ZATERDAG 29 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. fc AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND ZATERDAG 29 JULI 1933. Feestdag van de H. Martha, zuster van Lazarus en Maria van Magdala. Zij waren groote vrienden van Jezus tijdens zijn prediking en openbaar leven. Hoe dikwijls mocht de H. Martha niet voor Jezus de maaltijden klaar maken en Hem aan haar tafel noo- den Wel een benijdenswaardige vrouw Maar staat er niet in do H. Schrift: Wat gij den kleinste der Mijnen gedaan hebt, hebt gij Mij gedaan? In Jezus naam gastvrijheid beoefenen aan wie ook moet voor ons allen een groote vreugde zijn. La ten wij dan de H. Martha als voorbeeld nemen en haar groote ijver in zorgzaam heid. ONZE BEEVAART NAAR ST. JEROEN. Wij schrijven weder Augustus, de maand van uittoohten, Alles lokt ons naar bui ten, vacantie, zon, bosch en duinen. En te midden daarvan staat St. Jeroen, die ons lokt en zouden wij dan niet graag Zijn roepstem volgen Hij staat klaar met alles wat wij noodig hebbon voor ziel en lichaam Wij zijn uitverkoren vrienden, waar Hij ieder jaar weer verlangend naar uitziet; het is hem een groote vreugde onze Be middelaar te zijn bij God en als wij onze nooden en verlangens Hem kenbaar ma ken, zal Hij voor ons om uitkomst smee- ken Alle leden van den R-K. Vrouwen bond worden uibgenoodigd mee te trek ken naar Noordwijik op 3 Augustus Onze kleine meisjes mogen als bruidjes mee. onze kleine jongens als koorknapen. Als wij bidden voor mooi weer, dan zal do Leidsehe beevaartsdag een groot feest worden. Wij zijn dankbaar voor ondervon den genadegaven en vertrouwensvol smeeken wij weer om gunsten als kinde ren tot een algoeden Vader. Zooals ander jaren kunnen onze leden kaarten en programma's krijgen tegen veminderdon prijs, zegge f0.75 voor leden 0.50 voor kinderen bij mevrouw A. Hui- bers Haarlemmerstraat 123, tegenover de Hartebrugskerk. Zie verder de aanplakbil jetten in de portalen der kerken. MEDEDEELINGEN. Op 10 Aug. a s. heeft de R -K. Vrouwen bond afd. Leiden een tocht georganiseerd naar Hilversum ter bezichtiging van de RUidio's van den Katholieken Radio Om- reop. Waar zoovelen van onze leden het genot van een radio kennen, is het van het be stuur goed gezien, de leden ook in de ge legenheid te stellen, kennis te maken met de gebouwen en instrumenten, die deze wonderbare vinding distibueeren. Zoo dra het aantal deelneemsters bekend is, kunnen de kosten voor ieder afzonderlijk worden bekend gemaakt. De bezichtiging der Studio's zal te 1 uur plaats hebben. Wanneer dan boterhammen worden me degenomen, worden de kosten niet hooger dan do treinreis, eventueel vermeerderd met een diner k 1.40, wat in Hilversum genoten zal worden. Bij genoegzame deelname kan de reis ook per autobus plaats hebben, waardoor de mogelijkheid open blijft^ na het bezich tigen der studio's, de praohtige omgeving rond te toeren en na het gebruiken van een uitgebreid diner in de avond de thuis reis te aanvaarden. Opgave tot deelneming te zenden aan mevrouw MandorsVermelen, Oegstgees- terlaan 12 vóór 3 Aug. MISSIE-NA Al VEREEN! GING „ST. FRANCISCUS XAVERIUS". Al weer is de tijd in aantocht van de jaarlijksche tentoonstelling der gemaakte kleedingstukken, die dit jaar zal plaats hebben op 15, 16 en 17 September in de Kleine Stadsgehoorzaal. Onze loterij is al in vollen gang. U koopt natuurlijk een of meer lootjes. Zij kosten maar één kwartje en bieden u uiL zicht op een mooien prijs. De hoofdprijs is een praohtige koffer-pathefoon en wie zou niet graag een kansje wagen om zoo'n echt leuk ding in zijn bezit te krijgen. Deze jaarlijksche beweging hebben wij noodig om onze vereenigiag in stand te houden en met vreugde mogen wij er bij voegen, dat ieder jaar de belangstelling voor de tentoonstelling grooter wordt. En dit is van véél belang, daar ook ieder jaar het aantal dringende aanvragen van de Missionarissen toeneemt. Ook zij leden onder de tegenwoordige slechte tijden en daarom moet dit jaar de tentoonstelling eens een buitengewoon suc- oes worden voor de Missie. Laten allen, 't zij veel of weinig, iets bij dragen, de missionarissen zullen hier uit zien, dat de goede Leidenaren hen niet vergeten. U koopt dus een of meer lootjes en wordt gaarne op de tentonstelling ver wacht. Maar nu nog een vraag: Wie heeft voor dit doel een prijs of prijsje beschikbaar voor de loterij of tombola? Ieder jaar ontvangen we vele pakjes van bekende en onbekende gevers en geefsters. Moge het dit jaar ook weer zoo gaan. Maakt een handwerkje of stelt iets uit uw zaak be- sohikbaar. De daad zelf geeft al een heer lijk blij gevoel. Uw gave wordt gaarne in ontvangst genomen aan het Zitn-huis, P K. Koor- steeg 15, alsook bij A. SpeetCouturier, B. v. OerleSpierenburg,Secr.esse. DE BOND VAN GROOTE GEZINNEN. Sinds 1 Mei j.l. is onze stad een nieuwe instelling rijker geworden, welke wij gaarne onder de aandacht onzer leden-huismoe ders brengen, namelijk de op genoemde datum bij de afd. Leiden van den R.-K. Bond van Gezinshoofden ingevoerde uit- keerirtgen bij geboorten. Reeds geruimen tijd bestonden plannen, om tot genoemde uitkeering over te gaan. Want hoe groot de vreugde ook moge zijn over de komst van een kindje in het huisgezin, die vreug de, vooral in dezen tijd, getemperd door de zorgen en kosten, die de kleine wereld burger of burgeres vanzelf sprekend me debrengt. Hoe welkom zal juist in zulk een tijd een tegemoetkoming zijn, waaraan elke bijgedaohte van een gift ontnomen is, door het feit, dat een ieder, die lid is of wordt van de Bond van Gezinshoofden en per maand 25 cent contributie betaalt recht heeft op deze uitkeering bij geboorte. Alleen zal de eerste uitkeering, die be paald is op 10.per geboorte eerst plaats kunnen hebben, wanneer men 1 jaar lid is. De sinds Mei j.l. toegetreden leden heb ben direct recht op de uitkeering. Na Mei 1934 zal worden overwogen, ge zien het totaal bedrag der uibkeeringen, of eventueel tot verhooging der uitkeerings- som kan worden overgegaan. De ouderen in onzen Bond, die van deze uitkeering uit den aard der zaak niet zullen genieten, mogen bedenken, dat het „draagt elkanders lasten", zoo ergens, dan tooh zeker in onzen Bond op zijn plaats is. Aanmelding voor het lidmaatschap kan gesohiedon bij den secretaris, den heer van der Top, Heerensingel 2a, alhier. Namens het Bestuur van den Bond van Gezinshoofden. P. HEEMSKERK, Voorzitter. Bovengenoemde bond van Gezinshoof den heeft een plan opgevat om de kinde ren van de leden in deze vacantie bezig te houden. Ze stellen zich voor de kinderen op een sportterrein te laten spelen. Dit moet natuurlijk onder toezicht gebeuren. Het bestuur zou gaarne zien dat zeer ve len zich opgaven om als leider of leidster hierin te helpen. Hoe meer hulp hoe min der tijd het behoeft te kosten. Het doel is, deze kinderen die geen andere gelegenheid hebben zich te vermaken dan op straat de vacantie prettiger en beter te laten door brengen. Men geve zioh zoo spoedige mogelijk op bij den heer v. d. Top, Heemsingel 2a, waar men verder inlichtingen bekomen kan. IMTERPAROCHIEELE WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET XX Toen Savonarola te Florence optrad, heerscht«n de Medicis over stad en land. De regeering der Medicis was natuurlijk ook niet volmaakt en de nogal vele, vaak grove fouten hadden kwaad bloed gezet. Dat nu zou Savonarola wel eens even opknappen. Hij, die met donderende stem de fouten van het volk durfde brandmer ken, deinsde niet terug voor de machtige heerschcrs. De oude Florentijnsche repu bliek wilde hij in roem en eer heretellen en de ware christelijke beginselen in het politiek-sociale leven doen doordringen. Daarom voorzegde hij den Medicis zijn ab soluut tegenstreven en daarmede hun zeke ren ondergang. In dien dagen was Karei VIII van Frankrijk op veroveringstocht en in 1494 bezette hij Florence. In grooten haast ver lieten do Medicis de stad enSavona rola had gelijk! Het volk stelde hem dan ook aan tot hoofd der regeering en vereer de hem buitengewoon. Op politiek gebied kon hij zijn plannen gaan doorvoeren en hij begon goed. Zijn eerste werk was Koning Christus met groote plechtigheid uit te roepen tot Heer- scher der stad; ten tweede werd een Staatsbestuurder aangesteld, die om de twee maanden uit het volk werd gekozen. Dc wufte en zedelooze stad kreeg inder daad oen heel ander aanzien, wat ook voor namelijk kwam door een wet, die alle open bare feesten en spelen verbood. Dat was het goede van zijn werk. De kwade zijde was de overdreven angst en blinde beklemdheid, die hij in het gods dienstig leven bracht. „De vreeze des Hee- ren" werd weer voor de zooveelste maal verkeerd uitgelegd, want O. L. Heer is geen God van angst, maar van liefde. Deze angst waa ook aan de middeleeuwen to taal onbekend en het baarde groot opzien, dat Savonarola dezen zet op het gods dienstig schaakbord deed. Waar uit de inwendige gesteldheid de praktijk der menschen voortvloeit, daar zullen gedachten-fouten andere fouten steeds voortbrengen. Zoo werd ook het toe zicht der politie een ware tyranie, want onvolwassen personen moesten de misda digers opsporen. Hoe dit alles zou kwam? Savonarola hield zich voor een afgezant van God en vermeende allerlei visioenen en openbarin gen te ontvangen. Daarbij had hij geen klaar besef van de gevolgen, welke zijn op treden meebracht. Geheel nerveus en angstig werkte hij voort. Onrust maakte zich toen van het volk meester en er dreigde een opstand. In Juli 1495 kwam vanuit Rome het bericht, dat de Paus, op de hoogte van wat te Floren ce gebeurde, Savonarola naar 'Rome ont bood. Daar moest hij rekenschap afleggen van zijn profetieën, die hij goddelijke openbaringen noemde, en van zijn politieke houding inzake het nog steeds dreigende Frankrijk. In plaats van gehoorzaam aan 's Pausen voeten te gaan neerknielen en, de fouten ziende, vergiffenis te vragen, stuurde hij een bericht van verhindering. „Hij was niet erg gezond en de woede van politieke vijanden noodzaakte hem in de stad te blij ven". De overste van San Marco zette daar mede een stap, die hem zou voeren tot ver regaande daden van obstructie. S. M. VAN EEN BRIEF EN EEN WENSCH. Paus Pius XI, de roemrijke Stadhouder van Christus, heeft al heel wat brieven ge schreven. En dan bedoelen wij niet de ge wone brieven van eiken dag, maar die, welke de naam dragen van „Encycliek". Ge weet wel, 't woord beteekent: Zend brief. Welnu, dat soort heeft Pius XI al heel wat doen verschijnen; over het huwe lijk, de opvoeding, het herstel der sociale orde, de missie ete. Zoo heeft Hij er ook een geschreven over de geestelijke oefeningen. Daarin herinnert Hij aan Ignatius van Loyola, hoe deze in zijn tijd de orde der oefeningen aan de leden van zijn Congregatie voorlegde en aanbeval en hoe daarna de geestelijke oefe ningen in de Kerk werden geprezen en door velen aanvaard. Onze Paus zegt o.m. dat we zeker in on zen tijd hulp in ons geestelijk, dus in ons godsdienstig leven noodig hebben en dat daarvoor het middel is de oefening van Ignatius, modern getiteldde retraite. Dat zegt Pius XI, de groote moreele kracht uit Rome, onze Paus! Volgt gij, St. Josephsgezel, dien raad op? Ook de Bisschoppen schrijven brieven aan hun Diocesanen. Soms gebeurt dat ge zamenlijk, voor het heele land. Dat was ook het geval met den laatsten brief, je weet wel, van veertien dagen terug. Is het je niet opgevallen, dat ook de Bisschoppen de retraite aanprijzen als een der beste middelen? Volgt hun raad op en ge grijpt een mid del tot vervolmaking, dat ge nooit meer zult willen missen S e v e r u s. P.S. Bij den penningmeester der Retrai teclub kan je op elke bijeenkomst sparen voor de retraite. SYMPHONIE „FRANZ SC.HWEITZER". De zaak zit zoo: de penningmeester.... Begrepen? Allemaal een handje helpen op dien Zondag in September LIEDERTAFEL. Jongens, die graag zingen, zijn een uni cum. Jongemannen zijn echter ook te bang, hoewel „de baard*' al lang de keel uit is. Onze Liedertafel zag gaarne wat nieuwe krachten. Men kan zich op Woensdagavond opgeven tijdens de repetitie. STUDIE- EN DEBATING-CLUB „ST. PETRUS CAN IS I US". Zondag 30 Juli a.s. excursie Kruisvaar ders van St. Jan te Rijswijk. Deelnemers worden beleefd verzocht uiterlijk half één in het Gezellenhuis aanwezig te zijn, van waar gezamenlijk per fiets vertrokken wordt. Fietsvlaggen verplicht. Een ieder houde zich stipt aan de leiding. Het Bestuur. KALENDER DER WEEK ST. PETRUS BANDEN. ZONDAG 30 Juli. Achtste Zondag na Pinksteren. Mis: Suscepimus. 2e gebed v. de H.H. Abdon en Sennen, Martelaren; 3e A Cunctis (o mde voorbede der Heili gen). Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Van God zijn wij afhankelijk. Zonder Hem zou one bestaan niet mogelijk zijn ge weest. (Gebed). Hij is onze Vader, wij zijn Zijne kinderen. Daarom moeten wij vol gens Zijn Geest leven en niet overeenkom stig de eischen van onze vleesohelijke be geerlijkheid. Allen zijn wij rijk door ons kindschap Gods, dat ons, met Christus, mede-erfgenamen maakt van den hemel. (Epistel). Doch ook allen zullen wij eenmaal ter verantwoording worden opgeroepen, of wij dat kindsohap Gods goed hebben be leefd (Eangelie). Dat leven als kond Gods vraagt strijd, de strijd des levens, want ,yhet vleesoh begeert tegen den geest". Ge lukkig evenwel, die op God vertrouwen en niet op eigen krachten (Offertorium en Communio); voor dezulken zal God de Be schermer zijn (Graduale). Moge de God van barmhartigheid, Die woont in Zijn H. Stad, de H. Kerk, (Introitus) door de kracht van het H. Misoffer ons heiligen en brengen naar de eeuwige vreugden (Stilgebed) om daar te proeven hoe zoet de Heer is. (Communio). MAANDAG 31 Juli. Mis v. d. H. Ignatius, Belijder: In Nomine Jesu. Geen Credo. Kleur: Wit Ignatius, van Spaanschen adel, diendo eerst aan het hof van koning Ferdinand van Arragon, later als bevelhebber in hec leger van Karei V. Als zoodanig bij de be legering van Pampeluna ernstig gewond, hield hij zich in de periode van zijn herstel bezig met het lezen van de levens der Hei ligen. Dit maakte op Ignatius zulk een in druk, dat hij een verachter werd van alle wereldsohe ijdelheid en een streng geeste lijk leven begon te leiden. In een grot bij Manresa hield hij zijne geestelijke oefenin gen, later door hem opgeschreven en de grondslag geworden van de door hem ge stichte Sociëteit van Jesus. Na een leven „tot meerdere eer en glorie van God" stierf Ignatius in 1556. DINSDAG 1 Augustus. Mis van St Pe trus' Banden: Nunc scio. 2e gebed v. d. H. Paulus; 3e v. d. heilige zeven Macha- beesche broeders. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Wit. Vandaag wordt de gedachtenis gevierd van de wijding ©ener kerk te Rome, toege wijd aan den H. Petrus, waar de boeden, waarmee de H. Petrus geboeid geweest is te Rome en te Jeruzalem, bewaard worden. WOENSDAG 2 Aug. Mis v. d. H. Alphon- sus Maria de Liguori, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: Spiritus. 2e gebed v. d. H. Stephanus, Paus en Martelaar. Kleur: Wit. Te Napels geboren, werd de H. Alphon- sus, na volbrachte studiën, uit gehoorzaam heid aan zijn vader advocaat. Om de ge varen, waaraan hij zijne ziel zag blootge steld, onttrok hij zich aan dat beroep, werd priester en stichtte de zoo bekende Con gregatie v. d. Allerheiligste Verlosser (Re demptoristen en Redemptoristinnen). AL phonsus stierf in hoogen ouderdom als bis schop van St. Agatha der Gothen. Om zij ne buitengewone verdiensten voor de ohris. telijke zedenleer verhief Paus Pius IX z.g. hem tot Kerkleeraar. DONDERDAG 3 Aug. Vinding v. d. H. Stephanus, eerste Martelaar. Mis: Sede runt. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. Geen Credo. Kleur: Rood. Na langen tijd verborgen te zijn geweest werden op goddelijke aanwijzing door een zekeren priester Luoanius nabij Jerusalem gevonden de heilige lichamen v. d. H. Ste phanus, eersten martelaar en van Gamaliël, Nicodemus en Abion. VRIJDAG 4 Aug. Mis v. d. H. Dominicus, Belijder: Os Justi. Geen Credoi Kleur: Wit De H. Dominicus is de stichter van de Orde der Predikheeren (Dominicanen) wel ke Orde de heilige stichtte tot bestrijding der ketterijen van zijn tijd. De H. Domini cus stierf te Bologna in 1221. N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een gezongen Votiefmis v. h. H. Hart vari Jesus. Mis: Cogitationes. Gloria. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit, ZATERDAG 5 Aug. Feestdag van 0. L. Vrouw ter Sneeuw. Mis: Salve. 2e gebod voor den Paus. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: WiL In de vierde eeuw leefde er te Rome een rijk en godvruchtig echtpaar, dat kinder loos gebleevn was. Hun rijkdom besteed den zij aan werken van barmhartigheid en liefdadigheid. Groot was hunne godsvrucht tot de H. Maagd. Zij dachten er aan iets grootsoh ter eere van Maria tot stand t.e brengen. Voortdurend vroegen zij aan Ma ria hun te doen weten, wat Haar het aan genaamste zou zijn. In den nacht van 4 op 5 Augustus werden zij begunstigd met eene verschijning van Maria die hun beval een kerk te bouwen, daér, waar zij den volgen den morgen den grond met sneeuw bedekt zouden vinden. In die dagen zetelde Paus Liberius op den Stoel van St. Petrus. Hij was uit de ballingschap teruggekeerd en liep met het plan rond om op één der zeven heuvelen van Rome een kerk te bouwen. Die heuvel was de Esquilinus. Evenals die echtgenooten kreeg ook Paus Liberius bovenvermelde verschijning. Den volgenden ochtend nu bleek, dat wer kelijk op den Esquilinus een hoeveelheid sneeuw gevallen was. Paus Liberius bouw de dan ook met de geldelijke hulp van die twee echtgenooten dadr de kerk ter eere van Maria. (De Basiliek van Maria de Meerdere). N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. De gewone Pre fatie. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als inb ovens taande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Simon van Lypnica, Petrus van Moliano en Arolian- gelus van Galataphimo, Belijders; 3e v. d. H.H. Abdon en Sennen, Martelaren. WOENSDAG. Wijdingsfeest van de Pa triarchale Basiliek van den H. Franciscus. Mis: Beatus. 2e gebed v. d. H. Alphonsus; 3e alleen in stille H.H. Missen v. d. H. Ste phanus. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: WiL VRIJDAG. Mis v. d. Vader Dominicus; In medio. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. KERKNIEUWS DE NATIONALE HULDE AAN SINT BONIFACIUS. De 6de en 7de Augustus zullen weer hoog tijdagen voor Dokkum zijn. De nationale be devaart gaat dan voor den 7den keer en wederom onder het hoog bisschoppelijk ge leide van Z. H. Excellentie Mgr. Jansen, ter wijl mede om het bijzondere karakter van juist deze bedevaart, welke tevens een huldi ging inhoudt van Dokkum's eersten promotor Mgr. Jansen bij diens 40-jarig priesterfeest, gaan nog Mgr. J. O. Smit, Mgr. van Roos malen en Mgr. C. v. d. Pas deze keer mee om aan dit blijde jaarlijksche gebeuren wij dingsvollen luistef te geven. Meer en meer is de St. Bonifaciusveree- ring reeds verbreid geworden. Er behoorde moed en energie toe om 't verloren erfdeel der vaderen ook op dit terrein te herwinnen. Onze Katholieken mogen prat gaan op een gelukkige herleving van den godsdienst, een vermeerdering in de vrijheid tot uitoefening van den eeredienst, een toename van Katho liek stichtingen, kerken, scholen, ziekenhui zen. Prachtige gebeurtenissen bewezen, dat de kopschuwheid verdwenen was en het „cre do, pugno" was wel in het algemeen in alle be scheidenheid en met gepaste voorzichtigheid het devies van de kinderen der emancipato- ren geworden. We mogen ons niet overschatten, we moe ten ons ook niet onderschatten: we zijn im mers nog niet weer terug op het punt van uitgang. Er is een sfeer van scepticisme om ons gekomen: we kijken de kat uit den boom, we wachten af en loopen niet hard. Enthou siasme wordt bedwongen door nauw verho len vrees, spontane uiting wordt ingehouden door nuchterheid. En nu moet men niet naar andere uitersten verlangen, zeker niet. Maar als rustig beredeneerd, eenmaal een weg is aangegeven, dan mag de stap beslist een flinke zijn, de daad spontaan en door niets weerhouden. Ligt het nu zoo in ons land niet eenigs- zins met de St. Bonifacius-vereering zoo goed als met de vereering ook van andere vaderlandsche heiligen? Immers: Kempius verhaalt het hoe de mid- releeuwen drommen van pelgrims zagen op gaan naar Dokkum. En dat was immers zoo buitengewoon logisch. Men begreep nog zoo goed, dat het H. geloof in de H.H. Martela ren van Dokkum de eerste missionarissen, en de trouwe belijders tot den dood getrouw had te zien. Men begreep, dat dankbaarheid voor de gave des geloofs wel onmiddellijk ge volg werd door de erkentelijkheid jegens hen, die alles verlaten hadden om aan deze lan den die godsgave te schenken. Men begreep, dat de vereering van Dokkum's heiligen een redelijke en volkomen verantwoorde devotie was, zoo vanzelfsprekend dat het wel een schande voor ons volk moest heeten als het de daad van Sint Bonifacius zonder meer zou vergeten hebben. HET BESTUUR DER SINT BONIFACIUS-BROEDERSCHAP. WILT U IETS WETEN? Vraag: Mijn zoon is van 't jaar 1915. Moet hij nu dit jaar loten? Zoo ja, zijn naam is C. Mank; is hij nu dienstplichtig? Ik heb 3 zoons, de eerste twee zijn vrijgeloot; kan dit nog invloed op den dienstplicht hebben? Antwoord: Uw zoon is van de lichting 1935. De eerste naam van de loting was Th. M. de Meij. Uw zoon heeft dus alle kans vrij te komen. Of hij werkelijk vrij zal zijn, hangt af van het aantal, dat uit uw gemeente opgeroepen wordt en het aantal dat beschik baar is. Dat Uw eerste twee zoons vrijgeloot zijn, heeft geen invloed op den dienstplicht van den derde. Vraag: Een hypotheek groot 3000, is door erfenis vervallen maar niet afgeschre ven. Nu zegt de notaris dat ik eerst nog 15 moet betalen om af teschrijven, wil ik een nieuwe kunnen sluiten? Antwoord: Ja, een vervallen hypotheek moet geroyeerd worden. Vraag: Als een werkster de geheele week bij een baas is, en op Vrijdag van 8 tot 12 uur, bij een ander is, wordt die dan nog ver plicht tot een gedeelte van zegelplakken? Antwoord: De andere baas is niet verplicht tot plakken. Vraag: Moet ik gedurende ziekte van een arbeider welke uitgekeerd krijgt van de ziekteverzekering, over het termijn van zijn ziekte ook zegels plakken? Antwoord: Gedurende de ziekte be taalt de ziekteverzekering de zegels, doch slechts over de volle weken, welke de arbeider ziek is. Over gedeelten van weken (bij begin en einde der ziekteuitkeering) moet door den patroon geplakt worden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6