DR. SEIPELS LAATSTE DAGEN. die bij UW dagblad aaverteeren MAANDAG 7 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE tuuKftrtT VIERDE BLAD PAG. 12 LISSE. Ergerlijke dierenmishandeling. Op aangifte van een lid dor Dierenbescherming is door de gemeente-polifcie te Lisse heden proces-verbaal Opgemaakt tegen den vee houder de W. aldaar, terzake ergerlijke dierenmishandeling. Twee zijner koeien had hij, ter voorkoming van z.g. uitmelken van ander vee een houten pen door het neusbeen gestoken voorzien van spijkers aan weerszijden om het uitvallen te belet ten. De ter plaatse gevestigde dierenarts constateerde mede het feit. Werkloosheid. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier staan ingeschreven 184 werkzoekende personen. Dit aantal is weer stijgende in vergelijking met verleden week. Rijwielplaatjes. - Bij de dienstgeleiders der Belastingen, alhier, zijn 230 aanvragen binnengekomen voor een kosteloos rijwiel plaatje. Voor dit dool worden geen zittin gen meer gehouden, zoodat men zich thans heeft te wenden tot den ontvanger te Ilil- legom om een kosteloos rijwielplaatjo to bekomen. Naar wij vernemen zal spoedig een con trole worden gehouden op de rijwiclplaat- jos. Men zij gewaarschuwd. Gunning. Het bouwen van een Geref. Kerk alhier, is na gehouden aanbesteding gegund aan den heer W. Giltejes, aannemer te Broek op Langendijk. Het bouwwerk staat onder architectuur van den heer W. J. Dirkma-n te Broek op Langendijk. De heer Westhof, oudste der comman danten, bracht dank aan de commissies, doch voornamelijk aan de heer Turion, voor het werk dat hij op zich had geno men voor do regeling dezer wedstrijden. fc>pr. wenschle de heer Turion hiermede geluk. Nadat do heer Turion nog een slot woord gesproken had, oen woord van dank aan allen, die in zijn werk hadden bijge staan, verklaarde de heer Turion deze wedstrijden voor beëindigd. NOORDWIJK Lid van den Raad. Naar wij vernemen heeft de heer J. G. van Eeden, die door den voorzitter van het centraal stembureau was aangewezen als opvolger in den Raad van den heer C. \V, Alkemade, zijn benoeming als lid van den Raad aangenomen. Bezuiniging. Indertijd is het gemeente verslag, dat de gemeenten jaarlijks moesten opmaken, uit bezuinigingsoverwegingen afge schaft. In de p'aals daarvan zouden eenige gegevens treden, die de gemeentebesturen moesten inzenden aan het Centraal Bureau voor de statrstiek. Deze hebben intusschen een zoodanigen omvang aangenomen, dat het opmake.i daarvan voor vele gemeenten veel meer arbeid en tijd kost dan het opmaken van het vroegere gemeenteverslag. Het gemeente bestuur van Strijen heeft daarin aanleiding gevonden een uitvoerig gemotiveerd schrijven te zenden aan den directeur-generaal van het centraal bureau voor de statistiek. Af schrift daarvan is toegezonden aan alle ge meentebesturen met verzcek adhaesie aan dat schrijven te willen betuigen. B. en W. van Strijen meenen dat als de door het cen traal bureau voor de statistiek opgestelde vragenlijsten nauwkeurig worden beantwoord, dit zooveel werk zal veroorzaken, dat hier mede bij de bepaling van ae sterkte van net Secretarie-personeel ernstig rekening zal moe ten worden gehouden. Het gemeentebestuur van Strijen is voorts van meening, dat vele gemeentebesturen de gestelde vragen eenvou dig negeeren of onvoldoende of onjuist be antwoorden, zoodat het centraal bureau uit dien hoofde over een aantal gegevens be schikt, die met de werkelijkheid niet over eenkomen. Tenslotte komt het gemeentebe stuur van Strijen tot de conclusie, dat de tijd die bedoelde werkzaamheden vorderen omge keerd evenredig is aan het gemeenschapsbe lang, dat er mede wordt gediend, en verzoekt de vragenlijsten zoodanig te formuleeren, dal het beantwoorden er van voor de gemeente besturen niet meer arbeid met zich brengt dan voordien verricht moest worden voor het opmaken van het gemeenteverslag. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Nachtelijk bad. Zaterdagavond omstreeks elf uur wer den do bewoners van de Julianastraat op geschrikt door hot geroep: „onder do Postbrug ligt iemand te water." Voorbij gangers hadden onder de brug hulpgeroep gehoord, in een ommezien verdrongen zich tal van personen op on in de omgeving der brug om hulp te bieden. Wat bleek het geval? Een dame en een heer waren met een kano aan het spelevaren tob plots de ontgoooheling kwam. Onder de brug sloeg het ranke vaartuig om en beiden ge raakten te water. Door omstanders werd het tweetal weldra op het droge gebracht. Druipnat stonden zij in het nachtelijk uur op den oever. Toch bleek dit voor hen geen beletsel, om een kwartier later met het natte pakje, weer in het bootje te etappen cn een reisje naar de Brasemor- meer te aanvaarden. Tegen een hek gebotst Zondagmor gen omstreeks half tien had in wijk Hoorn tusschen twee auto's een ernstige aanrij ding plaats. Een der ante's bestuurd door C. v. d. Z. uit Den llnag. ontmoette op zijn weg een koppel wielrenners. De be stuurder wilde hiervoor uitwijken, doch kwam daardoor in botsing met een uit tegenovergestelde richting komende auto, bestuurd door R. C. te Lonneker. De bot sing was zoo hevig, dat de Haagsohe auto tegen het ijzeren hok opreed staande voor het perceel van den heer v. Noot, da„ daar door vrijwel werd vernield. Beide auto's bekwamen zware materieele schade en moesten door een kraanwagen worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Personalia. Voor het examen Hoofd acts zijn geslaagd de heeren J. v. d,. Berg en L. v. d. Zanden. Speldjesdag. De opbrengst van de gehouden speldjesdag ten bate van de stichting ..Valkenheide" bedraagt precies 100.— Melkwagen omgetuimeld. Door de be stuurder van een luxe auto werd in de Pr. Hendrikstraat een melkwagen van den melkventer den Hollander aangereden. Ongeveer 80 liter melk ging verloren. De bestuurder was echter zoo coulant de waarde van de verloren melk terstond te betalen. Aanrijding. In de Hoorn nabij de garage van Gorkum had een zeer gecom pliceerd verkeersongeval plaats, waarbij niet minder dan 5 bestuurders waren be trokken. Vanuit de richting Leiden kwam de melkhandelaar Nagtegaal met zijn ge span, wagen met daarvoor gespannen paard rijden. Achter N. reed een luxe auto. N. moest links uithalen voor een rechts van den weg stilstaande auto. Ook de achter hem rijdende luxe auto wilde gelijktijdig deze stilstaande auto passeeren. De ruimte leek echter te gering, zoodat hij de melk wagen van N. aanreed. Het paard begon daarop te steigeren en kwam dwars over den weg te staan. Op hetzelfde moment naderde uit die richting 2 luxe en 1 vracht auto's. Twee eerstgenoemde bestuurders wisten gelijktijdig te stoppen, doch de be stuurder der vrachtauto reed boven op deze twee voor hem uitrijdende wagens, die door den schok over het trottoir reden en daarna vlak voor de melkwagen tereoht kwamen. Het verkeer werd finaal afgeslo ten. Gevolg was een flinke scheldpartij der diverse bestuurders, waaraan de poli tie spoedig een einde maakte. Alle be stuurders bekwamen materieele schade, die ten slotte tooh waarschijnlijk onder- ling zal worden geregeld. Mond- en Klauwzeer. Tn onze ge meente doen zich weer verschillende ge vallen van mond- en klauwzeer voor. Over het geheel schijnt de ziekte echter niet van kwaadaardig karakter te zijn. BODEGRAVEN. Personalia. Voor het examen Hoofd- acte is gisteren geslaagd de heer A. Kooij LEIDERDORP. Personalia. Voor het examen En- gelsch L. O. is geslaagd de heer K. C. Bohinkel. WOERDEN. Seriewedstrijden V.E.P. Gisteren hadden de finales der verschillende af- deelingen plaats. In afd. 3 wist E.S.T.O. I uit Bodegraven beslag te leggen op de eerste prijs ('n groote Lauwerkrans) door U.N.I.O. I uit Oudewater op overtuigende wijze met 61 te kloppen. V.E.P. II hield de eerste prijs, bestaande uit 'n fraaie be ker, in Woerden door in afd. 2 de Alpheu- sohe Boys met 30 te slaan. Gespeeld op 't heetste gedeelte van den dag bood deze wedstrijd overigens niet veel fraais. V.E.P. I kon 't in de eerste afd. tegen U.S.V. (Montfoort) niet verder brengen dan 'n 22 gelijk spel. Bij loting bleken de Montfoorters de gelukkigen en kwamen zij in 't bozit van de schitterende beker, uitgeloofd door mevr. de wed. Waltz van oafé Neuf. De warmte in aanmerking ge nomen, werd er nog 'n aardige parttij voetbal gedemonstreerd. Beide partijen gaven elkaar weinig toe cn de uitslag geeft o.i. de verhouding wel weer. 't Tem po was vanzelf niet erg hoog, maar er werd heel aardig gecombineerd en van 't begin tot t' eind gaven de partijen zich. In 't begin is V.E.P. even sterker en ver schillende aanvallen worden op 't U.S.V.- doel ondernomen. Öoholtten schiet een maal 'n geheide kans hoog over.. Bennink knalt tegen de paal, zendt onmiddellijk weer 'n sohot in, dat dc keeper fraai stopt. Aan de overzijde krijgt Everwijn 'n paar lastige ballen van de linksbuiten te verwerken. Vele V.E.P.-aanvallen worden door de rechtsbuiten opgezet, die verschil lende van z'n fraaie voorzetten ziet ge mist. Een paar zuivere schoten van hem worden onderschept. Ook de M.S.V.-voor hoede mist verschillende kansen. De eerste helft eindigt doelpuntloos. Kort na rust zot v. Kleef een cornor hoog voor doel. Een minuut later speelt do M.S.V.-links- buiten zioh vrij en zendt 'n hard sohot in dat doel treft 11. V.E.P. pakt de zaken wat steviger aan. Scholten schiet hard van verre afstand in, maar de keeper stopt. Fortuin mist 'n opgelegde kans door naast- schieten. 'n Schot va.n Smits jr. treft ook goen doel, Een kwartier voor 't einde door 't missen van een der V.E.P.-verdedigers is 't 21. Montfoort juicht reeds, maar 1 minuut voor 't eindsignaal lost Stevens 'n onverwachte kogel van verre afstand en 't is 22. Zoo blijft de stand e-n loting brengt gemeld resultaat. Vermelding ver dient nog do handige wijze waarop de V.E.P.-backs de buitenspel val opzetten, waar de Mont-foortsohe voorhoede herhaal delijk intippelde. Dc resuliaten van de serie wedstrijden zijn dus: Afd. I le prijs M.S.V. I, 2e prijs V.E.P. I, 3n prijs D.O.N.K. T. Afd. 2: le pr. V.E.P. II, 2o pr. Alph. Boys I, 3e pr. M.S.V II. Afd. 3: le pr. E.S.T.O. I, 2e pr. U.N.I.O. I, 3e pr. V.E.P. III. De prijsuitreiking had plaats in café Neuf. Personalia. Voor het examen Fransoh L. O. is geslaagd de heer J. P. Luteijn. Hoe de groote staatsman stierf. Nu komen de dagen met de treurige herinneringen aan den doodstrijd en het sterven van Dr. Ignaz Seipel. Ik kan de ze dagen niet zwijgend voorbijgaan, want mij viel de gunst te beurt de H. Mis voor hem te mogen lezen, in zijn laatste levens uur bij zijn bed te knielen en hem te zien sterven. Het «as in het begin van Juni. Pastoor Dvorak had zioh pas met ons, zijn beide kapelaans aan tafel gezet, toen hij een brief te voorschijn haalde, die hij voorlas en ons raden liet, van wie die brief was. Ik dacht even na en antwoordde: „van Dr. Seipel": Dat was zoo; in die brief werden inlichtingen gevraagd betreffende het Sanatorium „Wiener Wald" in Pernitz. Feuohtenbach. Daarover konden wij iedo- ren dag loffelijke inlichtingen geven. Slechts één vraag baarde ons zorg: de pensioinprijs. Juist deze speelden bij Dr. Seipel een hoofdrol, want, zooala ik uit zijn kasboek gemakkelijk afleiden kon, was hij zoo vrijgevig voor armen, zieken en lief dadige instellingen, dat hij telkens op den 15dcn van de maand geen cent meer be zat. Hoe hoog de pensionprijs was? Dat wis ten wij niet. Wij dachten na, „Oo'n wat", zei ik, „mijnheer pastoor, laten we naar Dr. Bae'r rijden en daar open kaart spe len!" Zoo gezegd, zoo gedaan, en het was goed. Want Dr. Baer was reeds met Dr. Singer in onderhandeling, had buiten we ten van Dr. Seipel al twee kamers met balkon ingericht, waar men een heerlijk uitzicht 'had op het park en de besneeuw de bergen. „En wat de pensionkosten be treft", zei Dr. Baer, „maakt U daarover geen zorg. Voor den redder van Oosten rijk, voor den man, wien wij allen zoo on eindig veel te danken hebben, mag 't sana torium geen pensionkosten berekenen. Al les, wat hij maar weneoht en noodig heeft, zal hem ten dienste staan. Het liefst zou ik hem gezond maken. Doch het is mij he laas sleohts vergund hem zijn laatste we ken zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo staan de zaken mijne heeren". Droef gestemd door deze laatste mede- deeling gingen we naar hui® en schreven aan Dr. Seipel, die den lsten Juli tenslotte in het sanatorium aankwam. Vermoeid cloor de reis, met 39 graden koorts, richtte hij in de zijkamer met de twee verple gende zusters Jutta en Clementia zijn huisaltaar op en ging dan pas op bevel der doctoren naar bed, terwijl hij op merkte: „Nu, enkele dagen zal ik de beve len van de dokters opvolgen, maar dan moeten zij mijn zin doen". Een paar dagen moeben we den hoogen lijder met rust laten, dacht ik bij mij zelf. Daarna echter reed ik naar het sanatori um en trof Dr. Seipel liggend op het bal kon. Hij was blij, vertelde van zijn reizen en zijn ziekte en hij verzocht mij, dat ik hem iedere week zou komen bezoeken. Ik maakte van deze gelegenheid gebruik, om hem te bewegen voorloopig geen H. Mis te lezen. Ik wilde dan voor hem en de zus ters de H. Mis komen opdragen. Maar daarvan wilde hij niets weten, totdat zijn krachten geheel waren uitgeput. Met bo- venmensehelijke inspanning las hij op 24 Juli zijn laatste H. Mis. Eerst trad een lichte verbetering in. Hij scheen ook sterker te worden. Maar de long was reeds te ver aangetast. In wer kelijkheid werd hij iederen da-g zwakker zooals uit zijn dagboek blijkt.. Einde Juli kon hij niet meer schrijven. De fotografie op de kajner van Dr. Baer waarop een niet voltooide opdracht staat en waarop een inktvlek ligt zijn daarvoor het beste bewijs. Van 26 op 27 Juli had 'hij een slechten nacht. Toen ik het vernomen had, was ik 's morgens om 8 uur reeds bij hem. Hij vertelde me hoe het met hem ging, maar hij wist niet goed meer dat zijn toestand zoo ernstig was. Hij was echter blij, toen ik mijn aanbod herhaalde om de H. Mis bij hem te komen lezen. Dit deed ik op Donderdag, Zaterdag en Zondag, zijn naamdag (31 Juli, Sint Ignatius). Het was telkens een gelukkig uur voor mij. Want die eerbied en aandacht waarmede Dr. Seipel de H. Mis bijwoonde, ofschoon hij doodziek en ontzettend zwak was, ik vind geen woorden om ze te beschrijven. Na de H. Mis na een kwartiertje rusten praatten wij steeds een beetje. Voor het laatst op 31 Juli, zijn naamfeest. Ik feli citeerde hem en bracht hem de gelukwen- sohen over van de pastorie, van de paro chianen en namens de organisaties. Hij was zichtbaar vexlheugd en vertelde ook, dat de rede van Kunsohak hem zoo'n ge noegen had bezorgd. Maar hij was reeds te zwak: tijdens het gesprek sliep hij in; het viel hem te zwaar en het was te pijn lijk. Ik dacht bij me zelf: „Ga nu maar stil heen"; ik nam dus afscheid en ging ter neergeslagen naar huis. Ik voelde, dat het mijn laatste- gesprek zou zijn met dezen grooten Oostenrijkschen priester-staatsman Dinsdag 2 Augustus maakte ik mij 's morgens om 6 uur weer gereed om naar het sanatorium te rijden. Pastoor Dvorak kwam naar me toe en vertelde tot mijn 'groote verwondering: „Ik was vannacht van 2 tot 3 uur bij Dr. Seipel. Daar het heel sleoht met hem was, vroeg hij nog maals de H. Sacramenten. Ik heb ze hem toegediend en nog lang bij hem gezeten. Waarsohijnlijk is hij al gestorven". Ik besloot om tooh te gaan, nam mijn motor en betrad een paar minuten voor zeven de kamer, die als kapel was inge richt. Zuster Clementia, had mij gehoord. Zij kwam uit de ziekenkamer. Er lag een groote bezorgdheid over haar gelaat. „Hoe is het"? vroeg ik. „Hij leeft nog" was het antwoord, en zij verdween weer. Terwijl ik mij van mijn jas ontdeed, hoorde ik de zuster zeggen„De kape laan komt". Ik trad binnen. Dr. Seipels blik was op de deur gericht. Ik ging naar het bed. Vriendelijk glimlachend reikte hij mij de hand, liet ze een poos in de mijne rusten spreken kon hij niet meer, dan trok hij ze terug en knikte nog driemaal ik begreep, wat hij wilde zeggen: „Ik ga, jij blijft hier, tot weerziens!" Dr. Seipel lag op zijn rechterzij. Iedere ademtocht klonk als het ruischen van ko kend water. Het slijm kwam niet meer los. Op zijn voorhoofd parelde reeds het doodzweet. Het nachtkastje stond aan 'het hoofdeinde: daarop brandden kaarsen naast een bloemruiker. Daarboven hing de stola en een kruis. Zuster Clementia en ik knielde bij het bed. Het ademhalen ging steeds langza mer. De borst zette zioh uit, zonk weer in een met telken slanger tusschenpooze. De rechtervoet strekte zioh bijna onmerkbaar. De linkerhand tegen de linkerknie ge steund trok zioh krampachtig samen. Een kort gereutel, een lange, diepe zucht. Dr. Seipel was gestorven. De beide zusters en ik baden een oogen- blik met betraande oogen. Terwijl zij den dierbaren doode reokt in bed legden, be kleedde ik mij in de zijkamer met de Li turgische gewaden. De hoofdstad had reeds telefonisch 'het doodsbericht verno men. Zij deed, wat de wereld doet. Ik droeg de H. Mis op en de beide zus- terkens baden met mij voor de ziel ernst van den grooten doode. (Nadruk verboden). Radiovragen en antwoorden Vraag: De weergave van het radio toestel is zeer krachtig. Indien de pick-up- aansluiting gebruikt wordt is het geluid zacht. Antwoord: De pick-up-aansluitingen worden gemaakt aan het rooster van de deteotor-lamp en de aardverbinding. Het radiotoestel werkt dus met eleotrische gra- mofoon-weergave zonder hoogfrequent- lamp, alleen de detctor- en eindlamp wer ken mee. Nu zijn bij gebruik van een goede pick-up de electrisohe stroompjes welke op het rooster van de detectorlamp komen veel krachtiger dan va-n do hoogfrequent- lamp, zoodat de weergave onder normale omstandigheden veel sterker is. Vermoe delijk is ongevoeligheid van de pick-up oor zaak van de zwakke weergave. Ook is het nog mogelijk, dat de volume-regelaar, in dien hij op de pick-up-arm gemonteerd zit, niet geheel uitgedraaid kan worden, zoo dat steeds een gedeelte van de weerstand in blijft staan. Om dit te controleeren zou de volumeregelaar uitgeschakeld moe ten worden. Ook is het mogelijk dat in plaats van het rooster der detectorlamp de roosterpen van de eindlamp verbonden is. In dit geval werkt alleen de eindlamp als versterker mee en wordt een onvoldoende weergave Vraag: De anodespanning is be laat gemeten 90 Volt en detectorspanning 35 Volt. Hoe kan dit verhoogd worden? Antwoord: In de eerste plaats moet onderzocht worden of de plaatstroomlamp te oud is. Indien vervanging door een nieu we de spanning niet verhoogt levert de voedingstransformator onvoldoende span ning of is de smoorspoel te klein. De trans- formatorspanning wordt belast opgeme ten, dus terwijl het plaatspanninig-apparaat aan het toestel staat. Is hier de spanning voldoende en. achter de smoorspoel niet, dan is de smoorspoel een te klein type en moet zij vervangen worden door een groo- tere. Indien de transformator te weinig spanning geeft moet deze vernieuwd wor den. Op geen enkele wijze is de spanning te verhoogen. De detectorspanning is natuurlijk -even hoog te krijgen als de hoogste spanning die het apparaat geeft. Dit is een kwestie van weerstand. Met een variabele weerstand is de spanning regelbaar van 0 (nul) tot maximum. Met vaste weerstanden, z.g. spaghetti's, is elke spanning in te stellen. V raag: Bij afstemming op kortegolf is met maximum condensatorstand Brussel le ontvangen. Hoe is dit te verhelpen? Antwoord: Als de afstemcondensato- ren op maximum staan b ij afstemming op RK. VEREEN. VOOR KRAAMVERZORGINfi VOOR ALLE GEZINOTEN TE LEIOEN PLAATSINGSBUREAU BOERHAAVESTRAAT 30. Geopend elke Donderdag- 7225 middag van 2 tot 5 uur. Uitsluitend schriftelijke aanvragen. Adres: R.K. Ver. v. Kr., Stille Rijn 7, Tel. 3420 Brussel (509 M.) is Budapest op 550 M. na. tuurlijk onbereikbaar. Dit bewijst dat de spoelen te klein zijn of de condensatoren hebben een kleinere capaciteit dan 500 c.M. Indien het geen verwisselbare spoelen zijn kan de spoeleenheid niet of zeer bezwaar lijk vergroot worden. Er blijft dus niets anders over dan de capaciteit der conden satoren te vergrooten, hetwelk zeer een- voudig is. Op de beide aansluitingen vaa de condensatoren wordt een vaste conden sator parellel gezet. 75 100 c.M. zal als reged voldoende zijn. Door vergrooting met een vaste waarde van 100 c.M. zal de con. densatorknop dus over 1/5 van de geheele sohaalverdeeling, of 20 graden, teruggezet worden om Brussel af te stemmen, dat voorheen op maximum doorkwam. Buda pest op 550 M. golflengte kan dan in elk geval afgestemd worden. V raag: Wat zijn spoelen met ijzerkern en waarom worden ze gebruikt? Antwoord: Onder de benaming „Fer- rocart" kwamen begin 1933 afstemspoelen in de handel welke veel kleiner waren ah de normale spoelen. De hoogte en omtrek waren zeker 50 pet. minder. Zooals de naam reeds aangeeft (Ferro's ijzer) is in dit S'poeL tje ijzer verwerkt. Slaan we de radioleer boeken eens op dan kunnen we lezen, dut ijzer eleobts toegepast mocht worden in 'Laaigfrequentversberkens en overigens slechts söhade verrichten. In afstemkriru gen mooht het geheel niet gebruikt worden. Zelfs wordt er gewaarschuwd tegen heb gebruik van ijzeren schroefjes, boutjes of moertjes. En theoretisch is dit dan ook volkomen juist. Want door het gebruik van ijzer in afstemspoelen ontstaan er verlie zen door wervelstroomen in-de ijzeren kern. Bovendien ontstaan groote verliezen ten gevolge van de eigenschap van 't ijzer dat het snel ontmagnetiseeren onmogelijk maakt. De ijzerkern zooals wij die kennen in laagfrequentbransformatoren, smoorspoelen e.d. is voor afstemspoelen ook absoluut on bruikbaar. Men heeft een geheel nieuw soort ijzerkern moeten ontwerpen, hetwelk aan de Duitscher Vogt na eindelooze ex perimenten ook gelukt is. Om de wervel stroomen tegen te gaan moest het ijzer on derverdeeld worden. Dit werd bereikt door het gebruik van ijzerpoeder, waarvan de korrels onderling geïsoleerd worden. Daar bij bleek, dat het noodzakelijk was om heb ijzerpoeder in la-gen aan te brengen. De constructie geschiedt als volgt. Het ijzerpoeder wordt eerst voorzien van een dun isoleerende laag. Vervolgens wordt het op een lange strook papier uitgestrooid welke onder een fijngetande kam wordt doorgetrokken. Zoodoende komt het ijzer- poeder in banen op het papier te liggen. Daarna wordt de papierstrook door een krachtig magnetisch veld geleid, waardoor alle ijzerdeeltjes op uniforme wijze gericht worden. Door verwarming kleeft het ijzer poeder op 't papier vast. Hiervan wordt een kern gemaakt waarop de spoelen gewikkeld worden. Het eenige voordeel van de ijzer- kernspoelen is de kleine afmeting die het mogelijk maakt om een toestel in een klei nere ruimte onder te brengen. Kwalitatief staan ze hoogstens gelijk mot een goede Litze-spoeJ. Daar de ijzerkern spoelen pa-a in het beginstadium van hun ontwikkeling zijn, bestaat er de mogelijkheid, dat er een type ontwikkeld zal worden, dat de be staande spoelen overtreft. Zoover is 't thans nog niet. Koopt hen, DE AVONTUREN VAN PROPJE EN STRU1SJE. 147. Hij viel meteen neer op de bodem van de kajuit, die hier heel wat groot er was dan in het vliegtuig. Alle passagiers beijverden zioh om hem water te geven en hem te aaien en te streelen en te prijzen. Ai die goede zorgen brachten hem ca uw weer om de been- 148. Er werd uit dekentjes en lappen een nest voor hem gemaakt, waarin voor zichtig zijn ei werd ge'.egd cn waarop hij toen rustig kon gaan zitten. De lekkerste hapjes werden voor hem neergezet. Hij had echt vacantie.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12