Vlammende Katchen. ZATERDAG 29 JULI 193o DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK „....werd geestdriftig toegejuicht". Het is nauwelijks te gelooven, maar het itaat er. De redevoering, door MacDonaJd bij de plechtige uitvaartdienst van de Economi sche Wereldconferentie gehouden, werd volgens betrouwbare oog- en oorgetuigen „geestdriftig toegejuicht". Men juichte hoewel de conferentie, waarop de hoop en verwachting der ge- heele wereld was gebouwd, hopeloos is mis lukt. Men juichte om de oratorische begaafd heid van MacDonald, die in srchijnschoone woorden trachtte te verbloemen, dat de economische conferentie op 12 Juni met zooveel indrukwekkend vertoon ingeluid gestorven was. Men juichte aan een lijkbaar. „Wij verklaren de wereld als resultaat van opze eerste vergadering, dat wij be sloten zijn succes te hebben", verklaarde de optimistische MacDonald bij de opening der conferentie in het Geologisch Museum, waarop de geheele wereld wae uitgenoo- digd en waar de geheele wereld begroet werd, behalve Degene, die haar uit het niet geschapen heeft. Maar ook in de Coué-methode van MacDonald's optimisme heeft de als een wrak uiteengeslagen economie geen baat gevonden. De feiten liggen er nu eenmaal (of lig gen er niet!): De conferentie is mislukt. Een hervatting van „vruchtbare" bespre kingen wordt mogelijk geacht en in 't voor uitzicht gesteld. Een magere troost! „Het meisje is niet dood, maar slaapt". De con ferentie is verdaagd en slaapt slaapt .als het dochtertje van Jaïrus dat.gestor ven was. En geen Zaligmaker wordt gesmeekt en aangeroepen, om de doode ten leven op te wekken. Wat nu? Ieder volk zal trachten, de crisis op eigen houtje en volgens eigen zienswijze op te lossen. Ieder volk, dat zijn leven lief heeft, zal harde maatregelen moeten torsen om de nood buiten de grenzen te houden, om bóven te blijven in de „struggle for life', welke tusechen de volkeren gaat gevoerd worden. Harde maatregelen, ingrijpende wetten zullen ook voor Nederland noodzakelijk zijn, om onze scheepvaart, onze landbouw, onze industrie voor vernietiging en verwoesting te bewaren. Moge het Nederlandsche volk in dezen benarden tijd zich achter de Regee ring scharen, en, vertrouwen stellend in het doortastend beleid van het Ministerie, de harde maatregelen aanvaarden in den geest van den wijzen Oosterling Ohyabana: „Bij medicijn zoowel als bij goeden raad, is dikwijls de minst aangename de beste". Mussolini is heden 50 jaar geworden. Proficiat! Tien jaren lang heeft het smidszoontje uit Predappio het Koninkrijk Italië met straffe hand, maar met genialen blik be stuurd. Voor het Fascisme zelfs in zijn Italiaanschen vorm koesteren wij wei nig bewondering. Het Italiaansch Fascis me heeft voor het land veel goeds en grootsch tot stand gebracht dat zij toe gegeven maar zou het dat goede en grootsche ook tot stand gebracht hebben, wanneer niet een genie als Mussolini de alleen-heerschappij had bezeten? Dat lijkt ons de fout bij al degenen, die IN HET BUITENLAND dwepen met de macht-in-één-hand. De diotatuur is goed, zoolangde dictator goed is dw.z. een krachtfiguur is op ver standelijk en moreel gebied, maar bovenal een krachtfiguur die door zuivere vader landsliefde wordt gedreven. Dergelijke kraohtpeëen vindt men niet bij dozijnen.... De oude dienstbode van de familie Mus solini kon nooit goed uit het nog jeugdig dictatoortje wijs worden: „Benito lijkt zoo met een eigen idee rond te loopen". Of die grijze dienstbode ook een scherpe kijk op den opetandigen jongen heeft gehad! Het is nog steeds moeilijk, om ook maar eenigszins het karakter van Mussolini te doorgronden. De geschiedenis eerst zal over de persoon en over de daden van Muesolini een juist oordeel kunnen vellen. Met wie zal men hem vergelijken? Met Cae sar, dien hij vereert, maar wiens zucht naar troon en kroon in hem niet schijnt te wo nen. Of met Cromwell, die ook de troon minachtte en zich tevreden voelde in het bezit van de Macht? Niemand weet het, omdat geen mensoh de nevel der toekomst met de oogen kan doorboren. Ook voor Mussolini kan de toe komst andere zijn, dan wij denken of hij denkt.... Een diepzinnige gemeenplaats! Mussolini zit stevig te paard, niet alleen letterlijk (want hij is een uitstekend ruiter), maar ook figuurlijk. Niet alzoo Hitler en zijn Heemskinderen op de nog steigerende Duitsche Beyaert. De laatste draconische maatregelen tot ver scherping van de doodstraf zijn een slecht teeken. Uit deze bepalingen en uit de raz zia enkele dagen geleden onder alle rei zigers in tram, bus, trein en auto gehou den, blijkt dat de Nazi-regeering gevaar heeft te duchten uit twee hoeken: van de oommunisten en van de eigen partijgenoo- ten. Het laatste ia momenteel het meest te duchten. Aan het strand van Sylt heeft de Prui sische mjnister Goering een idee gekre gen en hals-over-kop de Ministers naar zijn Pathmos ontboden. Even hals-over-kop reisde het geheele gezelschap weer terug naar Berlijn, waar de volgende dag nieuwe wetteh werden afgekondigd, waarbij het opleggen van de doodstraf werd vergemak kelijkt, doch waarbij tevens aan de al te revolutionaire elementen onder de Haken kruis-broeders te verstaan werd gegeven, dat, al mocht tot nu toe 'n moord je of een mishandeling door de vingers zijn gezien, van stond af voor dergelijke revolutionaire liefhebberijen, als het schieten op „vluch tende" communisten, geen pardon meer zou worden verleend. Uit deze overijling spreekt een plotselin ge bezorgdheid, waarvan de onmiddellijke aanleiding niet bekend is geworden. Alge meen neemt men aan, dat Goering's wet ten bestemd zijn om de Nazi-„onderwereld", die nog steeds tuk is op revolutie en ge welddaden, tot kalmte te brengen. Door het dreigen met bijna onmiddellijke dood straf tegen de vijanden der staat hoopt de Regeering het revolutionaire bloed te sus sen en tegelijkertijd een einde te maken aan de willekeur van ongure elementen, waaraan de bevolking was overgeleverd. De wetten van Goering lijken bloed dorstig, maar zijn zoover buitenstaan ders kunnen nagaan bedoeld om meer rechtszekerheid te geven. Het is echter bevreemdend, dat alleen Goering deze wetten voor Pruisen heeft afgekondigd Beieren valt er buiten. Even opvallend is het, dat de razzia niet in het geheele Rijk werd gehouden Beie ren deed niet mede. Het schijnt, dat de gelijkschakeling der „Lander" niet meer met dezelfde kracht als in den beginne wordt voortgezet. Ook in andere opzichten ie de Regeering in reactie. De vorige regeeringen hebben de strijd aangebonden tegen het grootgrond- gezit der Oost-Elbische Jonkers en zijn in die strijd gesneuveld. De Hitler-regeering evenwel houdt de jonkers de hand boven het hoofd. Een merkwaardige inconsequen tie met het streven naar een kolonisatie van vrije boeren, waarover het Nationaal- Socialieme zoo hoog opgeeft. Heeft het adellijke Pruisen aan Hitier de eerste ne derlaag bezorgd? Dat ware een veeg tee ken. Want de invloed van Pruisische jon kers is Duitschland nooit ten voordeel ge weest! SPORT VOETBAl DIOC. HAARL. VOETBALBOND. HET JAARVERSLAG. Aap het in de vergadering te Amster dam uit te brengen jaar/erslag over den toestnd van den bond in het aigeloo- pen jaar is het volgende ontleend: Ofschoon de tijd, waarin wij dit verslag samenstellen, getuige is van een toppunt van malaise en economische orisis, mogen wij reeds dadelijk vaststellen, dat onze voetbalorganisatie, wat omvang en techni sche groei aangaat, daarvan al heel wei nig hinder heeft ondervonden. Namen wij aanvankelijk aan, dat het bereikte leden tal in 1931*32 voorloopig wel een maxi- umm zou zijn, al heel spoedig bleek in het nieuwe jaar, dat er nog aanwinst mogelijk was. Deze aanwinst kwam in de vorm van nieuwe vereenigingen. Vaetgesteld moet worden, dat de speel- gelegenheid over het algemeen nog te schaars is. Vereenigingen, welke met 8 tot 10 elftallen slechts één terrein ter beschik king hebben, vormen geen uitzondering, en wanneer in het algemeen aan den, ove rigens redelijken, wer.&ch gevolg wordt gegeven de oompetitie-afdeelingen op minstens 8 elftallen te brengen, wijst een eenvoudige berekening uit, dat bij derge lijke toestanden, noch een vlotte afwikke ling. nooh een tijdig einde der competities mogelijk i6. Erkennend de uioeiiijke om standigheden, waarin momenteel do ver eenigingen verkeeren, moet er toch met kracht op gewezen worden, dat de in aan merking komende vereenigingen geen mid del onbeproefd mogen laten tot uitbrei ding der speel gelegen heden te komen. Hef officieel orgaan bleek in dit sei zoen niet opgewassen tegen den groei, welke onze beweging in dit jaar door maakte. Het officieel nieuws der bonden nam een dusdanige omvang aan, dat slechts het hoog noodige kon worden op genomen. Onze districten waren hiervan in de eerste plaats de dupe, daar gerui- men tijd hun officieel nieuws niet kon worden opgenomen. De cijfers van vroegere jaren worden in het afgcloopen jaar weder alle overtroffen Zooals uit de cijfers blijkt bedroeg het aan tal leden 12427. De Bisschop achtte het in de loop van dit jaar gewenscht ter wille van de hoog noodige samenwerking tusschen jeugd- en sportorganisatie den bekenden en sym pathieken geestelijken adviseur, Rector S. Braakman, te vervangen. Rector Braakman heeft gedurende on geveer 8 jaar van dichtbij het wel en wee van onzen bond gevogld. Hij heeft, waar hem zulks mogelijk was, niet alleen de geestelijke belangen, maar ook de mate- rieele belangen van den bond bevorderd. Door de groote belangstelling, welke hij onzen bond steeds betoonde, heeft hij den bond zeer aan zich verplicht, en een woord van wannen dank aan zijn adres is dan ook in dit verslag zeer zeker op zijn plaats. In plaats van Rector Braakman werd als geestelijk adviseur aan den bond vee- bonden de ZeerEerw. Heer J. MoL direo- teur van het Jeugdwerk in het. Bisdom Haarlem. Derhalve was aan het einde van het hondsjaar de samenstelling van bet bestuur als volgt: Dir. J. Mol pr., Geestelijk Adviseur; Pator F. L. Esser, O. E. S. A., Voorzitter; H. N. Smits, Vioe-Voorzitter; G. Kruyver Secretaris-Penningmeester; A. Hubaty, F. van Veen, H. M. Roskam en J. C. de Haan Commissarissen. Evenals voorheen was „De Sport-Illu stratie bot officieel orgaan van -ion bond. Dit officieel orgaan heeft moei'ijke dagen doorgemaakt en als gevolg daarvan kon gedurende geruimen tijd slecht»! het boog noodige officieele nieuws van den bond worden opgenomen. De officieele bericht geving der districten door middel van De Spcrl-lllustratie, mooit in die dagen he laas geheel achterwege blijven. Het bonds-bestuur heeft ter bevoegder plaatse zijn bezwaren kenbaar gemaakt. De R. K. F. had inmiddels reed6 een oammiwio be noemd, welke dit vraagstuk moest bestu- decrec, in welke commissie o.m. cok de bonUss-ecretaris zitting had. Deze commis sie is met voorstellen gekomen, welke in een buitengewone algomeene vergadering van de R. K. F. zijn behandeld. Nadien ia, mede dank zij een voor uitgeefster gun stiger exploitatie-mogelijkheid, verbete ring in de publicatie van het officieel nieuws ingetreden. Is het eenerzijds een niet te ontkennen voordeel, dat „De Sport Illustratie" als officieel orgaan der geza menlijke bonden de eenheidsgedachte be vordert, aar. den anderen kant moet nog steeds worden vastgesteld, dat dit blad niet bij machte is al het officieel nieuws, hetwelk naar onze meening geplaatst moet worden, op te nemen. Ten aanzien van de redactie mogen wij verklaren, dat deze alles in het werk ge steld heeft om aan de wensohen van on zen bond tegemoet te komen. De uitzon dering, welke wij hierbij hebben ondervon den, mogen wij als de bevestiging van den regel beschouwen. De districten in onzen bond hebben ook ••-p-.rio Lp» "fcrl1"o" ?•»/•- oen bui tengewone activiteit ontplooid. In do eer ste piaats kwam zulks tot uiting in de junioren-competities, welke in nagenoeg alle districten een onmiskenbaar beeld van vooruitgang toonen. En het is niet alleen de kwantiteit, maar ook de kwali teit, hetwelk wel het beste gedemonstreerd wordt door het gehalte der junior-wed strijden voor de competities alswel door de wedstrijden, welke door de vertegen woordigende elftallen werd gespeeld. Daarnaast verrichten de districten ech ter ook goed werk in het algemeen belang, getuige de vergaderingen in den aanhef van ons verslag vermeld, het organiseeren der soheidsrechtersbijeenkomsten en de propagandas binnen de grenzen van de respectievelijke districten gemaakt. In het Leidsch© district kon ook met tevredenheid een blik op het afgeloopen jaar worden geworpen. Er werd daar winst geboekt in de senior-afdeelingen. Ook het aantal junioren ging vooruit, doch was de vermeerdering onbelangrijk. Het dis- trictbestuur heeft echter reeds zijn volle aandacht aan dit belangrijk onderdeel ge schonken, zoodat verwacht mag worden, dat spoedig groote re vooruitgang zal mo gen worden geconstateerd. Het aantal senioren in dit district was 759, waaraan kan worden toegevoegd 317 junioren. Deze junioren waren onderge bracht in 3 oompetitie-afdeelingen. Het verloop der competities was zeer bevredi gend. Bij gelegenheid van de viering van het 12^-jarig bestaan werden feest wedstrij den geai>eeld. Het District Den Haag blijkt eveneens sedert het vorig jaar wederom in leden tal te zijn vooruitgegaan. Er werd in dit district hard gewerkt aan uitbreiding der junioroncompetitie. Een gevolg hiervan was, dat dit jaar 9 oompetitio-nfdeelingen konden worden geformeerd. Hierin waren 83 junior-elftallen ondergebracht. Het to taal aantal junioren bedroeg 1180, heé aantal seneoren 1361. De districts-eeheiderechtereommissie heeft zich buitengewoon ingcepannen otn de spelregelkennis onder «le aangesloten vereenigingen van het district te verbrei den. Te dien einde werden er spelregel- avonden met lichtbeelden gehouden voor alle vereenigingen in het Westland, als mede te Veur en Voorburg. De omvang der administratie in dit district heeft het dist rictabest uur aanlei ding gegeven een speciaal bureau te stichten, hetwelk gevestigd is ten huize van den competitie-leider. In de aanvang der competitie werden 393 elftallen voor indeeling opgegeven. In September konder hieraan nog 14 elftalion in October 20, in November 22 en later nog 11 elftallen worden toegevoegd, zoo- dat in totaal 460 elftallen ingedeeld zijn geweest. Hiervan werd aan 26 elftallen te rugtrekking verleend, zoodat uiteindelijk 434 elftallen aan de competitie hebben deelgenomen. In doorsnee worden voor deze 434 elftallen 200 wedstrijden per wedstrijddag vastgesteld. Behalve dera cijfers dient nog vermeld te worden, dal 36 elftallen van vereenigingen in drt dio cees gevestigd, uitkwamen in de oompeti ties van den I. V. 0. B. Voorts bedroeg het totaal aantal junior-elftallen, uitko mende in de oompetitios der districten 340 In den aanvang van het hondsjaar, waarover wij thans verslag uitbrengen, werd het einde gespeeld van de oompeti- tie om den Bisschopbeker, welke in het hondsjaar 19311932 begonnen was. Acti- viitas I, uitkomend in de lo klas van den D. H. V. B. toonde zich in de finale te gen V. V. Z. I de sterkste en werd voor de eerste maal houdster van den nieuwen Bisschopbeker. Voorwaar een prestatie, welke hulde verdient. Wederom werd ook in dit hondsjaar deze competitie uitgeschreven, waarvoor zich 57 elftallen aanmeldden. De oompeti tie had een voorspoedig verloop, doch ook dit jaar kon zij voor het einde van het hondsjaar niet uitgespeeld geraken. De finalisten der vier groepen, derhalve de deelnemers aan de kwart-final es, zijn be kend. Het waren Blauw Zwart I, Vogelen zang I, Wilskracht I en de Valken I. Vo gelenzang schakelde bereids Blauw Zwart uit. De finale gaat derha-lvo tuwschen Vo gelenzang I en de winnaar Wilskracht I de Valken I. Een merkwaardig verschijn sel is, dat zioh dit jaar twee elftallen uit de derde klas van van den D. H. V. B. tob de kwart finales van doze oompetitie heb ben goha nd'haald. Dank zij den buitengowonen groeJ, welke het hondsjaar 1932-'33 ons gebracht hoeft, bieden de bondsfinantiën een gun stig beeld. De uitgaven bedroegen 11.483.15. Er it oen overschot van 1972.31. R.-K. V. V. „Leiden". De elftalcommissie heeft besloten voor loopig geen wedstrijden meer vast te stel len Dus kunnen aanvragen om te voet ballen gerust ochterw<v?e gelaten woelen, daar zij toch niet in behandeling wonden genomen. Alleen wordt deze laatste zo mermaanden de volle medewerking! ge vraagd van alle leden, ook van het eerste elftal, om toch vooral op de trainingsavon- den aanwezig to zijn. Dus heeren van lsie en 2de elftal allemAal aanwezig as Don derdagavond 8 uur. De overigen Vrijdag avond. Hoe staat het met het aanbren gen van nieuwe loden? Went. 3 September hebben wij algrmoene ledenvergadering en dan wordt bekend gemaakt wie het hoogste aantal heeft aangebracht. FEUILLETON. Naar het Duitsch van PAUL OSKAR HöCKER. 34) „Neen, mr. Troilo. zoo is het niet pre cies." De Engelsohman sloeg zijn beenen over elkaar, zoodat Eva kon ontdekken, dat hij 's Zondags zijden sokken droeg Op zijn gemak zittend, vervolgde hij: „Look here. We zijn er in Engeland nu eenmaal al een paar honderd jaar aan gewend, dat alle noviteiten op bloemgebied naar Londen komen. Dit is nu eenmaal zoo. En daar zijn de groothandelaars nu eenmaal zoo volkomen van overtuigd, dat ze een voudig geen reizen maken om nieuwe soorten te vinden. In October is de groote bloemententoonstelling in Londen en daar gaan ze allemaal heen en daar komt ook alles wat van belang is. Niet alleen uit Groot-Brittanje, maar ook uit Amerika en Frankrijk en Holland En wat daar in den smaak valt, dat komt erof het uit Japan komtof uit Sonnenberg." In het brein van den ouden Troilo vormden zich grootsche ideeën. Hij stak zijn rechterwijsvinger in de hoogte en keek het gezelschap met schitterende oogen aan. „Wat zou er tegen zijn, als wij dat ook eens probeerden Laten we mr. Gabb met een paar honderd mooie exemplaren van „Vlammende Katchen" naar zijn landslui in Londen sturen naar de bloe mententoonstelling. „Als de tentoonstoling daar begint is hier alles afgeloopen", zei Katarina 'ver drietig. „Dan staan onze planten bij' de kleine bloemkweekers in Bieberich en Mainz, die ze voor drie pfennig gekregen hebben en die niet weten, hoe ze ze be handelen moetenO, ik moet niet aan de toekomst denken 1" Mr. Gabb beschouwde het plan van den ouden heer nuchter en zakelijk. Hij vond het heelemaal zoo gek niet; integendeel. Wel, ik ga naar Londen naar de tentoon stelling. Daar huur ik een paviljoen. Dat moet door een kunstenaar versierd wor den. En in potten en vazen van allerlei grootte en in ontelbare hooge kristallen kelken exposeeren we planten en snij bloemen, de heerlijke exemplaren van „Vlammende Katchen „Maar dat zeg i ku, mr. Gabb", zei de oude Balthazar, kwasi-brommerig en met den wijsvinger dreigend opgeheven: „als u ons niet den Engelsohen bloemenkoning met zijn drie shilling six pence per stuk be zorgt, dan kijk ik u nooit meer een gezicht aan. Daar!" „Maar hier? Wat gebeurt hier onder- tusschen vroeg Katarina. „Misschien komt er nog een gunstig be richt van oom", probeerde Eva te troosten. „Vooruit, Katrientje, we laten ons ons klein beetje moed door jouw zwartkijker van een advocaat niet ontnemen, Waar achtig niet, versta je En we werken ver der, alsof er niets aan de hand is. Allons." Mr. Gabb had verscheidene relaties in Engeland. Hij stelde direct een paar tele grammen op. Dat het hem als Engelsch- man gemakkelijker zou zijn in Londen gun stige voorwaarden voor een klein paviljoen te krijgen, sprak van zelf. Hij wilde direct den volgenden dag vertrekken, want ze hadden nog maar twee weken vóór de opening van de tentoonstelling. Mot het uitkiezen van de planten zouden ze begin nen, zoodra ze een gustig telegram van mr Gabb ontvangen haddena „En wie moet de planten dan overbren gen?" opperde de oude heer „Daar kun je den eersten den besten kruier niet voor gebruiken. Den ouden Reuss ook niet." „Ik kan onmogelijk van huis weg", zei Katarina. „Ieder oogenblik kan hier iets gebeuren." Op Eva's bleek gezicht kwam kleur. „Stuurt u mij naar Engeland 1 Hè toe, alstu blieft!" „Maar kind, dat s toch veel te inspan nend voor je", wierp Katarina tegen. „Wat? De reis missohien? O, ik word beslist niet zeeziek. Vast niet. En in Lon den help ik mr. Gabb dan met inrichten. Hè toe, zegt u nu niet neen 1" Mr. Gabb leunde tegen het vensterko zijn en keek met geronst voorhoofd naar haar ..Maar nerveus ma a u niet meer wor den, Miss Stuckhardt i En Zondags you know Zondags gaat men in Engeland naar de kerk. Dan moet men zijn lokken al om tien uur gefriseerd hebben 1" „Ik beloof alles, alles", riep het meisje vol vuur en lachend. Ze klapte van opge wondheid in de handen. „En natuurlijk moet u mij gehoorza men 1" Haar gezicht was een stralende lach, „Ik zal het probeeren Maandag bleven een paar arbeidsters weg. Dat gaf zooveel extra ^rbeid, dat mr. Gabb zijn reis moest uitstellen. Katarina was nog eens naar Frankfort gegaan, om met den vertegenwoordiger van den snijbloemen-groothandel te pra ten. Do agent lachte, toen hij haar zag bin nenkomen. Hij liet haar in het kleine kan toor, dat aan de pakruimte grensde en dat bezaaid was met draad, houtwol, scha ren, mandon, papieren en andoren rom mel „Gaat u zitten, juffouw Lutz, daar bij de schrijftafel. Ik heb maar twee stoe len hier Ik weet al, waarom u komt. Hé, u komt vragen, of ik weer snijbloemen ge bruiken, kan. Ja, gebruiken kan ik altijd En ik zou ze ook graag weer van u nemen. U hebt ons goed bediend. Mooi goed, net jes verpakt. Geen rommel. U hebt. inder tijd een hoogen prijs gehad. En zelfs, als we ze voor de helft konden krijgen „Onmogelijk", zei zo direct. „Wees nu eens een oogenblik kalm juffrouw Lutz. Ziet u eens, wij hooren ook zoo een en ander. Den eersten Ootober, dan draait uw machtige concurrent u eenvoudig den nek om, niet waar? En wie komt dan in uw plaats? Bloemen-Troilo 1 Als die voortgaat met 't kweeken van uw anjer wat nog de vraag is brengt hij tooh direct ed stokken in den handel Dat staat vast. En de groot handel wacht dus op het oogenblik af, voor zich de prijzen voet te leggen. Dus kunnen we op het oogenblik geen zaken deon. Maar ik heb een ander voorstel voor u. Een voorstel, dat uw redding is." Vermoeid zei Katarina: „Vertelt u maar." Bij den gedwongen verkoop brengt ieder plantje hoogstens drie pfennig op. Hoe groot is uw voorraad Misschien een hon derdduizend D^t is nog geen drie mille neg niet eens voloende voor de gerechts kosten Maar ik bied u bet tienvoudige, voor den heelcn boel, contant oo tafeL Dertig pfennig het stuk. Wel Wat zegt u nu „U weet net. zoo goed als ik wat in zoo'n noviteit zit. Ik heb hem meer dan twee, jaar achtergehouden. Geen stuk is de deur bij me uitgegaan...." „Ik weet het, ik weet bet", viel hij baar spottend in de rede. Van de snijbloemen was ook ieder spruitsel zorgvuldig verwij derd „Hot werk, de kosten, dag en nacht toe zicht ik heb mijn lioele bestaan er op gezet. „Dat was erg onpractiseh van u, beste juffrouw Litz Zegt u me nu maar eens: op hoeveel hebt u gerekend 1" „Gerekend heb ik op den prijs, die iedere belangrijke nieuwe specialiteit op brengt: drie k vier mark per plant." Met komisch-overdreven gabaren deed hij, alsof hij in onmacht viel. „O, juf frouw Lutz, het is om flauw te vallen. Wat haalt u zich in vredesnaam in uw hoofcL Voor zoo'n onmogelijk plantje een goede, Duitsche rijksdaalderIk zeg u tooh Bij de verkooping brengen ze geen twee pfennig op Ze haalde alleen met een uitdrukking van berusting op haar gezioht, de sohou- ders op. „Nu bied ik u do hand, om uit de moei lijkheden te komen en nu wijst u die af? Hoeveel stuks zijn het nrerie*?*' Igd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13