H. M. PIERROT 73°- Zaterdagmorgen begint de bekende DONDERDAG* 10 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 OUDE VROUW DOOR VRACHTAUTO GEGREREN. Doodelijk ongeluk in Aalsmeer. Gistermorgen te ongeveer 11 uur is op den Oosteinderweg onder de gemeente Aalsmeer een ongeveer 60-jarige vrouw uit Sloten, toen zij uit een bus stapte en om dit voertuig heen liep, door een juist paa- seerenden vrachtauto overreden en gedood. V-M.V JONGETJE DOOR SPROEIWAGEN OVERREDEN. Op slag gedood. Op den Groesbeekschendwarsweg te Nij megen is gisternmiddag de 6-jarige W., die een voorbijrijdenden auto-6proeiwagen na liep, onder een der wielen geraakt en on middellijk gedood. JONGEN TEGEN DE TRAM GEBOTST. Van twee jongens, die van den Schelm- scheweg te Arnhem kwamen afrijden, reed er een Dinsdagavond in volle vaart tegen een juist passeerenden tramwagen van lijn 3. De bestuurder, die een aanrijding vreesde, stopte onmiddellijk, doch de jon gen reed pardoes togen de tram op. In ernstigen toestand is hij naar het gemeen teziekenhuis vervoerd, waar hij ter ver pleging is opgenomen. BOERDERIJBRANDEN. Woensdagmiddag is brand ontstaan in de boerderij van W. Niemeyer te Makkum gem. Beilen. Tengevolge van den VTij sterken wind en de groote droogte stond het ge- heele huis in korten tijd in vlammen. De brandweer uit Beilen moest zich door ge brek aan water beperken tot het nathou den van de belendende schuur, welke be houden bleef. De boerderij, waarin een groote voorraad hooi en landbouwwerk tuigen waren geborgen, brandde geheel af. Vrijwel alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Door onbekende oorzaak is gistermid dag brand ontstaan in de nog nieuwe boerderij van den landbouwer J. Wanders, gelegen bij het gehucht Euvelwegen, onder Heeze (N.-Br.). De brandweer was spoe dig ter plaatse doch kon bij gebrek aan water niets uitrichten, zoodat de schuur met den geheelen oogst, de stallen en het woonhuis, vrijwel gelijk met den grond werden gemaakt. Verzekering dekt de schade. De niet verzekerde inboedel had den de bewoners weten te redden. De po litie stelt een onderzoek in. BRAND OP EEN GASHOUDER. Gistermiddag was men bozig met het aioopen van een 3000 M3. groote gashouder op het terrein van de gasfabriek nabij het station te Nijmegen. Bij het snijden van den wand is vermoedelijk een vonk van het zuurstofsnijapparaat terecht gekomen in de olielaag, welke op het water om den gashouder drijft. Er ontstond een geweldi ge vlam van zes meter hoogte, die zich spoedig uitbreidde over een breedte van 100 meter. De brandweer van de gasfa briek was direct ter plaatse en was na een half uur het vuur meester. Er bestond groot gevaar voor een op 20 meter afstand gelegen gashouder van 2000 M3. inhoud, welke geheel met gas was gevuld. BRAND TE 0SS. Gisteravond is brand ontstaan in de ga rage van M. van Loosbroek in de Hout straat te Oss. Aan het krachtige ingrijpen van de brandweer is het te danken, dat de brand, die groot gevaar opleverde voor de omgeving, spoedig kon worden bedwongen. Een tweetal auto's werd een prooi der vlammen. MANUFACTURENWINKEL BIJEEN GESTOLEN. En geld voor de eerste onkosten. Eergieternacht is ingebroken ten huize van den koopman K. aan de Laander- straat te Heerlen. De inbrekers drongen door het uitsnijden van een ruit de wo ning aan de achterzijde binnen. Uit een cassette, welke op een tafel in het maga zijn stond, namen zij f 960 aan contanten mee, benevens 300 heeren-pullovere, 100 dames-pullovers en twee koffers, gevuld met verschillende stoffen, tot een totale waarde van f 1600. De inbrekers zijn verdwenen zonder een spoor achter te laten. FIETSENDIEVEN. Een bewoner van het Noordelijk stads deel te Rotterdam heeft gisteren de poli tie gewaarschuwd dat twee mannen met fietsen liepen te leuren, die zij tegen be denkelijk lage prijzen te koop aanboden. De politie is er in geslaagd deze twee man nen, den 42-jarigen A. v. d. D. en den 48- jarigen A. C. M. aan te houden. Zij heb ben bekend Zondagmiddag drie fietsen in Rhoon gestolen te hebben. De twee fietsendieven zijn in bewaring gesteld. LADE GELICHT. Dinsdagavond heeft een onbekende uit dc toonbanklade van den lederhandclaar F. M. van de Boeren Vischmarkt te Rotter dam een bedrag van 18 gestolen. Ver moedelijk is de dader een man die dien Afd. LEDERWAREN Jaarlijksche Opruiming. MddfSmOnSSl. 21, ld. 1293 Ziet heden de gereed pijnde Etalage en U staat versteld avond een paar veters heeft gekocht en bij zijn vertrek de winkeldeur heeft laten open staan, waardoor de waarschuwingsbei bui ten werking werd gesteld. POGING TOT 0MK00PING VAN EEN RIJKSAMBTENAAR. De dader gearresteerd. Op 4 Augustus j.l. kreeg een Rijksambte naar te Den Haag, die een klein salaris verdient, het aanbod van 3000 om een opgave te verstrekken van het 3e gedeelte notarieel Staatsexamen. Hoewel hij in behoeftige omstandig heden verkeerde, wees hij dit aanbod van d© hand en meldde dit feit aan zijn direc teur, die daarop aangifte deed bij de poli tie, met als gevolg dat gistermiddag de verleider gearresteerd is. VAN 1000 GULDEN BEROOFD. Nummer van het bankbiljet bekend. Een buitenman die Dinsdagavond te Rotterdam op stap is geweest, is ergens in de stad hij kan zich van zijn omzwer vingen niet veel meer herinneren van een bankbiljet van 1000 beroofd. Het nummer van dit biljet is A. J. 087214. Inlichtingen kunnen gegeven wor den op het politiebureau aan den Oppert. HIJ HAD EEN AUTO. Maar geen geld. Een paar weken geleden kreeg de Bel gische schipper De H., die met zijn schip in de Waalhaven te Rotterdam lag, bezoek van den 19-jarigen sohippersknecht J. H. de M., afkomstig uit Kruiningen, die hem vroeg, of hij ook bij hem in dienst zou kunnen komen. De schipper kende den jongen eenigszins en hij beloofde hem, in den namiddag met hem mee te gaan naar de stad, waar zij dan een andoren schip per zouden ontmoeten, die, naar De H. wist, wel een knecht zou kunnen gebrui ken. Inderdaad rijn zij 's middags naar de stad gegaan, hebben zij daar den anderen schipper ontmoet en heeft deze den jon geman in dienst genomen. Den volgenden morgen kwam schipper De H. tot de ontdekking, dat er den vo- rigen dag, tijdens zijn eiwezigheid, in rijn roef was ingebroken. Gestolen waren een gouden horloge met ketting, een porte feuille met f25.en de scheepspapieren Hij waarschuwde den justitioneelen dienst van de Rivierpolitie en deze trok op on derzoek uit. Al dadelijk hield men reke ning met de omstandigheid, dat de M. geweten had, dat De H., die alleen aan boord woont, een middag afwezig zou zijn. De M. bleek gesignaleerd te staan voor diefstallen, oplichtingen enz. dus de ver onderstelling, dat hij de hand in deze in braak zou hebben gehad, was niet zoo heel gewaagd. Men besloot hem eens te ondervragen en een rechercheur einc naar het schip van den kennis van De H.. bij wien De M. dien dag in dienst had moe ten komen. De M wne evenwel niet ver schenen. Na heel wat zoeken en wazen kwam men tot de ontdekking, dat hij in een kosthuis aan de Maaskade woonde. Daar bleek hij evenwel niet te rijn. Me neer was met een paar vrienden, met zijn auto op een kampeertocht Een paar dagen later kwam De M. van dezen tocht terug en terstond werd hij aangehouden. Hot. bleek, dat hij eigenlijk twee auto's had. Met den eenen wazen was hij een rit door Nederland gaan ma ken. De andere wagen Rtoud geparkeerd on een terrein aan de Waalhaven. De banken waren nit dien warren zenomen en vervangen door stroozakken. Als het mooi weer was, kampeerde De M. met ziin vrienden in dien tweeden auto. Met dezen wagen kon hii evenwel niet rrden, omdat hii zeen geld had om de wezenbolasting te betalen. Op de waag .hoe hij dan aan het geld was gekomen, voor de wezenbelasting en de benzine voor de anderen wagen, bleef hii het antwoord schuldiz. Het bleek voorts, dat De M. met 2 vrienden op stap was eeweest en naar een van die vrienden de TO-jarize A. v. B. vertelde, voor bet geld uit de zestolen portefeuille en voor het- bedrnz. dat. de/e vriend had ontvanzen, toen hij de gesto len ketting had beleend, het een en an der had zekoeht.. Toen het zez.elsehap in het Gooi kam peerde, bleek, dat bet. geld on was. Een van d© drie is toen naar Rotterdam ge gaan, om het zestolen horloge te belee- nen. Eenmaal te dezer stede ontzonk hem den moed en hij keerde per fiets en zon der geld naar het Gooi terug. De twee anderen hadden echter zijn terugkomst niet afgewacht, maar zij hadden ergens benzine geleend en daarmee waren zij op weg naar huis gegaan. Tn Oudewater was de benzine on en zij hadden toen den wa gen maar bij een boer gestald. Met vrachtauto's zijn zij meegereden naar Rot terdam. Hun kameraad had hen niet ge zien en hij zwierf eenzaam daar het Gooi. De vriend, die de kettinz bnd beleend, is eveneens aangehouden. De M. en hij zijn opzesloten. De derde vriend is inmiddels ook opgespoord en hij heeft verteld, waar het gestolen horloge was verstopt. Het horloze, de ketting en de leeze portefeuille benevens de scheepspapieren zijn in beslag genomen. SLACHTOFFERS VAN HET WATER. TWEE BADERS VERDRONKEN. Moeilijke maar vergeefzche redding. Dinsdagavond waren drie personen g*«n baden in de Zanderijvaart nabij den Til- tenberg te Vogelenaang. De 28-jarige on gehuwde B., uit de Zilk, die niet kon zwemmen, verdween plotseling in de diep te. Dit werd opgemerkt door zijn makker, de 36-jarige gehuwde R. uit Vogelenzang. Hoewel R. evenmin kon zwemmen, trachtte hij B. te redden, doch dexe klampte zich aan hem vast onder water, waardoor ook R. in de diept© verdween. De derde per soon, een visschor, die wei kon zwemmen, schoot onmiddellijk te hulp, doch nu klampten de beide drenkelingen zich aan hom vast. Er ontstond onder water een heftige worsteling, maar de visscher slaag de er in na eenige minuten de beide man nen uit het water te halen. Zij waren toen reeds bewusteloos. Onmiddellijk werd een dokter ontboden, die ruim l1/, uur kunst matige ademhaling heeft toegepast, even wel zonder resultaat. De beide mannen bleken overleden te zijn. Jongeman verdronken. Toen Dinsdagavond de 21-jarige P. te Domburg zich met zijn zuster in zee begaf om te zwemmen, werden beiden door een sterken draaistroom verrast. Het meisje riep om hulp en men mocht er in slagen haar te redden, doch P. werd door den stroom mede gesleept. Zijn lijk is kort daarna aangespoeld. Doodelijke val op den rand van een kano. Te Amerongen ie de 19-jarige bakkers knecht J. C. van Barneveld bij het zwem men in den Rijn verdronken. Na ongeveer drie kwartier heeft men het slachtoffer op gehaald. Pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, hadden geen resul taat. Schippersknecht overboord geslagen. Dinsdagavond is te Maarssen in het Mer- wedekanaal de schippersknecht Dekker uit Zuilen aan boord van het echip van schipper Heezik overboord geslagen en verdronken. Het lijk ia hedenmorgen opge haald. KIND TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Het 3-jarig dochtertje van den hoer M. v. d. B., wonende aan den Lijndordijk nabij Halfweg, is in oen onbewaakt oogonblik bij de ouderlijke woning in de Ringvaart geraakt en verdronken. ZIEKTE VAN WEIL IN ZWOLLE. STERFGEVAL IN NABURIG HATTEM. Reeds enkele dagen ging het gerucht, dat zich te Zwolle een geval men sprak zelfs van twee gevallen van de ziekte van Weil zou voordoen. Gistermiddag is komen vaat te staan, dat zich inderdaad te Zwolle een tweede patiënt bevindt, die door deze ziekte is aangetast, namelijk de heer R., die werk zaam is bij de Centrale werkplaateen der Ncd or land ach e Spoorwegen. De toestand van den anderen patiënt, den heer M., ambtenaar ter secretarie is vooruitgaan de. Gelijk bekend, hebben zich eenige da gen geleden ook in de omgeving van Zwolle enkele gevallen dezer ziekte voorgedaar, namelijk te Dalfsen en te Hattem. Het laatste geval betrof een arbeider, die bo terhammen had genuttigd, welke verpakt waren in een zakje, waaraan te voren rat ten hadden geknaagd. Dit slachtoffer is ten gevolge van de opgedane besmetting overleden. «TeL" 00K ROODVONK BIJ GARNIZOEN TE ARNHEM. Thans negen gevallen. Hot aantal roodvonklijders, die in het Militair Hospitaal alhier zijn opgenomen, ia gisteren met één vermeerderd en be draagt thans negen. De nieuwe j>atiënt is een militair van het oorps motorrijders uit Haarlem, die tijdelijk te Ede vertoefde ca daar ziek is geworden. Alle patiënten ma ken het goed en er doen zich geen com plicaties voor. Er zijn geen manschappen meer in observatie. DE VERDWENEN ENGELSCHMAN. Gisteren zijn een drietal inspecteurs van Scotland Yard uit Londen te Amster dam aangekomen, om een nauwkeurig on derzoek in te stellen naar het mysterie ran den verdwenen Engelsman Brooks. Mevr. Brooks houdt vol, dat het op Ter schelling gevonden lichaam onmogelijk dat van haar man kan zijn. Ia het wel het ge val, dan zou dfc heer Brooka zich in ge heel andere kleeren hebben gestoken. Zijn echtgenoote is de overtuiging toege daan. dat haar man nog leeft en voor let aan boord gaan van het schip ontvoerd is. Doch dit is weer moeilijk te rijmen :net de verklaring van den steward, die den Engolaohm&n aan boord gezien zou hebben. „Hot Volk" EEN WOESTELING. Mishandeling te Bussum. Dinsdagavond omstreeks 10 uur was de jongeman S. uit Bussum met zijn meisje op do Fransche Kamphoide. Plotseling werd hij aangevallen door een porsoon, dio hem onder den uitroep van: Ik- zoek er nog meer, een snijwond toobraoht in de linkerzijde en een in den rechter arm. Daarna nam hij over het rijwielpad de vlucht. S. stelde zich onder behandeling van sijn huisarts, die de wonden heeft ge hecht. Inmiddels kreeg de politie mededeeling, dat iemand openbare schenuis der eer baarheid pleegde tegenover twee dames evenee"hs op de heide. Zijn signalement dat, zooweld oor S. als de dames was op gegeven, was zeer vaag. Een uur later wist de politie echter iemand aan te hou den, die een recidivist is op dit gebied, De man bleef ontkennen. Er was echter op de plaata van de aan randing van 8. een zakmes gevonden, dat nog bebloed was. Een dergelijk zakmes had ook de aangehoudene in zijn bezit go- had. Deze, de 48-jarige W. uit Huizen had ook een fluitje bij sijn aanhouding bij zich. 8. had beweerd, dat de man onmiddel lijk na den aanslag op een soort politie- fluitje had geblazen. Gisterochtend ia de man door de mand gevallen, wat den aanslag op 8. aangaat Hij werd 's middags voor den officier van justitie te Amsterdam geleid, verdacht van poging tot moord. RELLETJES TE HAARLEM. Tusschen fascisten en communisten. Dinsdagavond hebben tijdens het défilé van de talrijke katholieko vereenigingen en organisaties voor het paleis van Z. H. Exc. don Bisschop van Haarlem eenige relletjes plaats gehad tusschen fascisten en communisten. Met hot défilé als zoodanig hadden zij echter niets uit te staan. Op het eindo van do Groote Houtstraat, dus kilo meters verwijderd van do plaats waar hot défilé plaats vond, waren fascisten en com munisten aan het colporteeren, begeleid door een groote menigte. De politie, onder leiding van een inspeo- teur, joeg de demonstranten met de blanke sabel uit elkaar. Bij het kringhuis van de fascisten op hot Spaarne ontstonden op nieuw strubbelingen, waarbij de politie met gummistok en blanke sabel de orde moest herstellen. Daarna hebben zich geen onge regeldheden meer voorgedaan. EEN wUNIF0RMVERBOD" OMSTREEKS 1400. Het gezegde, dat er eigenlijk niets nieuws onder do zon is, wordt eiken nag opnieuw bewaarheid. Zoo nu weer met het uniformverbod, dat de regeoring, na goed keuring van het daar toe roods ingediende wotaontworp door de Staton-Generaal, in staat zal stellen aan hot j>nradcspolletjo mot uniformen, door verschillende politieke groepeeringen naar buitenlands voorbeeld opgezet, een einde te maken. Reeds omstreeks 1400 werd het gilde dor wevers te Leiden, dat, naar het schijnt, de openbare orde- dreigde te verstoren, door de stedelijke overheid mot een soortgelijk verbod gestraft. Hierover schrijft P. J. Blok in zijg Ge schiedenis eener Hollandsche Stad het vol gende „Hetzelfde doel had het verbod voor „de woelige wevers en vollers an euioh gheselacap elc mit anderen te maken als tzamen te draghen oaproene, rocken of ander deedinghe, hoe dat ghenoomt mach wesen." Alleen de vier gezworenen en vier bloed verwanten mochten in het oog vallend ge lijke kleoding dragen." Do „woelige wevers" van thans wonen echter niet allocn in Leiden, dooh door het geheele land. En hot aangekondigde verbod van 1933 steunt medo op gelijken grond als dat van vijfhonderd jaren geleden; de pakjes wei kon uitdagend en lokken relletjes uit. RECHTZAKEN VERDUISTERING VAN 41.000. Kassier van Boerenloenbank staat terecht Do 39-jaxigo smid en kassier dor Boo- renleonbauk L. J. van li. te Sohalkw ijk (gedetineerd) stond terecht wegens ver duistering van 41.000 ten nadoele dor Boerenleenbank te Schalkwijk. Verdachte had in de jaren 1929 tot 1933 versohillende bedragen verduisterd, in to taal 41.000 en drie valsohe kwitanties geschreven om er de verduisteringen moe te bedekken, welke hij getoond had aan het bestuur der Boerenleenbank en aan den inspecteur der Raiffeiiwnbank. In een spaarbankboekje had hij ook geknoeid. Ook had bij in de administratie der On derlinge Bran da ss u ran tie geknoeid, osn geld in handen te krijgen. Verdachte beeknde al hetgeen ten lasto gelegd was. De president dood voorlezing va* het rapport der commissie v»n voor lichting. In dat rapport stond vermeldt, dat verdacht© zeer zorgeloos en lichtzin nig geleefd had. Verdachte was zeer koop. ziok en kocht maar raak. Zijn vrouw poog de wol eens te remmen, maar dan reide verdachte„het kan er wol vanaf". Vor- doaht© was goedgeefs en behulpzaam, maar kende geen grenzen. Hij haalde allo uitgaven door elkaar. Op do vermaning«-n van zijn vader, die hom meermalen reide dat hij hooger vloog dan zijn vleugels toe lieten, sloeg verdachte geen acht. Verdachte vestigde bij zijn verhoor er de aandacht op dat de controle bij de ben- ken niet voldoende was geweest. De president wilde hem dat toegeven, zelfs aannemen dat het verkeerd was dat verdachte tot kassier benoemd werd, die toch geen weldoende opleiding daarvoor gehad had en te zwak waa om een derge lijke positie te bekleeden, maar dit ont sloeg toch verd. niet van zijn verantwoor delijkheid, aklus de president. Ala getuigen werden gehoord twee land bouwers, wier namen waren gebruikt op dc velsche kwitanties; tij zeiden, niets wan hun spanrlwinkbookj© te hebben opge. vraag*! in den tijd, welko op de kwitanties wa« aangegeven; de inspecteur \*ui do Centrale Raiffeieenbank te Utrecht, dio mededcolingen deed over zijn onderzoek, de penningmeester dor Onderl. Brand waarborgmij., dio zoide, dat hijzelf al oens 5000 bijgepast had, en verd. ten nadeel® van de Onderlinge 19.000 had verduis terd, en de voorr. der Boerenleenbank, dio mededeelingen deed over de verhouding tusschen het bestuur der bank en verd. De Officier mnd in zijn requisitoir, dat verd. betrekkelijk geraffineerd had ge handeld, ging de verschillende verduiste ringen en falsificaties na, memoreerde, dat verd. zich royaal betoonde om daardoor den schijn te wekken, dat hij het goed doen kon en vroeg een jaar en ze» maan den gevan genist raf. Verd. zeide, dat van het geld nogal een en ander terecht zal komen. Tienduizend gulden is gestort door de borgen. Zesdui zend gulden kwam al bijeen door verkoop van verdachte's inboedel. Achtduizend gul den heeft verd. nog aan vorderingen la- goed. Bovendien zal void's huis verkocht) worden. Hij heeft wan s-lles afstand ze- daan ten gunste vnn de benadeelde licha men. De verdediger, mr. Pfnff zeide, dat ver<L een onrustig leven gehad heeft, bang, dat alles uit zou komen. Hoezeer wne li ij opgelucht toen hij allee had bekend. IIij hoeft leed over zijn familie gebracht hij heeft van alles afstand gedaan zoodat hij «Hes verloren heeft, zijn positie, zijn geld, alles. Deze man, die bovendien niet sterk is, is reeds zwaar gestraft, maar pleiter wilde, dat hem nu verder een matige vrij heidsstraf zou worden opgelegd, deel» voorwaardelijk met een la«ig»-n proeftijd. De uitspraak werd bepaald op 22 Aug. des morgens kwart vóér tien. bi PASS Nu Heel gemakkelyki OP: PASS» EN - OPPASSEN. Denkt U deer een echter het »twur ven auto, motor of Het» 7 DE AVONTUREN VAN PR0FJE EN STRUISJE. 153. Aan boord van het luchtschip waa alle denkbare luxe en toen het avond werd, hoefde men niet te landen, maar werden in de cabine de bedden opgezocht Dat was iet» nieuws voor Prof je, en hij maakte het zich graag gemakkelijk in dc veeren, zoo hoog in de lucht. Blapon Icon hij overal, dat 'waa nogal gemakkelijk. Het duurde niet lang of zijn gesnurk overstem de het geronk van do motor. 154. Na ©en paar dagen kwam Zuid-Ame- rika in zicht en keken alle poaaagiern vol belangstelling naar beneden. Op het veld waar geland zou worden atond het vol menschon, die allemaal wachtten op d® aankomst van de Zeppelin. Een heclrboet matrozen «tonden klaar om de touwen te pakken en er was een gejoel dnt je lieole* maai hoog in de lucht kon hooren.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7