24ste Jaargang DINSDAG 22 AUGUSTUS 1933 No. 7590 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooruitbetafing: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2J5 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen* per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillnstreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. lt DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewon# Advertenliën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedoelingcn wordt bet dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarfci ba- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V De Godsdienst midden in het leven De openbaring, .de uiting en beleving van den Godsdienst kan niet beperkt blijven binnen de muren van het kerkgebouw en in de intimiteit van den huiselijken kring. Zij gaat naar buiten, de wereld in. En v a n z el f tot op zekere hoogte. Vanzelf zal iemand, die in kerk en gezin waarlijk ka tholiek is, ook door katholieke daden mid den in het leven getuigenis afleggen van zijn Godsdienst, zijn Godsdienst beleven. Vanzelf tot op zekere hoogte. Opdat de maatschappij kan worden ge kerstend, zullen de verschillende maat schappelijke vormen en verhoudingen moeten worden gebaseerd op de beginse len van den Godsdienst. En dat gebeurt niet vanzelf; daarvoor wordt vereischt een wei-overwogen, doeltreffend georganiseerd optreden! Daarvoor is noodig: sociale en poli tieke actie. Ook de kunst is een der levensuitingen, waarin de Godsdienst moet worden inge dragen in het leven, midden in het volle leven. Door en in de kunst moet de Godsdienst tot de menschen komen. En in dit verband willen wij graag onze vreugde er over uitspreken, dat te Val kenburg, in het drukke zomerseizoen, met groot succes zóó dat geprolongeerd moest worden! is opgevoerd het Lourdes-spel van Ghéon, „Bernadette", waarin den toe schouwers katholieken en zeer velen niet-katholieken over de leer en prac- tijk der Kérk inzake wonderen en Maria- devotie een waar inzicht wordt gegeven, zoodat vele vooroordeel en en onjuiste op vattingen daardoor kunnen worden weg genomen. Dit tooneel-spel, uitstekend ge geven door Vlaamsche tooneelspelers, in de stemmende omgeving van het openlucht theater, is ons geschonken uit het Fransch in een mooie Nederlandsche vertaling door een schrijver, wiens pseudoniem wij hier wagen te verbreken: pater Climacus Bayer O.F.M. 't Heeft ons getroffen, dat te Valkenburg* door zoovelen van „het uitgaande publiek" i met stille aandacht, met gespannen belang- j stelling dit katholiek tooneel-spel werd I gevolgd Door en in de kunst is hier een stuk j Godsdienst, een stuk katholieke cultuur i geplaatst midden in het bruischende leven! BINNENLAND VOLENDAMMER VLOOTREVUE. Wfj lezen in de „Nieuwe Rott. Crt": VolendamMarken.... zij zijn voor den Nederlander een beetje vieux jeu ge worden en het kost hem moeite zich tot den geestdrift van Amerikaan die in het voorbijgaan ook deze streken doet, op te werken. Niettemin, hoe schilderachtig en karakteristiek zijn deze oorden! Met name Volendam, welk een merkwaardig dorp met zijn vroolijke, zelfs graag ietwat rail- leerende bevolking, zijn kleurige kleeder dracht, zijn oolijke en glundere visschers- en vrouwentype, zijnja, wat is er aan Volendam eigenlijk niet schilderachtig? Maar van alle herinneringen, die wij uit het onvergelijkelijk Volendam meenamen, is wel het meest onuitwischbaar gebleven: Een kerkdienst in de R.-K. kerk het dorp is overwegend roomsch-katholiek waarbij al de luidruchtigheid der bevol king verdwenen was en allen in hun veel kleurige pakjes stil-devoot nederzaten, aangeraakt door de nabijheid van het Hei lige, terwijl het stille wintersche licht door de ramen naarbinnen zweefde en alles in een onwerkelijke, bovenzinnelijke sfeer zette. Dezer dagen is daar nu, ook naar aan leiding van een kerkelijke gebeurtenis, een ander kleurrijk schouwspel te zien ge weest. Pastoor v. d. Weiden vierde Zater dag zijn gouden priesterfeest en bij die gelegenheid hébben zijn trouwe parochia nen een groote vlootrevue georganiseerd van alle Volendammer botters, die door den jubilaris dan ook is geïnspecteerd. BEZUINIGING. Ontslag op grond van leeftijd en dienstjaren. Wij lezen in de „Rotterdammer": Naar wij vernemen wordt in regeerings- kringen een nieuwe en tamelijk ongewone bezuinigingsmaatregel overwogen. Het zou nJL de bedoeling zijn, vervroegd ontslag, met recht op pensioen naar dienst tijd, te verleen en aan personen in over heidsdienst, wier leeftijd, vermeerderd met het aantal dienstjaren, 90 bedraagt. Iemand die 60 jaar oud is en 30 dienstja ren heeft) zou dus voor vervroegde pen- sionneering in aanmerking komen. Deze bezuiniging zou vooral daarom doeltreffend geacht worden, omdat ze bij niet-vervulling van de vacature onmiddel lijk voordeel oplevert en bij handhaving van de betrekking de werkloosheid zou verminderen. OVERHEIDSPERSONEEL „St Paulus" en de aangekondigde salarisverlaging In verband met de door de regeering aan de orde gestelde voorstellen tot sala risverlaging, welke waarschijnlijk op 12 September in het Georganiseerd Overleg komen, wordt Donderdag 24 Augustus een buitengewone hoofdbestuursvergadering van den Ned. R.K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus" gehouden. Bovendien is er dien dag een centrale groepsvergadering voor het Rijkspersoneel. Op deze bijeenkomsten zal het stand punt door „St. Paulus" worden vastgesteld VAN MARGARINE EN BOTER. „Prijsverhouding blijft gehandhaafd". In antwoord op de schriftelijke vragen van het communistisch Tweede-Kamerlid, den heer Wijnkoop, in zake het niet meer verstrekken van vergunningen voor het fabriceeren van margarine, den verkoop prijs van margarine en de door de fabri kanten van dit artikel gemaakte winst, deelt minister Verschuur thans mede, dat het niet erkennen van andere margarine- fabrikanten als producenten in den zin der Crisis Zuivelwet dan degenen, die op het tijdstip der inwerkingtreding der wet mar garine vervaardigden, geheel in overeen stemming is met hetgeen hij bij de behan deling in de beide Kamers dienaangaande in uitzicht heeft gesteld. De minister acht handhaving te meer noodig, nu de productie der margarine op 1050 ton is gecontingenteerd. Onjuist is de meening, dat het aandeel der Margarine- Unie 80 percent bedraagt. Het welslagen van de Crisis Zuivelwet aldus de mi nister maakt het noodzakelijk, dat een bepaalde verhouding tusschen de prijzen van boter en margarine bewaard blijft. Bij de behandeling is het voornemen te kennen gegeven die verhouding te stellen als 3: 2. Ten einde te bereiken, dat deze prijsverhouding bewaard blijft, wordt o.a. een „heffing" op de margarine gelegd. Deze heffing is dan ook verhoogd toen bleek, dat de genoemde verhouding niet bereikt werd en zal zoo noodig verhoogd worden om deze verhouding te handhaven. Bij de sluiting van een fabriek wordt automatisch de productie der overige fa brieken verhoogd, zoodat daardoor geen nadeelen voor de verbruikers kunnen ont staan. De meening, dat er bij een verkoopprijs van 1.voor de fabrieken een winstbe drag van 0.20 zou overschieten, deelt de minister niet. Die verkoopprijs is bij klei ne hoeveelheden 0.98 en bij grootere quanta ƒ0.95. Uit dit bedrag moeten in de eertse plaats bestreden worden de heffing van 0.24 per K.G. benevens de kosten van 25 percent natuurboter, waarom de prijs schommelt om f 1.60 per K.G., zoodat ten slotte voor 75 percent margarine- grondstof, benevens kosten van bewerking, verpakking e.d. een bedrag van 30 cent overblijft. Het is duidelijk aldus de mi nister dat bij een aldus berekende op brengst van 30 cent een winst van 20 cent is buitengesloten. Ten slotte memoreert de minister, dat hjj bij de behandeling der Landbouwcrisis- wet 1933 een onderzoek naar de winsten van de margarinefabrikanten heeft toege zegd. Zouden deze winsten onredelijk blij ken, dan zal door verhooging van de hef fing de winst verlaagd worden; de prijs verhouding van boter en margarine als van 3:2 blijft evenwel gehandhaafd, wat in zich sluit, dat de verlaging van de winst niet aan de verbruikers van margarine, doch aan de mélkveehouders ten goede zou komen. Slechts ten aanzien van de margarine, voor de werkloozen bestemd, zou een ver laging der winst tot uitdrukking kunnen komen in den prijs voor den verbruiker. NEDERLAND EN RUSLAND Uitbreiding van het handelsverkeer? Naar de Berliner Börsen-Courier meldt, heeft het volkscommissariaat van buiten- landsche zaken te Moskou visa verleend voor de leden van een Nederlandsche han delsdelegatie, die met de handelsautoritei ten aldaar over de mogelijkheden van een uitbreiding van het Nederlandsch-Russisch handelsverkeer zullen onderhandelen. De delegatie wordt aan het einde van deze week te Moskou verwacht. (Zooals reeds is gemeld, zullen de on derhandelingen, waarop hierboven gedoeld wordt, niet door regeeringsafgevaardigden doch door vertegenwoordigers van handel en nijverheid worden gevoerd). NIEUWE BEPERKING VAN DEN INVOER VAN BACON IN ENGELAND? Onderhandelingen tusschen Nederland en Engeland gaande. Naar ons ter oore komt, zijn er in den laatsten tijd onderhandelingen gevoerd met Engeland over de contingenteering van den invoer van bacon daar te lande, aan gezien, naar men weet, de overeenkomst, welke wij te dezer zake met de Engelsche regeering hadden, medio September a.s. afloopt. Voorts vernamen wij, dat gebleken is, dat de Engelsche regeering het voornemen heeft den import van bacon aanzienlijk te beperken, zoodat ook ons contingent een niet onbelangrijke reductie zal ondergaan. PENSIONAAT „ST. LOUIS" TE WEERT Het 75-jarig jubileum gevierd Zaterdag en Zondag is onder overgroote belangstelling van talrijke oud-leerlingen en verscheidene autoriteiten te Weert het 75-jarig bestaan gevierd van het bekende pensionaat „Saint Louis" van de Congre gatie der Broeders van de Onbevlekte Ont vangenis. Meer dan 200 oud-leerlingen waren naar het pensionaat terugekomen om het 75- jarig bestaan der inrichting mee te vie ren in de feestelijk versierde, kleurige za len en gangen van het bekende gebouw, op de gepavoiseerde speelplaats en in de met talrijke bloemen getooide feestzaal. Tusschen vier en halfzeven Zaterdag middag arriveerden de meeste gasten aan het pensionaat, waarna de feestelijkheden te zeven uur met een koddigen, gecostu- meerden voetbalwedstrijd tusschen twee elftallen van oud-leerlingen geopend wer den. Ook hadden er kegel- en beugelwed strijden plaats, terwijl te ruim half negen de Eerw. Broeders en de oud-leerlingen zich op het buitengoed van St. Louis „De Knuiter" vereenigden aan een souper in de a la giorno verlichte zalen. Een gezellig samenzijn tot 11 uur be sloot den eersten dag. Zondag droeg de Z. E. Pater Germ. Verhoeven O.C., oud-leerling van het pen sionaat om 8 uur een stille H. Mis op, waaronder een algemeene H. Communie der oud-leerlingen plaats vond. Te negen uur vond een gezamenlijk ont bijt plaats, terwijl om half elf een plechti ge Hoogmis gecelebreerd werd in de kloosterkapel door den Z.E. heer J. van der Weerden, pastoor te Oisterwijk, met assistentie van de Z.E. Paters van Offe ren S.J. en de Wit O.P., allen oud-leerlin gen. Ook de Gregoriaansche gezangen werden door oud-leerlingen gezongen, ter wijl Pater Verhoeven O.C. een feestpredi katie hield. In de groote aula van het klooster, die geheel onder de bloemen stond, begon te ruim twaalf uur de groote feestvergade- ring, waarop de huldiging der Broeders plaats vond, voor den zegenrijken arbeid, dien zij gedurende 75 jaren voor het wel zijn van Weert, Limburg en Nederland hebben verricht. De zaal was stampvol, terwijl op het podium aan de eeretafel tusschen de bloemen het huldigingscomité met verschillende autoriteiten had plaats genomen. Als stoffelijk blijk van waardeering werd namens de oud-leerlingen een oor konde aangeboden, door een hunner ge- teekend, alsmede een exemplaar van het gedenkboekje, in leer gebonden, en een enveloppe met inhoud voor het Orgelfonds van het Instituut. De Broeder-Overste van St. Louis, Br. Augustinus, bracht in een kort woord dank voor de sympathie-betuigingen en de ge schenken van de oud-leerlingen. Namens den bisschop van Roermond, bood Mgr. van Gils in een fijne speech de hartelijke gelukwenschen aan de broe ders. Met een uitgebreid feestdiner, waar nog zeer veel sprekers 't woord voerden, werd de tweedaagsche viering van dit jubileum besloten DE POLITIEKE LOOPBAAN VAN DEN HEER BRAAT GEcINDIGD? Gemeld wordt: Gisteren werd te Utrecht onder voorzitterschap van mr. C. Ver- voorn eene algemeene vergadering ge houden der Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij. Een groot aantal leden was aanwezig. Onder de ingekomen stukken was een motie, waarin mr. Ver- voorn werd verzocht als Kamerlid te be danken en als voorziter af te treden cn eene, waarin het geheele bestuur werd verzocht en bloc hun mandaat neer te leg gen. De afgevaardigden der noordelijke pro vincies en van Gelderland alsmede een aantal leden maakten bezwaar tegen deze moties, waarna de eerste motie door de voorstellers werd ingetrokken, terwijl de behandeling der tweede motie werd uitge steld tot de volgende vergadering. Hierna werd door den heer A. Braat medegedeeld, dat hij zich bij een en ander niet neer kon leggen en zich genoodzaakt zag te bedanken als lid der partij. De heer Braat verliet daarop de verga dering. Hierop werden de overige agenda punten afgehandeld. EERSTE CONCOURS DE CARROSSERIES. Het aantal inschrijvingen voor het le Concours de Carrosseries in Nederland van Bestel-auto's, Vracht-auto's, Reclame auto's en Touringcars, dat Donderdag a.s. op het terrein van Seinpost te Scheven in- gen zal worden gehouden, heeft alle ver wachtingen verre overtroffen. Er zijn meer dan vijftig wagens inge schreven uit Amsterdam, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Zaandam, Gorin- chem, Gouda, Wateringen, 's Gravenhage, enz. De wagens zijn van verschillende mer ken en fabrikaten, zoodat er voor vak- menschen zoowel als belangstellenden veel merkwaardigs te zien zal zijn. Bij de groote verscheidenheid ziet de jury zich voor geen gemakkelijke taak ge plaatst. Zij bestaat uit de heeren: A. J. J. W. Beers, vice-voorz. van de B.B.N. 's Gravenhage, J. H. van Mastenbroek, kunstschilder, Scheveningen, ir. P. M. Montijn, directeur der H. T. M., P. J. Pen- nock, fabrikant te 's Gravenhage en jhr. ir. J. Röell, directeur der Westlandsche Stoomtram-Maatschappij te Loosduinen. De ingeschreven wagens moeten vóór 11 uur aanwezig zijn. Met de beoordeeling wordt precies 11 uur aangevangen. De auto's moeten op het terrein blijven tot 4 uur, waarna dan gezamenlijk een rit door de stad wordt gemaakt. Na terugkeer op „Seinpost" vindt onmiddellijk de prijsuit reiking plaats. De toegang tot het terras en het gereserveerde terrein aan de strand- boulevard is kosteloos. Katholiek Democratische Arbeiderspartij. Tot Partij-secretaris der Katholiek De mocratische Arbeiders Partij is benoemd de heer Koopman te Hilversum. Het Par tijbestuur is voorts als volgt samengesteld: Chr. Vocht, Amsterdam, voorzitter; J. van der Tas, Amsterdam; Otten te Nijmegen; v. d. Ven te Tilburg; Felix Donders, Til burg; mej. Hondeveld, Enschedé; G. Bik, Rotterdam; Reulink, Schiedam; Lamers, Arnhem; Arlink, Klazinaveen; J. Tardy te Amsterdam en de heer Penninger, Maas tricht. LAGE ZWALUWE MODERNE BAD PLAATS? In verband met het drukke en steeds toenemende toeristenverkeer heeft een commissie uit Scheveningen zich tot het gemeentebestuur van Lage Zwaluwe ge wend met de bedoeling aan den Moerdijk de oude Gereformeerde Pastorie, welke thans eigendom is van den heer Rombout uit Breda, aan te koopen. De bedoeling is, dit gebouw in te richten tot een z.g. Speel bank voor het beoefenen van het straperlo- spel Genoemde heeren hebben tevens de aan den Moerdijk zoo druk beoefende zwemsport in oogenschouw genomen, en besloten met goedvinden van het gemeen tebestuur dit voor eigen rekening te gaan exploiteeren en zoodanig in te richten, dat in de toekomst op het Hollandsch Diep Roei- en Zwemwedstrijden kunnen worden gehouden. Eeuwfeest abbé Emfle Duployé Ter gelegenheid der herdenking van den lOOsten geboortedag van den Franschen Stenografie-ontwerper abbé Emile Du ployé en het 60-jarig bestaan van het In- stitut Sténographique de France, werd het Diplome d'honneur du Centenaire door den raad van dit lichaam toegekend aan onzen landgenoot, den heer R. H. Homullc. ontwerper van het Nationaal Eenheids Kortschrift, als erkenning van zijn vele verdiensten voor de Stenografie. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Weer een anti-Oostenrijksche radio-rede van Habicht. (2de blad). Gandhi's toestand wordt ernstig. (2de blad). De toestand in Amerika. (2de blad). BINNENLAND. De Rotterdammer (a.-r.) maakt melding van een nieuwen bezuinigingsmaatregel, vervroegd ontslag betreffende, die in re- geeringskringen zou worden overwogen. (lste blad). De invoer van bacon in Engeland, (lste blad). Eerste concours de Carrosseries. (lste blad). Windhoos te Ouwerkcrk (Zeeland). (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.) De noodlottige vechtpartij te Boxtel. Het slachtoffer door eigen mes getroffen? (Gem. Ber. 3de blad). Liefdewerk „Oud Papier". Aan het in druk verschenen jaarverslag 1932 van het liefdewerk „Oud Papier" is het volgende ontleend: Wanneer wij de resultaten der werk zaamheden in 1932 vergelijken bij die van 1931, dan valt het ons onmiddelijk op, dat de uitkomsten vrijwel gelijk zijn. Werd in 1931 in totaal 8.045.633 K.G. verzameld, 1932 geeft ons een cijfer van 8.003.383 K.G. te zien, wat beteekent een vermindering van ongeveer 42000 K.G., op zulk een cij- j fer geen noemenswaardig verschil, j Slechts zeven afdeelingen voerden hun- j ne productie op, onder welke met eerc ge- noemd mogen worden, de afdeelingen N(j- j megen, Amsterdam, Tilburg, Heerlen en Oudenbosch, respectievelijk met plus mi nus 10, 45, 36, 35 en 20 duizenden K.G., terwijl daartegenover de afdeelingcn Den Haag, Leiden, Alkmaar, Eindhoven, Hoorn en Hengelo, hunne opbrengsten met resp. 74, 36, 26, 25, 20 en 10 duizenden K.G. hebben verminderd in vergelijking met vorig jaar. Wij weten, dat de lage papierprijzen, oorzaak van geringe loonen, ons werken zeer gemoeilijkt en beschouwen dit ook als werkelijke verontschuldiging, maar het blijft toch een feit, dat de noodzakelijke uitgaven van pakhuishuur cn dergelijke het minst drukken op de financieele uit komsten, bij de grootste kwantiteit opge haald papier. Gelijk in 1931 was ook in 1932 de finan cieele positie onzer afdeelingen nijpend. Tengevolge van de geringe opbrengst van het oud papier zijn de werkloonen zeer bemoeilijkt cn beschouwen dit ook als opbrengst aan werkloonen wordt besteed Bloembollen-sanecrlngsplan 1933. De Stort, van gisteren bevat de handels- beschikking en de exportbeschikking van den minister van Economische Zaken, ter uitvoering van het Bloembollen-saneerings- plan 1933. Invoer van onderkleeding. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het bedrag waarvoor bij den invoer van onderkleeding alsnog toe wijzing zal worden verstrekt, vastgesteld wordt op 25 pet. van het bedrag waarop de aanvragers, overeenkomstig de gestel de regelen, ten hoogste aanspraak kunnen maken. Tijdelijke Graanccntrale. De Stscrt. van gisteravond bevat de Ministerieelc beschikkingen in verband met de stichting van de tijdelijke graan ccntrale, het handelsreglement en de sta tuten en het huishoudelijk reglement de zer centrale.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1