DINSDAG 29 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 BETEEKENIS DER MARGARINE-INDUSTRIE „Haar karakter van export-industrie moet onverzwakt worden gehandhaafd." NATIONALE BELANGEN OP HET SPEL. De directie van den Landbouw heeft na mens het ministerie van Economische Za ken het adres beantwoord, dat de Alg. Ned. Zuivelbond op 25 April j.l. had gestuurd over „de crisismaatregelen inzake het vee houders- en zuivelbedrijf". Wy ontleenen het volgende eraan: Naar de meening van den minister kan er op dit oogenblik niet meer gesproken worden van een oplossing der zich voor doende problemen in één van twee rich tingen: óf sterke inkrimping van den vee stapel en zoodoende beperking der melk productie óf vergrooting van het afzetge bied, doch zullen beide richtingen gecom bineerd moeten worden. Te meer acht hij dit noodig, wijl door hêt abnormaal snel toenemen van den rundveestapel er niet alleen meer een melkvraagstuk, doch ook een vleeschvraagstuk van de eerste orde is ontstaan, dat de vleeschmarkt geheel dreigt te ontwrichten en daardoor ook de werking van de Crisis-Var kens wet be dreigt. De regeering is bereid voor een gelegen heid te zorgen, dat de boeren zonder al te groot verlies hun vee zullen kunnen afzet ten, evenwel onder het voorbehoud, dat zekerheid wordt geschapen, dat met de eene hand niet wordt teruggenomen, wat met de andere hand gegeven wordt, m.a.w. waarborgen worden verstrekt, dat de in krimping, die behoort plaats te vinden, ook inderdaad tot stand komt en geen nieuwe uitbreiding van den veestapel over de toe gestane limieten heen plaats vindt. Dezen eisch moet de regeering stellen, óók in het belang van den landbouw in zijn geheel, omdat de gelden, door de regeering ten behoeve van de inperking van den rund veestapel voor te schieten, uiteindelijk weer door het Landbouwcrisisfonds zullen moeten worden terug betaald. Een welomlijnd stelsel vereischt. De vraag, of de inkrimping van den vee stapel vrijwillig of gedwongen zal geschie den ,is in dezen gedachtengang er een van den tweeden rang. Voorop sta, dat de re geering niet bereid is gelden voor de in krimping beschikbaar te stellen ook niet ter leen te geven tenzij een welom lijnd stelsel omtrent die inkrimping is ontworpen en zekerheid verstrekt wordt, dat de ingeperkte veestapel niet weder buiten een vastgestelde verhouding aan groeit. De minister heeft gelijk bekend is de productie van gemengde margarine ge- contingenteerd tot 1050 ton per week. Het mengpercentage bedraagt thans 25 pct„ zoodat in het toegestane contingent 790 ton eigenlijke margarine voorkomt; waar de normale omzet de laatste jaren voor het in werking treden der Crisiszuivelwet ca. 1300 ton per week bedroeg, blijkt dus het thans toegestane contingent reeds groote beperking aan te toonen. Hiermede is de contingenteeringsmogelijkheid evenwel nog niet uitgeput. Indien de omstandighe den het noodig maken, dat in het binnen land 72.000.000 kg. boter per jaar wordt geplaatst kan zulks door bovenbedoelde contingenteering ten volle bereikt worden bjj een menging van 50 pet. boter, zooals op grond van de bepalingen der Crisis-Zui- velwet mogelijk is en zonder dat gevaar bestaat, dat de gebruiker van boter tot het gebruik van margarine overgaat. Hoofdbeginselen. Het denkbeeld om ingeval van gedwon gen inkrimping van den veestapel de con tingenteering der margarine-productie vast te koppelen aan de opheffing van het menggebod, acht de minister onaanvaard baar, omdat het inbreuk maakt op twee der hoofdbeginselen, die aan alle maatregelen tot steunverleening door de regeering ten grondslag liggen. Deze maatregelen toch beoogen eenerzijds den landbouwer voor zijn producten een prijs te doen ontvangen, die de onmisbare productiekosten dekt, anderzijds in het bedrijfsleven niet sterker in te grijpen, dan strikt noodzakelijk is en met name aan andere takken van volks welvaart geen schade te berokkenen, ten zij zulks onvermijdelijk is. Tegen het prijsgeven van het beginsel, dat gestreefd moet worden naar het berei ken van den productieprijs, heeft de mi nister bezwaar, na het advies der centrale landbouworganisaties, hetwelk vermeldt, „dat zoolang de crisis-omstandigheden du ren, met een melkprijs, die uiterlijk 4 cent per liter bedraagt, geen genoegen kan wor den genomen, maar dat de pogingen, om een hoogeren prijs te bereiken, zelfs indic-n het bereiken hiervan een beperking van Éen rundveestapel als voorwaarde zou me debrengen, niet moeten worden opgege ven". Om een goed product te verkrijgen, wordt de margarine niet eerst vervaardigd en daarna met boter gemengd, doch de bo ter wordt reeds als grondstof bijgevoegd, wanneer de andere grondstoffen, waaruit de margarine wordt vervaardigd, een ge deeltelijke bewerking hebben ondergaan. Bij menging met boter worden dus toch gedurende een groot deel van het fabri cageproces dezelfde hoeveelheden als vroe ger verwerkt. Bij de menging van boter kunnen in de margarine de te verkoopen hoeveelheden nog zooveel mogelijk den normalen afzet van de margarine-industrie in het binnen land blijven benaderen. Zou het binnen- landsch afzetgebied tot de helft moeten worden teruggebracht, dan beteekent dit het verlies van een vaste clientèle, die met veel moeite en kosten en na jarenlange voorbereiding is verworven; ook zullen de bestaande margarinemerken, waaraan door het maken van reclame groote ka pitalen zijn besteed en waarin een „good will" van millioenen zit, grootendeels hun ne waarde verliezen, omdat de helft der afnemers bij gebrek aan de noodige hoe veelheden, niet meer zal kunnen worden bediend. Voor de vervaardiging van de beperkte hoeveelheid margarine, die in Nederland kan worden geplaatst, is het niet noodig, dat b.v. de Margarine-Unie over een zoo wijd vertakt complex van bedrijven be schikt als zij thans bezit, en zonder hetwelk het aan de Nederlandsche margarine-be langen zeer stellig niet gelukt zou zijn, om een leidende plaats te verwerven in het internationale Unileverconcern, waarin thans Londen en Rotterdam als twee ge lijkwaardige polen fungeeren. De Margarine-Unie. Van het bestaan van een bedrijf als de Margarine-Unie profiteeren niet alleen daarmede verwante, doch ook geheel an dere ondernemingen van den meest ver scheiden aard, wat vooral in de huidige omstandigheden voor onze nationale wel vaart van de grootste beteekenis is. In zeer bijzondere mate moet in dezen moeilijken tyd met name de zeescheep vaart de hoogste waarde hechten aan den aanvoer van grondstoffen voor de marga rine-industrie. Er moet dus alles aan gelegen zijn te trachten voor een zoo omvattend bedrijf naar welks beteekenis ook de beteekenis van Nederland in den vreemde voor een deel wordt afgemeten den toestand niet zoodanig te maken, dat Nederland de thans ingenomen positie in het Unilever-concern niet meer zal kunnen handhaven. Londen, dat toch reeds zooveel op ons voor heeft voor de concentratie van economische be langen van dezen aard, zou dan wel de overhand moeten krijgen. Niet Uit het oog /noet toch worden verloren, dat door de ge dwongen verplaatsing in de productie van margarine in de laatste jaren gedwon gen, als gevolg van invoerbelemmeringen elders het Nederlandsche gedeelte van het bedrijf reeds zeer in beteekenis heeft ingeboet en dat vooral historie en traditie tot dusverre de machtige rem hebben ge vormd, die belet hebben, dat van de res- teerende productie, die even goed en soms zelfs met geringer kosten elders zou kun nen plaats vinden, een groot gedeelte aan Nederland onttrokken is geworden. Alleen aan dezen zin voor historie en traditie is het te danken, dat thans nog groote hoe veelheden grondstoffen hier te lande ver werkt en naar het buitenland, met name naar België, worden uitgevoerd; zouden deze factoren niet meespreken, dan zou zeer ernstig gevaar zooal niet zekerheid ontstaan, dat de fabricage van voor ex port bestemde halffabrikaten voor marga rine naar het buitenland wordt overge bracht, met het mogelijk gevolg, dat voort aan in het buitenland ook de halffabrika ten, noodig voor de margarine-productie in Nederland, worden vervaardigd. Export. Juist met het oog op de groote belangen die hiermede voor Nederland gemoeid zijn, heeft de minister bij het regelen der voor waarden betreffende de contingenteering der productie van gemengde margarine zich zekerheid verschaft, dat de margarine industrie de uiterste pogingen zal aanwen den haar karakter van exportindustrie on verzwakt te handhaven. Met de margarine-industrie zijn ook ver dere besprekingen gaande, teneinde te ver krijgen, dat zij nóg meer dan tot dusver dienstbaar zal worden gemaakt aan de be hartiging van nationale belangen. In het bijzonder denkt hij hier aan de mogelijk heid, om, voorzoover de margarine-indus trie grondstoffen bezigt, die niet uit Ne derland zelf afkomstig zijn, zooveel mo gelijk grondstoffen zullen worden gebe zigd, uit Ned. Indië afkomstig, hetgeen niet alleen steun zal bieden aan aldaar go- vestigde bedrijven, doch ook aan de Ne derlandsche Scheepvaart. Daarnaast ligt het ook in het voorne men inlandsche grondstoffen in meerdere mate te doen verwerken; zou b.v. door de inkrimping van den veestapel land vrij komen, dat voor de teelt van oliehouden de zaden, met name koolzaad kan worden gebezigd, dan zal het op grond der Land- bouw-Crisiswet mogelijk zyn en zou voor geschreven kunnen worden om naast bo ter en binnenlandsch dierlijk vet ook bin- nenlandsche raapolie te bezigen als grond stof voor de margarine-fabricage. De grief, dat de margarine-industrie lou ter buitenlandsche grondstoffen verwerkt een grief, die overigens een land als het onze, dat naar export streeft, wel kwalijk mag doen gelden komt zoodoende ook» te vervallen, en daardoor ook de tegen stelling van melk als binnenlandsch en margarine als buitenlandsch product. Ter loops zij opgemerkt, dat, indien de Neder landsche veehouderij het zonder buiten landsch veevoeder, waarvan de invoer van jaar op jaar is toegenomen, had moeten stellen, ook een uitbreiding van den vee stapel, zooals thans blijkt te bestaan, stel lig niet mogelijk zou zijn geweest. Is de minister derhalve bereid de mar garine-industrie overal waar dit mogelijk is, aan de nationale belangen, waaronder die van den landbouw een eerste plaats innemen, dienstbaar te maken, niét bereid is hij de belangen van die industrie op te offeren aan andere belangen, te min der, waar dit in strijd zou zijn met het na tionale belang. KERKNIEUWS PRIESTERWIJDINGEN. In de kerk van het Jesuietencollege te Valkenburg werden Zondag 40 scholastie ken der Sociëteit Jezus, tot priester gewijd door Z. H. Exc. Mgr. Johannes Ross S.J., apostolisch-vicaris van Hiroshina in Japan. 26 eerw. heeren zijn uit het Seminarie te Valkenburg, 14 uit het college der gevluch te Spaansche Jesuieten te Aalbeek. De priesters behooren tot de volgende nationa liteiten: Duitschland 18, Spanje 13, Colum bia 6, Vereenigde Staten van Amerika 2 en Portugal 1. BEKEERLINGEN. Agentia Fides meldt uit Kabgayi-Ruan- da (Belgische Congo): In één jaar tijds bedroeg het aantal be keerlingen in het Belgisch Mandaat-gebied Ruanda in Centraal Afrika totaal 26.000; van 30 Juni tot 29 Juni 1933 ontvingen iedere.maand 2166 heidenen het H. Doop sel, hetgeen overeenkomt met 3 bekeerlin gen per uur waardoor de Witte Paters wel een wereldrecord hebben bereikt. Agentia Fides bericht uit Honolulu (Har- vai): Het is zeer merkwaardig, dat op Valley Island het Evangelie werd gepredikt door twee Catechisten Helio en Pekelo Mahoe, die reeds 4000 heidenen hadden bekeerd vóór er een priester een voet op het eiland had gezet Javaansch priester. Pater B. Soemama S.J., die zijn opleiding aan de kweekschool en het Seminarie in Moentilan genoot en op 15 Augustus j.l. te Maastricht tot priester werd gewijd, heeft Zondagmorgen in de St. Liduïnakerk aan de Schenkkade te Den Haag, onder groote belangstelling zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen, waaronder een land genoot van den neomist, pater Hardjasoe- wonda S.J., assistent te Amsterdam (Krijt berg) de predikatie hield naar aanleiding van Paulus' woorden: „Constititus pro ho- minibus", Gesteld ten bate der menschheid. Het zangkoor der kerk, onder leiding van den directeur-organist, den heer Aug. Smets voerde de Missa St. Cecilia van A. Giesen en na de plechtigheid diens „Haec dies" uit. SPORT OPRICHTING VAN EEN DUITSCHEN TURN- EN SPORTBOND. De Rijkssportleider von Tsohammer un<j Osten heeft Zondag ter gelegenheid van de Dantziger „Volkssporttage", een rede gehouden voor de Oost-Duit«che sportlei ders, waarin hij een verklaring heeft afge legd met betrekking tot zijn programma voor de toekomst. Hij kondigde de oprichting aan van Duitsc-he Sport- en Turnbond, waarin zul len worden opgenomen de Duifcsohe Voet balbond, de Du i te oh e Athletiekbond en de Duitsche Zwembond. Door de vorming van deze nieuwe orga nisatie zal meer eenheid in de lichamelij ke opvoeding en het wed strijdwezen wor den bereikt. De Rijkssportleider zeide, dat de voor bereiding van do Olympische Spelen 1936 hierdoor zeer zal worden vergemakkelijkt. „Ik wijs iedere deelnemer zelf aan, want ik ben de vertrouwde en vader van de jongens cn niemand anders". „Weest een goede kameraad voor de jeugd, houdt U met de jongens bezig, ver zorgt hun ziel en houdt minder bestuurs vergaderingen. Trekt er eena met de jon gens in de vacantie drie dagen met de tent op uit, ook al loopt ge daarbij een verkoudheid op." Van 1 tot 10 October wordt voor de ge zamenlijke voethal, handbal, athletiek- en zwemorganisatiea een cursus gehouden, waaraan door 500 knapen uit heel Duitsch land zal worden deelgenomen, die in een gemeenschappelijk kamp in het Berlijn- sehe stadion zullen worden ondergebracht. Voorts deelde von Tschammer und Os- ten mede, dat er zoo spoedig mogelijk be trekkingen op het gebiod van de sport zullen worden aangeknoopt met Polen. „Ik heb van de Danziger en Oost-Prui sische leiders vernomen, dat zij het op prijs stellen contact te hebben met onze broeders in het afgescheiden gebied en ik ben er van overtuigd, dat wij thans in dit opzicht cultureele arbeid kunnen ver richten." GOLF DE NOORDWIJKSCHE GOLFWEEKè De wedstrijden der Noordwijksche Golf- week werden gisteren voortgezet. De uitslagen luiden: Palace Hotel wisselbeker: 2e ronde: jhr. J. v. d. Brandeler (22) wint met 3 en 2 van E. Spur (24); Th. Osieok (14) wint mot 3 en 2 van J. Nienhuys (19); F. G. Waller Cl4) wint met 5 en 3 van C. M. Croooke- wit (24); F. Scholten (15) wint op de 19e hole van W. F. baron van Haersolte (24); J. 8. C. Tromp Meesters (22) wint met 3 en 2 van F. Noorduyn (13). W. F. van Heukelom wisselbeker: Se ronde: mevr. W. de Bruine Groeneveldt (14) wint met 6 en 5 van mevr. N. Carp (20); mevr. A. Buma v. Tienhoven (5) wint met 6 en 5 van mevr. J. E. van Roggen (12). Mrs. Oremers Ladies cup: mevr. berger (30) wint met. 2 up van mevr. Gar- schagen (20)mevr. Nillsen (22) wint met 1 up van mevr. v. d. Berg (30); mevrouw Smidt van Gelder (23) wint met 3 en 2 van mevr. Fnrnée (19). ATHLFTIEK NIEUW DUITSCH RECORD SPEERWERPEN. De Duitsche athleet Weimann, die tij dens de Amsterdamsche athletiekwedstrij- den het Duitsche record speerwerpen verbeterde en daarna nogmaals de 70 me ter grens overschreed, wierp te Danzig de speer al weer een eind verder. Ditmaal bracht hij het tot 73.40 meter, een nieuw Duitsoh record. WANDELSPORT T rainingsmarschen. Morgenavond worden de trainingsmar- sohen gehouden door de gymnastiekvereeni ging „Jeanne d'Arc". Om half zeven wordt gestart voor de junioren en de dames die deelnemen aan de 20 km. Plaats van samenkomst klok Doezastraat. Kwart over acht wordt gestart voor deelnemers 30 km. Plaats van samen komst Noordemdsplein. WIELRENNEN WIELERBAAN RIJSWIJK. Op' Donderdagmiddag a.s., Koninginne dag, te 2 uur, zullen er trainingsritten ach ter kleine motoren worden verreden op de Rijswijksche Wielerbaan. Aan deze rititen, welke loopen over 3 manches van ieder 20 km„ wordt deelgenomen door Wildschut, Laurier, Verheyen, Valk of Pootjes. Verder wordt, er gestart voor een open sprint, welke verreden wordt met series, demi-finales en finales. DE TOUR VAN ZWITSERLAND. Eerste etappe. De Tout van Zwitserland is gisteren aangevangen met de eerste etappe Zu- riohDa vos een afstand van 225 km. Etappewinnaar werd Maochi (Italië) met een tijd van 6 uur 54 min. 2 sec.; 2. Bulla Oostenrijk 6 min. 46 min. 30 sec.; 3. Ri- naldi Italië 6 min. 59 min. 6 sec.; 4. Blat- mann, Zwitserland 7 uur 9 sec.; 5. Dignief België 7 uur 45 sec.; 6. Benoit Faure, Frankrijk 7 uur 1 min. 21 sec.; 7. Adam België 7 uur 2 min. 47 sec.; 8..Cipriani, Italië; 9. Altenburger, Duitschland; 10. Alfred Buchi; 11. Albert Buchi, Zwitser land; 12. Corthouts, België. VOETBAL DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. De resultaten van de gisteren gespeel- de wedstrijden zijn: Eerste afdeeling. Leeds U.Middlesbrough 5—2 Leicester C.Sheffield U 4—0 Sheffield W.—Aston V 1—2 Tottenham H.Wolv. W. 4—0 Tweede afdeeling. Fulh amBI ackp o ol 1—9 MillwallSwansea T. 2—1 Oldham A.'Southampton 1—1 Port ValeBury 4—1 Preston N. E.Burnley 3—2 SCHAKEN R. K. SCHAAKVERBAND LEIDEN EN OMGEVING. Zondag werd in het Patronaatsgebouw te Zoeterwoude een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een R. K. Schaak verband voor Leiden en Omgeving. Aanwezig waren afgevaardigden van R. K. Schaakclubs uit Zoeterwoude, Li6se, Roelofarendsveen, de Zilk en Leiden, als mede eenige leden van de Propaganda- Commissie van het Haagsche Sohaakver- band. De vergadering stond onder leiding van den heer W. P. van Ruiter, voorzitter der R. K. Schaakclub „Utile Dulci" te Roe lofarendsveen. In zijn openingswoord heette hij de aanwezigen welkom, in het bijzonder de leden der Prop. Commissie uit Den Haag. Spreker zette het doel der vergadering uiteen. Naar aanleiding van het jongste Bisschoppelijk schrijven wees hij er op. dat ook de Schaaksport in Ka tholiek Verband georganiseerd moest worden. Spreker hoopte, dat deze verga dering tot het gewenschte doel zou mo gen leiden. De heer J. Bleisoh gaf inlich tingen omtrent de werkwijze van het R. EL Schaakverband Den Haag en Omge ving. De heer Staats te Leiden, deelde mede, dat hij zou trachten in Leiden een R. K. Schaakclub op te richten. Na eenige discussie stelde de heer van Ruiten voor een Voorloopig Bestuur te kiezen, dat de voorbereidende werkzaam heden zou verrichten. Dit werd als volgt samengesteld: W. Hoogzaad (Zoeterwoude), Voorzitter; G. van Rijn, (Roelofarendsveen) Secretaris; J. v. d. Poel (Lisee) Penningmeester; F. Kaptein (de Zilk) en Staats (Leiden) com missarissen. De heer Bleisch wenschte de vergade ring geluk met dit voorloopig succes en sprak de hoop uit dat het ideaal van een Leidsch Schaakverband spoedig verwe zenlijkt zou worden. Hierna sloot, de voorzitter de vergade ring met den Chr. groet. POSTDUIVEN Leidscbe Combinatie van Postduiven- liefhebbers. De uitslag der behaalde punten van de vier buitenlandsche stations voor aange wezen duiven met jonge duiven, bestaande uit 10 actieprijzen is als volgt: le prijs P. van Egmond met 58.466 pun ten; 2e L. de Romeijn met 48.234 punten; 3e A. v. d. Made met 46.606 punten; 4e W. Gijsman het 38.432 punten; 5e J. J. La- man met 36.750 punten; 6e J. Flipo met 35.920 punten; 7e A. N. Erades met 33.434 punten; 8e G. van Dorp met 30.008 punten 9e J. W. van Duuren met 291.36 punten; 10e H. L. Duim met 26.996 punten. Dit is de mooiste wedstrijd geweest van dit seizoen en verwacht wordt, dat dit met oude en jonge duiven het laatste van dit seizoen op Vilvoorde Neufvilles en Mons herhaald wordt. Hedenavond van 7 tot 8 uur zullen de prijzen in het combinatiegebouw uitgereikt worden. „Gevleu9elde Vrienden". (Wassenaar). Wedvluoht met jonge duiven vanuit Noyon Fr., afstand 302.291 km. De duiven werden in vrijheid gesteld te 7 uur 30 min. met Oostenwind. De eerste duif bereikte het hok te 12 uur 37 min. 49 sec, en vloog met een ge middelde snelheid van 982.86 meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel bereikte het hok te 12 uur 59 min. 28 sec., of een gemiddelde van 917.51 meter per minuut. De uitslag was: 1, 2, 3, 8 en 11 K. Schef- fer; 4, 7 en 10 K. I. Waasdorp; 5, 6 en 12 C. Versteeg Jr.; 9. J. H. Groeneveld. Gelijktijdig werd een wedvluoht gehou den met oude- en jonge duiven vanuit R-oosendaal, afstand 67 km. Daar werden de duiven in vrijheid ge steld te 8 uur en de vogels hebben ver moedelijk met mist te kampen gehad daar de eerste vogel eerst werd geconstateerd te 10 uur 25 min. 50 sec of met een snel heid van 432.24 meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel werd gecon stateerd te 10 uur 40 min. 07 sec. met een gem. snelheid van 408.63 meter per minuut. De uitslag was: 1, 2 J. H. Groeneveld; 3, 5, 9 en 15 K. Scheffer; 4, 8, 11 en 12 C. Versteeg Jr.; 6, 10, 13 en 16 K. I. Waas dorp; 14. J. P. Brederode. Gelijktijdig met bovenvermelde wed vlucht uit Roosendaal, werd een propa- ganda-vlucht gehouden, waaraan alle jeug dige postduivenbezitters tevens niet-le- den der vereeniging, deel konden nemen. Dat voor deze wedvlucht veel enthou siasme was laat zich begrijpen, temeer waar er een viertal medailles als prijs was uitgeloofd en voorts voor ieder op tijd ge klokte vogel een diploma in uitzicht werd gesteld. De spanning onder deze jeugdige lief hebbers was dan ook zeer groot en kwam vooral tot uiting, wanneer er werkelijk een vogel was thuisgekomen en de ooncours- ring in de daarvoor aangewezen con sta te ur moest worden geklokt. De uitslag was: 1. Wim Slats, 2, 8, 9 Jan Brouwer; 3, 5, 12 en 14 Matthijs de Haan; 4. Dick de Smit; 6. A. Brederode; 7. J. van der Lelie; 10. A. Ruigrok; 11. J. van Spron- sen, 13 van Ginkel, 15 Werkhoven en 16 I Piet Hulst. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken C. v. d. Voort, bloembollenkweeker en handelaar, V oorhout, Cur. mr, F. H. v. d. Tas, Leiden. Opgeheven O. Zwerver, W assenaar. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (thuis r.) vertr. 27 Aug. van Sa ba ng. POELAU ROEBIAH (uitr.) arr. 28 Aug te Sabang. POELAU TELLO (thuisr.) vertr. 26 Aug. van Batavia. TABINTA (thuisr.) arr. 27 Aug. te Havre. KON. NED. ST00MB. MIJ. ARIADNE arr. 27 Aug. van Kopenhagen te Gdyna. .BRION La Pallice naar Amsterdam, paiss. 28 Aug. Dungeness. HEBE arr. 28 Aug. van Amsterdam te Kopenhagen. KON. H0LL LL0YD. PAiRANA (uitr.) pass. 27 Aug. Vlisrin- gen. PERNAMBUCO vertr. 28 Aug. van Am sterdam naar Zirid-Amerika. WATERLAND (uitr.) arr. 28 Augv U Montevideo. KON. PAKETV. MIJ. BAREN TSZ vertr. 25 Aug. van Port Na- tal naar Tamatavea. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BINNENDIJK, Rotterdam n. Norfclk, pass. 28 Aug. Scilly. BOSOH'DIJK, Rott. N. Orleans pass. 27 Aug. Vlissirgen van Antwerpen. LOCHMONAR, Rotterdam naar de Pa- cifickust vertr. 24 Aug. v. Punta Aïenas. ROTTERDAMSCHE LL0YD. KOT A A GO ENG (uitr.) pass. 28 Aug. Kaap del Armi. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EURYMEDON arr. 26 Aug. van Amster dam te Batavia. AENEAS, Japan-Roterdam vertr. 28 Aug. van Sjanghai. MELAMPUS, Batavia-Amsterdam pass. 28 Aug. Perim. EMZETC0 LIJN. JONGE JACOBUS arr. 28 Aug. van I Emden te Tunis.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8