24ste Jaargang ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1933 No. 7588 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het nieuwe leidsche raadhuis ST. CLEMENS-RETRAITENHUIS S>e £eid4ehe(3oii/&Mit D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooroitbetafing: Voor Leiden 19 oent per week ..MM f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2-60 per kwartaal Frajico per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geiilustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935,REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarts be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0A0. BIJ DE FOTO'S DER ONTWERPEN. De teekenïngen der vijf architecten, uit- genoodigd om een ontwerp te maken voor het Leidsche Raadhuis, met behoud van den ouden gevel aan de Breestraat, in dit blad gereproduceerd, geven alleen de ge vels en den toren. De binnenplaats noch het interieur, zooals de verschillende ont werpers ze zich voorstellen, zijn tot nog toe gepubliceerd, terwijl de plattegronden, die den niet-vakkundige wéinig zeggen, en die, behalve kennis van de behoeften, waaraan het gebouw moet voldoen, een gezette studie vereischen, door mij buiten beschouwing kunnen worden gelaten. Al leen is het noodig, er aan te herinneren, dat indeeling en ruimte-gebruik van het plan-Blaauw voor de advies-commissie mede een reden zijn geweest om dit aan te bevelen, en terloops te verwijzen naar de daaraan verbonden verwikkelin gen. De beperking, die ik mij hierbij veroor loof, maakt het mij tevens mogelijk, de ontwerpen alleen van de aesthetisohe zijde te bezien. En ik geloof, dat dit ook daarom wenschelijk is, omdat de openbare mee ning het wel met mij eens zal zijn, dat Lei den voor het verwoeste raadhuis een zoo schoon mogelijk gebouw terug moet krij gen. Die publieke opinie heeft zich reeds vroeger uitgesproken in dien zin, dat de grootendeels gespaarde oude gevel moet worden hersteld en dat de rest zooveel mo gelijk in harmonie daarmee moet zijn. Dit laatste en de keuze der vijf genoodigde architecten wijst daarop, is niet zoo op te vatten, dat aan stijlnabootsing zou mo gen worden gedacht, Zulk een harmonie is te verkrijgen ook wanneer de bouwer van het nieuwe gedeelte zich zelf blijft en de eischen van den modernen tijd doet gel den. .Wanneer wij cms nu herinneren, dat het plan van den heer Dudok om zijn ultra- modernistisch karakter met succes is be streden, dan schijnt hieruit wel vanzelf te volgen, dat het plan van ir. H. F. Mer- tens al evenmin kan worden aanvaard: de toren in de eerste plaats is, vooral ge zien van de B reestraat-zijde, in flagran te n strijd met de fijn gedetailleerde zwie righeid van den bes taanden gevel, ook al is de verschuiving en stapeling der recht hoeken op zichzelf, beter geslaagd dan met zulke moderne torens vaak bet geval is. De gevel aan de Vischmarkt is, met de goed gegroepeerde ramen en het wel wat nuchtere dak, die van een gradioos kan toorgebouw men vergeet daarbij echter geheel het overige raadhuis, en hoewel men het woord monumentaal wel zou kun nen gebruiken, schijnt mij de groote vorm geving slechts bereikt ten koste van elke charme. Het plan-Buurman kan niet gezegd wor den deze bekoring ten eenenmale te mis sen. Integendeel. Ik vind, aan den gevel Vischmarkt, de toren, zoowel de groote rechts als het kleintje op den linkerhoek, mooi van proportie en in hun soberheid aantrekkelijk, en wat men er aan de an dere zijde van ziet, is zeker niet storend. Ook dak en plaatsing en groepeering der vensters in dien gevel zoowel als in den zijgevel, zijn niet zonder gratie. Alleen: in den ingang heeft deze architect zich met geinig succes herinnerd dat hij monumen taal moest zijn. Deze vierkante hap, ook weer in vierkanten onderver deeld, breekt de lijnen m.i. op weinig fraaie, te weinig van zelfsprekende wijze, en de van de vensters beneden omhoogge trokken lijn kan de onnatuurlijkheid van de oplossing niet goedmaken. In de aan den ouden gevel bijgebouwde stukjes aan de Breestraat is geen harmonie verkregen met het bestaandehet tegen den trap gevel aangebouwde dak laat dezen te wei nig vrij en hoewel de vormen op zichzelf niet leelijk zijn, is de opgaaf toch niet schitterend opgelost. Als ik goed zie, is in het ontwerp-van der Laan de zijkant van den ouden gevel heelemaal weggewerkt. Dit gedeelte schijnt mij, afgezien daarvan, het beste van zijn ontwerp, dat, wat den gevel aan de Vischmarkt betreft, eentonig is, zonder grootsohheid, en waarvan ik den toren ge zocht en daarom onbevredigend van vorm vind. A. J. Kropholler is de eenige, die in zijn ontwerp den herstelden ouden toren heeft opgenomen. Het schijnt bijna onvermijde lijk, dat deze, van de Breestraat-zijde ge zien, en in verband met den ouden gevel, de harmonie het best verzekert Er is ech- Wij geven heden twee extra-foto- pagina's betreffende de ontwerpen der Stadhuis-plannen. Men vindt deze elders in ons blad. Den kunst-criticus Cornelis Veth von den wij bereid naar aanleiding van .deze Stadhuis-o/itiderpen eenige beschouwin gen daaromtrent te geven. ter veel in de detaileering van zijn nieu wen gevel, dat met dien oudèn toren goed overeenstemt, al moet ik aan den nieuw door hem ontworpen toren de voorkeur ge ven. Ik kan mij niet begrijpen, dat de Raadhuis Advies-Commissie dien nieuwen toren zonder verdere toelichting als niet gelukkig bestempelt. Ik acht hem bijzon der geslaagd van lijn, volume en karakter. Ik kan het oordeel der commissie, wat wat betreft het inwendig, met hal en trappen, hun practische plaatsing en be lichting van dit plan niet controleeren, en wil aannemen, dat haar critiek verdiend is. In het uitwendige verwelkom ik echter de kwaliteiten van het statische en beval lige voreenigd. De bezichtiging van de details, voor zoover die op de wat erg luchtige teekeningen mogelijk is, toont ons mooie oplossingen, zooals die van het dak, dat sierlijk terugwijkt voor den trapgevel aan den zijkant van den ouden gevel, en welks lijn ook verder is volgehouden, de toepassing, telkens maar met mate, van het in het oude gedeelte zoo pikante, mo tief der vertikale puntsteenen (schoon in eenigszins gewijzigden vorm) de vrije or dening der nergens opeengehoopte ven sters, en de royale plaatsing der dadelijk sprekende ingangen. In verband met het bekende gebrek aan voldoend terrein, be grijp ik de arkade links alleen, wanneer die strook van de straat open moest blij ven, want dan is inderdaad daardoor ruim te gewonnen. Als afwerking van het ge bouw was ze niet noodig geweest. De architect C. J. Blaamw heeft, behalve dat hij een stuk terrein meer nam dan de anderen, ook een ander stuk, daartegen over vrijgelaten en gebruikt voor een soort plein, links aan de Vischmarkt. Het voor deel, hierdoor verkregen, is op de afbeel dingen beter te zien, dan dat, gewonnen door het annexeeren der andere terrein- ruimte. Inderdaad hebben achter- en lin kerzijgevel daardoor openheid en beko ring, en staat de toren (zooals vooral te 'zien is op de perspectiefteekening), mooi in den daardoor gevormden hoek. Dien to ren zelf kan ik niet zoo bewonderen. Hij is te hoog, en heeft een wat weifelenden buikigen vorm. Ik betwijfel, of hij tezamen met den ouden gevel gezien (hetgeen juist door de hoogte kan voorkomen) daarmee harmonieeren zal. De gedetaileerde vor men zijn niet bepaald ongezocht, en in strijd met het onderste'gedeelte, dat er stijf tegen doet, en een vrij banaal, groot raam heeft. Hier kon, door de andere ter- reinverdeeling, de moeilijkheid om den ge vel aan de Breestraat door te trekken, worden vermeden. Evenals Kropholler heeft Blaauw het motief der puntige ao oenten van den ouden gevel overgenomen. De vormgeving van dak, vensters en deu ren is over het algemeen historiseerend, en met gunstig resultaat, maar wat ontdek ik daa-r boven de deur in het midden (Vischmarkt) voor een weer erg moderne oplossing van de vensters, vermoedelijk tegenover de trappen Die brengt ons even in een andere sfeer, en dat is iets, waar voor ik bier bang ben. Men mag zoo mo dern wezen als men wil, maar zulk een de monstratie van de lichtbron past niet in het karakter, dat overigens is vol gehou den. Ziehier indrukken, die elkeen, de afbeel dingen bezichtigend, zal kunnen krijgen. Er zouden heel wat meer gegevens toe behooren, om een eindoordeel te vormen, maar ik geloof toch wel, dat de dingen die ik hier heb aangeroerd, ten slotte in dit geval van overwegend belang moeten ge acht worden. CORNELIS VETH. TE N00RDWIJKERH0UT 36 Sept. Heeren Middenstand „10.— 69 Sept. Jongelingen v. 1517 j. 6.50 912 Sept. Militiepliohtigen 6.50 1215 Sept. Gehuwde Vrouwen 6-50 1922 Sept. Heeren Middenstand 10.— 2326 Sept. Mannen P. T. T. 6.50 30 Sept.—3 Oct. Mannen 6.50 KERNEN. De R. K. Staatspartij heeft rich met een kloek, van levensdurf en levenskracht ge tuigend Manifest (in dit blad gepubliceerd) gewend tot de Katholieken van Nederland, hen oproepend en wakkerschuddend tot een nieuwe, verjongde activiteit. Eenieder voelde het aan: de fut was er wel een beetje uit. De Staatspartij ondergedom peld in crisiszorgenverloor den vrijen uitkijk op de toekomst en beperkte zich tot te behouden, wat to behouden was met name wat te behouden was aan sociale maatregelen, die voor het welzijn van onze bevolking van zulk een onschatbare betee- kenis zijn. Ongetwijfeld is deze bezorgdheid van de Partij voor de sociale wetgeving, dat met. de tanden vasthouden aan hetgeen op so ciaal terrein bereikt werd, een standpunt hetwelk zij nooit zal prijs geven. Maar onze tijd eischt méér. De crisis duurt reeds eeni ge jaren; een populair gezegde luidt: een menoch wordt aan allee gewoon, zelfs aan hangenOok aan de strop van de crisis. De mensoh kan niet blijven staren op hetgeen bereikt ie de mensch wil vóóruit, naar een nieuwe toekomst. Het kan niet ontkend worden, dat de trillingen van de revolutionaire sohok in DuitschLand, ook in ons land aan de gees- tesverlamming tengevolge van de crisis een einde hebben gemaakt. Van zijn tegenstan ders kan men veel leeren. Zich spiegelend aan wat in Duitschland ziob helaas heeft afgespeeld (voor welk een achteruitgang ons land gespaard moge blijven) heeft de Katholieke Staatspartij nieuwe moed ge vonden om met herleefde veerkracht de toekomst in te treden. De Partijleiding roept allen op tot een frissche actie. Zij weet echter maar al te goed, dat zulk een friesohe actie spoedig verflenst en verlept is, wanneer niet door het geheele land, in iedere stad, in ieder dorp, mannen zich aanmelden, die mot mannelijke overtuiging en mannelijke geestdrift zich geheel en al geven aan de grootscke taak, die voor de Katholieken van Nederland is weggelegd. Maar in vele gemeenten de goeden niet te na gesproken! is de actie dood. Op de Kaderdag te Amersfoort zijn aan het adres van de. kiesvereenigingen harde en bitteer woorden gericht. Het Partijbe stuur heeft het begrepen: hier éérst moet nieuwe politieke levensvreugde worden ge wekt. Vandaar de oprichting van „Ker nen". Voor deze kernen wendt het Partijbe stuur rich bizonder tot nieuwe wer kers, tot frissche krachten. Uit den aard der zaak is het geestdriftig werken en zwoegen, dat van deze kerntroepen wordt verlangd geen taak voor „ouwe heeren". Niet genoeg kan er op worden aangedron gen de jonge krachten in het leven en streven der Partij te trekken. Men houde bij de keuze der kern-troepen echter re kening met de zeer menschenkundige op merking, door de Partijleider op de Ka derdag gelanceerd, dat degenen die zich zoo buitengewoon gretig aanbieden dikwijls niet de meesten geschikten voor dit werk zijnDegenen, die de „kernen" vormen, zullen zioh aan dit werk moeten geven niet uit praatzucht of baantjes ja gerij, maar uit welgemeende liefde voor de groote Ka tholieke beginselen, die de Kath. Staats partij heeft uit te dragen. Een zware taak wacht de besturen der Kieskringen, een nog zwaarder maar heer lijke taak wacht de kerntroepen. .Het Par tijbestuur zal hen in de vervulling dier taak voorlichten en leiding geven, hun mars vul len met gedegen „kernachtige" politieke kennis, hen inspireeren tot pittige geest drift, die aanstekelijk zal werken op hun omgeving. De Partijleiding heeft voor den Kies kring Leiden een lijst van gemeenten ge geven, in welke binnen vastgestelden tijd een kern moet zijn opgericht. Dat wil niet zeggen, dat de „Kiesvereenigingen", of beter: de partijafdeelingen in de ande re gemeenten rustig kunnen indutten! Van dutten mag geen sprake meer zijn. In iedere gemeente, waar een partijafdee ling (kiesvereeniging) gevestigd is, zal een „kern" moeten komen hoe eerder hoe beter De kerntroepen onze „S.S. en S.A.", maar zonder gummi-knuppel, onze cel len" maar zonder wreede dwingelandij zullen een gewichtige taak te vervullen hebben, een mannentaak, welke, goed ver vuld, door bet nageslacht met waardecring herdacht zal worden. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS HOE STAAT HET MET DE WEERSVOORUITZICHTEN Van tijd tot tijd is er wol eens aanleiding den algemeenen weerstoestand na te gaan en te zien of er aanleiding is groote veran deringen in de plaatselijke weersgesteld heid te verwachten zijn. Daartoe is zooveel te meer aanleiding al« een bepaald sei zoen al een heel eind voorbij is en een an der seizoen nadert. Wij zijn nu in de twee de helft van Augustus en reeds ongeveer vier weken voorbij het midden van den zo mer, dat gemiddeld omstreeks don 20sten Juli valt. De gemiddelde datum, waarop de warmste dag in de laatste twintig jaren viel, was n.l. 20 Juli. Het is dus tijd geworden om den weers toestand te bekijken in verband met de vraag: wat kunnen wij nu verwachten 1 Het valt niet te ontkennen, dat in de laatste dagen do plaatselijke weerstoestand vrij belangrijk is achteruitgegaan. Deze achteruitgang openbaart zich voornamelijk in een sterken wind. Het rustige weer heeft afgedaan en de sterke wind, die koelere lucht aanvoert, heeft de temperatuur doen dalen. Wel ia het nog niet bepaald koe! over dag, maar de hooge zomertempera- turen van 25 gr. C en meer kwamen niet meer voor. Waaraan is deze achteruitgang van de weersgesteldheid toe te schrijven 1 Zeer zeker slechts voor een klein gedeelte aan het korten der dagen, dat tengevolge heeft, dat de dagelijksche verwarming kleiner be gint te worden dan het warmte-verlies tijdens de uren, dat de zon onder den hori zon staat. Deze invloed speelt in dezen tijd van het jaar een rol, die minder te betee- kenen heeft dan de invloed van de groote veranderingen in de temperatuur van de door den wind aangevoerde lucht. De groote zomerwarmte komt alleen voor bij een bepaalden algemeenen weers toestand. In den regel ligt dan over Mid den-Europa een gelijkmatige en hooge druk en de verdeeling van do luchtdrukking is dan zoodanig, dat over ZW-Europa Zuide lijk tot Zuidoostelijk winden waaien, die zeer warme lucht aanvoeren. Somtijds komt nog een Fohn-achtige werking in de vrije atmosfeer daarbij, die tot zeer hooge tem peraturen aanleiding geeft. Deze weerstoe stand hebben wij langen tijd gehad Hij bezorgde ons- een zeer mooien zomer. Maar hij is voorbij, althans geheel van karakter veranderd. Het gebied van hoogen druk heeft zich naar het Zuiden van ons we relddeel teruggetrokken en terwijl diepe depressies over de Noordelijke helft trek ken is een krachtige Westelijke luchtstroom doorgekomen, die koelere, zeer vochtige lucht in groote massa's over Midden- Europa uitstort. Dit is de naaste oorzaak van het veranderen van het weer en het verschijnsel is kwalitatief heel normaal voor den tijd van het jaar. Men zou hoog stens kunnen zeggen, dat het wat vroeg invalt dit jaar. Welken invloed heeft deze verandering op de verwachtingen? Het spijt mij, dat ik in dit opzicht een klein beetje pessimistisch moet zijn. Als wij nog veertien dagen vroeger in den zo mer waren, zou men sbellig kunnen rekenen op de mogelijkheid van een herstel van het rustige weer. Nu wij echter /.oo ver zijn ge vorderd begint die mogelijkheid te wanke len en wel om deze reden, dat een periode van los weer als nu heerscht meestal ten minste twee of drie weken duurt. Nu ver loop van drie weken zijn wij een flink eind in September en dan is warm weer nog maar alleen mogelijk wanneer zich over Centraal-Europa een kracht gebied van hoogen druk vormt. Niet dat dit niet moge lijk zou zijn, maar het i» onzeker. Het te rugtrekken van het gebied van hoogen druk naar het Zuiden bewijst, dat het sub tropische hoogdruk-gebied, waarop het Europeesche steunt, aan het verzwakken is, ook alweer een volkomen normaal ver schijnsel, dat wat vroeg begint, maar dan toch een ver&chijn&el, dat wij niet voorbij mogen zien. Nu is het allerminst de bedoeling den lezer treurig te stemmen ten opzichte der weersverwachting. Integendeel, de over gang van hoogzomer tot nazomer gaat lang zaam. Met meer stappen achterwaarts dan voorwaarts, maar afwisselend met verbete ring en verslechtering van het weer gaat die overgang en dat beteekent, dat wij nog telkens en gedurende cenigen tijd, mooi, ja zelfs vrij warm weer kunnen hebben. Al leen de vastheid is er uit, wij kunnen niet meer *oo rekenen op het mooi weer, er is te veel wind om onverdeeld van het mooie weer te kunnen genieten en de vrees voor regen en ©en algeheelen omslag bederft veel. Maar, voor dien algeheelen omslag behoeven wij voorloopig nog niet zoo erg bang te zijn.' Zoo zie ik den weerstoestand in en ik zou erbij willen voegen, dat ik van harte hoop, dat mijn kijk erop te pessimistisch K in verband met hetgeen werkelijk zal komen. (Nadruk verboden). Dit nummer bestaat uit rijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Nieuwe verblijfsbepalingcn voor vreem delingen in België, (dde blad). Duitschland geeft toe inzake de pasta- ge-gelden op buitenlandsche schepen. (2de blad). De overstroomingen in China. (Buitenl. Borichten, 2do blad). BINNENLAND. De vorming van „Kornen" in de R. K. Staatspartij. (3de blad). Regeling van den uitvoer van bloembol len. (lete blad). Verscheiden doodelijke verkeersongeluk ken. (Gem. Bor. 2de blad). Brand in Hotel Velseroord. (Gom. Bor. 2do blad). LEIDEN. Foto's betreffende den Raadhuisbouw en beschouwingen daarover. (Pag. 1, 5 en 13). BINNENLAND BEZUINIGING OP SOCIALE UITGAVEN VAN HET RIJK. Belangrijke verklaring van den Minister. Naar aanleiding van geruchten omtrent ©en vermindering der sociale uitgaven van ongeveer 42 millioon op de iiijksbegrooting 1934 hebben wij ons tet den Minister voor Sociale Zaken gewend met het verzoek daaromtrent eenige nadere inlichtingen te mogen ontvangen. Minister blotemakor do Bruine was zoo welwillend deze te willen geven en begon met de opmerking te maken, dat de uit drukking „sociale zaken"' nog al vaag is, daar ook andere Departementen sociale uitgaven hebben. „Maar wat mijn departement betreft", aldus de Minister, „kan ik u modedoelen, dat ik er voorshands in geslaagd ben om op mijn begrooting voor 1034 voor tuber- culose-hestrijding, rinderuitzonding, drank bestrijding, enz dezelfde bedragen uit te trekken, als welke op de begrooting 1933 voorkwamen. Voor werkverschaffing, steun verleening, moreelcn steun ann te werk gestelden en steun voor den opbouw van Drenthe, kwa men op de bcgrooting-1033 geen afzonder lijke artikelen voor. Deze zaken waren be grepen onder een ruim begrotingsartikel. Echter heb ik voor elk van deze onderwer pen op de begrooting voor 1934 uitgetrok ken, datgene, wat tot nog toe voor deze posten uitgegeven is, zoodat op de genoem de sociale uitgaven geen verminde ring is toegepast". Vervolgons vroegen wij den Minister Hij een vermoeden had, hoe geruchten als het bovenbedoelde, in de wereld kwamen. Hierop antwoordde de Minister: „Ik vermoed, dat dit gerucht in verband staat met een zeer aanvankelijke raming, die destijds, vóór mijn optreden, is gemaakt en die mij is gebleken zeer aan den ruimen kant to zijn. Ik herhaal echter, dat op de begrooting voor 1934 voorshands op sociale, moroelo en hygiënische punten niet is gekor t\ „MaHr het Departement van Sociale Za ken zal toch ongetwijfeld ook bij moeten draden in de algemeenc bezuiniging?" „Ik erken volledig mijn plicht om ern stig mede te werken aan een blijvende ver laging van 's Rqks uitgaven'* antwoordde de Minister hierop: „Als ik voor sociale moroele en hygiënische voorzieningen het zelfde heb uitgetrokken als vroeger, spreekt het vanzelf, dat er geld moet worden be spaard. OA door versobering van de diens ten. Wanneer mijn begrooting verschijnt, zal wel blijken hoeveel daardoor gevonden

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1