H. M. KONINGIN-MOEDER HOE ZIJ HAAR DUBBELE TAAK VAN MOEDER EN LANDSVROUWE VOLBRACHT. Haar dierbaarste wensch vervuld. H. M. met de jonge Koningin. ken met de taal, geschiedenis, nationale begrippen, toestanden, belangen, enz. van Haar nieuwe Vaderland. Dit onder wijs had zooveel vrucht gedragen, dat de jeugdige intelligente Vorstin reeds drie maanden na Haar aankomst vrij vlot de Nederlandsche taal verstond, schreef en sprak. Terstond na de aankomst in het land trok het vorstelijk echtpaar naar het Loo. De vreugde om het huwelijk werd reeds spoedig getemperd door het over lijden van Prins Hendrik, Konings broe der, op den 13en Januari 1879. De in tocht van de nieuwe Koningin in de Re sidentie op den 22en Januari 1879, ge- geschiedde dan ook zeer eenvoudig. Bijna niemand droeg er kennis van en zelfs de autoriteiten waren er niet bij tegenwoordig. Des te luisterrijker was echter de officieele intocht te Amster dam, welke in April 1879 plaats vond. De hoofdstad was in feestdos, in alle straten en stegen der stad waren eere poorten en guirlandes aangebracht. Met groote pleohtitgheid werden de vorste lijke personen in de ontvangsalon van het toenmalige Rijnspoorstation ontvan gen door den Commissaris des Konings Mr. H. H. Baron Roëll. Twee maanden later werd het Oranje- Huis opnieuw in rouw gedompeld door het plotseling overlijden van Prins Wil lem. den Kroonprins. De troonopvolging berustte toen bij den tweeden zoon van den Koning, Prins Alexander. Deze was echter lichamelijk zeer zwak en algemeen vreesde men, dat het Oranjehuis zou uit sterven. Groot was dan ook de vreugde toen op 31 Augustus 1880 een Prinsesje werd geboren, dat bestemd bleek een maal de Koningskroon te zullen dragen. In de weinige jaren, dat Koningin Emma nog slechts hier te lande ver toefde, had zij reeds de algemeene ach ting en liefde van haar onderdanen we ten te verwerven, niet in het minst door Haar' lieftalligheid en sympathieke per soonlijkheid. De wijze, waarop Zij Haar dochter. Prinses Wilhelmina, onze thans regeerende Koningin, heeft opgevoed en bekwaam gemaakt voor Haar hooge. ver antwoordelijke taak, is algemeen bekend en dwingt ieders bewondering af. En met hoeveel liefde en toewijdign heeft Zij Haar echtgenoot verpleegd tij dens zijn ziekte. Reeds langen tijd was de Koning lijdende aan een ernstige nierziekte en tegen het eind der tachtiger jaren namen Zijn krachten dagelijks af. Konin gin Emma was altijd bij Hem om Hem te verzorgen en de jeugdige Vorstin, Wie geen moeite en geen inspanning te veel was, vergde zeer veel van Zichzelf. In 1888 raadde de geneesheeren Haar aan om eenigen tijd rust te ne Den 24en November 1890, den dag na het overlijden des Konings, richtte de Koningin-Regentes zich met de volgende proclamatie tot het Nederlandsche volk: „ln naam van Hare Majesteit Wilhel mina, bij de Gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz. Wij, Emma, Koningin-Weduwe, Regen tes van het Koninkrijk, Het heeft Gode behaagd mijnen ge liefden en geëerbiedigden Gemaal, Ko ning Willem den Derde, tot zich te ne men. Ruim een-en-veertig jaren schaarde zich het Nederlandsoheh Volk om Zijnen Troon en gedurende dit tijdvak werden onder 's Heeren zegen rust, vrede en welvaart aan het Vaderland geschonken. De Kroon is door Zijn afsterven, dat ons allen met diepen rouw vervult, over gegaan op Mijne beminde Dochter Wil helmina Helena Pauline, Maria. Haar Troon vinde zijnen hechten steun in de innige trouw en verknochtheid van het Nederlandsche Volk aan het Huis van Oranje. Moge de Almachtige God de gebeden verhooren, die tot Hem opgezonden wor den voor onze Koningin Wilhelmina: Hij neme Haar onder Zijne heilige hoede en bescherming. Krachtens de wet ben Ik, gedurende Hare minderjarigheid, geroepen als Re gentes van het Koninkrijk het Koninklijk gezag voor Haar waar te nemen. Vertrouwende op Hem, in Wiens hand het lot is der vorsten en volkeren, neem Ik de Mij toevertrouwde regeeringstaak op Mij met de bede. dat hare vervulling in allen deele moge strekken tot heil van Land en Volk en tot bevestiging van het Koninkrijk". Met vaste hand. tact en inzicht vervul de de jonge Vorstin Haar constitutioneele plichten en richtte Zij zich daarbij geheel naar de wisse'ende politieke constellaties, zoodat Zij tijdens Haar regeering heeft rekening moeten houden met de inzichten van vier verschillende kabinetten, n.l het kabinet Mackay, van Tienhoven, Tak van Poortvliet. Roëll en Pierson. Buitengewone gaven legde koningin Emma tijdens haar regentschap aan den dag, met in het minst in de wijze, waarop Zij Haar doch ter voor de Haar wachtende taak be kwaamde. Een groot oogenb'ik was het in onze geschiedenis, toen koningin Wilhel mina den leeftijd had bereikt, waarop Zij volgens de grondwet gerechtigd was zelf de retreerinp over te nem^n. Op 30 Augus tus 1898 legde Koningin Emma Haar zoo verantwoordelijke taak neer m de volgen de procclamatie: „Landgenooten De taak, die Mij in 1890 werd toever trouwd, is weldra geëindigd. Mij valt het onwaardeerbare voorrecht ten deel, Mijne H. K. H. Prinses Emma bij Haar verloving met Z. M, Koning Willem IIL beminde dochter den leeftijd te zien bereiken, waarop Zij naar het voorsohrift der Grondwet tot de Regeering werd geroepen. In de dagen van smart en rouw trad Ik op als Regentes van het Ko ninkrijk, thans schaart zioh het geheele Volk in vreugde om den Troon zijner jonge Koningin. God heeft Mij in deze jaren gesteund. Mijn dierbaarste wensch is ver vuld. Aan allen, die Mij met raad en daad hebben ter zijde gestaan en die Mij gesteund hebben door hunne liefde en gehechtheid, breng Ik Mijnen dank. Moge het ons land met zijn Bezittingen en Koloniën onder de Regcering van Koningin Wilhel mina wel gaanHet zij groot in alles, waarin ook een klein volk groot kan zijn. Ik treed af van de hooge plaats, die Ik in ons Staatswezen heb bekleed, met den diepgevoelden wensch, dat op Koningin cn volk tezamen, door de nauwste banden vereenigd, Gods zegen blijven rusten. Emma". Hoewel Koningin Ernm» met Haar aftreden als Regentes on getwijfeld Haar moeilijkste taak had neergelegd, werd Haar leven er niet door vergemakkelijkt. Van af het oogenblik, dat zij de Re- geering aan Haar dochter over droeg, wijdde Zij Zich mot nog meer zorg en belangstelling dan voorheen aan de zieken, de onge- lukkigen en de misdeelden. Een getuigenis hiervan is het Nederlandsch Sanatorium voor Longlijders „Oranje-N assau-Oord", hetwelk Zij in 1898 stichtte. Hier voor schonk Zij het aan Haar be- hoorende landgoed alsmede de drie ton, welke Haar door de na tie als gesohenk waren aangebo den. En nog steeds, ook m latere jaren, is Koningin Emma Haar belangstelling blijven betoonen voor maatschappelijke toestanden en ondanks Haar hoogen leeftijd verschijnt Zij nog geregeld op ten toonstellingen on dergelijke, waar Zij duidelijke bewijzen aflegt van mede te leven met al hetgeen in ons land en zijn koloniën om gaat. H. P. B. Het geboorteslot van H. M. te Arolsen. H. M. te midden van Haar Schoonzoon en Kleindochter. H. M. op de wandeling- Haar PaUia aan het Voorhout te Den Haag. 1858 - 2 AUGUSTUS - 1933 Den 2en Augustus a.s. hoopt H. M. Koningin Emma Haar 75en verjaardag te herdenken en zal Zij opnieuw m het middelpunt staan der nationale belang stelling. Koningin Emma, Die men in het buitenland eens genoemd heeft „de liefsteoude dame van Europa", heeft zich in den loop der jaren zoo één ge maakt met het Nederlandsche volk, dat men bijna is gaan vergeten, dat Zij geen Nederlandsche van geboorte is. H. M. Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Koningin-Moeder der Neder landen, is een geboren Prinses van Wal- deck-Pyrmont. Zij zag het levenslicht den 2en Augustus 1858 te Arolsen, de residentie van het toenmalige Vorsten dom Waldeck. Haar ouders waren George Victor, vorst van Waldeck en Pyrmont en Helena, Prinses van Nassau, wier derde dochter Zij was. Zij had nog twee zusters en een broeder. Haar oudste zuster kreeg op vijftienjarigen leeftijd tering en overleed eemge jaren later. Dit maakte op de jeugdige Prinses Em ma een diepen indruk en hieruit ontstond Haar belangstelling voor de lijders aan die ziekte. Haar jeugdjaren bracht Prin ses Emma grootendeels in de residentie Arolsen door. Aan het hof van den vorst van Waldeok-Pyrmont werd zeer een voudig geleefd. In den zomer verhuisde men naar het kasteel te Pyrmont, terwijl ook buiten- landsche reizen werden gemaakt. In 1878 kwam er een groote verandering in het leven van Prinses Emma; Zij ontmoette toen den reeds 59-jangen Koning Willem III der Nederlanden. Zware slagen had- H. H. te midden van Haar Broers en Zusters. den den Koning getroffen; na den dood van zijn eerste echtgenoote, Koningin Sophie van Wurtemberg, leefde Hij ©enigszins afgezonderd. Kort na het eer ste bezoek van Koning Willem III aan het vorstenhuis te Waldeck volgde een tweede, waarbij de verloving van den grijzen vorst met Prinses Emma bekend werd gemaakt. Den 7en Januari 1879 werd in het slot te Arolsen het huwelijk voltrokken, en drie dagen later betrad de jonge Koningin aan den arm van Haar echtgenoot te Oldenzaal voor het eerst den Nederlandschen bodem. Bij Haar intrede in Haar nieuwe Vaderland werd Koningin Emma door velen harte lijk verwelkomd en toegesproken, niet in het minst door den Koning zelf. Hij was diep geroerd, dat Hij zijn gade welkom mocht heeten op Nederlandschen bodem. „Uwe Majesteit", zoo sprak Hij, kan trotsch zijn op de ontvangst, welke U hier wordt aangeboden. Als Koning der Nederlanden treft Mij dit oogenblik diep. Uwe Majesteit kan verzekerd zijn, dat geen Koningin der aarde op dit uur rij ker is dan U, rijk aan liefde, vereering en aanhankelijkheid van een roemrijk, eerlijk, trouw volk". Voor Haar huwelijk had de toekomstige Koningin der Ne derlanden eenige lessen gehad van den Haagschen leeraar Dr. L. Beijnen, ten einde zioh ©enigszins vertrouwd te ma- men. Vergezeld van de Prinses, bracht Zij toen een bezoek aan Haar tante, de Prinses-weduwe von Wied. Kort na Haar terugkomst werd de Koning ernstig ziek, zoo zelfs, dat hij buiten staat was de re geering waar te nemen. Aanvankelijk aanvaardde toen de Raad van State het gezag in naam des Konings, doch eenige maanden later werd Koningin Emma tot Regentes benoemd. In het Staatsblad van 14 November 1890 stond deze be noeming afgekondigd en den 23en d.a.v. overleed de Koning. In naam trad toen Zijn dochter Wilhelmina in Zijn rechten, doah daar Zij nog te jong was om zelf de regeering op zioh te nemen, aan vaardde Koningin Emma deze voor Haar dochter.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9