zijl achter hem, terwijl Dick Kraaijcnbrink wel eenigszins teleur stelde. Voor het nummer 100 m. vrije slag wa ren twee 6erics noodig. Dat. Harry v. d. Heyden hier als eerste zou eindigen wns reeds van tevoren nagenoeg zeker. Hij maakte den goeden tijd van 1 min. 12 sec. terwijl Claus de Roede, die in do tweede serie zwom 1.14 noteerde. Ook de derde geplaatste was een L. Z. C.'er, nl. Piet Lut, zoodat de Leidsche Zwemclub op dit nummer een stuk sterker was. De 50 m. vrije slag dames leverde een kampioen schap op voor de Zijl, wijl Mej. Ali v. d. Mark niet zoo heel veel moeite had 'mot Annie Passier (L. Z. C.). Toch bleef deze slechts 1.8 sec. bij haar aohter. De uitslagen luiden als volgt.: 2ö M. vrije slag meisjes: 1. C. v. d. Le lie 25.4 sec., 2. Mies de Boer 25.8 sec.; 3. L. van Weizen 26 sec.; 4. H. Zwanenburg 26.8 sec. 25 m. vrije slag jongens: 1. M. Faaese 10.6 sec.; 2. Chr. Boekkooi 21.2 sec.; 3. A. FaasBe 92.4 sec.; 4. K. Heyboer 23 sec. 50 m. vrije slag jongens: 1. H. v. Weizen 32.2 sec.; 2. J. v. d. Linden 38 sec. 100 m. rugslag heeren (kampioenschap van Leiden): 1. Cl. do Reede (L. Z. 0.), in 1 min. 28 sec.; 2. H. Kapaan (de Zijl) 1 min. 34.6 sec.; 3. D. Kraaijenbrink (de Zijl) in 1 min. 42 «ec. 50 m. schoolslag jongens: W. van Wei zen 45.8 sec.; 2. J. v. d. Linde 54 sec.; 3. D. v. d. Bosch 54.8 sec. 50 m. vrije slag dames (kampioenschap van Leiden): 1. Mej. Ali v. d. Mark (de Zijl) 38 sec.; 2. mej. A.' Passier (L. Z. C.) 30.8 sec.; 3. mej. M. Kraayonbrink (de Zijl) 43 sec. 50 m. vrije «lag heeren: 1. A. Kraaijen brink in 33.6 sec.; 2. H. Kapaan in 36.2 sec.; 3. H Blnnsjaar eveneens 36.2 sec. 50 m. schoolslag dames: 1. Mej. E. W. Arnoldus in 48.4 sec.; 2. mevr. Koning de Litz in 1 min. 1.4 sec.; 3. mej. C. Dreef in 1 min. 8 sec.; 4. mevr. A. v. d. Kaaij Piket in 1 min. 8.4 sec.; 5. Mevr. Boom Noordervliet in 1 min. 15.6 sec. 50 m. rugslag dames: 1. Mej. E. W. Ar noldus in 50.2 sec; 2. Mej. M. Kraaijen brink in 52 sec. 50 m. schoolslag heeren: 1. P. Hassel- bach in 42.2 sec.; 2. K. Kraaijenbrink in 44.2 sec.; 3. D. Kraaijenbrink in 44.8 sec. 50 m. rugslag heeren: 1. H. Kapaan in 41.6 sec.; 2. F. v. d. Horst in 45.2 sec.; 3. H. Blansjaar in 47.4 sec. 100 m. vrije slag hoeren (om het kam pioenschap van Leiden): 1. H. v. d. Reij- den (L. Z. 0.) in 1 min. 12 eeo,; 2. Cl. de Reede (L. Z. C.) in 1 min. 14 soo.; 3. P. Lut (L. Z. 0.) in 1 min. 20 sec.; 4. A. Kraaijenbrink (de Zijl) in 1 min. 22.4 sec. Do deelname voor de politie-wedstrijden was als steeds niet bijster groot. Bijna steeds ziet men dezelfde zwemmers te- rugkeeren en hoewol dit op zichzelf zeer prijzenswaardig is en deze zwemmers voor bun taaie volharding allen lof verdienen, wordt het toch hoog tijd, dat meerdere politie-mannen actief aan de zwemsport deelnemen. Gelukkig hebben we enkele nieuwelin gen kunnen ontdekken, die lang geen slecht figuur maakten. B. J. Pol wist twee nummers te winnen, terwijl H. J. Visser op den eersten prijs voor reddend zwem men beslag legde. Daarbij maakte Pol (als junior inge deeld) een veèl beteren tijd dan.de senio ren, zoodat we volgend jaar wel meer strijd kunnen verwaohten. Overigens werd ook hier wel een enkele keer aardig gekampt om de prijzen en het publiek, vooral do jongens loefden da nig mee met de verrichtingen dor Leidsche agenten. Zoo o. m. bij het zwemmen met drenkeling. Niet zoo gauw waren de eerste twee deelnemers gestart of het klonk uit de jongenskeien: „Agent, er ligt 'n drenkling in het water", enz., hetgeen na tuurlijk de noodige lachsalvo's bij do ove rigen ontlokte. 't Waren overigens zeer geanimeerde wedstrijden, die o. m. als steeds de be langstelling hadden van den commissaris van politie, den heer Meijer. De uitslagen luiden: 50 m. vrije slag seniores: 1. G. H. v. d. Ham in 40.8 sec.; 2. M. van Hilten in 44 sec.; 3. T. G. K. Troost in 45.4 sec.; 4. H. J. Visser in 53.8 sec. Idem Juniores: 1. P. Eveleene in 1 min. 0.6 sec.; 2. B. Schilder in 1 min. 0.8 scc.; 3. K. Rempt in 1 min. 7 sec. 50 m. schoolslag seniores: 1. T. G. K. Troost in 62 sec.; 2. H. J. Visser in 56.4 sec.; 3. M. van Hilten in 57.6 sec.; 4. G. H. v. d. Ham in 60 sec. Idem Juniores: 1. B. J. Pol in 46.6 sec.; 2. B. Schilder in 1 min. 6 sec.; 3. P. Eve- leens in 1 min. 10.6 sec; 4. J. Middendorp in 1 min. 27.2 sec. 50 m. rugslag seniores: 1. T. G. K. Troost in 1 min. 1 sec.; 2. G. H. v. d. Ham in 1 min 4.6 sec.; 3. H. J. Visser in 1 min. 5 sec. Idem Juniores: 1. B. J. Pol in 59.2 sec., 2. K. Rempt in 2 min. 31 sec. Drenkeling zwemmen: 1. H. J. Visser 55 sec.; 2. T. G. K. Troost in 58.8 sec.; 3. M. van Hilten in 57 soc. Hindorniszwemmen: 1. G. H. v. d. Ham in 52.4 sec.; 2. M. van Hilten in 54.8 sec.; 3. T. G. K. Troost in 1 min. 0.6 sec. De hoer v. d. Ham deed in dit nummer buiten mededinging mede. Popduiken: 1. G. H. v. d. Ham in 35 sec.; 2. B. J. Pol 56 sec. Na afloop werden de prijzen met een toepasselijk woord aan de winnaars uitge reikt. WTEI RENNEN HET WERELDDUURRECORD VAN VAN HOUT VERBETERD. Door den Franschman Richard. Gisterenmiddag heeft de Fransche ren ner Maurice Richard uit Nancy op de baan te St. Truiden het wereldduurreoord van Van Hout verbeterd. Richard bracht het onder officiecle controle op 44.777 km. terwijl het wereldrecord van Van Hout te Roermond gevestigd 44.588 km. bedroeg. Richard werd getraind door Oscar Egg en heeft zonder veel bekendheid van te voren hieraan te geven gisteren het wereldre cord van Van Hout gebroken. Riohard was tot dusver een nog vrij onbekende renner. De verbetering is geschied onder officieele oontrole. Riohard heeft tegelijkertijd hei wereldrecord over 20, 30 en 40 km. verbe terd, terwijl hij het wereldrecord over de 10 km. evenaarde. De tusschentjjden van Richard. Nader wordt ons gemeld, dat Riohard de 10 km. hoeft afgelegd in 13 min. 15 ®ec., dus denzelfden tijd als Van Hout. De 20 km. legde^ hij in den nieuwen recordtijd af van 26 min. 36.4 sec., de 30 km. in 39 min. 5S.S sec., de 40 km. in 53 min. 29.8 sec., alle nieuwe wereldrecords. Als officials waren op de baan te Sint Truiden aanwezig voor don Belgischen Wieier Bond de heeren George Rosseels en Poireau, terwijl voorts nog aanwezig waren de heeren de Vos en Guimi voor den Wielrennersbond van Limburg. Naar wij uit Belgische wielerkringen vernemen zou de Zwitser Egg getwijfeld hebben aan het nieuwe wereldrecord van Van Hout. Daartoe zou Egg naar Roer mond zijn gegaan en daar de baan heb ben nagemeten, waarbij de meeting niet klopte met die welke was opgegeven. Be vestiging van deze mededeelingen kondon wij nog niet verkrijgen. DE TOUR DE SUISSE. Tweede etappe. Max Bulla wint. Vaientijn 14e. De tweede etappe van de Ronde van Zwitserland leidde van Davos naar Lu- zern, een afstand van 210 IC.M. Winnaar werd de Oostenrijker Max Bulla in S uur 7 min. 12 sec. De Nederlander Vaientijn eindigde op de 14e plaats met een tijd van 8 uur 16 min. 50 sec. De renners Jean Aerts België, Trueba, Spanje en Maechi, Italic, de laatste winnaars van de eerste etappe dezer Ronde, hebben opgegeven. Het tweede traject van do Kbnde van Zwitserland liep van Davos naar Lenz, Chur, Reichcnau, Flims, Ilanz, Disentis, Oberalppass, Andermott, Altdorf, Brun- nen, Weggis naar Luzerji, een afstand van 240 KM, een buitengewoon zware etappe. 53 renners startten gistermorgen om 9 uur te Davos in prachtige weersomstandighe den. Na Lenzerheide ging het- naar Chur, een daling van meer dan 1000 Meter. Te Chur kwam als eerste aan de Italiaan Macchi, de winnaar van Maandag. Hij was daar om 10.48 uur. een halve minuut later gevolgd door Altenburger. Om 10.50 volgde Max Bulla. Bij 't bestijgen van de Oberalp pass kwamen Aerts en Trueba, de beken de wegrenners te vallen, waardoor zij ge dwongen waren op te geven. Dan ging het naar Alt-orf waar Buchi het eerste aan kwam gevolgd door Erne, Adam, Buse. Op 27 KM. voor Luzern wist Max Bulla door een geweldige spurt- de kopgroep in te ha len en in feilen eindstrijd wist Max Bulla te winnen. Het resultaat van de tweede etappe was: 1. Max Bulla tijd S uur 7 min. 12 see. Gem. uursnelheid 29.4 K.M.; 2. Albert Buchi, zelfden tijd; 3. Gesti, zelfden tijd; 4. Erne, tijd 8 uur 12 min. 7 sec 5. Buso, 6. Adam, 7. Alfred Bulla, 8. Blattmann, allen zelfden tijd; 9. Rinaldi, 8 uur 14 min. 40 sec; 10. Egli, 11. Pansera, 12 Orecchia, allen zelf den tijd; 13. Grandi, 8 uur 14 min. 44 sec.; 14. Vaientijn, 8 uur 16 min. 50 sec. In het algemeen klassement leidt thans Max Bulla, terwijl Zwitserland in het lan- denklassement de leiding heeft genomen. Jean Aerts, Trueba, Figueras en Macchi hebben den strijd gestaaJct. VOETBAL DIOC HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. A.s. Zondag speelt het gekozen D. H. V. B.-elftal een wedstrijd tegen D. O. S. I in Roelofarendsveen (aanvang 2 uur) cf- dor leiding van scheidsroohter P. F. Ange- .Wij verzoeken aan de bos turen der ver- eenigingen er voor te zorgen, dat de ge kozen spelers op tijd aanwezig zullen zijn ook de reserven. Er wordt natuurlijk voor dezen wedstrijd veel belangstelling ver wacht. De opstelling van het D. H. V. B.-elftal laten wij hieronder volgen. H. Monce (R.W.D.), W. Belt (S.N.A.), H. Cromhout (S.J.C.); H. Oostdam (Leiden), Jac. Uljee (Foreholte), aanvoerder; Th. Warmerdam (Lisse), Broekhof (N.V.C.), H. Friebel (A.S.C.), Bruno Rotte (V.V.S.B.), H. Bakker (Lisse), H. Niersman (V.V.L.). Reserveu: L. C'ampfens (Leiden), A. Mei man (R W.D.). L. Meeuwisse (Teijlingen), J. v. d. List (S.J.C.), A. Berk (Lisse). Tot heden kwamen er nog geen inschrij vingen binnen voor de Junioren-Oompeti tie. Men wordt verzocht ermede rekening te houden, dat de inschrijving uiterlijk sluit op 10 September. Werkt hieraan me de dan kunnen onze Junioren spoedig be ginnen. C. J. VAN LEEUWEN, Secr.-Penn. Seriewedstrijden „S.M.C." Zaterdag 2 September te 5.30 wordt de laatste sariewedstrijd gespeeld. Na afloop hiervan volgt de prijsuitrei king aan de deelnemende vereenigingen, die een of meer prijzen met hunne elftal len hebben gewonnen. Alzoo volgen hier de winnaars: le afd.: Ie prijs Lisse I; 2e prijs Leiden I, 3e prijs 1. 2e afd.: le prijs N. V. C. I, 2e prijs S. M. C. I. 3e prijs V. V. L. I, 4e prijs Teij lingen II. 3e afd.: le prijs N. V. C. IT; 2e prijs S. M. C. II, 3e prijs Conoordia III. 4e afd. le prijs Blauw Zwart ITL 2e prijs Lisse IV, 3e prijs R. W. D. II. Zuiderkwartier (Vet.)— Politie-elftal Morgenavond wordt gespeeld op het Zuiderkwartierterrein aan den Kanaalweg de wedstrijd Zuiderkwartier (Veter.)- Po.ütie-elftal*'. De wedstrijd wordt gespeeld ten bate van de speeltuinvereniging „Zui derkwartier". Aanvang 6.30 uur. LAWN-TENNJS DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN. Eerste dag. Mr. Marinkelje geslagen Gistermiddag zijn op de banen van „Festina" in het Vondelpark te Amsterdam de nationale kampioenschappen aangevan gen. In het heerenenkelspel werd de eerste ronde best of three, in de tweede best of five gespeeld en in verband met de hoog© temperatuur werd er veel gevergd van het uithoudingsvermogen der spelers. Dat bleek b.v. in do partij G. J. Scheurleer tegen J. A. Jacobsen. De jeugdige Jacob- sen had in de eerste ronde W. van Gulick uitgeschakeld met 6—1, 6—1 en in zijn tweede partij tegen Scheurleer toonde de Festinaspelcr zich eveneens goed op dreef. In den eersten set vond Jacobsen goede passings tegenover de slagen van Scheur leer. Na 44 werd het 64 voor Scheur leer. .Daarna zakte het spel van Jacobsen in, zijn gebrek aan ausdauer tegenover een speler als Scheurleer deed zich gelden, zijn slagen werden minder fel, het plaatsen be gon te wenschen over te laten. Niettemin werd het een zeer eervolle nederlaag voor Jacobse, een spelertje, die bij serieuze training nog wel van zich zal daten hooren. Een vroote verrassing was de nederlaag van W Marinkelje tegen F. v. d. Graaff. Van der Graaff was door een bye direct in de tweede ronde gekomen. In een fel omstreden vijf setskamp verloor Marinkelle, die vooral in den beslissenden set er totaal uit was. Dat ook hier het uit houdingsvermogen een woordje meesprak behoeft geen betoog. In de tweede ronde wonnen van Eek, Scheurleer, Wetselaar, Leembruggen, van Olst en van Roemsdijk hun partijen en be reikten daarmede de derde ronde. De tweede ronde is reeds bijna afge werkt, nog negen partijen staan hiervoor op het programma, waaronder die van Tim mer tegen Hoving. De overige partijen in de andere num mers geven geen aanleiding tot bijzondere bespreking, alleen was de nederlaag van Mej. van Lindonck en Eilers tegen Mej. Terwindt en van Eek. die in „short" speel de, voornamelijk te wijten aan het feit, dat van Eek en Mej. Terwindt een betere com binatie vormde. GOLF DE N00RDWIJKSCHE G0LFWEEK. De resultaten van gisteren zijn als volgt: Wedstrijd voor heeren om den Palace Hotel Beker: W. J. Woldering v. d. Hoop (14) slaat R. de Gorter (22) met 3 en 1. Wedstrijd voor dames om den Van Heu- kelom-wisselbeker: halve eindstrijd: mej. M. Lemborger (13) slaat mevr. W. de Brui neGroeneveld (14) met 5 en 3; mevr. A. Buma (5) slaat mevr. Hackvoort (20) met 6.en 5. Mrs. Cromer's Lady's Cup: mevr. Niel sen (22) slaat mevr. SmettVan Gelder (20) met 3 en 1. POSTDUIVEN „De Zwaluw1' (Voorscheten). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Noyon (Frankrijk), afstand 303 K.M. De vogels werden losgelaten te 7.30 uur. In ooncours waren 41 duiven. De prijzen werden behaald als volgt: G. Zwaan le en 4e prijs; J. J. A. v. d. Elskamp 2e, 3e en 5e pr.; H. H. J. van Klaveren 6e pr.; J. Verhoeven 7e pr.; G. A. van Adrichem Se pr. Do eerste vogel bereikte het hok te 12 uur 39 min. en 47 seconden. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd te 1 uur 5 min. en 59 seconden. BOKSEN bCH MELING—PAO LI NO. Op 6 October te Amsterdam? De manager van Max Schmeling Joe Jacobs heeft, volgenö een telegram uit New York, verklaard, dat Schmeling oen contract heeft geteekend, waarbij hij op 6 October a.s. te Amsterdam tegen den Spanjaard Paolino zal boksen. Bij dit bericht dient te worden aangeteekend, dat te Amsterdam een boksverbod bestaat, zoodat deze wedstrijd onmogelijk te Am sterdam zal kunnen plaats vinden. Deze ontmoeting schijnt in ieder geval in Euro pa te zullen worden gehouden en de moeilijkheid is vermoedelijk gelegen in het feit, dat men gaarne een neutrale stad voor dezen strijd zou aanwijzen. In dit geval heeft men wellicht aan Amsterdam' gedacht, doch in Amerika is men bliïfr* niet op de hoogte, dat daar ter stede een boksverbod heerscht. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. COMMISSIE-BENOEMINGEN. Voor leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal' 'beveelt de commissie de volgende dubbeltallen aan: Vacature-Barge: 1. prof. dr. J. A. J. Barge. 2. prof. dr. J. Huizinga. Vacature- Bosman: 1. Ir. A. G. Bosman. 2. Mr. A. J. Romijn Vacature-Bijloveld: 1. W. J. J. C. Bijleveld. 2. A. Krautz. Vacature-Slagter: 1. mr. J. Slagter, 2. mr. S. J. Fockema An- dreae. In de vacature ontstaan door het perio diek aftreden van prof. Keesom als lid van de commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs beveelt de desbetreffende commissie aan: 1. prof. W. H. Keesom 2. ir. F. H. E. Gul jé. Het bestuur der Stedelijke Werkinrich ting beveelt als lid van dat bestuur in de vacature-v. Nooten aan: 1. S. v. Nooten. 2. A. de Koster. Als lid van de commissie voor de ge stichten „Endegeest'', „Voorgeest" en ;,Rhijn geest'* in de periodieke vacature-Wilmer, bevelen B. en W. aan: 1. Th. B. J. Wilmer, 2. Th. M. W. Bergers. Als leden van de Commissie voor het Oud-Archief bevelen B. en W. aan: in de vacature-Colenbrander 1. prof. dr. H. T. Colenbrander, 2. A. Krautz; in de vacature Bijleveld: 1. W. J. J. C. Bijleveld, 2. mr. J. Slagter. Ter vervulling van de vacature, welke zal ontstaan tengevolge van de periodieke aftreding van den heer Th. B. J. Wilmer als Commissaris van de Gemeentelijke Hulpbank bevelen B. en W. aan: 1. Th. B. J, Wilmer, 2. B. J. Huurman Dzn. VOORDRACHTEN VOOR BENOEMING. B. en W. dragen den raad ter benoe ming aan de H B.S. voor meisjes voor tot: a. tijdelijk leeraar in wiskunde, Dr. J. D. A. Boks; b. tijdelijk leeraar in plant- en dierkun de, Dr. J. A. W. Groenewogen; c. tijdelijk leeraar in rechtlijnig teeke nen, J. H Wattez; d. tijdelijk lcorares in Duitsch, mej. J. H. Zaaijer. ROOIEN VAN B00MEN. Tn verband met de verbreeding van het gedeelte Zoeterwoudsche Singel tusschen de Fruinstraat en de Wasstraat, is het noo dig, dat, ter verkrijging van de gewenschte breedte van den rijweg van gemiddeld 9 M„ 37 iepen aan genoemd singelgedee'.te worden gerooid. B. en W geven den raad in overweging tot den verkoop dezer boomen over te gaan. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting 1933 werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld het volgende voorstel van den heer Coster: „Ondergeteekende stelt voor, om de ver ordening op de heffing van een belasting op openbare vermakelijkheden in dien zin te wijzigen, dat waar gc'ezen wordt een vloeroppervlakte van 50 M2 te veranderen in 60 M2 en waar gelezen wordt 100 M2 te veranderen in 120 M2." Dit voorstel beoogt, een wijziging te bren gen in artikel 6. sub 3o, van de verordening van 18 Mei 1931 (Gem. Blad No. 15), op de heffing van eene belasting op tooneelver- tooningen en andere vermakelijkheden, het welk luidt als volgt: „De belasting bedraagt voor het hebben van een radiotoestel, een zelfwerkende piano, orchestrion, gramophoon of ander mechanisch muziekinstrument in een in richting, waar sterke- of andere drank of eetwaren woeden verkocht om ter plaatse van den verkoop te worden gebruikt en heb geven of houden van muziek- of zang uitvoeringen in zoodanige inrichting, per "kalendermaand, gedeelten daarvan voor een geheele berekend: voor localiteiten, kleiner dan 50 M2 60.— voor localiteiten van 50 M2 tot beneden 100 M2 10.— voor localiteiten van 100 M2 tot beneden 200 M2 16.— voor looaliteit van 200 M2 en daarboven 30,—. Aanneming van bet voorstel-Coster zou derhalve een verschuiving brengen van de laagste tariefgrenzen, waardoor de belas ting ad 6.voortaan zou worden gehe ven voor localiteiten kleiner dan 60 M2 en de belasting ad 10.voor localiteiten van 60 M2 tot beneden 120 M2. De mindere opbrengst voor de gemeente is te becijferen op 480per jaar, weik bedrag ten goede zou komen aan 9 houders van muziekvergunningen. Bij de wijziging van de verordening op de heffing van de vermakelijkheidsbelasting in 1920 is de belasting op vermakelijk heden (uitgezonderd muziek- en zanguit voeringen) verhoogd van 10% tot 20% van de onzuivere opbrengst, derhalve met 100%. Voor de z.g. muziekbelasting voor café's bedroeg de verhooging veel minder, n.L: voor localiteiten kleiner dan 50 M2 50% (van 4.tot 6.—), voor localiteiten van 50 M2 tot beneden 100 M2 33(van 7.50 tot 10.—), voor localiteiten van 100 M2 tot beneden 200 M2 28% (van 12.50 tot 16.—), voor lócaliteit van 200 M2 en daarboven 20% 20% (van 25.— tot 30.—). Bij de laatste wijziging van de verorde ning in 1931 zijn de tarieven voor de mu ziekbelasting onverancftTT gebleven. Van alle gemeenten, waar de belasting bere kend wordt, naar dezelfde opper vlaktema ten, is te Leiden de belasting, jui t voor de localiteiten van 150 M2 en kleiner opper vlakte, het laagst, zooals blijkt uit het ter visie liggende overzicht. Mede in verband mot het feit, dat de overige op het cafébedrijf rustende lasten in vergelijking mot andere gemeenten, te Leiden niet hoog zijn, zijn B. en W. der halve, evenals de Commissie van Finan ciën, van oordeel, dat er in deze voor de gemeente zoo moeilijke financieele omstan digheden geen aanleiding bestaat de mu ziekbelasting voor café's te verlagen. VERLAGING METERHUREN. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting 1933 werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een voorstel van den heer van Eek, luidende: „De Raad besluit de door de ingezetenen verschuldigde meterhuren voor het gebruik van gas en electriciteit met de helft te verminderen.'' Omtrent dit als een motie te beschouwen voorstel hebben B. en W. het gevoelen in gewonnen van Commissarissen der Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, van wie, blijkens hun hieronder afgedrukt advies, de grootst mogelijke meerderheid aanneming van het voorstel met nadruk ontraadt. B. en W. sluiten zich daarbij aan. Het advies der Commissarissen luidt als volgt:- Het voorstel beoogt de verlaging van de moterhuren tot de ingezetenen van Leiden te beperken. Met deze beperkte strekking is het voorstel echter niet voor aanneming vatbaar, omdat eventueele verlaging van de meterhuren voor de ingezetenen van Leiden automatisch zou leiden tot verla ging van de meterhuren in die gemeenten, waar Leiden rechtstreeks aan de verbrui kers gas en (of) electriciteit levert; op grond toch van de met die gemeenten ge sloten overeenkomsten geschiedt de gas- en stroomlevering, voor zoover de overeen komsten geen afwijkende bepalingen in houden, hetgeen hier niet het geval is, op den voet van de Gas-, resp, de Eleotrici- teitgverordening. Het voorstel van den heer van Eek be hoort dus in den vorm van een motie te worden gegoten, welke motie dan als volgt zou kunnen luiden: „De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat de huren van do gas- en electriciteit3- metere met de helft worden verminderd". Tegen de aanvaarding van deze motie heeft de grootst mogelijke meerderheid on zer Commissie zeer ernstig bezwaar. De ontvangsten uit meterhuren toch hebben in 1932 189 281 (voor de Gasfabriek 60 540, voor de Electriciteitsfabriek 128.831) bo dragen, zoodat bij verlaging van de meter huren met 50% een bedrag van niet minder dan rond 95.000 zou worden prijs gege ven. Naar de meening der meerderheid kun nen noch de Fabrieken, noch de gemeente in de huidige moeilijke omstandigheden een dergelijk bedrag missen, te minder nu de winst van beide Fabrieken tezamen voor 1934 reeds 242.000 lager moest wor den geraamd dan zij over 1932 heeft be dragen. De meerderheid wijst er voorts nog op, dat de meterhuren in het algemeen nog al te veel beschouwd worden als een vergoe ding. welke uitsluitend moet dienen tot dekking van de kosten van aanschaffing en onderhoud van de meters; in wezen heb ben zij echter een ruimere strekking en bedoelen zij mede die uitgaven te dekken, welke dienen tot instandhouding van do aansluiting van een perceel en alles wat daarmede samenhangt, dus ook de kapi- taalslasten van de aansiuitleiding, de kos ten van aflezing van den meter en van de inning der verschuldigde bedragen. De meterhuren mogen derhalve niet op zich zelf, doch moeten in verband met en als een onderdeel va© de eigenlijke tarie ven beschouwd worden. Uit het feit, dat wellicht elders de meterhuren lager zijn dan te Leiden, mag dus niet afgeleid wor den dat de verbruiker daar uiteindelijk minder dan de verbruiker hier betaalt; tegenover een lageren meterhuur staat dan gewoonlijk een hoogere gas- of electrici- teitsprijs. Uit de hierbij gevoegde bijlagen, welke een overzicht bevatten van hetgeen een verbruiker bij een bepaald verbruik van gas, resp- electriciteit met inbegrip van de meterhuren te Leiden en elders in de pro vincie Zuid-Holland betaalt, blijkt, dat, on danks de meterhuren, de verbruiker te Lei den ten slotte in het algemeen zoowel voor gas, als voor electriciteit, minder betaalt dan de gemiddelde prijs in Zuid-Holland bedraagt. Cm al deze redenen meent de grootst mogelijke meerderheid der Commissie aanneming van de motie-van Eek met na- t° moeten ontraden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10