S^SBSSS TELEF. 2278 DINSDAG 1 AUGUSTUS 1933 No. 7573 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Sociaal-economisch urgentie program !4ste Jaargang £eid&elie(Boii/Ya/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooruitbetaling: Voor Leiden 19 oenfc per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij rooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Adrertentien 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 80 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De Besturen der Algemeene B. K. Werk geversverenigingen, mede namens het R. K. Verbond met Werkgevers-Vakver- eenigingen, van den Katholieken Neder- landschen Boeren- en Tuindersbond, van den Nederlandsehen B. K. Middenstands bond en van het B. K. Werkliedenverbond in Nederland hebben zich in een vergade ring van 15 Juli 1.1. voor het navolgend economisch urgentie program uitgesproken: I. Door onderlinge samenwerking en met hulp der Overheid, waar deze noodig is, dient de economische politiek van ons land gericht te zijn op het behoud en de uitbreiding van werkgelegenheid voor de bevolking. A. Rekening houdend met de voortdu rende inkrimping van exportmogelijkheden, dient vóór alles aandacht te worden ge wijd aan de binnenlandsche en Indische markten. De extensiveering der land- en tuin bouwbedrijven geeft aanleiding uit te zien naar uitbreiding der industrieele produc tie. Om hiertoe te komen zijn de navolgende middelen onmisbaar: a. Het Tarief van Invoerrechten worde ingericht op de basis: grondstoffen, half fabrikaten en afgewerkte artikelen. Ten einde tot stabiele prijsverhoudingen - te komen dienen overal waar dat technisch mogelijk is, specifieke rechten volgens ge wicht en hoeveelheid vastgesteld te wor den tot een hoogte, die het de Nederland- 8che industrie mogelijk maakt haar natuur lijk afzetgebied te behouden. Voor de exporteerende industrie worde teruggave van invoerrechten op geïmpor teerde goederen mogelijk gemaakt. b. De Nederlandsche industrie worde bovendien beschermd tegen verschillende soorten van dumping en valuta-concurren- tie, speciaal wanneer deze toegepast of be vorderd wordt door maatregelen van bui- tenlandsche Regeeringen (Sperrmarken, ex portpremies, vracbtenpolitiek, enz.) en bui- tenlandsche trusts en kartels. c. De Crisis in voerwet worde in de na volgende opzichten gewijzigd: 1. Zij vinde toepassing niet alleen bij „overmatigen" invoer, maar bij eiken onge- wenschten en onnoodigen invoer; 2. het stelsel van proportioneele con tingenten aan alle landen kan bij toepas sing van bovengenoemde politiek worden verlaten en vervangen door een stelsel, waarbij rekening kan worden gehouden met de behoeften van den Nederlandschen handel en met de politiek van andere lan den ten opzichte van onzen export, mits de toepassing geen aanleiding vormt voor vergrooting van de contingenten ten na- deele der Nederlandsche productie; 3. de procedure om tot contingentee- ring te geraken worde belangrijk vereen voudigd, opdat snelle beslissingen kunnen worden genomen. d. De 'Regeering ontvang© de bevoegd heid om lagere Bestuursorganen, Over- heids- en Semi-overheidsbedrijven en ge subsidieerde bedrijven en lichamen te be letten het Nederlandsoh Fabrikaat te pas- seeren. e. De propaganda voor het gebruik De klop op de deur Het behoort tot de taak der groote so ciale bonden, de Regeering adviezen te geven gevraagd of ongevraagd. De Be geering kan deze adviezen kalm naast zich leggen, met het leege gevolg, dat adviezen adviezen blijven. Maar het is en blijft de taak der sociale vereenigingen, wanneer zij overtuigd zijn dat hun adviezen goed zijn, aan de poort van het Binnenhof te blijven kloppen, kloppen en desnoods ha meren, tot gehoor wordt verleend. Gelijk d© nachtelijke deurklopper uit het Nieu we Testament ten slotte succes had bij den „vader, die met zijn kinderen te bed lag", wel niet omdat hij een vriend was, maar omdat het geklop den huisvader zooveel overlast bezorgde! Zulk een klop op de deur (en niet de eerste maalis ook het Sociaal-Econo misch urgentieprogramma, dat hier boven is gepubliceerd, nadat het aan de betrokken Ministers is toegezonden en door den Raad van Overleg, gevormd uit de vier groote Katholieke Standsorganisaties te weten van Werkgevers, Middenstand, Boeren en Arbeiders bij de respectieve lijke Excellenties mondeling is toegelicht. Een zeer gewichtig en dik woord „So ciaal-Econoniisdh Urgentieprogramma", van Nederlandsche producten worde onder steund door: 1. het beschermen van den Nederland schen naam en vlag tegen misbruiken; 2. het openen der mogelijkheid om in overleg met handel en industrie, den naam van het land van herkomst op bepaalde artikelen verplichtend voor te schrijven. f. Er worde een organisatie gesticht om de handelsrelaties tusschen de Neder landsche industrie en het Indisch afzetge bied te behouden en uit te breiden, ge paard gaande met de aanstelling van han- delsattaohé's in Indië. g. Teneinde den export van Neder- landsch-Indische producten tegelijkertijd met den import van Westersche producten te bevorderen, dienen tractaten gesloten te worden met de daarvoor in aanmerking komende landen, op basis van vaststelling van contingenten. B. De Regeering ontvange de bevoegd heid om de door bedrijfsgenooten ontwor pen of getroffen regelingen bindend te verklaren, indien en voorzoover het alge meen belang zulks wenschelijk maakt. EL Maatregelen worden getroffen, ten einde het aantal hier te lande werkzaam zijnde buitenlandsche arbeiders zooveel mogelijk te beperken. UI. Teneinde den export weer mogelijk te maken worden de navolgende maatrege len aanbevolen: a. De buitenlandsche handelspolitiek moet uitgaan van het beginsel, dat Neder land alleen koopen kan bij landen, die be reid zijn ook onze producten te koopen. Derhalve reciprociteitspolitiek in tegen stelling met de tot nu toe gehuldigde on- vQon>saardelijke meestbegunstiging. Tot dat cloel inrichting van een onderhande lingstarief, toepassing waar noodig van de Deviezenclearingswet en het dienst baar maken van de Crisisinvoerwet aan hetzelfde doel. b. Exportpremie en exportgaranties aan ondernemingen van exportorders naar landen, die zelf de betrokken goederen niet of niet in voldoende kwaliteit en hoe veelheid maken. Voor het Bestuur der Algemeene R~ K. Werkgeversvereeniging, mede namens het R. K. Verbond van Werkgevers- Vakvereenigittgen, Mr. M. P. L. STEENBERG®E, Voorzitter. Voor het Bestunr van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuinders- bond, J. TH. V ER H EGO EN, Voorzitter. Voor den Nederlandschen R. K. Midden standsbond, C. J. G. STRULTKEN, Voorzitter. Voor het Bestuur van het R. K. Werk liedenverbond, A. O. DE BfRUTJN, Voorzitter. Een delegatie uit genoemde besturen heeft dit program dezer dagen aan de be trokken Ministers persoonlijk aangeboden en het nader toegelicht. rnn^.r 't beteekent niet anders dan een op somming van middelen, welke de Regee ring ten dienste staan om ons land voor verdere inzinking te behoeden, méér nog: een vleugje verbetering te brengen, in af wachting van een internationale ople ving. Men kan daarop niet blijven wachten en intusschen bloedt ons economisch le ven dood. De niet teruglóópende, maar terughol lende exportcijfers toonen duidelijk aan, dat op een toename van de uitvoer voors hands niet gerekend behoeft te worden. Gedurende de eerste helft van het jaar 1933 werd voor f 355 millioen geëxpor teerd, tegen f 880 millioen in dezelfde maanden van 1930, f677 millioen in 1931 en f 418 millioen in 1932. Schrikwekkende cijfers, maar daarom niet de moed verloren! Het Urgentiepro gram zit niet bij de pakken neer, en be pleit de actieve handelspolitiek en op be- soheiden schaal exportpremies en export- garanties. Veel hoop op herleving van de export mag men evenwel niet koesteren. De be lemmeringen, aan den uitvoer inden weg gelegd, zijn een gevolg van de eenzelvige politiek der omringende landen. In groote hoofdzaak is ons land aange wezen op de eigen markt. Men kan het tusschen de droge opsommingen van het Urgentieprogram doorlezen: de Katho lieke organisaties bidden en dreigen, sme ken en eischen van de Regeering een krachtig ingrijpen, om de buitenlandsche invoer stop te zetten. Onze eigen indus trie staat op vallen en moet, ten koste van alles, gered worden. Zonder industrie geen werkgelegenheid, zonder arbeid geen be staansmogelijkheid voor de acht millioen menschen, die de weilanden tusschen Eems en Schelde bevolken. Bescherming van de industrie, verwij dering (tot het toelaatbare) van buiten landsche arbeiders klemt nog meer, nu de Regeering plannen heeft tok de z.g. „exten siveering van den landbouw", hetgeen wil zeggen, dat de fijnere cultures, waarin honderden menschen brood vonden, ge dwongen zullen worden over te gaan tot den gToven land- en tuinbouw. Deze om vorming is noodzakelijk, omdat het bui tenland de groote afnemer was van de fijne producten. Ook voor die arbeiders, gevoegd bij de honderduizenden die reeds werkloos rond- loopen, is er maar één redplank: de in dustrie. Zelden zal zoo sterk zijn gevoeld, wat de Katholieke .Sociologie altijd heeft ge leerd, dat er tusschen de belangen der in dustrie en de belangen der arbeiders een onverbreekbare band bestaat. In dezen crisis is geen plaats voor klassenstrijd noch voor liberale „vrijheids"-beginselen. De arbeiders begrijpen dat. Ook de in- dustrieelen begrijpen, dat de tijd der vrije concurrentie voorbij is en verzoeken aan de Regeering om gebondenheid. Prin- cipieele bezwaren kan geen enkele Regee ring daartegen inbrengen, nu ook in de Land bouwers w©t de verplichting om geor ganiseerd te zijn 16 opgenomen. Wat hier wordt voorgesteld, gaat minder ver. Men leze het Urgentieprogramma ter dege na. Er heersoht tusschen de vier or ganisaties overeenstemming wat. in t be lang van alle volksgroepen ondernomen worden. Moge de Regeering eindelijk aan het eindeloos geklop gehoor geven, zoo al niet omdat zij behoefte gevoelt aan ad vies, dan wel, zooals de Nieuw-Testamen- tische huisvader, omdat het geklop haar gaat vervelen. Hoe de organisaties het doel bereiken, komt er minder op aan als het maar bereikt wordt. BINNENLAND DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN VAN ZAANDAM. De voorstellen van B. en W. tot dekking van het tekort van f 100.000 voor 1933 in den gemeenteraad. Gisteravond zijn de voorstellen van B. en W. tot dekking van het tekort op de begrooting van hot loopendejaar in den gemeenteraad in behandeling gekomen. Deze komen, zooals reeds eerder gemeld, neer op: L Invoering van straatbelasting met een opbrengst van f 56.000 2. f 20.000 als bijdragen te vorderen van ambtenaren en werklieden der gemeente voor weduwen- en weezenpensioen 3. f25.000 te ontvangen door hoogere raming van sommige ontvangsten en lage re raming van enkele uitgaven. Deze voorstellen waren door B. en W. met eenparige stemmen aangenomen. Er wordt veel gepraat over deze voor stellen. De heer Verbeek (SJ>.) zegt, voor deze voorstellen te rullen stemmen omdat het moet. De heer Koppe (O.S.P.) wijst er op dat de politiek der sociaal-demooraten een il- lusiepolitiek is. De eerste loonsverlaging is gevolgd door een tweede en nu door een derde. Had men gedacht, dat de regee ring voor het raadsbesluit van 27 Juni op zijde zou zijn gegaan t Is de houding van den heer Verbeek Dit nummer bestaat uit twee bladen =X3 VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Gandhi en zijn vrouw opnieuw gearres teerd. (2de blad). Ontploffingsramp te Brunn in Tsjecho- Slowakije. (Buitenl. Ber„ 2de blad). Groote overstroomingen in China. Er zouden 4000 slachtoffers zijn. (Buitenl. Ber„ 2de blad). BINNENLAND. Uitkeering van voorschotten op uit te keeren steun aan tuinbouwers, (lete blad). De ijscovergiftiging te Winsum. (Gem. Berichten, 2de blad). Het auto-ongeluk op den Rijksweg te Venlo. (Gem. Berichten, 2de blad). Bij een gasverstikking te Schiedam zijn vier personen dood gevonden. (Gom. Be richten, 2de blad). i Voor OEGSTGEEST it ons Filiaal naast Hotel -HET WAPEN VAN OEGSTGEEST" BEPERKING UITGAVEN VAN HET LAGER ONDERWIJS. 't Is nog maar een begin! Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, inzake het wetsont werp tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uitvoering van de lager onderwijs-wet. De regeering zegt daarin oa. dat het wetsontwerp slechts een klein onderdeel is van het geheel aan maatregelen, waardoor de regeering de onderwijskosten hoopt te kunnen verminderen. De minister heeft geen aanleiding ge vonden om aanstonds te grijpen naar het middel van verhooging van het leerlingen- tal per leerkracht, omdat de jongste toe passing ervan kort te voren bij de wet van 30 Dec. 1932, had plaats gevonden en deze maatregel ingevolge de door de Staten- Generaal aanvaarde overgangsbepaling eerst met 1 Januari 1935 tot volledige uit voering zou geraken. Intusschen heeft de minister zich genoopt gezien, het initiatief te nemen tot een wetswijziging, waardoor de werking dezer overgangsbepaling tot 1 Januari 1934 wordt ingekort. De minister zegt verder, dat alle school besturen op een tegemoetkomende houding van den minister kunnen rekenen. DE OMZETBELASTING. Amendement om de weeldeverterings- belasting te doen vervallen. Het Tweede Kamerlid Kortenhorst c.s. heeft amendementen op het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting inge diend, tot het doen vervallen van de weel- deverteringsbelasting en tot verhooging van het compensatoir invoerrecht. een tijdelijk terugtrekken of een smade lijke vlucht 1 Hot is veel erger. Dit is de bereidheid, om verder mede te werken tot voltooiing van de afbraak. Het i« ook een opgeven van de democratie. Er is geen sprake meer van een rood en raad van Zaandam. Spr. hoopt, dat men consequent zal blijven zien en nagaan, wie de ware strijders tegen het fascisme zijn- Deze voordracht is de consequente aanvaarding van de duldingspolitick. De uitspraak, die straks zal vallen, gaat in tegen de wen- sohen van de meerderheid der sociaal-de mocraten. Het voorstel van B. en W. wordt ten «lot te met 15 togen 8 stommen aangenomen. Vóór allo burgerlijke loden, bonevens de beide soc.-dem. wethouders en de hce- ren Verbeek en Visser (beide s.-d.). Togen: de overige soc.-democraten, benevens het oommunistische lid en de heer Poppe (O.S.P.). WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET BLIJFT UIT. Tijdelijke sluiting van fabrieken als protestmaatregel? De Vereeni ging van Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten deelt mede, dat in eon onderhoud tusschen het bestuur van genoemde vereeni ging en den minister toe zegging was gedaan, dat wijzigingen in de Winkelsluitingswet binnenkort verwacht zouden kunnen worden. Bij een hernieuwd bezoek, dat enkele weken geleden plaats had, is gebleken, dat het wijzigingsontwerp reeds geruimen tijd op het departement gereed ligt, zonder dat er verder iets van is vernomen- In een kortelings aan den minister verzonden telegram heeft het bestuur der Vereeniging dan ook op na koming van de gedane toezeggingen aan gedrongen- De zegsman van de vereeniging deed verder uitkomen dat een beroep op den automaten verkoop niet kan opgaan, omdat deze verkoop nimmer rendabel kan zijn. Indien zoo vernamen wij ten slotte geen bevredigende oplossing wordt verkre gen, dan overweegt de vereeniging pro- te stmaatregelen in den vorm van tijdelijke sluiting van ohooolada- en suikerwerkfa hrieken. LEIDEN. De Stadhuisplannen rullen over enkele dagen worden gepubliceerd. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De nieuwe competitie-indeeling van den K.N.V.B, in het Westen. (2de blad). UIT DE OMGEVING. Uitvaart en begrafenis van den burge meester van Alkemade. (Omgeving, 2de blad). TUINBOUWSTEUNGELDEN. Uitkeering voorschot. Op de vraag van het Tweed© Kamerlid Cramer betreffende he nemen van maat regelen van Regéoringswege tot epoodige uitbetaling van de tuinbouw steungelden, hoeft Minister Verschuur, Minister van Economische Zaken, geantwoord, dat met de uitkeering van een voorschot op oen oventuecl uit te koeren steun een aanvang is gemaakt. Deze uitkeering heeft plaats ten aanzien van twee producten, n.l. Deeneche witte kool en de vroege aardappelen, na 26 Juni aan de Noord-Hollandsohe veilingen aan gevoerd. Het Aloysius-College te 's-Gravenhage. Het bestuur van de Sint Willibrordus- stichting, gevestigd te Amsterdam, heeft besloten met ingang van 1 September 1933 oen filiaal van de Afdeoling Hoogere Bur gerschool mot 5-jarigen cursus van het 8t. Aloysius-College te 's-Gravcnhage te ves tigen in het gebouw dor R.-K. ULO-school in de Hortensiastraat ten behoeve van de leerlingen van het College, die in de om geving van hot Boomen- en Blocmenkwar- tier woonachtig zijn. Het filiaal begint met één eerste klasse en staat onder leiding van dr. J. Daniels, S.J., directeur van de R.-K. H. B. 3. van het St. Aloysius-College, OostduinLaaA 50.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1