DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verrioht in den morgen van 3 Aug. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. MoteoroL Inatituut fce De Bild*. Hoogste barometerst.: 773.1 te Valentia. Laagste barometerst.: 746.6 te Janmayen Verwaohing tot den avond van 4 Aug.: Zwakke meest Noor delijke tot Westelij ke wind, licht tot half bewolkt, waar schijnlijk droog warm weer. Het gebied van hoogen druk over Frank rijk en het Zuiden van Engeland, breidde zich over ons Land uit, waardoor voor het volgende etmaal een toestand van mooi zomerweer vrijwel zeker is. Het ge bied van windstilte, dat nagenoeg goheeJ Frankrijk omvat, zal het Zuiden van En geland, ons land en West-Duitschland mede omvatten. Een nieuwe depressie, die 15 tot 20 graden bewesten Ierland ligt, zal zich wel Oostwaarts ontwikkelen, doch waarschijnlijk daarbij in voldoende mate Noordelijk trekken, om de verdere ont wikkeling van hoogen druk over ons land niet dadelijk te 6toren. In Duitsohland viel op een aantal plaatsen nog regen. Dresden had 2-1 en Kinn, aan de Noorsohe kust, zelfs 40 m.m. Hoogere temperaturen maxima kwamen alleen in het Zuiden van Frankrijk voor. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 22.4 gr. 0. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Donderdagnamiddag 9.19 uur tot V rijdagimorgcn 4.53 uur. HOOG WATER. Te Katwijk; Vrijdag 4 Aug. voorm. 2.13 uur en nam. 2.44 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 20.5 gr. 0. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 20.— gr. 0. LAND- EN TUINBOUW WEER EXPORT VAN PLANTEN NAAR AMERIKA? D<e „Bussumsehe Courant" schrijft: Amerikaan sch© vakbladen, die thans zijn binnengekomen, brachten een voor de Nederlandsche boomkweekerij zeer be langrijk bericht, nl. dat de heer Lee A. Strong, „Chief Bureau of plant quaran taine U. 8., department of agriculture" in een door hem gehouden lezing te Chicago hoeft verklaard, dat do wet quarantaine 37, bij welke wet de Amerikaansche gren zen voor planten-invoer nu 14 jaar geleden werden gesloten, hoogst waarschijnlijk herzien diende te worden. In de vrij lange rede verklaarde deze autoriteit, dat de 14 jaren van sluiting der grenzen voor invoer van planten en plan- tendeelen hem hadden geleerd, dat veel van de betrokken wetsbepalingen kan worden gemist en dat een invoer onder scherpe inspectie zoowel in het land van herkomst als in Amerika van planten zoa- der aardkluiten niet tot eonig gevaar z*>u kunnen leiden. Dit voor de Nederlandscho boomkwee kerij zeer verblijdend bericht komt in een tijd, waarin dit vak de allerslechtste tijds periode doormaakt. To hopon is hot, dat hetgeen deze chef van don Amerikann- echen pLantonziektenkumligon dienst ais zijn gevoelen cn wensöh naar voren bracht spoedig werkelijkheid worde, waardoor eon afzetgebied, dat vroeger het allergrootste was, gedeeltelijk zou worden teruggevon den. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. Hooibroei. Gisterenmorgen consta teerde men in den hooiberg bij den Land bouwer R. aan don Rijndijk alhior zeer verdachte verschijnselen van sterke hooi- hroei. Na boring block de hooiberg een zeer groote hitte bezitten, zoodat men 's middags het hooit uit den hooiberg zou halen. Men nam tegelijkertijd eenigo brand slangen mede om wanneer bij hot uit gooien van hot hooi brandgevaar was te kunnen blusschen. Nauwelijks echter ver scheen de brandweer met de hooi werkers op het boerenerf of de vlammen sloegen roede uit het hooi on onmiddellijk liet men de slangen werken om den brand te blusschen, wat spoedig hielp, waarna het hooi werd uitgeworpen. NOORDWIJKERHOUT. Personalia. Voor het examen En- gelsch L.O. is geslaagd de heer A. J. En- ders. STOMPWIJK. Mond- en Klauwzeer. In de afgoloo- pen week is het. aantal gevallen van mond en klauwzeer bij het vee met 4 vermeer derd en bedraagt thans 16 gevallen. SASSENHEIM. Geboren: Petronella Catharine d. van G. Boekei en E. P. Weijers. Johan nes Cornelis Bernardus z. v. D. van Schaik en J. School. Adriana Maria d. Ype Anne Jorna en H. Wassenaar. Helena Gertruda d van A. J. Meouwissen en D. Flipphi. Elisabeht Maria dr. van H. M. Bissohops en M. Heemskerk. Overleden: Richardus van den Oudenaller 17 j. Johanna Maria Her- mina van Zonneveld 10 j. Agatha Petro nella de Haas geb. van Dijk 76 j. Ondertrouwd: H. de Boever 21 j. en M. Buijn 21 j. Gevestigd: G. Buurman geb. van Duijn, van Leiden. VOORHOUT. T.B.C.-bestrijding. Door B. en W. is vergunning verleend voor het houden van een bloempjesdag in deze gemeente op 20 Augustus a.s., ten bate van de Nedcr- landsohe Onbemiddelde Middenstanders, uitgaande van de R.-K. Middenstands ver oen i ging „De Hanze". Schoolreisje. Dezer dagen maakte de hoogste klassen van de R-K. Jongens school alhier hun jaarlijksch schoolreisje. Onder leiding van den heer Allard, ging men dit jaar naar Amsterdam. Wandelen de toog men door Amsterdam, nadat men nog het Bagijnhof was overgegaan, werd de koers gericht naar Amsterdam's Artis. Den ganschen dag hebben de jongens daar vertoefd, en den geheelen dieren- en plantentuin bezichtigd. Zeer voldaan kwa- men allen wederom huiswaarts. Deze dag is voor elkeen een genotvolle, maar te vens een leerzame dag geweest. WARMOND. St Mathias. Zooals u bekend is, staat de kas van de R.K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereenigin/g St. Math ia-s in deze cri sistijd er niet gunstig voor. Vandaar, dat de R.K. Sportvereeniging 8.M.C. op het idee kwam een match te arrangeeren ten bate der kas van haar zus ter- vereen iging. Hiervoor werd aangezocht TeijLingen I als tegenstander van S.M.CX Zoodat er a.s. Zaterdagavond 5 Augustus om half zeven een match zal zijn tiuechen S.M.C.Teij- lingen I, waarvoor een mooie prijs ter be schikking is gesteld. Wij verzoeken allen, die iets voor muziek of sport voelen deze match te willen bijwonen, waarbij wij ook het oog hebben op de zeer velen uit de om liggende plaatsen, die geregeld onze uit voeringen bezoeken. Donateurs der sportvereeniging hebben natuurlijk vrije toegang, maar wij hopen, dat zij voor deze keer een entree-biljet voor het goede doel willen nemen. De harmonie vertrekt om 6 uur met marsch- muziek vanaf hotel „De Zon" naar hot sportterrein, waar zij ook onder de matoh hare muzikale medewerking zal verleenen. Wij verwachten velen I WASSENAAR. Gevestigd: J. Nell geb. Poot uit Voorschoten. S. E. L. Larsen geb. Men- zol uit Brussel. H. Bakker uit Noord- wijk. Th. van Essen uit Den Haag. 0. L. Rijkse uit Apeldoorn. M. C. Wildt Meyboom geb. Romeney uit Den Haag. AL Th. Claassen uit Leiden. J. AI. Pij- nacker Hordijk uit. Leiden. E. Hess uit Den Haag. H. Alartin uit Leiden. A. Fierlier uit Voorburg. Th J. Thijssen uit Den Haag. 8. A. Smit uit Den Haag. P. J. Swart uit Leiden W. Tkoon uit Herten. A. 8. AI. Honen uit- Enschede. A. Bents uit Rustringen. H. van der Kolk uit Alphen aan den Rijn, Vertrokken: G. van der Leede n. Haarlem. G. Pas naar Den Haag. L. A. van der Kleij en vrouw naar Den Haag. 8. C. Verhoeven naar Oud- Beijerland. B. de Geus naar Reeuwijk. K. Brunschweiger naar Mainburg. N. Ebersberger geb. Brunschweiger naar Muhldorf. Geboren: Adrianus Johannes z. van J. L. van der Velde en A. AI. Homan. Oerrit Jan z. v. 0. J. Hun telers la-g en T. hommers waal. Hendrikus Johannes z. v. G. H. van Agthoven en D. Hernkes. O v e r 1 e d e nMaarten Cornelis den Bakker 50 j. ongeh. Ondertrouwd: J. Hoogervorat en F. AI. Koeser. J. W. T. Jacobs on A. Flokstra. 0. Rood en AWildschut. G. F. J. Falkner en E. E. Jerno. Z0ETERMEER. Personalia. Onze plaatsgenoot!, de heer S. 0. J. Buis, onderwijzer aan de R. K. Bijzondere Sohool Leonardus van Ve- ehelsohoal, te Rotterdam, behaalde de zer dagen de hoofdact©. Ondertrouwd: P. G. ten Hopen 23 j. en 0. F. A. Spronk 20 j. Gehuwd: A. Verheul 31 j. en M. Vos kamp 30 j. ZEGWAART. Gemeenteraad. Maandag 7 Augustus a.6. vergadert de raad dezer gemeenle, des avonds 7.30 uur ten raad hui ze. De agenda luidt, als volgt: 1. AJededee- lingen. 2. Vereen iging gemeenten Zoeter- ineer en Zeg waart, 3. Verzoek woningbouw- vereeniging „Beter Wonen" om voorschot voor den bouw van 12 arbeiderswoningen. 4. Intrekking besluit van 27 Februari 1933, GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN Vergadering van den gemeenteraad op Woensdag 2 Augustus 1933. Aanwezig zijn 12 leden, afwezig de heer J. Beijen. De beide nieuwbenoemde leden, de heeren B. Baart s (a.r.) en J. Vreeken (s g.p.) worden geinstalleerd en leggen de eeden af. Het Verbond voor Nationaal Herstel vraagt een onderzoek in te stellen naar ev. revolutionnaire gezindheid bij de leerkrach ten aan het 0. L. Onderwijs en eventueel© schorsing en ontslag daarvan. De heer Lugtenburg wil dergelijke ver zoeken verwijzen naar de papiermand. Ze ruiken naar de Fase. terreur in Duitsch- land. De voorzitter zegt dat B. en W. de actie van Nat. Herstel niet noodig hebben om de wet uit te voeren. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Op een adres van Ged. Staten, waarin de meening van den Raad wordt gevraagd over een regeling, waarbij de ambtenaren van den Burgel. Stand, wanneer zij reeds Burgemeester, Secretaris enz. zijn, niet lan ger afzonderlijk zullen worden bezoldigd, grijgt een gunstig advies, hoewel op voor stel van B. en W. toegevoegd wordt dat een andere salarisregeling beter zou zijn dan deze regeling. De heer Burggraaf wilde deze alinea weglaten, maar kreeg slechts 4 stemmen voor zijn voorstel. De plannen der werkverschaf fingscommissie. De werkverschaffingscommissie vroeg voor het uitwerken van haar plannen een crediet van 300.B. en W. adviseeren afwijzend, omdat de commissie eerst de plannen moet noemen en de# Raad Laten kiezen. De heer Lugtenburg bestrijdt dat. De commissie moet toch laten berekenen en heeft daarvoor deskundig advies noodig. De voorzitter beroept zich op het be sluit van d© vorige vergadering. Als de commissie plannen indient, die de "Rfetad niet wil accepteeren, is het geld daaraan besteed, weggegooid. De heer Burggraaf wil een cerdiet ter be schikking stellen van B. en W., die dat dan, wanneer de plannen geschikt zijn, kan doorgeven. Wethouder v. d. Marei roert aan de vraag, of de gem.-Opzichter ten dienste der commissie staat, in welk geval slechts een heel klein crediet noodig zal zijn. De heer v. d. Poll is verwondert en ver baasd. Het verleenen van een crediet is een logisch gevolg van het besluit der vori ge vergadering. Er is natuurlijk geld noo dig en de opdracht is gegeven om de plan nen te onderzoeken. Nu wil men dat be perken, maar daarmee is men een vergade ring te laat. De voorzitter beroept zich op de notulen maar de commissie meent dat deze in haar voordeel spreken. Weth. Huitkar sluit zich aan bij de voor zitter. De commissie had niet zoo geheim zinnig behoeven te werken en had nu al met plannen kunnen komen. De heer v. d. Poll ontkent dat, omdat er geen geld was om de plannen te laten be rekenen. De commissie doet geen dwaze dingen, men moet vertrouwen dat het geld goed gebruikt zal worden. De heer Jongeneel is 6terk verontwaar digd over de houding van B. en W., dat de commissieleden behandelt als krullejon- gens. Ale de commissie geen crediet krijgt kan deze niets doen en spr. voelt er niets voor om dan verder te gaan. Men behoeft toch de uitgaven niet uit eigen zak te be talen. De heer Lugtenburg valt weth. Huitkar aan, omdat deze naast de commissie ook nog zelfstandig een plan aan het uitwer ken is. De voorzitter noemt het recht van elk raadslid en eiken wethouder. Ook de heer v. d. Poll bestrijdt den wet houder. Hij vindt diens houding allesbe halve fraai en een belemmering van het werk der commissie. De wethouder acht het zijn plicht en wil niet deemoedig aan de voeten van de commissie gaan zitten. Hij doet niets ge heimzinnigs in deze dingen. Weth. v. d. Marei valt zijn collega bij en zegt dat de commissie geen overleg heeft gepleegd met B. en W. en maar geheel zelfstandig aan het werk is gegaan. Men moet niet de plaats van B. en W. gaan in nemen. Dan is spr. er sterk tegen een cre diet te verleenen. Ook de Gem.-Opzichter wordt voorbij gegAan en men zal andere adviezen inwinnen. De zaak Huitkar is vol komen in orde en was al aanhangig voor de commissie bestond. De heer Jongeneel vindt dergelijke ge prikkelde uitlatingen niet noodig. De cri- tiek bedoelt niet te kwetsen, maar op te bouwen. Men .wil niet den baas spelen. Kan de hulp van den Gem.-Opzichter worden verkregen zonder kosten, dan zal deze na tuurlijk worden gevraagd, maar anders zijn de ervaringen van de Raadhuiscommissie voldoende om elders te gaan zoeken. Weth. Huitkar acht zich door den heer v. d. Poll beleedigt en vraagt intrekking van diens woorden, anders kan er van vruchtbare samenwerking niets meer ko men. De heer v. d. Poll heeft van die vrucht bare samenwerking niets bemerkt en be hoeft niets in te trekken. De houding van d^n wethouder, nu er eenmaal een com missie is, is niet juist en dat mag gezegd worden. Weth. v. d. Marei dringt nog weer aan op overleg. De commissie heeft daartegen geen bezwaar, wanneer haar plannen ge reed zijn. Eerst moet echter daarvoor een orediet worden verleend. Er valt aan de commissie niet« te verwijten, want deze heeft nog geen plannen en kan die dus niet met B. en W. bespreken. De heer v. d. Poll heeft geen bezwaar aan B. en W. de hulp van den Gom.Opzich ter te vragen. Weth. v. d. Marei is er nu voor, dat B. en W. alle gegevens ter hand stellen van de comissie en dat dan in over leg wordt verder gegaan. Tenslotte gelukt het zoo de standpunten tot een te en wordt het gevraagde crediet zelfs der hoofdelijke stemming verleend. Besloten wordt over te gaan tot opheffing van het Openbaar vervolgonderwijs dat de laatste jaren al niet meer werd gegeven. Veldwachterswoning te Nieu- werbrug. J5en crediet wordt toegestaan voor den bouw van een veldwachterswoning te Nieu- werbrug. De gemeenterekening wordt aangeboden met een batig slot van 21.436.op den gewonen dienst en 1538.48 op den kapi- taalsdienst. Opheffing van de ambachts- teekenschool. B en W. stellen voor over te gaan tot opheffing van de ambachtsteekensohool. Deze school is de laatste jaren sterk terug- geloopen, het laatste jaar van 65 tot 24 leerlingen. Alet moeite kon men aan het begin van den cursus de vereischte 30 leer lingen bijeen brengen en voor het volgend jaar wordt nog grootere afname verwacht. De directeur zal dit jaar voor vast moeten worden aangesteld en als dan in October de cursus niet kan doorgaan, zit men met de leeraren, die 3 maanden tevoren moe ten worden opgezegd. De heer v. d. Poll verdedigt het laten voortbestaan van de school. Hij meent, dat de leiding niet geheel in orde is geweest den laatsten tijd. Ook acht hij het school geld hoog en beveelt hij de stichting van een Adviescommissie uit deskundigen aan. De heer Lugtenburg sluit zich daarbij aan en klaagt eveneens over de tegenwoor dige leiding. Hij wil een Directeur, die ter plaatse woont. De voorzitter ontkent dat dit mogelijk is, omdat niemand de vereischte bevoegd heden bezit. Hoewel men het algemeen betreurt dat de school zal moeten worden opgeheven, wordt toch tenslotte daartoe besloten met 84 stemmen. Een voorstel- v. d. Poll om de leeraren formeel te ont slaan en te trachten de sohool intusschen op te voeren, krijgt niet voldoende steun. Tot Üd van de werkloosheidscommissie in de vacature P. van Beek wordt na 3 stemmingen tenslotte bij loting gekozen de heer 0. J. Hoogendoorn. Op grond van een schrijven van den Mi nister stellen B. en W. voor, aan den heer J. Baars ontslag te verleenen als lid van deze commissie, omdat deze heer onder steund werklooze is. Dit voorstel vindt van alle zijde tegenkanting. De heeren Burg graaf, Kelikens en Jongeneel, die lid zijn der commissie bestrijden het voorstel met klem, omdat juist de heer Baars zoo'n uit stekend lid is en zulke waardevolle gege vens verschaft. Alen begrijpt niet op welke wijze de Minister aan deze zaak gekomen is, daar overval elders eveneens werkloo- zen in een commissie zitting hebbend, niet gehinderd worden. Tenslotte wordt besloten aan den Minis ter een schrijven te richten, waarin ge vraagd wordt of het mogelijk is het schrij ven niet uit te voeren en waarbij de werk loosheidscommissie een toelichting zal geven van de redenen waarom. Tot Ambtenaren van den Burgerlijken Stand worden gekozen de heeren J. v. d. Alarel en J. Huitkar. De heer v. d. Poll maakt bezwaar tegen de aanbeveling, die voor twee vacaturen slechts 2 namen heeft. De voorzitter acht deze zaak zeer onbenul lig. Hierna wordt de vergadering gesloten. inzake wijziging annuïteit woningbouwvor- oeniiginig „Beter Wonen". Gedupeerde fietsers. Op den hoek vaa do DorpsstraatStationsstraat had Woens dagmiddag een aanrijding van een drietal wielrijders uit Delft plaate, door een trac tor met oplegger. De bestuurder van dit voertuig reed in dezelfde richting als de wieLrijders en passeerde deze. Bij het naar rechts uithalen, toen de oplegger de fiet sers nog niet voorbij was, werden de wiel rijders tegen het trottoir gedrukt.. Het ge volg was, dat zij kwamen te vallen, lichte verwondingen opliepen, gescheurde klee- ding bekwamen en de rijwielen niet meer te berijden waren. De bestuurder reed door, blijkbaar heeft hij van het voorge- I vallene niets bemerkt. Aangifte van een en ander werd bij den gemeenteveldwach ter gedaan. Geboren: Antoinette Maria Thereeia d. v. J. C. Spruit en A. M. AmmerLaan. Jan Helmert, v. A, van der Slik en E. M. Veldihuizien. Ondertrouwd: C. van Dijk 27 j. en G. M. van Muijden 25 j. P. Henneken 27 j. en P. Walraven 23 j. M. Stout 25 j. en P. S. W. Verlegh 22 j. ZOETERMEER—ZEGWAART. Vooroefening militaire dienst Do commandant van het landstorm verband 's Gravenhage zal op Maandag 7 dezer, des avonds van 7.30 tot 9.30 uur in een lo kaal van het gebouw der spaar- en voor schotbank te Zegwaart zitting houden om aan belanghebbenden inlichtingen te ver strekken over het vooroefeningsinstituut VEUR. KieSvereeniging. Dinsdagavond te 7.45 uur hield de R. K. Kiesvereeniging De Eensgezindheid te Yeur een algemeene le denvergadering in het Patronaategebouw. AGENDA LEIDEN. Donderdag. R. K. Kiesvereeniging, den Burcht, 8.15 uur. Donderdag. R. K. RecLasseeringsvereent ging. Zitting St. Vincentiusgebou», Hoogl. Kerkgracht 82, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3] Juli tot en met Zondag 6 Aug. as, waargenomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. De voorzitter, de heer A. Bontje, opent de vergadering met den Oh ris te lijken groet en heet allen hartelijk welkom. Het spijt hem, dat de vergadering zoo al echt is be zocht, dooh hij wijt dit aan de zomer. Spreker memoreert de jongste verkiezin gen, die, wat deze gemeente betreft, prachtig zijn geweest en reden tot tevre denheid geven. De notulen worden gelezen en onveran der onder dank goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorz. mede, dat aan de Residentiebo de is geschreven inzake de verlaging abon nementsgelden, dooh dat tot heden neg geen antwoord is terugontvangen. Enkele ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aanwijzing van candidaten voor het Be stuur der R. K. Kamer-Centrale Leiden. Het Bestuur wenscht geen candidaten te stellen. De vergadering wil in de plaats van den heer J. Sehuijt wel een candi- daat stellen. Er worden hierover lange be sprekingen gevoerd. Ten slotte stelt de heer Raaphorst zich beschikbaar als oan- didaat, waarmede de vergadering ac- coord gaat. Candidaten afgevaardigden naar den Partijraad worden niet benoemd; de af tredenden zullen door het Bestuur wor den aanbevolen. De heer Raaphorst brengt een breed voerig en keurig verslag uit van de ver gadering der R. K. Kamer-Centrale Lei den, waarvoor hij dank en applaus heeft te accepteeren. De heer Zandwijk vraagt, waarom de heer Raaphorst op deze vergadering de heer Max van Poll heeft aanbevolen en niet de candidaten van het Bestuur, waar op de heer Raaphorst antwoordde, dat hij meende vrij mandaat te hebben en daar om aldus handelde. Als Bestuursleden worden bij acclama tie herkozen de heeren A. A. Bontje, M. Schalkwijk, G. J. van Veen Czn., J. C. Ooomans, A. J. Zandwijk, H. J. Mol, O. van Swieten, Chr. Vieveen, D. P. v. d. Berg en A. J. Remmerswaal, terwijl bij acclamatie in de vacature van Beek wordt gekozen de heer Weseeling. Tot voorzit ter werd bij acclamatie herkozen de heer Bontje. Tot afgevaardigden naar de vergaderin gen in Leiden en Gouda werd herkozen de heer Raaphorst en uit het Bestuur de heer Schalkwijk en als plaatsvervangers de heer W. van Veen en uit het Bestuur de heer Zandwijk. De Voorzitter brengt nog een woord van dank aan den heer Schalkwijk en den heer Mol voor hun vele en goede werk bij de laatste verkiezingen. Van de rondvraag wordt een ruim en nuttig gebruik gemaakt; de diverse vra gen worden naar genoegen beantwoord, terwijl enkele vragen in een Bestuursver gadering nader zullen behandeld worden. Hierna sloot de Voorzitter onder dank voor de opkomst de Vergadering met den Chris tel ijken groet. UIT DE RIJNSTREEK DE ONTDEKKING VAN DE VALSCHE MUNTERSBENDE. Rijksdaalders waren voortreffelijk nagemaakt. In verband met de ontdekking van de valsche muntersbende, die haar hoofdze tel had te Aarlanderveen, vernemen wij nog, dat hedenmiddag door den heer Bak ker van 's Rijksmunt te Utrecht in samen werking met de Alphensohe politie ten huize van v. d. P. nogmaals een onderzoek is ingesteld. De valsche rijksdaalders bleken zoo voortreffelijk te zijn nagemaakt, dat zij door eert leek niet van echte waren te onderscheiden. Gebleken, is, dat de kope ren sohijven in een galvanisch bad wer den vernikkeld en daarna werden geperst Het gewicht van de valsche munten was tot op een gram hetzelfde als dat van ech te rijksdaalders. Het randschrift, hoewel iets grooter, ontbrak niet en ook de ge kartelde rand was kunstig nagemaakt. Of de bende er in geslaagd is reeds vele van deze valsohe munten in omloop te brengen, is niet bekend. Tot dusver is nog nergems een valsohe rijksdaalder van deze soort bij de politie gedeponeerd, doch men vermoedt, dat dit een gevolg is van het feit. dat de munten zoo kunstig zijn nagemaakt. De ontdekking moet dan ook louter worden toegeschreven aan de omstandig heid, dat de B., die te Amsterdam wegens dronkenschap werd gearresteerd, zooveel rijksdaalders in zijn zak had. Dit wekte bij de politie argwaan, do munten wenden wat nauwkeuriger onderzocht en toen bleek, dat deze valsch waren. De gearresteerde v. d. P. blijft echter nog steeds hardnekkig ontkennen aan do vervaardiging debet te zijn. Hij is heden (Donderdag) naar het Huis van Bewaring te VGravenhage overgebracht.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2