UW ADRES VOOR PARFUM IS fibws subihqab Co. BRIEVEN OVER ONS GELOOF VRIJDAG 28 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 BUITENLAND HET BESTAAN VAN GOD. - „Evolutie!" Wat de „oude" leer is en wat de „nieuwe", de evolu tie-leer, inhoudt over het ont- etaan der tallooz® soorten levende wezens op aarde. Wat als katho liek hiervan te denken? In mijn vorigen brief, Paul, heb ik ale de vrucht van een bespiegeling over Bab, ihet prille poesje, (hetwelk intusschen al weer twee weken ouder is en tioh steeds meer de allures van een volledige kat aan meet) je het z.g. „ontstaans-argUment" ont- wikkeld, dat onherroepelijk tot de conclusie voert: er is een Wezen noodzakelijk, dat zelf niét ontstaan is, maar bestaat uit kracht van eigen wezen: God. Toen heb ik je ook voorspeld, dat je „vrij denker" vriend Basil Basman ongetwij feld zou gaan schermen met het grrrrroote slagwoord: „Evolutie"! Je schreef mij, dat die voorspelling let terlijk is uitgekomen. Met een kalme zelf verzekerdheid, die je aanvankelijk verbaas de, heeft Basil je betoog, ons „ontstaane- •rgument", afgewacht, om dan als eenig antwoord lichtelijk zijn schouders op te ha len en je te melden, dat het heele schep pingsverhaal, zooals dat in den Bijbel staat, al lang, al Ikng, door de „weten schap" naar de afdeeling bakersprookjes is verwezen. Een kind weet immers, zei Basil je, dat de aarde met Al wat daarop leeft, houeoh niet zoo maar één, twee, drie in een dag of ze® is geschapen, maar dat er tien duizend®, waarschijnlijk honderdduizende jaren zijn noodig geweest om de geheele „natuur", zooals die op den dag van van daag er is, te doen ontstaan: evolutie, mijn heer, ontwikkeling dAt is de oplossing der raadselen van het heelal-Laten wij eens kalm gaan zien, Paul, wat wij, katho lieken, hierdp kunnen antwoorden. Wij zien rondom ons, Paul, allerlei soorten van levende wezens: menschen, dieren, planten, in haast onein dige verscheidenheid. Het is eenvoudig duizelingwekkend als wij ons eens verdie pen in de veelzijdige schoonheid, in de on- volgbare vormverscheidenheid van al, wat er op onze wereld leeft en zich beweegt! Ik heb hier voor mij een paar gewone schoolboeken over plant- en dierkunde en als ik zoo eens in de droge „inhoudsopga ven" neus, wat een klassen, onderklassen en families in de plantenwereldWat een „hoofdvormen", klassen, „ordes" en families in het dierenrijk! Nu hebben de menschen en heeft ook de wetenschap zeer langen tijd gemeend, dat de verklaring voor het verschijnsel van die ontelbare verscheidenheid in levens vormen eenvoudig deze is: God heeft Al die onderscheiden soorten van levende we zens meteen bij het begin der wereld zóó geschapen. Dan zou God dus. om 't maar eens gewoon te zeggen, toen hij de levende wezens deed ontstaan, twee in geslacht verschillende olifanten, twee katten, twee meikevers, twee tarbotten, een „manlijke" en een „vrouwelijke" dahlia enz. enz. heb ben geschapen en dan zouden de huidige olifanten, katten, meikevers, tarbotten en dahlia's tenslotte zonder beduiden de vormverandering uit die eerste paren zijn voortgekomen. Met andere woorden, de vorm, de soort, der levende wezens zou niet veranderd zijn, en dus „constant." zijn geweest van het begin der wereld af. Deze aloude „constanten-theorie" was tot voor een tachtigtal jaren overheer- schend. Het was Darwin, die tegenover deze leer in 1859 een andore stelde: de „e v o 1 u- t i e-t heori e". Deze was, zooals dat meestal gebeurt eigenlijk niet oorspron kelijk door Darwin uitgedacht, maar al honderd jaar eerder door den Franschman Lamarck met minder overtuigingskracht en dan ook zonder dadelijk succes, verdedigd. In 't kort komt de evolutie- (d.i. ont wikkeling®-) leer hierop neer, dat de vele thans bestaande soorten van levende we zens zioh langzamerhand hebben ontwik keld uit eenigo weinige oer-vormen, (misschien zelfs slechts uit maar één oer- kiem). Om ie eens een voorbeeld te geven, het volgende. Mijn sohooldierkunde-boek geeft als „ze vende orde" van de klasse der zoogdieren, de knaagdieren aan. Hiertoe behooren o.a. de ratten, muizen, eekhoorntjes, bevers. Nu hebben de soorten knaagdieren onderling in de hoofdzaken veel gemeenschappelijks. Het is mogelijk, dat die verschillende soor ten zich langzaam hebben ontwikkeld uit één oorspronkelijken vorm: het oer-knaag- dier. N11 behoort de orde der knaagdieren weer tot de klasse der zoogdieren, die allen bijv. gemeen hebben, dat zij hun jon gen zoogen. Het is mogelijk, dat al die zoogdieren, ratten, paarden, olifanten enz., enz., de verschillende vormen zijn, die zich uit het oer-zoogdier hebben ontwikkeld. De zoogdieren hebben op hun beurt weer een en ander met de klassen der vogels, kikkers en visschen gemeen en wel vooral, dat zij allen een rugwervel hebbeti (een in wendig geraamte) hetgeen biiv. de weekdie ren (slakken, kwallen ete.) missen. Wellicht zijn al die „gewervelde" dieren weer ver schillende vormen van één oer-werveldier enz. enz. Het streven dezeT wetenschap is dus. de afstamming der soorten zooveel mo gelijk te vereenvoudigen om daardoor haar evolutie-theorie steeds hechter te fundee- ren. De aanhangers der evolutieleer zijn het onderling in meerdere opzichten niet eens. Hun meeningen verschillen vooral aan gaande do kwestie hoé, door welke facto ren veroorzaakt, die evolutie (welke nog altijd voortduurt) geschiedt. Ook zijn ze het niet eens over de vraag hoever de ontwikkeling zich uitstrekt m.a.w. uit hoe veel oer-soorten de tegenwoordig levende wezens zich hebben ontwikkeld: uit een aantal stammen, die tenslotte niet uit elkaar zijn voortgekomen, maar zioh ge- hool lös van elkander hebben ontwikkeld, óf misschien zelfs alles tenslotte uit één stam, één oer-levend wezen, waaruit én planten- én dierenrijk zouden zijn voort gekomen. Maar iets dat voor ons van het hoogste belang is, is onderscheiding tus- sohen de z.g. materialistische evo lutionisten en de spiritualisti- scheovolutionisten. Wat een „zware" woorden, hoor ik je al zeggen! Inderdaad, je zal nü misschien heelcmiél de bekoring krijgen, beste Paul, om mijn brief verder maar te laten voor wat hij is, en om met een hoonend „dagl- gowuif, je buiten in Gods sohoone zon te gaan vermeien 1 Heb nog even geduld. De zaak ie he use h zoo ingewikkeld niet! Het gaat nu om de vraag: kan een katholiek „evolutionist" zijnt Lot op Paul, ik wil nu even de oorsprong van het menschelijk lichaam buiten be schouwing laten. Daarover zal ik je de vol gende keer schrijven. Het gaat dus nu alléén over den oorsprong van planten en dieren. Wij onderscheiden derhalve: Ten eerste: de materialistische evolutie-leer, die veronderstelt dat alle soorten van planten en dieren (en ook den geheelen m e n s c h, maar daarover later) zich hebben ontwikkeld door lou ter stoffel ij ke oorzaken, zonder dat oen leidend Verstand daarin richting gaf. Zij erkennen dus voor die ontwikke ling van planten en dieren geen ver oorzakende en leidende kracht buiten de stof zelf; géén doelbewus te Maker, maar alléén de in de ongescha pen stof aanwezige krachten hebben al die verschillende soorten van planten en die ren tenslotte veroorzaakt. Een schep- penden God erkennen zij dus niet. Ten tweede: de spiritualistische evolutieleer welke aanneemt dat God inderdaad de eerste oorzaak, de Schep per en Leider is van al wat leeft en dat: lo. het eerste leven, de eerste oer-soorten of de eerste oer-kiem onmid dellijk door God zijn geschapen uit het niet. 2o. dat de ontwikkeling der oersoor- ton of der oer-kiem van planten en dieren geschied ie en nog geschiedt door natuur krachten welke door den Schepper zijn veroorzaakt en door Hem doelbewust wor den geleid. Uit bovenstaande onderscheiding zal je bekende scherpzinnigheid, Paul, al dadelijk hebben begrepen, dat de katholiek „evolutionist" kan zijn mits hij„spiritualistisch evolu tionist" is. Of je nu aanneemt, Paul, dat God alle soorten planten en dieren van den beginne af kant en klaar zooals ze nu zijn, heeft geschapen, of dat je veronderstelt dat die soorten zich langzamerhand ontwik keld hebben onder leiding van de godde lijke Almacht: voor beide veronderstellin gen én voor de eerstgenoemde (de „con stanten-theorie" dus) én voor de laatstge noemde (de „spiritualistische" evolutie-leer) wordt gelijkelijk een scheppende God er- kend. Het gaat er tenslotte dan maar om welke methode van scheppen, als ik 't zoo noemen mag God heeft willen volgen: die van „meteen kant en klaar" of die van „geleidelijke ontwikke- ling". Dat de materialistische ontwik- kelingeleer niet door ons, katholieken, kan worden aanvaard ia je zeker op 't eer ste gezicht duidelijk geweest, Paul. D i e leer strijdt zoowol tegendeH. Sohrift als tegen het gezond verstand. Want hoé wij het scheppingsverhaal ook verklaren willen, de H. Schrift leert daarin zonder eenigen twijfel dat het God was, Die alles heeft geschapen volgens Zijn wil en doelbewust. En ons gezond verstand doet ons de on gerijmdheid van de „ongeschapen stof" be grijpen (sla mijn vorige brief er nog maar eens op na!), doet ons óók duidelijk inzien, dat de veelzijdige en zeer echoone orde en doelmatigheid, die wij met bewondering in planten en dieren erkennen, onmogelijk aan het „toevallig" spel van niet door een denkend verstand geleide natuurkrachten kan worden toegeschreven. Maar, zul je zegigen, Paul, in de eerste hoofdstukken der H. Schrift staat toch dui delijk, dat de wereld in zes dagen is gescha pen en staat toch ook beschreven hoé dat is geschied! In zes dagen? Ja, maar daarmede ie niet gezegd dat het hier gaat over zes „dagen" van 24 uur! Men heeft het oor spronkelijke woord vertaald met „dag" maar een vertaling door „tijdperk" is óók juist. Die zes „tijdperken" kun nen desnoods mil li oenen jaren hebben om vat. In werkelijkheid verhaalt de H. Sohrift alléén, dat God alles geschapen heeft. Zij verhaalt niet in welken vorm God de planten en de dieTen heeft geschapen en laat ons due volkomen vrijheid aan te ne men, dat die vormen bij de schepping zéér eenvoudig, zeer „primitief" waren en zioh langzamerhand tot de tegenwoordige ver scheidenheid en rijke afwisseling hebben ontwikkeld. Ik moet hier eindigen, Paul, maar nog even wilde ik dit opmerken. Beide theo rieën, do „constanten-theorie" zoowol als de „spiritualistische evolutie-theorie" .zijn hypothesen d.w.z. veronderstellingen, hoé het waarschijnlijk gebeurd is. Voor beide zijn argumenten aan te voeren. Echt bewezen zijn zij nog geen van twee, al pleiten voor de (spiritualistische) DUITSCHLAND HET PROCES VAN DER LUBBE IN SEPTEMBER. In verband met een ontvangst van de pers door den rijkscommisaris voor justi tie Frank is abusievelijk medegedeeld, dat het proces tegen van der Lubbe eind No vember of begin December een aanvang zou nemen. Officieel wordt thans medegedeeld, dat de behandeling van de zaak togen Van der Lubbe in de eerste helft van Septem ber kan worden verwacht. INTERNATIONALE RIJBEWIJZEN IN DUITSCHLAND. In tegenstelling met andersluidende ge ruchten wórdt medegedeeld, dat buiten landers op grond van hun internationaal rijbewijs iederen buitenlandsohen of Duit- schen wagen kunnen besturen die een in ternationaal of Duitsch toelatingsbewijs heeft. Buitenlanders, die reeds een jaar een buitenlandsoh rijbewijs hebben, of kunnen aantoonen, dat zij reeds een jaar in het bezit van een buitenlandsoh rijbewijs zijn, verkrijgen op hun verzoek een Duitach rij bewijs. Slechts kennis van de belangrijkste Duitsche verkeerswegen wordt vereischt. GEEN LUNCHROOMS MEER IN MUNCHENSCHE WARENHUIZEN. Er ia een verordening uitgevaardigd, volgens welke de groot® warenhuizen te Munchen met ingang van 15 Augustus geen lokalen meer mogen hebben, waar het pu bliek iets kan gemruiken. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de leden van den raad van beheer van een Duit- sohe kabelmaatschappij in hechtenis zijn genomen, daar zij zich aan onregelmatig heden bij het beheer zouden hebben schul dig gemaakt. Zij zijn door nationaal-socia- listen vervangen. Zij waren van niet- arieohe afstamming. SPANJE DE RAZZIA'S IN SPANJE. Ook verscheidene priesters gearresteerd. Dank zij de voorzorgsmaatregelen der regeering, schijnt thans 't zooveelste com plot, dat tegen het republikeinsche regiem In Spanje gesmeed werd, weer onder drukt te zijn. De politie ie dezer dagen vooral in de groot® steden zeer actief geweest Perso nen van allerlei rang en beroep zijn gear resteerd, advocaten, journalisten, studen ten, priesters, staatslieden, arbeiders en boeren. „El Mati" meldt nog de volgende bijzon derheden over de razzia's die in verschil lende steden en dworpen van Spanje zijn gehouden. Te Santander werden vier en twintig communisten gearresteerd alsmede de di recteur van het rechtsohe blad „La Lucha" en een aristocraat, Montero genaamd. Te Granada werden 82 personen in hechtenis genomen, onder wie de pater Jesuiet Yayan, de kanunnik Soseph en de kapelaans Zurcal en Padul Twee van de genoemde geestelijken werden gearres teerd op het oogenblik, dat rij de H. Mis aan het lezen waren. Men gaf hun even wel toestemming, om het H. Misoffer voort te zetten en eerst na de H. Mis werden zij ter beschikking van de politie gesteld. Te Se vil La werd een groot aantal syn dicalisten gearresteerd en het bureau van de „Confederation national del trabajo" gesloten. De redactiebureaux van de bladen „La Union" en „El Correo de Andalucia" wer den door de civiele garde onderzocht. Te Valencia heeft de politie de bladen „El soldado rojo" en „El soldado del Pueblo" in beslag genomen, welke onder de militairen werden verspreid en waarin dezen werden aangespoord, een revolutio naire staking af te kondigen. Te Madrid werden behalve tal van syn dicalisten ook vele monarchisten in heoh- tenis genomen, onder wie de hertog van Villanueva de las Torres, een redacteur van het bekende rechtsohe blad „La Na- cion" en versoheiden advocaten. Het to tale aantal arrestanten t® Madrid bedraagt 117. Allen zijn vervoerd naar de model- gevangenis van Ooana in de provincie Toledo. De directie van den veiligheidsdienst »1 binnenkort een Aota publiceeren, waarin d© motieven van deze ajreetatie zullen worden uiteengezet. De aard van het jongste complot. De meeningen der Spaansche bladen over het karakter van het jongste oompiot tegen het tegenwoordige republikeinsohe regiem loopen zeer uiteen. Volgene sommige hadden de anarchisten evolutieleer m.L wél de sterkste argumen ten. Over deze argumenten" zal ik in mijn volgenden brief misaohien nog wel wat ver tellen. Daarin hoop ik je te schrijven over de pijnlijke (I) vraag: „Stamt de mensoh van een aap af?". Vele katholieken dachten en denken nog, dat de evolutieleer onvermijdelijk tot die betreurenawaardige conclusie aangaande onze voorouders moet voeren en daarom hebben zij van te voren van die evolutie leer al een onoverwinnelijken afkeer. Wij zullen over veertien dagen deze zaak eens aansnijden. Gegroet, moedige peinzer! een groot® revolutionaire beweging voor bereid om te protesteeren tegen de nieu we wet betreffende de handhaving der openbare orde. Men vermoedt, dat de mo narchisten van deze beweging hebben wil len profiteeren, om een staatsgreep te doen. Vandaar dat ook een groot aantal rechtsche elementen in hechtenis werd ge nomen. Ander© bladen daarentegen geven als hun meenig t® kennen, dat er van oen sa menzwering eigenlijk gezegd geen sprake wae en dat Azana door een denkbeeldig complot do aandacht van de wankele posi- to® van zijn kabinet trachtte af t© leiden. Merkwaardig is, dat de minister-presi dent gisteren nogmaals de geruohten over meeningsverschillen tusaohen de leden van het kabinet heeft toegengeeproken. Hij verklaarde, dat ook de parlementaire werkzaamheden niet zullen worden onder broken, voordat de cortes alle aanvullen de wetten van de oonstitutie zullen hebben geodgekeurd. In parlementaire kringen aohfc men den politieken toestand echter uiterst critiek. Nog steeds wacht men tevergeefs op het antwoord van de regeering op de voor stellen der radicaal-socialisten, die een lid van de oppositioneele groep in hun partij, Gardon Ordax, tot voorzitter hebben be- neomd en die hun ministers uit de regee ring dreigen terug te trekken, als de door hen gestelde voorwaarden niet door Aza na worden aanvaard. Zij eischen o.a. de opheffing of wijziging van versohillende wetten, die indertijd onder pressie van de socialisten zijn aangenomen. SPANJE ERKENT SOVJET-RUSLAND De president heeft een decreet onder teekend, waarbij Spanje Sovjet-Rusland er kent. De formaliteiten tot het herstel der diplomatieke betrekkingen zullen naar ver luidt door den Russischen ambassadeur Dowgalewski worden verricht. Als toe komstig ambassadeur van de Sovjet in Madrid zal waarsohijnlijk de vroegere Rus sische volkscommissaris Loenatsjarski wor den benoemd. PORTUGAL DREIGENDE FASCISTISCHE REVOLUTIE. Alle belangrijke punten in Lissabon door militaire troepen bezet Volgens uit Lissabon ontvangen berich ten heersoht in de Portugeesche hoofdstad plotseling groote spanning aangezien men eik oogenblik het uitbreken van een fas cistische revolutie verwacht. Politie en mi litaire troepen hebben alle belangrijke strategische punten te Lissabon bezet. Eergisteren hebben vijf regimenten te Lissabon en andere troependeelen te Opor to en in de geheele provincie zich uitge sproken tegen de benoeming van Pereira tot minister van binnenlandsohe zaken. Deze regimenten worden gesteund door de Portugeesche fascistische „Blauwe Hem den", wier bla-den door den minister van binnenlandsche zaken zijn verboden. Thans hebben zij de regeering een ultima tum gesteld. Hoe gespannen de toestand is leidt men af uit het feit, dat minister-president dr. Salazar den nacht in de kazerne heeft doorgebracht van het eerste mitrailleur regiment, dat als het meest rogeeringsge- trouwe regiment van het Portugeesche le ger wordt beschouwd. BR1TSCH-INDIE NIEUWE VERZETSMARSCH VAN GANDHI. Protest tegen houding der Indische regeering. Uit Ahmedajbad wordt gemeld, dat' Gandhi voornemens is als protest tegen de houding der Indische regeering een nieu wen „rebellenmarsch" te organiseeren. Hij heeft besloten zijn seminarium op 1 Aug. te sluiten en met zijn studenten dezen marsch te ondernemen. Hij heeft de Indi sche regeering hiervan in kennie gesteld. Zooals men zich herinnert heeft Gandhi in 1930 een soortgelijken marsch gemaakt. Hij hoeft toen de wetten op het maken van zout overtreden, en werd in verband daar mede gearresteerd. AMERIKA R00SEVELTS WELVAARTS CAMPAGNE. Gisteren op grootsche wijze ingezet De campagne van president Roosevelt tot verhooging der salarissen en verminde ring van den werktijd, welke e«n maand maand moet duren, is gisteren ingezet. De oproep tot de werkgevers is door de pers, de radio, aanplakbiljetten en brie ven verspreid. Er zijn talrijke particuliere bezoeken af gelegd. In de parken en op de hoeken der straten verkondigen sprekers in korte redevoeringen het niouwe arbeidsprogram Om volkomen met het welvaarteprogram van Roosevelt te kunnen samenwerken heeft de gouverneur van New York aan het parlement van zijn staat gevraagd om de anti-truetwetten op te schorten. De automaatschappij Chevrolet in De troit deelt mede, dat het uurloon van haar 40.000 arbeiders met vijftien procent ver hoogd zal worden- D00DV0NNIS WEGENS ONTVOERING V. D. meldt dat de Kansas-City in dea staat Missouri voor het eerst in de Ameri. kaansche gesohiedenis de doodstraf is uit gesproken wegens het misdrijf van ontvoe- ring. Een zekere Walt® McGee, die in Mei de dochter van een ambtenaar had ontvoerd en tegen betaling van een hoogen losprijs weder had vrijgelaten, is veroordeeld tot den dood door ophanging. BUITENL. BERICHTEN SNELTREIN PARIJS-MARSEILLE ONTSPOORD. Twaalf reizigers licht gewond. De sneltrein ParijsMarseille ie in de nabijheid van Angouléme ontspoord teu- gevolge van een breuk in de rails. Twaalf personen werden lioht gewond. Het spoorwegverkeer was slechts korten tijd gestremd. MIJNONGELUK IN TURKIJE. Vier dooden, zeven vermisten. In een kolenmijn bij Zongoeldak in Tur kije heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Tot nu toe zijn 4 lijken geborgen. Zeven mijnwerkera worden nog vermist. DE HITTE. Vier slachtoffers in Londen. Gisteren was het de heetste dag van het jaar in Londen. De temperatuur steeg tot 33.5 graden Celsius. Er heerschte een drukkende zwoelte. Tot dusverre zijn 4 personen tengevolge van de hitte omgeko men Gistermiddag is het hevig beginnen te omweeren. In enkele deelen der st-**1 werd groote sohade aangericht. Acht slachtoffers In Frankrijk. Bij het zwemmen en baden zijn gisteren acht personen verdronken waaronder twee oude vrouwen en een jongeman, die een knaap trachtte te redden. ZES HUIZEN DOOR BRAND .VERNIELD. Acht gezinnen dakloos. Gisternacht brak in een huis te Craach aan de Moezel een brand uit, welke op vijf andere huizen oversloeg. Alle zes huizen werden door het vuur vernield. Acht gezinnen zijn dakloos geworden. De materieele schade is zeer groot en wordt sleahts gedeeltelijk door verzekering gedekt. GRAANOOGST IN PALESTINA MISLUKT. Duizenden landbouwers gedupeerd. Met goedkeuring van den Engelechen minister van Koloniën heeft generaal sir Arthur Wauchope, de Britsohe Hooge Com missaris van Palestina, een groot plan op gesteld tot hulpverleening aan de landbou wers die ernstige verliezen hebben geleden door het mislukken van den graanoogst ia Palestina. Duizenden inwoners, zoowel Joden als Arabieren, zullen te werk worden gesteld bij de uitvoering van groote openbare wer ken, zooals den aanleg van wegen, verbete ring in de watervoorziening der dorpen en den bouw van nieuwe huiven. De werkzaamheden zullen terstond wor den begonnen en de daartoe benoodigde middelen zullen worden geput uit het sur plus van een millioen pond sterling, waar over de Palestijnsohe schatkist beschikt. REYKJAVIKS HUISMOEDERS KRIJ GEN GRATIS HEET WATER. Uit de bronnen bij de stad. De gemeenteraad van Reykjavik heeft besloten de heete bronnen die nabij de stad gelegen zijn, aan te koopen, met het doel Reykjavik van heet water te voor zien. Dit besluit is genomen nadat de proe ven, welke jarenlang zijn genomen en ge durende welken tijd verscheidene boerde rijen van heet water zijn voorzien uit en kele minder belangrijke bronnen, een vol komen bevredigend resultaat hadden op geleverd. De thans aangekochte bronnen leveren ca. 108 liter heet water per seconde, doch men acht het teohnisoh mogelijk de produc tie tot 200 Liter per seconde op te voeren. Het heete water wordt door middel van geïsoleerde buizen naar de stad geleid en de proefnemingen hebben uitgewezen, dat in de koudste periode van den winter het water, na door de buizen t® zijn gestroomd, bij aankomst in de stad nog steeds een temperatuur van iets meer dan 40 graden heeft. Met de voorbereidende werkzaamheden, inclusief het leggen van de pijpleidingen zullen ca. vier jaar gemoeid zijn, waarna elk huis in Reykjavik van gratis heet wa ter voor oentrale verwarming, kook-, wasch- en schoonmaakdoeleinden zal worden voor zien. DE EERSTE H. MIS OP DEN MONT BLANC. Voor de eerste maal werd Woensdag op den top van den Mont Blanc een H. Mis opgedragen door den aalmoezenier van de padvinders van het college der Oratoria- nen te Juilly. De aalmoezenier was vergezeld van de zes oudste leden van de padvindersgroep van genoemd college. 6078

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6