24ste Jaargang MAANDAG 7 AUGUSTUS~I933 No. 7578 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BEPERKING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. VOORNAAMSTE NIEUWS. PREiBDRO £eid<vohe 0oti/z>cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geiiiustreerd Zondagsblad S oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewono Adrertentiën 30 cent per reze) --tipv. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt ,.k het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 80 woorden, waaHn be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen ZALIGHEID IN DEN HEER Reeds sinds eenige jaren hebben Wij, Beminde Geloovigen, bij verschillende gelegenheden U gewezen op de zéér na- deelige gevolgen voor geloof en zeden, waaraan onze katholieke jongemannen in de neutrale sportbeweging -worden blootgesteld. Wij hebben daaraan toe gevoegd den innigen wensch, dat Onze katholieke jeugd haar sportbeoefening zou gaan brengen in katholiek verband. Dat verlangen hebben Wij met aandrang herhaald in Vasten-mandementen, op Katholiekendagen, en andere voorko mende gelegenheden. Ondanks Ons vermanend woord, ge rugsteund door de encycliek van onzen roemrijk-regeerenden Paus Pius XI over de christelijike opvoeding: Divini illrus Magietri, staan Wij nog steeds voor het ontstellend feit, dat een zéér groot ge deelte van Onze katholieke jeugd in de- een de noodige volgzaamheid weigert. Wat erger is: Wij moeten constateeren, dat vooraanstaande Katholieken, die in het katholieke, politieke en vereenigings- leven een voorname plaats innemen, hun leiderstalenten, hun sympathie, hun geld, in dienst stellen dér neutrale sportbe weging; dat mede door hun schuld de neutrale sport nog hoogtij viert, ter wijl de katholieke, door Ons gewilde sportbeweging door dergelijke katho lieken -wordt geminacht en tegenge werkt. Dit voorbeeld van hoogerhand heeft eijn verkeerden invloed op onze jonge ren niet gemist. Terwijl het betrekkelijk zeldzaam voorkomt, dat een katholieke jongen zich aansluit bij een andere ver boden jeugdorganisatie, wordt juist in de sport het katholiek verband om de geringste reden verbroken. Het is geen zeldzaamheid, dat bestuursleden van ka tholieke sportvereenigingen om een tech nisch meeningsverschil hun leden in neu traal verband brengen. Een protest van de ouders blijft achterwege, omdat zij de groote gevaren van neutrale sport vereenigingen voor geloof en zeden niet schijnen te kennen ófwel niet schijnen te achten. In dit herderlijk schrijven brengen Wij U daarom opnieuw die gevaren onder het oog, en Wij wijzen er U op met alle nadruk, dat in de neutrale sportvereeni gingen groot gevaar bestaat voor Mis- verzuim op Zondag; gevaar ook voor gemengde verkeering, die bij wedstrijden en feestavonden zoo gemakkelijk wordt aangegaan. Wij waarschuwen U voor het neutrale, om niet te zeggen gods dienstloze milieu, waarin onze jongens en meisjes in de neutrale sportvereeni gingen verkeeren. Los van iedere gees telijke leiding, zullen zij straks misschien vijandig tegenover him Priesters komen te staan; en laat het dan misschien zóó ver niet komen, zéér zeker kan de principieele katholieke opvoeding, waar aan onze jeugd thans meer dan ooit be hoefte heeft-, in een dergelijk neutraal milieu nooit tot haar volle recht komen. Daarom B. G., doen Wij opnieuw een ernstig beróep op U allen, om U eensge zind ook in dezen achter Uw Bisschop- Tien te scharen, en allen sa-men te wer ken, om een einde te maken aan de wan toestanden, waaronder de katholieke sportbeweging te lijden heeft. Dié beroep geldt op de eerste plaats Onze Geestelijkheid. Zij zullen in hun onderrichtingen, bij hun huisbezoek, op vergaderingen blijven waarschuwen te gen de neutrale sportbeweging; zij zul len de ouders erop wijzen, dat zij in hun plicht te kort schieten, wanneer zij hun kinderen het lidmaatschap dezer neutrale vereenigingen toestaan; zij zullen hun parochianen dringend aansporen, om iederen vorm van steun en van leiding aan de neutrale beweging te ontzeggen, en bun sympathie over te dragen naar de ééne, door Ons gewilde katholieke sporbbeweging, dat wil zeggen: alleen naar de kerkelijk goedgekeurde sport vereenigingen. Meer bijzonder leggen Wij aan de Di recteuren der Jeugdorganisaties, Jongen Werkman, Boerenstand, Middenstand, St. Jozef8gezellen den plicht op, om aan hun leden nimmer het lidmaatschap van een neutrale of van een niet Kerkelijk goedgekeurde sportvereeniging toe te staan. Wij doen een beroep op de ouders. Zij hebben den strengen plicht, om aan hun kinderen het lidmaatschap der neutrale vereenigingen te verbieden en hen af te houden van iedere club, die zich niet wil plaatsen onder kerkelijke leiding. Wij "doen een beroep op de katholieke school-be Sturen, om met al de hun ten dienste staande middelen te waken, dat nóch de leerlingen der Lagere- noch die der Middelbare scholen het lidmaatschap van een neutrale sportvereeniging aan vaarden. Wij vragen Onze Stands- en Onze Vakorganisaties, dat zij ziah zullen spie gelen aan het voorbeeld van anderen, om tot het besef te komen, dat zij veel meer dan tot nog toe de katholieke sportbeweging, zoowel moreel als finan cieel, dienen te steunen, in het besef, dat die steun ten slotte weer aan hen zelf ten goede komt. Daarnaast vragen Wij aan de katho lieke pers, om aan de principieele Sports beweging de plaats te geven, die haar toekomt. Ten slotte doen Wij een dringend be roep op al onze Katholieken, om zich in geen enkelen vorm in te laten met een sportbeweging, die verderfelijk is voor Onze katholieke jeugd, en die daar om streng door Ons wordt afgekeurd. Hun belangstelling voor de sport moe ten zij ten volle schenken aan de wed strijden der eigen katholieke vereenigin gen. Het is dan ook vanzelfsprekend, dat geen enkel Katholiek nog langer een lei dersfunctie in de neutrale beweging mag blijven bekleeden of zal aanvaarden, maar ook hierin aan de jongeren een voorbeeld zal geven van kinderlijke ge hoorzaamheid. Dan eerst zal Onze jeugd gaan besef fen, welke groote belangen voor hen op het spel staan. Dan zal die jeugd beter dan tot nog toe den pliaht begrijpen, om zich van de neutrale beweging in iederen vorm verwijderd te houden. Dan zal langzamerhand Onze innige wensch verwezenlijkt worden, dat door steeds groot-er wordende eenheid de ka tholieke sportbeweging tot hoogen bloei worde gebracht. Wij verwachten, dat de leiders in Onze katholieke sport-be- weging al -het mogelijke zullen doen om die noodzakelijke eenheid te bevorderen en te bewaren. B. G. Wij hebben gemeend, dit ernstig woord tot U te moeten richten in het belang Onzer jeugd. Wij vertrouwen, dat dit beroep op U niet tevergeefs wordt gedaan, en dat al Onze katholieken de handen ineen zullen slaan, om de ka tholieke sportbeweging in al haar gele dingen te brengen op het peil, waarop zij kan en moet staan, en Wij rekenen er op, dat dit schrijven aanleiding moge zijn, om allen steun, in welken vorm ook, te ontzeggen aan de neutrale beweging, en aan de sportvereenigingen, die niet kerkelijk zijn goedgekeurd, omdat het lidmaatschap daarvan dóór Ons gevaar lijk wordt geacht voor Onze katholieke jeugd. En zal dit Ons gezamenlijk herderlijk schrijven in alle tot Onze Kerkprovincie behoorende kerken, alsmede in de kapel len, waarover een rector is aangesteld, op Zondag 6 Augusbus a.s. onder alle vastgestelde H.H. Missen van den pre dikstoel worden voorgelezen. t J. H. O. JANBEN, Aartsbisschop van Utrecht, t P. W. A. HOPMANS, Bisschop van Breda, t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. Gegeven te Utrecht, 16 JuH 1933. vloeden, dat de criffis-zravelwe-t meer aan haar doel zal kunnen beantwoorden, t.w. dat de melkveehouders zooveel mogelijk voor him melk een prijs zullen ontvan gen, die de onmisbare productiekosten dekt. Tevens beoogt de beperking dat de prijzen van melkvee en slachtvee op een meer redelijk peil zullen worden go- bracht, hetgeen ook noodig is om de Crisis-Varkenswet beter aan haar doel te kunnen doen beantwoorden. In verband met de in dit opzicht, sa mengaande belangen van zuivelbereiding, rundveehouderij en varkenshouderij, eijn behalve de voorzitter, in het bestuur dor Centrale twee leden aangewezen, die eveneens leden van het bestuur der Ori- sis-Zuiveloentrale zijn; twee leden zijn tevens bestuursleden der Noderlandscho Varkensctrale, terwijl het vijfde lid meer in het bijzonder als practisch veefokker is benoemd. Intusschen heeft de Commissie tot V Een feit en een verwachting Naar aanleiding van een Bisschoppe lijk Mandement wezen we er onlangs op, dat het verkeerd is, om dat heel ©maal niet op zichzelf en geheel op anderen van toepassing te brengen. En zeer ver werpelijk is het, om uitspraken van Pausen en Bisschoppen te misbruiken en er anderen liefdeloos mee te slaan, terwijl men zichzelf daarbij voornaam op een hoog en onaanvechtbaar standpunt stelt. Zóó zullen wij niet oommentarieeren het gisteren in do kerken voorgele zen Bisschoppelijk schrijven. Wij willen naar aanleiding hiervan al leen een feit constateeren én een ver wachting uitspreken. Het feit, dat het geheele Episcopaat in een afzonderlijk schrijven als zijn uit drukkelijk verlangen uitspreekt, dat do Katholieken de sport beoefenen alléén in Kerkelijk goedgekeurde vereenigingen. Dit feit móet tot nadenken stommen! Niet voldoende zijn vereenigingen van Katholieken. Omdat daarin voor geval len van godsdienstigen en moreelen aard geen gezag hebbende leiding is, en ook omdat zóó niet de ook voor de Katho lieke sportbeweging noodzakelijke één heid kan bestaan. Het Kerkelijk Gezag wenecht Kerkelijk goedgekeurd vereeni gingen. Aan dit feit verbinden wij do stellige verwachting, dat de Katholieken, die tot heden anders hebben gehandeld in zake de sportbeweging, nu toch zeker wel zich geroepen zullen achten, om de aanwijzingen in deze van het Kerkelijk Gezag te volgen om eensgezind met anderen te streven in eenzelfde richting en naar eenzelfde doel. Zeker mag dit worden verwacht van die Katholieken, wier arbeid op ander terrein, en ook op het terrein van de sport zelf in het ver leden, respect vraagt een respect, dat nu niet langer voor velen overschaduwd moge blijven AFZET VAN ZUIVEL- EN MELKPRODUCTEN. De melkveehouders moeten hun onmis bare productiekosten kunnen dekken- VLEESCH WORDT DUURDER. Bij beschikking van 2 Augustus 1933 heeft de minister van Economisohe Za ken het bestuur der Crisis-Rundvee-cen- trale benoemd, zoodat deze Centrale, waarvan de formeele stichting op 28 Juni van dit jaar plaats vond, tihans hare taak den rundveestapel te beperken kan ter hand nemen. De bedoeling dezer beperking is meer kansen te scheppen, dat voor zuivel- en melkproducten afzet zal worden verkre gen. Daaruit zal tevens hebben voort te voorbereiding van de oprichting der Cri- sis-Rund veeoen trol e na daartoe bekomen Iministerieele machtiging een rundveetel- lling doen houden en gegevens omtrent fhet Nederlandsche veehoudersbedrijf naar den toestand op 1 Juli 1933 doen verza melen. De veehouders hébben, enkele schaar- ®che uitzonderingen daargelaten, op zeer te waar dec ren wijze medegewerkt tot het doen slagen van deze telling, welke de Crisis-Rundveeoentrale do noodige gegevens ter beschikking stelt, welke zij behoeft als uitgangsmateriaal voor ver dere voorstellen aan de Regeering. De Regeering hechtte haar goedkeu ring aan de instelling van cone heffing op rundvee, benevens aan de haar aan geboden voorstellen betreffend den eer sten te zetten stap op den weg der rundveebeperking. Zal een heffing den prijs van vlecsdh voor den verbruiker eenigermate verboo- gen, men mag niet uit het oog verlie zen, dat tot dusver do daling der voe- dingsmiddelenprijzcn veel vorder is ge gaan de daling der prijzen betreffend de overige ondordeolen van levensonder houd, steunend op den gang der sala rissen en loonen. Uit dien hoofde is oene verhooging der vleeschprijzen dan ook ten volle verdedigbaar te achten. Dat neemt niet weg, dat, indien eeno andere bron te vinden ware, uit welke de kosten van deze steunverleening aan het vee- houdersbedrijf bestreden konden worden, de Regecring de heffing uiteraard door oenen anderen maatregel zou hebben vervangen. Eerlang zal aan de veehouders gele genheid worden gegeven overtallig vee aan den Crisis-Rundveeoentrale te leve ren, welke instelling harerzijds, de be moeiingen der Commiesio van voorberei ding voortzettend, voorbereidingen heeft getroffen om de overtallige dieren, voor zooveel mogelijk, tot waarde te brengen. Voorts wordt aan den Centrale een uit gebreide en veelzijdig samengestelde oommissie van advies teT zijde gestold, in welke als Regeeringsadviseurs zitting hebben: Mr. F. J. Lietaert Peerboltc, directeur-generaal van de Volksgezond heid en prof. dr. H. C. L. E. Berger, di recteur van het Veeartsenijkundig Staats toezicht. Zulks is een gevolg van de over weging, dat met de rundveebeperking verschillende vraagstukken en belangen, de volksgezondheid en de gezondheid van den veestapel ten nauwste rakend, samenhangen. In overeenstemming met het algemeen gevoelen in landbouwkringen beschouwt het bestuur der Crisis-Rundveeoentrale het niet alleen als zijn taak den rund veestapel te beperken, doch tevens, te pogen die beperking aldus te doen ge schieden, dat een betere en gezondere veestapel overblijft. Op grond van deze overweging hebben in de oommissie van advies als loden zitting personen uit alle provinciën des lands, in verband met de van gewest tot gewest verschillende toe standen, hetgeen vertegenwoordiging van elke pr<*vincie door één of meer verte genwoordigers in de commissie van ad vies wenschelijk deed zijn. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. BUITENLAND. Diplomatieke stappen van Frankrijk en Engeland te Berlijn wegens de Nozi-acti* in Oostenrijk. Afzonderlijke interventie van Italië, (lete blad). Een stakingt moratorium in de Vereen. Staten afgekondigd, (lete blad). De F ran sc be vlieger» Code* en RoscF hebben den Oceaan overgestoken van New York naar Parijs en vliegen verder, waar. schijniijk naar Karachi om het lange-af. stand-record te breken. <Luchtvn Sdo biud> Gedrang naar de stratosfeer. (Loohtv^ 2de blad). BINNENLAND. Zaak en doel der crisis-rundvee-centraJe. (lete bLad). Een import-monopolie voor den invoer van fruit (4de blad). Pastoor J. M. H. Spoorman te den Hoorn is overleden. (Kerkm, lete bLad). Leidsch student gedood bij oen auto ongeluk tusschen Domburg en Vllssingen. (Gem. Ber., 3de blad). Verschillende ernstige verkeersonge vallen. (Gem. Bor.,3de blad). Valsche bankbiljetten als loterijprijs ui' betaald. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De R. K.N. A. U.-kampioenschappen te Heemstede. Internationaal concours hippique In het Stadion te Amsterdam. Twee wereldrecords verbeterd bij de ath. letiekwedstrijdcn te Breslau. Berger wint van Jonath. West-Duitichland wint de atletiek wedstrijden van Nederland. I Donkersteeg, Lelden, Telefoon 1322 i0®2STEUNSCHOENEN EN HET LEED IS GELEDEN 1 CRISIS-RUNDVEECENTRALE. D© minister van ocoonomiscbe zaken hooft benoemd: 1. in hot bestuur van do Crisis-Rund veeoentrale: a. tot leden P. J. van Hno- ren te Tilburg; ir W. de Jong te Arn hem; N. S. Kingma te Boksem bij Leei»- warden; H K. Koster te Wieringerwaard H. Tromp van Holst te Utrecht en A. van Wijnen te Gouda; b. tot voorzitter IL Tromp van Holst te Utrecht 2. tot directeur der Crisis-Rundveecen- trale: S. van Zwanenberg te 'o-Graven- hage. VEILIG VERKEER. ,,In den bocht paaseeren. dat ia mist Omdat 't uitzicht dan belemmerd ia".

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1