FEDERATIE-EXAMEN BOEKHOUDEN ENZ. Leerlingen van J. A. JANSEN qpoote M. BRINKS - TURFMARKT II - TEL. 2336 VRIJDAG 28 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG 2 (MERCURIUS-DIPLOMA) VOORJAAR 1933. GESLAAGD Mejuffrouw TH. P. A. M. VISSER De lleeren A. P. VAN OER GEEST C. HAASNOOT A. J. NIJHUIS H. J J. WITTEMAN P DE WOLF leiden Voorschoten Katwijk e.d. Rijn Leiden Leiden Leiden lUEUWSTEEG 4a LEIDEN Volledige opleiding. Condities f 5.per maand per wek el. lesuur. Speciaal eigen oplei dingssysteem en repetitiemethode. Vanaf 1925 80 geslaagden voor ,,Mercurius" of „Ver. van Leeraren". Bureau voor het inrichten, bijhouden en controleeren van boekhoudingen, (Van 13 tot 20 Augustus wegens vacantie afwezig) TABAKSHANDEL ONTWRICHT. Verkoop beneden banderolle-prijs. Het Comité van Actie tegen den ver koop van tabaksfabrikaten boneden bande rolloprijs. gevormd uit de samenwerkende organisaties van fabrikanten, tussohenhan- delaren en winkeliers in tabaksfabrika ten, alsmede uit vertegenwoordigers van de drie Nederlandsche Middenstandsbon don en Handelsreizigersorganisaties, heeft zich dezer dagen met een adres tot den Minister van Financiën gewend^ waarin o m. wordt opgemerkt: Reeds meermalen werd de aandacht der Rcgoering gevestigd op het euvel van den verkoop van tabaksfabrikaten beneden bandorolleprijs, waaronder het geheele bonafide bedrijf te lijden heeft. De ongun stige economisoho verhoudingen hebben don toestand in aanzienlijke mate verer gerd, zoodat in het tabaks vak van eerlij ken handel en behoorlijk zaken doen nor maliter nauwelijks sprake is. Productie en distributie worden tengevolge van het toenemend geknoei, hetwelk door het ban- derollestelsel mogelijk wordt gemaakt, op ontstellende wijze ontwricht. Het mag de Regeering niet onverschil lig laten dat een eens gezond en bloeiend bedrijf aan verwording en vernietiging wordt prijs gegeven en dat de Tabakswet daarvan in den grond de oorzaak is. De practijk heeft ii\ tegensuraak met de verwaohting uitgewezen, dat de delo yale zakenmethoden op dit gebied welig tieren en door de wet in de hand worden gewerkt. Waar de Begeering zich ten doel heeft gesteld te bepalen onder welke omstandig heden tabksproducten aan den verbruiker mogen worden verkocht, heeft zij naar de meening van het Comité ook den plicht zorg te dTagen, dat de Tabakswet niet tot zoo groote knoeierijen in den kleinhandel aanleiding geeft. Het moge waar zijn, dat do banderolle slochts een kwijting voor betaalden accijns vertegenwoordigt, het publiek beschouwt het Rijkszegel wel degelijk als een waar borg voor juiste kwaliteit en prijs. Van dit feit maken de knoeiers op handige wijze gebruik door het publiek te mislei den. Do banderolle dient dus alp dekman tel voor unfaire handelspractijken. Is dit op zichzelf reeds een onge- wenschte toestand, welke ingrijpen recht vaardigt, de stelselmatige verkoop onder den banderolleprijs is ook in strijd met de Tabakswet. Zou verkoop onder den gestelden bande rolleprijs geoorloofd zijn, dan deugde „de grondsiiag voor de berekening voor de be lasting" niet, daar in zoo'n geval de ver bruikers dan teveel aan accijns betalen, omdat als grondslag is aangenomen hot bedrag, dat de verbruiker besteedt. Do samenwerkende organisaties in het tabaksvak hebben getracht uit eigen kracht met de haar ton dienste staande middelen het euvel van den knoeihandel to bestrijden. Ondanks groote financieele offers, zijn zij daarin niet afdoende 'ge slaagd, mode omdat een groot aantal pro ducenten en importeurs het blijkbaar in het belang van hun dumping-politiek achten om met behulp van z.g. bokszaken den normalen handel te ontwrichten en gezonde Nederlandsche fabrieken kapot te maken. Hot comité vertrouwt dan ook, dat do Minister bereid zal zijn gevonden om al dan niet met medeworking van zijn ambtgenooten van Justitie en van Econo mische Zaken een commissie in te stel len, welke op korten termijn van advies zal kunnon dienen nopens de vraag, of en zoo ja welke maatregelen moeten worden genomen om het euvel van don verkoop van tabaksfabrikaten beneden banderol leprijs te beteugelen. EEN MARSCH IN DE HITTE. Grenadiers en Jag»3rs onwel geworden. Bij de oefeningsmarsch door het West- land die gisteravond werd gehouden door let regiment der Grenadiers en Jagers te t>en Haag, vergezeld van de Kon. Mil. Ka pel, zijn een groot- aantal manschappen, zoodanig door de warmte bevangen, dat de officier van gezondheid, toen de manschap pen in Delft arriveerden, het voortzetten van den tocht verbood. Er werd een ext-ra- trein gerequireerd, waarmede de man schappen naar Waalsdorp terugkeerden. Het moet ons toch van hot hart, dat een marsch bij zulk een tropische hitte niet alleen onbegrijpelijk, maar vooral onver antwoordelijk moet worden genoemd. Een middel tegen de hitte. Gisteren is door de directie van het Heerengracht-theater te Den Haag een nieuwe proef genomen ter bestrijding van de hitte. Het dak werd onder water gezet, wat in het theater een groote afkoeling moet hebben teweeg gebracht. STADSNIEUWS EEN PHANTAST IN „DE VOORUIT'. Onlangs was in het soc.-dem. dagblad „Do Vooruit" beweerd, „dat het de heer Wil- mer is geweest, R. K. Leidsoh raadslid, die namen» do hierin samenwerkende Leidsohe burgerlijke kranten een verkla ring heeft afgelegd, dat deze kranten geen beriohten zouden publiceeren aangaande den raadhuisbouw zonder dat B. en W. daarmee accoord gingen. Het breken van deze plechtige beloften werpt wel een eigenaardig licht op de tendentieuze publi caties" aldue „Do Vooruit" van 8 Juli. Wij stonden verbaasd over deze be schuldiging een ernstige beschuldiging, n.l. van woordbreuk! en hebben e<r in ons blad op gewezen, dat wij werden b e- lasterd; dat die beschuldiging laster praat wa-s, waarin niets waars en alles louter phantasie En wat doet nu de (ons onbekende en niet genoemde) medewerker in „De Voor uit"? Hij houdt zijn bewering vol, met de grootste brutaliteit, onder het uitblaffen van veel groote woorden. Hij durft schrijven: De heer Wilmer verklaart in zijn artikel onze mededeeling over zijn ge broken belofte voor fantasie, terwijl ihij toch- even goed weet als wij, dat onze mededeeling van het eerste tot het laatste woord waar is. De heer Wilmer schijnt niet veel om zijn re putatie te geven, dat hij een belofte, ten overstaan van eon aantal mede burgers afgelegd, zonder eenige schaamte loochent. De heer Wilmer moet dat zelf weten. Wij zouden niet gaarne in een dergelijke positie staan tegenover de menschen, die van de kwestie geheel op de hoogte zijn. Het blijft voor den hoofdredacteur van de Leidsche Courant een jammer lijk zaakje". 't Is toch- al te mal. Nu wordt nog ge zegd, dat wij een belofte zouden hebben af gelegd „ten overstaan van een aantal medeburgers" 1 Maardat men dan tenminste één noeme van dat „aantal medeburgers"; dat men tenminste één noeme „van die men schen, die van de kwestie geheel op de hoogte zijn"! Dat zal niet gebeuren, om dat hij niet gebeuren kan. De lasteraar zal zelfs geen schijn van bewijs kunnen aanvoeren. Wij willen den hoofdredacteur van „Vooruit''" waarschuwen voor zulk een medewerker, die als wij hem uit het bo venstaande mogen beoordeelen tot a-üe mogelijke phantasterij ën laster in staat is. R. K. SCHOOL POTGIETERSLAAN. De R. K. School Potgieterslaan (jongens en meisjes) zal worden geopend op 1 Sep tember met één klas; in de loop van de maand October zullen de andere zes klas sen er bij komen. Hoofd der school is de heer J. J. v. d Poel, tot nu toe hoofd van de Jongens school Pelikaanstraat (welke school met den Jongensschool Haarlemmerstraat on der één hoofd, den heer v. Heteren, komt te staan). Het onderwijzend personeel bestaat uit de heeren J. Stijgers (van de school Cae- ciliastraat), W. Overmeer (van de school Haarlemmerstraat) en moj. M. Meyer (van de school Pelikaanstraat). St. Bernarduscollege PeijEcht. Tc Amersfoort slaagde voor Sthatsexamen A. Kees Hermans uit Nijmegen, student van het St. Bernarduscollege te PeijEcht. Geslaagd voor het examen Nuttige Handwerken de dame-s J. Beenakker, Al phen a. d. Rijn, B. Molenaar, Leiden, R. Pleizier, Koudekerk, T. de Vries, Valken burg, allen leerlingen van mej. A. J. Leget, alhier. Geslaagd voor het Federatie-examen Boekhouden enz. (Mercurius-diploma) me juffrouw Th. P. A. M. Visser, Leiden, en de heeren A. P. van der Geest, Voorschoten, C. Haasnoot, Katwijk a. d, Rijn, A. J. Nijhuis Leiden, H. J. J. Witteman Leiden, P. de Wolf Leiden, alleen leerlingen van den heer J, A. Jansen, Nieuwsteeg 4a alhier. Voor het examen nuttige handwerken is te Rotterdam geslaagd mej. B, S. Molenaar, alhier. Voor het Federatie examen Boekhouden is geslaagd de heer J. F. Buiterman, leer ling van den heer J. Munting, leeraar M. O. Boekhouden alhier. Geslaagd voor het examen in Boekhouden en a.v,, afgenomen vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden: Mej, A. J. van der Weijden en de heeren: J. Aikens, C. J. Oosterwouder, P. C. Dekker, leerlingen van de middelbare Handelsavondschool „Kennis is Macht". Gisteren slaagden te Den Haag voor het Mulo-examen: Joke Broerse, Anny Diebeis, Anny Goddijn, Leny Jansen, Jacqueline Krol, Dini Nicolaï, Lot Noordmann, Anny Steffen, Willy Vreeburg en Carola Wirtz, allen leerlingen van de Mariaschool, Haar lemmerstraat alhier. 40-JARIG JUBILEUM. Dinsdag was het 40 jaar geleden, dat de heer F. Simons als wolverver in dienst trad bij de firma P. Clos en Leembruggen alhier. In verband met de vacantiedagen werd dit feit eerst gistermorgen herdacht. Bij afwezigheid van de directie werd de jubilaris toegesproken door een der procu ratiehouders, die zijn hartelijke gelukwen- schen vergezeld deed gaan van de aanbieding van een geldsbedrag onder couvert. Daarna had in het fabrieksgebouw de huldiging door het personeel plaats, hetgeen eveneens ge paard ging met de overhandiging van ge schenken. Dat ook deze dag voor den jubi laris een vacantiedag was, behoeft wel nau welijks gezegd. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 3259. Jac. Boot. A.. a. d. Rijn v. Reghenst/aat 5 5 rood en 7. Handel in rijwielen. Bijv. uitgeoef. bedr. ga rage en rep. inrichting voor auto's. 733. De Leidsche Stooraververij en Che mische Wasscherij, P. Stoeke en Zonen. Haarlemmerstraat 4. Overl. venn. M. Stoeke dd. 20 Juli. 5131. Café „De Prins van Oranje" Hoofdstraat 53, Overl. E.: J. Ph. Bijleveld, Alphen aan den Rijn, dd. 19 Oct. 1932. N. E.: M. C. Plaum, Alphen aan den Rijn, Opheffing: 4222. J. A. Baale Zonen. Alphen a. d. Rijn, Julianastraat 64. Fabriek van haarwater. Arbeidsbeurs Leiden. Op den 27en Juli waren 2358, (v.j. werkzoekenden ingeschreven. De mode Ruime keuze. a\\e Meuren- Haarlemmerstr. 130-136 Modellen sportiever Kleuren frisscher Kwaliteiten beter PRIJZEN LAGER! Voor uw jongens en meisjes Voor dames zoowel als voor heeren. Leeftijd Meisjes Jongens 3f j. 5—7 8—10 j. 11—13 j. 14—16 j. 0.45 0.49 0.55 0.60 0.65 v U l| 0.42K 0.47* 0.55 0.60 0.65 Verschillende maten voor Dames 0.72* 0.80 0.85 Verschillende maten voor Heeren o!ö7* 0^75 0^85 Ook met lange mouwen verkrijgbaar met zeer gerin ge verhooging. godsdienstige plechtigheden plaats die aan het Congres gewijd zijn. In ieder Bisdom is bovendien een commissie gevormd die hare instructies ontvangt van het hoofd comité, zoodat er eenheid van actie is en iedere versplintering van geld en krach ten voorkomen wordt. Het Comité heeft verder een beroep gedaan op alle organi saties die thans hun volledige medewer king hebben toegezegd: het Apostolaat des Gebeds, de Eucharistische Kruistocht, de Congregatie der kinderen van Maria die zich in Argentinië in een buitenge wone bloei mogen verheugen, organiseeren eens per maand een godsdienstige plech tigheid voor het welslagen van het Con gres. Er is een heel leger Catechisten ge- GOUD. ZILVER, HORLOGERIE |STE KLAS REPARATIE-INRICHTING Met ingang van 1 September a.s. is tot di recteur-organist aan de St. Catharina-kerk te Amsterdam benoemd de heer E. van Nie- kerk alhier. Vanaf 1 Augustus zal in hotel café-res taurant „Bellevue" aan de Steenstraat op treden de begaafde violiste Ilona Palmay, die reeds eerder hier opbrand en daarna in „Hollandais" te 's Gravenhage en „Pschorr" te Rotterdam vele successen oogstte. Men zie de advertentie in ons nummer van Maandag 31 Juli. HET EUCHARISTISCHE CON GRES TE BUENOS AIRES. (Van een bijzonderen correspondent). BUENOS-AIRES, Juli 1933 De voorbereidende werkzaameden van het 32ste Internationale Eucharistich Con gres dat van 10 tot 14 October in Buenos- Aires wordt gehouden, zijn thans reeds in vollen gang. Zoowel de burgerlijke als kerkelijke autoriteiten beijveren zioh om hun meest mogelijke medewering te ver- leenen voor het volledig welslagen van dit Congres. Het is de eerste maal dat een Eucharis tisch Congres in Zuid-Amerika wordt ge houden en geheel Argentinië is er trotsch op dat haar deze uitverkiezing is te beurt gevallen. De nieuw benoemde Aartsbisschop van Buenos-Aires, Mgr. Santiago Copello heeft onmiddellijk na zijn benoeming een comité bijeengeroepen dat onder voorzit terschap van den Vicaris Generaal Mgr. Fortunato Devoto belast is met de voor bereiding van het Congres. Jammer ge noeg was de Vicaris Generaal na de eer ste vergadering reeds genoodzaakt om zijn ambt over te dragen aan Mgr Figneroa, Kanunnik der Sint Nicolaa-s-Kathedraal. Het is voor Argentinië een voordeel dat het twee leden in het Comité der Inter- natinal© Eucharistische Congressen telt n.l. dr. Martin Jacobe en Thomas Cullen. Het Comité heeft reeds in zooverre een succes te boeken dat het haar is mogen ge lukken om heel de bevolking van Argenti nië er van te overtuigen dat het een na tionale plicht is om voortaan alles in het werk te stellen om het Eucharistisch Con- gros dat in October 1934 plaats heeft zoo schitterend mogelijk te doen slagen. In Maart is do mobilisatie van alle katholie ke krachten reeds begonnen. In alle ker ken heeft men vanaf den kansel een uit eenzetting gegeven van de beteekenis van deze godsdienstige manifestaties. Vanaf 19 Maart worden in alle kerken officieele ge beden verricht voor het welslagen van het Congres. De begeestering is niet alleen tot Argentinië beperkt gebleven. Ook in de aangrenzende landen worden er open bare gebeden verricht. Aan alle Bisschop pen van Latijnsch Amerika zijn uitnoodi- gingen verzonden en meer dan 600 Prinsen der Kerk hebben reeds geantwoord, dat ze het Congres met hun tegenwoordigheid zullen vereeren. Dit Congres wordt niet al leen als een eer voor Argentinië be schouwd maar ook voor heel Amerika. Teneinde den ijver niet to doen verflau wen hebben iederen Zondag in alle kerken mobiliseerd dat vooral hulp zal verleenen bij de Plechtige Kindermis waarbij 50.000 kinderen in witte kleedjes, met gele sjerp en een rood kruis op de borst tegenwoor- dig zullen zijn. In heel het land sparen de kinderen hun centen om aan deze plech tigheid te kunnen deelnemen. Ook de ver koop van Congres-insignes is begonnen en deze speldjes worden reeds door duizen den gedragen, waardoor hun genegenheid voor het Congres duidelijk aan den dag treedt. Zooals bekend, verondersteld mag worden heeft ieder Eucharistisch Congres haar eigen hymne. Ook daaraan heeft men reeds de noodige aandacht besteed. Een bijzondere commissie waarin de meest vooraanstaande letterkundigen en musici zitting hebben genomen, zal voor een pas sende tekst en compositie zorg dragen. De voorstellen van deze commissie moe ten nog deze zomer worden ingeleverd zoodat de jury naar keuze zal kunnen bepalen. Het officieele gebed is reeds in alle talen gedrukt en de algemeene ver spreiding heeft reeds een aanvang geno men. Honderdduizenden propaganda- blaa-djes worden over heel de wereld uit gegeven. Het Centraal Comité heeft con tact gezocht met alle instellingen voor vreemdelingen verkeer en de groote scheepvaartmaatschappijen: aan alle con sulaten van Argentinië over de geheele wereld heeft men de noodige mdewerking verzocht, vooral voor het voeren van een krachtige propaganda. Het Comité hoopt dat de regeering ter zelfdertijd een na tionaal feest zal organiseeren waarop alle landen worden uitgenoodigddaardoor zul len de Congresdeelnemers grootore facili teiten verkrijgen voor het reizigersvervoer en dehuisvesting. Uit bovenstaande blijkt voldoende dat het Internationaal Eucharistisch Congres van Buenos-Aires in 1934 weer een groot- sche uiting belooft te worden van de gods dienstige gezindheid van het Argentijnsche volk. AGENDA FINANCIëN EN ECONOMIE ONDERWIJS-STICHTING „ST. BONAVEN- TURA" TE LEIDEN. (R.K. Hoogere Burgerschool voor Jongens). Bovengenoemde stichting bericht de uitgif te eener 5 pet. obligatieleening groot 45.000 iq stukken van f 1000 en f 500, gesloten met goedkeuring van Zijne Hoogw. Excellentie den Bisschop van Haarlem, dd. 11 Juli 1933. De 40 parochiën, behoorende tot de deke naten Leiden, Alphen aan den Rijn, Noord- wijk en Zoeterwoude, verleenen garantie. De koers van uitgifte bedraagt 99 pet. De Onderwijs-Stichting werd opgericht aldus de prospectus voor deze leening bij Not, akte dd. 17 Augustus 1928, verleden voor den te Leiden resideerencfen notaris B. H. Stumpel. Zij heeft uitsluitend ten doel de bevorde ring van het onderwijs in het Koninkrijk der Nederlanden overeenkomstig de bepalingen der Nederlandsche Wetgeving. Als zoodanig is zij eigenaresse van de R.K. Hoogere Bur gerschool voor jongens aan de Mariënpoel- straat no. 4 te Leiden onder directie van LEIDEN. Vrijdag Ledenvergadering Kath. Handels- reizigersvereeniging, Den Burcht, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdiens der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Juli a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk Doezastraat 31, telef. 1313. Zeergeleerden Pater Dr. B. de Goede, O.F.M. De leening wordt aangegaan tot het finan cieren van den verderen afbouw, die inmid dels tot stand gekomen is. De Stichting heeft in eigendom de van alle modern comfort voorziene schoolgebouwen met daarbij behoorende gronden en erven. Op deze eigendommen rust een schuld ad. 200.000.waarvan 90 B/o door den Staat der Nederlanden krachtens een overeenkomst met het bestuur der Stichting wordt terugbe taald. De Staat nl. vergoedt 90 °/o van de stichtingskosten der gebouwen en gronden. Als inkomsten van de Stichting zijn aan te merken de vergoeding van den Staat, wel ke 80 °/o van de jaarlijksche exploitatiekos ten bedraagt, alsmede de schoolgelden; ter wijl bovendien de Gemeenten, uit welke leer lingen de school bezoeken, subsidies verlee nen. Boven en behalve de hiervoor vermelde zeer belangrijke bijdragen van de Regeering heeft Zijne Hoogw. Excellentie, de Bisschop van Haarlem, bij besluit van 16 Juli 1933 de Hoogeerwaarde Dekens van Leiden, Alphen a. d. Rijn, Noordwijk en Zoeterwoude ge machtigd vast te stellen, hoeveel door de on der hun opperbestuur staande 40 parochiën in eenig tekort zal moeten worden bijdragen. Verdere schulden zijn niet aanwezig. De leening is groot 45.000.en zal ver deeld zijn als volgt: 20 obligation k f 1000.genummerd 1 20, 50 obligatiën a 500.genummerd 21 45 met bijvoeging der letters A en B. De rente bedraagt 5 pet 's jaars, betaal baar op halfjaarlijksche coupons, verval lende per 1 Februari en 1 Augustus van ieder jaar. De eerste coupon vervalt 1 Fe bruari 1934. Te beginnen met 1 Augustus 1936 zal jaar lijks door een in de maand Mei daaraan voorafgaande te houden uitloting ten minste 1000.worden afgelost. Het bestuur behuodt zich het recht voor nh 1 Augustus 1936 te allen tijde tot verstrekte of algeheele aflossing over te gaan. Coupons en lossingen zijn betaalbaar bij Bern. Knaapen teAlphen aan den Rijn, met zitdagen te Bodegraven en Leiden, alsmede te Amsterdam op een nader te bepalen plaats. De betaalbaarstelling van de coupons en de nummers der uitgelote stukken worden in een R.K. dagblad gepubliceerd. Coupons, welke 5 jaar en lossingen, welke 30 jaar na den vervaldag niet ter betaling zijn aangeboden, vervallen ten behoeve van de Stichting. Het bestuur der Stichting bestaat uit den Z.Eerw, heer Th. M. Beukers, Pastoor der Par, v, d, H. Petrus te Leiden, Voorzitter; den Z.Eerw, pater J. A. Heiilng O.F.M., Pastoor der Par, van O.L.V. Onb. Ontvangen Vice-Voorzitter; den Z.Eerw. pater Lambert Smeets, O.F.M., Rector der Bijkerk a. d, Haagweg te Leiden, Secretaris; en den heer W. A. M. Heijdeman, Penningmeester, koop man te Leiden, CORRESPONDENTIE. Muziekliefhebber te Zoe terwoude. Het lijkt ons overbodig, uw ingezonden stuk op te nemen. Wend u tot het bestuur uwer vereeniging en de zaak is in orde. A. B. Uw sdhrijven ontvangen't komt neer op wat wij schreven. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2