BENITO MUSSOLINI 1883 - 29 JULI - 1933 Van de smidse naar het dictatorschap De bestrijder van het Communisme ALLESSANDRO MUSSOLINI, de vader van den Duce. BOS A MUSSOLINI, de moeder van den Dnoe. De revolutionnair. Mussolini trok toen al zwervend door het land en bereikte zoo Zwitserland. In Genè- ve deed hij moeite om relaties met studen ten aan te knoopen, doch de autoriteiten waren reeds voor hem gewaarschuwd en lieten hem uit het kanton verwijderen. Mus solini nam toen de wijk naar Lausanne, waar hij geregeld de vergaderingen der soc. bijwoonde. Een partijgenoot, die me delijden met den jongen man had. n*m hem als boodschappenjongen in zijn dienst. Hij verdiende nu 30 frs. in de maand met vrije wasoh, kost en voeding. Meer verlangde Mussolini ook niet; hij was al blij, dat hij nu iederen dag te eten had en dat hij in zijn vrijen tijd zijn geliefkoosde studie kon voortzetten. Als socialist was Mussolini niet van dat soort, dat zijn kracht zoekt in een stortvloed van woor den door het echt mensohelijke en prakti sche, dat er in zijn gedragslijn zat, maakte hij op vele menschen een diepen indruk. In Zwitserland vond men hem echter te gevaarlijk en er kwam een bevel, dat Mus solini het Zwitsersche grondgebied moest verlaten. Hij begaf zich toen naar Triest, waar hij redacteur werd van een volks krant. In 1910 richtte bij het weekblad „De Klassenstrijd" op, waarin hij de daden van de „Zioh noemende socialisten* scherp hekelde. Reeds t<vn traf b™ 7'~h- zelf aan als aanstaand dictator. Mussolini was in dien tijd een zeer intiem vriend van Corridoni, een der eerste Italiaansohe vakvereenigingsleiders. die zich bijna blin delings aan Mussolini's leiding onder wierp. Zij namen beiden deel aan de sta kingen, welke plaats vonden in 1911, '12 en '13 Het was hun opzet een solieden vak bond op te richten, welke tot taak had de arbeidende klasse zoowel economisch als moreel te steunen. Na het congres van Ancona in 1911 scheidde Mussolini zich volkomen van de socialisten af en be steedde hij tezamen met Corridoni uit sluitend zijn aandacht aan het syndicalis me, het eenige punt, dat hij van zijn vroeger programma had overgehouden. Het is wel een opmerkelijke evolutie, wel ke zich in die jaren in Mussolini's poli tieke ideeën heeft voltrokken. De militair. Toen de oorlog uitbrak, kon Mussolini, die toen de „Popoio d'Ita- lia" mtgaf, dan ook een geheel ander standpunt innemen dan de so cialisten. Tezamen met d'Annunzio en Corridoni ijverde hij voor Frankrijk en voor een deelname van Italië aan den oorlog. Dit na men de socialisten hem zeer kwalijk en het gevolg was dan ook, dat hij van de arbeiderspartij werd uitgesloten. Het is wel algemeen bekend, dat Mussolini zich gedurende den oorlog zeer moedig heeft gedragen; meerdere malen werd hij zelfs zwaar gewond. Eens viel hem de eer te beurt, dat hij met nog andere gewonden werd toege sproken door den Italiaanschen koning, die het lazaret bezocht. Wei nig vermoedde de koning toen, welk een rol korporaal Mussolini nog eens in zijn land zou spelen 1 De anti-bolsjewist. Na den vrede bond Mussolini den strijd aan tegen het bolsjewis me, dat ook al reeds in Italië was binnengeelopen. In Maart 1919 riep hij te Milaan een samenkomst bijeen van zijn getrouwste volge lingen en tijdens deze vergadering werd de eerste fascistische club gestioht. Reeds den volgenden dag publiceerde hij zijn programma, hetwelk hierop neerkwam, dat hij het socialisme zou bestrijden en het land er weer boven op helpen. De jaren, welke nu volgden, die van het groeiend fascisme, zijn ongetwijfeld de moeilijkste geweest uit het leven van Mussolini. Rust gunde hij zich hoe-genaamd niet; voortdurend werd hij in beslag genomen door zijn plannen voor een nieuwen bestuursvorm, welke het oude Italië zou doen opleven. De opmarsch naar Rome en de daaropvolgende opdracht om de leiding der regeering op zich te nemen waren voor Mussolini de bekroning van zijn werk. Hoe het fascisme is gegroeid en wat Mussolini er in de afgeloopen jaren mede heeft, bereikt MUSSOLINI MET KONING VICTOR EMMANUEL MUSSOLINI en de Jouvenel teekenen het Vier- Mogendheden-pact. MUSSOLINI bij de opening van een tentoonstelling te Rome. mag als algemeen bekend worden verondersteld. Zijn grootste verdienste is echter wel, dat hij Italië heeft bevrijd uit de machtige greep van het bolsjewisme en dat hij het land zijn aanzien en nationaal bewustzijn weder heeft teruggegeven. H. P. B. Italië's dictator herdenkt heden zijn 50sten geboortedag. Hij werd geboren in het kleine dorpje Predappio in de itomagna. Zijn vader was smid, kastelein en tegelij kertijd burgemeester, terwijl zijn moeder onderwijzeres aan de school in het dorp was. Zijn vader, Alerfsandro Mussolini, was in zijn omgeving een gevreesd revolution nair, die zijn kinderen een harde en strenge opvoeding gaf. Zijn voornaam Benito ont ving Mussolini naar den beruohten Mexi caan schen revolutionnair Benito Juarez, die Maximiliaan,den keizer van Mexico, zon der vorm van proces het fusileeren en voor wien Alessandro Mussolini een groote ver eering koesterde. Zijn opvoeding. Vanaf zijn jeugd heeft Benito Mus solini steeds een ijzeren wil en een buitengewoon doorzettingsvermogen aan den dag gelogd, welke eigenschappen ver sterkt zijn geworden door de opvoedings methode van zijn vader. Deze leerde zijn kinderen n.l. reeds vanaf hun vroegsten jeugd zichzelf en anderen te verdedigen. Benito Mussolini leerde dit op den dag, dat een opgeschoten jongen hem zijn speel goed afnam en hem een pak slaag gaf. Hui lend liep hij naar huiB, waar zijn vader vroeg, wie hom had geslagen: „Wat, een jongen grooter dan jij? En je hebt hem la ten gaan? Leer toch jezelf te verdedigen als een man, in plaats van te grienen als een vrouw 1", zeide zijn vader. Deze woor den maakten een diepen indruk op het kind. Plotseling hield het op met huilen en bracht den verderen dag door met het pun tig slijpen van een steen. Nog vóór den avond zocht hij den knaap, die hem zijn speelgoed had ontnomen, op en sloeg met den puntigen steen zoo Lang op diens hoofd, totdat hij bloed zag. Toen was hij voldaan. Zelfs nu nog speelt, als hij daarover spreekt, ©en trotsche, kwaadaardige glim lach om zijn lippen. Het ia een feit, dat iemands jeugd veel mn zijn persoonlijkheid openbaart. En in de jeugd van Mussolini is ook veel geweest, dat anderen in staat heeft gesteld hem suc ces te voorspellen en een aanwijzing vorm- MUSSOLINI poseert voor den Haagschen kunst- schilder Antoon van Welie. de door de groote eigenschappen, welke in hem sluimerden. Zijn karakter. Als jongen was Benito Mussolini wild en koppig, met een licht ontvlambaar temperament. Hij was een moeilijk kind om op te voeden, maar zoo spontaan, zoo levendig en zoo vol sterke jeugd en volhar ding, dat allen, die met hem in aanra king kwamen, van hem gingen houden. Hij hield veel van zijn ouders en zoowel zijn vader als zijn moeder begrepen, dat bij geen gewoon kind was. Eens zeide zijn MUSSOLINI op 14-jar. leeftijd moeder tot hem: „Ja, Benito, jij moet iets bijzonders tot stand brengen'', waarop de jongen ernstig antwoordde: „Moeder, ik zal ook iet* groots tot stand brengen". Benito Mussolini was 15 jaar oud, toen hem bij het gemeentebestuur van een na burige gemeente een betrekking werd aan geboden als schrijver. Benito stond in dien tijd echter als zeer koppig bekend, zoodat de burgemeester bij nader inzien zijn aan bod introk „Ik kan deze betrekking niet aan hem geven, hij is veel te stijfhoofdig en onstuimig", zeide het hoofd der gemeente tot Mussolini's vader. Deze, die zijn kind kende, sprak toen de gedenkwaardige woorden: „Ik geloof, dat U ©r ver naast is en dat het bestuur van dit dorp later zich even erg over deze beslissing zal soha- men, als het bestuur van Sicilië, dat weigerde een onbeduidende betrekking te geven aan den grooten Franoesco Crispi". Benito Mussolini zou toen gaan studeeren voor onderwijzer. Met moeite en inspanning bracht hij het zoover en kreeg zelfs een plaats aan een volks school tegen een salaris van 56 lire per maand. Wegen6 zijn revolution nair© ideeën was Musso lini bij zijn confraters evenwel niet erg gezien en het duurde ook niet lang of hij kreeg zijn ontslag. MUSSOLINI als volksredenaar. MUSSOLINI onder zijn Italiaansche landgenooten. MUSSOLINI ALS SCHOOLOPZIENER.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12