DE ST. PETRUSKERK TE LEIDEN EEN PROOI DER VLAMMEN. WOENSDAG 26 JULI 1933 No. 7568 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Brandweer machteloos tegen de enorme vuurzee. 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur an verhuur, koop en verkoop fOAO. De kerk, „de Ruïne" genoemd naar de ramp van het kruitschip in 1807, is nu een ruïne geworden!' Een geweldige brand, zooals de Sleutel stad sinds de vernietiging van het Stad huis niet gehad heeft, legde gisteravond in 'n goed uur tijds de St. Petruskerk aan de Langebrug nagenoeg geheel in de asoh. De stad Leiden wordt de laatste jaren wel zwaar getroffen met branden, maar nu ook lijdt Katholiek Leiden een dubbel zwaar verlies. Over de meeningen, die over de aesfche- tisohe waarde der kerk bestonden, wil len we bier niet spreken, doch wanneer we in aanmerking nemen hoeveel zorgen de zeereerw. heer pastoor Beukers voor zijn kerk droeg om haar te verfraaien en zoodanig te maken, dat de geloovigen ziob meer en meer in de liturgie konden in leven, dan kunnen we beseffen, dat pas toor Beukers, dat de geestelijkheid en de parochianen van de St. Petrus-parochie een gevoelig verlies lijden, dat ze niet spoedig te boven zullen zijn. Deze brand verwekte begrijpelijkerwijs 'n geweldige belangstelling. Het bericht ging als het vuur zelf zoo snel door de stad en duizenden, tienduizenden men- schen, ook zeer velen uit de omgeving, ja zelfs tot uit Den Haag kwam men naar dezen brand zien. De hemel was gekleurd en van verre kon men de vuurzuil als 'n toorts in de lucht zien schijnen, 'n Ontzet tende hitte werd verspreid, zoodat het niet mogelijk was op eenigszins korten af stand bij de brandende kerk te komen. De straten in de omgeving van den brand, voor zoover niet afgezet door de politie, waren spoedig gevuld met tiental len auto's, waarvan de inzittenden zioh allen naar den brand spoedden. 't Was gisteravond even half elf, toen ons gealarmeerd werd, dat de St. Petrus- kerk in brand stond. De tragische tijding bleek maar al te zeer waar. Voorbijgangers hadden te half elf rook gezien op den steiger, welke in verband met de onderhoudswerkzaamheden, welke sedert eenigen tijd aan dak en toren ver richt werden. De heer Strotmann, die woont in een per ceel vlak naast de kerk vertelde, dat hij in den tuin achter het huis zat, toen hij ongeveer half elf rook zag komen uit het benedengedeelte van den toren. Hij heeft de brandweer gewaarschuwd, terwijl zijn moeder, mevrouw Strotmann, het nabijge legen politiebureau heeft gewaarschuwd. Het alarm, dat gemaakt werd, bracht spoedig de politie en de brandweer op de been, doch de politie kon met haar brand spuit -op de waterleiding niets, de brand weer al bitter weinig bereiken. Toen zij en kele slangen had uitgelegd vanaf de motor- spuiten, welke aan de Steenschuur stonden opgesteld, werd met behulp van den Magi- rusladder nog niet den toren bestreken, zoodat het vuur vrij spel had en de brand weer voor een onmogelijkheid stond het vuur voldoende te bestrijden. De reddingspogingen. De politie had onmiddellijk nadat de brand geconstateerd was den koster, den heer Boogers, bericht gegeven van het uitbreken van den brand. Toevallig was er niemand van de geestelijkheid der parochie aanwezig. De pastoor, de zeereerw. heer Th. M. Beukers, was te Warmond voor het houden van een retraite, kap. v. d. Ven was uitstedig, de twee andere kapelaans waren juist in de stad. Daarop werd de pastorie aan de Oude Vest gewaarschuwd. Hier was slechts een pater-assistent, pater Hermanus O.Cap., aanwezig. Deze begaf zich onmiddellijk per auto naar de St. Petruskerk. Daar had de koster, de heer Boogers inmiddels reeds het Allerheiligste naar de pastorie overge bracht. De pater haalde onmiddellijk eenige mooie koperen kandelaars uit de kerk. Te 8 uur was het stoffelijk overschot van een overleden parochiaan den heer v. Kempen in de kerk gebracht, hetgeen nu eveneens naar de pastorie en later naar het St. Elizabeth Ziekenhuis werd ver voerd. Toen de pater weer de kerk wilde bin nengaan, werd hem dit door de politie ont raden, aangezien de kerk reeds zoodanig in vlammen en rook was gehuld, dat het raadzaam was buiten te blijven. Mede was het noodig de toegangsdeuren tot de kerk gesloten te houden om zoo weinig mogelijk trek te veroorzaken. Daarop begon men het overbrengen van alles wat in de sacristie was opgeborgen en wat voor den liturgischen eeredienst ge bruikt werd. Meerdere omwoners stelden hun woningen open voor al hetgeen in vei ligheid kon worden gebracht, terwijl kap. Bangert het H. Sacrament overbracht naar het woonhuis van den heer Duindam in de Koorenbrugsteeg. Later is het Allerheilig ste door pater de Goede O.F.M. naar het klooster aan den Haagweg gebracht. Later bleek, dat dit alles niet noodig ware geweest, doch m den beginne was de vuurgloed zoo geweldig, dat men vreesde voor een vernietiging van kerk èn pastorie. Tal van omwonenden en vele hulpvaardi ge parochianen, ouderen zoowel als jonge ren, hielpen ijverig mede om den inboedel der pastorie in veiligheid te brengen en dat zulks onder hooge spanning geschiedde, laat zich licht begrijpen. Wij noemen oa. kapelaan Nieveen v. Dijkum, die met leiders der Verkenners uit Noordwijk kwam. Het vuur zet zijn vernielings- tocht voort. Inmiddels bleef het vuur in volle hevig heid woeden. Steeda hooger en hooger stegen de vlammen. Al het steigerwerk, de koepel van den toren en ten slotte ook het kruis brandden. Een geweldige vonken regen steeg onophoudelijk uit deze vuur zee op en het mag gelukkig genoemd'wor den, dat er bijna geen wind was. Anders was de ramp niet te overzien geweest. Het vuur was niet te stuiten, zoodat de wethouder Splinter de burgemeester was uitstedig aanried alle noodige voorzorgs maatregelen te nemen. Daarom werden de brandweren van Oegstgeest, Voorschoten en Den Haag gealarmeerd. De twee eerste verschenen vrij spoedig, de laatste te half één. Aanwezig waren mede op het terrein de wethouder Goslinga, de gemeente-secreta ris, alle politie-chefs enz. Pastoor Beukers, die per auto uit War mond was gehaald, arriveerde in gezel schap van mgr. Taskin en vond bij zijn aan komst tot zijn groote schrik de kerk in een vuurzee. De pastoor was diep onder den indruk. Het al-vernietigend vuur bad intusschen reeds zijn werk gedaan. Te ongeveer half twaalf stortte het kruis met geweld naar beneden. Te twaalf uur zakte de toren weg in de vuurzee en weer een half uur later stortte met donderend geraas een groot ge deelte van den voorgevel op de Langebrug neer, een ruïne veroorzakend onder het steigerwerk boven den ingang der kerk. Daar werd het alles tot een vormlooze massa en een ruïne van hout en steenblok kent Was een droeve aanblik! Ook het dak der kerk had over zijn ge- heele lengte vlam gevat en het eene stuk na het andere viel weg in den vuurpoel, die daaronder woedde. Van den linkerzij beuk sloeg het vuur over naar het toren koepeltje en den zolder boven dezen uit bouw. Daar waren een groot aantal man den geborgen, die af en toe met bloemstuk ken aan de kerk waren geschonken. Daar brandde het langen tijd geducht en door den grooten afstand was deze plaats moei lijk te bereiken. Het vuur beidde zijn tijd en de goheele kerk was ten slotte tot op de kale muren afgebrand, terwijl daarbinnen de telkens weer oplaaiende schijnsels deed zien, dat het er nog fel spookte. Het vuur was echter geheel ingesloten. De beide motorspuiten der Leidsche brand weer n de Oegstgeestsche stonden aan do Steenschuur, Voorschoten en Den Haag aan de Botermarkt en van zes kanten werd het vuur bestreden. Te 1 uur had men het vuur zooverre on der de knie, dat gevaar voor uitbreiding als geweken kon worden beschouwd. Dat gevaar voor de pastorie en de kos terswoning, maar ook voor de belendende peroeelen was niet denkbeeldig, aangezien de kerk gedeeltelijk is ingebouwd. Gevaar bestond er echter ook voor het aan de over zijde van de Langebrug gelegen Kanier- lingh Onnes Laboratorium. Prof. Keesom en de geheele wacht van den rijksgebou wendienst hier ter Btede waren reeds op hun hoede, maar gelukkig is 't zoover niet gekomen. De boomen op de Langebrug hebben heel wat tegengehouden, terwijl alleen het kruis en een gedeelte gevel op straat terecht kwam zonder gevaar voor het Laboratorium, waar o.m. de bekende groote elektromagneet staat opgesteld, te veroorzaken. Meer en meer bleek, dat bet ergste voor bij was. Het nabluseohen nam nog den geheelen verderen nacht en den morgen m beslag. Naar men ons mededeelde is in totaal met twintig slangen water gegeven. Do twee Haagsche motorspuiten hadden elk vier slangen uitgelegd, dooh water hebben zij niet gegeven, omdat zulke toen 't was reeds half één niet meer noodig was. De Haagsche politie-brandweer had te lefonisch aangevraagd of assistentie noo dig was, wijl men vanuit Den Haag kon zien, dat er een groote brand woedde. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Balbo en zijn eskader heeft de terugtocht aangevangen. (2de blad). In Duitsohland werd een groote razzia gehouden om communisten te kunnen ar resteeren. (2de blad). BINNENLAND. Verschenen is het aangekondigde uni form-verbod. (2de blad). Wederom verschillende auto-ongelukken. (Gem. Ber. 3de blad). Paard en wagen door den trein op onbe- waakten overweg gegrepen. Eén doode, één gewonde. (Laatste Ber.) LEIDEN. De St. Petruskerk aan de Langebrug to taal afgebrand. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Kaagweek geëindigd. (2de blad). DE OORZAAK. Omtrent de oorzaak van den brand valt voorloopig niets te zeggen. Men weet, dat er aan de kerk reparatie werkzaamheden werden vorncht. Gisteren zou er door loodgieters niet gewerkt zijn, zoodat mogelijk oen weggeworpen eindje sigaar of cigaret of oen brandende lucifer de oorzaak zou kunnen zijn. Maar er lag ook een electrische leiding naar den toren, zoodat ook de mogelijkheid van kortslui ting blijft bestaan. De schade aan het kerkgebouw wordt door verzekering gedekt bij do R. K. Ver- ecniging St. Donatus te Utrecht. Het stei gerwerk, dat enkele duizenden guldens waarde vertegenwoordigde en eigendom was van de fa. Roeedorff, was echter niet verzekerd. DE GESCHIEDENIS DER KERK. Toen de kerk van de static St Petnis, die gestaan moet hebben in do St. Joris- steeg, dicht bij de Hooge woerd, te klein werd, werden reeds lang plarvnen beraamd tot uitbreiding. Dit bleek op deze plaata HET INTERIEUR VAN DE ST. PETRUSKERK, zooals het was.... Deze photo roept bij duizenden op herinneringen van geestelijk genot, van vreugde bij feesten, van troost in droeve omstandigheden HET INTERIEUR VAN DE ST. PETRUSKERK. Waar eens het altaar stond. Foto Slegtenhorst.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1