ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 IMTERPAROCHIEELE SMAAD EN GLORIE. Een krantenbericht uit Spanje meldde onlangs, dat in het afgeloopen jaar tien tallen kerken en kloosters waren verwoest. Heken maar eens eventjes uit, wat een enorme hoeveelheid arbeid en offerzin te loos is gegaan. Maar ja, daar staat tegen over, dat de „beschaving" in Spanje ge weldig is vooruitgegaan. Dat zeggen ze ten minste. 't Is trouwens wel een bewijs van beschaving, kerken en kloosters verbran den. Rare luitjes, die roode Spanjolen, vindt U niet? Enfin, smaad en hoon is de -Kerk ge wend. Zeker wel gelezen van Rusland? Tiinnen een paar jaar zal er niet één ka tholieke kerk meer zijn! Dat is het succes van het communisme, 't Is me dan ook een resultaat hoor. En een he(i)lstaat dat het is, nou beter kan het niet. Duizenden ster ven er van honger, moreel verval en zelf moord, dat is de uitkomst van die grootsch opgezette rekensom: een maatschappij zonder God. Maar Christus' Kerk staat op de rots, de wereld breekt haar nooit. Uit Denemarken kwam het bericht, dat in 1932 ruim 4000 personen naar het Ka tholicisme waren overgegaan. Uit Flores (Ned. Indië) meldde men een vooruitgang in tien jaar van 60.000 tot 200.000 Katholieken. Was er ooit zooveel roeping naar pries terschap en kloosterstaat? Is het niet heel- lijk, dat bij tientallen ze uittrekken naar de Missiën? Ja, het is wel eens beroerd zooveel ge- heul te zien tegen de Kerk, maar vergeten we toch nimmer de lichtpunten om ons heen. Onze Roomsche Kerk is er een van Bmaad en glorie, van haat en zegepraal. Maar vallen doen we nooit; we zijn van Petrus' rots 1 WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET XXIII Na al hetgeen we geschreven hebben over Savonarola rest ons nog de vraag te bespreken, wat hij feitelijk was. Er zijn n.l. drie richtingen, die hem hun voorloo- per noemen; alhoewel hij, katholiek ge zien, bij ons slechts geweest kan zijn een voorlooper der „katholieke hervorming" in de kerk. (Wat wij daarmee bedoelen volgt in artikel XXIV). Welnu, de eerste categorie acht hem een Tepublikeinsche rebel. Dat was hij echter niet. Iemand een rebel noemen gaat slechts wanneer hij als rebel sterft. Geen mensch zal ontkennen, bij eenig nadenken tenminste, dat hij vrij en handig met revo lutie-vuur speelde. Maar daarmee bleef hij niet revolutionair. Op het einde zijns levens heeft hij als katholiek alles herroe pen en stierf hij als katholiek. Zoo zijn de feiten en valt tevens weg do .eerste idee over hem. Hardnekkiger is tot voor 20 jaar vast gehouden, dat hij èen voorlooper van Lu ther zou zijn geweest. Nu is 't waar, zoo op het eerste gezicht heeft het er veel van weg met hem. Hij sputterde nog al eens tegen den Paus en heeft daarmede geen eer geoogst; zijn reputatie als kloosterling leed er geweldig door. Maar was zijn bedoeling een bestrijding van het Pausschap als zoodanig? Let eens op zijn eigen woorden: „Mij kan men geen ketter noemen, want een ketter is hij, die hardnekkig aan een meening vasthoudt, welke in strijd is met de Roomsche Kerk. Ik echter werp alles, wat ik vroeger gezegd en geschreven heb en alles wat ik in de toekomst schrijven zal ter terechtwijzing voor, aan de Kerk van IKfome. Ik ben bereid te verbeteren, wat zij als onjuist verklaart". En in zijn boea „Triomf des Kruises" geeft hij deze duide lijke verklaring: „In twijfels gaan wij te rade bij de Roomsche Kerk, als het eerste door God als zoodanig geleide en bestuur de beginsel; want zij, vooral in hetgeen be treft het geloof en het heil van het men- achelijk geslacht, kan niet dwale n'\ Savonarola, het kan niet ontkend wor den, behoort ons en met geen mogelijkheid is het vol te houden, dat hij een voorlooper dor reformatie was. Wat een contrast, is er niet tusschen hem en Luther; hij hield aan zijn kloosterregels tot zijn dood toe vast, Luther verwierp ze terstond. Ongetwijfeld is Savonarola's bedoeling geweest, de zoo lang noodige verbeteringen in de Katho lieke Kerk aan te brengen. Want nooit mogen we vergeten dat er misbruiken wa ren in die dagen. Dat te erkennen, doet aan hot gel°f niets af; wat waar is, moet erkend worden. Die misbruiken beteugelen en bestrijden, zie daar de bedoeling van Savonarola. Hoe en waardoor hij te ver ging is uit voorgaande artikelen wel begrepen. En dat de Paus moest optreden tégen hem, kwam door de excessen, die iederen „hervormer" eigen zijn. Maar dat hij niet-kalholiek was 'en een kotter genoemd moet worden, is bedrog Van protestantsche zijde is die mccning al sinds jaren opgegeven en erns tig onderzoek van niet-katholieke zijde bracht aan het licht, dat vele biografen over velerlei feiten zijn heengestapt. Zoo kwam allengs de verminking van de figuur van Savonarola. Villari, een vijand der Kerk, Bchreef over hem: „Had ik in Savonarola een ketter of ongeloovige gevonden, ik zou hem zonder twijfel ook zoo geschilderd hebben. Doch in plaats daarvan is hij mij in alle wezen lijke punten katholiek gebleken en als zoo danig Btel ik hem den lezer voor''. Als het Luther-monument te Worms aan den Rijn een grove fout heeft, dan komt het door de figuur van Savonarola. Want in dat gezelschap hoort h ij niet thuis. S. M. Zondag 3 September geeft de Symphonic een gezellige avond. Vroolijke muziek, voordrachten en verschillende andere at tracties. Gezellen ook uw huisgenooten zijn hartelijk welkom. Een ieder houde deze avond vrij. ADRESWIJZIGING V.-PRAESES. Aan de heeren van de Raden van Be stuur en Commissarissen en aan alle leden wordt hiermede nog eons bekend gemaakt, dat het adres van den V.-Praeses voorloo- pig is Gesticht De Voorzienigheid, Hooge- woerd 57, telef. 2097. LIEDERTAFEL SEBASTIAN SCHaFFER De gebruikelijke zomervacantie voor onze Zangclub is wederom geëindigd. De leden worden opgeroepen weer trouw de repetities bij te wonen en vooral op tijd te komen. Door de goede zorgen van den Directeur is het repertoire wederom met een enkel bijzonder mooi nummer uitgebreid. Door algemeen© activiteit mogen allen er nu toe bijdragen, dat wederom in het nieuwe seizoen onze Zangclub haar naam hoog houdt. KERKNIEUWS DE NIEUWE KATECHISMUS. De Eerste Katechismus bestemd voor bet eerste en tweede leerjaar, is vastge steld, en zal binnenkort verkrijgbaar wor den gesteld. Deze Ivateohismus zal tevens dienen als eind-Katechismus voor h^ bui tengewoon lager onderwijs. De Nieuwe Katechismus zal op de scho len worden ingevoerd met ingang van September aanstaande. De nieuwe tekst der dagelijksche gebe den zal overal ingevoerd moeten zijn op den lsten Januari 1934. In seminariën, internaten en kloosters, gelieve men den nieuwen tekst der dage lijksche gebeden terstond over te ne men. Ook in de scholen zal nu reeds begon nen worden met het aanleeren van den nieuwen tekst. Do dagelijksche gebeden zijn op een af zonderlijk blaadje gedrukt, en verkrijgbaar bij de Drukkerij vaui het St. Jacobs Gods huis te Haarlem. Het is wenschelijk, dat aan ieder kind, en aan ieder der geloovigen, zulk een blaadjes wordt ter hand gesteld, opdat-zij den nieuwen tekst der gebeden gemakke lijk kunnen opnemen. De zeereerw, heeren pastoors en Over sten van inrichtingen gelieven daarvoor zorg te dragen. tJ. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 22 Aug. 1933. „Sint Bavo". PATERS CARMELIETEN. Verkiezingen in het Provinciaal Kapittel. In het voortgezet Provinciaal Kapittel der Paters Carmelieten te Zonderen wer den nog gekozen to<t assistent Provinciaa; Pater dr. Cyprianus Verbeek, tot afge vaardigden der Provincie naar het Gene raal Kapittel P. Aloysius van der Staay en P. Marcus van Haaren en als hun plaatsver vangers P. Pancratius van Geleuken en P. Pius aan de Stegge, tot Procurator der Pro vincie P. Modes-tus Truyen, tot Novicen- meester voor de Fraters P. Pius aan de Stegge, tot Novicenmeester van de Broe ders P. Angelus Bongers, tot Ktegens Stu diorum te Merkelbeek P. Dr. Hubertus Driessen, te Oss P. Modestus Truyen, tot Magister voor de Studenten te Merkelbeek P. Joannes a Cruce Kerkhof, te Oss P. Modes-tus Truyen, tot Socius van den Novi cenmeester te Boxmeer P. Christophorus Verhallen, tot Socius van den Magister voor de Studenten te Merkelbeek P. dr. Cy- rillus Hendriks, tot professor in de H. Schrift te Merkelbeek dr. Siardus Velt- Verder werden gekozen tot Prior te Box meer P. Adrianus Peters, te Zenderen P. Ferdinandus Duyndam, te Oss P. Dr. Pe trus Thomas Ribbert, te Hoogeveen, P. Eduardus Veenhuis, te Aalsmeer P. Simon Reijnenberg, te Merkelbeek P. Joannes a Cruce Kerkhof, te Oldenzaal P. drs. Igna tius Schwering, te Mainz P. Marcellus Toi ler, te Nijmegen P. Arnoldus Wijtenburg. In de plaats van P. Joannes a Cruce Kerk hof, die door zijn verkiezing tot Prior als Definitor aftrad, werd alsnog tot Definitor gekozen P. Marcus van Haaren. MGR. L. KIERKELS IN ONS LAND. Woensdagmiddag is onze landgenoot Z.H. Exc. mgr. L. P. Kierkels C.P., Apos tolisch Delegaat van Britsch-Indië, in het klooster der Eerw. Paters Passionisten in Maria-Hoop, Echt (L.), gearriveerd. Z.H. Exc. vertoefde sedert enkele weken, voor ambtelijke aangelegenheden te Rome. Hij is van plan op 30 Augustus a.s. bij het plechtige jaargetij van Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum in Wittem tegen woordig te zijn: dit mede uit piëteit jegens onzen grooten Kardinaal, waarmee een har telijke vriendschap hem sinds jaren ver bond. In 1931 ontving hij uit de handen van den kardinaal de bisschopswijding in de kloosterkerk van het moederhuis der Passionisten te Rome. Monseigneur Kier kels zal daarna eenige dagen in het vader land doorbrengen, in wel verdiende rust na zwaren arbeid. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE WOERDEN. Hij wist van niets. E. te Kockengen stond terecht terzake dat hij met zijn melkauto een brugleuning stuk gereden zou hebben. Verdachte zeide van niets te weten. Hij kwam er dagelijks voorbij maar had nog nooit iets aangere den. Get. A. te Nieuwkoop verklaarde gezien te hebben dat verdachte de leuning stuk reed. Hij kende verdachte heel goed. Eisch 20.— of 5 dagen hiervoor. Verder zou verdachte gereden hebben met een auto waarvan de stuurinrichting niet goed was hetgeen zeer gevaarlijk is. Verdachte erkende het feit. Het stuur bib berde iets. Eisch 25.of 5 dag-en hechte- De Kantonrechter veroordeelde: le voor heb stuur 15.of 5 dagen. 2e de brug leuning vrijspraak. Varkens zonder oormerk. v. R. Barwoutswaarder had varkens vervoerd zonder oormerk. Hij erkende en voerde aan dat het een vergissing was. Eisch 25.- of 5 dagen met verbeurd ver klaring varkens. Vonnis 10.— of 2 dagen met teruggave van de opbrengst van de in- besla.ggenomen varkens. Een zware straf. B. te 's-Gravenhage maakt dikwijls, ver gezeld van zijn kameraden, van de openba ren weg een renbaan. Verleden jaar had den -ze op den weg een wedstrijd gehouden op hun motoren. Een groot onge uk is er toen gebeurd. Een meisje van 12 jaar is toen gedood. Verdachte zou nu onder Bodegraven weer met een razende vaart gereden hebben, althans getuige R., veldwachter aldaar, had hem gezien en her kend. Verdachte ontkende er geweest te zijn. Hij had toen niet gereden. Getuige B. voornoemd verklaarde hem uit duizenden te herkennen. Eisch 2 maal 1 week hechte nis. Het vonnis luidde conform. Verdachte verklaarde in hooger beroep te gaan. Op verboden grond. S. stond voor de zooveelste maal terecht dat hij op een anders grond geloopen heeft. Natuurlijk draaide hij er weer omheen. Hij vroeg telkens maar weer „op wien z'n grond dan'1. Getuige N., ten B. en B., allen te Bodegravenin de Meije hadden ge zien dat hij op grond liep waar hij niet loopen mocht. Verdachte zeide er niets van te begrijpen. De Kantonrechter en de Ambtenaar begrepen het wel. Eisch en vonnis 5.boete of 1 dag hechtenis. Wapens in voorraad hebben. S., vauer van bovengenoemde veroordeel de had-een geweer met munitie in voorraad gehad. Verdachte bekende en voerde aan verschillende malen bedreigd te zijn ge worden. Zoo bekend is heerscht er steeds, in de buurtschap ruzie. Men heeft onder andere een honderdtal spijkers in een wei- of hooiland gezaaid. Tot nog toe zijn deze spijkers niet opgekomen De kantonrechter zeide dat het nu maar eens uit moest zijn met die Middeleeuw- sche toestanden. Eisch een week hechtenis. He-t vonnis luidde 50.boete of 5 da gen met -teruggave van het geweer omdat- dit het eigendom van den verdachte niet In de Meije met een revolver. S. vader van bovengenoemde en groot vader van eerstgenoemden S., had een re volver met munitie in voorraad gehad. Verdachte zeide al 24 jaar een jachtakte te hebben. Het was hem onbekend dat een revolvertje verboden was. Eisch 100.of 20 dagen met verbeurd verklaring van wa pen en munitie Vonnig 50.— of 5 dagen met verbeurd verklaring. De opstandige. E. uit Amersfoort, zou in B o d e g r a- v e n de verkeerde zijde van den weg ge houden hebben toen hij een bocht nam. Hij .kon het niet begrijpen en vroeg waar ver balisant stond. Getuige R., veldwachter te Bodegraven vertelde dit even. En hiermede zou de Zaak in orde zijn, ware het niet, dat verdachte zich een beetje driftig maakte en aan den Griffier vroeg te noteeren, dat. verbalisant bij het paaltje A.N.WB. stond. De Griffier had dit ook al, zonder zijn ver zoek gedaan. Verdachte vroeg toen waar om getuige hem niet direct aangehouden heeft. De Ambtenaar zeide dat dit buiten de zaak omging, er waren meer zaken te behandelen. Nu als al de verdachten zoo lang van stof waren geweest als deze ver dachte, dan duurde de zittingen tweemaal zoolang aan één stuk door. Bij de drift kwam nog meer drift en zoo werd het een gescherm met woorden en uitlatingen te veel om op te noemen. De Kantonrechter maakte er een einde aan door het „schuldig'' uit te spreken en KALENDER DER WEEK FEESTDAG VAN ST. STEPHANUS. ZONDAG, 27 Aug. Twaalfde Zondag na Pinksteren. Mis: Deus. 2e gebed v. d. H. Joseph Calasanctius, Belijder. Credo. Pre fatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Wij, leden van het Nieuwe Verbond, zijn gelukkig. Want wij zien de vervulling van hetgeen de profeten en koningen van het Oude Verband hebben voorspeld en ver langd. (Evangelie). Wij genieten in ovér- vloed de vruchten van 's Heeren werk. (H. Lijden; H. Eucharistie; Communio). Daar voor aan God onzen voortdurenden dank! (Graduale). Het lidmaatschap van het Nieuwe Verbond brengt echter zijne ver plichtingen mee. Het Nieuwe Verbond is een verbond van liefde, n.l. van liefde tot God en van liefde tot den evenmensch (Evangelie). Onderhouden wij het hoofd gebod (liefde tot God) en het tweede daar aan gelijk, '(liefde tot den evenmensch) dan dienen wij God loffelijk en waardig. Ons zeiven echter zijn wij niet genoeg. God moet ons waardige leden maken van het Nieuwe Verbond (Gebed en Epistel). Daarom moet met vertrouwen tot God gebeden om zijn hulp, die onmisbaar is (Introitus; Gebed, Alleluja-vers). Wie veel bemint wordt veel vergeven. Brengen wij dezen dag weer ons Offer met een hart vol liefde tot vergeving onzer zonden en om Gods bescherming af te smeeken voor de toekomst. (Offertorium; Stilgebed; Post- communio). MAANDAG, 28 Aug. Mis v. d. H. Augus- tinus, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. d. H. Hermes, Mar telaar. Credo. Kleur: Wit. Jeugd en jongelingsjaren van den H. Augustinus, zoon van Patricius en de H. Monica, gingen voorbij in ketterij en on geloof tot groot verdriet van zijne moeder. Monica hield niet op tot God te bidden voor haren zoon en niet vergeefs was haar gebed. Op 33-jarigen leeftyd liet Augusti nus zich doopen door den H. Ambrosius, Bisschop van Milaan, die, zooals St. Augus tinus later zelf getuigde, hem de oogen opende. Augustinus werd priester en later zelfs bisschop van Hippo in Afrika. Zijne bui tengewone talenten gebruikte hij nu tot bestrijding van de ketterijen van zijn tijd. Vele diepzinnige geschriften zijn van den Heitige overgebleven uit die dagen'. DINSDAG, 29 Aug. Feestdag v. d. ont hoofding v. d. H. Joannes den Dooper. Mis: Loquebar. 2e gebed v. d. H. Sabina, Mar telares. (Credo alleen in de kerken v. d. H. Joannes den Dooper). Kleur: Rood. Hét Evangelie der H. Mis stelt de ge beurtenis met de omstandigheden, welke de H. Kerk vandaag herdenkt, voor oogen. WOENSDAG, 30 Aug. Mis v. d. H. Rosa van Lima, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H.H. Felix en Adauctus, Martelaren. Kleur: Wit: Op nog jeugdigen leeftijd las de H. Rosa het leven van de H. Catharina van Siëna. Haar hart openend voor Gods genade, bracht zij in beoefening, wat zij las. Even als de H. Catharina werd ook de H. Rosa lid van de derde Orde v. d. H. Dominicus. Om hare deugd heeft de H. Rosa veel te verduren gehad, zelfs van hare moeder, broers en zusters, die haar een huichelaar ster scholden en een bedriegster. Alles ver droeg Rosa met geduld volgens het voor beeld van haar Goddelijk Toonbeeld. De H. Rosa is de eerste heilige van Zuid-Afri- ka (einde 16e, begin 17e eeuw). DONDERDAG, 31 Aug. Mis v. d. H. Ray- mundus Nonnatus, Belijder: Os JustL Kleur: Wit. Op verlangen van de H. Maagd trad Ray- mundus in de Orde tot vrijkoop van sla ven. Zijne naastenliefde ging zóóver, dat hij zich zeiven borg stelde om de gevan gen christenen vrij te koopen van de Maho- medanen. Vele Mahomedanen bekeerde hij door zijn woord, waarvoor hij vele kwel lingen moest verduren. VRIJDAG, 1 Sept. Mis v. d. II. Aegidius, Abt: Os Justi. 2e gebed v. d. heilige twaalf Broeders, Martelaren; 3e A Cunctis (om de voorbede der Heiligen). Kleur: Wit. In Athene geboren- verliet Aegidius zijn vaderstad en ouders uit verlangen naar de eenzaamheid. Hij ging naar Frankrijk, waar hij in een woeste streek aan de mon ding van de Rhöne een hut voor zich bouwde. Later ging hij wonen in een bosch in het Bisdom Nimes, waar hij leef de in gebed en overweging en zich voedde met kruiden. Uit liefde voor de eenzaam heid weigerde hij de eervolle betrekkingen welke hem aan het Fransche hof werden aangeboden. Hij stichtte een klooster met den regel v. d. H. Benedictus. Rond dat klooster is een stad ontstaan, welke naar den heilige genoemd wordt „St. Gilles". N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een gezongen votiefmis v. h. H.H. Hart van Jesus. Mis:Cogitationes. Gloria en Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG, 2 Sept. Mis v. d. H. Ste- phanus, koning van Hongarije: Os Justi. 2e gebed A Cunctis; 13e (naar keuze v. d. priester)4e voor den Paus. Kleur: Wit. Te Strigonium, het tegenwoordige Gran, werd in 977 geboren de zoon van Getysa, de vierde Hertog der Hongaren en diens gemalin Sarloth. De pasgeborene kreeg den naam van Waze, maar bij het H. Doopsel, hem toegediend door den H. Adelbertus, bisschop van Praag, ontving hij den naam van Stephanus. In 997 stierf Getysa, na Stephanus tot zijn opvolger benoemd te hebben. Als hoofd van zijn volk verklaarde Stephanus nu uitdrukkelijk, dat de afgo derij in zijne staten moest ophouden en dat zijne onderdanen zich moesten toeleg gen op de kennis van den waren God. Overal liet hij den christelijken godsdienst verkondigen. Priesters ontbood hij en kloosterlingen om zijn volk in de leer van het H. Evangelie te onderrichten. Hij stichtte kloosters, welke hij rijkelijk be giftigde en weldra werden scholen voor wetenschap en godsvrucht opgericht. Om het wezenlijk geluk zijner onderdanen te verzekeren vaardigde hij wetten uit, wel ke de .onbeschaafde gebruiken, welke de Hongaren van de Scythen hadden overge nomen, streng verboden. Aldus is St. Ste phanus één van die zeldzame mannen ge weest, wier invloed zich nog geruimen tijd op de zeden, overtuiging en gewoonten van het volk, dat hij bestuurde, deed ge voelen. Als Apostel, overwinnaar, wetge ver heeft hij den roem der grootste konin gen verworven en tevens de eerbiedige vereering aller geloovigen. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen. Credo. De gewone Prefatie. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z. Joannes van Perugia en Petrus van Sassoferrato, Mar telaren: Intret. 2e gebed v. d. H. Aegidius; 3e v. d. heilige twaalf Broeders. Kleur: Rood. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. GEMEENTERAAD VAN HILLEGOM De Raad dezer gemeente hield Donder dag te 1.45 uur een openbare vergade ring. Voorzitter mr. D. F. Pont, Burgemees ter; aanwezig 14 leden; afwezig de heer C. de Wreede. Na opening met gebed wordt tot voor stemmer aangewezen de heer Loerakker. De notulen worden daarna onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Punt 3: Voorstel tot het aangaan van een geldleening. Na een korte discussie wordt het voorstel van B. en W. met alg. st. aan genomen en 100.000 geleend voor de re organisatie van het gasbedrijf bij de N.V. Alg. Lev. Bank te Rotterdam voor 20 jaar tegen den koers van 99 y en tegen een rente van 4 yK pet. en yK pet. provisie voor één keer. Daar de beslissing drong konden geen voordeeliger condities worden bedon gen. Bij punt 5: voorstel tot wijziging en aan vulling der Alg. Politieverordening komen 3 voorstellen in behandeling. Ten eerste om aan B. en W. de bevoegdheid toe te ken nen de betrokekn personen te dwingen weer een behoorlijk talud te maken na afgraving. Nadat B. en W. hun voorstel aldus gewijzigd hebben, dat in plaats van 8 dagen 60 wordt gelezen en bij conflicten de Raad steeds gehoord zal worden, wordt de wijziging met alg. st. goedgekeurd, be houdens dat weth. Klaver tegenstemde. Bij het 2e voorstel wordt de politie be voegd om losloopende honden onverwijld af te maken. Over deze kwestie werd breed gesproken; diverse leden achten den maat regel te ver te gaan. Het voorstel van B. en W. werd desondanks aangenomen met verdachte te veroordeelen tot een geld boete van 3.of 1 dag. Verdachte zei nog dat de heeren er meer va,n zouden hooren. Geen zegels plakken. W. te Nieuwkoop had voor zijn ar beider geen zegeltjes geplakt. Hij erkende hét feit en zeide dat hij geen zegeltjes mocht plakken. Het moet zei de Kanton rechter. Vonnis 24 X 1.of 24 maal 1 dag hechtenis. 95 st. Tegen de heeren Paase, Fijma, Van Lierop, Spilker en Kerkhof. Bij het 3e voorstel kunnen B. en W. ge lasten slooten schoon te maken en schoon te houden. Na korte bespreking wordt dit voorstel met alg. st. aangenomen. Punt 6: voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van den Honden- belasting.Deze materie wordt breed bespro ken en verschillende voorstellen naar vo ren gebracht. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 95 stemmen. Punt 7: voorstel tot classificatie der ge meente in de zevende klasse voor de Per- soneele Belasting. Ook hierover werd breed gesproken, de bezwaren waren legio. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en verworpen met 122 st. Vóór stemden alleen de wethou ders. De gronden van J. de Nijs, Loosterwcg II, zullen worden overgenomen voor 350. Besloten wordt deMolenbuurt voor rij- wielverkeer af te sluiten. Zeer lang en soms vrij scherp werd ge sproken over een verzoek van „Hillegom Vooruit" om 100 subsidie voor het a.s. Kinderfeest. De meerderheid van B. en W. willen dit bedrag geven, mits het uit sluitend voor het Kinderfeest wordt be steed. Na breede bespreking wordt dit voorstel verworpen met 112 st. Voor stemde weth. Vermeer en de heer Jansen. Hierna nog wat klein goed en sluiting te 6.20 uur. En, oompje, waf hebt u geschoten? Dat lees ik mor genochtend wel in de krant, kinderen. (Woche im Bild).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6