ZATERDAG 29 JULI 1933 No. 7571 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De plannen van minister Oud. ST. CLEMENS RETRAITENHUIS 24ste Jaargang 3)c £eid4eli£(3oti/ïafit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt b§ vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor <le Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geiilustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Adeertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 90 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit viif bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. L. H. M. J. VOSTERS. f Burgemeester van Alkemade De gemeente Alkemade is in rouw. In enkele uren tijds heeft de macht van den Dood neergeslagen den krachtigen man, die burgemeester Vosters was, met zijn boven allen uitstekende sterke lichaamsbouw en stoere gestalte. Donderdag had hij nog op de hem eigen vlotte en voortvarende wijze de Raadsver gadering gepresideerd. Donderdagavond is hij te water geraakt, maar Bpoedig ge red. Doch de gevolgen van dat ongeluk, de benauwdheden waren van zoo ernsti- gen aard, dat hij Vrijdagmorgen daaraan is overleden. Alkemade verliest een bekwaam en ijverig burgemeester. Verleden jaar No vember is zijn 121/2-jarig ambtsjubileum herdacht op echt-ha rtelijke wijze, en velen hebben toen met groote waardeering ge tuigd van den arbeid door burgemeester Vosters voor de gemeente verricht dankbaar werd gememoreerd de oprich ting van de Stichting Drinkwaterleiding „De drie gemeenten", de scholenbouw, zijn zorg voor land- en tuinbouw, enz. Als een gemeente een katholieken bur gemeester bezit, die ook waarlijk katholiek wil leven, dan kan dat voor de katholieke ingezetenen een vreugde zijn en wij aarzelen niet, 't hier neer te schrijven voor de geheele gemeente een zegen. Burgemeester Vosters was een voorbeel dig echtgenoot en huisvader, die als zoo danig zijn Godsdienst inderdaad beleefde. Zijn gezin was zijn kroon en zijn glorie. Daarvoor waren hem geen zorgen te zwaar, geen offers te drukkend. Het groo te gezin van burgemeester Vosters is dan ook allersmartelijkst getroffen; en ons al ler innige deelneming gaat daarheen uit. Voor de echtgenoote en de kinderen kan echter en zhl ook inderdaad een rijke bron van troost zijn de óp-heffende en lichtende ged&ohte, dat de overledene was: een goed mensoh, dat zijn nagedachtenis bij allen bijft in eerende herinnering. Mogen velen zich ook in gebed vereeni gen voor de zielerust van den overledene. Burgemeester Vosters was geboren te Alphen en Riel alwaar zijn vader even eens het ambt van burgemeester vervulde van wien hij in 1885 zijn eerste oplei ding ontving. Daarna werd hij benoemd als ambtenaar ter secretarie van Old en- zaal, naast welke functie hij in de avond uren nog de betrekking vervulde van waarnemend secretaris van Weerseloo. In 1915 werd hij benoemd tot hoofd-conimies- chef van d^ afdeeling Bevolking en Ver kiezingen te Nijmegen, in welke gemeente hij tevens de leiding had van het distribu tiebedrijf. In deze gemeente heeft hij zich doen kennen als een zeer bekwaam en voortvarend hoofd-ambtenaar, hetgeen me de aanleiding is geweest tot zijn benoe ming in 1920 tot burgemeester der ge meente Alkemade. Dinsdag te 10 uur zal de uitvaar plaats hebben in de parochiekerk te Roelof- arendsveen, waarna de begrafenis. KRASSE MAATREGELEN. NAAR EEN VERMINDERD SPOORWEG i tKURT. In het thans verschenen verslag van de commissie van voorbereiding der 'iweeue Kamer inzake het wetsontwerp heifing van een omzetbelasting, betoogt de Minister van kinancien o.nu, dat een belangrijke versterking der inkomsten van het Rijk in de hoogste mate urgent is. Ken volledig overzicht van hetgeen ter verbetering van den toestand dient te geschieden, kan nog niet worden gegeven. In het plan van dekkingsmaatregelen, dat hij bij de indiening der begrooting voor 1984 aan de ötaten-Generaal hoopt voor te leggen, kan de on zet belasting met wor den gemist. De vorige minister van Financiën is er van uitgegaan, dat het tekort op de begroo ting voor 1934, vergeleken by dat van 1933 een teruggang zou aanwijzen van bijna 50 millioen gulden. Aan deze 50 miilioen moet aanstonds worden toegevoegd 10 millioen als» opbrengst der weeldeverte- ringsbelaating, waarop by het opmaken der begrooting voor 1933 was gerekend, docb welke belasting tot dusverre niet ie tot st^nd gekomen. Dit tekort van 60 millioen zal eohter nog aanzienlijk grooter worden. Na de in- diening van het wetsontwerp toch zijn de financieele omstandigheden aanmerkelijk ongunstiger geworden. De teruggang der middelen is op ongeveer 30 millioen te stellen. Voorts is te rekenen met een stij ging der uitgaven wegens toeneming en consolidatie van vlottende schuld van bij na ƒ20 millioen. Wat de mogelijkheid eener verminde ring van het spoorwegtekort betreft, deelt de Minister mede, dat de Regeering maatregelen overweegt om dit tekort zoo spoedig mogelijk te doen ver dwijnen. Zij hoopt in haar voornemen te zul len slagen, doch, ook als die hoop in ver vulling gaat, zal voor 1934 nog op een bij drage uit de algemeene middelen van om streeks 10 millioen voor dit doel zijn te re kenen. In het gunstigste geval zal de ver mindering van het spoorwegtekort, dat over het laatst verloopen jaar 26 millioen bedraagt, dus 15 millioen beloopen. Bij dit alles komt, dat de crisis dienst aan de begrooting voor 1934 zeer zware eischen zal stellen. Deze crisisdienst is tot dusver afzonderlijk gefinancierd door hem onder te brengen in het Leeningfonds. Het is beslist noodzakelijk, dat financie ring van de crisis-uitgaven straks te doen geschieden ten laste van het gewone bud get. Het is dus onvermijdelijk, dat, naast de handhaving c.q. vervanging der tij delijke heffingen, op de uitgaven tot het uiterste zal worden bezuinigd. Met toepassing van deze maatregelen is een sluitend budget slechts te verkrijgen, indien naast een versterking der inkom sten door andere middelen een omzetbelas ting wordt ingevoerd, die met inbegrip van de daarin opgenomen weelde vertering- belasting ten minste 85 millioen zal op leveren. De minister heeft daarom het per centage der belasting vastgesteld op eon zoodanig cijfer, dat hij vertrouwt van het ontwerp in zijn geheel een opbrengst te mogen verwachten, die 15 millioen uitgaat boven de 70 millioen 60 millioen voor de omzetbelasting en 10 millioen voor de w eel de verteringsbe lasting. De Minister acht de tijdelijke heffing van opcenten op de gemeentefondsbelas ting en op de vermogensbelasting naast de omzetbelasting voor het verkrijgen van een sluitend budget onmisbaar. Wel staat voor hem nog niet vast in welken vorm deze heffingen moeten worden gecontinueerd, doch dat het bedrag, dat van het inkomen en het vermogen met inbegrip van deze tijdelijke heffingen wordt geheven, niet kan worden verminderd, is voor hom boven twijfel verheven. NIEUWE BELASTINGEN. Voorts zijn bij den minister in overwe ging het heffen van een crisis-inkom stenbelasting en het invoeren van een couponbelasting, terwijl hij ook zijn aandacht schenkt aan het vraagstuk der belasting van het vermogen in de doode hand. De illusie, dat uit deze belastingen met name uit de couponbe lasting zeer aanzienlijke bedragen kun nen worden verkregen, moet hij echter ont nemen. Een voorstel voor heffing in eens tot dekking van crisis-uitgaven is van den Mi nister niet te verwachten. Inkrimping van het Overheidsapparaat zal zeker onvermijdelijk zijn, doch de pro blemen, waarvoor zij de Regeering stelt, zijn allerminst eenvoudig. Zoowel in 1931 als in 1932 zijn maatregelen genomen tot een niet onaanzienlijke vermindering van de salarissen van het Rijksper- soneel. Bij den zorgelijken financieelen toestand zal een verdere verlaging onver- mijdelijk zijn, doch hier is het dan ook, na alles wat in de vorige jaren is geschied, alleen in de onvermijdelijkheid, dat de rechtvaardiging van dezen maatregel zal kunnen zijn gelegen. DE GROOTE GEZINNEN. Op de vraag, of het mogelijk is door een bepaalde wijziging van de inkomstenbelas ting tegemoet te komen aan de groote ge zinnen, verklaart de Minister zich bereid aan dit vraagstuk zijn ernstige aandacht te geven, wanneer hij de voorbereiding zal ter hand nemen van het wetsontwerp, dat de voortzetting der heffing in eventueel gewijzigden vorm van de tijdelijke opcen ten op de inkomstenbelasting en de ge meentefondebelasting moet regelen. BINNENLAND ONZE HANDELSPOLITIEK. Wijziging van de Crisis-lnvoerwet. Naar wij vernemen, is binnen afzienba-ren tijd te verwachten de indiening van een ontwerp, dat bedoelt de Crisis-lnvoer wet, die dateert van 23 Dec. 1931 en uiter lijk 1 Jan. 1936 zou vervallen, op andere leest te schoeien. Terwijl tot heden de contingenten voor alle landen gelijk waren, zal volgens dit ontwerp de conti ngen tee ring voor alle lan den weliswaar gelijk zijn, doch op een laag niveau, terwijl daarnaast de mogelijk heid geschapen wordt voor bijzondere lan den een hooger percentacre vast te stellen. Het is duidelijk, dat dit laatste alleen geschiedt in verband met tegemoetko mende gedragingen van andere landen. Blijkbaar wordt met dit wetsontwerp dus een belangrijke ruimte toegekend aan den ruilhandel, die teohnisch als de „do ut des-politiek" wordt aangeduid. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft het wetsontwerp bereids het departement van Economische Zaken verlaten. „Msbd." VERLAGING RENTESTAND. Met een half procent De directie van de Nederlandsohe Bank heeft met ingang van 29 Juli den rente stand verlaagd met een half procent en dim als volgt vastgesteld: Wisseldisconto 31/2 pet., promessedisconto 4 pet., belee ning van effecten 4 pet., beleening van goederen 4 pet., voorschotten in rekening oourant 4 pet. ONZE BOTERUITVOER NAAR FRANKRIJK. In een telegram van de Londenschen correspondent van de „N. R. Crt." wordt melding gemaakt van een nieuw contingen- teeringsbesluit van de Franeohe regeering, waarbij onze uitvoer van boter naar dit land tot 27 pet. van het normale zou be perkt zijn. Bij informatie werd aan de „N. R. Crt." het volgende medegedeeld: „Van een nieuw besluit van de Fransche regeering is in Den Haag ter bevoegder plaatse niets bekend en in werkelijkheid is de toestand voor onze boterexport nog veel slechter dan men uit dit bericht zou opmaken. Sinds 1 April ie er heelemaal geen Hollandsohe boter meer kunnen in gevoerd worden in Frankrijk. Men heeft toen inderdaad een contingent vastgesteld, dat van 1 Maart af zou berekend worden, maar dit waa zoo gering, dat het in de maand Maart reeds volkomen opgebruikt was. Toch werd er in Maart volstrekt niet zoo bijzonder veel boter naar Frankrijk uitgevoerd, althans niet wanneer men re kening houdt met het feit, dat die eerste lentemaand altijd een groote boter- maand is. Er was toen n.L 474 ton naar Frankrijk gegaan, terwijl onze totale uitvoer naar I dit land verleden jaar 3379 ton bedragen had. In de laatete twee k drie jaren had Ne derland op de Fransche markt eenige, weliswaar niet bijzondere groote, compen saties gevonden voor den grooten achter- uitgang van den uitvoer naar Duitachleund. Die poort wordt nu blijkbaar ook geslo ten. De uitvoer, die eind blaart van dit jaar 1923 ton bedroeg, staat thans ein de Juli nog precies even hoog". i DE MOEILIJKHEDEN TE ZAANDAM. Het gemeentebestuur, de roode wethouders incluis, neemt een eenparig besluit De S. D. A. P.-vergadering kant zich daar echter tegen. B. en W. van Zaandam hebben hun voorstellen om de begrooting voor 1933 op een zoodanige wijze in evenwicht te bren gen, dat de regeering er h.i. mee kan ver eenigen, thans aan de leden van den ge meenteraad toegezonden. Uit de toeliohting blijkt thans, dat de voorstellen met eenparige stemmen zijn genomen en dus ook gesteund worden door de beide sociaal-democratisohe wethou ders, de heeren K. Prins en L. Kelder. B. en W wijzen er op, dat regeering en Gedeputeerde Staten niet bereid bleken gevolg te geven aan het verzoek van den gemeenteraad van 27 Juni om met spoed zoodanige maatregelen te nemen, da.t de gemeente aan haar verplichtingen V*-n voldoen. Daardoor, betoogen B. en W, is het noodzakelijk geworden langs anderen weg te zorgen, dat do begrooting goedgekeurd kan worden en de gemeente ten spoedigste in het bezit van de gelden komt, die noo- dig zijn om aan de verplichtingen te vol doen. Er moet, zeggen B. en W., onverwijld gehandeld worden en er is geen andere keuze. De rente en aflossing van schulden, de storting van de pensioenbijdragen, en de voldoening van de versobillende vorde ringen van aannemers en leveranciers, kunnen niet langer wachten. Binnen zeer korten tijd zal er geen geld meer in kas zijn voor de uitbetaling van loonen en traktementen, voor het armbestuur en voor den steun van werkloozen. Deze ramp, zeggen B. en W., moet worden voor komen. B. en W. stellen dan voor: f15 000 meer op de begrooting te brengen voor aflos sing van crisissohuld over 1932 en deze gelden te vinden door verschillende uitga ven lager en sommige inkomsten hooger te ramen. Verder de f 45.000 uit de reser ve te laten vervallen en ten slotte de f31.000 batig saldo 1931 niet voor den dienst 1933 te benutten doch deze aan te wenden tot verhoogde aflossing van do crisissohuld 1932. Hiertegenover wenschen zij een straat- belasting in te voeren, die een bedrag van f 56.000 moet opleveren en in de tweede plaats f 20.000 te namen als bijdrage van de ambtenaren en werklieden voor het weduwen- en wee zenpensioen, wat neer komt op een betaling van 2 pet met te rugwerkende kracht van 1 Januari 1933. Op deze wijze is de begrooting volgens de eischen van de Regeering en Gedepu teerde Staten ingericht. Daar naast stellen B. en W. nog roor den post „steun aan werkloozen" met f 10 000 te verhoogen en dit bedrag te ha len uit de 1 i oh t bed rij ven. Op de gehouden ledenvergadering van de plaatselijke afdeelingon der S. D A. P. zijn deze voorstellen uitvoerig be sproken en aan scherpe critiek onderwor pen. Naar van deze vergadering bekend ge worden is - aan de pers zijn geen officiee- le mededeelingen verstrekt heeft de vergadering de houding van B. en W. niet kunnen goedkeuren. Met belangstelling wordt nu uitgezien hoe op de vergadering van den gemeente raad van Maanda? aanstaande de hou ding van de soc.-dem leden zal zijn en met name of de beide soc.-dem. wethou ders zich na de partij ver ca dering van B. en W. zullen losmaken of hun steun aan de voorstellen van B. en W. zullen blij ven verleenen. „Hbld." CRISIS-BOTERMERK. De Crisis-Zuiveloentrale maakt bekend, voor de week van 30 Juli bot 5 Augustus de prijs van het crisis-botermerk op 1 per K.G. en van de vervoervergunning van buitenlandsche boter op 1.10 per K.G. is bepaald. TE N00RDWIJKERH0UT 14 Aug. Meisjes boven 17 jaar 6.50 58 Aug. Jonge Mannen 6.50 811 Aug. Jonge Dam. Middenat. 10. 1518 Aug. Meisjes boven 17 jaar 6.50 1922 Aug. Heeren 10. 2225 Aug. Meisjes boven 17 jaar 6.50 2629 Aug. Mannen en Jongel. 6.50 36 Sept. Heeren Middenstand 10. 69 Sept. Jongelingen v. 1517 j. a, 6.50 912 Sept. Militieplichtigen 6.50 1215 Sept. Gehuwde Vrouwen 6 50 VOORNAAMSTE NIEUWS. BINNENLAND. Thans Is verschenen het verslag van de besprekingen tusschen de regeering en de commissie van voorbereiding uit de Twee de Kamer inzake het ontwerp eener om zetbelasting. (1ste blad). UIT DE OMGEVING. Overleden is de burgemeester van Al kemade, de heer Vosters. (lste bied). RIJWIEL-PLAATJES VOOR WERKLOOZEN. Minister Oud geeft aan de wet een ruimere uitlegging. Minister Oud hoeft volgene het „Volk" bekend gemaakt, dat naar zijn meening, met betrekking tot werkloozen, ruimte is voor de opvatting, dat een werkloos ar beider nog wel een beroep heeft, al kan hij dat noodgedwongon tijdelijk niet uit oefenen. Indien hij een rijwiel gebruikt om werk te zoeken, opdat hij zijn beroep daadwer kelijk weder zal kunnen uitoefenen, ge bruikt hij, naar hot oordeel van den mi nister, het rijwiol voor zijn beroep. Hetzelfde kan gezegd worden, indien hij zioh krachtens de voorschriften van de werkloozensteunregeling eens of meerma len per dag aan 'n bepaald bureau moet. vervoegen en hij met het oog op den af te leggen afstand (bon minste een half uur gaans) gebruik maakt van een rij wiel. Voorts is de minister van meening, dat een los arbeider, die op het tijdstip van aanvrage van een kosteloos merk, geen werk heeft, doch een rijwiel gebruikt om werk to zoeken, dat rijwiol voor zijn beroep noodig heeft. De minister wil daarom aan de wet een ruimere uitlegging geven, dan tofc dus verre is geschied en heeft deswege be paald, dat van 1 Augustus a.s. af, aan werkloozen, die kunnen aantoonen, dat zij hun rijwiel noodig hebben in verband met de steunregeling en aan werkloo zen, die kunnen aannemelijk maken, dat zij hun rijwiel behoeven voor het zoeken van werk, ovenals aan losse arbeiders, die een rijwiel gebruiken, voor het zoeken van werk, een kosteloos rijwielbelasting- mork kan worden uitgereikt Echter geldt dit allen alleen als de werklooze geen be lasting behoeft te betalen. (Zooals men weet, moet men 1 Aug. een nieuw rywielplaatje hebben). WERKVERSCHAFFING. De Zuiderzee-drooglegging wordt voortgezet Voor zijn vertrek uit Croydon heeft dr. Colijn, naar Reuter bericht, het volgende verklaard: „Nederland gelooft niet, dat maatregelen van do regeering in deu vorm van openbaro werken een oplossing van de huidige eco nomische moeilijkheden kunnen opleveren. De Nederlandsche regeering is echter voor nemens, voort te gaan met het droogma ken van de Zuiderzee, ale een onderdeel van haar program van productieve werk verschaffing van staatswege. Naar schatting, aldus dr. Colijn, zal er nog 90 millioen gulden noodig zijn, om dit plan ten uitvoer te brengen, waardoor de totale koeten stijgen tot bijna 40 millioen pond sterling". HET GEORGANISEERD OVERLEG TE ZAANDAM. Gisteravond heeft ten gemeentehui ze een vergadering plaats gehad van het geor ganiseerd overleg, bijeengeroepen voor een bespreking van de voorstellen van B. en W. betreffende de 2 pet. pensioenpremie, te verhalen op de ambtenaren en werklieden der gemeente, voor weduwen- en woezen- pensioen wolk voorstel deel uitmaakt van de maatregelen van B. en W. ter dekking van het tekort ad 100.000 op de begroo ting voor 1933. Zonder het voorstel zelf te overwegen werd op voorstel van den mo dernen bond bedoten om geen advies hier omtrent uit te brengen als protest tegen de wijze waarop dit bij het georganiseerd overleg aanhangig is gemaakt, waardoor aan de leedn de gelegenheid is ontnomen de zaak behoorlijk voor te bereiden, ter wijl B. en W. reeds waren overeengekomen den maatregel tot uitvoering to doen ko men.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1