DINSDAG 25 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. J BUITENLAND ECON. WERELDCONFERENTIE ZITTINGEN TE LONDEN GESLOTEN. Met de zitting der valuta-commissie zijn de werkzittingen der conferentie definitief gesloten. üet belangrijkste resultaat ie het niet vermelde accoord over de beperking >an den zilververkoop op de wereldmarkt. Ln het rapport der tweede valuta-commissie wordt verder melding gemaakt van een resolutie over de algemecne beginselen der valutapolitiek der ocntralo banken, waarin allo Landen behalve Amerika toestemden. De commissie nam verder kennis van een aanbeveling, dat de 13.1.13. het probleem van den gouden standaard zoo spoedig mo gelijk zal onderzoeken. Het rapport stelt verder vast, dat d e oplossing van het valutapro bleem ophetoogenblik onmoge lijk is en dat de onderhande lingen moesten worden uitge steld. DUITSCHLAND DE HEILIGDOMSVAART TE TRIER. Het „kleed zonder naad" in het openbaar uitgesteld. Na een onderbreking van 42 ;aar is de H. Kok het kleed zonder naad, dat de Zaligmaker op den kruisweg naar Golgo tha droeg weer tor vereering uitgesteld. De laatste maal, dat de H. Rok in het openbaar werd getoond, in het jaar 1891, zijn bijna twee millioen goloovigen naar Trier gekomen, om voor de relikwie te bidden. Zij wordt bewuard in heb hoog altaar van het Oostelijke koor en wordt hier ook getoond. De bedevaart naar deze kostbare reli- quie, de z.g. heiligdomsvaart, is Zondag met grooten luister geopend en werd feestelijk ingeluid door de klokken van den ouden dom, waarbij zioh de rijke klanken voegden van de overige kerkklokken der stad, die van den vroegen ochtend tot des avonds, de heuglijke gebeurtenis verkondigden, welke den 23sten Juli is begonnen en zal voortduren tot den lQen September. Alle kerken, openbare gebouwen en hui zen droegen een rijken vlaggentooi. De uitstelling van de H. Rok had plaats door den Kardinaal-Aartsbisschop van Keulen. Vice-Kanselier Von Papen woonde namens de Rijksregoering de plechtigheid bij. Nadat door mgr. BornewasBer, bisschop van Trier, de feost-predicatie was gehou den, werd door kardinaal Schulte een pon tificale Hoogmis gecelebreerd. Vóór het offertorium werd de H. Rok door den kardinaal tentoongesteld, waarbij door het domkoor hot zesstemmig gebed om vrede van W. Stockhauson: „Gib Frie- den, o Herr, in unsern Tagen" werd gezon- gon. Aan Rijkspresident Von Hindenburg werd een telegTam van billdo gezonden, welk telegram door don Rijkspresident werd beantwoord. DE „DUITSCHE CHR1 STÉNEN". Het Rijk Gods en de heerlijkheid van het Derde Rijkl Zondag zijn in het geheele Rijk de ver kiezingen gehouden voor al of niet „gelijk schakeling" der Protests nt-sche Kerk. Deze Zondag heoft ©en eigenaardig 'beedd te aanschouwen gegeven, aldus schrijft de correspondent van „De Tele graaf". Voor de kerkgebouwen, welke als stemlokalen dienst deden, verdrongen zich de kiezers. Hdtler-jongcns in uniform droe gen groote plakkaten met het paarse ker kelijke kruis en zwarte haken-kruisen ver sierd, waarop de vermaning te lezen stond „Stemt op de Duitsohe Christenen". Natio- naal-socialistische propagandisten trokkon van binnenplaats tot binnenplaats en door braken de Zondage-stilto mot luide verkie zingsleuzen. De strijd om de Kerk onderscheidde zich niet van den verkiezingsstrijd uit het vroe- geer parlementaire tijdperk. De uitslag der kerkelijke verkiezing kon uit den aard dor zaak geen verrasisng brengen. De overwinning der „Duitsohe Christenen" stond bij voorbaat vast. Do „Duitsche Christenen" hebben thans hel heft in handen, en zullen, zooals de „Völkische Bcobachtor" aankondigt, „don heiligen strijd voor het. rijk Gods en daar mede voor de heerlijkheid van het Derde Rijk voortzetten". KARDINAAL BERTRAM AAN HITLER. Een dankbetuiging en een dringende wensch. De voorzitter van de bisschopsconferen ties van Fulda, de kardinaal-aartsbisschop van Breslau, Bertram, heeft aan den rijks kanselier hot volgende schrijven gericht: Hooggeachte heer rijkskanselier, U mijn dank cn erkentelijkheid naar aan leiding van het sluiten van het rijksconoor- daat namens de in de bisschopsconferentie van ï^ulda vereenigde opperherders uit te apreken, ia het doel van dit «chrijven. Het episcopaat van alle diocesen van Duitschland heeft, zooals de openlijke ver klaringen bewijzen, zoodra dit na de her vorming der politieko toestanden door ver klaringen van Uwe Excellentie werd mo gelijk gemaakt, terstond de oprechte on blijde bereidwilligheid uitgesproken, naar bost vermogen samon to werken met de thans aan 't bewind zijnde regeering, welke do handhaving der christelijke opvoeding, den afweer van do godloosheid en onzede lijkheid, welke noodzakelijk is voor het al- gemoen welzijn en do bescherming van de rechten der Kerk, als richtsnoer van haar werken heeft opgesteld. Dat dc samenwerking tuesohen Kerk en staat tot het bereiken van deze verheven doeleinden in het rijksconcordaat een plechtige uitdrukking en vaste duidelijke grondlijnen gevonden heeft, is in het bizon der naast de wijsheid van den H. Stoel aan het staatsmansbeleid der rijksregeering te danken. Met den diepsten en hartelijksten dank voor de vereeniging der hoogste machten verbindt het episcopaat den dringenden wensch, dat ook bij de uitvoering van het concordaat een hartelijke tegemoetkoming mogo heerschen, opdat het de Kerk des te gemakkelijker moge worden, de verheven krachten van onzen heiligen godsdienst ter bevordering van het geloof in God, van ze delijkheid en trouwe gehoorzaamheid aan het leidend gezag zegevierend tot het wel zijn van volk en vaderland te ontplooien. DE ACTIE TEGEN DE COMMUNISTEN. Nieuwe doodvonnissen. La verband met een communistisch en overval op een nationaal-socialistisoh ge bouw in Lichtenberg, waarbij een nationaal- sooialist werd gedood, ia de doodstraf uit gesproken tegen den arbeider Voelz en den instrumentmaker Sozodry, terwijl, wegens medeplichtigheid, de arbeiders Jankowiak en Krause tot 6 maanden en de vrouw Charlotte Kuil tot drie maanden gevange nis werden veroordeeld. De werklooze Jaskowiak, die reeds ge- ruimen tijd onder verdenking stond com munistische propaganda te voeren in de naiionaal-socialistische gelederen, werd Zondagnacht door een S.S.-man, die uit zelfverdediging handelde, neergeschoten. Verschillende leider» van do S.A. en S.S. hadden Jaskowiak al meer dan eens ge waarschuwd, doch dan stelde hij zioh op een dreigende manier te weer. Zondagnacht werd hij door eenige S.S.- mannen gearresteerd. Toen Jaskowiak daarop een dreigende houding aannam, loste do S.S.-man uit zelfverdediging en ter voorkoming van direct gevaar een schot, dat een doodelijke uitwerking had. Eenige razaia'B zijn gehouden op „Marxis ten" waarbij enkele' tientallen personen zijn gearresteerd. EEN NEGENDE SCHOOLJAAR. Een z.g. „Landjaar". Het Wolfbureau meldt uit Berlijn, dat de Pruisische minister van onderwijs reeds ©enigen tijd het voornemen koestert een negende schooljaar bij de lagere school in te voeren. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat er reeds voorbereidingen zijn genomen, zoodat in 1934 het negende schooljaar, het z.g. landjaar, kan worden ingevoerd. Vol gens het nat.-soc. principe van de vereeni ging van bloed en grond moet de Duitsche jeugd in dit 9e schooljaar op het land wor den gebracht. Op deze wijze ontstaat er voor de lagere-achool-kinderen een geheel nieuwe laatste opvoeding, die tegelijker tijd een voorbereiding is voor kolonisatie. Do bedoeling van dit negende sohooljaar is ook, dat de stedelingen beter den nood en de behoeften van de boeren gaan begrijpen. ENGELAND OPRUIMING VAN KROTTEN. Een plan van 35 millioen pond sterling. De Londensche graaf 8 chaps raad zal zich in zijn morgen te houden zitting be zighouden met een omvangrijk plan tot het opruimen van krotten over een tijd vak van tien jaar en den bouw van nieuwe woningen voor 250.000 personen. Dit plan zal 35 millioen pond sterling kosten. Het meerendeel dezer krotten staat in het Oosten van Londen, in Stepney, Bethnal Green en Shoreditch. SPANJE SPAANSCHE GENERAALS VEROORDEELD. Wegens deelneming aan een staatsgreep. De SpaanBehe generaal Perez en kolo nel Ortega, die betrokken waren bij den mislukten staatsgreep van Augustus 1932 zijn ieder tot 22 jaar eenzame opsluiting veroordeeld. Generaal Cavalcanti kreeg tien jaar. CHINA JAPANSCHE SENSATIE BERICHTEN En Russische tegenspraak. Een deel der Japansche pers brengt uitvoerige berichten, volgens welke de ftovjet-regeering van plan zou zijn, Mandsjoerije te bezetten. Speciale afdee- lingen van het Roode leger zouden ge tracht hebben, den Ohinecschen Ooster spoorweg met geweld van wapenen te be zetten. Deze berichten hebben te Tokio voel sensatie verwekt. Het telegraaf-agent6chap der Sovjet- Unie deelt mede, dat de berichten der Jo- panaohe pera over een aanstaande bezet ting van Mandsjoerije door het Roode le ger en over concentratie van troepen aan de Mandsjoerijsohe grens niet in overeen stemming zijn met de feiten. WILT U IETS WETEN? Vraag: Kunt u mij zeggen wat voor houUoorton ik noodig heb voor een zelf te vervaardigen kano en waarmede ik hem waterdicht kan maken? Antwoord: Neen, dat kunnen wij niet. Wie well BUITENL. BERICHTEN NOODLOTTIGE BRANDEN. Acht kinderen »m het leven gekomen. Door het omvallen van een lantaarn is t« Sarnia een huis in brand gevlogen, waarin zich vijf jeugdige Indiaansohe jon gens bevonden. Allen kwamen in de vlam men om. Te Bancroft ia door het inslaan van den bliksem een brand ontstaan, waarbij drie jongens het leven verloren. VERDRONKEN TOEN ZIJ HUN KIND WILLEN REDDEN. Tragiek bij °ti0evallen in Frankrijk. Zondag zijn in verschillende streken van Frankrijk, talrijke personen bij het baden verdronken. Drie ongevallen waren bijzonder tragisch, doordat bij reddings pogingen slachtoffers vielen. Te Boulogne sur Mer verdween een gezin van drie per sonen in de diepte. Terwijl het anderen badgasten iukte, de vrouw te redden, ver dronk de man bij zijn pogingen om zijn zoon boven water te houden. Bij Ren nes kreeg een arbeider, die zijn kind wiiJe redden, een hartverlamming, zoodat hij voor de oogen van zijn vrouw en zijn andere kinderen in de diepie ver dween. Bij Dyon tenslotte verdronk een advo caat bij een poging, een zevenjarig meisje te redden. Ook het meisje verdronk. SLOEP TEGEN KOTTER. Sportieve prestatie. Een tweetal jonge mannen heeft in een kleine sloop, „Ahto" geheeten, een wed strijd van liOOO km. gewonnen van den Brit- sohen kotter „Enterprise", eveneens met twee personen bemand, zoo vertelt Reu ter. De sloep ia het eigendom van een 21- jarigen Walter, die met zijn vriend, den Canadees Olsen een kruistocht maakte langs de Afrikaansche westkust, waar zij kennis maakten met de bemanning van de „Enterprise". Te Bathuret op de Afrikaan sche Westkust aangekomen, stelde Walter voor een wedstrijd te houden met New- York als eindpunt. De „Ahto" volbracht- den overtocht in 50 dagen, de „Enterprise" had 51 dagen noodig. Hoe wol Walter nog slechte 21 jaar oud is, is hij reed® vijf keer den Oceaan over gestoken in een boot van nog geen tien meter lengte van hetzelfde type als de Franschman Alain Gerbq.ult gebruikt voor zijn reizen. OVERVAL IN EEN CLUB. Alle leden beroofd. Vijf met revolvers gewapende bandie ten ziin gieteren binnen gedrongen in de localiteiten van de exclusieve Olympic Golf and Country Club te Chicago, meldt Reuter. Zij beroofden de 93 aanwezige leden van hun geld en kostbaarheden tot een gezamenlijk bedrag van ruim 44.000 dol lar. Daarna vertrokken zij in een gereed staande auto. De politie doet ijverig nasporingen naar de bandieten, doch heeft tot dusver geen spoor kunnen vinden. BINNENLAND BEZUINIGING OP ONDERWIJS TE UTRECHT. Drie-en-*wintig onderwijzers op wachtgeld. Jaarlijksche besparing van circa 80.000 gulden. Sluiting van drie la gere scholen voorgesteld. De correspondent van het „Hbld." te Utrecht meldt: Wanneer de gemeenteraad van Utrecht de Zaterdag versohenen voordracht tot be zuiniging op het openbaar lager onder wijs aanneemt, waarbij B. en W. voorstel len tot sluiting der scholen aan do Nico- laas Drosstraat, de Coppelstokstraat en de Royaards v. d. Hamkade over te gaan, 23 onderwijzers op wachtgeld te brongen en de leerlingenbevolking van de school aan het Hieronymusplantsoen om te wisselen met die van het Schoolplein, zal een jaar lijksche besparing kunnen worden verkre gen van ongeveer 80.000 gld. In dit bedrag is een kleine 10.000 gld. exploitatiekosten begrepen, terwijl de rest salarisgelden "betreft, aldus vernamen wij. De drie bewuste inrichtingen zijn alle A-scholen voor gewoon lager onderwijs, die dan tegen 1 September gesloten wor den. Tot het personeel, dat op wachtgeld ge steld zal moeten worden, behoorden ook twee. schoolhoofden, doch wegens het be staan van enkele vacatures kunnen rij el ders een plaats vinden. Indien Utrecht niet tot deze bezuini ging overgaat, zal het gevolg zijn, dat acht leerkrachten méér voor rekening van de gemeente blijven, welk getal nog wat de salariskosten betreft mot twee verme nigvuldigd moet worden in verband met de regeling voor het bijzonder onderwijs. Wij hebben dr. N. R. Luiken, chef van de afdeeling onderwijszaken tor secretarie, gevraagd of vergaande voorstellen te wach ten zijn. Hij deelde ons mede, dat deze moeilijk achterwege kunnen blijven, indien juist is, wat dezer lagen aan minister Mar- ohant werd toegeschreven, n.l. terug te ko men van zijn aanvankelijk plan om een termijn van twee jaar als overgangsbepa ling inzake de leerlingensehaal toe te staan en dezen tot een jaar te reducee- ren- L0NDENSCHE CONFERENTIE. Nieuwe afgevaardigden. Bij K. B. zijn tot afgevaardigden van de Nederlandsohe Regeering ter Economische en Monetaire Conferentie te Londen be noemd prof. mr. G. W. J. Bruins, Koninklijk Commissaris van de Nederlandsohe Bank en mr. J. W. Beijen, Directeur van de Roc- terdamsche Bank vereeniging, thans plaats vervangend afgevaardigde. In verband met het bovenstaande ver nemen wij, dat aangezien Minister Colijn en de president van de Nederlandsche Bank, mr. Trip, niet meer in de gelegen heid zullen zijn, de bijeenkomsten van de Londensche conferentie geregeld bij te wo nen, de Nederlandsche delegatie uitgebreid is met prof. Bruins. Ook is in verband hiermee mr. Beyen thans plaatsvervan gend gedelegeerde, benoemd tot gedele geerde. K.J.V.-C0NGRES TE 's-HERTOGENBOSCH. Zondag is onder enorme belangstelling te 's-Bosch het K.J.V.-Gongrea gehouden, waaraan deelnamen tienduizend congres sisten, aspiranten, gilden en aangesloten leden uit de bisdommen 'e-Hertogenboech, Utrecht, Breda en Roermond. In volmaakte orde, in de meest voor beeldige stichting trok een stoet met de niet te tellen vaandels in rijen van vijf door de stad. In stil gebed, den rozenkraus in de handen, bereikten de duizenden en duizenden de kathedrale basiliek. Het priesterkoor was gereserveerd voor honderden geestelijken en andere genoo- digden. Nabij het hoogaltaar hadden plaat» genomen Z.Exc. mr. Marchant, Minister van Onderwijs, ZJi.Exc. mgT. Bmebs, Mis- siebissohop, mgr. Hendrikx, vie. gen. van het Bossche bisdom, mr. F. Teulings, lid der Tweede Kamer, de Senaat der R.JL Studenten vereeniging uit Nijmegen, de wethouders der stad en afgevaardigden van tal van jeugdorganisaties en vertegenwoor digsters van de Graal uit het bisdom Haar lem. Tegen twaalf uur werden H.H. H.H. Exc. mgr. Diepen, bisschop van 's-Hertogen- bosoh, en mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond met gebruikelijk kerkelijk cere monieel aan den ingang der basiliek afge haald en schreden zegenend het kerkge bouw binnen, waarna het H. Misoffer werd opgedragen door Z.H.Exc. mgr. Diepen, geassisteerd door Directeur Frencken uit het bisdom Breda en Directeur de Kroon uit het bisdom 's-Hertogenbosch. Vóór de algemeene vergadering was er gelegenheid voor de lunch in het concert gebouw en andere zalen. De groote bijeenkomst werd gehouden in de prachtige nieuwe frissche hallen der Bossche Veemarkt. Op het versierde po dium in het midden namen bovengemelde autoriteiten plaats en daar versoheen ook de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant e.a. De voorzitter, Directeur Frencken, sprak een welkomstwoord en dankte Minister Marchant voor diens tegenwoordigheid. Spr. dankte de Bisschoppen, die dit con gres hebben toegestaan en met hunne hooge tegenwoordigheid hebben willen ver eeren. Z-H.Exc. mgr. Hopmans, bisschop van Breda, kon tot zijn spijt niet aanwezig zijn. Mgr. lijdt onder de a-tmatting der hitte op zijn reizen om kerken te wijden, enz. Voorts begroette apr. mr. dr. van Rijcke- vorsel, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, de provincie waar de K.J. V.-beweging begonnen is en die het Bra- bantsche hart behouden heeft. De Directeuren van de K.J.V. in de vier bisdommen hebben besloten tot een Fe deratie, zoodat de K.J.V. voortaan één groote beweging zal vormen. Met gejuich en een „vijiklap" werd d&zo belangrijke mededeeling aanvaard. Dan volgde de behandeling der voor stellen uit de vier bisdommen. De conclusie komt hierop neer: Mei«j©9 en gehuwde vrouwen uit de fabriek, weg van den landarbeid, heen uit het hotel- en restauratiebedrijf om plaats te maken voor mannen en jongens, om het gezinsleven weer te herstellen, om te komen tot beteic moeders en huishoudsters en dienstboden, verpleegsters en het beoefenen van uit sluitend voon de meisjes geëigende arbeid. En daar volgt vanzelf uit, dat aan de meis jes de noodige kennis moet worden bijge bracht en zij iets beters zullen moeten zoeken, dan don weg naar de fabriek. En dat er dan in het belang van al die meis jes nog enorm veel moet veranderen, ook bij de „mevrouws zooals een spreekster het uitdrukte, spreekt van zelf. Na de besprekingen verliet Z.H.Exc. mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond, de bijeenkomst. Onder daverend applaus rees Minister Marchant van zijn zetel op, om de KJ.V.- ers toe te spreken. Z. Exc. getuigde van den diepen indruk welken dit congres hem deed ondergaan. Hij wees op dezen voor de re- goering zoo moeilijken tijd en daarom was dan ook de be teekenis te grooter van een congres, waarvan zooveel goeds voor het volksbelang uitgaat. De bevolking verkeert in druk en veel zou spr. kunnen aanlialen van wat hier aau maatschappelijke hulp in het lioht is gesteld. Maar bijval vooral had spr. voor do K.J.V.'er, die in haar betoog had Laten uitkomen, dat de vrouw de zon moet zijn van het gezinsleven. En als nu ad deze duizenden zon willen brengen in de gezinnen, wat zullen er velen dan ge lukkig zijn. Na de toespraak van den Minister moest om het gevorderde uur het oongres geslo ten worden. Spoedig formeerde zich de ontzaggelijke stoet, die door vijf muziekkorpsen begeleid naar de Parade trok, waar allen zich op stelden vóór en torzijde van het bisschop pelijk Paleis, waar ook Z-H.Exc. Mgr. Jan sen, Aartsbisschop van Utrecht aanwezig was, die naast Z.H.Exc. mgr. Diepen op het podium voor het Paleis had plaats ge nomen, omringd van de geestelijkheid. Z.H.Exc. mgr. Diepen sprak de schare toe naar aanleiding van het Evangelie van dezen Zondag: „Niet zij, die roepen: Heere, Heere, zullen ingaan in 'het Rijk der He. melen, maar zij die den wil volbrengen van den Hemeleohen Vader". Z.H.Exc. mgr. Jansen richtte rich met een rede tot de K.J.V.'ers. De Aartsbisschop zou een Pontificaal Lof hebben gecele. breerd in de kathedrale basiliek, maar deze plechtigheid kon vanwege het late uur niet meer plaats hebben. Mgr. Jansen ontleen de aan de tekstwoorden: „Vrouwe, ziedaar Uw Zoon; Zoon ziedaar Uw Moeder" rijke lessen en vermaningen, welke de Kerkvorst de groote jeugdschare wilde meegeven voor het leven en als herinne ring aan dezen schoonen dag. Z.H.Exc, verleende aan alle aanwezigen zijn bis. sohoppel ijken zegen. Aan H. M. de Koningin werd een tele gram gezonden, getuigende van aanhanke lijkheid en trouw. DE WETHOUDERSKWESTIE TE AMSTERDAM. Nog geen beslissing. Gisteravond is de gedelegeerdenverga dering der Federatie Amsterdam van de S. D. A. P. gehouden, waar beslist moest worden over het al dan niet aftreden der soc.-dem. wethouders van de hoofdstad. Verscheidene sprekers hebben het woord gevoerd en naar wij vernemen, heerschte er in het algemeen een stemming vóór het aftreden. Echter is men, hoewel de verga dering tot ruim half 12 heeft geduurd, nog niet aan de replieken der inleiders toe ge komen, zood&t er nog geen beslissing is ge vallen. Dinsdagavond 1 Augustus zal de verga dering worden voortgezet. MééR RIJKSWEGEN POLITIE. Aantal auto's van acht tot zestien opgevoerd. Het Rijks politietoezicht op het verkeer zal binnenkort worden uitgebreid. Het wa genpark van rijks veld wacht en marechaus- .eée, dat thans acht inspectie-auto's omvat, zal, volgene het „Volk" worden opgevoerd tot zestien. Het personeel zal overeen komstige uitbreiding ondergaan. De scheiding tuesohen rijksveldwacht en marechaussée, weinig bevorderlijk voor een goed functionneeren van een rijksverkeers- overzicht, blijft gehandhaafd. Vier auto's zullen ten dienste komen van de rijksrveldwacht; vier anderen zullen aan de marechaussée ter beschikking worden gesteld. De rijksveldwacht zal deze wagens in de provincies JJoord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland in gebruik stellen. TAXISTR1JD TE ARNHEM. Heitax mag geen pijl voeren. De president van de rechtbank te Arn- hem heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak van den ondernemer van de Ri- tax, die in kort geding een vordering had ingesteld tegen den ondernemer van de Heitax. De eisoh strekte tot het geven van een verbod aan de Heitax om op de taxi's een pijl te voeren, zooals de Ritax doet. De president heeft het gevorderde ver bod opgelegd bij overtreding zal de Hei tax telkens tot 200 boete worden veroor deeld. In het vonnis wordt overwogen, dat eisoher (de Ritax) te Arnhem de eerste is geweest, die op zijn wagens een pijl heeft doen aanbrengen; daardoor is het niet onaannemelijk dat het publiek de wagens van de Ritax gaat vereenzelvigen met het embleem en deze met den naam pijlwa gentjes zal aanduiden. Het ligt naar hel oordeel van den president voor de hand, dat de Heitax door het voeren van het zelfde embleem, verwarring sticht ten na- deele van den eischer. CENTRAAL VERBAND DER ST. JOSEPHS GEZELLEN VEREEN. Trekking Liebaard-Loterij. Men deelt ons mede, dat de trekking van deze loterij plaats heeft, ten overstaan van Notaris A. Blaisse, op Donderdag 27 Juli (aanvang 's morgens 9 uur) in het ge bouw der St. Josephs-Gezellen-Vereeniging, Stadhouderekade 55 te Amsterdam. HET VERWACHTE UNIFORMVERBOD. Het „Centrum" kan nu aan het bericht, dat weldra de indiening te verwachten is van een wetsontwerp, dat een uniform verbod zal inhouden, nog toevoegen, dat de redactie van dit verbod zóó zal zijn, dat organisaties als de A. J. C. en de Graal er niet door getroffen zullen wor den. E. H. Piepers, t Onder overgroote belangstelling vond Maandag te Blarioum do begrafenis plaats van wethouder E. H. Piepers. Na een plechtige H. Mis van Requiem, werd het stoffelijk overschot naar het kerk hof gedragen waar o.a. aanwezig waren de burgemeester, de heer J. J. Klaarenbeek, de burgemeester van Laren, jhr. van Nis pen tot Sevenaer; wethouder Rigter uit Blaricum en wethouder Cali» uit Laren, vele gemeenteraadsleden, vertegenwoordi gers van het R. K. Armbestuur en het R. K. Kerkbestuur, van de Boerenleenbank, van de Vereeniging „Blaricums belang" en vele andere belangstellenden. De baar werd gedekt met vele kransen oa. van het gemeentebestuur, het gemeen- tepersoneel, de Boerenleenbank en don Raad van toezicht op de Bank en van de Vereeniging „Blaricum's belang". Het woord werd gevoerd door burgemeester Klaarenbeek, die een schets van het leven van den overledene gaf en zijn werk in het belang van de gemeente verricht, roemde. „Ms»bd." H. J. H. Gelderman overleden. Te Baden-Baden, waar hij tot herstel van zijn gezondheid vertoefde, is op 76-ja- rigen leeftijd overleden de heer H. J. H. Gelderman, een der bekendste Twentsche katocnindustrieelen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6