H. SINIONIS ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 BUITENLAND BELG1E MALAISE IN DE BORINAGE. Geleidelijke sluiting cfer mijnen verwacht. Met den dag worden de exploitatie-mo gelijkheden in de steenkolenmijnen van de Borinage geringer. G-evreesd wordt, dat binnen afzienbaren tijd een geleidelijke sluiting van de mijnen noodig zal zijn. Met het oog daarop heeft de Belgische regeering een commissie aa- mengesteLd, welke belast is met het zoeken naar werk voor de gedwongen werkloozen in dit gebied. Als voorzitter dezer commis sie fungeert de directeur-generaal van het mijnwezen. In de commissie hebben verder zitting vertegenwoordigers van de werk gevers en van de arbeiders. Overwogen wordt, of het mogelijk is de werkloozen naar andere mijnstreken over te brengen. Extra treinen zullen dan wor den ingelegd om hen naar en van hun werk te vervoeren. (Tel.). DUITSCHLAND BESTUURSHERV0RM1NG TE BERLIJN. Vereenvoudiging en bezuiniging. Het gemeentebestuur van Berlijn zal wel dra belangrijke bezuinigingsmaatregelen in voeren tot herstel der gemeentelijke finan ciën. Deze maatregelen houden oa in: een algeheele bestuurshervorming en een nieuw ontwerp gemeentewet. Hoe deze reorganisatie zaj uitvallen is nog niet met zekerheid te zeggen, doch de „B. Z. am Mittag" verneemt, dat de regee ring haar aanwijzingen reeds veertien da gen geleden aan het gemeentebestuur heeft doen toekomen, hoewel de inhoud er van voorloopig nog geheim gehouden wordt. In ieder geval staat het vast, dat door de reor ganisatie aan het gemeentebestuur, vooral ook aan den staatscommissaris der stad Berlijn, dr. Lippert, buitengewone bevoegd heden verleend zullen worden. Het doel hiervan is om voor eens en voor altijd ©en einde te maken aan het overdreven om vangrijke bestuursapparaat, dat in de na- oorlogsjaren ontstaan is. Volgens de „B. Z. am Mattag" zullen in de toekomst de gemeenteraad en de twin tig distri ets rad en een geheel andere rol spelen dan tot nu toe. De groote macht, die zij zich in den loop der jaren hadden toe geëigend, zal in de nieuwe wet zeer be knot worden. Wel zullen zij blijven bestaan, maar zij zullen met soortgelijke functies belast worden als de Pruisische staatsraad, d.w.z. dat zij nog slechts een adviseerende stem zullen hebben. De verkiezingen zul len geheel verdwijnen en de mannen, die aan het hoofd van de rijkshoofdstad komen te staan, zullen in de toekomst niet geko zen doch benoemd worden. Vóór deze reorganisatie tot stand komt, zal echter nog eerst een andere verorde ning worden uitgevaardigd, dio groote be zuinigingen mogelijk piaakt en op 1 September in werking treedt. Deze beoogt paal en perk te stellen aan den toevloed van nieuwe werkloozen naar Berlijn, waar hoogere uitkeeringen worden gegeven dan elders in het rijk. Berlijn is voorts vast besloten geheel op te houden met onder steuning van socialistische of arbeids- schuwe werkloozen. De controle op elemen ten, die zich ten koste van de werkelijk hulpbehoevenden een ondersteuning pro- beeren te verschaffen, zal zeer verscherpt worden. VERVALLEN VAN STAATSBURGER SCHAP. Een groot aantal Duitecbere, die zich in het buitenland bevinden en die volgens het ministerie van Binnenlandsche Zaken een houding zouden hebben aangenomen welke in strijd is met den plicht en trouw jegens volk en rijk, waardoor zij de Duitsche be langen hebben geschaad, zijn vervallen ver klaard van hun Duitsch staatsburgerschap. De staatscourant van 23 Aug. publiceert verscheidene namen van zeer bekende per sonen. Tegelijkertijd is hun persoonlijk vermo gen in beslag genomen. ANTI-JOODSCHE MAATREGELEN OPGEHEVEN. De „Jüdische Rundschau", welk blad op 17 Auguatus j.l.was verboden, mocht met ingang van heden weer verschijnen. Officieel wordt medegedeeld, dat het bord aan den ingang van het bad Wannsee, dat den Joden het baden verbood, weer is verwijderd. ENGELAND GRAAN-ACCOORD BEREIKT. Internationale prijs vastgesteld. Op de graanconferentie te Londen is een voorloopig accoord tot stand geko men. De exportlanden hebben een prijs van 12 goudfrancs per quintaal, of van 63.6 gouddollarcents per schepel aanvaard, als internationalen prijs, waarbij een aanpas sing van de invoerrechten der verschil lende landen zal worden overwogen. De exportlanden zijn er eveneens mede ac coord gegaan, dat voor het jaar 1933-'34 de maximale hoeveelheid, die zal worden ■uitgevoerd, 560 millioen schepel zal zijn. Voor het jaar 1934-'35 zal de productie in de exportlanden, met uitzondering van Rusland en de Donaulanden, met 15 pro cent worden verminderd. met origineel goodyear onderwerk voor zeer Lage Prijzen Tel. 699 - Haarlemmerstr. 138 IERLAND DE IERSCHE BLAUWHEMDEN. Demonstratie in Cork verboden. Do Iersche regeering heeft de demon stratie, welke Zondag a.s. door de Blauw- hemden in het graafschap Cork zou wor den gehouden, officieel verboden. Incidenten te Waterford. Generaal O'Duffy, de leider der Iersdhe blauwhemden, zou hedenavond in een der grootste zalen te Waterford een rede hou den voor zijn aanhangers, De vergadering werd evenwel door de politie verboden. Toen O'Duffy per auto op de plaats, waar de vergadering zou worden gehou den, was gearriveerd en van het verbod van de politie in kennis word gestold, be sloot hij naar een hotel te gaan. Hier probeerde hij van een venster uit tot de menigte te spreken. Toen hij voor het ven ster verscheen, juichten zijn aanhangers hem stormachtig toe. Do politieke tegen standers der blauwhemden maakten even wel zoo'n rumoer, zoodat van een redevoe ring niets kon komen. Er was een politie macht van 200 agenten noodig om de te genstanders te scheiden, waarbij van den gummistok werd gebruik gemaakt. Nie mand. werd ernstig gewond. Op een desbetreffende vraag verklaar de O'Duffy, dat hij niet van plan was ge weest een vergadering te houden; hij ver zocht zijn aanhangers naar buis te willen gaan. Nieuwe eenheidspartij tegen de Valera? De oppositie-partijen in Ierland, in hoofdzaak de partij van Cosgrave, do oen- trumspartij, waartoe vooral de landbou wers behooren, en de organisatie der B lam wh em.de n, onderhandelen op het oogenblik over de stichting van een nieuwe eenheidspartij met het doel, Do Valera bij de eerstvolgende verkiezingen ten val te brengen. ITALIË DE DUCE SPREEKT. Het land wordt oud als de wiegen leeg staan. De groote legermanoeuvres, welke op het oogenblik gehouden worden en welke naar schatting door een menigte van meer dan 100.000 personen worden gevolgd, zijn een dag gestaakt, op welken dag Musso lini, die de manoeuvres bijwoont, een be zoek heeft gebracht aan de stad Cuneo, waar de Duce in het publiek een groote redevoering tot do verzamelde menigte heeft gehouden. Op deze plaats, in hot hart van uw krachtigen staat, zoo zeide de Duce, wil ik door middel van u aan het Italiaansche volk laten weten, dat 6.000 jaren wereld geschiedenis one een duidelijke les hebben gegeven, n.1. dat een volk sterk moet zijn, zoowel in vrede als in oorlogstijd. Sterke volken hebben vrienden, zoowel bij hun nabuurstaten als bij do veraf gele gen landen. Sterke volken zijn gevreesd in don oor log. Zwakke volken staan in vredestijd al leen en verwaarloosd en in den oorlog loopen zij gevaar onderdrukt en vernietigd te worden. iWij moeten sterk zijn, vooral in aantal, want als de wiegen leeg zijn, wordt het land oud. Wij moeten sterk zijn in moed. Nooit achterwaarts zien, wanneer een besluit genomen is, doch altijd voorwaarts gaan. Wij moeten sterk zijn in karakter. Onze koelbloedigheid mag niet wijken, wan neer het land door de zon bestraald wordt en evenmin, wanneer het door onverdien de slagen van het noodlot getroffen wordt. Ik mag zoo spreken, want niemand kan betwisten, dat de Italiaansche regeering en het Italiaansche volk oprecht den vre de wenschen en dat wij daarvoor bewijzen gegeven hebben. Het fascistische Italië, zooals het zich thans in 't midden van de 20ste eeuw vertoont,is het ©enige land, dat aan de beschaafde volken der aarde een zegen- en levensboodschap te geven heeft. AMERIKA CESPEDES ONTBINDT CUBA'S CONGRES. Machado's presidentschap thans ook formeel beëindigd. De grondwet van 1929 is ongeldig ver klaard en vervangen door die van 1901 het Congre6 is ontbonden en op 24 Fobr. a.s. zullen algemeen© verkiezingen wor den gehouden. Het nieuwe parlement zal op 20 Mei a.s. bijeenkomen. Als gevolg van deze besluiten, welke door hot kabinet werden genomen en door president De Ce sped es direct bij decreet werden afgekondigd, is er formeel een einde gemaakt aan het presidentschap van Machado. Alle hooge ambtenaren, die benoemd zijn ingevolge de grondwets wijzigingen van 1929, moeten aftreden, o.w, de na 1929 gekozen leden van het hoog gerechtshof en de provinciale bestuurders. Door deze besluiten heeft de regeering blijk gegeven van een revolutionnaire ge zindheid, overeenkomstig de opvattingen van het studenten-directorium dat een zoo groote rol heeft gespeeld bij den val van Machado. Na afloop van de kabinetszitting is ver der verklaard, dat de nieuwe rogeering ton volle alle internationale overeenkom sten zal eerbiedigen. BUITENL. BERICHTEN. HONDERDEN VISSCHERSBOOTEN VERGAAN Door een typhoon, die in Korea heeft gewoed, zijn honderden visschersbooten naar zee afgedreven en vergaan. Dagelijks spoelen lijken aan. Volgens de schippers drijven talrijke booten leeg op zee rond. OP DEN MONT BLANC OMGEKOMEN. Reuter meldt uit Chamonix, dat zeven Alpinisten, die den top van den Mont Blanc van den Italiaanschen kant beste gen, gedurende verscheidene dagen rond doolden. Vijf van de zeven werden door de twee overigen, die nog valide waren, in een spleet achtergelaten. De laatsten kwamen in een schuilhut aan. Een expeditie van 21 Italianen is er op uitgetrokken om de achtergelat en en te helpen. Men veronderstelt dat zij van kou de en uitputting zijn gestorven. Een nader Reuterbericht meldt, dat de vijf achtergelaten toeristen zijn omgeko men en dat de twee anderen, die hulp wa ren gaan halen, eveneens overleden zijn. EPIDEMISCHE KINDERVERLAMMING IN DENEMARKEN Alle lagere scholen te Kopenhagen gesloten In geheel Denemarken heerscht een epi demische kinderverlamming. Te Kopen hagen zfjn alle lagere scholen gesloten. SCHEPENOORLOG NOG NIET TEN EINDE Fransche overheid treedt krachtig op Nadat de prefect van het departement Seine-et-Oise Donderdagavond laat een langdurige bespreking had gevoerd met den minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij hij opdracht kreeg met alle be schikbare middelen een einde te maken aan de belemmering der scheepvaart door de stakende Fransche schippers, heeft hij gisteren den schippers gesommeerd aan den wal te gaan liggen. Toen zij weigerden aan deze sommatie te voldoen, zijn leden van de garde mobile aan boord van de schepen geklommen en hebben deze losgemaakt, waarna de aken uit de Seine werden weg gesleept naar een zijrivier bij Herblay. Er hebben zich nagenoeg geen incidenten voorgedaan. Vier of vijf personen werden gearresteerd wegens beleediging der po litie. Een vliegtuig van het 34ste luchtvaart- regiment heeft Donderdag een vlucht bo ven de Oise van Conflans-Ste. Honorine naar Pontoise gemaakt en tallooze foto's genomen van de versperringen in de ri vier. Successievelijk zullen alle schepen worden weggesleept, waarbij hulp ver leend werd door mariniers, die uit Brest naar het s takings gebied zijn gezonden. GRUWELIJKE 0UDERM00RD TE PARIJS. De P&rijBche politie houdt rich op het oogenblik bezig met een vree*elijke familie drama dat zich in den loop van de week te Parijs heel® afgespeeld. Dinsdagavond vond de 18-jarige dochter van een machinist bij de spoorwegen bij haar thuiskomst haar ouders levenloos in het huis. Haar vader voor het bed, dat groote bloed vlekken vertoonde, terwijl haar moeder in de woonkamer op den grond lag. De wo ning was geheel met gas gevuld. Direct gedane pogingen om de levensgeesten op te wekken worden bij de vrouw met suo- oos bekroond. Toen zij zoover hersteld was dat de politie haar een verhoor kon af nemen verklaarde zij, dat de doohtor, Maandagavond haar ouders, drie poeders had gegeven, waajvan één van een kruis was voorzien. Zij vertelde dat zij deze poeders van den huiedoktor voor haar ouders had gekregen omdat dezen voort durend aan hoofdpijn loden. Zonder arg waan slikten de vader en moedor na het avondeten de medicijn, terwijl de dochter zelf de poeder, die van een kruis was voorzien, in oen glas water mengde en op dronk. Korten tijd later boraerkton do ouders hevige maagpijn en verloren het bewustzijn. Do dochter ging rustig slapen en verliet Dinsdagochtend het huis om eerst laat in don avond terug te keeren. Vóór zij wegging opende zij echter de gaa- kraan teneinde den indruk te wekken dat haar ouders zelfmoord hadden gepleegd en tevens zond zij Dinsdagavond een te legram, dat zij bij kennissen was uitge- noodigd voor het souper en daarom pas Iaat zou thuiskomen. Op deze wijze trachtte zij zich een alibi te verschaffen. Bij het eerste verhoor door de politic, toen zij het verhaal deed van do gasvor- stikking en haar ontsteltenis bij lmar thuiskomst, maakte zij een beslist geloof- waardigon indruk. Toen zij echter ver nam, dat haar moeder nog leefde, verloor zij haar koelbloedigheid en verscheen gis terochtend niet meer om verder verhoord te worden. Sedert dien is zij spoorloos verdwenen. Het politie-onderzoek naar het meisjo wees uit, dat het jongomeisjo reeds gerui- men tijd een dubbel leven leidde en naast haar domicilie in de ouderlijke woning ook nog beschikte ovor een hotelkamer, die zij gehuurd had. Bovendien verklaart de moeder dat een bedrag aan spaargeld van tweeduizend francs, die in een kast verborgen waren en waarvan alleen de dochter wist, verdwenen is. Er bestaat voor de politie geen twijfel, dat de 18-jari- ge dochter den moord op haar ouders pleegde om ongehinderd in het bezit van het spaargeld te kunnen blijven en haar bedenkelijken levenswandel zonder moei lijkheden te kunnen voortzoten. De justitie heeft thans een arrestatie bevel tegen haar uitgevaardigd, en haar opsporing verzocht. EEN PRIVE-GEVANGENIS IN ZUID- FRANKRIJK Een Fransch journalist heeft een eigen aardige ontdekking gedaan ten aanzien van de gevangenis van Chateau d'Adhé- mar in Zuid-Frankrijk. De onderhoudskosten van deze gevange nis bedragen 40.000 francs per jaar, op zichzelf een niet overdreven bedrag voor een gevangenis, ware het niet, dat deze kosten bijna zes maanden reeds gemaakt worden voor één enkele gevangene, die geheel alleen een gevangenistraf van een half jaar moet uitzitten en volgens den Franschen journalist het Chateau d'Adhé- mar zoo'n beetje als zijn privé-gevangenis is gaan beschouwen. Het geval dankt zijn ontstaan aan de be palingen in de Fransche wet, dat perso nen, die meer dan drie maanden gevange nistraf moeten uitten, overgebracht moeten worden naar de gevangenis in de hoofd plaats van het departement. Door bureau cratische toepassing van deze bepalingen, is de gevangene niet, zooals logisch zou zijn, naar een drukker bezochte gevange nis overgebracht. De aandacht is op deze zaak gevallen door een vrij hooge rekening van tien ton kolen, die aan de gevanegnis zouden zijn geleverd, alsmede een nog mysterieuser levering van zestig stoelen. Eet geen paddenstoelen, die ge niet kent! In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn in het Maria-ziekenhuis te Alten- Essen de 69-jarige invalide mijnwerker Franz Vaneck en de 8-jarige scholier Her- bert Wenzel ten gevolge van het eten van vergiftige paddenstoelen overleden. Fami lieleden, die met de thans overledenen te Kettwig vertoefen, hadden in het stada- bosch paddenstoelen gezocht, welke zij toebereidden en opaten. Bij vijf personen deden zich in den loop van den dag ver giftigingsverschijnselen voor, zoodat zij naar het ziekenhuis vervoerd moesten worden, waar twee hunner thans zijn over leden. Voor de overigen bestaat geen di rect levensgevaar. Bijen als postpakket Dezer dagen werden met goed succes bijen in postpakketten van het station Labinskaja in Noord-Kaukasië naar Ar- hangel vervoerd, vertelt Reuter. De bjjen waren vijf dagen onderweg. UIT DE RIJNSTREEK Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren ALPHEN AAN DEN RIJN. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER Naar wij vernemen zal de Burgemeester dezer gemeente op Maandag 2S Augustus 1033 in het Secrotariogebouw Wilholmina- straat no. 12 alhier, aan belangstellenden tusschen 2.30 en 5 uur in den namiddag ge legenheid geven, om, vOór hij zijn ambt neerlegt, van hem afscheid te nemen. De a.s. Koninginnefeesterj. Door de Wilhelmina- en Chr. Oranje vereniging is voor de a.s. Koninginnefees- tcn op Donderdag 31 Augustus a.s. het na volgende programma vastgesteld: .m. 8 uur Klokluiden; 8—9 uur Koraal- muzick voor het Nutagebouw en de Ned. llcrv. Kerk; 10 12 uur Kindertractatio en Kinderspelen, op aJle scholen. Van 25 uur op het W.V.-terrein volksspelen voor jongens, 2 uur Kuipjoateken 16 jr. on ouder; 2 uur Indiaivendans 12 tot mot 15 jr.; 3 uur Blanstrappen 16 jr. en ouder; 3 uur Ilaldrij- von 12 tot on met 15 jr.; Voor Meisjes* 2 uur Baldrijvon 12 tot en het 10 jr.; 3 uur Balkruien 12 tot en met 16 jr.; 3 uur Ring steken per rijwiel 16 jr. «n ouder. Voorts van 20 uur Gymnastiek- en Atletiek wedstrijden. Nr. 1 2 uur Marschwodstrijd Afmarsoh aan don Buitenweg, lloute: Gas- laan, Stationstr., Conradstr., Oranjostr., Dwargstr., Zaalbcrgatr., Pr Hondrikatr., Julianastr., Bruggostr., v. Mandersloostr., Aarkade, Hortensiaatr., v. BoetsoLaorstr., W.V-terroin. No. 2, 2.30 uur Opmarach en Vaandeldefilé. Algom. vrije oefeningon, De- monstratie-gymnastiok. No. 3, 4 uur Groote Atletiekwedstrijden voor dames, hecren, meisjes en jongens. 6080100— 400 -800 1500 M. hardloopen. 4 X 100 en 4 X 80 M. estafette. No. 4 Hoogspringen, Versprin gen, Polsstokhoogspringen, Kogelstooton. 3—6 uur Zangdemonstratie door verschil lende zangvereenigingen. 3.00—3.30 uur kinderkoor van Zanglust. 3.304.00 uur groot Zanglust. 4.00-4.30 uur jdo R. K. Zangvcreen. O.B.K. 4.305.00 uur Kinderkoor Sursum Corda. 5.0O—5.30 uur Meisjeskoor .Sursum Corda. 5.306.00 uur Het Alphensche Mannenkoor. Avondfeesten Wiihelmina-vereen. 6.30 Voetbalwedstrijd. 7 uur Zang van 8cho- ton's Chr. Gemengd koor. 8 uur Gymnastiek (Gymnastiekverecn. „Hou-Vaat". Rhytmi- sche oefeningen. Dames 9 uur 'Rliytmiache Fantasiën Bot schitterende belichting. Da mes 10 uur Bioscoop. Muziek; Avondfees ten Chr. Oranjevereon. op hot terrein dor Martha-Stichting. 7.45—8.16 muziek door Arti et 'K'eligioni. 8.15—8.45 Spreker ds. O. W. Westenburg N.H. Prod, to Den Haag. 8.45—9.00 uur Volkszang van de bekondo Oranjcbiljotten. 9.0(1—0.30 rang door Al- phen's mannenkoor. 9.3010.00 uur Muziek door ArG 10 uur filmvertooning opgeluis terd door muziek. Muziek etc. zal worden versterkt door krachtige goluids-installatie ovor het goheole terrein. AARLANDERVEEN. R.K.V.V. „A.V.B.". Op Zondagen 27 Augustus en 3 September a.s, noemt. A.V.B. te 'Küjpwatoring deel aan de beker-, lauwer krans en medaille-wedstrijden, georgani seerd door de Ilijpweteringache Voetbal- vorccniging S.D.O. Mededeel nemers zijn D.O.S, 3 te Roolof- arendsveen on O.D.I. I te Lcimuiden. In do oorste ronde komt A.V.B. I uit tegen O.D.I. I; wint A.V.B. dan komt zij dc volgende week tegen den winnaar van S.D.O. 1 D.O.S. 3 Do wedstrijd van a.s. Zondag k vastge steld op 3.45 uur (n.t.) zoodat het vertrek uur is vastgoateld op 2.15 uur (n.t.). Verwacht wordt, dat vele supporters van A.V.B. hun eerste elftal op beide Zonda gen naar Rijpwctering zullen vergezollen. Laten wc hopen, dat A.V.B. ook een van do 3 prijzen in zijn bezit krijgt. 40-jarigen jubileum. Woensdagavond bracht do muzickvcrocniging „Excelsior'' oen serenade ter huldiging van Moj. Wal raven, dio dien dag haar 40-jarig.jubileum viord in dienst bij den oud-notaris M. C. v. d. Leen. BODEGRAVEN. „St. Caecilia". De R. K. Damoszang- vcreeniging „8t. Caecilia'', ondcrafd. van don It. K. Vrouwenbond, behaalde te Niou- worbrug een lo prijs met 316 punten in do 3o afdceling. Aangezien deze voreoniging verleden jaar voor het eerst naar een con cours ging in do 4e afdocling en toon een le prijs met 303 punten behaalde, en nu weer deze prostatic, is hot een succes voor do lodon en niot minder voor haar direc teur, don heer J. M. Kauwchovcn. Profi ciat I Verboden wapenen. Door do politie word proces-verbaal opgemaakt tegen een nat. socialist wegens het dragen van ver boden wapenen. HAZERSWOUDE. Geboren: Gerrit, z. van C. Kraan en N. van Veen. Jacoba, d. van M. A. Dorst en A. Polderman. Trijntje Sophia Caro lina, d. van P. C. Windhorst en G. van der Spek. Willem, z. van A. Vlaardlnger- brock en A. Littel. Elisabeth Maria, d. van D. van Niekerk en H. 7. Taartz. Overleden: Nicolaas Kaptein 86 j. Jannetje Baak (geh. met J. v. d. Mey) 72 j. Cornelia Maaskant (geh. met G. v. Aalst) 46 j. Johanna Josina Kerkvliet (geh. met B. J. Timmermans) 54 j. Hen drik Johannes Buitenhuis 78 j.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11