ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933 No. 7594 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 24ste Jaargang 3)e £cldóeli£6oti/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 1 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad k voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingcn wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bc- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ci\ verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V In en door de R.K. Staatspartij Wij wijzen het fascisme of nationaal- socialisme af. Waarom? Omdat het zooals de „Volkskrant" kort en juist zegt „de dood is van alle vrijheid, zelfstandigheid en karakter". Het ergste gevolg, dat w\j van het na- tionaal-socialisme voor het Duitsche volk vreezen, is: karakter-bederf! Elk gezag, dat van de onderdanen niets anders wil hooren, dan „ja en amen" op alles; dat geen andere meeningen en op vattingen verdraagt en duldt, dan die van zichzelf; dat toegejuicht en bejubelt wil worden bij alles wat het voorschrijft en wenscht elk gezag, dat zóó optreedt, vormt huichelaars, kweekt karakter-bederf. En zóó treedt op, zelfs in uiterste conse quentie, het gezag, de despotische heer- schersmacht in den fascistischen- of natio- naal-socialistischen staat. Om deze reden alléén reeds stellen wij ons tegenover dit stelsel, met overtuiging en beslistheid. Dit wil niet zeggen, zooals wij reeds meermalen hebben opgemerkt, dat er in het fascisme of nationaal-socialisme geen elementen zouden zijn, welke onze sympa thie en zelfs onze bewondering trekken en welke wij ook in onze democratisch- parlementaire staatsordening zouden zien en welke óók in d i t stelsel levensvatbaar heid zouden hebben. En als wij verklaren, tegenstanders te zijn van het fascisme of nationaal-socialis me, dan houdt dit ook niet in, dat wij alles in het vigeerende democratisch parlemen taire stelsel en in den huidigen gang van zaken op politiek terrein zouden goedkeu ren en zouden geconserveerd willen zien! Volstrekt niet. Er kan en moet veranderd en verbeterd worden. Maar.... daarvoor zijn o.i. niet noodig afzonderlijke groepeeringen onder ons, katholieken, die ófwel al onmiddellijk óf wel op den duur een splijtzwam in onze eenheid drijven. Daarvoor kan gewerkt en geijverd wor den in en door de R. K. Staatspartij! BINNENLAND DE GRAAL TE ROME. ENGELSCH OORDEEL OVER DE GRAAL Talrijk en zeer verschillend zijn de groepen van pelgrims die in het Heilig Jaar de Basilieken van Rome bezoeken, maar enkele dagen geleden was de Sint Paulus buiten de Muren het tooneel eener gebeurtenis waaraan degenen die er bij tegenwoordig waren, de herinnering wel niet spoedig zullen verliezen. Het was het Jubileum-bezoek eener vertegenwoordi ging van de Graal-beweging. Aldus begint een artikel van „Ruarch" dat de „Catholic Times" van Londen on der de koppen „Een momentopname van de Graal te Rome Mengeling van kleu ren Een les in devotie", en vergezeld van de foto eener Graalleidster, afdrukt in haar nummer van 18 Augustus. De cor respondent vervolgt: Mijn eerste gewaarwording harer tegen woordigheid had ik terwijl ik knielde bij de „Confessio". Door de betrekkelijk rus tige kerk naderde het geluid van lang zaam, staag marcheeren, iets als een sol- datentreurmarsch, maar veel lichter. Ik zag op en een vreemd schouwspel trof mijn oogen. Volmaakt in het gelid en met vasten tred trok midden in de kerk een groep jonge meisjes op. Het was mijn eer ste ontmoeting met de leden der Graal beweging en het zonnelicht dat door de vensters stroomde, leek haar veelkleurige uniformen in gloed te zetten. Een schil derachtig gezicht. Achter twee leidsters kwam een soort voorhoede in emerald-groen en met goud bruine hoeden en capes. Een droeg er een pelgrimskruis, terwijl twee anderen kaar sen torsten. Dan volgde de groep. Welk een aardige mengeling van kleuren! Het groen scheen te overheerschen. Een die de leiding bleek te hebben, viel erg op met haar witte cape en paarse japon. De ingetogen tred, de gevouwen handen, de devote houding, het maakte allemaal een grooten indruk op degenen die hen den weg vrij lieten, terwijl zij door het middenschip schreden. Toen de trappen voor de „Confessio" bereikt waren, draai de de groep links af met een rhythme dat een compagnie van de „Guards" ze niet verbeterd zou hebben. In den zijbeuk maakten zij een zelfde beweging naar rechts en dan trokken zij naar de Sacra mentskapel. Het was allemaal zoo ongewoon dat ik nieuwsgierig toezag bij hetgeen er nu vol gen ging. Rustig als volgens een van te voren opgemaakt plan namen zij in de kleine kapel haar plaatsen in. Een paar minuten van stil gebed, totdat een andere groep hun bezoek beëindigd zouden heb- SALARISKORTENG VOOR RIJKSPERSONEEL „St. Paulus" bespreekt de voorstellen der Regeering Onder voorzitterschap van den heer L. F. Guit, was het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" Donderdag j.l. in buitengewo ne vergadering te Utrecht bijeen ter be spreking van de voorstellen der Regeering, inhoudende, een nieuwe korting op de loo- nen en salarissen van het Rijkspersoneel. Met groote teleurstelling werd van den inhoud dezer voorstellen kennis genomen, vooral omdat in voorafgegane jaren reeds belangrijke offers door het Rijkspersoneel werden gebracht. Overeenstemming werd bereikt ten op zichte van het standpunt, in te nemen bij de besprekingen in de R.K. Centrale van BurgerJiijk Overheidspersoneel, waarvan „St. Paulus" deel uitmaakt en welke be sprekingen in de volgende week zullen plaats vinden. Op deze hoofdbestuursvergadering volg de in den namiddag een vergadering van afgevaardigden van de centrale groep Rijkspersoneel van „St. Paulus". Bij de daar gevoerde besprekingen werden de grondgedachten en de practische beteeke- nis der regeeringsvoorstellen aan ernstige critiek onderworpen, terwijl daarnaast bij zonder werd gewezen op de positie van hen, die behooren tot de lagere groepen van het Rijkspersoneel. De beraadslagingen leidden tot alge- heele overeenstemming tusschen bondslei- ding en afgevaardigden. GEEN BELASTINGVERHOOGING De door B. en W. van 'sGravenhage op gemaakte begrooting voor 1934, welke bin nenkort verschijnt, sluit zonder belasting- verhooging. ben. En toen kwam er een nieuwe open baring. Ik dacht de Nederlandsche taal te zullen hooren, maar tot mijn verbazing hoorde ik de Jubileum-gebeden in het La tijn: langzaam en met grooten eerbied, elk woord een waarachtig gebed, een haast onmerkbare pauze voor het uitspreken van den Heiligen Naam in het Ave. Rondom mij beluisterde ik de commentaren der verbaasde toeschouwers: „Meraviglioso! Magnifico!" Maar deze levende preek was nog niet ten einde. De Sacramentskapel in den Sint Paulus buiten de Muren heeft ook een kruisbeeld en zoo hoorden wij de woorden van het Credo: nog steeds in het Latijn, nog steeds op denzelfden rustigen toon. Het derde Credo werd gezamenlijk gezongen en wel zoo volmaakt, dat een Benedictijn die vol belangstelling naast mij stond te kijken, een „prosit" van bewondering niet onder drukken kon. En ik was nu niet langer een nieuws gierige kijker. Ik onderging een les in de votie. De processie toog dan naar 't altaar van Onze Lieve Vrouw, waar zevenmaal het Ave met schietgebed werd gezegd. Hoe moet zooveel geestdrift het hart van Marli verblijd hebben! Dan trokken zij naar de „Confessio", gingen daar in een kring staan en baden het Credo. Men zag nu heel goed welk een indruk die korte pauze maakte voor zij knielden bij de woorden Et homo factus est Zelden heb ik zooveel ingetogenheid ge zien. Langzaam maakten zij dan haar terug weg door de Basiliek. Toen de groep het gebouw verliet en door den „portico" schreed, maakten de uniformen een nog grootscher effect in de namiddagzon. Een persfotograaf deed ijverig met zijn toestel terwijl zij hem voorbij trokken om weer door de Heilige Deur binnen te gaan. Aan dachtig heb ik de gelederen bekeken, ter wijl ze de lens passeerden: geen hoofd ging er omhoog: voor hen bestonden de man en zijn camera niet. Mijn indruk was volledig. Den heelen terugweg naar de stad lang waren mijn gedachten vervuld van het geen ik had beleefd. Voor mij was de Graal-beweging nieuw. Ik had er wel ar tikelen van gezien en foto's in de kranten, maar thans werd het geheel voor mij veel meer „iets anders". Ik had de resultaten gezien en kan naar de vruchten den boom beoordeelen. De herinnering aan die pro cessie door 't middenschip van den Sint Paulus buiten de Muren was voor mij als een belofte: de stille, stage opmarsch eener nieuwe generatie van kinderen der Kerk voor wie het Geloof een levend we zen is; haar kleeding was een eenheid in de verscheidenheid, een glans in de indi vidualiteit er van En voor de Graal-beweging en haar succes herhaal ik hier de lofprijzing van den Benedictijn: Prosit! „Tijd". EEN LANDELIJK R.K. STORMCOMITé Actie tegen uitheemsch facis- me. De eischen, waarvoor de R.K. Staatspartij zou moe ten strijden. Men meldt aan de „N.R.Crt." onder bo venstaande opschriften: „Bijna op hetzelfde tijdstip dat de R.K. Staatspartij te Amersfoort haar kaderdag hield, kon men in de Tilburgsche Post lezen, dat te Tilburg in oprichting was, een Landelijk Stormcomité inzake katho lieke crisispolitiek. De actie van dit Storm comité, dat over het geheele land afdee- lingen hoopt te stichten, zal, naast de actie tegen het uitheemsch fascisme, een cam pagne voeren om, door de R.K. Staatspartij onmiddellijk in de Kamer aan de orde te doen stellen: a. vermindering van het aantal Kamer leden, intensiever werk in de Kamercom missie en geen algemeene beschouwingen meer in de Tweede Kamer; b. verbod aan alle bezoldigde functio narissen van rijk, provincie en gemeente, om lid te zijn van eenige, om het even welke vereen iging, op sociaal of politiek gebied, voorts om meer dan een openbaar ambt te vervullen of naast hun ambt, in het particuliere leven, nog andere dan on- gezoldigde functies te hebben; c. bevordering van een nationale oeco- nomische politiek; d. hulpverleening aan den noodlijdenden middenstand, toe te passen op dezelfden grondslag als de regeeringshulpverleening aan den landbouwstand; e. vaststelling van een rijks-index-cijfer voor de prijzen der levensmiddelen en pe riodieke vaststelling der loonen naar dat officieel indexcijfer. f. invoering van een rijksregeling inzake de bevoegdheid van semi-ambtenaren, waaronder te rekenen alle functionarissen van vakgroepen en vereen igingen op oeco- nomisch en sociaal gebied; h. instelling van een onpartijdig onder zoek naar het algemeen beheer der gelden van de wettelijke sociale verzekeringen en reorganisatie van den desbetreffenden dienst, in dier voege, dat niet meer het grootst percentage van de opbrengst der bedoelde wettelijke verzekeringen aan de administratie der raden van arbeid e.d. wordt verspild; h. uitbreiding der werkverschaffing met arbeidsverplichting voor alle steuntrekken- den. L buitenlanders zullen in Nederland slechts dan werkzaam mogen zijn, als hun arbeid niet door Nederlanders kan worden verricht. j. Afschaffing van vrouwenarbeid bij de openbare ambten en in de industrieele be drijven. Ambtenaren kunnen niet tot dit storm comité toetreden. Evenmin kunnen leden van het R.K. stormcomité, die in de open bare besturen zitting hebben, tevens een bestuursfunctie in dat comité of in de R.K. kiesvereenigingen vervullen. Dezer dagen zal de voorloopige leiding van het landelijk Stormcomité zich met een manifest tot de Nederlandsche Katholieken richten". Dit „Stormcomité" heeft blijkbaar niets te maken met de ultra-democratische Stormtroepen, die in Delft hun hoofdkwar tier hebben. Maar het komt met deze Stormtroepen wel hierin overeen, dat het wil blijven in de R.K. Staatspartij, en dat het met een zekere geheimzinnigheid omhuld is. Plotseling verschijnt er een be richt van de totstandkoming in de liberale pers. De gepubliceerde program-eischen over tuigen ons niet van de noodzakelijkheid van bedoeld „Stormcomité"; maar wij wil len even afwachten het verdere verloop van deze ons nog vrij duistere „onderne ming", alvorens ons oordeel uit te spreken. ECHTSCHEIDINGEN In 10 jaar tijds verdubbelde het aantal Een vergelijking van de uitkomsten der volkstelling 1930 met die van de vorige maal, leert dat het aantal van hen, die leven in den staat van echtscheiding, bijna is verdubbeld. In 1920 werden als zooda nig geregistreerd: 17.055. In 1930 reeds 30.844. TIJDELIJKE SALARISKORTING TE HAARLEM Raadsbesluit geschorst Het Staatsblad no. 407 bevat een KB. van 28 Juli j.l., waarbij geschorst wordt het besluit van den Raad der gemeente Haarlem van 29 Juni j.l., strekkende r>t vaststelling met ingang van 1 Juni 1933 van een nieuwe tijdelijke korting op de salarissen en loonen van het personeel in dienst dier gemeente, zulks hangende het onderzoek naar de vraag, of dat besluit in strijd is met de wet of met het algemeen belang. De schorsing geldt tot 1 Januari 1934. REUZEL IN DE MéLANGE? Mogelijkheid niet uitgesloten. Naar wij vernemen is het niet buiten gesloten, dat binnenkort in de mélange reuzel zal worden verwerkt. De Crisis Zuivel Centrale, tot wien wij ons om na dere inlichtingen wendden, verklaarde, dat deze mogelijkheid geenszins is uit gesloten. Zal dit het geval worden, dan zal deze toevoeging van reuzel in het' geheel niet behoeven te beteekenen, zoo werd ons van de Crisis Zuivel Centrale meegedeeld, dat de mélange voortaan al leen als braad- of bakvet bruikbaar zal zijn, waardoor gebruikers zich voortaan voor de boterham de duurdere natuur boter zouden moeten aanschaffen. Men wees er ons op, dat ook vroeger in de mar garine dierlijke vetten werden verwerkt, tot deze door goedkoopere plantenvetten zijn vervangen. „Tel." WERKLOOSHEID IN INDIE Bijna vijftienduizend werkzoekenden in Juli Het verslag van het Kantoor van Arbeid over de maand Juli inzake de werkloos heid geeft aan, dat in totaal 14.766 werk zoekenden bij de onderscheidene arbeids beurzen stonden ingeschreven. De plaatselijke comité's keerden in den loop van de maand Juli totaal ƒ64.046.43 uit, verdeeld over 3.767 steuntrekkers. In deze cijfers zijn niet begrepen de uit gaven ten behoeve van in de tehuizen der A.M.V.J., Leger des Heils en de R.K. Stich ting opgenomen personen. DE VLIJTIGEN BENADEELD? Een ingezonden stuk in de „N. Rott. Courant": De Nederlandsche regeering overweegt vlijt en (of) verstandelijken aanleg van hare ambtenaren te bestraffen. Dit zal gebeuren, indien werkelijk een rijksamb tenaar, wiens leeftijd, vermeerderd met zijn diensttijd, 90 bedraagt, zal worden ontslagen, zooals het plan schijnt te zijn. Steven Noest werd geboren in 1875, was schrander en studeerde vlijtig. In 1901, dus als 26-jarig afgestudeerde, werd hij rijksambtenaar. In 1933 is zijn leeftijd (58) vermeerderd met zijn diensttijd (32) net 90. Indien de „overweging" tot „invoering" van den geprojecteerden maatregel leidt, gaat Steven Noest in 1933 de laan uit. Zijn vriend Hans Worst, ook geboren ln J875, was lang niet zoo pienter, althans volgens z'n hoogleeraren. In elk geval fuif de student Hans geweldig, en werd hij pas in 1905, als 30-jarig afgestudeerde, bij het zelfde dienstvak als Steven benoemd. Pas in 1935 zal voor Hans de som van leef tijd en diensttijd 90 zijn. Vóór 1905 lachte de weinig arbeidzame Hans Steven uit omdat deze maar altijd werkte, terwijl Hans „het leven leerde kennen". En in 1933 lacht Hans ten twee den male, want, dank zij zijn geringe be gaafdheid, en zijn de blommetjes-buitcn- zetten-van-voorheen, blijft hij nu twee jaar langer In dienst dan die.... ezel achtige Steven. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Malaise ln de Belgische Borinage (2do blad). Graanaccoord bereikt te Londen (2de blad). De aangekondigde demonstratie der ler- schc blauwhemden in Cork verboden (2c blad). GRAAL EN MARIABOND De onthoudingsclubs. De eerw. heer C. J. J. Terwisscha van Scheltinga heeft in het Augustus-nummer van „Sobriëtas" een belangrijk artikel over Graal-onthoudingsclubs van de daad ge schreven. .Er blijkt tusschen het bestuur van de Graal en den Diocesanen Maria- bond een veelbelovende overeenkomst ge troffen, waarvan de schrijver het regle ment mededeelt. De eerste bepaling luidt: „De Graal als Graal neemt de verplichting op zich, in het openbaar zich van alle al coholische dranken te onthouden", terwijl de vijfde bepaling luidt: „De dadenclubs van onthouding zullen gevormd worden door uitsluitend ingewijde Graalleden". Een en ander wordt door den schrijver toegelicht met de volgende beschouwifg: „Al aanstonds springt als een groot voordeel naar voren, dat de Graal, de energieke jeugdbeweging der katholieke vrouwen in het Haarlemschc Bisdom, zich openlijk uitsprak voof een samenwerking met de drankbestrijding; en het is niet moeilijk te raden, welke redenen hier heb ben gegolden. Immers apostolaat en offer gedachte staan in deze jeugdbeweging voorop. Er wordt gewerkt aan de voorbe reiding eener betere toekomst door vor ming van de jonge vrouw, die later als moeder ten volle haar taak als christinne zal kunnen volvoeren ten koste van offers van het eigen ik, van eigen gemak, van eigen voordeel Dat een beweging, die in dezen offerschuwen tijd van zulk een levensbeschouwing uitgaat, de waarde der katholieke drankbestrijding geheel zou begrijpen, ligt voor de hand. In de daden- clubs van onthouding zal de geheelonthou ding de concrete offerdaad van lederen dag worden, andere tijdelijke ontzeggin gen zullen daarbij gevoegd worden als een persoonlijke bestrijding van de genot zucht in haar onderscheidene vormen. Te vens zullen de gcheelonthoudsters loeren wat het alcoholisme beteekent voor indi vidu en samenwerking. Onderricht in het alcoholvraagstuk wordt geregeld gegeven. Een aanwinst van groote beteeken is werd het ter jaarvergadering van den Mariabond genoemd, dat thans een zoo groote intellectueele schare zich gaat be leven in de Sobriëtasgedachtc. Er werd bij opgemerkt, dat Sobriëtas meer en meer moest klagen over haar toenemend isole ment en dat het daarom des te meer te waardeeren valt, dat een beweging als de Graal zich officieel voor de drankbestrij ding verklaarde. En inderdaad is dit een winst te achten van groote bcteekenis, ter wijl daardoor gemakkelijker zal worden voorzien in de behoefte aan leidsters. .De ervaring van de korte jaren, waarin de gemoderniseerde jeugdbeweging in Ne derland onder de Katholieken werkt, heeft alreeds bewezen, dat voor een organisa tie als Sobriëtas meer succes te verwach ten is wanneer de leiders en leidsters der Sobriëtasclubs ten volle aanvoelen de ten- denzen van de algemeene jeugdbeweging.. Het Graalbestuur heeft met cordaten slag de moeilijkheden voor de vorming van leidsters voor deze onthoudingsclubs uit den weg geruimd, voor zoover Sobriëtas bezwaren maakte ten aanzien van de be voegdheid het noodigo onderricht in het alcohol-vraagstuk te kunnen geven. Er is voor gezorgd, dat de Graalleidsters, die met deze onthoudingstflubs te werken krij gen, zich zoo goed mogelijk op de hoogte kunnen stellen omtrent het alcoholvraag stuk. De kennis, gepaard met de liefde voor de jeugd, zal ook hier de benoodigdc capaciteiten leveren om goede leidsters te kunnen zjjn". HET CADEAUSTELSEL De Nijverheidsraad heeft een commissie, bestaande uit de heeren dr. L. G. Korten- horst, voorzitter en mr. A. N. Molenaar, mr. H. H. Steneker en G. J. Droste Jr., leden, ingesteld, om hem van voorlichting te dienen over het cadeaustelsel, waarom trent de minister van Economische Zaken i wa het oordeel van den raad heeft gevraagd, i tie Goedkoope trein. Nog slechts tweemaal bestaat er gele genheid om op Zondag per goedkoope trein naar Arnhem en Nijmegen te reizen, waarvoor wij verwijzen naar de advertcn- dit nummer.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1