DINSDAG 25 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verrioht in den morgen van 25 Juli 1033, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bild*. Hoogste barometerst.: 766.8 te Munchen. Laagste barometerst*753.3 te Haparanda Verwachting tot den avond van 26 Juli: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke wind, half be wolkt of betrokken, kans op regen of onweer, waarschijn- echijnlijk koeler overdag. Het hoogedrukgebied dat zich gisteren over het Zuiden van de Britsche Eilanden, Weet-Duitschland, ons land en geheel Frankrijk uitstrekte, is aanzienlijk aan in tensiteit afgenomen. Vooral in Schotland en Noord-Ierland daalde de barometer. Dit boteekent waarschijnlijk ook voor ons land weersversl echte ring, lagere tempera turen met kans op regen of onweer. Reeds nu violen in Engeland belangrijke hoéveol- hedc.i neerslag, Malinhead had 17, Black- sod 11 m.m. regen. Boven Scandinavië en Finland verdiepte zich de depressie-toe stand. Ook daar vielen belangrijke hoe veelheden regen, vooral in Finland. Over Frankrijk en West-Duitschland bleef het mooie weer aanhouden. Toch nemen ook hier de kansen op op warmte-onweers toe LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 24.— gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Dinsdagnamiddag 9.31 uur tot Woensdagmorgen 4.40 uur. HOOG WATER. Te Katwijk Woensdag 26 Juli voorin. 5.52 uur en nam. 6.11 uur. WATERTEMPERATUUR? Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 24.— gr. O. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 23.5 gr. 0. te doen. Over hot voorstel zelf zal spr. niets zeggen. Wethouder Goslinga had graag ge zien, dat de heer Kuipers over het voorstel nu we] eens iet« had gezegd. B. en W. heb ben duidelijk aangetoond wat de conse quenties zouden zijn in do uitvoering van de motie-Kuipers. Het personeel van de zweminrichting is volkomen billijk behan deld. Het voorstel-Kuipers is niet uit te voeren zonder in consequenties te verval len die de Raad onmogelijk kan willen. De heer Kuipers heeft bij de begroo ting een kwartier over het voorstel gespro ken. Wethouder Goslinga: Maar niemand heeft er iets' van begrepen. De heer Kuipers zegt dat hij het per soneel van de zweminrichting slechts als voorbeeld heeft genomen. Wothouder Goslinga: Als de raad de motie-Kuipers aanneemt wordt de geheele kortingswet onderstboven geworpen. Do heer Kuipers trekt zijn voorstel in. Te zijner tijd zal hij een ander voorstel aan de orde stellen. Regeling van werkloozensteun. 22o. Voorstel tot wijziging van do ver ordening betreffende den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. De heer v. Stralen zou gaarne zien dat het vroegere lidmaatschap van een organisatie, waarvan men dus naar een an dere is overgegaan, bij de regeling, die voorgesteld wordt, zou meetellen. Spr. dringt er verder op aan dat de passage dat men 52 weken moet hebben gewerkt wordt teruggenomen. Do heer v. W e 1 z e n kan zijn stem aan dit voorstel niet geven. Do hoor E1 k e r b o u t vindt liet voor stel wol billijk. Het goeft aan gelijke mon niken gelijke kappen. Het aantal van 52 weken zou misschien iets lager zijn te stellen. Spr. voelt ook wel iets voor de mogelijkheid om het lidmaatschap van meerdere organisaties te doen meetellen Wethouder R o m ij n zegt. dat de grond slagen van dit voorstel slechts billijkheids overwegingen zijn. Menschen die overgaan van de eene naar de andere organisatie behouden hun rechten. Het lidmaatschap van de oude organisatie telt mee. Toen ver zoekt spr. den heer van Stralen zijn voor stel in te dienen inzake deze kwest-o. Spr. v.ou zich daar wel eens over willen bera den. Wat de termijn van 52 weken betreft dezo is in het particulier bedrijf ook zoo groot. De heer Wilbrink gelooft dat Let tijd wordt om een bepaalde restrictie toe te passen inzake de kwestie van het lid maatschap van meerdere organisaties. Het komt voor dat men hen die korten tijd in gemeentedienst zijn lid worden van den Bond van Overheidspersoneel. Ze komen dan voor een organisatie niet een werk- loozenkas. Het lijkt spr. daarom wensohe- lijk om voor ondersteuning van den So cialen dienst in aanmerking te komen, dat men gedurende een jaar in Overheids dienst moet zijn. De heer Eikerbout wijst er op dat leden van organisaties met een werkloozen- kas, die in Overheidsdienst gaan, nog ge durende een half jaar recht hebben op uit- kcering uit de werkloozenkas. Wethouder 'RJomijn zegt dat het zijn bedoeling is de kwestie om de termijnen nog eens in de sub-commissie voor do steunverleening aan de orde te stellen. Het voorstel wordt daarna aangenomen. De bewaarscholen. Voor- loopig wordt de uitbreiding stopgezet. 23o. Voorstel: a. inzake de opheffing van de open bare bewaarschool aan de Van der Werff- st-raat b. in zake de overplaatsing van de openbare bewaarschool aan de Groene- steeg naar het schoolgebouw aan de Ha- verstraat en het aanbrengen van eenige veranderingen aan dat gebouw; c. in zake het verbouwen van de be waarschool in het Elisabethshof d. tot beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van de sub b bedoel de veranderingen aan het schoolgebouw aan de Haverstraat en voor de sub c be doelde verbouwing van de bewaarschool in het Elisabethshof c. tot wijziging van de verordening van 30 Januari 1933 (Gem Blad No. 1), re gelende het openbaar bewaarschool on derwijs in de gemeente Leiden; f. tot wijziging van de verordening van 30 Januari 1933 (Gem. Blad No. 2), rege lende de voorwaarden waaronder ten be hoeve van bijzondere bewaarscholen sub sidie uit de Gemeentekas 'wordt ver leend g. in zake het verleenen van subsidie aan het bestuur van de Gevers-Deutz be waarschool te Oegstgeest; h. tot ontbinding van de Commissie voor do bewaarscholen i. tot- benoeming van 9 leden van de nieuwe Commissie van Toezicht op de be waarscholen j. om de tot den Raad gerichte be waarschool-verzoeken voorloopig als afge daan te beschouwen; k. om do desbetreffende motie van den heer T. Groeneveld niet aan te nemen. De hoer Vos zegt dat er bijzondere be waarscholen zijn, die kleuters toelaten, die beneden den leeftijdsgrens zijn, die door de verordening is gesteld. Spr. vindt dezo ontduiking allesbehalve fraai en een oneerlijke concurrentie tegenover het Open baar Bewaarschool-onderwijs. Do heer de Eeede staat sceptisch tegenover het nut van deze uitgaven. Het accoord dat gemaakt is dient echter zoo goed mogelijk te worden uitgevoerd. Laat men oohter voorzichtig zijn met de uitga ven op dit gebied. De opmerkingen van den heer Vos zijn geheel buiten de orde. Spr. heeft den indruk dat de verordening op het bewaursohoolonderwijs streng wordt toegepast. Daarvoor hulde! Maar spr. zou toch gaarne zien dat in sommige opzichten iets soepeler werd opgetreden, vooral ook wat betreft de leerlingen die in de buurt van den leerplichtigen leeftijd zijn. De heer Groeneveld is nog lang niet tevreden en blijft zijn motie inzake het stichten van een openbare bewaar school in de Heerenstraat handhaven. Spr. heeft bezwaar tegeu de voorgestelde sa menstelling van de commissie. Er zal maar één sociaal-democraat doel van uitmaken. Dit is geen evenredigheid. De heer Wilmer meent dat de voor stellen, voorzoover ze de verbetering van het Openbaar Bewaarschoolonderwijs be oogen, goede voorstellen zijn. Spr. betreurt het dat de verdere bouw van Bewaar scholen wordt stopgezet, maar toch moet spr. vóór dit voorstel stemmen, omdat het om financieele redenen noodig is. Het is beter zoo dan dat over eenigen tijd het Bewaarschoolonderwijs nog in grooter ge vaar zou komen door financieele moeilijk heden. Wethouder T e p e ie niet graag met dit voorstel gekomen, maar het was noodzake lijk. Zoover het voorstel geld kost komt het uitsluitend het Openbaar Bewaarschool onderwijs ten goede. Er was, wat <üt be treft, een achterstand in te halen. Deze wordt met dit voorstel nog niet volkomen ingehaald. Spr. hoopt dat dit in niet te verre toekomst zal kunnen gebeuren. Wat do vertegenwooruiging in de oom- de bet:clt me.kt op, dat daarin v.vrers van ixriitffel partijen zitting hebben. Toch hebben B. on W. nog getracht meer dan één sociaal democraat in de commissie te benoemen. Dat is echter niet gelukt. De opmerkingen van den heer Vos zal spT. onderzoeken en van dit onderzoek hot resultaat medodee- len. De heer Groeneveld zegt, dat, als de commissie zoo onevenredig wordt sa mengesteld als voorgesteld wordt, haar adviezen voor apr. geen waarde zullen hebben. Het voorstel van B. en W. wordt daar na aangenomen. In de commissie voor de Bewaarscholen worden benoemd Mevr. C. Beij—Vergunst de heer J. R. ter Wee, Prof. Dr. C. C. Berg, de heer J. Plu, Mej. A. N. Ingenee- gor, Mej. E. G. Bos, Dr. J. Munk, Mej. D. C. E. Voltman en pastoor J. C. Vijver berg. De vergadering wordt daarna verdaagd tot 's avonds kwart over 8. AVONDZITTING. In de avondzitting wordt aan de orde gesteld. De reorganisatie van Maat. schappelijk Hulpbetoon. 24o. Voorstellen naar aanleiding van het rapport van de Commissie in zake reorganisatie van den dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Mevr. B r a g g a a rd e Does herin nert aan de oorzaak van het reorganisa tie-rapport dat zijn oorsprong vindt in do begrootingsdebatten van 1931. Na hierbij eenigen tijd stil gestaan te hebben merkt spr. op dat het rapport goed is. Er ligt een ernstig streven in naar ver betering. Waar het thans op aan komt is de uitvoering. Het prae-advies van B. en W. is sober, maar in 't algemeen kan spr. zioh er wel mee vereenigen. Zij drong ech ter aan op spoed bij de uitvoering. Dat een man alleen en niet ook een vrouw ge schikt zou zijn om op te treden als hoofd van den dienst van M. H. betwist spr. Zij behandelt daarna het rapport zelf. Spr. vindt het bezwaar dat de menschen wor den verplicht naar de Kerk te gaan om een bewijs, dat zij al of niet onder steund worden. Velen menschen stuit dit tegen den boret. Spr. dient een voorstel in, waarin de raad de wenschelijkheid uit spreekt, dat M. H. zelf een onderzoek in stelt naar de ondersteuning van particu liere en kerkelijke zijde. Met enkele cita ten toont spr. aan dat haar optreden in zake M. H. dat wel eens gewraakt is, door het rapport gerechtvaardigd wordt. Wat de rangindeeling betreft zegt spr., dat haar fractie de aandacht meent te moeten vestigen op de functie van den hoofdarm bezoeker. Deze dient een ambtenaar 2e klasse te worden (niet 3e klasse) met een salaris van 2600.tot 3000.Spr. heeft er overigens alle vertrouwen in dat M. H. thans in goede banen kan worden geleid. Spr. brengt de reorganisatie-com missie dank dat zij spr. gerehabiliteerd heeft, nadat de wethouder haar van leu gens beschuldigd had. De heer Wilbrink heeft groote waar deering voor het rapport. Het spijt spr., dat Mevr. Braggaar de Does de eer van het rapport geheel naar zioh zelf heeft toegehaald, terwijl degene die er het hardst aan gewerkt heeft, weer persoon lijk door haar werd aangevallen. Zonder dat persoonlijke zou haar betoog vrij wat meer beteekenis hebben gehad. Spr. verdedigt daarna zijn amendement om niet twee maar drie raadsleden in de commissie voor M H.. te benoemen. Een instelling, die zooveel geld kost aan de gemeente dient meer dan twee vertegen woordigers uit den Raad in haar midden te tellen. Daardoor zal de raad beter in gelicht kunnen worden. Het andere amen dement, dat spr. heeft ingediend, is van grooter beteekenis. Men wil aan iemand de reorganisatie opdragen en daarna iemand daar boven stellen om de gereor ganiseerde zaak te leiden. Als er gereor ganiseerd moet worden, dan moet dit ge schieden door dengene, die de zaak zal lei den. Het voorstel van B. en W. kan spr. niet begrijpen. De desbetreffende ambte nares komt er door in een scheeve positie te staan. Het college is hierover waar schijnlijk te lichtvaardig heen geloo- pen. Met; zijn amendement wil spr. B. en W. zoover mogelijk tegemoet komen. Daarom wil hij de toelage van 125. per kwartaal gedurende zes maanden be schikbaar stellen, omdat er misschien di rect gereorganiseerd moet worden, maar daarna wil spr. ook direct de rechte man op de rechte plaats hebben. De Wethou der moet blijven de objectieve toeschou wer op de bedrijven. Hij mag niet practisch directeur worden van den dienst. De reor ganisatie wil een man aan het hoofd heb ben met rijke gaven naar hoofd en hart. Welnu laat hij dan zoo spoedig mogelijk worden benoemd. Moet dit hoofd van den dienst een man of vrouw zijn? Spr. wil dat in 't midden laten, hoewel hij gaarne zou weten, waarom B. en W. dit zoo angst vallig onbesproken willen laten. Wen- echen zij misschien een vtouw? De heer Valient goed bespreekt de amendementen-Wilbrink. Deze amende menten kan spr. ondersteunen. In 't alge meen is spr. van meening, dat een krachtig hoofd van dienst moet worden aangesteld, hoewel hij zich eventueel niet tegen de be noeming van een vrouw zal verzetten. De heer C o s te r wil M. H. met den dienst van Sociale Zaken combineeren. Daardoor zou bezuinigd worden. De heer K o o 1 e is er tegen dat de ge neeskundige armverzorging geheel zou worden overgeheveld naar M. H. Voor verschillende menschen zou dit ernstige bezwaren opleveren. De heer de Reede heeft in de reor ganisatie-commissie een vertegenwoordi ger van de Ned. Herv. Diaconie gemist. Overigens brengt spreker gaarne hulde aan de commissie voor haar belangrijk werk. Spreker heeft echter wel bezwaren tegen het prae-advies. Dit laat de reorga nisatie te veel in de ruimte. Er moet naar gestreefd worden dat de reorganisatie binnen den kortst mogelijken tijd haar beslag krijgt. Het amendement-Wilbrink inzake de leiding ondersteunt spr. krach tig. Het vaststellen van een gratieficatie acht spr. voorbarig. Beter ware het deze gratificatie in te trekken. De heer Bosman heeft er wed be zwaar tegen dat men in Leiden het sys teem van de groote steden gaat navolgen. Dit kan de krachten van Leiden wel eens te boven gaan. De opzet is te duur. Spr. heeft er daarom weinig sympathie voor. Dat het aardig is direct een directeur te benoemen gelooft spr. niet. Het systeem is reeds vastgesteld, zoodat degenen die op 't oogenblik do leiding hebben veel beter deze voorloopig kunnen houden. De heer Wilmer brengt hulde aan wethouder Romijn, die het rapport heeft samengesteld. Het doet spr. genoegen dat de Raad zich met tevredenheid bij dit rapport heeft neergelegd en hij spreekt den wensch uit dat die tevredenheid zal blij ven als het rapport verwerkelijkt is. Op enkele gedeelten van het rapport is ori- tiek uitgeoefend. De denkbeelden van Mevr. Braggaar de Does inzake de kerke lijke en particuliere armenzorg in ver band met M. H. zijn in strijd met de Ar menwet. Over de geneeskundige armver zorging wordt alleen een principieele uit spraak gevraagd. Dit aan het adres van den heer Koole. Spr. voelt er geen be hoefte aan dat de raad zich nadrukkelijk uitspreekt over de vraag of het hoofd van den dienst een man of een vrouw zal zijn. Het amendement-Wilbrink om de moge lijkheid open te laten om drie raadsleden te benoemen in de commissie van M. H., ondersteunt spr. Het a,ndere amendement- Wilbrink ondersteunt spr. eveneens, even wel niet geheel op dezelfde gronden. Spr. zou gaarne zien, dat de reorganisatie spoedig tot stand kwam en ziet in het amendement-Wilbrink een zeer besliste uitspraak van den raad dat er spoed ach ter de zaak moet worden gezet. Spr. geeft in overweging binnen zes maanden sommi ge salarissen bij den dienst van M. H. te herzien. Deze zijn beslist aan den lagen kant en hebben dringend herziening noo- dig. De heer v. Stralen i6 blij, dat in het vervolg verschil zal worden gemaakt tusscben huiszittende armen en werklooze arbeiders die op M. H. zijn aangewezen. Het spijt spr. dat men nog niet een stap verder is gegaan en de werklooze arbei ders allen heeft ondergebracht bij den Socialen dienst. Spr. betreurt het dat bij deze kwestie niet ook eens aandacht ge wijd is aan de reorganisatie van de Stede lijke Werkinrichting. Deze had bij M. H. kunnen worden ondergebracht. Misschien had dit zelfö wel bezuiniging meegebracht Spr. wil voorts de controle van werklooze georganiseerde zoons van door M. H. on dersteunde ouders opdragen aan de orga nisaties. De heer van Eek komt op tegen cri- tiek die uitgebracht is op het optreden van Mevr. Braggaar de Does en bespreekt voorts ook het reorganisatie-rapport. Spr. komt er tegen op dat de leiddraad zal wor den vastgesteld door den Armenraad. Dit moet geschieden door den gemeenteraad. Daardoor zal men de objectiviteit 't best benaderen. De raadsleden moeten ook in vloed kunnen uitoefenen op de wijze waar op de leiddraad wordt toegepast. De be teekenis van M. H. neemt buitengewoon toe en daarom moet de Raad deze instel ling ter verantwoording kunnen roepen. De Raad is niet gerechtigd dit werk aan anderen over te laten. De commissie heeft de methode gewijzigd maar de grondslag gen blijven hetzelfde. Daarom dient spr. twee voorstellen in, in de eerste plaats een voorstel om de leden van de commis sie van M. H. door den Raad uit zijn mid den te benoemen en een voorstel om de leiddraad te doen samenstellen door den Raad. De heer v. E s sluit zich aan bij de woorden van hulde aan do reorganisatie commissie. De hulde aan Mevr. Braggaar de Does gebracht door den heer van Eek kan spr. niet onderschrijven. Het rapport is niet aan Mevr. Braggaar te danken maar aan een voorstel van de hoeren Wil mer, Wilbrink en Beekenkamp. Spr. zegt dat de meening moet verlaten worden, dat de gang naar M. H. eeD schande zou zijn. Het bezwaar van den heer Koole inzake de geneeskundige ar menverzorging kan spr. dan ook niet on derschrijven. De voorstellen van de com missie zijn in 't algemeen toe te juichen en spr. bestrijdt hetgeen de heer van Eek heeft gezegd over den grondslag van het rapport. Laat men met het aanstellen van ambtenaren bij M. H. voorzichtig zijn. We hopen toch dat er weer eens betere tij den zullen aanbreken. De amendementen- Wilbrink ondersteunt spreker. De heer v. W e 1 z e n ondersteunt het adres dat terzake is ingediend door het Werkloozen-Agitatie-Comité. Het twee maal per. dag stempelèn wil spr. tot een maal terug brengen en voor vrouwen tot eenmaal per week. Do heer Bergers sluit zich aan bij de woorden van hulde en wijst er voorts op dat z. i. de wijze waarop de gratificatie aan Mej. de Vries wordt voorgesteld niet gelukkig gekozen is. Spr. geeft de voor keur aan drie raadsleden in de commissie van M. H., wanneer er tenminste geen voorstel komt om geen enkel raadslid in de oommissie te benoemen. Daar zou spr. met nog met meer liefde voorstemmen. De loonen van ambtenaren bij M. H. zijn te laag. Daarin moet dringend verbetering weiden gebracht. De heer Eikerbout dringt aan op spoed bij de uitvoering der reorganisatie en vindt het niet in den haak dat het hoofd van dienst eerst zal worden benoemd als de reorganisatie haar beslag heeft ge kregen. Deze directeur moet eerst be noemd worden en daarna kan de reorga nisatie plaats hebben. Spr. ondersteunt daarom de amendementen-Wilbrink te dezen opzichte en dringt ook aan op ver betering van de loonen van de ambtena ren bij M. H. Wethouder R o m ij n dankt voor de hulde aan de reorganisatie-commissie ge bracht Spr. beantwoordt daarna de ver schillende sprekers. Het ontbreken van een vertegenwoordiger van een Ned. Herv. Diaconie was inderdaad een gemis. Bij bet rapport is gelet op de plaatselijke behoeften en omstandigheden en er is niet uitsluitend schablonenwerk verricht in navolging van de groote steden. De be schouwing van den heer v. Eek was een principieele bestrijding van het rapport. Daartegenover merkt spr. op dat de ge heele strekking van het rapport is, dat de Armenwet de grondwet is voor M. H. De heer van Eek wil de Armenwet loslaten. AGENDA LEIDEN. Dinsdag Algem. Ledenvergadering H.K.W. den Burcht, 8.15 uur. Vrijdag Ledenvergadering Kath. Handels, reizigersvereeniging, Den Buroht, 8.30 uur. De avond-, naoht- en Zondagsdiens der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Juli a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk Doezastraat 31, telef. 1313. Dat stond punt is volmaakt verwerpelijk en daarom moet spr. de voorstellen-v. Eek ook geheel afwijzen. De heer v. Eek wil de aanvragen bij M. H. behandelen voor het forum van den Raad. Is dit in overeen stemming met de kieschheid waarop do S. D. A. P. prijs etelt? Spr. heeft ook an dere woorden gehoord van de zijde der S. D. A. P. Spr. handhaaft zijn bezwaren tegen het benoemen van drie raadsleden in de oom.missie van M. H. De kwestie van de wijze waarop de oommissie van. M. H. op de hoogte moet komen van de ondersteuning van de ker kelijke en particulieren instellingen is ge regeld bij de Armenwet. M. H. mag geen aanvrage in behandeling nemen als niet een verzeek aan een kerkelijke of parbjculiere instelling is gericht door den betrokken persoon. In de kwestie van het salaris van den hoofd-armbezoeker i6 Mevr. Braggaar abuis. Deze is niet de plaatsvervangend directeur. De heer Romijn breekt hier zijn rede af. De vergadering wordt geschorst tot he den twee uur. SPORT DE KAAGWEEK. Braassemermeer wint den teamwedstrijd der Regenbogen, de Zaanlandsche dien der 12 Voetsjollen. Fenenga legt beslag op den hoofdprijs der U-klasse. De laatste dag der Kaagweek belooft zeker niet minder te slagen dan de voor gaande dagen. Weer was er zon en weer was er wind, volop wind zelfs. Vanaf het vallen van het eerste start schot te kwart over negen en gedurende den geheelen morgen woei er een stevige bries uit het West, Zuid-Westen, die de zeilen bol blies en voor den noodigen strijd en spanning zorgde. Die laatste dag bracht ondanks de starre regelmaat van startende klassen veel meer afwisseling en daarom werd het een schitterende zeildag. In den teamwedstrijd der Regenfeoog- klasse werd het een zware strijd voor de Kaag en Sneek. Met resp. 11 en 10 punten tegen de Braassemermeer 20 moesten bei de vereenigingen vandaag de twee eerete prijzen veroveren om 'n kans op den team- prijs te hebben. Willem van der Mey had er wel zin ia evenals v. d. Steur, maar deze startte te vroeg en werd teruggeroepen. Dat was jam mer, want v. d. Steur bleef daardoor bijna de geheele race achter, v. d. Meij ma-akte op dezen dag veel goed van den sletten indruk, dien hij de eerste dagen ha£ ge wekt. Het bleek weer overduidelijk, dat deze zeiler flinken wind moet hebben om iets te kunnen bereiken. Hij won heel ge makkelijk van Schieffer, die hem wel een oogenblik nabij is gekomen, doch toch niet ernstig .bedreigd heeft. De uitslag werd: 1. De Leede III, stuur man W. Z. v. d. Meij (de Kaag) in 1 uur 58 min. 54 sec.; 2. Lies II, stuurm. P. Schieffer (Braassemermeer) in 1 uur 59 min 37 sec.; 3. Hennie, sturmu. G. Hofstra (Sneek) in 2 uur 0 min. 15 sec.; 4. Winde kind, stuurm. D. Oppenhuizen (Sneek) in 2 uur 0 min. 52 sec.5. Steur II, stuurm. L. v. d. Steur (de Kaag) in 2 uur 1 min. 41 sec.; 6. Holland II, stuurm. F. P. Bos (Braassemermeer) in 2 uur 2 min. 34 see. Totaal uitslag: 1. Braassemermeer 26 pnt.; 2. De Kaag 20 pnt.; 3. Sneek 17 pnt. Veel belangstelling bestond er voor den teamwedstrijd der 12 Voetsjollen, wijl het puntenverschil hier wel zeer gering was en elke der vier deelnemende vereenigingen nog een redelijke kans op den prijs had. Het best stonden er echter voor de Rot- terdamsche en Zaanlandsche met resp. 21 en 20 pnt. Borgerhoff Mulder lag dadelijk aan den kop, daarna volgden v. d. Stadt, v. Hel- vert, Gallé, Bob Maas, v. Lijnen Noorman en Barzilag. Op het Ivruishak van Dieper- poel naar Norremeer liep v. d. Stadt meer en meer in en hij slaagde er in de leiding te nemen om deze niet meer af te staan. Dan kwamen Borgerhoff, Mulder. Kagchel- land, v. Lijnen, Noomen, Bob Maas, Gallé, Barzelay en v. Helvert. Deze kwam nog even naar voren, maar op het Zweiland wakkerde de wind fel aan en v. Helvert en Borgerhoff Mulder, die geheel alleen zeil den, terwijl de anderen nog een man aan boord hadden, konden het toen niet meer bijbeenen en raakten geleidelijk achter. De uitslag werd 1. Schnif, stuurm. E. G. v. d. Stadt (Zaanl.) in 1 uur 12 min. 59 sec.; 22. Bern, stuurm. Bob Maas (Loosdrecht) in 1 uur 15 min. 20 sec.; 3. Glipper, stuurm. D. Kag- chelland (Rotterdam) in 1 uur 15 min. 21 sec.; 4. Daphnia, stuurm. P. H. R. Borger hoff Mulder, (die Kaag) in 1 uur 15 min. 5 esc.; 5. Jager, stuurm. G. v. Lijnen Noo men (Zaanl.) in 1 uur 16 min. 0 sec.; 6. Ree, stuurm. F. A. F. Gallé (Loosdrecht) in 1 uur 16 min. 15 sec.; 7. Meteor, stunrm. Jac. Barzilay Jr. (Ttotterdam) in 1 uur 16 min. 20 sec.; 8. Vagebond, stuurm. Th. v. Helvert (de Kaag) in 1 uur 16 min. 25 sec. De totaal-uitslag luidt: 1. Zaanlandsche 33 pnt.; 3. Rotterdamsche 29 pnt.; 3. Loos drecht 25 pnt.; 4. De Kaag 23 pnt.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2