24ste Jaargang VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1933 No. 7587 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND UIT DE OMGEVING VOORNAAMSTE NIEUWS. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week M f 2.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné'a ver- krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij »ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT? Gewone Adrertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, ran ten hoogste 30 woorden, waarin W- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. ONRUST BIJ DE GEMEENTEN. Over de uitkeeringen uit bet gemeente fonds. 'Het bericht omtrent de uitkeering uit het Gemeentefonds aan de gemeenten, waaruit men kan opmaken, dat de regee ring een nieuwe korting in den zin heeft, is geschikt om in tal van gemeenten schrik te verspreiden, daar het, afgescheiden van zijn beteekenig o<p zichzelf, op een wel zeer ongelegen oogemblik komt. In de meeste groote gemeenten n.l. is men op dit oogenblik met het opstellen van de begrooting vrijwel gereed en nu komt er door den nieuwen maatregel die behalve voor enkele ingewijden, voor ieder een een verrassing was een element van groote onzekerheid tusschenbeide, dat het in menigte gemeente wel noodzakelijk zal maken, de cijfers nogmaals om te werken, terwijl men ook bijv. omtrent den rijks- steun voor de werkloozenuitkeering over 1933 laat staan over 1934, nog steeds in het onzekere verkeert. De uitkeering uit het gemeentefonds wordt volgens de wet telkenmale voor vijf jaar vastgesteld en loopt, Voor het eerst onder de nieuwe regeling, van 1 Mei 1931 tot 1 Mei 1936. Zij wordt vastgesteld op grond van de opbrengst van de gemeente fondsbelasting en van de vijftig rijksopoen- ten op de vermogensbelasting. Daar het zich laat aanzien, dat deze op brengsten van de volgende vijfjaarlijksche periode, die met. 1 Mei 1936 ingaat, belang rijk minder zullen zijn dan het bedrag, waarop de uitkeering voor de eerste vijf jaarlijksche periode is gebaseerd, zullen de gemeenten du6 in het daarop volgende tijd vak een vermoedelijk aanmerkelijk lagere uitkeering uit het gemeentefonds kunnen krijgen. De bedoeling van de regeering is nu, blijkens het communiqué, dezen over gang (men mag wel zeggen: val) een beet je geleidelijker te doen geschieden. Hiertoe zal, naar de ,,N.R.Ct.'' ter oore is gekomen, reeds in de loopende periode, een korting op de uitkeeringen worden toe gepast, die wordt gereserveerd, om uit het aldus te zamen gebracht bedrag na 1 Mei 1936 bijslagen te geven op de alsdan zoo veel lagere uitkeeringen. Een maatregel, die dus een meer geleide lijke vermindering in de uitkeeringen zal brengen en die, zooals uit het besluit blijkt, reeds met 1 Mei 1934 van kracht zou wor den. Het bedrag, dat op deze wijze aan de ge-, meentelijke inkomsten wordt, onttrokken, zou voorloopig gebezigd worden om de Rijksbegrooting sluitend te maken, zoo deelde *»en tenslotte mede. Want hoe is 't mogelijk, kruien dat bedrag blijkens het bovenstaande voor de gemeenten gereser veerd zou worden? De regeering zou op die wijze de rijksbegrooting voor 1934 en 1935 flatteeren en die voor 1936 en volgende ja ren met de dan aan de gemeente uit te keeren, maar opgesoupeerde bedragen be lasten. Het blijft dus voorloopig een duister punt. METAALSPLINTERS IN CHOCOLADE. Bij qualiteits-chocolade onmogelijk. Naar aanleiding van het gepubliceerde rapport van den keuringsdienst te Haar lem, die metaalsplinters in chocolade had aangetroffen verzoekt de N.V. Droste's Ca cao <k Chocoladefabrieken ons te willen mededeelen, dat het van zelf spreekt, dat de geheele bonafide chocolade-industrie alle qualiteits-chocolade met zoodanige zorg bereidt, dat de in het rapport gecon stateerde feiten zich daarbij niet kunnen voordoen. Er zij overigens aan herinnerd, dat het gebied van den keuringedie nat, waarin deze voorvallen zijn geconstateerd, behalve de gemeente Haarlem, geheel Ken- nemerland en de Zaanstreek omvat. De Minister-President. De Minister-President dr. H. Colijn zal zich morgen voor een verlof van ongeveer een week naar het buitenland begeven. Mooi Oisterwijk Openluchttheater „In Het Witte Paard". Waren de eerste uitvoeringen van „Het Witte Paard'' uitverkocht, de uitvoering van Zondag j.l. was zóó overstelpend druk bezocht dat velen zich moesten tevreden stellen met een zitplaats op het groen mos tapijt aan den rand van het ven. Voor de volgende Zondagen 20 en 27 Augustus zal de Directie het getal zitplaatsen dan ook tijdelijk uitbreiden. R. K. GEMEENTERAADSLEDEN STATEN KIESKRING „GOUDA". Excursie naar Schoonhoven. Dinsdagmiddag li. verzamelde deze Verecxugiug de li. K. Raadsleden uit haar kring in „De Harmonie" te Gouda, tenein de 'n excursie te houden naar Schoonhoven. Tal van Raadsleden, waaronder verschil lende met hunne dames, hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven, zoodat om ca. 2 uur 'n talrijk gezelschap in auto's en autobus de tocht naar „De Zilverstad" aan vaardde. Na 'n mooie rit lange de kronkelende Vlist, een der- schoonste en rijk met na tuurschoon gezegende plekjes van ons Zuid- Holl. polderland zag men al spoedig het oude stadje aan de Lek opdoemen, waar van het stadsbeeld geheel wordt beheerscht door de stoere St. Bartholomeustaren. Op het gerestaureerde Stadhuis had in de mooie en gezellige raadszaal de offi- cieele ontvangst plaats van het gezelschap door het dagelijksoh bestuur der stad, waarbij burgemeester Nieuwenhuizen 'n 'begroetingswoord sprak en daarbij vertel de van do historische wording en groei der gemeenteraden. Ofschoon heel veel in dit uit de 15de eeuw dateerend stadhuis her innert aan de voorbije eeuwen, had men bovendien nog de aardige attentie gehad in een der zalen 'n kleine tentoonstelling te organiseeren van belangrijke stukken uit de geschiedenis v\an Schoonhoven, wel ke geschiedenis nauw verwant ie met Ja- co ba van Beieren en andere roemruchte fi guren uit onze VaderL historie. Na afloop werd toen vergaderd in het R. K. Vereenigingsgebouw, waar besproken werd de agenda voor het Congres der Fe deratie van Bonden voor R. K. Gemeente raadsleden, hetwelk op 26 en 27 Aug. m Tilburg wordt gehouden. Speciaal zal dit Congres gewijd zijn aan het vraagstuk der werkloosheid. De heeren A. C. Deerenberg, Schoon hoven en H. J. van de Poll, Bodegraven, resp. voorz. en eecr. der Vareeniging, wer den afgevaardigd naar Tilburg, terwijl ook nog enkele leden zich voor deelname aan dit. Congres opgaven. Verder werd nog behandeld de kwestie der loonen en tarieven bij de werkverschaf fing aan de LJsselwerken te Gouda, waar aan ook arbeiders uit de omliggende ge meenten zijn te werk gesteld. Ook werd nog gesproken over de schoolgeldheffing. Hierna werd bezichtigd de gedeeltelijk gerestaureerde groote Kerk, waarvan voor al de z.g.n. Heerenstoel, 'n schitterend staal van meubelkunst, aller aandacht trok. Ook het bedrijf van de zilverfabriek der Fa. Hooykaas trok heel wat belangstelling, vooral van de Dames. Ten slotte hoe kan het anders? ging men ook nog zien de gemeentelijke bedrijven, als gasfabriek en waterleiding en de verschillende werken ,die door da gemeente Schoonhoven in werkverschaf fing waren uitgevoerd. Het bestuur der Ver. had de goede ge dachte na afloop van deze trip 'n gezamen lijke koffietafel te organiseeren, wat inder daad 'n uitstekend idee bleek geweest te zijn. Het gezelschap werd daarbij vergast op 'n ooncert van de R. K. Harmonie T.O. A.G.E.N.O., wat zeer op prijs werd gesteld. Natuurlijk ontbraken aan deze tafel niet woorden van dank aan de ontvangende R. K. Raadsfractie van Schoonhoven en in 'fc bijzonder ook aan den energieken en voort varenden voorzitter der Ver., den heer Dee renberg. Mevrouw Knaapen, Voorburg, maakte zioh tot tolk der dames, door het bestuur dank te zeggen voor de gastvrije uitnoo diging en zij pleitte er tevens voor om bij 'n excursie steeds de dames te noodigen. Tenslotte werd Alfen vastgesteld als plaats voor de volgende vergadering, om daarmede de R. K. Raadsleden ten Noor den van den Rijn te gerieven. Nadat zich verschillende Raadsleden als lid der Ver. hadden opgegeven, werd de koffietafel op- Summa eummarum, het. wam 'n interes sante en leerzame excursie, die zeer ze ker geslaagd mag heeten en waarop de Vereeniging met voldoening mag terug- Bezuiniging op onderwijs, sociale u»tg«rren en salarissen? Indien juist is, schrijft het „Volk*, wat ons uit doorgaans welingelichte bron wordt meegedeeld, zouden op de middelen, waar door de rijksbegrocring voor het komende diensjaar sluitend zal worden gemaakt, oa. behooren ©en bezuiniging van ca. 25 millioen op de onderwijsuitgaven en ©en vermindering der sociale uitgaven van on geveer 42 millioen gulden. Voorts zou Het in het voornemen liggen een belangrijk gedeelte te vinden door een nog verder door te voeren verlaging van de ambtenaars-salarissen. Het zou niet de bedoeling zijn, over te gaan tot verhooging der direct© belastingen. j MEER EENHEID IN PERSONEELS ZAKEN. Samenwerking tusschen de steden. Reeds eenige jaren was bij verschillende gemeentebesturen een regeling in voorbe reiding om meer eenheid te brengen in de per8oneelsaangelegnheiden. Nu <1© regee ring gisteren een wetsontwerp bij de Sta- ten-Generaal indiende met het doel de eenheid in de rechtspositie van het over heidspersoneel te bevorderen, hebben B. en W. van Den Haag rich gehaast het re sultaat van hun voorbereidende werkzaam heden aan den raad kenbaar te maken. Aangezien het rijk het blijkbaar den hoog- sten tijd acht door eventueel centraal in grijpen speciaal betreffende de wetten van het gemeentepersoneel een uniforme rege ling te scheppen, achtten B. en W. het ge- wenscht ten spoedigste een besluit te ne men, waardoor een belangrijke stap in die richting wordt gedaan. Men wil dan ko men tot een gemeenschappelijke regeling dezer materie tusschen de Nederlandsche gemeenten van 40.000 of meer inwoners, waarbij een uit 9 leden bestaand Centraal Orgaan zal worden geschapen. Burgemeester en Wethouders van Den Haag achtten het van groot belang deze regeling zoo spoedig mogelijk in het leven te roepen, opdat dit orgaan straks in overleg met de gemeenten onderling en de hoofdbesturen der organisaties van ge meentepersoneel bij hot rijksstreven de in zichten en belangen der gemeenten kan behartigen. In hun toelichting tot hun voorstel zeg gen B. en W„ dat indien men de perso- neelsreglementen der verschillende ge meenten vergelijkt, 't treft, dat ruimst over eenstemming in velerlei hoofdbeginselen een groot verschil bestaat in uitwerking. De wenschelijkheid om meer eenheid in de plaatselijke regelingen to bevorderen, heeft het denkbeel doen rijzen om een samenwerking van gemeenten tot stand te brongen. Om practische redenen werd deze beperkt tot gemeenten met meer dan 40 000 inwoners; dit zijn: Amersfoort, Am sterdam, Apoldoorn, Arnhem, Breda, Delft, Dordrecht, Eindhoven, Eminen, En schede, 's-Gravenhage, Qroningon, Haar lem, Heerlen, '6-H er togen bosch, Hilver sum Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Rotterdam, Schiedam, Tilburg, Utrecht, Velsen en Zwolle. Door vertegenwoordi gers van die gemeenten werd reeds in 1931 een studiecommissie aangewezen om dit onderwerp te beatudeeren. Deze oom missie heeft het voorstel gedaan do samen werking tueschen de gemeenten met het omschreven doel te organiseeren als een gemeenschappelijke regeling. De organisa tie is uitgewerkt in een ontwerp-rogeling, waarin een drieledig doel wordt beoogd: lo. het verzamelen, bewerken en besohik- baarstellen van gegevens2o. het geven van adviezen; en 3o. het plegen van over leg met algemeene landelijke organisaties, die overheidspersoneel organiseeren ter be hartiging van zijn belangen. In verband met do bedoeling van dat Centraal Orgaan hetzij zelfstandig, hetzij op verzoek van bepaalde gemeenten over leg voert met de vakvereenigingen, heeft de studiecommissie besprekingen gehouden met de bestaande landelijke organisaties van gemeentepersoneel, waarvan de groo te meerderheid zich bereid heeft ver klaard tot medewerking. De uitgaven van de gemeenschappelijke regeling zullen wor den voldaan uit bijdragen van de ge meenten, die berekend worden naar f 1.50 per 1000 inwoners. PRIJZEN VOOR VERSCH SPEK. Vastgesteld door de Varkenscentrale. De Nederlandsche Varkensoen trale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 21 Augustus de prijzen, welke door haar voor het versehe spek betaald worden, afkom stig van varkens geslacht na 19 Augustus, als volgt zijn vastgesteld: A. Spek boren 28 K.G. per strook zonder wang 51 et- per K.G. B. Spek van 2427.9 K.G. per strook zonder wang 49 ot per K.G. C. Spek van 18—23,9 K.G. per strook zonder wang 47 ct per K.G. D. Spek van 13—17.9 K.G. per strook zonder wang 40 ct. per K.G. E. Spek van 1012.9 K.G. per strook zonder wang 36 ct. per K.G. F. Spek ran 59.9 K.G. per strook zonder wang 32 et. per K.G, G. Spek van 1013 K.G. per strook zonder wang en zonder aohterkinkel 41 et. per K.G. H. Spek van 8.9.9 K.G. per strook zonder wang en zonder achterkinkel 38 ct per K.G. I. Spek ran 6—7.9 K.G. per strook zonder wang en zonder aebterkin- kel 46 ceot per K.G. Nijmegen krijgt een Stadspark. De gemeenteraad van Nijmegen heeft een voorstel aangenomen, om een stads park aan te leggen op de Grofferd, en dit werk in werkverschaffing te doen uitvoe ren, waarvoor aan de Regeering rijksbij- slag zal worden srevraagd. De kosten zijn begroot op 1.000.000. Bond van credietgever*. Te 's-Gravenhage heeft gisteren de Ne derlandsche bond van credietgevere een vergadering gehouden, onder voorzitter schap van den heor J. Vennix. De aanlei ding tot dese bijeenkomst was het rapport, ingediend door de commissie inzake wette lijke regeling van de afbetalings-ovorecn- komst, welko commissie indertijd door de regeering is benoemd. Besproken werd een ontwerp van een adres, dot de bond aan de regeering zal renden. De secretaris Mr. Kok, verklaarde ©en stil vermoeden te koesteren, dat hot wots- ontwerp, indien het wordt ingediend, in de Tweede Kamer duikelt. Het is hem bekend, dat er belangrijke juridische bezwaren tegen bestaan. En de oeoonoom dr. Van Genechten heeft het weteontwerp zooda nig uiteengerafeld, dat er niets van over blijft. Hij heeft aangetoond, dat de wets ontwerpen in het geheel niet beantwoor den aan wat oeoonomieoh onder huurkoop wordt verstaan.. De vergadering besloot, bet bestuur te machtigen, aan de regeering een adros t© zenden in den geest van het door mr. Kok voorgelezen ontwerp. Crisisbotermerk. De Crisis-Zuivel-oentrale maakt be kend, dat voor de week van 20 t-m .26 Augustus de prijs van het crisis-botormerk op f 1.per K.G. en van de vervoervcr- gunning voor buitenlandsche boter op f 1.10 per K.G. ia vastgesteld. LISSE. Het gouden feest van den Pastoor. Inzake het feestprogramma van hot gouden Priesterfeest kunnen wij mede deelen, dat de gouden Jubilaris morgen avond feestelijk zal worden afgehaald vanaf de buurtschap de „Engel". Te on geveer kwart voor zes uur vertrekt een file van ruim 30 auto's, waarin behalve hot feestcomité en een groot aantal ge- noodigden (waaronder alle da-golijksche besturen der plaatselijke R. K. organi saties) vanuit de Schoolstraat om den pas toor af te halen. Aan het begin van den Achterweg zullen do Jonge Wachters, Jozefgezellen, K. J. M. V.'ers en Graal met wapperende banieren en met de Harmonie „Adolf Kolping" voorop den stoot openen voor een feestelijke rond gang door het dorp. De volgende route zal worden afgelegd: Vanaf de Straat weg do Vuureteeg op en dan vervolgens langs Achterweg, Heerenweg, Stations weg, Veldhorststraat, Heerenweg, Julio- nastraat, Schoolstraat, Bondstraat en Heerenweg waar bij de kerk wordt halt gehouden. Buiten do kerk wordt de pas toor opgewacht door een stoet bruidjes, die tot voor in de kerk staan opgesteld. Terwijl de pastoor zich door de kerk naar de Sacristie begeeft zal door alle aanwezigen een welkomstlied worden gezongen. Met een Plechtig Lof worden de feestelijkheden Zaterdag gesloten. Zondagmorgen te kwart, over negen ■wordt een plechtige H. Mis van dank baarheid opgedragen waaronder den weleocrw. hoor Kapelaan J. A. v. Zon, oud-kapelaan der parochie, de feestpre- dicatio zal houden. Aan het slot zal het zangkoor een feestcantate uitvoeren. Na de Hoogmis is er besloten receptie voor commissie en besturen der organi saties onder wiLke het parochiecadean zal worden aangeboden, daarna alge meene receptie. Na het danklof zal een défilé worden gehouden van alle organi saties om den pastoor te domonstrceren wat er in Lisse leeft aan jeugdwerk en organisatties. Een aansporing om allen de vlag uit te Bteken achten wij over bodig 1 KATWIJK AAN DEN RIJN. Wit-Gele Krui». Van belang is het te vernemen dat Zuster Marie José voor taan iederen dag behalve Zondags van 5 tot 6 uur zitting zal houden in Ruize „Callao" voor de ziekenverpleging. In Spoedgevallen staat de zuster natuurlijk dag en nacht klaar. Ook niot-katholie- ken, die haar hulp verlangen, kunnen rich geruet tot haar richten. Men neme er echter nota van dat men niet moet zijn in het Wijkgebouw (Parochiehuis) doch in Huize Callao. Tulrrbouw-bloembollenteelt. Het i« nog steeds de bloerobollensaneering, du- de volle belangstelling heeft bij tuin dera-kweekers. Nu de tijd vm aange broken van inlevering en men dagelijks wagenvrachten bloembollen naac de vuil nis bolt kon zien vervoeren, was het ge sprek «feeds over het a&neeringwplan en j de gevolgen hiervan. Dat er een groote BUITENLAND. Britsch protest bij de Duitsche regeering tegen maatregelen inzake passagegelden op buitenlandsche schepen. (2de blad). Gandhi blijft tooh vasten. (2de blad). De herstelcampagne in Amerika. (2de blad). BINNENLAND. Schepen op het IJseelmeer In gevaar tengevolge van ruw weer. (Gem. Bor- 3do blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De revanche der wereldwielerkampioerv schappen. Van Egmond en Scheren» winnen opnieuw. (3de blad). De Tweede Zesdaagsche te Amsterdam van 1016 November. (3de blad). De estafette door Alphen door Alphia gewonnen. (3de blad). HET WEER OP ZONDAG, DE WEERSORf*TELiyHElD GAAT ACHTERUIT EN WORDT ZEER WISSELVALLIG. De verwachting, dat bet weer afgoloo- pen Zondag nog mooi en warm zou zijn, ie na een geringe storing, m vervulling ge gaan. Evenwel is de algemeene weenstoe- stand daarna achteruit gegaan. Hot gebied van hoogon druk over hot Zuiden van Eu ro]» trekt zich namelijk moer en meer naar hot Zuiden terug, terwijl de depres sies over de Noordelijke helft van on» we- rolddocl en over Noord-West-Europa haar invloed gaandeweg moer naar het Zuiden beginnen uit te strekken. In den regel ver dwijnt do liooge druk daarna geheel uit Midden-Europa waardoor dit gedeelte hoe langer hoe meer aanvallen dor depressie» te verduren krijgt. Wogons hef. reeds ta melijk ver gevorderd jaargetijde gaat daarbij de algctneeno weerstoestand in West-Europa en in one land geleidolijk in kwaliteit achteruit. Op het oogenblik van het opmaken van dezo beschouwing luidden do weerberich ten iets gunstiger. Een nieuwe diepe de pressie, welke tusschen Schotland en IJs land was verschenen, nam haar weg ieta moor Noordelijk dan aanvankelijk werd verwacht, waarvan het gevolg was, dat het gebied van hoogen druk over We*t-Duit«ch land niet zoo snel werd afgebrokkeld ala zich eerst liet aanzien. Niettemin moet verwacht worden, dat in de tweede helft der week de algemeene wcerstoestond in Weet-Europa zich nog verder in ongunsti- gen zin zal ontwikkelen. Of het daarbij zal koinen tot veel regen is nog twijfelach tig. Waarschijnlijk zullen korte perioden van regenachtig weer and afwisselen met kort durende ojdclaringen. Het weer zal daarbij in het algemeen zeer ongestadig .■.Mi-i.-n. <i.- wimd tamelijk stark ui* Zaid* Weetelijke tot Westelijke richtingen blij ven waaien en de temiporatirur in de om geving van 'le n«amale blijven, dus bet zal wnarechijnlijk niet n«r warm worden. Onder deze omstandigheden is niet* met. zekerheid te z^tggrn omtrent het weer op Zondag. Het knn dien deg regenen maar het kon mot evenveel waarschijnlijkheid -Iroog en zonnig zijn. In bet gunstigste irevwd aal het weer <Wen dag niet beter zijn «Ion het bijv. giet eren is geweest. Met een verderen aèhtermtgaog zal echter moeten worden rekening gehouden. opruiming noodig wa* zal velen wel dui delijk zijn nu zelfs na deze inkrimping van den voorraad de handel nog zeer stroef is. Wat zou het geweeet zijn, zegt men, als do algchnelo voorraad had blij ven bestaan. Onverkoopbaar. In de groenten en aardappelen liep het deze week aanmerkelijk beter, al thans voor wat betreft de beste kwali teit. Vooral in bloemkool is het merk baar, dat de kwaliteit het doen moet. Mot prijzen van ruim 20.per 100 voor 1ste soort, kon 3e soort zelfs geen kooper vinden en moest naar de belt. Een toeken des tijds? Huize Callao. De inwijding van ka- pel. klooster en pension jn „Huize C'al- lao" zal plaats hebben op Vrijdag 1 Sep tember a.s.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1