MAANDAG RECLAMEDAG STADSNIEUWS is onze Haarlemnierstr. H-G EXTRA AANBIEDINGEN GEWELDIGE KOOPJES 2 AGENDA ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Aug. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogst© baro-meterst.: 767.8 te München. Laagste barometerst.: 750.8 te Reykjavik. Verwachting tot don avond van 27 Aug.: Zwakke verander lijke wind, later uit Zuidelijke rich tingen. Helder tot licht bewolkt. Droog warm weer. De depressie in het Ooetcn veroorzaakt nog storm en regen in het Oostelijk deel der Oostzee en in Finland. De Oceaan de pressie strekt haar invloed niet verder uit dan tot Ierland en IJsland en vertoont een uitlooper tot bij de Azoren. Tusschen de Azoren en Portugal ligt wederom een gebied van hoogen luohtdruk. Een vlak van hoogen druk bedekt geheel West-Eu ropa, zoodat overal mooi zomerweer heerscht met weinig bewolkte lucht en niet te groote warmte. Hetzelfde geldt ook voor Scandinavië. In Zuid-Frankrijk is de lucht, meer bewolkt en heerscht groo te hitte. Het weer heeft thans een stabiel karakter, zoodat op eenige zomersohe da gen gerekend kan worden LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 20.8 gr. 0. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 8.33 uur tot Zondagmorgen 5.31 uur; van Zondagna middag 8.31 uur en Maandagochtend 5.33 HOOG WATER. Te Katwijk: Zontfag 27 Aug. voorin. 7.14 uur en nam. 7.33 uur; Maandag 28 Aug. voorm. 7.55 uur en nam. 8.20 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 20.gr. O. Zweminrichting „De ^ijl", om 7 uur: 19.5 gr. C. WEER 'N LEIDSCHE WINKELWEEK? Van 20 tot 30 September. Vanwege de Leidsche Middenstands- Centrale (voorzitter en secretaris zijn de heeren J. J. M. Meijers en P. v. d. Tas) wordt een oproep gedaan aan alle winkeliers ook zij, die geen lid van een organisatie zijn te dezer ste de, ooi in vergadering bijeen te komen op Maandag 28 Augustus, dos avonds om half negen, iii de Kleine Stadszaal, in gang Aalmarkt, zulks ter bespreking van de voorbereidende werkzaamheden der winkelweek 1933. De leden van de ge vormde commissie wenschen dien avond, van minstens 300 personen toezegging tót medewerking te ontvangen, opdat de commissieleden, die alles gratis doeü, hun tijd niet noodeloos verspillen. Naar het oordeel der commissie moet deze winkelweek een uiting en verster king zijn van do belangengemeenschap tussohon Nederlandschen arbeid, handel en industrie. Daarom stolt zij voor van 20 tot 30 September een Nederlandsche Week te houden als een groot-sehe pro paganda van het Nederlandsch product. Do vereoniging Nederlandsch Fabri kaat en verschillende groote industrieele ondernemingen in den lande, alsmede de directie der gemeentelijke liohtbedrijven, hebben hun medewerking reeds toege zegd. De kosten voor deelname aan deze winkelweek zijn evenals verleden jaar 2.50 voor één etalage en voor elke etalage meer 1.50 extra. De commis sie voornoemd is als volgt samengesteld: J. J. Laiman, A. v. Leeuwen, J. C. H. Nijenhuis, H. J. Nieuwenhoven, P. G. J. Pollmamnn, M. Roos, J. Rijnbende, A. v. d. Spek, P. v. d. Tas, T. F. Vlie land Jr. en Van Weeren. WEGENBELASTING EN 31 AUGUSTUS. Houders van wegenbelastingkaarten worden er in hun eigen belang aan herin nerd, dat op 31 Augustus het kantoor der directe belastingen gesloten is. De practijk heeft uitgewezen, dat deze herinnering niet overbodig is. DE LEIDSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAER. In deze week is de 208ste pelgrimsreis van de Leidsohe Processie naar het Ge nade-oord Kevelaer gehouden. 't Was Dinsdagmorgen, dat met het groote getal van bijna 350 pelgrims de reis begon. In Kevelaer aangekomen, werd onder goed weer de intoohtproces- sie gehouden; 't bleef goed weder, zoodat des avonds do lampionsprocessie schit terend slaagde. 't Was zeer druk in Kevelaer, want behalve de Leidsche waren er oa. Am sterdam, den Haag, Amersfoort, Didam, Groningen, Sneek en vele Duitsche pro cessies. Den volgenden morgen was triestig, maar do oefeningen werden zoo geregeld, dat alles goed verliep. Na de plechtige Hoogmis kwamen do pelgrims bijeen in de Duitsche Biecht- kapel omdat de Mariakerk weder door j een andere processie moest bezet wor- i den; er werden dien morgen zeven plech tige H.H. Missen opgedragen. Op deze bijeenkomst werd de predi- catie gehouden door den zeereerw. Rec tor van het klooster aan den Haagweg, Pater Smeets O.F.M. Na deze predicatie deelde de zeer eerw. pastoor mede, dat de heer Jac. j Bayer thans voor de 50ste maal met de Leidsohe Processie naar Kevelaer was i gegaan. Het bestuur van de Broederschap heeft I gemeend, hoewel het wist dat de jubi- j laris niet van zulke huldigingen houdt, i dit feit niet onopgemerkt te moeten la- ten voorbijgaan. Zijneerw. stelde de ju- bilaris als een voorbeeld van ijver voor j de vereering van de Moeder Gods en wenschte hem geluk, omdat hij zoo veel genaden van God had verkregen. Aan het einde van deze hartelijke ge- lukwenschen overhandigde spr. den ju bilaris, die als altijd met een groot aan tal kinderen en kleinkinderen aan de processie deelnam en nu ook te midden van zijne familie gezeten was, do gouden medaille met de beeltenis van het won derbare beeldje van de Troosteresse der Bedrukten. In den middag klaarde de luoht we der op en kon dp processie naar het kerkhof trekke n waar de wel eer w. pater v. d. Bosch de predicatie hield. Des avonds was de lampions-processie ook weer een heerlijke omgang rond de ge nadekapel, waar aap do gebeden en Ma- rialiederen schier geen einde kon ko men. De laatste dag was ook met mooi weder begunstigd. De processie met het Allerheiligste wa-s weder het glanspunt van de pel grimsreis. Hot zonnetje wierp een glin- I siering op de sieraden, en de harten der pelgrims jubelden dan ook aan het ein de daverend het, „Aan Jesus eer", in de kaarsepbapel. De Kruisweg werd na de plechtig» Hoogmis gehouden. Pater Bayer hield 'hierbij de predi catie. Te Half vijf vertrok de trein weder naar huis en wij weten zeker, dat de pelgrims ten uiterste voldaan over deze heerlijke dagen zijn thuisgekomen en nog menig maal de liederen van Maria van Keve laer zullen zingen als een blijde herin nering en in de hoop op een volgend jaar. GEWEIGERDE 1 MEI OPTOCHT. Burgemeester aan Raad geen verantwoording schuldig. In het Staatsblad ie een Kon. besluit af gekondigd, waarbij het besluit van den ge meenteraad van Leiden van 28 April 1933 tot inwilliging van het verzoek van het raadslid. D. A. van Eek, om aan den burge- I meester inlichtingen te mogen vragen met i betrekking tot het weigeren van toestem ming tot het li ouden van een optoch t op 1 Mei aan het Mei-comité uit de arbeiders beweging wordt vernietigd. De Kroon over weegt hierbij dat noch volgens de letter, noch volgens den geest der gemeentewet aan den burgemeester verantwoordelijk heid is opgedragen jegens "den gemeente raad nopens het door hem gevoerde beleid ter zake van de politie in de gemeente, zoodat het raadsbesluit in strijd is met de wet. BEWAARSCHOOL ATJEHSTRAAT. Officieeie opening. Gistermiddag heeft in tegenwoordigheid van enkele genoodigden, w.o. wethouder Romijn, enkele raadsleden, leden van de schoolcommissie en commissie voor be- waarschoolonderwije, oud-wethouder J. A. van Hamel, leden van den Centrale Ouder raad, enz., door wethouder Tepe de offi cieel© opening plaats gehad van de nieuwe bewaarschool aan de Atjehstraat. Weth. nir. A. F. L. M.Tepe herinnerde er in zijn toespraak aan, dat op 20 Juni 1927 door den gemeenteraad een voorstel- Sytsma werd aangenomen om in het Koo'i- kwartier e©n openbare bewaarschool te stichten. De tijdsruimte, die sindsdien ver- loopen is, mag voldoende geacht worden, om 'n meer monumentaal gebouw als b.v. het stadhuis te stichten, doch spr. wil niet opsommen de redenen, die dit Lange pro ces veroorzaakten. Alleen wijst spr. er op, dat principieele meeningsverschillen en de economische crisis, met daaruit voortvloei ende financieele moeilijkheden daaraan niet vreemd waren. Spr. verheugt er zich over, dat de be waarschool er thans is iq dit zoo volkrijke kwartier. De situatie van het openbaar bewaar- schoolonderwijs is thans veel verbeterd, al is het aantal scholen gelijk gebleven, maar voorloopig zal het hier zeker wel bij blij ven, zelfs mag men zich gelukkig achten, indien de thans verkregen toestand be stendigd kan worden. 1 JARRETELLEGORDELS van zware brocaatstof met 4 jarre telles, voorzien van nonladder houders, van 671/o voor 50 DAMESHUISH0UDSCH0RT, indanthren bedrukt cretonne, 52;: 3 GERUITE BADHANDDOEKEN, frissche kleuren, flinke maat, extra voordeelig, vau 30 voor 22 4 PIED DE POULE, bijzonder helder geruite stof, elegant, dcgelyk, voordeelig, van 22 voor 17 5 SCHORTENCRETONNE, donkere dessins, wasch- en lichtecht, van 21 voor 16 6 ZIJDEN DAMES70MP0UCES, moderne haken, chique stoffen K co 7 HEERENSP0RT0VËRHEMDEN, creme kleurig, speciaal ge schikt voor tonnisshirt, van 77'voor 62;2 8 GEBORDUURDE GRASLINNEN SL00PEN, een buitengewoon 32; 9 ZEPHYR WOL, allerbeste kwaliteit, enorme kléursorteering, 15;: üO AJ0UR DAMESKOUSEN, in matzjjde, allernieuwste tinten, van 95 voor 67;: Üeze tien buitengewoon voordeeiige aanbiedingen zijn slechts geldig vanaf het ver schijnen dezer courant tot uiterlijk Maandagavond! Spr. doet daarbij een beroep op allen, die eenige invloed daarop kunnen uitoefe nen, om te zorgen, dat het financieel be leid. zoo economische mogelijk worde ge voerd. Dank brengt spr. vervolgens aan de ver schillende medewerkers, in de eerste plaats aau het schoolhoofd mej. J. C. Baars, aan den architect den heer J. Neisingh en de aannemers, de fa. Sanders en Co. uit Gouda. Tenslotte richt de wethouder een woord tot de ouders en zegt, dat zoo enkelen nu mochten meenen ontheven te zijn van den ouderlijken plicht inzake opvoeding, hij deze moet teleurstellen en hij er spijt van zou hebben aan de totstandkoming te heb ben medegewerkt, Hierna werd het woord gevoerd door no taris J. A. van Hamel, oud-wethouder van onderwijs, die er op wijst, dat er thans toch wel èenig ander idee leeft omtrept het doel van de bewaarschool, die nu wel een ander doel'heeft dan het bewaren van'kinderen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door mej,' Voltman, directrice van de Kweekschool voor Bewaarschoothouderes- sen, den heer Harting namens den Cen trale Ouderraad «n mej. A. N. Ingeneeger, hoofd van de openbare bewaarschool Groenesteeg. Hierna sprak mej. J. C. Baars een dank woord, die tevens toezegde met opgewekt heid haar taak te zulleu vervullen. De korté plechtigheid werd besloten met enkele dansjes van 'n klasse kinderen, waarbij den wethouder van onderwijs na het zingen van een toepasselijk lied een mand bloemen werd aangeboden. Volksbpndnieuws. Het Comité van Actie benoemd inzake de Solidariteitsactie Sanatoriumbouw „Her wonnen Levenskracht'' maakt bekend, dat aan de besturen van alle vakafdeelingen stéunlijsten zijn toegestuurd. De besturen van de vakafdeelingen heb ben nu tot taak te zorgen, dat het uur loon (van den die werken) binnen komt. Men mag ook meer geven dan een uur loon, want al is de voltooiing van ons eigen Sanatorium een feit, er is nog een nadee- lige post van 150.000 en dat geld komt er als allen flink steunen. Katholieke arbeiders, wij rekenen op U. Het Comité van Actie, D. Haverkoxn, voorzitter. J. Verloop, secr. J. Hensing, penningmeester, Julianas tra at 4a. W. Bull en J- Giezen, comité-leden. Voor het examen hoofdakte is te Den Haag geslaagd mej. P. H. D. J. van der Drift, alhier. BIOSCOPEN. Casino. Een goed verzorgd, programma biedt Casino deze woek den bezoekers aan. Allereerst het Ufo-nieuws, waarin een mooie opname van de H. Bloed-processie te Brugge zeer onze aandacht trok. Vervolgens „De Vondeling van Singa pore" een boeiende, sensatione>ele rol prent, die. voor de eerste maal alhier ver toont wordt-, een rolprent met verschei dene humoristisohe fcooneeltjes. Na de pauze: „Hans de Overwinnaar" met Kath© von Nagy en Hans Albers in de hoofdrollen, terwijl we ook Julius Fal- kenstéin er niet onverdienstelijk in zien optreden. Het is een buitengewoon goed geslaagd kijk- en speelstuk, met pakken- den zang en vol gezonden humor. Geestig speelt Hans Albers de rol van den armen telegrafist Hans Kühnert, die door een toeval een som geld wint en den gebra den haan gaat uithangen. Hij ontmoet de bekoorlijke Helene Ponta (Kathe von Nagy) de dochter van. een rijken New- Yorkschen bankier, die smoorlijk op hem verliefd wordt, ofschoon ze op *t punt is zich met een ander te verloven. Hans Gemeentelijke Aankondigingen. treedt evenwel als „Overwinnaar" uit den strijd, maar hoe dit mogelijk is, verklap pen we niet. De aardigheid zou er dan af zijn. Een mooi programma voor volwassenen. Trianon. Door een tuin van bloemen, die aan weerszijden de hall tot een tuin hebben omgetooverd, wandelen de bezoekers deze week Trianon binnen. "Want deze week "wórdt het overbekende jaarfeest van Trianon gevierd en men weet, wat dit be- teekent. Dit betéekent steeds een programma, dat met eere mag worden vermeld. Er is nu voor deze gelegenheid weer een groote, muzikale show, die deze keer gearrangeerd, is door Marcello Laufredi en zijn orohest, dat uit niet mihder dan 14 personen bestaat. Zij spelen kunstzinnige potpourri's, stuk ken uit opera's en ook luchtiger muziek, maar alles wat zij spelen bewijst, dat deze musici stuk voor stuk rasartisten zijn, wat de talrijke solo's in sommige num mers vooral duidelijk doen uitkomen. De tenor Carmelo Vesio trad eenige malen daarbij op en kroeg evenals het ge heel© orchest een geweldig en herhaald applaus. Het is een show, die zeer kunstzinnig is en op hoog peil staat. De jubileumiilm heet: „Het lied van den Bosporus". Waar Gustav Frölich over het witte doek wandelt, is er een film van weelde en romantiek. Daardoor misschien wel altijd wat onwezenlijk en onwerkelijk, zooals romantiek nu eenmaal onwerkelijk is, maar daardoor ook té meer acceptabel en gaarne beleefd, En indien Gustav Frölich als zee-offi cier wandelt in de stad aan den Gouden Hoorn en daar betooverd wordt door een schoon© stem, die bovendien nog blijkt toe te behooren aan een nog schoonere dame is het te begrijpen, dat men in zulk een omgeving iets romantisch t© zien krijgt. En zoo mogen wij dit programma gaarne aanbevelen. Lux or. In het Luxor-Theater gaat deze week als eerste film „De Voetbalkoning", waar in Ramón Novarro de hoofdrol vervult. Hij is als zoon van den metaalbewerker Amatto eveneens in het bedrijf werkzaam, waarin het een© geslacht het andere op volgt. De jonge Amatto krijgt echter een beurs toegewezen en gaat studeeren, zeer tegen den zin van z'n vader, piaar deze draait later wel om, als hij zitft, welk 'n held zijn jongen wordt als voetballer aan de Yale-universiteit. De Wraak van mr. Wong is 'n Chineezen- film, spelend in het Chineezenkwartier van San Francisco. De bloedwraak der verschillende Ohineezen—stammen viert hier hoogtij en daarom achten we het pro gramma alleen voor volwassenen geschikt. Bijzonder fraai spel, vooral van Mr. Wong, valt in deze film te bewonderen. HILLEGOM. Personalia. Voor het examen machine- schrijven „Mercurius" slaagden onze plaatsgenooten de heeren M. Staats Az. en Joop Reeuwijk. Verkooping. Gisteren had ten over staan van Notaris D. Lodder alhier in „Graal Floris" te Vogelenzang de verkoop bij gunning plaats van: 1. Twee'woonhuizen met Bloembollen- schuur aan den Vogelenzangscheweg te Vogelenzang, groot 6 A. 77 c.A. In hoogste bod gebracht door den heer W. v. d. Laan q.q, te Voorhout op 12.000; niet gemijnd, gegund. 2. Een perceel Bloembollenland met schuur aan de Leidschevaart te Vogelen zang, groot 2 H.A. 6 A. 77 c.A. In hoogste bod gebracht op 6000 door idem; niet ge mijnd, gegund. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de Sportvereeniging „Leidsdhe Boys" al hier, een verzoek heeft ingediend tér bekoming van een verlof B. voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik in het clubhuis, staande op het terrein „Nieuweroord", aan den Wassenaarsohen weg, alhier. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den, gezien het verzoek van: a. de fir ma Gebrs. van Ulden om vergunning tot het uitbreiden van de inrichting voor het bewaren van benzine in het perceel Hooge Rijndijk No. 90, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie M No. 3463, door het verplaatsen van de ben zinepomp en het bijplaatsen van electro- motoren en daardoor aan te drijven pom pen; b. L. Berk om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bewaren van benzine in het perceel Mid- dePweg Nis 29 en 31, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I Nis. 2007, 2583, 2008 en 405; gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet, geven kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter vi sie gelegd zijn, alsmede dat op Zaterdag den 9 September 1933 des voormiddags te half elf uren in het perceel Bree- straat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren tegen deze verzoeken in te bren gen, terwijl ze er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde him bezwaren mondeling toe te lichten. A. YAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Augutus 1933. LEIDEN. Dinsdag. R. K. Bond van Transportarbei ders „Sint Bonifacius", R. K. Volksbond, 8 uur. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doktoren: Poortman, De Bruijne, P. van Es, Niemer en Starck. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der aipotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Aug. a.s. waargeno men door de aipotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807; en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85. NOORDWIJKERHOUT. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R. K. Meisjesschool alhier is benoemd mej. M. J. Witteman, alhier. De Werkloosheid. Bij het agentschap der Plaatselijke Arbeidsbemiddeling staan als zijnde geheel werkloos ingeschreven: 110 landarbeiders, 4 opperlieden, 6 timmer lieden, 2 metselaars, 1 winkelbediende, 1 metaalbewerker, 1 transportarbeider, to taal 125. Iepenziekte. Eén van de pl.m. 15 ja ren geleden geplante iepen op het gemeen telijk plantsoen rond het fraaie witte N. H. kerkje was aangetast door de iepziekte en is Vrijdag geveld. Het is te hopen, dat het bij dit eene geval blijft, daar deze hoo rnen een sieraad vormen van het dorps plein. WARMOND. Behoud Kagerplassen. Veel is er ge schreven over het niet denkbeeldig ge vaar, dat na verloop van jaren de Kager plassen door het storten van vuilnis daar ter plaatse zeer veel aan bekoorlijkheid zouden verliezen. Het Gemeentebestuur heeft zulks terecht ingezien en niet geaar zeld een verordening in het leven te roe pen waarbij het storten van vuilnis in de meren verboden werd. Thans is ook door de Provinciale Staten van Zuid-Holland een verordening vastgesteld de z.g. Plas- senverordening, waarbij in de daarin ge noemde wateren het verboden is afval, mest, specie, grond of soortgelijke stoffen te storten. Bij al deze watergebieden wordt inbegrepen geacht het terrein binnen 200 Meter buiten de oever gerekend. Het be hoeft voorzeker geen betoog, dat deze ver ordening uit een oogpunt van natuurschoon en beoefening van den watersport van bui tengewoon belang is, en naar wij verne men zal ook streng op de naleving dezer verordening worden toegezien. Bloempjesdag. Dank zij de activiteit der zich hiervoor beschikbaar gesteld heb bende dames, heeft de bloempjesdag ge houden ten bate van de christelijke mili taire vereeniging een bedrag opgebracht van ƒ44.10. Aan deze dames komt zeer ze ker een woord van bij zonderen dank toe. Mond- en klauwzeer. Gelukkig neemt de zoo zeer gevreesde ziekte mond- en klauwzeer in deze gemeente sterk af. Nieuwe gevallen komen weinig meer voor, terwijl op vele boerderijen de ziekte reeds is geweken. Slechts enkele sterfgevallen zijn tijdens de ziekte voorgekomen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2