DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1933 No. 7575 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 24ste Jaargang S)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week M f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen BINNENLAND REGEERING EN GEMEENTELIJKE BEZOLDIGINGSMAATREGELEN. Bij Kon. besluit van 10 Juli ie bet be. roep in gesteld door den Baad der ge meente Kerkrad© tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Limburg van 18 October 1932, waarbij goedkeuring ie ont houden aan de gemeentebegrooting voor den dienst 1932, ongegrond verklaard. Thans is verschenen Staatsblad 358, waar in het voormelde Kon. besluit wordt gepu- ceerd. Het blijkt, dat het besluit van de Kroon, ad thane wat enkele overwegingen betreft, afwijkt van het ontwerp-besluit, dat de Baad van State aan de Koningin had voorgelegd. De afwijking is te merkwaardig om er niet de aandacht op te vestigen. De ge meente-ambtenaren, die, vooral na de in stelling van de commissie-Schouten, soms bevreesd schijnen, dat zij in hun materi eel© positie belaagd worden door de Be geering, kunnen uit de onderhavige beslis sing de overtuiging putten, dat de Begee ring er alles behalve op uit is, alle ge meenten over een kam te scheren, doch in tegendeel de noodige differentiatie wil toe- passen. Ged Staten van Limburg hadden hun goedkeuring aan de begrooting van Kerk rad© onthouden, omdat bij de verschillen de ramingen rekening was gehouden met het Baadsbesluit van 20 April 1932, tot toepassing, met ingang van 1 Januari 1932, van een definitieve korting op de grond- jaarwedden der gemeente-ambtenaren en -werklieden van 5 pet. der eerste 1500 en van 10 pet. van hetgeen de grondjaar- wedde 1500 te boven gaat. Ged. Staten meenden, dat noch met de hoegrootheid der toegepaste jaarweddenvermindering, noch met de invoering daarvan met terug werkende kracht tot 1 Januari 1932 genoe gen kon worden genomen. De gemeente Kerkrade was van deze beslissing in be roep gekomen. De Kroon overweegt nu ten aanzien van dit geschilpunt: „dat het in de huidige tijdsomstandig heden in het algemeen en ook in casu alleszins verklaarbaar en wensohelijk moet worden geacht, dat de gemeentebesturen met het oog op den ongunstigen toestand der gemeenté-financiën, overgaan tot toe passing van een korting op de bezoldiging van het gemeentepersoneel; „dat echter een blijvende korting tot een percentage, als door den raad der ge meente Kerkrade vastgesteld, althans ten aanzien van de administratieve ambtena ren dier gemeente, gelet op het voor die categorie ambtenaren geldende salarispeil, geacht moet worden, van te ver gaande strekking te zijn; „dat voorts de terugwerkende kracht, welke de raad aan de verlaging heeft ge meend te moet geven, zeer ernstige be denking ontmoet, aangezien daardoor, zooals Gedeputeerde Staten terecht heb ben overwogen, op de rechtzekerheid, waarop de gemeente-ambtenaren aan spraak hebben, in hooge mate inbreuk wordt gemaakt, terwijl van deze ambte naren niet kan worden geëisöht, een deel van het hun rechtmatig uitbetaalde sala ris, op grond van latere besluiten van den gemeenteraad, weder in de gemeentekas terug te storten; „dat mitsdien op deze gronden terecht aan de begrooting goedkeuring i® onthou den". Ook de afdeeling van den Baad van State voor de geschillen van bestuur bad in zijn advies tot ongegrondverklanng van het door Kerkrade ingestelde beroep ge concludeerd. Onder de overwegingen, aldus minis ter de Wilde in zijn verslag aan de Konin gin komt echter voor het volgende: „dat niet is gebleken dat de ealarieering van het gemeentepersoneel te Kerkrade der mate laag is, dat de door den Baad toe gepaste korting ontoelaatbaar zou zijn te ach ten". Deze zinsnede gaf mij aanleiding, mij te wenden tot het Centraal Bureau van voor bereiding voor amtbenarenzaken, met^ de vraa.g of, gelet op het peil der salarissen van de gemeenteambtenaren en werklie den te Kerkrade, getoetst aan dat in daarmede te vergelijken gemeenten, een blijvende korting van 5 pet. der eerste 1500 van het grond salaris en van 10 pet. van hetgeen de grond jaarwed de 1500 te boven gaat, toelaatbaar kan worden ge acht. In dit rapport, hetwelk mede hierbij eerbiedig wordt aangeboden, wordt als uiteindelijk oordeel uitgesproken, dat dc door den Baad van Kerkrade toegepasto korting niet toelaatbaar is te achten, on der opmerking, dat, hoewel de korting desnoods op de loonen der gemeente werklieden kan worden toegepast, het on billijk zou zijn het overige gemeenteperso neel in die korting te betrekken, zulks in verband met het voor laatstgenoemde ca tegorie geldende lagere salarispeil. De in het rapport geopperde bezwaren kwamen mij van voldoende gewicht voor, om deze onder de aandaoht te brengen van de afdeeling voor de geschillen van bestuur, nochtans onder mededeeling dat ik, met de afdeeling niet zou willen bevor deren, dat door Uwe Majesteit een uit spraak zou worden gedaan, waarin een ar gument zou kunnen zijn gelegen voor hen, die zioh in het algemeen verzetten tegen ■erlaging van, of korting op de salarissen van gemeentepersoneel. DE WINKELSLUITING OP 15 AUGUSTUS EN 1 NOVEMBER e.k. De Hoofdbesturen van den Nederl. B. K. Middenstandsbond, gevestigd te Utrecht en den Nederl. B. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië*' te Amsterdam, doen op nieuw een gezamenlijk beroep op H.H. win keliers, om, zoover ze Katholiek zijn, hun zaken overeenkomstig de wenschen hunner Kerkelijke Overheid op 15 Augustus, feest dag van O. L. Vr. ten Hemelopneming en 1 November, Allerheiligen, welke als Zon dag zijn te vieren, te sluiten, en de niet- Katholieke winkeliers om het Katholieke personeel die dagen in de gelegenheid te stellen hun plicht te kunnen nakomen om die dagen als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen daartoe even eens een dringend beroep op de Boomsche mannen, maar vooral ook op de vrouwen, om dien dag niet „extra" te besteden Aan het doen van inkoopen, doch zich als Ka tholieken daarvan te onthouden. Waar de B. K. winkeliers het offer weten te brengen, om aan het verlangen van de Kerkelijke Overheid te voldoen, spreken genoemde besturen het vertrouwen uit, dat zulks door hun geloofsgenooten ook op prijs wordt gesteld, wat niet het geval is, wanneer ze dien dag de gesloten zaken voorbijgaan en de geopende winkels ingaan om hun inkoopen te doen. CENTRAAL LABORATORIUM VOOR DE VOLKSGEZONDHEID EN RIJKS- SER0L0GISCH INSTITUUT TE UTRECHT. Wij vernemen, dat thans de plannen tot fusie van het centraal laboratorium voor de volksgezondheid en het rijksserologisch instituut te Utrecht in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn. De tegenwoordige directeur van het rijksserologisch instituut prof. dr. Alders- hoff, zal wegens gezondheidsredenen, zijn functie neerleggen. De tegenwoordige directeur van het centraal laboratorium voor de volksge zondheid dr. Meerburg zal van zijn functie worden ontheven en belast blijven met de leiding van de scheikundige afdeeling Het directeurschap van de vereenigde in richtingen ie aangeboden aan prof. dr. Otten, directeur van het instituut Pasteur en de landskoepokinrichting te Bandoene Met de leiding van de serologische afdee ling zal worden belastDr. Timmerman, Controleerend seroloog en met de leiding van de bacteriologische afdeeling zal wor den belast dr. Poudman, thans plaatsver vangend directeur van het rijksserologisch instituut. Enkele leden van het technische en ad ministratieve personeel van beide inrich tingen zullen op wachtgeld worden ge steld. »»N. B. Crt.5 DE NAZI'S IN LIMBURG. Naar de „Msb." verneemt, heeft de Commissaris van Politie te Heerlen, ter kennis gebracht der aldaar wonende of verblijvende vreemdelingen, dat het hun verboden is zioh naar het buitenland te begeven, ten einde aldaar, anders dan voor het voldoen van verplichtingen voort vloeiend uit militairen dienstplicht, deel te nemen aan oefeningen in den wapen handel of aan oefeningen, die een min of meer militair karakter hebben, hieronder ook te verstaan Wehnsportoefeningen en marsch- en -of exercitie-oefeningen door politieke partijen georganiseerd. Overtreding van dat verbod zal er toe leiden, dat de betrokken vreemdelingen niet meer in Nederland worden toegelaten of dat hun langer verblijf in Nederland wordt ontzegd. Goedkoops trein. Wij verwijzen naar'een in dit nummer voorkomende advertentie betreffende een goedkoope trein naar Goes, Middelburg en Vüaaingen. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR VOORNAAMSTE NIEUWS. Woensdagmorgen vergaderde de ge meenteraad van Wassenaar onder leiding van Burgemeester Wiegman. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, wees hij erop, dat de Baad bijeenkomt op een grooten feestdag, den 75sten verjaar dag van H.M. de Koningin-Moéder, de Moe der des Vaderlands. Hij stelt voor namens den Baad een telegram van gelukwensch te zenden waartoe onder applaus werd be sloten. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de Baad wederom onvoltallig is door af wezigheid van den heer Boichel, wethou der, die enkele weken geleden een ongeluk heeft gehad. Hij kon raededeelen, dat de toestand goed vooruitgaande is, zoodat hij hoopt hem in de volgende zitting weder ge zond aanwezig te zien. Applaus. Een aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. Hetzelfde geschiedt met een adres van het Verbond voor Nationaal Herstel om re- volutionnaire onderwijzers te schorsen en te ontslaan of evenwel niet te benoemen. Daarna komt in behandeling een adres van de Chr. Oranjevereeniging „Bijbel en Oranje" om subsidie van 150.ten einde gezamenlijk met de Koningin Wilhelmina Vereeniging den verjaardag van H.M. de Koningin te kunnen vieren. B. en W. adviseeren afwijzend, omdat samenwerking ook zonder subsidie van de gemeente mogelijk is. Alleen houdt de ver eeniging dan voor andere doeleinden wei nig kas over, maar deze ware beter aan te vullen uit particuliere bijdragen. Boven dien is besloten geen nieuwe subsidies te verleenen. De heer Van der Stoel vreest, dat door niet-toestaan de samenwerking zal worden verbroken. De voorzitter hoopt zulks niet, ook ver wacht hij dit niet, aangezien b.v. door een collecte de middelen kunnen worden ge vonden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Een viertal bouwaanvragen, waarvoor ontheffing van den Baad noodig is, worden goedgekeurd. Vastgesteld worden enkele navorderings kohieren van het retributiegeld. Besloten wordt tot aankoop van 5 aan- deelen, groot 1000.— van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Aan de orde is een voorstel van B. en W. om de verordening regelende het toezicht op gesubsidieerde instellingen aan te vul len met een bepaling, dat aangewezen in stellingen verplicht zijn aan een lid van het college van B. en W. inlichtingen te verstrekken. De heer Idemburg meent dat een derge lijke bepaling in gemeentelijke verorde ningen niet past. Het College vraagt in lichtingen en men kan niet verplichten deze aan een enkel lid te geven. Dit ge schiedt zelfs in groote gemeenten, waar de functies zijn verdeeld. Hieromtrent ontstaat een levendige dis cussie. Tenslotte wordt een amendement van den heer Idemburg, om in te voegen, dat men verplicht is inlichtingen te ver strekken aan het lid van het College na mens B. en W. ten dezen optredende, aan genomen. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten, nu gebleken is, dat het autoverkeer in het dorp door de opening van den Storm van 's^Gravensandeweg en de Johan de WittstrjTat is verminderd, het ëénrich- tingverkeer voor het dorp op te heffen. Steunverleening kleine bloem- bollonkweekers. Daarna komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot steunverleening aan kleine bloembollenkweekers. In een uitvoerig prae-advies komen B. en W. tot de conclusie, dat ook hier iets voor de menschen moet worden gedaan. Zij stellen voor crediet te doen verstrek ken door de Coöp. Boerenleenbank op z.g. kraamcontract onder garantie van de ge meente voor rente en aflossing. De credio ten zullen worden geopend door B. en W. na voorlichting van een Commissie van Ad vies. Het totaal van de te verleenen credieten is gelimiteerd tot 10.000— terwijl per contract niet meer beschikbaar mag wor den gesteld dan 500.— per H.A. met bol len beplanten grond tot een minimum van 3 H.A. Uit het per contract geopende diet zal per week niet meer worden betaald dan ten hoogste 30 De heer Boender juicht het voorstel toe. Hij wijst er op, dat vele kweekers nevenbe- drijven hebben. Anderen hebben een tuin derij. Hij vraagt of zij ook van de rege ling kunnen profiteeren. De heer Van der Kroft heeft ook met vreugd© het voorstel begroet. Hij wijst er op, dat de regeling alleen voor erkende kweekers is, niet b.v. voor een metselaar, die een partij bollen heeft. Wat de tuin ders betreft, wil hij er op wijzen, dat zij die hun overtollig land met tuinbouwge- wassen bezetten met kweekers zijn gelijk te stellen. De heer von Weiier vraagt, wat zal ge beuren als het maximum van 10.000. niet voldoende blijkt. De heer Van der Stoel gaat ook accoord met bet voorstel. Hij had gaarne een be drag van 700.per H.A. zien vastgesteld en wil een eenvoudiger regeling voor ar bitrage. De heer Idenburg kan zich ook vereeni gen met het voorstel. Hij vraagt of het de bedoeling is hypotheken, garantie te ver langen en in welke verhouding het bedrag van 500.staat tot de prijzen, welke kunnen worden gemaakt. De heer Kimman wil ook de bloem en kweekers in de regeling betrekken. De heer Mr. Wildt Meijboom vraagt of het niet beter is het wekelijksch op te ne men bedrag afhankelijk te stellen van de oppervlakte beteelden grond. Voorts heeft hij bemerkt, dat geen do- tiun wordt genoemd voor beëindiging jaar- lijksch crediet. De heer Mr. Kiewiet de Jonge wil weten, om welke reden men tot een limiet van 10.000.is gekomen. Hij wijst er op, dat wanneer tot steun wordt overgegaan en de grens wordt bereikt, de consequentie zal voeren tot uitbreiding. Hij meent, dat, wanneer men wil steunen, men geheel moet helpen en niet half. Daarom is het noodig te realiseeren, waartoe het besluit van heden kan leiden. De voorzitter 'beantwoordt de sprekers. Hij uit zijn voldoening over de tegemoetko mende houding van den Baad. Hij wil vast leggen, dat dit voorstel uit nood geboren is. Wie onder de regeling zullen vallen, zal de Commissie moeten uitmaken. Gevraagd is „Hoe komen B. en W. aan het bedrag van 10.000.en voorts zal dat voldoende zijn". De bedoeling is de kleine kweekers in hun bedrijf werkzaam te doen blijven en door de moeilijkheden heen te sturen. Het is dus goed mogelijk, dat het bedrag te klein zal blijken. Verder is het moeilijk te zeggen, hoe B. en W. aan dit bedrag zijn gekomen. Gegevens waren bijna niet te krij gen. Daarom zijn B. en W. afgegaan op ad vies van den Bond en de Coöp. Boeren leenbank. Geschat is, dat de oppervlakte gemiddeld 1 H.A. zal bedragen per kwee- ker. Verondersteld wordt dat er dan een 20-tal zullen komen, waarvoor benoodigd is 20 X 500.10 000.—. Bedoeling is, dat de Commissie voorzich tig zal handelen. Arbitrage komt pas aan het slot tusschen gemeente en bank, als er kwestie komt van terugbetalen. Het plan is alle mogelijke garantiecon tracten te sluiten. Bloemkweekers vallen niet in de regeling. B. en W. hebben gemeend een bedrag van 30.per week te moeten aanhouden. Dit is berekend voor 3 H.A. k f 500 por jaar opbrengst. Voor kleinere bedrijven willen B. en W. niet minder uitleenen, om dat. het mogelijk is, dat zij meer uitgaven hebben dan een grooter bedrijf. Het bepalen van een datum is met opzet weggelaten. De heer Boender vraagt of de mogelijk heid bestaat dat de menschen, die een cre diet ontvangen, het mes op de keel zal worden gezet. Is het mogelijk oude schuld- eischers uit te sluiten. De voorzitter meent van wel. In tweede instantie betoogt de heer Van der Stoel .dat bij geldleening van een cre diet van 500.het risico niet groot is. Als men rekent naar do minimumprijzen der regeering, zal 1 H.A. Narcissen, hot ar tikel dat hier in hoofdzaak wordt geteeld, 2800.opbrengen. De heer Kiewiet de Jonge bepleit het op nemen in de considerans van het besluit van de overweging, dat het algemeen be lang het nemen van maatregelen vordert. Dan wil spr. er op wijzen, dat de mogelijk heid dat op zeker moment oude schuld- eischers zullen ingrijpen, niet denkbeeldig is. De Commissie zal dus moeten oppassen en niet alleen met de Boerenleenbank maar ook met oude schuld ei schers tot overeen stemming moet komen. De voorzitter meent, dat er geen be zwaar is het algemeen belang te doen uit komen. Wat eventueel beslaglegging door oude schuldeischers betreft, daarvoor is hij niet bang. Men moet niet vergeten, dat de menschen hoogstens 30.per week uit gekeerd krijgen. Tenslotte wordt gediscussieerd, om als beroepsinstantie, voor het geval arbiters het niet eens worden, in plaats van den Kantonrechter, den voorzitter van de Ka mers van Koophandel en Fabrieken aan te wijzen. Een amendement in dien zin wordt aan vaard en tenslotte het geheele voorstel aangenomen. Door den Baad worden in de Gommis sie BUITENLAND. Corruptie bij den Duitschen radio-om roep. (2de Wad). Roosevelts arbeidscharter reeds aan vaard door 700.000 werkgevers in de Ver. Staten. (2de blad). BINNENLAND. De vermiste auto nabij Purmcrend uit het water opgehaald. (Gem. Ber„ 2de blad). Een ernstige smokkolaffaire te Strae- len. (Gem. Ber., 2de blad). van Advies benoemd de heeren C. C. van der Kroft en G. J. van der Stoel. Vastgesteld wordt hierna de begrooting van het electricitoitebedrijf voor 1933, wol- ke eerst thans aan do orde kwam tenge volge van de omzetting der N.V. Electri- citeits Maatschappij „Wassenaar'' in een bedrijf*. Naar aanleiding van een voorstel van Ged. Staten, om geen salaris moer vast te stellen voor ambtenaren van den Burger- lijkon Stand, die tevens het ambt van Bur gemeester, Secretaris o£ ambtenaar tor Secretarie bekleeden en geen verhooging der bezoldiging toe te kennen, hebben B. en W. een uitgebreid prae-advies uitge bracht, waarin zij verschillende bodonkin- gen opperen togen het voorstel. O.m. wijzen B. en W. or op, dat oen dor- gelijko regeling landelijk moet geschieden en niet provinciaal, voorts wijzen zij op do verantwoordelijkheid en de moeilijkheden bij benoeming van nieuwe ambtenaren. Het prae-advies wordt goedgekeurd. „Uitzonderingsdagen" voor den Middenstand. Daarna wordt behandeld e>en voorstel tot het nemen van een besluit inzake de winkelsluiting. B. en W. hebben advies gevraagd aan de Middenstandsorganisaties omtrent de aanwijzing van do 21 uitzonderingsdagen. Dit advies luidt de uitzondering to geven voor 6 Zondagen, voorts voor do dagen waarop het KoninginnefccBt wordt gevierd en een aantal dagen in November en De cember. B. en W. gaan aceoord met de feestdagen en de dagen in November cn December maar verzetten zich tegen aan wijzing van 6 Zondagen, omdat zulks in strijd is met do wet. Na lange discussie, waarin betoogd wordt, dat de Minister dergelijk© besluiten niet tor vernietiging voordraagt, wordt het voorstel ,van B. en W. aangenomen. Op voorstel van B. cn W. wordt besloten gelden te verstrekken voor de aanschaf fing van leermiddelen voor do Chr. School aan de Bloemcamplaan en voor uitbreiding van de B. K. U L.O.-School voor Meisjes. Een aanvraag om gelden voor uitbrei ding van do K. K. Jongonsschool met een lokaal wordt geweigerd, omdat hiervoor geen gegronde redenen bestaan. Een verzoek vun J. F. H. Group om ver- •goeding krachtens artikel 13 der Lager On derwijswet wordt na ecnige discussie aan gehouden. Besloten wordt tot wijziging van de erf dienstbaarheid, rustend op een perceel bouwterrein aan de Konijnenlaan. Besloten wordt tot verkoop van ruim 400M2 bouwgrond aan C. van Laar huur 9.03 per M2. Vastgesteld wordt de vergoeding krach tens art. 101 der L.O.-wefc voor de bijzon dere scholen over 1930. De vergoeding be draagt per leerling voor het lager onder wijs 20.24 en voor het U.L.O. 45.91. De begrooting voor 1933 wordt gewijzigd. O m. wordt geraamd 3000 voor het aanschaffen van een auto cn 1400. - voor een motor met zijspan voor de politie en 37.000.— voor stichting van e*n nood- slachtplaats met winkel en woonhuis. Na behandeling van ecnige belasting- reclames wordt do vergadering gesloten. <n CUttc

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1