VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1933 No. 7576 DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 24ste Jaargang 3)e£ek:belve(3ou/mwX DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Lelden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post ff 2.95 per kwartaal Het Geilluatreerd Zondageblad is voor de Abonné's vec- krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geilluatreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 f GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertenliën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeliogen wordt het dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Overwegen èn doen. Wij staan vierkant tegenover het Na. tionaal-Socialisme, tegenover zijn grond slagen of beginselen en ook tegenover zeer vele zijner practijben. Maar daarom ontkennen wij niet, dat er goeds is in het Nationaal-Socialisme. Zulks zou bekrompen of kortzichtig zijn. Het goede is wel, dat er minder Lang overwogen wordt alvorens er wordt gedaan. Dooh dat goede is ook mogelijk, is ook bereikbaar in ons democratisch parlemen tair stelsel. Hoewel het (wie zal het ontkennen 1 in ons stelsel heel dikwijls ontbreekt aan het metredelijkenspoed aanpakken! En wij denken hier b.v. aan het schrij ven van de Regeering aan de burgemees ters over „de groote moreele gevaren", verbonden aan de speelbanken. De bur gemeesters zullen moeben overwegen, of zij met tegen in hun gemeenten( in badplaat sen nJ.) bestaande speelbanken behooren op te breken. Er moet worden overwogen.... Uitste kend. Aan iedere daad moet overweging voor afgaan. Maar zal er nu niet worden overwogen totdat de badplaatsen weer verlaten zijn?.... In zulke dingen moet het gezag meer blijk geven van doen, van aanpakken 1 V Onderwijs en leekenapostolaat Eén der groote voordeelen van het Katholiek onderwijs kan en moet zijn het instigeerende, het richtende en stuwen de voorbeeld van onderwijzer, van leenaar of professor. Natuurlijk ook bij het openfbaar of neutraal onderwijs zijn goede en voortref felijke persoonlijkheden, wier voorbeeld weldadig-lichtend is voor allen, die er om heen staan. En misschien is him aantal niet gering. Maar zij kunnen toch niet geven, wat zij niet zelf bezitten.... zij kunnen toch niet geven een voorbeeld van een waar achtig katholiek leven 1 Op het Internationaal Katholiek Mid delbaar Onderwijs Congres, dezer dagen te Den Haag gehouden en gisteren gesloten door Z. H. Exc. den Bisschop van Haar lem, sprak dr. J. de Boer, rector van het Katholiek Meisj-esluceum te Den Haag, over „Middelbaar Onderwijs en Leeken apostolaat". En hij stelde in zijn inleiding oun. deze waarheid in het licht: Heb voorbeeld van een leeken- leeraar zoowel in zijn toewijding aan zijn uitsluitend wetenschappelijke taak als in de wijze, waarop hij zich in zijn vrijen tijd aan sociaal werk wijdt, heeft grooten invloed op de leerlingen en prikkelt ook hen tot ac tiviteit. Inderdaad 1 En daarom staat de stand van hen, die onderwijs geven, hoog in de achting van alle weidenkenden. Dkèxom, omdat al dezen zij 't dan ook in ver schillenden vorm en verschillende mate geroepen zijn, om grooten invloed uit te oefenen op velen 1 BINNENLAND AMSTERDAMS BEGROOTING GOEDGEKEURD. In hun gisteren gehouden vergadering hebben Gedeputeerde Staten van Noord- Holland besloten, de begrooting voor 1933 van Amsterdam goed te keuren. Dit besluit kon worden genomen omdat na bet bekrachtigen der jongste raadsvoor stellen voldaan is aan de voorwaarden, welker inwilliging Gedeputeerde Staten noodzakelijk hebben geacht, alvorens zij tot goedkeuring der begrooting konden be sluiten. EERS1E KAMER WIJZIGING WET LAGER ONDERWIJS AANGENOMEN. In haar gisteren gehouden zitting heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot be perking van de uitgaven voor het lager onderwijs zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer De J o n g (R.K.) merkte bij de behandeling op, dat de regeering het wets ontwerp heeft ingediend als noodwet. Het betreft scholenbouw, den afstand tusschen school en huis, een andere toepassing van art. 72 der L.O.-wet en een vaststelling van minima en maxima voor gemeentelijke on derwijsuitgaven. En in verband daarmee van uitgaven voor schoolbesturen. De in diening heeft veel beroering gewekt, maar de opwinding is ongemotiveerd hevig, al moet spr. erkennen, dat de onderwijsvrij heid aanvankelijk wel wat veel was be grensd, iets waaraan de minister overigens in overleg met de Tweede Kamer gedeelte lijk tegemoet gekomen is. Spr. stelt ver trouwen in 's Ministers verklaring dat aana de pacificatie niet zal worden getornd. De heer Slingenberg (VJ).) verklaar de dat het parlement met de regeering moet samenwerken ter voorkoming van ge vaar voor veel ergere dingen dan dit wets ontwerp. Daarom stemt hij voor, niet om dat hij den inhoud van het wetsontwerp zoo mooi zou vinden. Er staan op de agen da "ook wetsontwerpen, nopens de handels politiek, waar wij voor stemmen omdat de veranderde tijdsomstandigheden dit eischen De heer Ossendorp (SD.) kende geen enkel voorbeeld van een gemeente, die zich aan verkwisting voor het open baar onderwijs heeft schuldig gemaakt. En als er geen verkwisting is geweest, waarom moet men dan maatregelen nemen om ver kwisting in de toekomst te voorkomen? De heer De Savornin Lohman (C.H.) uitte de hoop, dat de Minister nog zal komen tot vereenvoudiging van sohool- gebouwen. Die zijn hier veel duurder inge richt dan in Beligië en Frankrijk. Spr. acht het nader gewijzigde wetsontwerp een aan zienlijke verbetering van het oorspronke lijk wetsontwerp, waarvan de eerste wijzi ging reeds een verbetering was. Spr. merkt nog op, dat ten aanzien van dit wetsont werp rechts en links tevereden kunnen zijn met betrekking tot onderwijsvrijheid en ge lijkstelling. In de Tweede Kamer hebben alle Nederlandsohe afgevaardigden voorge stemd (gelach). Moge het in deze kamer ook zoo gaan. De Minister beantwoordde de spre kers en betoogde, dat maatregelen ook ten opzichte van het openbaar onderwijs nood zakelijk zijn. Maken wij in bet algemeen geen eind aan de verkwisting, dan volgt een collaps. Jegens den heer Slingenberg, die zei, bet wetsontwerp niet met gejuich te hebben begroet, merkt spr. op, dat de regeering het ook niet onder gejuich heeft ontwor pen. (Vroolijkheid). Als men de onbillijkheden weg wil ne men, ook ten bate van het bijzonder onder wijs, heeft men gegevens noodig, die op het departement berusten en met toepassing waarvan men hetzelfde bereikt als de heer De Jong met zijn normen wil bereiken. Je gens den heer Ossendorp merkt spr. op, dat hij zich niet ongerust behoeft te maken. De regeering zal voor het openbaar onder wijs waken met de zorg, waartoe wet en grondwet haar verplichten. FONDSENBEHEER. Het Crisis-Zuivelfonds en het Stabilisatie fonds onder toezicht der Rekenkamer. De Rekenkamer heeft zich in een brief wisseling met de regeering gesteld op het standpunt, dat het Crisis-Zuivelfonds en het Stabilisatiefonds, ingesteld bij artikel 5 der Crisis-Varkenswet, behooren tot de fondsen, bedoeld in artikel^ 87 der Compta biliteitswet, en als zoodanig aan haar toe zicht zijn onderworpen. De regeering stelde hiertegenover aan vankelijk, dat naar haar meening artikel 87 der Comptabiliteitswet niet op fondsen als de hierboven bedoelde betrekking heeft, doch dat, om moeilijkheden in dezen te voorkomen, deze fondsen uitdrukkelijk aan de werking dier wet zouden kunnen worden onttrokken. Bij de instelling echter van het Landbouwcrisisfonds, waarin de beide ge noemde fondsen zouden worden opgelost, is bepaald in artikel 19 der landbouwcrisis- wet dat het eerstgenoemde fonds onder controle der Rekenkamer zal worden ge steld. Wei hiermede voor de toekomst aan het verlangen van de Rekenkamer voldaan, doch onvervuld bleef nog haar wensch, dat de bestaande fondsen aan haar toezicht zouden worden onderworpen. Nadat ruim driekwart jaar was verstre ken sinds het College dien wensch voor he>t eerst had geuit, deelde het aan de regee ring mede, dat het langer oponthoud niet langer verantwoord achtte en daarom had besloten: 1. de beheerders van het Ori&is-Zuivel- fonds en van het Stabilisatiefonds aan te merken als comptabelen in den zin van artikel 39 der Comptabiliteitswet; 2. dezen oomptabelen de verplichting op te leggen, driemaandelijks een kasre kening in te zenden, voor de eerste mael over het tweede kwrataal van 1933; 3. het geldelijk beheer dier fondsen te onderwerpen aan controle ter plaatse. De regeering berichtte, dat zij van dit besluit der Rekenkamer kennis had gege ven aan den voorzitter der Criais-Zuivel Centrale en aan den regeeringscommissaris voor de uitvoering der Crisis Varkenswet. De Commissie voor de Rijksuitgaven acht de vraag, of het Orisis-Zuivelfonds en het Stabilisatiefonds behooren tot de fondsen bedoeld in artikel 87 der Compta biliteitswet, een zere belangrijke. Zij is ech ter van oordeel, dat ook dan, wanneer het antwoord op die vraag niet bevestigend zou luiden, die fondsen onder het toezicht van de Rekenkamer vallen. Naar haar meening is de omstandigheid, dat hier sprake is van inkomsten en uitgaven van het 'R'ijk, voldoende om aan te nemen, dat, indien bij de wet daaromtrent niets anders is bepaald, het beheer der fondsen aan de controle der Rekenkamer is onderworpen. Aldus de conclusie van het betoog van dat college onderschrijvend, heeft de commis sie met genoegdoening geconstateerd, dat de regeering zich ten slotte bij die conclu sie heeft neergelegd. OUD-MINISTER DONNER. De Staatscourant van gisteravond bevat het besluit, waarbij de oud-minister van Justitie, mr. J. Donner, wordt benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad. HET AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 Juli j.l. bedroeg het aantal aange geven radio-ontvanginrichtingen 292 242. Het aantal aangeslotenen aan radio-dis tributie-oentrales bedroeg 291.534, hetgeen in totaal neerkomt op 72 luisteraars per 1000 inwoners. NOG GEEN WIJZIGING DER WINKELSLUITINGSWET? Hernieuwde aandrang van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Op 10 Juni j.l. vestigde de Ned. R. K. Middenstandsbond de aandacht van den opnieuw opgetreden Minister van Econo misch Zaken op het hangende vraagstuk van de wijziging der Winkelsluitingswet. De Bond ontving hierop van den Minis ter het volgende antwoord: „Naar aanleiding van Uw nevenvermeld schrijven, deel ik U mede, dat ik op de kwestie eener wijziging der Winkelsluitings wet bij voortduring mijn aandacht gericht houd en dat ik steeds nauwkeurig kennis neem van de klachten, welke mij bij tus- schenpoozen omtrent de werking dier wet bereiken. Ofschoon eenerzijds de ervarin gen, tot dusverre met de wet opgedaan, mij wel de overtuiging heeft geschonken, dat in sommige opzichten de wet niet ge heel aan de eischen der practijk beant woordt een bezwaar, dat ten deele we der opgevangen wordt door de afwijkende en verruimde voorschriften, welke nog regelmatig in verschillende gemeentelijke verordeningen tot stand komen, heb ik toch nog niet definitief mijn standpunt kunnen bepalen in de vraag, in welke mate, indien men crisisinvloeden als verminderde vraag en Lagere prijzen uitschakelt en in aanmerking neemt, dat het publiek in het algemeen nog steeds doende is, zich aan de sluitingsbepalingen aan te passen, een verruiming van verkoopgelegenheid bij de wet inderdaad als een bepaalde en blijven de behoefte dient te worden beschouwd. Ik hoop, dat ik eerlang tot een definitieve beantwoording dezer vraag zal kunnen ko men. Bij die gelegenheid zal dan tevens kunnen worden beslist omtrent de kwestie eener regeling van het automatenvraag- stuk". Naar aanleiding van dit ministerieel© schrijven heeft de Ned. R. K. Middenstands bond den Minister zijn buitengewone te leurstelling te kennen gegeven, dat ook La. v. deze aangelegenheid, die voor breede groepen van handeldr ij venden middenstan ders van vitaal belang moet worden ge acht, nog geen wettelijke voorziening in voorbereiding is. Het is bekend, dat de Ned. RL K. Mid denstandsbond uit overwegingen van prin- cipieelen aard, iedere verkoopgelegenheid op Zondag afwijst, welke niet door de noodzaak der feiten geboden is te achten, Het wa» dan ook slechts onder den dwang der economische noodzakelijkheid, dat de Bond besloot voor de branches der banketbakkerij, der slijterij en voor de si garenwinkeliers eenige (ruimere) verkoop gelegenheid op Zondag te vragen. De N.R.K.M. is ervan overtuigd, dat lan ger uitblijven van wetwijziging in dezen zin voor tallooze bedrijven in de genoemde branches de meest ernstige gevolgen met zich zal sleepen. De Bond kon dan ook slechts met den meesten aandrang zijn verzoek herhalen, dat spoedig een wettelijke voorziening op dit punt aan de Staten Generaal zal wor den voorgelegd. Goedkoops trein. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een goedkoope trein naar Breda, Liesbosch, Oisterwijk en Eind hoven. DE KONINGIN HOUDT VACANTIE. H. M. de Koningin en de Prinses zijn gis ternamiddag uit Soestdijk op den Ruigen- hoek teruggekomen. Het is de wensch der Koningin, om ge durende de geheele maand Augusuta den tijd van Haar verblijf op den Ruigenhoek alsnog beschouwd to zien als den tijd, dien H.M. anders in het buitenland pleegt door te brengen voor het nemen van rust, met uitzondering voor wat betreft de Staats zaken. CRISIS-BOTER MERK. De Orisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de week van 5 tot en met 12 Augustus de prijs van het crisis-botermerk op 1.00 en dio voor de vervoervergunning van buitenlandscho boter op 1.10 per K.G. is vastgesteld. Ir. C. BREEBAART. f Te Halfweg is op 61-jarigen leeftijd overleden de heer O. Breebaart, directeur van de suikerfabriek te Halfweg. De heer Breebaart, geboren to Utrecht, studeerde aan de Technische Hoogeschool te Delft, waar hij het ingenieursdiploma behaalde. Na ©enigen tijd practisch werk zaam te zijn geweest aan verscheidene fa brieken, werd bij benoemd tot lid van de afvalwateroommissie voor de beetwortel suikerfabriek te Breda. In 1917 werd hij benoemd tot bedrijfsleider van de suiker fabriek Holland, waarvan hij oenigen tijd later teohnisch-directeur werd. RECHTZAKEN BEDREIGING. Het A'damsdh gerechtehof bevestigde vandaag het vonnis van den Utreohtscho politierechter, waarbij een veehandelaar wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven was veroordeeld tot 2 maanden gevagemisstraf. De veehandelaar was op 2 Febr. een boer in do buurt van Barne- veld gaan bezoeken, die hem 60.schul dig was voor een geleverde koe. De boer had niet veel zin om te betalen en de veehandelaar bedreigde hem met een mes met de woorden: „Mijn zestig gulden, of ik snij je aan stukken". HET WEER OP ZONDAG. EEN NIEUWE PERIODE VAN WARM WEER IS BEGONNEN. Een week van meteorologische emoties ligt achter ons. Groote hitte met tempe raturen, die de records dreigden te bre ken, wolkbreuken en stormweer volgden elkaar snel op. De tevoren zoo rustige weerstoestand, die zoo stabiel scheen te zijn, werd op eenmaal verstoord en toen de verborgen krachten der Natuur een maal waren losgerukt scheen het we! a's- of zij allen tegelijk moesten worden op gebruikt. Het weer heeft daarna uitgewoed en opnieuw is een rustige toe-stand ingere den waarbij zich over Zuid-West-- en Mid den-Europa een nieuw gebied van hoogen druk .ontwikkelde.- Do laatste depressie, die ons het stormweer had gebracht, was naar het Oosten afgetrokken en had haar invloed op het weer bij ons verloren ter wijl nieuwe depressies over Noord-Europa te ver af liggen oni hier den rustigen w©erstoestand te, kunnen verstoren. Het schijnt dus, dat wij opnieuw aan een periode van warm weer zijn begonnen en dat er heel veel kans is, dat deze ten minste tot den week-overgang zal aan houden. Men dient daarbij evenwel in Let oog te houden, dat groote hitte in den midzomer gewoonlijk de inleiding is tot een gTootscheepsche verstoring van den algemeenen w oertoestandzooals wij trouwens verleden week hebben gezien. Zou het dus tegen het einde der week heel warm worden, dan dient men rekening ie VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Nieuw strafrecht In Pruisen. (9de blad). Frankrijk stelt een actie der mogendhe den voor om een einde te maken aan de Nat. Soc. propaganda in Oostenrijk. (9do blad). Trein-ongeluk in België. Ook Nederlan ders zouden onder de gewonden zijn. (Bui- tenl. Ber„ 2de blad). Balbo's eskader door storm bedreigd. (Luohtv., 2de blad). BINNENLAND. Het auto-ongeluk bij Moerdijk. De oor- zaak. (Gem. Bor., 3de blad). Inbraak in de kerk der Paters Redemp toristen aan de Keizersgracht te Amster dam. De dader gevat (Gom. Bor., 3de blad) Verschillende verkeersongevallen. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De inschrijvingen voor de wereldkam pioenschappen wielronnen te Parijs* (Sport, 3do blad). PATER TH. PIKET 8. J. Den löden August.us zal de weleerw. pa ter Th. Piket 8. J. te Maastricht de H. Priesterwijding ontvangen. Den 20st.cn Augustus hoopt de neomist zijn plechtige Eerste H. Mis op te dragen in do St. Josephkerk aan den Heereneka- gel te Leiden. Pater Piket ie 8 jaar in Leiden werkzaam geweest al» employé bij <le Ned. Spoorwegen. In dien tijd is hij lid gewor den der Katholieke Kerk in 1922, na in do leer der Kerk onderwezen te zijn door Pater Nootcmans 8. J. te Katwijk. Pator Piket is toen eenige jaren lagere studies gaan maken aan het gymnasium der Paters Franciscanen te Mogen en in 1926 ingetreden in do Socitoit van Jesus. Pater Piket heeft geen ouders meer peter en meter bij de Doop (dio op 30 Juli 1922 plaats had in de Hartebrugskerk te Leiden) zullen met hem de aanstaande feesten Wijde meevieren. houden met onweders en e©n nieuwe ver storing der weersgesteldheid. I>it is één mogelijkheid. Een andere is, dat het deprevrie-gebied over Noord-Europa zijn invloed' iet» naar het Zuiden uitbreidt. In dit geval z«*u de wind bij dalenden barometer naar het Westen loopen en ieta in kracht toene men en de warmte zou daarbij mAtig blij ven, hot weer over het algemeen meer be wolkt doch mooi. Vóór het einde der week zal oen der twee genoemde toestanden zich wel duide lijker afteekencn. Welke van d©ze twee echter op dit oogcnblik (Donderdag) nog niet met zekerheid te zeggen, maar voor zooverre de nieuwe toestand zich Vrijdag of Zaterdag zal hebben aangekondigd zal men uit het bovenstaande het verdere ver loop kunnen voorspellen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1