ERNVORMING DE STAATSPARTIJ CLUBS VAN FRISSCHE WERKERS Ook Uw daad wordt gevraagd I ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1933 DE LEJDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 K IN 'e-GRAVENHAGE, 17 Augustus 1933. Mauritakade No. 25. AAN DE BESTUREN VAN DE liU KSKIESKiUN GORXJANIS A- TLE8 DER R, K. STAATSPARTIJ Onmiddellijk na afloop wan de verkiezin gen voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft de Partijleiding der R. K. Staatspartij ziah beraden over de lessen, welko uit den verkiezingsuitslag voor onze Partij moesten getrokken worden. De al- gomeene los is duidelijk. Maatregelen moe ten worden genomen, om voor de toekomst door intensieve en versterkte werkzaam heid oen leidende taak te vervullen in het nationale werk. De in kort tijdsbestek veranderde alge- meeno politieke mentaliteit, welke zich kenmerkt door een steeds meer zich open barende belangstelling in en activiteit rondom de kern-vraagstukken van staat kundig loven, roept, sterker dan welke ver kiezingsuitslag ook, om vernieuwing en verdieping. He<t is de plicht dor R. K. Staatspartij hierbij krachtige en doelbe wuste leiding te nemen ten bate van Ne derland. Hét Dagelijkseh Bestuur der R. K. Staatspartij heeft in een uitvoerig rapport zijn inzicht neergelegd over wat gedaan moot worden spoedig en krachtig. Het werkplan van het Dagelijkseh Bestuur is met algemeene instemming door het Par tijbestuur aanvaard, terwijl het Dagelijkseh Bestuur werd geanichtigd de uitvoering er van zoo snel mogelijk aan te pakken. In dat werkplan was opgenomen de bij eenroeping van een Kader dag te Amers foort. Deze Kadordag was bedoeld en is ge worden de eerste stap in het geheele plan der Partijleiding om te komen tot doelbewust werk, tot versteviging van ver trouwen, vertrouwen in eigen beginsel en kracht, vertrouwen tusschen volk en lei ders. Deze Kaderdag is, niet het minst door de groote belangstelling, welke hij alom heeft gewekt, buitengewoon leerzaam ge weekt, óók voor' de Partijleiding zèlf- In Amersfoort heeft deze haar werkplan, bij monde van den voorzitter van het Par tijbestuur, schematisch uiteengezet. Uit do gedachtenwisseling heeft de lei ding haar nut getrokken, en op grond daar van haar werkplan aangepast en vervolle digd. Thans komt de Partijleiding tot de ge heel e Partij en vraagt aan haar, d.w.z. aan al haar leden, maar in het bijzonder aan hen, die in verschillende bestuursinstanties verantwoordelijkheid als leider dragen, onvoorwaardelijke cn vol ledige medewerking bij de ver wezenlijking van haar werkplan. In Amersfoort is, in een ongekende geestdrift, een spontane en hartelijke ova tie gebracht aan do Partijleiding in den persoon van den Partij-voorzit t er. Deze heeft in zijn repliek met kracht en klem een volkomen vertrouwen ge vraagd, ja opgeëisoht voor de leiding der Partij. Do spontane reactie van ons Partij kader op <lie vraag, op dien eiseh, doet thans de Partijleiding aan de geheele Par tij met overtuiging vragen, om de inlossing van hetgeen die hartelijke ovatie in wer kelijkheid toch feitelijk beteekende, n.l. de belofte van innige en spontane medewerking. In Amersfoort is gevraagd, geroepen om ,yd a d e n"! De Partijleiding heeft dien roep ver staan. Maar óók van U worden „d a d en" ge- vnaa gdEn de éérste d a.a d is die van medewerking aan wat de Partijlei ding van U vraagt. Want alleen over da den spreken, en er om roepen, ie óók slechts gepraat. Dóen, medewerken, dat is de daad van dit oogenblik. Thans geen gepraat over „ik zou het zus of zoo hebben willen doen". Daar mee schieten we niets op, dat verlamt onze kracht. Medewerken! In sterk ver trouwen! Dat i« het parool nhl Er is een onverbrekelijk verband tus schen den wil om te slagen en het resul taat. Het. algemeene doel, dat de Par tijleiding vooropstelt, is: De Partij moet sterk leven en ook tot de massa spreken, tenminste oo een nroot aan- tal voorname punten in het land. Het. algemeene middel moet zijn tweeledig: 1e. Verdieping van staatkundig inzicht in het algemeen, en kennis van fei ten en .verhoudingen, kennis van den con- creten inhoud van het werk. 2e. Meer levendige werkzaamheid, een grootere beweeglijkheid van de Partij, waardoor de massa meer zal worden be reikt, ook buiten verkiezingstijden. Hierdoor zal belangstelling èn 1 i e fd e voor het werk groeien en sterker worden. In dezen algemeenen opzet heeft de Par tijleiding een aantal bijzondere mid delen gesteld. Voor één dier middelen roept zij thans Uw aller krachtdadige medewerking in: de plaatselijke kernvorming. Het is thans, meer dan ooit, zaak over te gaan tot het vormen van kernen van actieve partijleden in onze partij-afdeeliu- gen. Want die hebben we noodig: actie ve, vurig medelevende partij- leden, niet alleen in verkiezingstijden, maar steedis. De eerste stap om dat te bereiken, en dat móet, het koste wat het koste, be reikt worden, ie de vorming van plaatselijke kernen. De aanwijzingen voor de oprichting en het werk dezer kernen worden in de bijla ge van dit rondsohrijven gegeven. Deze kernvorming is het hoofdpunt van het werkplan, dat onmiddellijk, overal waar dat mogelijk is, en in elk geval in de door de Partijleiding aangewezen plaatsen, moet worden aangepakt en uitgevoerd. De Kringbesturen zuRen hierbij toonen, dat zij beseffen den ernst van den tijd, het belang van het te volbrengen werk, en hun eigen groote verantwoordelijkheid als lei dende partij-instanties. Zij zullen er prijs op stellen het kloeke voorbeeld te geven van volledige medewerking met de centrale Partijleiding, en van sprankelende toewij ding aan het werk der Partij. De Partijleiding is ervan overtuigd, dat Uwe Besturen op hun beurt overal krachti ge medewerking zullen vinden in de vele goedwillende leden in onze verschillende plaatselijke afdeelingon. Het. komt er nu maar op aan, dien goeden wil los te slaan en in sterke stuwing en be weging te zet ten. Een voortreffelijk middel daartoe zal zijn het organiseeren van Gewestelijke Ka- derdagen. Daarmede toch worden verschil lende plaatselijke goede krachten in het werken en streven der Partij betrokken, en dit in ruimeren kring dan uiteraard op den Amensfoortachen Kaderdag kon geschieden. Het nationale werk, bezien in het licht der gewestelijke bijzondere omstandigheden en der eischen, welke zij stellen, kan daar tot werkdadigc kracht worden opgevoerd. De Partijleiding rekent er op, dat Uwe Besturen aan dit punt bijzondere aandacht zullen wijden en in het najaar zulke Kader- dagen voor Uw Kring (of voor een com binatie van Kringen) zullen organiseeren. Dit zal de goede 'uitvoering van de plaat selijke kernvorming zeer zeker sterk bevor deren. Wij wijzen met nadruk er op, dat het plan der plaatselijke kernvor ming geen doel in zich zelf is, doch een bijzonder, maar een zeer belang rijk middel om het hierboven aangegeven algemeene doel te bereiken. Daarom is de Partijleiding zich er van bewust, dat het werk der plaatselijke ker nen op steeds actuoele wijze en in sterke mate door het centrale Partij-apparaat blijvend zal moeten worden gevoed en on dersteund. Dit zal geschieden. Daartoe heeft, de Partijleiding reeds maatregelen getroffen. Maatregelen, welke op zich zelf wederom bijzondere middelen zijn, in het algemeene werkplan opgenomen, in elkaar sluitende, elkaar aanvullende en elkaar steunende. Zoo zal do centrale Partijleiding, die aan de plaatselijke kernen het materiaal voor studie en documentatie zal verstrekken dooT middel van het par tijblad, met eventueele bijlagen, broohu-' re's en afzonderlijke nota's, dit materfaal samenstellen wiet medewerking van een^ vasten Raad voor studie en documentatie. De samenstelling van dezen Raad wordt in September bekend gemaakt. Ten aanzien van het materiaal voor de politieke propaganda, van de vraagstukken dus, welke de bewer king der massa betreffen, zal de Partijlei ding een vast en regelmatig overleg schep pen met. een aantal medewerkers voor de propaganda, die het Dagelijkseh Bestuur zal aanwijzen. De namen dier medewerkers worden in September bekend gemaakt. Voort» zal do oentrale Partijleiding in regelmatig contact blijven, en treden met de R. K. Pers (Persdienst-Persconferen ties), met de Jeugdcentra les, en met de Fracties der P a r t ij in de Statcn-Generaal. Bij het overleg met de Fracties zal met het oog op de a.s. be- grootingsbchandoling mede aandacht wor den geschonken aan hetgeen op den Amers- foortschen Kaderdag aan onderwerpen van practische actueele poiitiek opnieuw naar voren is gekomen, uok ue, m dezen tijd dringend noodzakelijk gebleken w ij z i- z g n g van Part ij reglement en Kiesreglement, en eenige grond regelen voor de Staten- en Geineenteraadsverkiezi n g e n worden reeds in ontwerp gereed gemaakt. Op al deze punten is vernieuwde activi teit en krachtige stuwing geboden. Men mag zich niet blindstaren op één bijzonder middel alléén. Het geheele terrein der staatkundige beweging vraagt intensieve aandacht. Maar voor het onmiddellijke concrete werK is thins de doorvoering der plaatselijke kernvorming hèt punt, waarop de werkkracht Uwer Bestu ren en van de plaatselijke leiders moet worden gericht. Wanneer over het geheele land deze op roep der Partijleiding wordt verstaan en gevolgd, zal in een kort tijdsbestek een frissche en opgewerkte politieke activiteit worden verkregen. Dan zal de Partijlei ding overal vaste steunpunten bezitten, welke de Partij zullen opheffen boven het verwijt van een log, louter verkiezingsappa raat te zijn. De kernen zullen de Partij ma ken tot een parate, volop levende, werkza me, veerkrachtige en mobiele beweging op het staatkundige strijdtournooi. Zóó zal onze R. K. Staatspartij de ster ke schutse kunnen zijn en blijven voor een wei-geordende vrijheid en eén sterk ge grondvest gezag, en daardoor kunnen bou wen een betere toekomst voor ons geheele Nederlandisohe Volk. De Katholieken moe ten ook in hun staatkundige activiteit too nen, dat zij zich ten volle bewust zijn van hun leidende en stuwende taak bij het na tionale werk. Aan den arbeid! In sterk Godsvertrou wen! In sterk onderling vertrouwen! Het Dagelijkseh Bestuur der R. K. Staatspartij, C. GOSÉLING, Voorzitter. FRANS TEULINGS, Secretaris. HOE „KERNEN" GEVORMD WORDEN. Aan deze oproep van het Partijbestuur zijn de volgende aanwijzingen toegevoegd betreffende de plaatselijke kernen. Deze aanwijzingen behelzen: le. Oprichting en samenstelling. 2e. Taak. 3e. Werkwijze. •Ie. Het op gang brengen van het werk. A d 1 u m. De Kringbesturen dragen zorg, dat uiterlijk 1 October 1933 aan hot Partij'seoretariaat wordt opgegeven, welko kernen in het ressort van hun Kring zijn opgericht. Do Kringbesturen moeten de vorming der kernen zelf rechtstreeks bevorderen. Daartoe is het noodig, dat de Kringvoor zitters en hun Secretarissen onmiddellijk de zaak ter hand nemen, zonder de ver gadering der Kringbesturen, welke in Sep tember toch moet worden gehouden, af te wachten. Zij stellen zich in verbinding met al hun partij-afdeelingen, waar de kernen moeten worden opgericht. Zoodoende kan op de vergaderingen der Kringbesturen in September reeds het resultaat beoordeeld worden van de maatregelen van de Kring voorzitters en Secretarissen; onmiddellijk daarna zal het werk met medewerking van alle leden van het Kringbestuur worden doorgezet. Allereerst zorge men voos een geschikten kernleider. De leiding kan, overal waar dat nuttig en noodig is, in handen worden ge legd ook van personen, die tot dusverre geen deel uitmaakte van het bestuur eener plaatselijke partijafdeel in g. Hoofdzaak is, dat men ten volle verzekerd zij van de toe wijding, de bekwaamheid, de werkkracht en den werklust van den kernleider. In het algemeen moet men vooral ook nieuwe werkers in de kernen betrekken Natuurlijk zijn de huidige leiders niet ach ter te stellen, nog veel minder uit te slui ten, maar het welslagen der kernvorming eischt de aantrekking van nieuwe frissohe krachten. De plaatselijke afdeelingsleiding moot in de kern vertegenwoordigd zijn. Het aantal leden van de kernen hangt af van de plaatselijke omstandigheden. Ook een kern van drie of vijf actieve par tijleden kan een krachtig steunpunt vor men. Men zorge echter, dat de grootte van de kern dusdanig worde gehouden .dat He werkzaamheid als kern mogelijk blijft. De oprichting van kernen kan overal worden bevorderd, waar de Kringbesturen het nut- tie achten. Het Dagelijkseh Bestuur heeft echter vastgesteld, dat in de na te noe men plaatsen van de Rijkskieskring Leiden do vorming van kernen moet. worden ter hand genomen en door het Krinsrbestuur bevorderd: Leiden. Gouda. Lisee, Hillegom, .Woerden, Sassenheim, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven. Ook voor de andere Rijkskieskringen zijn de plaatsen waar een kern moet worden opgericht aangewezen. Ad 2um. De taak der kernen is aller eerst, om voor zich zelf tot eigen bezit te maken de gezqnde gedachten op algemeen staatkundig gebied (studie), en het juiste inziobt omtrent concrete politieke maatre gelen en vraagstukken (documentatie). Dit materiaal hebben zij naar plaatselij ke behoeften te bewerken en door te ge ven, ook in dezen zin, dat zij de gezonde gedachten en juiste inzicht bijdemassa ingang doen vinden. Hier ligt haar taak van gestadige politieke propaganda, die wel te onderscheiden is van de propa- ganda bij gelegenheid eener verkiezing. Ad 3um. Ten aanzien van elk der on der 2 genoemde onderdeden, geeft do Par tijleiding, door middel van het partij maandblad, afzonderlijke circulaires, korte vlugschriften, enz. het noodige materiaal. De kernleider houdt de centrale Partij leiding elke maand op de hoogte van het werk van zijn kern door een kort doch vol ledig rapport, in te zenden aan het Partij- secretariaat, en brengt daarin tevens naar voren datgene, wat de kern speciaal voor haar plaatselijk werk nog noodig heeft. Do oentrale Partijleiding brengt de Kringbe sturen op de hoogte van wat er op belang rijke punten leeft in de kernen. Op deze wijze komt er een vast verband tusschen de oentrale Partijleiding en de verschillende steunpunten van actieve kernen over het geheele land. leder lid van de kern beschikke voor zich zelf over een exemplaar van ons partij maandblad. Daarin wordt van maand tot maand de hoofdleiding voor de kernen ge geven. Ad 4um. Vóór 1 October 1933 moet van elke kern de oprichtingsvergadering heb ben plaats gehad. Vóór 1 November 1933 moet een plan worden opgesteld voor regeling der eigen werkzaamheid, naar behoefte gedifferen tieerd voor leden, die zioh meer speciaal met het bewerken van studie- en voorlich tingsmateriaal zullen bezighouden, en die zich meer in het bijzonder aan de politieke propaganda zullen wijden. Het is echter niet de bedoeling, dat de kern daartoe wordt geaplitst. De kern moet in samen werking van allen, naar talenten en aan leg, al» één geheel blijven werken. Zij moet vooral niet zijn een vergaderend en pra tend ooilege, maar een keurtroep van actie ve werkers. In het plan der eigen werkzaamheid moet worxien opgenomen de behandeling van de stof en van de lessen van den Amsrsfooctschen Kaderdag volgens de ge gevens in de nummers 7 en 8 Jaargang 2, van het Maandblad „De R. K. Staats partij". Ook moet vóór 1 November 1933 van de kern een krachtig initiatief uitgaan voor een actie, om op afdoende en snelle wijze den lezerskring van het partijblad sterk uit te breiden. Behalve tot vereter king van het eigen we«rk van de kern, zal de arbeid der eerste maanden tenslotte moeten leiden tot goed voorbereide openbare vergaderingen, door de plaatselijke afdeelingen der Partij te beleggen na Kerstmis en in de maand Ja nuari 1934, op alle plaatsen waar kernen bestaan. Het werk van de R. K. Staatspartij in zijn grondfdneren en in de concerete toe passing zal daar moeten worden belicht. BUITENLAND BELGIE VERBLIJFRECHTEN VOOR VREEM DELINGEN. Tot de laatste besluit-wetten der regee ring op grond van de machtigingswet, die heden aigeloopen is, behoort een verhoo ging van de door vreemdelingen verschul digde rechten. Men verwacht er een ver hooging der rijksinkomsten met ongeveer 10 millioen frs. van. Aan „Het Laatste Nieuws" ontleenen wij omtrent de nieuwe bepalingen het vol gende De reemdeling die in het Rijk aankomt om er meer dan acht dagen te verblijven moet binnen de acht en veertig uren ng. zijn aankomst, hiervan kennis geven aan het gemeentebestuur van zijn verblijfplaats en den duur van zijn verblijf aanduiden. Hij mag niet meer dan vijftien dagen in het Rijk vertoeven zoo hij bij het gemeente bestuur zijner verblijfplaats geen bewijs van inschrijving in het vreemdelingenregis ter aangevraagd en dit niet bekomen heeft. Dit bewijs geldt als identiteitsstuk en ver- blijfvergunning; het is geldig voor 'n duur van zes maanden; het wordt, behoudens verzet van den minister van Justitie, tel kens met zes maanden verlengd, zoolang de vreemdeling de indentiteitskoart niet heeft bekomen. De vreemdeling, die ten volle 15 jaar oud is, ma>f in het Rijk niet meer dan zes maan den verblijven, zoo hij bij het gemeentebe stuur van zijn verblijfplaats de identiteits kaart niet heeft aangevraagd. Deze bepalingen zijn enkel toepasselijk op de toeristen, op hen die „op lustverblijf zijn op den buiten", en op de personen die op studie- of zakenreis zijn, wanneer zij gedurende dertig achtereenvolgende dagen in het Rijk verblijven. Op het inschrijvingsbewijs en de akte van verlenging ia een zegelrecht van 30 fr. toepasselijk. De identiteitskaart vervangt., voor de vreemdelingen, die welke voorgeschreven is bij besluit van 6 Februari 1919. Zij wordt afgeleverd door het gemeente bestuur op machtiging ran den minister van Justitie en moet om de twee jaar ver nieuwd worden. Op de identiteit "kaart is een zegelrecht van 80 fr. toepasselijk. Onverminderd het zegelrecht dat ten be hoeve van den staat wordt geheven, heffen de gemeenten ten haren behoeve een som gelijk aan een vierde van genoemd zegel recht. De in het. Rijk gevestigde vreemdelingen in de bevolkingsregisters ingeschreven, zijn gehouden zich binnen de drie maanden de voorgeschreven inden tit ei te kaart te laten afleveren. DUITSCHLAND DE KWESTIE DER PASSAGE-GELDEN Duitschland geeft toe. De onderhandelingen tusschen de verte genwoordigers der buitenlandsche reede- rijen en de Duitsche regeering, welke te Berlijn in het ministerie van Economische Zaken hebben plaats gehad, hebben na langdurige, moeizame debatten een resul taat opgeleverd hetwelk voor de buiten landsche scheepvaart-maatschappijen een volledig succes beteekent, meldt de „Tel.". De transfeer-bepalingen voor de passage gelden, welke de Duitsche regeering had afgekondigd, zijn thans opgeheven en de vroegere toestand is in vollen omvang her steld. De bij de buitenlandsche soheepvaartbu- reaux in Duitschland binnenkomende pas sage-gelden moeten wel is waar evenals vroeger geregistreerd worden en de lijsten moeten bij het deviezon-distributiebureau ingediend worden, maar de Duitsche re geering heeft toegezegd, dat de transferee ring der gelden zonder belemmering zal plaats hebben. Uitdrukkelijk is zelfs be loofd, dat desbetreffende aanvragen zoo royaal mogelijk behandeld zullen worden. Bij de onderhandelingen wezen de Duit- sohers erop, dat de Duitsche maatregel hoofdzakelijk was getroffen om te verhin deren, dat de tnansfereering van scheep- vaartpassagegelden misbruikt zou worden om hooge geldsbedragen langs dezen weg naar het buitenland te smokkelen. Van bui tenlandsche zijde werrl met nadruk verze kerd, dat een dergelijke mogelijkheid ten eenenmale was uitgesloten. Mede op aandringen van Duitsche scheepvaartmaatschappij, die een openlij ken strijd met de buitenlandsche onderne mingen blijkbaar onder alle omstandighe den wenschen te vermijden, besloot de Duitsche regeering tenslotte haar besluit tot afkondiging der transferbeperking in te trekken. Formeel werd verklaard, dat na een proeftijd van voorloopig zes maanden de kwestie nogmaals zal worden onder zocht. NAZI-METHODES. De „Times" meldt uit ^Neurenberg, dat Zondag j.l. een 19-jarig „Arisch." meisje, dat in gezelschap van een jood vertoefde, door S.A.-lieden werd aangegrepen Haar twee lange haarvlechten werden afgeknipt en haar hoofd kaalgeschoren, waarna een bord -met de woorden „Ik heb mij aan een jood vergooid" om haar hals werd gehan gen. Zij werd aldus door de straten geleid en eenige cabarets binnengebracht. De S.A.-lieden brachten haar op 't podium en deelden het publiek op voor het meisje zeer beleedigende wijze mede, wat er aan de hand was. Eenige dagen tevoren waren eveneens een jood met een niet-joodsch meisje m open auto door de straten van Neurenberg gevoerd, de man met een bord „Ik heb een Duitsche vrouw onteerd", het meisje met het opschrift „Ik heb mij aan een jood vergooid". De „Times" maakt ook nog melding, dat Nazi's den Amerikaansoben chirurg Da- niëu Mulvihill, die 14 dagen geleden te Ber lijn arriveerde, geslagen hebben, omdat hij de Hitler-groet van een afdeeling S.A.-lie den, die Unter den Linden marcheerde, niet beantwoordde. Washington heeft den Amerikaanschen consul opdracht gegeven bij de RijksTegecring te protesteeren en mede te deelen, dat wanneer geen einde komt aan de aanvallen op Amerikaanscho burgers, deze gewaarschuwd zullen wor den Duitschland niet te bezoeken. BRüNING VOOR VACANTIE NAAR BEURON. Het intussohen reeds tegengesproken bericht uit de „Vossische Zeitung" al® zou dr. Brüning voornemens zijn zich in een klooster terug te trekken, vindt z'n oor sprong waarschijnlijk in het feit, dat dr. Brüning ook thans, zooals andere jaren, eenigen tijd in het beroemde Benedictijner- klooster te Beuron zal doorbrengen. BRITSCH-INDIE DE HONGERSTAKENDE GANDHI. In een regeeringscommuniqué wordt ge zegd, dat. de regeering bereid is Gandhi onmiddellijk in vrijheid te'stellen als hij op zijn beurt zich bereid verklaart iedere politieke actie te staken. Gandhi is van den inhoud van dit com muniqué op de hoogte gesteld. Gistermiddag had Gandhi reeds 48 uur gevast. Reeds zou hij teekenen van zwak te vertoonen, Gandhi ligt te bed en wordt door zijn secretaris Desai verzorgd. Zijn Engelsche vriend, ds. Andrew®, is uit Engeland te Poona aangekomen. Gis teren mocht hij Gandhi voor de eerste maal een bezoek brengen onder voor waarde, dat hij over zijn onderhoud met Gandhi niets zou publiceeren. Een gerucht, dat de regeering den ge vangenisautoriteiten aanwijzingen zou heb ben gegeven, Gandhi met dwang voedsel toe-te dienen, is gedementeerd. IERLAND VERBOD DREIGT BLAUWHEMDEN. Volgens een Reutertelegram uit Dublin heeft de minister van justitie van den Tcrschen Vrijstaat een verklaring gepu bliceerd waarin staat dat, indien de blauwhonden van O'Duffy Zondag gewa pend of in uniform ook maar eenige pa rade maken, de organisatie onwettig ver klaard zal worden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6