24ste Jaargang MAANDAG 31 JULI 1933 No. 7572 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij too ruitbeta-lmg. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondageblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt kei dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, ran ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. R.K. STAATSPARTIJ DE „KADERDAG". Onder bet motto: „Het bader der partij voorgelicht over de brandende vraagstuk ken van onzen tijd en in verband daarmede rich bezinnend over eigen taak en werk wijze" heeft het Dagelijksch Bestuur dor E. K. Staatspartij Zaterdag en Zondag een bijeenkomst gehouden in „St. Louie" te Amersfoort. De deelname aan deze 'bijeenkomst was groot grooter nog dan op de vorigo Amersfoorbsche bijeenkomsten, die een ©enigszins ander karakter droegen. Vorige jaren kwamen daar leden van den Partij raad en, met het oog op de behandelde on derwerpen, speciaal genoodigden, doch allen meer individueel, op eigen initiatief en zonder een vorm van afvaardiging (op eigen kosten ook); nu waren daar de be sturen van de verschillende Kieskringen of door deze aangewezen politieke voorman nen, verder ook genoodigden, en, zooaJs an dere jaren, een aantal Kamerleden en jour nalisten. Een verslag van de Amerefoorteohe bij eenkomsten wordt nooit gemaakt; de jour nalisten geven „indrukken". Wij zetten ons er nu dus voor, om eeni- ge indrukken te geven. Maar eerst even memoreeren wat er ge beurd ia Zaterdag hebben we vier sprekers gehad prof. mr. E. J. J. van der Heyden te Nij megen, die sprak over „Gezag en Vrijheid. De beteekenis van den Rechtsstaat", prof. mr. P. J. M. Aalberee, die een rede hield over „De Staat en de maatschappelijke or de", verder besprak de heer P. Kaeteel te '8 Gravenhage het „radicalisme van buiten af" en de heer mr. J. J. A. H. Houben te Breda het „radicalisme van binnen uit. De dissidente groepen". De dag werd be sloten met een gedachten wisseling. Op den tweeden dag hield de voorzitter van het Partijbestuur, mr. C. M. J. T. Go- eeling een inleiding over: „Werk en werk methode in onze partij", welke inleiding werd gevolgd door een gedachten wisseling, waarvoor (wat goed gezien was) evenveel tijd beschikbaar was gesteld, als den vori- gen dag voor de vier inleidingen. Vóór tweeën was de Kaderdag te Amers foort gesloten. En hoe zijn onze indrukken over dezen Kaderdag 1 De Kaderdag op de Amersfoortsche berg aangekondigd als een retraite „ter be zinning en verdieping'' heeft bezinning en verdieping gegeven. Volledige klaarheid (betrekkelijk volle dag dan) over de problemen van dezen tijd is in Amersfoort niet bereikt! Dit mag op 't eerste hooren een teleurstelling bezor gen, te verwonderen is 't niet, dat in één dag geen volledig inzicht kan worden gege ven in vragen, eischen en wenschen van de zen tijd, waarin de economische en staat kundige stelsels van duizend jaren mensoh- heid te zamen schijnen te botsen. Allerminst mag men hieruit concludee- ren, dat ook de Staatspartij uit het mengel moes van tegenstellingen geen uitweg meer weet. De juiste weg, de eenige weg, de weg op den afgrond van twee uitersten is voor Katholieken met forsche, strakke lijnen aangestreept. Een moderne weg, berekend voor modern snelverkeer, berustend op de zware fundeering en onderlaag der eeuwige Christelijke beginselem. Van eenige onzeker heid omtrent de beginselen is geen sprake. Een van de groote verdiensten van dezen Kaderdag lijkt ons juist, dat de krachtige, pittige, jonge Partijvoorzitter, mr.Goseding, bij de leden van het Kader ieder spoor van een „angst-psychose of minderwaardig heidscomplex", iedere angst voor een stem ming als: „wij redden het toob niet meer'", heeft weggevaagd. Mr. Goseling een ge boren leider z i e t de weg en aad met een forsche 'hand de Partij sturen door de oogenblikkelijke opkomst en vloed van te genstrijdige meeningen. Een vloed die, wio zal het weten, in weinige jaren van mate- rieele voorspoed, in ebbe verkeeren kan. Wat de Partijleider aan concreets op dezen Kaderdag aan de „hoofden vol vraagteakens" voorlegde, geleek, voor wie vergeten was hetgeen den dag te voren de professoren Van der Heyden en Aal- berse besproken hadden, tamelijk schraal. De groote politiek stroomingen waren door hen onder 't operatiemes genomen; de lei der kon zich dus beperken tot werkwijze en werkmethode. De rector-magnificus der Nijmeegeche Universiteit had het in een knappe rede vol overtuiging en ook zeer overtui gend betoogd: „om een versterkt gezag te krijgen behoeft men allerminst zijn toe vlucht te nemen tot een brutale maobts- etaat". De klare betoogtrant, de scherpe onderscheidingen, de w ©te ns cbapp el ij k- voorzichtige conclusies maakten het aau- booren van deze rede tot een genot; we ho pen, dat deze rede, ook van zulk 'n emi nent direobpractisch belang, in druk zal verschijnen. Na prof. Van der Heyden heeft prof. Aalberee enkele der belangrijkste ge deelten van de encycliek „Quadragesimo Anno" zoo duidelijk de aanwezigen voorge- steld en uitgelegd, dat zij deze pauselijke richtlijnen over de Staatstaak inzake de maatschappelijke ordening wel niet meer zullen vergeten. Vervolgens heeft Piet Kaeteel alle ellende en rechtsverkrachting van de bru tale maohtsstaat met felle kleuren geschil derd. De heer Kasteel had in zijn van veel fei tenkennis frappant getuigende rede de roep om meer daden van de R. K. Staatspartij met vuur aangeheven; wat, zooals later in het debat bleek, ook bij hem meer een leus een alleszins gemotiveerde en nood zakelijke leuswas, dan een concreet verlangen naar bepaalde daden 1 In dit verband willen wij graag onze in stemming betuigen met die debaters, wel ke van de Kamerfractie vroegen vrije cri- tiek op regeeringsdaden, waar men zulke critiek gegrond oordeelt, en initiatief-voor stellen. Op deze kaderdag konden de wankel moedigen slechts tot één conclusie komen: voor een nabootsing van buitenlandeche „systemen" ter versterking van het gezag, is in Nederland geen plaats. Hot sterk gezag zal er komen, maar niet op de manier als in DuiteohJand en Ita lië, wanneer de Katholieke Staatspartij dit kan verhinderen. Wij stevenen immers reeds onder behoud van recht en vrij heid met volle zeilen naar een sterk gezag. Of is de machtiging aan Minister Verschuur verleend niet het beste bewijs, dat ook in een parlementair geregeerd land de macht aan één persoon kan wor den overgedragen, zonder dat daarom in een soort beeldenstormihumeur alles moet worden weggeslagen en weggebroken, wat ter bescherming van ons, in de laatste eeuw was opgebouwd? De tempel afbre ken is kinderwerk, maar zal men haar weer opbouwen? De kaderdag heeft dus duidelijk deze richting aangegeven. Noch van het uiterste absolutisme, belichaamd in Italiaansoh Fascisme en Duitech Nationaal-Socialisme, noch van de uiterste democratie wil de Staatspartij iets weten, van welke laatste strooming wij uitingen aantreffen ook bij onze dissidente Katholieken, zooale nrr. Houben in zijn (ons het minst bevredigen de, té veel Staatspartij verheerlijkende in leiding) uiteenzette. Wat de Partij wil, ligt duidelijk afgeteekend in den Pauselijken zendbrief: 'n omvorming der maatschappij in beroepsstanden, culmineerend in een sterk, maar gecontroleerd gezag. Niettemin al zijn de beginselen juist, wanneer geen geestdrift bevruchtend werkt, kcont het beginsel niet tot rijp heid. Wanneer men nauwkeurig de wen schen en opwerpingen weegt, krijgt men den indruk, dat de meeste mensohen in dezen tijd zich meer laten leiden door hun gevoel dan door him verstand. „De geeet is 't die leven brengt". Aan den geeet in de partij, aan het enthousias me vooral der plaatselijke leiders voor het prachtige beginsel, ontbreekt wel het een en ander. De organisatie der partij moet strenger, strakker worden aange trokken de „voormannen" beter voor gelicht, om alle demagogische leugens over de parlementaire werkzaamheid met klem van argumenten en die zijn er! te kunnen weerleggen. Er behoeft geen twij fel te bestaan: bij zeer vele voormannen ie op dezen kaderdag door het geestdrif tige woord van den leider nieuwe geest drift gewekt. Er behoeft geen twijfel te bestaan, of ook de woorden van den voor zitter der Kamerfractie, prof. Aalberee, waren weloverwogen, toen hij zeide dat hij uit de discussies waarin veel ontevre denheid vrijelijk opborrelde leering had getrokken. Er behoeft geen twijfel te bestaan, of de actieve en daadkrachtige Partijvoorzit ter, mr. Goseling, zal de maatregelen tot inteneiveering v. d. partijarbeid de spon- taan-gemaakte en de nog niet-openbaar gemaakte! met voortvarendheid voor leggen en uitvoeren. Dit alles overwegende, komen wij tot de conclusie, dat deze kaderdag een vrucht bare „retraite" is geweest, die door bezin ning en verdieping een grondslag heeft gelegd tot enthousiasme voor de oude be ginselen en tot krachtige medewerking aan een in jeugdig enthousiasme vernieuwde organisatie der Partij. op bet toevoeren van hoogtelooht in de vertrekken der patiënten, waarvoor zijn particuliere kliniek aan den Zoeterwoud- sohe Singel speciaal was ingericht. Door middel van een hoogen koker, welke ver boven de daken van de kliniek uitstak, word mot behulp van een motor vereche lucht uit de hoogero luchtlagen in de ver trekken gezotren, hetgeen een der voor naamste methoden der behandeling uit maakte. Talrijke malen heeft prof. Storm van Leeuwen, daartoe uitgonoodigd, in bet buitenland op wetenschappelijke oongres- sen voordrachten over zijn wijze van be handeling van allergische ziekten gehou den. Ten toeken van rouw hangt van de ge bouwen der verschillende studentenorgani saties de vlag halfstok. Prof. Storm van Leeuwen was lijdende aan een hartziekte, waarvoor hij meerma len in het buitenland getracht heeft ge nezing te zoeken. De crematie zal plaats vinden Donder dagmorgen te Westerveld na aankomst van den trein, welke te 11.41 aldaar aan komt. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Communisten-Jacht in Duitschland (2de blad). Tien geboden van Roosevelt. (2de blad). Drie dooden bij een ongeluk in het Ber- lijnsche Stadion. (BuitenL Berichten, 2de blad). Noodweerberichten uit verschillende plaatsen. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Prof. Dr. W. Storm v. Leeuwen OVERLEDEN OP 50-JARIGEN LEEFTIJD Gisteravond is na een langdurige onge steldheid op 50-jarigen leeftijd te Leiden overleden prof. dr. W Storm van Leeu wen, hoogleeraar in de pharmacodynamic aan de Leidsche Universiteit en directeur van het Pharmaco-Therapeutisch Insti tuut. Prof. W. Storm van Leeuwen werd 7 December 1882 te Kampen geboren, be zocht de H. B. S. te Amersfoort, daarna de Cadettenschool te Alkmaar en do Ko ninklijke Militaire Academie te Breda. In 1904 werd hij bevorderd tot 2e luitenant •der cavallerie O.I.L. vertrok in 1905 naar Indië, kwam in 1907 terug. Hij deed eind-examen H.B.8. te Utrecht in 1909, en werd in 1912 bevorderd tot arts te Utrecht. In Maart 1919 promoveer de hij op een proefschrift: Physiologische waardebepalingen van geneesmiddelen. Van 19111914 werkte hij als assistent, van 19141920 als oonservator bij professsor Magnus aan het pharmacologisch instituut te Ütreoht. In Februari 1920 werd hij be noemd tot hoogleeraar te Leiden. Van zijn hand versohenen o.m.: Leer boek der pharmacologic, Indrukken van een studiereis naar America, verder ver schillende tijdschriftartikelen over phar macologisch© onderwerpen. Prof. Storm van Leeuwen was een ge leerde van internationale bekendheid. Hij legde zioh vooral toe op de bestudeering en behandeling van allergische ziekten zooals asthma enz. Vele buitenlandsche artsen, vooral Duitsche, kwamen jaarlijks in Juli naar Leiden om de cursussen bij te wonen, welke prof. Storm van Leeuwen aldaar voor artsen gaf. Zijn behandeling van allergische ziekten berustte vooral NED. BEDEVAART NAAR LOURDES. Men schrijft ons uit Lourdes d.d. 29 Juli Onder volop zomerweer, zon boven de hoofden en zon in ioders hart, zijn we, in vijf zware treinen België en Frankrijk in en doorgeschoven, met op de lippen den ju bel geestelijk bedoeld) ,Allons enfants de la patrie, le jour de gloire est arrivé". In Roosendaal is het een geweldige drukte geweest, met pelgrims en zieken transport alles zat vol geestdrift en toe wijding. De nacht was een nacht met wei nig slapen, de morgen in Angoulème gaf 'n holderdebolder kattenwasch te zien op 't volle perron. In Bordeaux konden we even uitblazen vandaar ging 't in vol enthousiasme op Lourdes toe. 'n Heerlijk zielemoment blijft het eerste zien der grot. Wij zijn in Lourdes aangekomen aains on saufs, hopen op devote en genaden- rijke dagen De Aartsbisschop heeft om zes uur het eerste opwekkingswoord gesproken. Het is barbaarsoh heet in Lourdes. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren BINNENLAND. „Kaderdag" van de R. K. Staatspartij te Amersfoort, (late blad). Internationaal Montessori-congres te Am. terdam. (4de blad). Pater Gerard Wagenaar, Lazarist, ii overleden. (Korkn., lete blad). Verscheidene ernstige verkeers ongeval- lukken. (Gem. Berichten, 3do blad). LEIDEN. Overleden Is prof. dr. W. Storm van Leeuwen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Jaarvergadering van den D. H. V. B. Engeland wint den Daviscup. Van Hout door Slaats geklopt op de Bossche wielerbaan. Internationale Zwemwedstrijden te Zaan dam en de Haagsche Kampioenschaps wedstrijden te Leiden. Een wolkbreuk boven Leiden DE BRANDWEER ALS REDDER. Vertchillende huizen onder water geloopen. Zaterdagmiddag heeft in plaats van het vuur nu eens het water in een gedeelte der stad huisgehouden wel zoo, dat verschillende arbeiderswoningen in het Kooipark en achter de Haarlemmertrekvaart onder water kwa men te staan. Om half vier des namiddags ontlastte zich een wolkbreuk boven de stad, die een uur lang aanhield en in korten tijd straten en pleinen onder water zette. Reeds spoedig liep het water sommige huizen in. de gang en de keuken onder water kwamen te staan. In sommige straten was het echter al hes! erg, zoo bijvoorbeeld in de Hansenstraat en de Parkstraat, die wat lager gelegen zijn en waar het water door onvoldoend functionee- ren der rioleering in groote hoeveelheden, de huizen binnendrong. Er was voor de bewoners, die alles deden om den watervloed te keeren, geen houden aan. Er werd gehoosd uit alle macht, maar hoe vele hulpvaardige handen ook hun best deden, het water stroomde de huizen bia- Er was tenslotte geen houden meer aan, zoodat in de Parkstraat de hulp van de brandweer werd ingeroepen, die dadelijk met de motorspuit verscheen. De zuiger werd in een kolk geworpen en het water naar de Ruigsloot gespoten. Spoedig was toen het leed geleden. Verschillende gemeentelijke autoriteiten kwamen op verzoek de situatie in oogen- schouw nemen. Ook de kelders van de Lakenhal en van huize „Zarse" aan den Stationsweg kregen veel water binnen. Wat de laatste betreft ook hier moest de brandweer hulp bieden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1