MAANDAG 7 AUGUSTUS 1933 VIERDE BLAD PAG. II BINNENLAND STEEDS NEDERLANDSCHE TAAL IN FRIESLANDS RECHTSZALEN. Tenzij het gebruik van het Friesch nood zakelijk is. Wetswijziging niet te wachten. De minister van Justitie, mr. J. R. H. van Sohaik, heeft thans beantwoord de schriftelijke vragen van den heer S. van Houten, lid van de Tweede Kamer, over het gebruik van de Friesche taal bij de behandeling van rechtszaken in Friesland. De minister bevestigt, dat de politie rechter. mr. Meihuizen te Leeuwarden op 30 Juni een Friesehen student uit Utreoht, die weigerde andere dan in de Friesche taal te spreken, onverhoord uit de recht zaal heeft doen verwijderen en toen hij „FryslAn oereinl" riep, voor den duur der behandeling van deze zaak in een cel heeft doen opsluiten. De minister is niet van meening, dat «elfs als men aanneemt, dat het uitlokken van een beslissing over de vraag, of het gebruik der Friesche taal in de rechtza len in Friesland al dan niet geoorloofd is, op te demonstratieve wijze door den stu dent P. geschiedde, hier toch niet van or deverstoring sprake was en de politierech ter de objectieve sfeer van het reoht ver stoorde, en zich zelf schuldig maakte aan een voor het Friesche volk kwetsende de monstratie tegen het Friesch in de recht zaal, door de behandeling dezen verdachte aangedaan. Zonder eenigen twijfel was er hier spra ke van ordeverstoring, daar de verdachte, nadat hem medegedeeld was, dat hij de Nederlandsche taal moest gebruiken aangenomen mocht worden, dat hij daar toe zeer wel in staat was, is doorgegaan met in het Friesch te spreken, zelfs na dat hem door den politiereohter herhaal delijk het zwijgen opgelegd was, terwijl bij een en ander uit de geheele houding van den verdachte bleek, dat deze er op uit /was in de rechtszaal een demonstratie voor het Friesche taaleigen te houden. De politiereohter heeft dit te reoht ontoelaat baar geoordeeld. De behandeling van den verdachte is niet alleen van de zijde van den politie rechter geen demonstratie geweest, maar een eenvoudige daad van gezagshandha- ving tegenover een demonstrant. Het is bij de rechtbank te Leeuwarden en ook bij den in de vragen bedoelden politierechter gebruikelijk aan perso- nen, die zich minder gemakkelijk in het Nederlandsob uitdrukken, toe te" staan Friesch te spreken. Een wetswijziging die den Friezen het reoht geeft in de rechtszalen van Fries land hun eigen taal te gebruiken, acht de minister overbodig en onwenschedijk. Overbodig, omdat, wanneer noodig, aan de justiciabelen gelegenheid wordt gege ven zich in het Friesch uit te drukken, on- wenschelijk omdat aan het gebruik van taalvormen, die van het officieele Neder- landsoh afwijken, 6teeds het bezwaar ver bonden is, dat zij, die zulks doen, door an deren wellicht niet verstaan worden. WORDT STRAPERLO GEHEEL VERBODEN? 1REGEERING HEEFT MAATREGELEN IN OVERWEGING. Nu het z.g. behendigheidsspel, dat in diverse badplaatsen beoefend wordt en daar inderdaad een attractie blijkt te zijn, zoodat een opleving der bedrijven te constateeren valt niet beperkt is ge bleven tot deze seizoen-ressorten en in di verse plaatsen in den lande clubs ge sticht worden, met het doel een of ander behendigheidsspel te exploiteeren, treft, naar „De Avondpost'' verneemt, de regee ring thans maatregelen om paal en perk te stellen aan deze speelwoede. De regeering is thans doende met zich te laten voorlichten over de verschillende spelmethoden, die worden beooefend. Naar verluidt ligt het in de bedoeling, hetzij door het wetswijziging, dan wel door het in het leven roepen van nieuwe be palingen, ook het z.g.behendigheidsspel hier te lande te verbieden. Verwacht wordt, dat nog vóór. October aan deze speelwoede een einde zal worden gemaakt. IN ROTTERDAM MAG HET NIET, WEL IN SCHIEBROEK. De Rotterdammers zullen in hun eigen gemeente verstoken blijven van het Stra- perlospel. Ook voor het gedeelte van Rot terdam, dat meer bekend is onder den naam van Hoek van Holland, zal geen vergunning worden gegeven voor het open stellen van een speelgelegenheid als Stra- perlo biedt. Toch behoeven de Rotterdammers geen reis naar Soheveningen te maken om aan hun hartstocht voor het spel den vrijen teugel te laten. Sohiebroek, een der rand gemeenten van Rotterdam, met een uitste kende busverbinding is Zaterdag zulk een inrichting rijk geworden. In de bovenzaal van restaurant Arca dia zijn drie speeltafel» opgesteld, die ge ëxploiteerd worden door een combinatie, welke daarvoor van den burgemeester ver gunning heeft gekregen en die uit dank daarvoor een bedrag van 5000 heeft ge schonken aan het armbestuur. Er was reed^ daleijk grooto belangstelling. Aan vankelijk werd een tafel in bedrijf geno men, doch des avonds was ook de tweede tafel in gereedheid gebracht. „Hbld." BURGEMEESTER VAN GILZE-RIJEN. Tot burgemeester der gemeente Gilze en Rijen is benoemd dr. J. C. M. Sweens, De nieuw benoemde burgemeester i6 op 11 Mei 1900 te Udenhout geboren. Hij is thans hoofdcommies-redacteur ter Gemeente-se cretarie van Nijmegen. Voor eenigen tijd promoveerde hij te Leiden tot doctor in de rechtswetenschappen DE INVOER VAN FRUIT. EEN IMPORT-MONOPOLIE. Wat de bedoeling is. Omtrent een in de Eerste Kamer door minister Verschuur aangekondigde import monopolie voor fruit schrijft de „Tel." het volgende: Het woord monopolie kan de gedachte wekken aan een diep ingrijpen van het staatsapparaat in het bestaande particu liere bedrijf, zelfs aan een geheel aan zich trekken door den Staat van den ver koop. Men kan wat dat betreft gerust zijn: zulks zal, naar wij vernemen, geenszins het geval zijn. Het monopolie, dat hier be doeld wordt, zal zonder twijfel groote overeenkomst vertoonen met de Duitsche monopolies, d.w z. dat aan de importeurs zooveel mogelijk vrijheid gelaten zal wor den. Men zou een dergelijk monopolie als een -papieren monopolie'' kunnen kenschet sen; de bestaande import-handel blijft ge heel ingeschakeld en behoeft slechts enke le formaliteiten te vervullen, waardoor hij op papier de goedren aan do regeering consigneert. Daarbij zal men een bepaald bedrag moeten betalen, een heffing, die in het al gemeen crisisfonds zal worden gestort. Do heffing zal natuurlijk op den consument worden verhaald en dus een kleine prijs- verhooging van ingevoerde vruchten, ba nanen en sinaasappelen b.v., teweeg bren gen. De geheele figuur lijkt dus, wat haar practisohe gevolgen betreft, wat op de heffing van een invoerrecht. Zij biedt ech ter boven een invoerrecht belangrijke «oordeelen. Een invoerrecht legt de zaak vast er ia star, terwijl bij deze methode men bij wijze van spreken van dag tot dag kan ingrijpen en veranderingen aanbrengen in overleg met een commissie van belang hebbenden. De vraagt ligt voor de hand, hoe hoog de heffing zal zijn en hoeveel zij in totaal zal kunnen opbrengen. Deze cijfers staan nog niet vast. Zij zullen voor een goed deel ook afhangen van de omstandigheid in hoeverre de handel een prijsverhooging zal kunnen verdragen. De veronderstelling aldus de „Tel." lijkt niet te gewaagd, dat door dezen maatregel enkele millioenen ten goede van het crisisfonds zullen komen. KIPPEN EN EENDENHOUDERIJ. Namens den minister van Economische Zaken, maakt- de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en een- denhouderij bekend, dat besloten is de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinere kippeneieren tot een gewicht van ten hoogste 55 K.G. per 1000 stuks voor de week van 7 t.m. 12 Aug. gedeelte lijk over te nemen ten bedrage van 35 ct. per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren. Ten bate van den eendenhouder is voor eendeneieren het over te nemen gedeelto in het verlies in bovengenoemd tijd val vastgesteld op 30 ct. per 100 stuks uiige voerde eendeneieren. STRENGE MAATREGELEN JEGENS TEWERKGESTELDEN. Het Ned. Correspondentiebureau meldt Naar wij vernemen is met stelligheid te verwachten dat in verband met molesta tie en ongeregeldheden, welke zich in den laatsten tijd op verschillende werkver schaffingen hebben voorgedaan, met dc meeste gestrengheid zal worden opgetre den. Elementen, die ongesohikt blijken te zijn en den geest bederven, zullen onver wijld worden verwijderd. Het spreekt van zelf, dat werkloozen, die om een dergelijke red'en uit de, werkverschaffing moeten worden verwijderd, ook geen aanspraak kunnen ma-ken op uitkeeringen ingevolge de steunregeling. ZES MAANDEN WERKL00ZEN- UITKEERING. Circa 11 1/2 millioen uitgekeerd te Rotterdam. De Gemeentelijke Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon te Rotterdam heeft over het eerste halfjaar' van 1983 aan werkloozenuitkeering en ondersUnd in totaal uitgegeven 11.558.100 tegen ƒ9.814.850 over hetzelfde tijdvak in 1932. Van 28 Mei—1 Juli bedroce de iteunver- leening 2.1W». 183 (1932: 1.994.404). CENTRALE RAAD NED. R-K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. De Centrale Raad van den Ned. R.-K. Bond voor groote gezinnen kwam Zater dag en Zondag te Zwolle bijeen. Aanwe zig waren 61 afdeelingen, vertegenwoordi gende 188 stemmen. De voorzitter van de afd. AlVmaer, mr. Hermans, sprak een begroetigswoord, waarna de bondsvoorzitter, de heer Van Meegeren de verandering opende. Blijkens het jaarverslag is het aantal afdeelingen met 18 vermeerderd, waardoor het leden tal de 20.000 heeft, overschreden. Zaterdagavond bood de afd. Zwolle het hoofdbestuur en afgevaardigden, in ver band met het derde lustrum, een feest avond aan e>n Zondagmiddag wend een autotocht door de omstreken van Zwolle gemaakt. DE MARGARINEHANDEL. Op Donderdagavond j.l. werd in Hotel- Restaurant „De Pool" aan het Damrak, te Amsterdam, een vergadering gehouden, welke door het Comité van Actie van Mar garinehandelaren was belegd. De vergadering Was druk bezocht en werd gepresideerd door een der raadslie den van het Comité, den heer G. van Duyn, accountant te 's-Gravenhage GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Voorzitter: E Vernfcde, burgemeester. Aanwezig 8 lden. Afwezig met kennis- geven de heere: C. Eggink Sr., wethou der, J. Bragg of *n W. A. A. J. baron Schiinmelpennick van der Oye. De notulen <er vorige vergadering wor den gelezen er onveranderd vastgesteld. Ingekomen «tukken: Een viertal missi ven van Ged. Staten, goedkeurende «eni ge genomen aadsbeeluiten, een proces verbaal van k opneming van kas en boe ken van den gemeente-ontvanger op 3 Augustus 19$ door het verificatiebureau der vereenighg var* Ned. Gemeenten. Deze stukken wotf'en voor kennisgeving aange nomen. De gcmer»terekening dienst 1932 wordt den raad a*igeboden. Tot leden der com missie tot j*zien der gemeenterekening en der bedrijven worden benoemd: W. G. Duijnisveld, D. Limburg en W. A A. J. baron Schimmel pen ninck van der Oye. Door deJ heer W. A. Caron wordt de gemeente al» geschenk aangeboden een tuinvaaa, rntworpen en vervaardigd door wijlen Willem Brouwer te Leiderdorp, om te doen plaatsen in het plantsoen, dat tusschen 'ie Wijngaandenlaan en de Dui ven voordetrnat- zal worden aangelegd. B. en W. adviseeren den raad dit geschenk te aanvssrden. De heer L. J. van Leeuwen vraagt, «"aar deze vaas wordt geplaatst. De vooriitter zegt, dat deze vaas geplaatst wordt in het nieuwe plantsoen, zooals in het praeadvies van B. en W. te lezen staat. Aldus aangenomen. Door den heer P. van Kooij is verzocht met. in^ng v*n 1 September 1933 een ver goeding le mogen ontvangen ex art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 in de reiskosten van zyn nog leerplichtigen zoon, die van af die datum de U.L.O.-echool aan de Hooglandsche Kerkgraeht te Leiden zal bezoeken. De voorzitter deelt den raad mede. dat de afstand van 4 K.M thans door de wetswijziging is geworden 5 K.M., zoodst het- de vraag is of de afstand thane nog wel groot, genoeg is, dooh in de wet is een artikel ingelascht, dat deze tege moetkoming alsdan een maand na de in werkingtreding der wet zal komen te ver vallen. B. en W. stellen den raad voor deze tegemoetkoming krachtens de geldende verordening te bepalen op f3.20 per rosand, zijnde 80 pet der kosten met in gang van 1 September 1933. Nadat de heer D. Limburg nog enkele inlichtingen omtrent de opmeting van den ifstand heeft gevraagd en door den voor zitter ia beantwoord geworden, wordt dit roorstel van B. en W. met algemeen© itemmen aangenomen. Daarna komt aan de orde de begroo ting van de schoolartaendienst, welke wordt vastgesteld op f 10.000 aan inkom sten en een gelijk bedrag aan uitgaven. De voorzitter deelt den raad mede, dat van Ged. Staten een missive is ingekomen waarin Ged. Staten voorstellen het sala ris van den ambtenaar va nden Burgerlij ken Stand, wanneer dit wordt uitgeoefend door burgemeester, secretaris of ambte naar ter secretarie van dezelfde gemeente. B. en W. hebben hiertegen bezwaren, om dat men epn ambtenaar deze verplichting niet kan opleggen en stellen den raad voor aan Ged. Staten te berichten, dat de gemeente zich met een dergelijk voorstel niet kon vereenigen. De heer W G. Duijnisveld vraagt den voorzitter of in onze gemeente slecht* één ambtenaar van den Rurgerlijken Stand be zoldigd wordt, daar er tooh meerdere plaatsvervangers zijn. De heer D. Limburg meent., dat men bij een nieuwe benoeming van een secretaris of ambtenaar toch wel de eisch zou kun nen stellen ook tevens als ambtenaar van den Burgerliiken Stand op te treden. De heer D. de Jong meent, dat het voor de groctere nlaataen toch wel bezuiniging zal geven De voorzitter beantwoordt de sprekers en deelt den heer Duijnisveld mede. dat alhier slechts één ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt bezol digd en wel f 200 deze ambtenaar kan bij fouten en vergissingen zelfs strafrechter lijk en eivielrechterlijk worden vervolgd. Wat het gesprokene betreft van den heer Liraburg, wanneer bij de benoeming van een nieuwen ambtenaar deze eisoh zou wor den gesteld en hij na verloop van eeni gen tijd zou bedanken kan niemand hem als ambtenaar op der.cn grond ontslaan. Tot den heer D. de Jong zegt spr., dat dit voorstel voor de groote plaatsen in het geheel geen bezuiniging medebrengt, daar men aldaar een specialen ambtenaar heeft van den Burgerlijken Stand, wat aldaar een geregelde dagtaak is. Wethouder J. A. Mens vindt, dat deze maatregel van Ged. Staten voor onze ge meente zulk een minieme bezuiniging zou Verschillende leden van het Comité voerden het woord, terwijl de juridische raadsman van het Comité, mr. dr. H. F. A. Vollmar, advocaat en procureur te 's-Gra venhage, een uiteenzetting gaf, hoe in ver band met de werking van de Crisis-Zuivel- wet de noodtoestand, waarin de vrije mar- garinchandel verkeert, is ontstaan. In den aanvang der vergadering deed zich een incident voor. daarin bestaande, dat eenige personen, die reeds bij vorige gelegenheden hadden getracht den rusti- gen gang van zaken tegen te werken en die naar de meening van het Comité han delen op instignatie van lichamen en per sonen', die er belang hij hebben de actie van het comité te saboteeren, ter vergade ring verschenen en zich op het daartoe strekkend verzoek van den voorzitter niet terstond verwijderden. Kent nadat ge dreigd werd met het inroepen van politie hulp, verlieten de ongewenschte elementen de zaal, waarna de vergadering verder een zeer rustig ©n bevredigend verloop had, gezien de talrijke adhaesie-betuigingen die staande de vergadering werden ingeleverd. voortbrengen, n.l. ongeveer f 100. want Ged. Staten wenaohen wol een bezoldiging voor dezen ambtenaar bij huwelijken Om groctere moeilijkheden in de toekomst te voorkomen, meent spr. dit voorstel van Ged. Staten niet te moeten aanvaarden. Daarna wordt het praeadviea van B. en W. met algemeens en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wijziging der bouw verordening. Vervolgens komt aan de orde de wijzi ging van de bouwverordening. Tengevolge van de laatste wijziging der woningwet is herziening der bouwverordening nood zakelijk en wel zeer vele artikelen. Het heeft wel niet veel om het lijf, maar het is door de wet noodzakelijk geworden, al dus de voorzitter. De heer L. J. van Leeuwen vraagt in lichtingen omtrent art. 3 en 7, welke «pr. niet duidelijk zijn en vraagt waarom wel van een particulier geëisoht kan worden door de gemeente zijn weg te onderhouden en niet van Rijk, Provincie of Water staat, Tevens vraagt spr. of de Tramweg- maatachappij ook onder toezicht s'taat van de gemeente. De voor*, beantwoordt den spreker en zegt, dat de wet eenvoudig Rijk, Provin cie en Waterstaat uitschakelt en wat de Tramwegmaatschappij betreft deze heeft oen concessie van Ged. Staten, waarin en hare rechten en hare plichten beschre ven staan. Bij niet nakoming der verplich tingen kan men zich dus wenden met een verzoek aan Ged. Staten, waarna de wijzi gingen in de bouwverordening worden aangenomen. Vervolgens worden nog eeni ge besluiten comptabiliteit genomen. Door den dircctenr-generaal der P. en T. is medegedeeld, dat de directie ook in onze gemeente een publieke spreekcel wenscht te plaatsen, waar men altijd, ook in de avonduren, kan telefoneeren. No een bespreking met- den inspecteur is be sloten door B. en W. deze zaak te steu nen, weshalve B. en W. den raad voorstel len de spreekcel te plaatsen bij de halte der electrische tram op een stukje grond toebehoorende aan de gemeente teen be taling van f 0.50 per jaar om het eigen domsrecht voor de gemeente te bewaren. De gemeente moet zorg dragen voor de verlichting en de verdere kosten zijn voor rekening van het Rijk. Na eenige bespreking wordt aldua be sloten. Verbreeding van de Leidsche- wen zonder medewerking der eigenaars. Bij de rondvraAg wenseht de voorzitter, naar aanleiding van een vraag in de vo- ritre 'vergadering gedaan door den heer D Limburg omtrent de verbrceding van den Leidsehewesr. een mededeeling te doen. De voorzitter deelt den raad mede, dat, naar aanleidintr van een adres der bewoners aan den Leidsrheweg inzake de onveilig heid aldaar langs den wsg wecena het drukke verkeer door B. en W. deze zaak is besproken met eenige adressanten met het resultaat, dat B. en W. bereid waren de benoodigde grond binnen de hekken aan te koopen k f2 50 per M.2, waarna een fietsend en een trottoir zou worden aangelegd. Tn het algemeen konden de eigenaren zieh met het idee wel vereeni gen. doch enkelen vonden de koonprijs te laag. Toen heeft het college van B. en W. voorgesteld He koopprijs te verhoogen met. f 1 oer M 2 en d»»s te bepalen op f3.50 per M.2. Thnns is de zaak zoo, dat 13 eigenaren geweigerd hebben ook op dit voorstel in te gaan. Daarna heeft de voor zitter geconfereerd met den hoofdinge nieur van de Waterstaat, met het. resul taat, dit thans Here hoofdingenieur zal voorstellen aan Ged. Staten om de benoo digde terreinen fe doen onteigenen en spr. is bevreesd, dat thans geen gedeelte doch de voortuinen in haar geheel zullen ko men te vervallen, daar de ingenieur de verbreeding aldaar voor de veiligheid zeer urgent, acht. De heer D. Limburg dankt den voorzitter voor de gedane mededee ling en vraagt of het niet wenschelijk zou zijn nog eene conferentie te houden met de eigenaars. De voorzitter echter ver wacht van een dergelijke conferentie thans geen nut meer. De heer A. Verboon meent, dat het een groot bezwaar was voor de eigenaren dat zij niet. wisten of de verbreeding wel zou doorloopen tot aan de Elslnan. want dan hadden deze 13 eigenaren ook wel hun medewerking verleend, meent «preker Wethouder Mens zegt. dat ook nim is gezegd, dat He verbreeding niet. zou loopen tot. aan de Elslaan en vraagt of de heer Verboon thans de belofte kAn afleg gen dat de 13 personen© die hun mede werking niet. wilden vrrleenen hun medv werking wel zullen verleenen, wanneer dc verbreeding wordt tot stand gebracht tof aan de Elslaan. Ook spreker zou het half work vinden, wanneer de verbreeding zou plaats hebben, zooals de heer Verboon meent. De heer A. Verboon is niet gerechtigd deze belofte te doen, dooh «preker be treurt het, dat de eigenaren geen voor waarden mochten stellen, tevens merkt spr. op, dat ook bij villa „Merkenstein" dr toestand gevaarlijk is. De voorzitter heeft ook aan den ingc nieur zijn verlangen kenbaar gemaakt om de verbreeding door te zetten van Elslaan tot aan het inatituut Wullingt en zal dit ook helpen bevorderen, waarna de open bare vergadering wordt gesloten en d* Baad overgaat in een gealoten zitting. WAT LEIDEN AARS ZIEN. De „houtjee en touwtje»" hangen nog wel aan de Beestentnarkibrug, maar na mijn laatate opmerking dienaan gaande kunnen wij' tocto ziendat er asn gewerkt wordt. Er worden zoo „nu en dan" gaten ge- axaart in de graniet voetstukken, dut zeker voor bevestiging dor komend© con ht ructiepalen. Nu zien en.. ruiken *g wat anders. Er loopt onder de Poelbrug, die des- tijde voH te smal i* gemaakt, een flin ke wetering of vaart. Des winters kan daar, aan beide zijden, een aardig stroompje «taan en is het een frisch ge zicht, maar de neus kan aan de beide zijden der brug steeds te gaet gaan. Men zegt dat een deel van 't afvalwater en*, der liekenhuixen daar een uitwatering heeft. Is die vaart nu ruim en rein dan zal men daar niet veel laat van hebben, maar door de nauwe doorvaart wijdte der brug blijft 't meeste er voor liggen. Vanaf de brug tot het ziekenhuiscom- plex, gaat de vaart langzamerhand dicht groeien, due een soort moeras en ook gaat men er een vuilnisbelt van maken. Gevolg dat er een afschuwelijke staak uit opstijgt en dat vlak bij het hoogge roemde „Boerhaavekwartier". Laat de bevoegde autoriteiten daar toch de hand aan houden, door gere geld schuimen en nu en dan baggeren. Vooral aan beide zijden van de brug het water rein houden, opdat het „kost bare" ziekcmhuiscomplex niet in discre- diet kome. Nu hoorde ik er op reia reeds over spreken. W andelaar. UIT DE OMGEVING VOORHOUT. Bolienliefhebbers. In den nacht van Vrijdag op ZaterdAg werd door de nacht wakers op de ingeleverde bollen voor het. saneeringsplan oen persoon ontdekt in de afgezette ruimte waar de bloembollen lig gen opgeslagen. Dete persoon htfld »ich daar op, blijkbaar met de kennelijke be doeling een partij daarvan mede te nemen. Gelukkig waren de nachtwakers op hun post, die den persoon het voortzetten van zijn werk beletten. Bouwvakarbeider». Gisteravond hield de afdeeling Voorhout van de R. K. Bouw. vakarbeidersbond haar vergadering in het Parochiehui». De voorzitter, de heer B. J. Luka»»en, opende de vergadering met den CJir. groet en heette allo aanwezigen \an harte wel- kom en uitte de wensch, dat in den ver volge meerderen aan den oproep voor de vergadering zouden gev.jlg geven, omdat, al ler belangen nergens beter dan t©r verga dering kunnen worden behartigd. Hierop las de necretarU de heer H. G. Warraenhoven, de notulen welke onder dank zonder op- of aanmerkingen werden aangenomen en vastgesteld. Vervolgens werd medegedeeld, dat aan het Gemeentebestuur zoowel al» aan het Parochiaal Kerkbestuur een schrijven was gericht, waarin werd gevraagd to willen bewerkstelligen, dat bij den nieuwbouw ©ener R K. Jongensschool in d© naaste toe komst, arbeiders zullen worden tewerkge- stold aangesloten bij de R. K. Bouwvak- arbeidersbond uit deze gemeente. Alleen het Gemeentebestuur berichtte terug, dat reeds zooveel mogelijk maaregelen gotrof- fen waren, dat bij bedoelden nieuwbouw in gezetenen zouden worden tewerkgesteld. Ook word door den secretaris modedoeling gedaan van de kenteriug in do bouwvak ken. Spr. haalde o.a. aan, dat het vorig* janr in Amsterdam 890 huizen in aanbouw zijn, terwijl er op het oogenblik 2716 ar beider., daaraan werkzaam zijn, tegen 844 arbeiders in hot vorige jaar. Ook deelde de secretaris mede, dat blij kens ingekomen schrijven van het Hoofd bestuur elk rechthebbend lid gedurende het kalenderjaar 1933 wederom recht zal hebben op oen bondsuitkcering uit de werk- loozenkas van 50 dagen. Voorts bracht de afgevaardigde naar de algemocne vergadering te Utrecht zijn verslag uit, alsmede werd verslag gegeven van de gewestelijke vergadering to 's-Gra- venhage. Een zeer uitvoerig en welver zorgd verslag had de afgevaardigde ook gemaakt van het groote Congres dat ge houden werd te Nijmegen op 1 en 2 Juli j.l. Hiermede hoeft de afgevaardigde, de heer H. Warmcnhoven, zich schitterend van zijn taak als zoodanig gekweten, waarvoor hij e«n langdurig en welverdiend applaus had in ontvangst te nemen. Belangrijke mededoclingen werden ook door den afgevaardigde naar voren ge bracht terwijl deze e«n bijzonder woord van dank van den voorzitter namens de vergadering had in ontvangst te nemen. Ten slotte volgde nog een onbelangrijke rondvraag, waarna de voorzitter de aanwe zigen dank bracht voor de aangename en hedenavond waren gevoerd en de*e ver hedenavond waren gevoerd en sloot deze gadering met den Chr. groet sloot. Werkloosheid. Bij den agent dor Ar beidsbemiddeling alhier •taan momenteel nog ingeschreven 69 werkzoekenden, waar van 60 Landarbeiders, 1 smid, 2 monteurs, 5 bouwvakarbeiders en 1 kantoorbediende. Naar gelang we op het oogenblik toch mid den in het. seizoen zijn van de bloembollen teelt, is het werkloozcijfcr voor deze ge meente rijkelijk hoog te noemen, terwijl van afname van werkloosheid hoegenaamd niet* te bespeuren valt.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11