VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND VOLKENBOND GEEN BONDSCOMMISSIE NAAR DEN CHACO. Openbare Raadszitting over het conflict ging niet door. Tot algemeen© verwondering Ï8 de bui tengewone openbare zitting van den Vol kenbondsraad over het Gran Chaoo-con- flict, die gistermorgen te elf uur zou ge opend worden, niet gehouden. In plaats van in openbare vergadering kwamen de leden van den Raad in een ge heime vergadering bijeen in de werkkamer van den secretaris-generaal, om te onder zoeken, of do vier buurtstaten van Para guay en Bolivia inderdaad bereid zijn, de tot nog toe onvruchtbaar gebleven bemid delingspogingen van den Volkenbond over Besloten word af te zien van het zenden van een Volkenbondscommissie naar den Gran Ohaco. In overeenstemming met het ▼oorstel der oorlogvoerende staten werd tot Argentinië, Brazilië, Chili en Peru het verzoek gericht, tusschen Bolivia en Para guay te bemiddelen. De Raad spreekt de verwachting uit, dat de pogingen dezer mogendheden weldra tot beëindiging van het conflict zullen leiden en verzoekt voortdurend op de hoogte te worden ge steld. De Raad is bereid, de bemiddelings pogingen met alle middelen te ondersteu nen. Ten slotte wordt verklaard, dat de Volkenbond aandacht aan het conflict blijft wijden. DUITSCHLAND PRUISENS NIEUW STRAF RECHT. EEN GEVANGENIS IS GEEN GRATIS HOTEL. Geen guillotine maar de bijl. De Pruisische minister van justitie, Kerrl, en staatssecretaris Freisler, de lei der van de nieuwe strafrechtelijke organi satie, gericht tegen land- en hoogverraad, hebben gisteren pers vertegenwoordiger» ontvangen om mededeelingen te doen over het nieuwe strafrecht en het recht van gratie, welk laatste recht, zooals men weet, den Pruiöischen minister-president Goe- ring geheel bijzondere volmachten geeft. Met het oog op de beteekenis cn het be lang van het nieuwe recht, wordt dit recht als wet afgekondigd. Voortaan zal de doodstraf in Pruisen, uitgezonderd wanneer de rijksregeeging anders bepaalt, mot den bijl worden vol trokken. De guillotine wordt afgeschaft. De strafgevangenis-reglementen zullen danig verscherpt worden. Met de zg. hu- maniteits-principon zal worden gebroken. Den laats ten tijd waren de strafgevanigo- nen behandeld op een manier die boven den levensstandaard "van een arbeider ging. Dat was geen straf meer. Er was voetbal en bioscoop in die gevangenissen; de gevangenen hadden gelegenheid om zich te beklagen, zoodat zij een guerilla konden beginnen tegen de cipiers. Er is voortaan maar één wijze van on dergaan van de opgelegde straf, nX die welke den straf gevangene op de duidelijk ste wijze doet begrijpen, dat hij het beste doet, maar nooit meer in zoo'n gevange nis terug te willen. Het is voortaan uit met een „behoor lijke verzorging in een gratis hotel". Voor het tuchthuis worden speciale re glementen natuurlijk ook scherper toege past. De vervlakking van het verschil tus schen gewone gevangenis en tuchthuis zal verdwijnen en het zal voortaan niet meer mogelijk zijn, dat tot tuchthuis veroor deelden een deel van hun straf in de ge wone gevangenis uitzitten. Het „verbeteringssysteem" van de laat ste jaren heeft zijn ondeugdelijkheid be wezen, de criminaliteit is er niet door ver minderd. Bijzondere overgangsmaatregelen zullen voortaan alleen mogelijk zijn bij veroordeelden, die waarborg bieden dat zij niet tot de categorie der geboren misda digers behooren. Den strafgevangene zal duidelijk wor den gemaakt, dat hij zijn misdrijf tegen over de rechtsorde van den staat door een als voelbaar onaangenaam te ondervinden vrijheids-onttrekking moet boeten. De vrees voor een nieuw vonnis behoort in 'hem door de executie van de straf zóó levendig gehouden te worden, dat deze ook de onverbeterlijke misdadigers af houdt van nieuwe misdaden. Daarvoor i» in de gevangenis noodig: doelbewuste handhaving van tucht en orde, arbeid en plichtsbetrachting en beïnvloeding op re ligieus, zedelijk en geestelijk gebied. Naar dit doel moet met onverbiddelijke ge strengheid worden gestreefd. Wat. den arbeid in strafgevangenissen betreft, deze is voor de gevangenen ver plicht en wordt opgelegd naar bekwaam heid en lichamelijke kracht. Bij de keuze van arbeid moet het vrije productieleven niet benadeeld worden. In het bijzonder moet de aandacht, gevestigd worden op ontginning van land. terwijl binnen de ge vangenissen handarbeid op den voorgrond moet staan. Vrouwelijke gevangenen moeten in het huishouden bekwaam worden gemaakt. De opbrengst van den arbeid komt ten goede aan de schatkist als vergoeding voor de gevangeniskoeten. Aan de gevangenon komt ook een deel dor productieopbrengst toe, zondor dat zij ochter recht verkrijgen op uitbetaling. De gevangenen worden in klassen ver deeld. Zij, die zich goed gedragen kunnen bevorderd worden. Gunstbewijzen kunnen slechte door buitengewoon goed gedrag worden verdiend. Bedoelde gunstbewij zen zijn geen verzachting der straf, maar zullen gericht zijn op verbetering van de levensomstandigheden van den gevangene, wanneer deze ontslagen wordt. Genotmid delen worden niet toegestaan als gunstbe wijzen. Do zwaarste vrijheidsstraf ie de tucht huisstraf. Tuchthuisgevangenen moeten absoluut worden gescheiden van de andere gevangenen. Zij worden op bijzondere wijze gekleed en kunnen worden gebruikt, of zij willen of niet, voor werkzaamheden buiten de inrichting, openbare werken en dergelijke. Vrije bezigheden zijn hun niet veroorloofd. Bij misdraging is streng ar rest mogelijk, d.w.z. water en brood in een cel zonder bed. Aan jeugdige gevangenen moet een goe de karakter-opvoeding worden gegeven en zij moeten in de sport bedreven worden. Bijzondere waarde wordt gehecht aan hot schoolonderricht. Teneinde de jeug dige gevangenen later in de beroepen te brengen moeten leerwerkplaatsen in be drijf worden ingericht. De levensstandaard der strafgevangenen moet, naar de wet verder bepaalt, liggen benoden don levensstandaard van werk- loozen. In dit verband heeft minister Kerrl nog meegedeeld, dat de kosten van het gevan geniswezen in Pruisen, met in begrip van de salarissen voor personeel, thans per jaar 3336 millioen mark bedragen. De in komsten bedragen 10 millioen mark. Middeleeuwsche rechtspleging. In een voorstad van Neurenberg word een jongeman, die zich aan een delict had schuldig gemaakt door een troep natio- naalsocialisten door de straten geleid. Hij moest zijn motorrijwiel voortduwen en droeg op zijn borst een plakaat met de woorden: „Ik ben een schurk". In een naburige gemeente moest een nationaalsooialist, die zijn kameraad in een zweminrichting bestolen had, een zelfde straf ondergaan. De stoet hield voor ieder café stil, waarbij dan telkens op een trompet werd geblazen. Frankrijk onder deze omstandigheden tracht met Italië een gemeenschappelijk front tegenover de nationaal-socialistische plannen ten aanzien van Oostenrijk, te vormen. Het is echter mogelijk, dat Italië van oordeel is, dat d© incidenten, welke tot nu toe zijn voorgekomen, niet een openlijk en ernstig qesohil tusschen dit land en Duitschland rechtvaardigen. FRANKRIJK FRANKRIJK SPRINGT IN DE BRES VOOR OOSTENRIJK. Een actie der mogendheden? In een gistermorgen door Havas gepu bliceerde mededeeling wordt het volgende De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Paul Boncour, houdt zich se dert verscheidene weken bezig met de tusschen de Duitche en de Oostenrijksche regeering bestaande gespannen verhou ding. De opmerkzaamheid van den minister is daarbij speciaal uitgegaan naar de ver schillende incidenten die zich den laatsten tijd hebben voorgedaan, zooals het feit, dat vliegtuigen van slecht te herkennen oorsprong over Oostenrijksch gebied heb ben gevlogen en biljetten omlaag wierpen, welke gericht waren tegen de bondskanse lier dr. Dollfuss, alsmede het feit, dat in de uitzendingen van Duitsche radiostations een aanval gedaan werd op de huidige re geering te Weenen. De minister van burtenlandsche zaken heeft zekere regeeringen met nadruk ge wezen op den ernst en de gevaren, welke zulke gebeurtenissen inhouden en hij heeft met hen van gedachten gewisseld over de wegen en middelen, eventueel gemeenschappelijke actie, teneinde een herhaling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. Engeland overweegt. In verband met het plan der Fransche regeering om te verkrrijgen dat Frankrijk Engeland en Italië gemeenschappelijke stappen te Berlijn zullen doen om een ©inde te maken aan de nationaal-socialis tische propagnda in Oostenrijk, wordt ver nomen, dat de Engelsche regeering het desbetreffende verzoek op het oogenblik bestudeert. Frankrijk beroept zich bij zijn voorstel niet alleen op de verdragen van Versail les en St. Germain, maar ook op het vier- mogendhedenpact; krachtens al deze ver dra-gen kan aan het optreden der natio- naal-socialisten paal en perk worden ge steld. Op grond van laatstgenoemd drag is het mogelijk een conferentie bij een te roepen tusschen Engeland, Frank rijk, Italië en Duitschland om kwesties uit den weg te ruimen, welke direct of indi rect de belangen van minstens drie dezer landen raken. Het betreffende geschil raakt echt-er slechts een der verdragsmogendheden en een vijfde mogendheid. Oostenrijk heeft evenwel tot dusver nog niet de interven tie ingeroepen van bovengenoemde staten en evenmin van den Volkenbondsraad, waartoe het het recht heeft. Het probleem zit, volgens den diplomo- tieken medewerker van de „Daily Tel.", vol technische moeilijkheden. Aannemende, dat de vliegtuigen, die propagandageschrif ten boven Oostenrijksch gebied hebben uitgeworpon, Duitsche vliegtuigen zijn ge weest, kan men niet bewijzen, dat dit litaire of gewapende vliegtuigen zijn ge weest-. Voor de verdrijving van dergelijke machines is luchtafweergeschut noodig en indien de opstellers van het vredesver drag aan Oostenrijk dergelijk geschut toe staan in sommige kringen wordt be weerd, dat het reeds in het bezit daarvan is, dank zij een der naburen zou het moeilijk zijn dergelijk geschut aan Duitsch land te onthouden. Men is dan ook te Londen van oordeel, dat de mogendheden zeer behoedzaam te werk moeten gaa-n in deze gecompliceerde en delicate kwestie. Het is juist-, dat Italië even afwijzend (ecenover den Anschluss staat als Frank rijk en het is niet te verwonderen, dat AMERIKA GOUDGEHALTE VAN DEN DOLLAR. Maatregelen tegen prijsopdrijving. De correspondent te Washington van de „New York Herald Tribune" bericht, dat bepaalde leiders van de oorspronke lijke z.g. anti-inflatie-partij, nu aan Roose velt te kennen hebben gegeven, dat naar hun inzichten zijn programma een sta dium heeft bereikt, waarin het mogelijk is het goud-gehalte van den dollar te ver minderen, om dan den dollar op dezelfde hoogte te houden als het nieuwe peil der leve n smiddelenprij zen. Bankiers en zakenmens oh en, die vroeger absoluut tegen het idee van inflatie der goud-valtua waren, zijn nu tot de conclu sie gekomen, dat het practisoh onmogelijk zal zijn althans voor minstens eenige ja ren, den dollar weer op zijn gewone pari teit terug te brengen, en om deze redenen zijn ook de bankiers en zakenlieden be reid, het goudgehalte van den dollar te verminderen en op deze wijze den dollar dus stabieler te maken dan hij op het oogenblik is. BUITENL. BERICHTEN. O-TREIN KEULEN—BRUSSEL ONTSPOORD. Zestien gewonden, onder wie twee Nederlanders. Gistermorgen elf uur is de D-trein 150 op weg van Keulen naar Brussel tusschen Luik en Leuven ontspoord. De trein was geheel bezet en onder de passagiers be vonden zich ook eenige Nederlanders. De locomotief boorde zich diep in den grond, terwijl verscheiden wagens op elkaar schoven. Dooden zijn er gelukkig niet te betreurenvoor zoover thans bekend wer den zestien personen gewond, van wie één ernstig. Tot de gewonden behooren ook twee personen van Nederlandsche natio naliteit, een heer en een dame, die thans te Aken woonachtig zijn. Het verkeer on dervond aanzienlijke, vertragingde pas sagiers konden na ©enigen tijd de reis met een anderen trein voortzetten. wTel." TREIN MET DYNAMIET IN BRAND. Passeerende exprestrein in gevaar. De expres-trein van Madrid naar Gali- cië reed te Valencia het station binnen, juist op het oogenblik, dat een wagon van een goederentrein, die twintig kisten dy namiet bevatte, op het naastliggende spoor in brand stond. Precies toen de laatste wagons van den exprestrein waren voorbijgereden, ontplof te de wagen met dynamiet, waardoor groo- te schade aan het stationsgebouw en om liggende huizen werd toegebracht. Voordat de brandweer het vuur kon blusschen waren twaalf wagens van den goederentrein in de asoh gelegd. Verscheidene omstanders werden bij de ontploffing ernstig gewond en in het zie kenhuis opgenomen. DAM BEZWEKEN BIJ DENVER. Een geweldige watermuur. In den nacht van Woensdag op Donder dag is de Ca-stlewood-dam van de South Platte-rivier, op 60 K.M. afstand van Den ver, doorgebroken ten gevolge van een ontzettende wolbreuk. Een watermuur van 2 M. hoogte en 1500 M. breedte stortte zich in enkele minuten tijds over tal van plaatsen, spoorbruggen en wegen vernie lend, terwijl alle telefoon- en telegraaf verbindingen werden verbroken. Te Denver zelf zagen 5000 menschen zich genoopt hun huizen te verlaten. De groote brug over de Cherry Creek werd er weggespoeld. Verscheidene personen wor den vermist- Brandweerlieden en politie agenten kwamen tientallen gezinnen te hulp, die opgesloten zaten in hun door het water omringende huizen. De schade te Denver alleen wordt op honderdduizen den dollar geraamd. Ook de plaatsen Franktown, Parker en Sullivan werden zwaar bezocht. Hoewel het naderen van de watermassa werd aan gekondigd door sirenen getril, terwijl ook d© telefoonkantoren zooveel mogelijk menschen waarschuwden, vreest men toch, dat vele personen, vooral farmers, zijn omgekomen. Eén lijk ia reeds aangespoeld. TWINTIG WAGONS VERNIELD. In de nabijheid van Rijsel zijn twee goe derentreinen op elkaar geloopen. waardoor twintig wagens werden vernield en vijf beambten gewond. AARDBEVING BIJ ZAGREB. De „Prawda" verneemt uit Zagreb, dat daar gistermorgen te 3 uur 27 een hevige aardbeving is gevoeld. Do bevolking vluchtte in verwarring uit de huizen en heeft den morgen in de open lucht doorge bracht. Dc aardbeving plantte-zich voort in de richting Zuid-Noord. Het centrum lag 10 K.M. ten Zuiden van Zagreb. De qpoote Ruime keuze. Q\\e Weucen. Haarlemmerstr. 130-136 Modellen sportiever Kleuren frisscher Kwaliteiten beter PRIJZEN LAGER! Voor uw jongens en meisjes Voot dames zoowel als voor heeren. Leeftijd Meisjes 0.45 Jongens 0.42 3-4 j. 5—7 j. 8—10 j. 11—13 j. 14—16 j. 0.49 0.55 0.60 0.65 0.47* 0.55 0.60 0.65 Verschillende maten voor Dames 0.72* 0.80 0.85 Verschillende maten voor Heeren (X67* 0^75 0.85 Ook met lange mouwen verkrijgbaar met zeer gerin ge verhooging. CHANTAGE-PROCES IN CHICAGO. De rechtbank van Chicago behandelt op hot oogenblik wellicht het meest sensatio neel e chantage-prooes, dat ooit in de ge schiedenis der Vereenigde Staten is voor gekomen. Een van de 24 beklaagden is Aaron Sa- piro, de advocaat, die in 1927, toen Henry Ford zijn bekende anti-semitisohe cam pagne begon, den auto-koning een mil lioen dollar heeft afgeperst. Andere beschuldigden hebben groote sommen weten machtig te worden van groothandelaars en industieelen door ze te bedreigen met stakingen, traangas-aanval len, stinkbommen, bombardementen enz. De officier van justitie is Thomas Courthy, die de campagne tegen de chan tage geleid heeft. Dit proces vormt het begin van den strijd tegen de vloedgolf van misdaden, die over Amerika was losgebroken en waar aan Roosevelt radioaal een einde wil ma ken. De lijst der beklaagden bevat oa. de naam van Al Capone, den koning der on derwereld, die thans voor 10 jaar opgeslo ten in de gevangenis van Atlanta, we gens het ontduiken van een belastingwet. Andere vermaarde beklaagden zijn Mur ray Homphries, de opvolger van Al Ca pone, alsmede dr. Benjamin Suires, pro fessor in de economie aan d© universiteit van Chicago, verder Oscor Nelson, de lei der der republikeinsche partij in den ge meenteraad van Chicago en mr. Thompson, de republikeinsche oud-burgemeester dier eta-cL Sapiro is thans 49 jaar oud en is een specialist in het oplichten van coöperaties en credietbamken. Hij is de ontwerper van de wet op den handel der coöperatieve vereenigingen, die door 41 staten werd aangenomenverder was hij de organisa^ tor van de graansi lobedrij ven in Canada. DE LAATSTE TOCHT VAN EEN 75-JARIG KOORDDANSER. De 75-jarige equilibrist Djelmako, die in talrijke groote steden der wereld, New- York, Londen, Parijs, Madrid, Barcelona en vele andere, voor zijn kranige toeren op het slappe koord met een dankbaar ap plaus werd beloond, is tijdens een feest- voorstelling te Riscie, nabij Mirande in Frankrijk, gevallen en om het leven geko- Djelmako, wiens eigenlijke naem Jacques Blanc is, was 75 jaar oud, doch kon on danks zijn hoogen ouderdom geen afstand doen van zijn luchtig beroep. Juist zijn hoogen leeftijd, zijn lange spierwitte haren en zijn :nog kaarsrechte en gespierde ge stalte trokken steeds weer de belangstel ling van het publiek. Hij had tijdens deze laatste voorstelling op onberispelijke wijze reeds een paar toeren verricht en zou met een soort van torpedo, die door een motor wordt voorbewogen, over den kabel sui zen. Het toestel had echter niet voldoen de snelheid en voor de oogen van de ont stelde menigte stortte hij met den acro baat omlaag. De ongelukkige koorddanser kwam van negen meter hoogte juist onder het vijf tig kilo wegende toestel terecht en liep ernstige verwondingen op. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht waar hij kor ten tijd later is overleden. NED. 00ST-INDIE EUROPEAAN NA EEN JACHT GEDOOD. Noodlottig geweerschot. Aneta seint uit Batavia: De heer P. H. Vogelsang uit Tjimahi is na afloop van een varkensjacht in het Soebangsche ten gevolge van een ongeluk door den heer J. M. van den B. die mede op jacht was, met een geweer iu den buik geschoten, aldus seina Aneta. Van den B. dacht dat het geweer op veilig stond. De heer Vogel sang was onmiddellijk dood. DE INTERNEERING VAN S0EKARN0. Ook een andere leider gearresteerd. Aneta seint uit Batavia: De regeering heeft, naar Aneta seint, toestemming ge geven tot voorbereiding van de internee- ring van ir. Soekarno en Moohtar Loefti, hoofdbestuurslid van „Persatoean Moslim Indonesia" te Fort de Kook, die eveneens is gearresteerd. De politie te Medan ontbond Dinsdag- avond de besloten cursusvergadering van de P. I. De betrokkenen beweerden niet bekend te zijn met de bepalingen in zake de beperking van het vergaderreolifc. Na ontbinding van de vergadering werd een demonstratie georganiseerd. De poli tie ontbond den stoet en hield drie belhar mels aan, die hedenmorgen door den land rechter werden veroordeeld tot het beta len van een boete van vijf en twintig gul den in verband met overtreding van art. 510 van het Wetboek van Strafrecht Nog meer interneringen? Naar het „Bataviaasch Nieuwsblad' meente" te weten, overweegt de regeering de interneering van Mohammad Jamin, voorman van de P. I. te Soerabajaa en Amir Sjarifoedin, voorman der P. I. te Batavia, terwijl de beperking van het ver- gaderreoht ook zal worden toegepast op de Persatoean Moslim Indonesia (Permi) de bekende partij ter Sumatra's Westkust UIT DE OMGEVING HILLEG0M. Personalia. Onze plaatsgenoot© mej. Marianne Löschke slaagde voor het exa men Huishoudkundige. Zij werd opgeleid te „Mariakroon" Oulemborg. Veilingen. Gisteren had in H'del Sistermans ten overstaan van Notaris G. Wolzak Hzn. te Haarlem de afslag plaats van: 1. Een woonhuis met erf aan de Lerid- schestraat 99 groot 1.43 A. In hoogste bod gebracht op 3500.—, gemijnd op 10.-^ door J. Kalkers te Hillegom. 2. Het café „Nieuw Flora" aan de Hoofdstraat groot 2.57 A. In hoogste bod gebracht op 9000.niet gemijnd. Koo- per de heer A. F. W. van Zonneveld te Hillegom. N00RDWIJK. Werkloosheid. Het aantal werldoozen bedraagt in onze gemeente thans 352, waarvan 173 landarbeiders, 37 visschers, 48 losse arbeiders, 83 bouwvakarbeiders, 1 wagenmaker, 4 chauffeurs, 1 loodgieter en 5 jongens. 100 van deze werkloozen wor de» nog geregeld van gemeentewege te werkgesteld in de Noordduinen, Huldiging H. M. de Koningin. De burgemeester heeft naar wij vernemen de bemiddeling ingeroepen van de 3 plaatse lijke Oranj evereen igin gen om te komen tot deelname uit Noordwijk van de grootsoh opgezette nationale huldiging door Vereenigingen en corporaties van Hare Majesteit de Koningin op Zaterdag 9 September in het Amsterdamsche sta dion. Deze huldiging gaat, uit van „Het Nationaal Huldigingsdefilé Stadion 9 Sep tember 1933." Het verkeer naar zee. Als gevolg van de reoonst ctie r. verbetering von u St. Jeroensweg is e>r voor fietsers een veel betere en kortere verbinding vanaf den Gooweg met Noordwijk aan Zee tot stand gekomen. Deze kunnen thans het geheele dorp Noordwijk-Binnen vermijden. Om al gemeen te bevorderen, dat het verkeer zioh hiernaar zal regelen, zal van gemeen tewege aan den Gooweg een richtingsbord worden geplaatst. LISSE. Concert. De Harmonie „Trou moe» Blijoken" zal onder Directie van den heer M. Bolderdijk uit Leiden op Zondag 8 Augustus des avonds te half negen een concert geven in de Gemeentelijke Mu ziektent.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6