DONDERDAG 27 JULI 1933 No. 7569 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 24ste Jaargang Ste Ceki&eli^Goii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ToornitbeUling: 7oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post '2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondags-blad 9 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Zoo zijn er velen In de raadsvergadering der gemeente Leiden j.l. Dinsdag viel bij de discussie ©en intermezzo voor, waarop wij hier even de aandacht willen vestigen. In het ver slag der bladen is er geen melding van ge maakt. Toen door een der antirev. leden de op merking werd geplaatst ('t liep over ge meentelijke en kerkelijke armenzorg), dat de Kerken „doopleden" hebben, die him ker kelijke verplichtingen niet nakomen, werd door een soc.-democr. geïnterrumpeerd: „De Kerken hebben 't er ook naar ge maakt". Later kwam dit soc.-dem. Raadslid hierop terug en zeide, dat hij in een Roomsohe kerk had bemerkt, dat bij een doopplech tigheid zij, die een gulden gaven (een fooi voor den koster 1), in een behoorlijk vertrek werden gelaten, terwijl anderen, die niets offerden, in een „stovenhok" werden ont vangen, dus niet behoorlijk werden beje gend, omdat zij geen geld gaven! En na dien tijd, zoo zeide dat Raadslid, heb ik niets meer met de Kerk uitstaande willen hebben; toen heb ik besloten, nooit meer in de Kerk te komen Wij hebben hieruit den indruk gekregen, dat bedoeld Raadslid de Katholieke Kerk heeft verlaten, om het door hem genoemde voorval; als dit niet juist is, heeft hij toch in ieder geval daarom de Kerk veroordeeld. Een katholiek Raadslid merkte bij inter ruptie op, dat deze manier van doen toch wel zeer oppervlakkig is; dat men niet mag verloochenen, wat men als de Waarheid erkent, om een fout, en ook niet om honderd fouten of incon sequenties, die de belijders van de Waar heid bedrijven of practiseeren.... En toch, zooals deze sociaal-democraat dien wij aanzien als een goed en eerlijk man zoo zijn er, helaas, zoo velen. Zoo velen verlaten of veroordeelen de Kerk, omdat zij in de belijders in de leiders en voormannen fouten en incon sequenties zien. Zulk een handelwijze is onlogisch, zeer onlogisch, maar, zoo als wij zeiden, zij is, helaas, een feit! Vooral een verkeerde en onchristelijke waardeering niet in theorie maar in de practijk van geld èn geld-bezitters houdt velen buiten de Kerk en brengt ve len er uit.... Wij mogen dat wel 'ns meer en ernstig bedenken. De verantwoordelijkheid, die wij dragen, is zoo groot.... TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van hot tariel berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f OJf BRAND ST. PETRUSKERK Alle foto's oude zoowel als tegenwoordige toe stand welke gisterenavond in dit blad hebben gestaan zijn verkrijgbaar in formaat 18x24 cM. a 90 ct. p. stuk bij SLEGTENHORST'S FOTOWERKEN - NIEUWE RIJN 46B (Ingezonden Mededeeling) HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN DEN PRIMAAT VAN SPANJE. DE OORZAKEN DER KERKVERVOL GING. Z H. Exc. Dr. Goma, Primaat van Span je en Aartsbisschop van Toledo, heeft zijn eerste berdeilijk schrijven uitgevaardigd aan de geestelijkheid en de geloovigen van zijn Aartsbisdom. Na een uiteenzetting van de beginselen dor Encycliek „Dilectissima" en van de „Verklaring van het Spaansche Episco paat inzake de wet op de Religieuse Con gregaties" spreekt de kerkvorst over den ernst van den huidigen toestand in Span je. „Moeilijkheden van allerlei aard om ringen ons, niet alleen op godsdienstig gebied, maar ook op politiek Sociaal en economisch terrein. Maar al deze moei lijkheden worden veroorzaakt door de godsdienstvervolging. Wanneer men aan den godsdienst van 'n volk raakt dan ver oorzaakt men een omwenteling, die het leven van dat volk in gevaar brengt. En dit heeft de openbare macht in Spanje met verbazingwekkende stoutmoedigheid aangedurfd". De Aartsbisschop gaat ver der de oorzaken na, die de jammerlijke kerkvervolging hebben te weeg gebraoht. De uitwendige oorzaken zijn de Vrijmet selarij, de valsche wetenschap, en het po litiek atheisme, voortkomende uit het lai- cisme en het Socialisme. Maar er zijn ook innerlijke redenen aan te wijzen: Onze zwakheden, onze nalatigheden en onze dwalingen de zwakheid van de godsdien stige overtuiging in de massa des volks, h' t gebrek een soliede godsvrucht zoowel als het gemis aan sociale en politieke ont- BINNENLAND NIEUW FRANKEERZEGEL VAN 80 CENT. Voor de frankeering van postpakketten van 910 K.G. bestaat behoefte aan een frankeerzegel van 80 oent. Binnenkort zal een zegei van deze waarde op de postkan toren worden verkrijgbaar gesteld. Voor het nieuwe zegel is, evenals voor dat van 70 oent en 36 oent, gebruik gemaakt van fotomontage, gereproduceerd in ko perdiepdruk. Het ontwerp is van den archi tect P. Zwart te Wassenaar. Overeenkomstig het voornemen om aan enkele zegels van hoogere waarden een illustratief element toe te voegen, ontleend aan handel en verkeer, werd door den ont werper op het nieuwe zegel een beeld van het verkeer ter zee aangebracht: rechts de plecht van een vrachtboot, links een deel van een der grootste Nederlandsche paa- sagiersbooten. Hierdoor wordt de betee- kenis van Nederland als zeevarende mo gendheid gekenmerkt. Evenals bij het 70 cent-zegel is de beel tenis van H. M. de Koningin in een cirkel vormig medaillon links onderaan geplaatst. Daardoor is een karakteristieke overeen komst tusschen beide zegels bereikt. Door het verschil in kleur tegenover dat van 70 oent en vooral door den anderen vorm der fotomontage is niettemin ter wille van den postalen eiscb van duidelijke on derkenbaarheid een sterk onderscheid met het zegel van 70 oent verkregen. De kleur van het nieuwe zegel is donker groen voor de beelddeelen met roode let ters en cijfers, de afmetingen zijn 21 bij 30 m.M., beeldvlak 18 bij 27 m.M. GEDUPEERDE VARKENS HANDELAREN. Het hoofdbestuur van den Bond van Varkenshandelaren heeft zich in een tele gram gewend tot den minister van Ec. Zaken, waarin als oordeel wordt uitgespro ken, dat de maatregelen der Crisis-var- kenswet honderden varkenshandelaren hebben gedupeerd, zoodanig dat zij ont roofd zijn geworden van hun bestaansmid delen. Geconstateerd worden de talrijke afwij zingen bij de regeling inzake tegemoetko ming, welke afwijzing voor een groot deel is gegrond op het niet inleveren van schrif telijke verklaringen van exportslachterijen en vleeschwaren-fabrieken met betrekking tot het aantal geleverde exportvarkens in het jaar 1931 en de eerste helft van 1932. Het niet kunnen inleveren daarvan vindt zijn oorzaak in het niet voeren eener boek houding, aangezien die varkenshandelaren hun zaken met contant geld drijven. Het Bestuur is van meening, dat deze omstan digheid toch niets kan afdoen aan de mate van benadeeling der betrokkenen en is van oordeel, dat zij wèl schriftelijke verklarin gen kunnen overleggen van agenten en commissionairs bij den handel in export- varkens omtrent hun zakendoen. Het be stuur verzoekt den minister in samenwer king met den Bond een oplossing te vin den om ook deze gedupeerden voor die pere ellende en meerdere armoede te vrij waren en alsnog ook hen de rechtmatige tegemoetkoming te willen verstrekken. DE NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. Men seint d.d. 26 Juli uit Lourdes, dat de Nederlandsohe pelgrims daar in goeden welstand zijn aangekomen. Het is erg warm weer. wikkelingtenslotte de traagheid en de lafheid van vele katholieken, die hunne gaven en talenten begroeven in de - zaamheid van hun egoisme. Het laatste deel van het herderlijk schrijven handelt over de liefde tot de H. Kerk en het Vaderland de achting voor het gezag, hetgeen niet irsluit, dat men moet gehoorzamen aan wetten, die in strijd zijn met de Wetten van God en Zijne Kerk Tenslotte bespreekt de Kerkvorst de organisatie der Katholieke Actie, als de ware kruistocht van onzen modernen tijd. LETTEREN EN KUNST DE PASSIESPELEN TE OBERAMMERGAU. De eerste opvoering van „De Gelofte*. In het kleine theater te Oberammergau heeft thans de eerste opvoering plaats ge had van „De Gelofte" het 6pel, dat Otto Weismantel heeft geschreven naar aanlei ding van het derde eeuwfeest der Passie spelen van Oberammergau. Dit spel, dat bestaat uit een proloog en vijf bedrijven, speelt in de lente van 1633 Over geheel Duitschland woedt dé pest. Ook in de dorpen in de omgeving van Oberammergau zijn reeds slachtoffers der vreeselijke ziekte gevallen, maar Oberam mergau zelf is dank zij de aloude zinde lijkheid en de waakzaamheid der inwoners tot nu toe bewaard gebleven. Op alle wegen, die naar het dorp leiden heeft men een groot vuur ontstoken, ten teeken, dat niemand de grens der gemeen te mag overschrijden. Maar Kaspar Schisler, die eenigen tijd in het naburige dorp Eschenlohe heeft doorgebracht kan ongemerkt tusschen de wachtposten doorsluipen om in Oberam mergau het carnavalsfeest te komen vie ren, Zonder dat hij het zelf weet, is hij reeds door de pest aangetast. Nauwelijks heeft hij zijn woning bereikt, of hij wordt door een zware koorts over vallen en zijn ouders zien thans met ont zetting, dat de pest, die zoolang op een afstand is gehouden, thans in Oberammer gau is binnengebracht door hun eigen zoon. Verschrikkelijke jammerklachten weerklin ken thans door de straten. Het volk loopt heen en weer en weet niet hoe het alom dreigende gevaar te ontvluchten. In enkele weken tijds zijn er 84 slachtoffers gevallen. De Gelofte. De oudste bewoners van Oberammergau komen dan bijeen op het kerkplein en be loven plechtig voortaan elke 10 jaar een passiespel te zullen opvoeren, als zij verlost worden van de pest. Na dit tooneel valt het scherm. De kroniekschrijver heeft opgeteekend, dat na het afleggen van deze gelofte, of schoon zeer velen reeds aangetast, nie mand meer aan deze vreeselijke ziekte is gestorven. In 1634 werd voor de eerste maal het Passiespel opgevoerd. Op enkele uitzon deringen na, ten tijde van oorlog of andere rampen heeft men de belofte elke tien jaar getrouw nagekomen: ter viering van het derde eeuwfeest der gelofte, worden in 1934 „buitengewone voorstellingen'' gege ven. „De Gelofte" wordt dit jaar twee of drie maal per week opgevoerd tot en met 27 Augustus. Ir de lijst der spelers ontmoeten we vele bekende namen. Anny Rutz, die bij de vorige passiespelen de Madonna-rol ver vulde, zou ook in de „Gelofte" een hoofd rol krijgen, maar moest hiervoor op het laatste oogenblik bedanken wegens ziekte van haar zuster Mia. Thans is haar een minder omvangrijke rol toebedeeld. De Vrouwen, die in „De Gelofte'* mee spelen, zullen allen het volgende jaar een hoofdrol vervullen in het Passiespel. Klara Mayr zal waarschijnlijk worden gekozen tot Maria Magdalena; Maria Lang en An ny Rutz zijn de voornaamste candidaten voor de Madonna-rol. Maria Lang is de dochter van Anton Lang die driemaal de Christusrol heeft gespeeld Verder kan in „De Gelofte" zien optreden de bekende passiespelers Meichior Breitsamter, Anny Zwink, Alfred Zwink en Rosa Alb. De rol van Kaspar Schisler wordt ge speeld door Hans Mayer. De regie is toe vertrouwd aan George lang, die het oude Passiespel voor de uitvoering van heeft gemoderniseerd. KERKNIEUWS MOHAMEDANEN TER BEEVAART NAAR ST. ANTONIUS. Tn het jongste nummer van „Islamski Svijet" komt een merkwaardig bericht voor betreffende Mohamedanen die ter beevaart gaan naar Sint Antomus. Wij ontleenen daaraan het volgende: Zooals men weet bestaat er ook in Sera- jewo een kerk van den H. Antonius van Padua, die door de katholieken bijzonder wordt vereerd en aangeroepen om zijn voor spraak in huwelijkszaken. Daarom ziet men altijd vrouwen en mannen neergeknield voor zijn beeltenis, waarvoor zij kaarsen ontsteken en bidden voor een gelukkig hu welijk. In den laatsten tijd komen er ook geregeld Mohamedanen ter beevaart naar de Sint Antoniuskerk: behalve kaarsen brengen ze ook hun matjes mee, waarop ze gewoonlijk neerknielen bij hun Mohamc- daansche godsdienstoefeningen. „K. W. P." MISSIONARISSEN VAN DE H. FAMILIE. H. H. Wijdingen. Zondag 30 Juli a.s. zal Zijn Hoogw. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bissohop van Breda, in de kapel van het instituut „St. Louis" te Oudenbosch, de volgende H.H. Wijdin gen toedienen: Het H Priesterschap aan de eerw. Fra ters: J. de Haan (Twello), A. Rijbroek (Amsterdam), A. v. Rossum (Mill), Th. v. Diepen (Hcer-Huigowaard), J. Ilagens (Se- venurn), J. Kusters (Boxmeer). Het Sub-diaconaat- aan de eerw. Fra ters: A. Janmaat (AVilnis), F. v. Kampen hout (Rotterdam), G. Slot (Deventer), H. Kronenberg (Nijmegen), P. v. Etten (Ze- venbersche Hoek), J. Menken (Leiden), M. Schoots (Nijmegen). De Tonsuur aan de eerw. Fraters: A. Gielens (Meyel), J Ogier (Weert), B. Bos (Den Haag), J. Huisman (Vlaardingen), M. Schellekens (Eindhoven), H. v. Tiel (Zeeland), A Verlaan (L a n g o r a a r), A. r. Hoogenhoff (Veghel). PATERS VAN DEN H. GEEST. H.H. Wijdingen. Zijn Hoogw. Exc. Monseigneur L. Le Hunsec, t-it. Bisschop van Europus en Ge neraal Overste der Paters van den H. Geest bracht dezer dagen een bezoek aan de huizen der Nederlandsohe Provincie. Sedert zijn vorige reis naar Nederland, nu vijf jaar terug, kon hij wederom een groote en algemeene vooruitgang consta- teeren. Te BaarleNassau (grens) zijn nu een tachtig Broeders, postulanten en no vicen, die zelf thans bezig zijn met den bouw vaji een nieuwen vleugel, welke over eenige weken voltooid zal kunnen zijn. Te Weert vond hij -den nieuwbouw, die drie jaar geleden gereed kwam. Kon het huis bij zijn vorig bezoek ternauwernood 80 studenten hebben, thans zijn er 210. Na 's avonds tevoren de plechtige prijs- uitdeeling te hebben voorgezeten, heeft hij op Zondag 23 Juli 1.1. in do kapel van het Missiehuis de H. Priesterwijding toe gediend aan de Eerw. Frater P. Cools uit Den Haag en den Eerw. Heer J. v. Geyn, eveneens uit Den Haag, deze laat- ste echter van het Fransch Koloniaal Se minarie, gevestigd in het Moederhuis de zer Congregatie te Parijs. Tot Diaken werden gewijd de Eerw. Fraters: J. de Lange uit St. Nicolaasga (Fr.), G. Betten- viel uit Amsterdam, J. Tlcndrickx uit Weert, II. Grimmon uit Hilversum, W. v. d. Heijden uit Soit\eren-Eind, H. v. Els- wijk uit Naaldwijk en J. Polman uit Den Haag. Van Weert uit vertrok Monseigneur naar Gennep, waar hij den vorigen keer het Philosophicum vond, thans ingericht als Noviciaat voor de priesterstudenten, op heden 18 in getal, voor het aanstaande jaar 23. Gcmert gold het laatste bezoek, waar vijf jaar geleden nog de jongens der eer ste Latijnsche klassen waren gevestigd in het bekende „Kasteel". Sindsdien werd dit bezit der Congregatie en het is thans ingericht voor de hoogere studies van Wijsbegeerte en Godgeleerdheid. Het aan tal Fraters bedraagt daar bij de 70. Op Dinsdag 25 Juli 1.1. diende Monseigneur or de H. Priesterwijding toe aan de Fra ters, die te Weert Diaken werden gewijd. Denzclfden dag reisde Z. Hoogw. Exc. af naar België voor een bezoek aan de ver schillende huizer dezer Provincie. UIT DE OMGEVING 0EGSTGEEST. BRAND OP DEN WARMONDERWEG. Weer een drukke avond voor de Oegst- geestsche en Leidsche spuiten. Gisterennamiddag omstreeks half zei brak brand uit in het perceel Warmonder- weg 12, tot voor kort bewoond door prof Gorter, doch dat thans zou worden be trokken door den heer J. W. Henny. De brand werd ontdekt door een twee tal passeorendo personen, die rook zagen uitslaan. Boven komende ontdekten zij een werk man, die met emmers water een begin van brand trachtte te blusschen. Men was na melijk bezig met het aanleggen van cen trale verwarming Do werkman gebruikte vlak onder de rieten dakbedekking een laschapparaat, waarvan de steekvlam al hoewel alle voorzorgsmaatregelen waren genomen in aanraking kwam met de zol- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Op de slotzitting der Econ. Wereldcon ferentie heeft dr. Colijn een rede gehouden. (2de blad). BINNENLAND. Nieuwe frankeerzegel van 80 cents, (late blad. Verscheidene slachtoffers van het zwem men. (Gean. Bor. 2de blad). Brand In stoomzagerij te Oss. (Gom. Bor. 2de blad). Het tweede slachtoffer van het ongeluk op den onbewaakten overweg bij Wester broek overleden. (Gem. Bcr. 2de blad). doring die vlam vatte. In de onmiddellijke nabijheid trof men aan twee koolzuur ap paraten, die terstond werden weggo- haald, waardoor ontploffing werd voorko men. Door de omwonenden werd de brandweer uit Oegstgeest gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was en ook de mo torspuit uit Leiden, omdat do villa vlak aan de grens lag. Men had met het blusschen eenige moeilijkheid doordat het materiaal zoo wol van de Oogstgeostsche als Leidsche brandweer nog niet geheel droog was. Daarbij geraakte de Oegstgeostscho spuit defect (dat echter spoedig verholpen was) en verzocht men Leiden aan het blusschingswerk deel te nomen, die aan koppelde aan de waterleiding nabij den Rijnsburgerweg. De Oegstgeesclio spuit ederom teruggekeerd sloot nu ook aan op de waterleiding. Het oude mofcorspuitje werd geplaatst nabij de Leidsohe Hout on bewees goede diensten. Verder worden nog een paar slangen op do waterleiding ge zet en bestreed men het vuur mot zes ilangen. Door do „brandvrije" rieten bedekking brandde het dak maar langzaam. Massa's water werden op het dak gospoten, doch het bleef smeulen. Eerst toen eenige gaten in het dak wa ren gebrand, kon het vuur van binnen met. kracht worden bestroden, gebruikmakend van do groote Leidsche brandladders. Gelukkig was er zeer weinig wind en daardoor het gevaar voor belondondo per- oeelen gering. Wel had men geweldige rookmassa's. Daar dit gevaar voor de menschcn kon opleveren, was van den ge neeskundigen dienst uit Leidon Dr. Horst en uit Oegstgeest Dr. Timmernmns ter plaatse. Do brandweer stond onder leiding van de heeren Kamsteeg on W. do Rooy, daar de opperbrandmeester eerst later op do plaats des onheils kwam. Burgemeester en beide wethouders wa ren uitstedig, doch verschillende raadsle den troffen we aan. Ook zngen wij den commissaris van poliie uit Leiden en de secretaris Dr. v. Streyen. In samenwerking met de Leidsohe poli tie zorgden onze veldwachters voor goede afzetting, zoodat de brandweerlieden geen last ondervonden van het publiek, dat be grijpelijker wijze in groote getale aanwe zig was. Om ongeveer tien uur rukte do Leidsche brandweer in en bleef Oegstgeest het smeulend riet beetrijden, dat voortduur de tot na middernacht. De materieelo schade is niet zoo groot dan werd vermoed. De eerste etage bleef geheel gespaard. Natuurlijk werd op het terrein van den brand door omstanders wederom de noo- dige critiek uitgeoefend op onze brand weer, die wij eohtcr niet gaarne voor onze rekening zouden willen nemen. Zeer zeker zal er wel eens oen foutje zijn gemaakt, doch waar komen die niet voor. Men moet toch rekening houden met de omstandigheden. Wij voor ons conclu- deeren, dat do brandweer oen goed beleid heeft gevoerd. Personalia. Voor het examen Nuttige Handwerken is geslaagd mej. T. Dickman H. Kindsheid-processie. Gisteren werd in de parochie het jaarlijksche feest der H. Kindsheid gevierd, een feest spe ciaal voor de kinderen, die hun voorbeeld vinden in do eerste levensuren van het Goddelijk Kind, dat Zijn ouders onderda nig was. Daarom wordt dit feest der H. Kinds heid voor do kinderen zoo mooi en zoo aantrekkelijk mogelijk gemaakt. Des morgens een pecialo kindermis met algem. H Communie. Om half drie ving de eigenlijke „Kindsheid" aan waar-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1