H. I. PIERROT BRIEF UIT FINLAND. MODERNE KLOKKEN M. BRINKS - TURFMARKT II - TEL. 2336 VRIJDAG 4 AUGUjiuS 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Aug. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bild*. Hoogste barometerst.: 770.8 te Malinhead Laagste barometerst.: 750.6 te Rost. Verwachting tot den avond van 5 Aug. i 5? Zwakte tot matige wind uit Noordelij ke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, warm. Hot hooge drukeebied is in zijn kern een weinig in beteekenis afgenomen, dooh blijft voor den weerstoestand in ons land nog van belang. Over Groot Brittannië en Ierland, Frankrijk, vrijwel geheel Duitsch- land, België en Nederland hoerscht rustig weer. Overal waaien daar zwakke winden terwijl gisteren vooral in Frankrijk en Oost-Engoland maximum-temperaturen boven 25 graden Celsius voorkwamen. In den loop van den nacht trad hier en daar, ook in r>ns land, zware nevelvorming op>. Over IJsland is de luchtdruk van gisteren gestegen, dooh nieuwe dalingen kondigden daar de nadering van een depressie uit het Zuid-Westen aan. Het lage drukgebied, dat gisteren tussohen IJsland en de Noor- sohe kust gelegen was, heeft zich naar Zweden en Noorwegen uitgebreid en daar nogal wat regen veroorzaakt. Een uitloo- per ervan strekt zich tot over de Deeneche eilanden nit en veroorzaakt daar een krachtige wind uit Noord-West.. Tenge volge van deze zich waarschijnlijk verder Zuidwaarts uitbreidende barometerdalin gen, zal de wind ten onzent nog wel uit Noordelijke richtingen blijven waaien. De over zee aangevoerde lucht zal nog wel vrij vochtig zijn, zoodat wolkenvorming overdag en dauwvorming des naohts, wel vrij sterk zullen zijn. De temperatuur zal waarschijnlijk weinig veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 23.— gr. 0. LICHT OP VOOR FIETSERS i.®.: Van Vrijdagnamiddag 9.18 uur tot Zaterdagmorgen 4.55 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Zaterdag 5 Aug. voorm. 3.14 uur en nam. 3.38 uur. WATERTEMPERATUUR; Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 22.gr. O. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 21.gr. 0. STADSNIEUWS CREMATIE PROF. STORM VAN LEEUWEN. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag op 'het crematorium te Wester- veld de vcrassuhing geschied van het stof felijk overschot van prof. W. F. Storm van Leeuwen, in leven hoogleenaar te Leiden. In den stoet kwamen mede prof. dr. J. Huizinga, rector magnificus, prof. mr. D. van Blom, secretaris van den senaat, prof. dr. J. A. J. Barge, voorzitter der medische faculteit, prof. dr. P. 0. Plu, prof. dr. VV. A. Kuenen en dr. 0. D. Lindt van Wijn gaarden, dir. der kliniek voor allergisohe ziekten van prof. Storm van Leeuwen, en de oud-luit.-generaal A. L. Klerk de Reus. Verder waren aanwezig prof. dr. E. Carp, prof. dr. P. Th. Kan, prof. dr. L. v. Itallie, prof. dr. E. Gorter, prof. dr. G. Jelgors- nia, oud-hoogleoraar te Leiden, prof. dr B. Brouwer uit Amsterdam, prof. dr. G. W. Kernkamp uit Utrecht, dr. A. P. H. A. de Kloyn uit Utrecht, dr. H. Varenkamp, een der oud-medewerkerg van den overlo- dene, dr. Theunisson uit Leiden, mr. 0. Bakker, mr. S. M. S. Furnee, Utrecht, W. v. d. Mandele, Bloemen daal, majoor J. de Waal, Den Haag, do oud-kapitein van het Ned.-Ind. leger P. L. E. Tissot van Patot, het collegium van het Leidsche studenten corps was vertegenwoordigd door de hee- ren F. J. Kranenburg, M. A. Beelaerta van Blokland en B. F. Everts. Verder waren aanwezig mr. P. J. Idenburg, secretaris van het collego van curatoren der Leid sche universiteit, do heeren A. Donkers en W. M. Bauermann, vertegenwoordigend U. S. L. B., en een deputatie van de vrou welijke etudentenvereeniging te Leidon. Het eerst voerde het woord prof. dr. J. Huizinga, rector magnificus der Leid sche universiteit, die zeide, dat de univer siteit voor dé vierde maal oen der haren verloor, die midden in het volle werk stond. Mot professor Storm van Leeuwen is een der mentors van do universiteit heengegaan, een man van groote kroont. Alles in hem was activiteit en energie. De „Lappo" bèweging. MISLUKKING VAN HET FASCISME. Helsingfors, Juli 1933. Het is nu ongeveer drie jaar geleden dat ik getuige was van het ontstaan der Fin- sche boeren be weging, die op de eerste plaats een godsdienstig en anti-oommunis- tiech karakter heeft. De Protestantsche Aartspriester Kares was een van de stich ters der nieuwe richting. Deze beweging scheen voorbestemd om oen nieuwe richting te geven aan de poli tiek van het land der duizend meren, dat ondanks de eeuwenlange Russische over- heersching zijn oorspronkelijken aard heeft weten te bewaren. Naar Lapland, de naam van de streek, waar de beweging ontstaan is, heet zij thans de Lappo-be weging. In den beginne kon men moeilijk eenige gelijkenis ontdekken tusschen „Lappo" en andere volksbewegingen: maar zij die van meening waren, dat men hier stond tegenover een vorm van Pirotestantsoh Fascisme, hebben zich niet vergist. Want dit is inderdaad het wezen van de Lappo- beweging. En daarom zal haar lot, dat bepaald wordt door de algemeen© verkie zingen die hier zoo juist gehouden zijn, ook belangstelling inboezemen aan hen, die overigens geheel buiten de Finsche politiek staan. De eerste stoot voor de lappo-beweging ging uit van de boeren in Oost-Bothnië, een volk dat zeer gehecht is aan zijn tra dities en zijn patriarchale zeden, die het door de afgelegen ligging van het land tot op den huidigen dag heeft kunnen bewa ren. De vreedzame boerenbevolking was ont steld door den groei van het communisme, dat hen van uit het Zuiden bedreigde en dat gesteund werd door Sovjet Rusland, dat door geen enkele natuurlijke grens van Finland gescheiden is: daarom be sloten de boeren van Oost Bothland zich nauwer aaneen te sluiten om het gevaar af te weren, dat de liberale regeering soheen te willen begunstigen door een af zijdige houding aan te nemen. Het eerste programma was zeer eenvou dig: „Strijd voeren tegen het Communisme tot dat het volledig vernietigd is". Do Bolsohowisten begrepen weldra dat de Lappo's geen half werk deden. Zij wis ten den Finschen Landdag te bewegen tot het aannemen van anti-revolutionaire wet ten. In eene van deze is zelfs een bepa ling opgenomen, waardoor iedereen, die middellijk of onmiddellijk heeft deelgeno men aan een poging tot omverwerping van het gezag, voor altijd wordt uitgesloten van het Parlement; door een andere Wetj wordt de Communistische Partij opgeno men in de lijst der verboden vereenigirugen on wordt het maken van communistische propaganda onder zware straffen verbo den. Enkele jaren geleden moest nog ernstig rekening worden gehouden met de moge lijkheid van een Communistische staats greep te Helsingfors, gevolgd door annexa tie van Finland door Rusland. Dank zij de Lappobeweging is dit gevaar voor al tijd van de lucht. Nadat de voornaamste vijand onschade lijk was gemaakt, konden de Lappo's den strijd aanbinden met de Socialisten, die bij de behandeling der auti-revolutionaire wetten gemeene zaak hadden gemaakt met de Bolschewikcn. Maar dezen keer konden zij him wil niet geheel doorzetten. Do macht der Socialistische partij werd weliswaar gebroken, ofschoon zij toch nog altijd eenige zetels in den landdag heeft behouden. Ongelukkigerwijze hebben de Lappo- aanhaniger» zich niet tot dit oorspronke lijk program bepaald, maar zij hebben den strijd aangebonden met alle democrati sche partijen, en de afschaffing van het algemeen kiesrecht geëisoht. De tegen stand, die zij toen ondervonden was zoo hevig, dat zij besloten hun cischen kracht bij te zetten, door hun legioenen te oon- oentreeren in Matsala, vanwaaj: de op- marsoh zou worden ondernomen naar Hel singfors. En hiermee schonden de Lappo's de wet, die zij zelf hadden ingediend. De Regeering nam onmiddellijk krach tige maatregelen en slaagde er in het Lappo-leger te ontbinden. Na deze tegenslag reorganiseerden de Lappo's zich tot een „Vaderlandslievende Volkspartij". De voornaamste punten van hun program zijn: de strijd tegen het Mar xisme, en de Vrijmetselarij, alsmede de af schaffing van het Parlement. Hiermee heeft de Lappo-be weging haar front weer verlengd door den strijd aan te binden tegen de 350.000 Finnen van Zweedsche afkomst, die tegenover de oor spronkelijke bewoners als minderwaardi gen werden beschouwd en die in lang ver sie,gen eeuwen van de oevers der Kaspi sche Zee naar het Hooge Noorden zijn verhuisd. De redenen, die de Lappo-lei- ders voor deze vervolging opgeven komen volkomen overeen met de motieven, die bij de Duitsohe Nationaal-Socialisten aanlei ding zijn geweest voor de Jodenvervolging. De Zweden hebben in Finland voorrech ten verkregen, en de invloed, die zij uit oefenen is niet evenredig aan hunne ge talsterkte. Ekele weken geleden werden de Fin sche kiezers opgeroepen om hunne verte genwoordigers te kiezen voor den Land dag. De overwinning der Duitsche Nazi's, had de Lappo's de vaste hoop gegeven dat hun candidaten eene meerderheid van 200 zetels in den Landdag zouden behalen, waar zij tezamen met de Conservatieven nog slechts 42 afgevaardigden telden. Onder den indruk van hunne grootsch opgezette verkiezingscampagne bekroop ve len inderdaad de vrees, dat de Duitsche gebeurtenissen oen weerklank zouden vin den in Finland. Die vrees is evenwel ijdel gebleken. De Lappo's hebben een beslissende nederlaag geleden. De vertegenwoordigers der Lap po's in den Landdag zijn gedecimeerd. De Nationale Unie van Lappo's en Conserva tieven, die 42 afgevaardigden telde, zal er in den nieuwen Landdag niet meer dan 32 hebben. En zelfs deze 32 zijn niet allen betrouwbaar. De Socialistische partij heeft de groot ste winst behaald, hun aantal in het Par lement is van 66 tot 72 gestegen. Alle an dere partijen, die vijAndig staan tegen over de Lappo's zijn onverzwakt uit den verkiezingsstrijd te voorschijn gekomen. Bij de bespreking van den uitslag der verkiezingen wijzen de onafhankelijke bla den op het feit, dat de socialisten hun overwinning te danken hebben aan de re organisatie der partij. Door het Marxisti sche beginsel van den klassenstrijd te la ten varen en de verkiezingsstrijd in te zet ten onder het parool: „Orde en Vrijheid", hebben zij vele leden uit de democrati sche partijen gewonnen. De Lappo's hebben de fout begaan om revolutie en geweld te prediken. Om duide lijk te toonen, wat hunne bedoelingen wa ren, hebben zij zelfs Duitsche Nationaal Socialisten uitgenoodigd om hen met raad en daad bij te staan. De zwakte van hun nationalisme konden zij niet duidelijker be wijzen dan door hun eigen landslieden, de Zweedsche Finnen, als vijanden te behan delen en de Duitsche Nazi's als hulptroe pen binnen te halen. De leiders van het Finsche Protestantisme hebben de Lap po's daartoe altijd aangespoord. Allen, die gelooven in de onweerstaanbaarheid van Fascisme of Nationaal Socialisme, moeten de jongste geschiedenis van Fin land maar eens kalm overwegen (Nadruk verboden). HORLOGEMAKER MAARSMANSSTEEG 14, Tel. No. 1293 Ontvangen en geëtaleerd: voordeelige partij allen met volledige garantie. Nooit kocht U zoo voordeelig. Reparatie aan alle soorten UURWERKEN, GOUD EN ZILVER, goed en billijk. -fEfJ Zijn medestanders en aanhangers telde hij tot ver buiten de grenzen van ons land. Door zijn werk is de Loidsohe universiteit het middelpunt geworden van belangrijken wetensoliappelijkcn arbeid. Anderen wil len op zijn werk voortbouwen. De Leid sche universiteit zal Storm van Leeuwen in eere houden als eon die het beste voor haar heeft veil gehad en heeft geofferd. Hem zij de rust gegund. Vervolgens sprak prof. dr. J. A. J. Bar ge die in zijn kwaliteit van voorzitter der medische faculteit aanwezig was. Spr. zeide dat de medische faculteit voor de tweede maal in korten tijd geroepen wordt een van de haren grafwaarts te dra gen en dan oen vau haar meest begaafden. Zooale wij zeide spr. voor nauwe lijks negen maanden, prof. Zaaijer hebben begeleid, zoo hebben wij thans Storm van Leeuwen vergezeld op zijn laai sten tooht. De overledene behoorde niet tot de velen, die in het kader van geijkte vormen pas sen. Wat het hart boeide, daaraan gaf hij zich geheel. Dan was geen öchtend te vroeg, geen nacht te loot en zoo,is hij op gebrand en zullen wij hem moeten missen, juist op het oogenblik, dat hij voorzitter der medische faculteit zou worden en lei ding zou geven. Toch mogen wij niet kla gen; zóó heeft hij reeds genoog aan onze faculteit gegeven. Hij is het lichtend voor beeld van vurige wetenschappelijke acti viteit en niet te blusschen onderzoekings- lust. Maar tenslotte was bij dit alles het hoogste doel van de medische weten schap: n.l. om te genezen. Daarom heeft hij zijn vak niet genoemd pharmacobie maar pharmacotherapie. Hij heeft het na meloos lijden van velen verzacht Dank baar zijn wij dat hij tot onze faculteit heeft behoord, dat hij de faculteit der Leidsche universiteit in het buitenland heeft hooggehouden. Spr stelde den zoon, den vader ten voorbeeld. Dr. A. De Kleyn uit Utrecht, spre kende namens de vrienden van den over ledene zeide, dat toen aan Storm van Leeuwen eens werd gevraagd, of hij veel vrienden had, hij had geantwoord: „Neen, ik bezit er zelfs zeer weinig". Spr. zeide, dat het niet gemakkelijk was, intiem be vriend met hem te worden, maar wanneer men eenmaal tot zijn intieme vrienden be hoorde, gaf hij veel. Spr. achtte zich ge lukkig tot die intieme vrienden behoord te hebben. Hij dankte den overledene voor al wat deze voor hem in stilte heett ge daan. Ten slotte sprak majoor J. de Waal uit Den Haag, namens de promotiegenoo- ten van het wapen der cavalerie, woorden van afscheid. „In zijn schitterende carrière na zijn officiersloopbaan heeft Storm van Leeuwen zijn oude vrienden nooit vergeten. Toen wij voor eenigen tijd onze 25-jarige pro motie vierden, was hij in ons midden en was hij weer de vroolijke oude kameraad. Wij kunnen steeds aan hem blijven den ken en wij danken hem voor zijn groote kameraadschap". Daarna daalde de kist onder het spelen van een koraal uit de „Geistige Lieder" van Bach. De oudste zoon dankte voor de groote belangstelling. Er waren zeer veel bloemstukken, waaronder ook uit het buitenland, vooral uit I>uiteohland, benevens van de medi sche facultetat, van de studenten der me dische faculteit te Leiden en van vele oud patiënten. „Hbld." BEGRAFENIS H. TIELEMAN. Gistermiddag om 3 uur had op de be graafplaats Rhijnhof alhier de begrafenis plaats van den heer H. W. Tieleman, die Maandag op den leeftijd van 79 jaar in het St. Elisabethgesticbt alhier overleed. De belangstelling bij deze droeve plech tigheid was zeer groot. Tal van vooraan staande personen uit industrieele kringen, zeer vele vrienden van den overledene en diens familie, alsmede leden van het per soneel der firma T. en D. waren bij de be grafenis aanwezig. Het eerst sprak de oudste zoon van den overledene, de heer A, W. Tieleman, die met ontroerende woorden afscheid van zijn vader nam. Een andere zoon van den overledene, de heer TL H. Tieleman, sprak woorden van dank voor al hetgeen zijn vader voor de familie gedaan had. De heer P. Werkman, een vriend van den overledene, bracht dank voor de jaren lange vriendschap. Namens het personeel sprak de heer Spuyman woorden van afscheid en legde een krans op het graf. Nadat bloemen in het graf waren ge strooid, dankte de heer A. Tieleman voor de betoonde belangstelling. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag Juli tot en met Zondag 6 Aug. a*, waargenomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. Haarlemmerstraat 203, manufacturen oonfectie. Bovengenoemde handelszaak omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Manufacturenhandel en Kleedingmagazijn voorheen Firma M. de Vrie6 N.V. (Ned. Staatscrt. 11 Juli 1933, Bijvoegsel no. 1242). Dir. J. de Vries, Jac. de Vries en G. de Vries, allen te Leiden. Maatach. kap. 50.000., waarvan geplaatst en gestort 31.500. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. Te Utrecht slaagde voor het examen Fransch L. O. Mej. A. Hiemstra alhier. Voor het examen Duitsoh L. O. slaagde te Den Haag de heer P. Valk, alhier. Met ingang van 1 Nov. heeft de heer F. v. <i. Mark ontslag genomen als voor zitter van de Zwem- en Polo-vereeniging „de Zijl" na elf jaar het voorzitterschap te hebben bekleed- Met ingang van denzelfden datum heeft eveneens de penningmeester de heer J. H. van Staveren ontslag aangevraagd. Onze stadgenoote mej. Carla Coebergh slaagde voor het boekhoudexamen „Mer- ourius". GOUD. ZILVER, HORLOGERIE |STE KLAS REPARATIE-INRICHTING R. K KIESVEREENIGING. Gisteravond vergaderde de R. K. Kie3- vereeniging in den Burcht, onder presidum van mr. E. Bolaius. De opkomst was ge ring wat wij graag aan het mooie weer wijten. De secretaris, de heer Horikx, brengt een jaarverslag uit. Hieruit blijkt, dat het aantal leden is toegenomen met 116 leden. Er zijn 1014 mannelijke en 191 vrouwelijke leden. Uit het verslag van den penningmeester den heer v. Bergen Henegouwen blijkt, dat de ontvangsten bedragen 631.70, terwijl van de uitgaven nog te betalen ie 161.68. Naar aanleiding van dit niet rooskleurig resultaat informeert de heer Lombert naar wat het bestuur voornemens is te doen, om de financiën te versterken. De voorzitter wijst op onkosten van het Bevolikingsbureauop het feit, dat d® contributies der leden dalen, en zegt in deze de activiteit van het bestuur toe. De voorzitter brengt beiden functiona rissen voor hun jaarverslagen dank. Zonder stemming worden herkozen de aftredende bestuursleden de heeren Mr. H. Donders, G. Molkenboer, H. Simonis en Th. Wilmer, terwijl in de vacature van den heer J. Bots, die geen herbenoeming wenscht te aanvaarden, zonder stemming wordt gekozen de heer H. Lombert-. De voorzitter brengt dank aan den heer Bots, wiens met bezonken oordeel gege ven adviezen door het bestuur steeds op prijs werden gesteld, en hij heet het nieuwe bestuurslid, den heer Lombert, heel harte lijk welkom. Als afgev. en plaatsv. afgev. naar Ka mer- en Staten-Centrale worden herko zen de heeren P. Heemskerk en H. Lom bert en de heeren J. Mandors en A. Vree burg. Tob kasnazieners waTen benoemd de heeren B. v. Noort, Fr. v. Noort en A- Speel. Uitgeloot werden 20 obligaties van de obligatie leening 1920. Voor het- Bestuur van de R. K. Kamer- Oentrale worden oandidaat gesteld de af tredende leden van het Dagelijksch Be stuur: de heeren H. Bader, A. v. Berkel en Th. Houdijk, het aftredend lid mr. Bol- sius en de heeren Heemskerk, Molken- boer en Lombert. Als candidaten voor Lid van den Par tijraad worden gesteld de heeren P. Heemskerk (aftredend), H. Schölvinck (aftredend), G. Molkenboer (Leiden) èn A. v. Berkel (Wassenaar). Bij de rondvraa-g wordt de wensehelijk- heid geuit, om in de volgende vergadering een bespreking te wijden aan den gehouden Kaderdag (wat zal geschieden). Besproken wordt nog o.m. de ongewensohte invloed van het nationaal-socialisme en de stand van het stadhuisvraagstuk in Leiden. Met een brandende sigaret naar bed. Hedennacht om kwart over twee ont stond een begin van brand ten huize van den heer B. A. R. in de van der Duyn- straab, die mot een brandende sigaret zich ter ruste had begeven. Zoo gauw hij bemerkte da-t het bedden goed brandde, heeft hij de smeulende stukken door het raam in den tuin ge worpen, waar zij door de politie met em mers water werden geblusoht. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5789. Het Wapen v. Leiden voorheen firma J. Knegtel, Leiden Noordeinde 27, handel in gedistilleerd en wijnen. N.E.: J. J. Melohere, Schiedam (H.V.). 554. Firma M. de Vries, Leiden, VAN M'N BOEKENTAFEL Het Schild. Apologetisch Maandschrift. Uit-g. der A. V. Petrus Canisius. „De volmaaktheid van de Katholieke Geloofsleer" is het onderwerp van het eer ste artikel van de Augustus-aflevering van het Schild. De schrijver, pater C. Fr. Pau wels O.P. zet daarin schematisch uiteen een der gangbar© bewijzen voor de waar heid der katholieke leer, ontleend aan haar volmaaktheid. In 't kort komt dat bewijs hierop neer: de Katholieke leer is zelfs in de oogen van andersdenkenden een zoo grootsche schepping, zóó afgerond als sys teem en zoo verheven in ihaar leerstellin gen, dafc dit geen menschenwerk kan zijn. Waarom niet? Omdat, waar het menschelijk vernuft 'n systeem heeft uitgedacht, dit pro duct niet te vergelijken is met de Katho lieke leer. Blijkbaar is dus de mensch niet in staat zoo iets uit te denken, derhalve is de Katholieke leer niet van menschelijke oorsprong. Bij deze manier van bewijsvoering is uiteraard het gevaar zeer groot dat- men te veel of te weinig wil bewijzen. Want een vergelijking tusschen twee stelsels is sterk afhankelijk van iemands houding ten- opziohte van die stelsels. Wie een stelsel a priori als het ware erkent, zal ook het mooie en verhevene daarin meer weten t© apprecieeren dan in eenig ander stelsel Do volmaaktheid der katholieke leer ligt echter niet alleen in de aantrekkelijkheid en schoonheid van eenige dogma's, waar van het verstand de waarheid kan zien, maar èn in het vinden van wat nooit werd gevonden, èn in het bewaren zonder over drijving in eeuwen van strijd, èn in de ver binding met geloofselementen, die de har monie vervolmaken. J. Lammertse Lz. schrijft vervolgens eenige beschouwingen over den Priester, wiens persoon en ambt vaak wordt gehaat en gevreesd en wordt belasterd tengevolge van allerlei misvattingen, welke misvattin gen de schrijver zoo veel als doenlijk is tracht te ontzenuwen. Het godsdienstig leven in de Engelsche sprekende landen heeft niet te klagen over gebrek aan belangstelling van de zijde van het Schild. Thans is liet weer pater v. d. Ven SJ. van Djocjakarta, die een serie beschouwingen ten beste gaat geven over de Anglioaansche Kerk, haar ontstaan, wezen en strooming naar Rome. Dit laat ste de strooming naar Rome geeft de reden dezer belangstelling aan en is tevens baar rechtvaardiging. Geen Kerk staat ons zoo na als de Anglioaansche en nergens is de trek naar de oude Moeder kerk zoo sterk als daar. Een uiteenzetting van de diverse richtingen in deze Kerk door een deskundige pen, kan niet anders dan interessant en nuttig zijn. Dat er ook in Duitschland een stroo ming bestaat naar hereeniging der Pro testanten met Rome, bewijst een open brief van den Duitschen dominee J. Lort- zing over deze kwestie, welke in deze Schild-aflevering wordt gepubliceerd. Er zal echter nog wel heel wat water door den Rijn moeten vloeien voordat hereenigd is, wat zoo onverantwoordelijk werd van een gescheurd. In de rubriek „Op den Uitkijk" vinden wij een belichting van den Islam door den bekenden Islamoloog pater A. Giacobetti, die niet erg malsch in zijn oordeel is, en een interessant overzicht van het aantal R. K. Priesters, dat over do geheele we reld werkzaam is, ontleend aan mededee-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2