DINSDAG 25 JULI 1933 No. 7567 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het Concordaat met Duitschland LETTEREN EN KUNST GEMEENTERAAD VAN LEIDEN 24ste Jaargang e £ekJóefie(£kii/fca/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij yooruitbeUlwg: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij yooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin to trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. WAAROM HET EN HOE HET GESLOTEN WERD (Van onzen Romeinschen correspondent). ROME, 22 Juli. 1933. Het is voor heel veel Katholieken onbegrijpelijk geweest, dat het Vaticaan met de Duibsche Rijks- regeering een Concordaat heeft afgesloten. Heeft de Kerk nu daardoor het Hitler-systeem er kend of goedgekeurd Geenszins Door een bijzondere relatie met do hoogste kerkelijke autoriteiten zijn wij in staat een kijk achter do schermen te geven, hoe het Concordaat ontstond en waarom de Kerk deze diplomatieke over eenkomst afsloot. Er zijn in Rome en in Vaticaansche kringen steeds zeer veel tegenstanders ge weest om in de huidige omstandigheden een Concordaat af te sluiten met het Duitsche Rijk. Men was in het Vaticaan zeer goed op de hoogte van hetgeen zioh in Duitschand afspeelde en in den begin ne was ook de H. Vader absoluut niet van plan zijn goedkeuring aan een Concordaat te hechten, niet alleen niet om principiee- le redenen, maar ook omdat zulks in de buitenwereld den schijn zou wekken, dat het Vaticaan het Hitler-regime als zoo danig, te terreu-d, de Jodenvervolging en de absolute rechteloosheid die er in Duitschland heers oh t met haar moreele goedkeuring zou dekken. Onze persoonlijke indruk die wij kregen door onze gesprek ken met de hoogste kerkelijke hoogwaar- digheidsbekeeders, die met de onderhan delingen betreffende het Concordaat ten nauwste verbonden waren, was van dien aard, dat wij van oordeel waren, dat er geen Concordaat tot stand zou komen. (In dat verband was ook het telegram van de „Maasbode" juist, dat de H. Vader het Concordaat niet kon goedkeuren). Hoe is het nu mogelijk geworden, dat het Concordaat toch nog zoo snel tot stand kwam? Zooals bekend verondersteld mag worden had ven Papen eerder in Rome onderhandelingen gevoerd over het Concordaat, waarbij echter reeds aan stonds bleek, dat de Duitsche vice-kanse- lier al heel slecht in deze materie thuis was. Op het concept, dat von Papen in diende en dat „in scriptis" dateerde uit het jaar 1922, antwoordde de H. Stoel met een goed doordacht en uitgewerkt tegen voorstel, dat in zijn geheel werd aan vaard en waarin bij de verdere besprekin gen van Duitsche zijde steeds* meer con cessies werden gedaan. Maar desondanks had men hier in Rome absoluut geen ver trouwen, daar bij alles bleek, dat von Pa pen in 't geheel geen diplomaatwas en dat hij heel deze materie niet grondig beheerschte. Men begreep dan ook niet hoe juist hij naar Rome werd afgevaar digd. Men moet trouwens ook niet mee- tien, dat von Papen hier in Rome goed gezien is. Het is mij uit volkomen be trouwbare bron bekend, dat von Papen in het Vaticaan zulke bittere dingen te hoo- ren kreeg, dat hij feitelijk reeds na de eer ste besprekingen vertrokken zou zijn, als hij niet beslist tot iederen prijs een Con cordaat wilde sluiten (den 29sten Juni 'b avonds had het eerste voor hem weinig eervolle onderhoud plaats.) Dat von Pa pen per slot van rekening een onderschei ding kreeg is niets meer dan een diplom an tieke usance: dat sluit nog geen erken ning van verdiensten in zich. Intusschen had de Duitsche regeering in een volledige ministerraad het ontwerp voor het Concordaat met algemeene stern- In het Vaticaan had men den zekeren indruk, dat de Duitsche Rijksregeering in ieder geval een Concordaat wilde slui ten: heel diplomatiek heeft het Vaticaan natuurlijk bij het stellen van haar eischen daarmee rekening gehouden en zijn de voorwaarden, die verkregen werden, wer kelijk heel gunstig. Men moet echter niet uit het oog ver liezen, dat het de Kerk niet om deze be langrijke voprdeelen te doen was. Als het Vaticaan, ondanks haar groote bezwaren toch met de Duitsche Rijksregeering on derhandeld heeft over een Concordaat-, dan heeft zij dit op de eerste plaats gedaan, om te trachten de toch reeds zoo zwaar bevochte vrijheid der Katholieke Kerk te redden. Het Vaticaan liet zioh verder leiden door deze gedachte: als wij de onderhan delingen afbreken, dan zal er vast en ze ker een geweldige vervolging uitbreken, en als dan de Duitsche regeering het ontwerp van het Concordaat zou publiceeren met de bemerking: „Tot dergelijke concessies zijn wij bereid geweest, maar Rome heeft het niet gewild", dan zouden de Katholie ken Rome het verwijt hebben kunnen ma ken: „waarom hebt u niet getracht door een Concordaat onze zaak te redden" Dat was het eerste beslissende en door slag .gevende moment. Bovendien wist men in Rome positief dat de eerlijke en gematigde groepen der N.S.D.A.P. bang waren voor de extremis tische elementen: juist in de kringen der gematigde Nationaal Socialisten wilde men het Concordaat vastleggen om zoo doende sterk te staan tegenover de uiterste linkerzijde der N.S.D.A.P. Was het niet zeer juist gezien van Rome om dezen gematigden groepen eens kans te geven. Het is weliswaar nog onzeker of de extremistisohe richting zal zegevieren, maar juist dan kan de Kerk volmondig verklaren: „Aan mij heeft 't niet gelegen, dat het zoo gegaan is". Ten slotte is het hier ook algemeen be kend, dat heel veel Europeesche staten graag zouden gezien hebben, dat de on derhandelingen waren mislukt. De H. Stoel wist, dat de pogingen mislukten, er vast en zeker een kervervolging voor de deur stond, ean nieuwe Kulturkampf waarvan de eerste voorboden reeds zicht baar waren in het veelal ongemotiveerde gevangen nemen van priesters. De Rijks regeering zou dan kunnen zeggen: „En wij waren bereid om de grootst mogelijke con cessies en tegemoetkomingen te doen, (vergelijk slechts 't Concordaat), maar al leen met het oog op de algemeene vijan dige stemming tegen Duitschland heeft de H. Stoel geweigerd om met ons een overeenkomst te sluiten...." Wat voor een indruk zou een dergelijk feit op de ver volgde Katholieken maken Zeker het kan desondanks toch tot een vervolging ko men, maar dan staat de H. Stoel in een geheel andere positie, dan kan zij zich steeds beroepen op het Concordaat, en dan zullen de Katholieken veel moediger den strijd aanbinden en daarbij kunnen steunen op de hulp van de heele Katholie ke wereld. Dat zijn de motieven die ten slotte den doorslag hebben gegeven. De Katholieken van Holland moeten niet denken, dat de H. Stoel met 'haar mo reel gezag de daden van het Hitler-re gime dekt of goedkeurt. Rome sloot een Concordaat om een grooter kwaad te voor komen. Ook met Mexico, Joego-Slavië en Spanje wil Rome onderhandelingen aan- knoopen, maar dan ligt daarin nog abso luut niet opgesloten dat Rome de terreur en de anti-clericale politiek van die regee ringen goedkeurt! Had dan de Paus niet moeten protes- teeren tegen de schending van de meest elementaire rechten van den mensch die in Duitschland worden geschonden Dat was op de eerste plaats de taak der Bis schoppen en als men een of meerdere le den van het Duitsche Episcopaat om die reden zou hebben gevangen gezet of in ballingschap had gezonden, dan zou de H. Stoel hen niet in den steel hebben gela ten. Dan zou de H. Vader op de bres zijn gesprongen en Zijn stem over de wereld hebben doen hooren, zooals Z.H. ook reeds deed voor het. Mexicaansche Episcopaat, toen haar leden om wille der gerechtig heid werden vervolgd. Max von Schillings, t De Duitsche dirigent en componist prof. dr. Max von Schillings, intendant van de Stedelijke Opera te Berlijn, is gistermorgen op 66-jarigen leeftijd overleden tengevolge van embolie. Albert Kuyle. Naar de „Res.bode" verneemt, zou de bekende letterkundige Albert Kuyle een filmscenario hebben vervaardigd naar An ton Colon's roman Het Donkere Licht. De N.V. Eidophon zou de verfilming overwe gen, doch nog niet tot een beslissing zijn gekomen. Bewaarschool-onderwijs stopgezet. Reorganisatie Maatschappelijk Hulpbetoon. Vporzitter Wethouder Splinter, loco burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Huur man. De Voorzitter deelt mede dat aan den burgemeester vergunning is verleend zich van 17 Juli tot 16 Augustus buiten de ge meente op te houden. Ingekomen is een amendement van den heer Jac. Wilbrink inzake het voorstel van B. en W. betreffende de reorganisatie van Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer Wilbrink stelt voor, de secre taresse van M. H. een toelage te geven van 125.per kwartaal voor extra werk ge durende hoogstens twee kwartalen en voorts over te gaan tot aanstelling van een directeur van M. H., die in dienst zal tre den uiterlijk zes maanden nadat de reor ganisatieplannen zijn aangenomen. Bij een tweede amendement stelde de heer Wilbrink voor in plaats van 2 hoog stens 3 leden van den Raad te benoemen in de Commissie voor M. H. Deze amende menten zullen worden behandeld bij het desbetreffend agenda-punt. In behandeling komt daarna de agenda. lo. Benoeming van een Stads-vroed- meester voor het tijdvak 1 Juli 19331 Juli 1936. Benoemd wordt Prof. P. C. T. v. d. Hoe ven. 2o. Rekening, dienst 1932, van de Plaat selijke Schoolcommissie. Goedgekeurd. 3o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente (kos teloos) van eenige strookjes grond, gele gen aa.n de Mamixstraat. den Zijlsingel, den Constantijn Huygensweg, nabij den Lagen Morschweg ea aan de Lusthoflaan. Aangenomen. 4o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud (kosteloos) bij de ge meente van de strook grond, kad bekend gemeente Leiden, Sectie P No. 1853. gele gen ten Oosten van den Lagen Morsch weg. Aangenomen. 5o. Voorstel: a. tot aankoop van een strookje grond, deel uitmakende van bet perceel kad. be kend gemeente Leiden, Sectie M. No 318-4, gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel; b. to* overneming in eigendom en on derhoud bij de gemeente Leiden, Sectie M. No. 776, gelegen aan den Zoeterwoud schen Singel. Aangenomen. 6o. Voorstel tot aankoop van de wonin gen aan de Van der Werffstraat Nis. 62 en 64. Aangenomen. 7o. Voorstel tot aankoop van: a. de perceelen aan de Hooigracht Nis 108, 110, 110a. 112, 112a, 114 en 114a, en aan de Korte Koppenhinksteeg Nis. 14, 16 en 18; b. de huizen met pakhuis aan de Kor te Koppenhinksteeg Nis 4, 6, 8, 10 en 12 c. het pakhuis met werkplaats en af zonderlijke bovenwoning aan den Middel weg No. 37, hoek Korte Koppenhink steeg d. tot beschikbaarstelling van de voo de sub a, b en c bedoelde aankoopen be noodigde gelden. Aangenomen. Tegenover pachters moet bil lijk en niet hard worden op getreden. 8o. Voorstel in zake het verleenen van kwijtschelding van een gedeelte van den huurprijs aaui pachters van gemeentelan- derijen. De heer van E c k kan zich in t alge meen niet vereenigen met de meening van B. en W. inzake deze kwestie. Spr. vraagt echter aan B. en W. zich niet star aan dit besluit to houden, maar even tueel billijkheidsoverwegingen te laten gel den. De heer Wilbrink spreekt in den zelfden geest, evenals de heer Mandeis. Wethouder G o s 1 i n g a zegt. dat B. en W. bereid zijn ieder geval individueel te behandelen. Echter kunnen zij niet toezeg gen dat zij de uitspraken van de Kamer voor crisis-pachtwet zullen gaan oorrigee- Het voorstel wordt daarna aangenomen. 9o. Voorstel inzake het wijzigen van de overeenkomsten met de N.V. Holland- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij, be treffende dc spoorwegverbindingen naar de Stedelijke Lichtfabrieken en het Open baar Slachthuis. Aangenomen. lOo. Voorstel tot verdaging van de be slissing omtrent de vaststelling van het plan van uitbreiding, tevens plan tot her ziening van hot bij raadsbesluit van 18 April 1907 vastgestelde, meermalen gewij zigde uitbreidingsplan. Aangenomen. llo Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen W. Bakker Tzn., te Gouda, tot vorgoeding van aan een hoog spanningskabel ca. in den weg tusschen Nieuwveen en Kattenburg toegebrachte schade. Aangenomen. 12o. Voorstel in zake de vaststelling en uitkeering van de voorschotten op do vergoeding, bedoeld bij art. 101 van de La ger Onderwijswet 1920 ten behoove van do verschillende bijzondere scholen, over het jaar 1933. Aangenomen. 13o. Voorstel tot vaststelling van de bijdrage, bedoelde in art. 102 der Lager Onderwijswet 1920 voor verschillende bij zondere vervolgcursussen over het jaar 1930. Aangenomen. 14o. Voorstel in zake de door Gedepu teerde Staten ontworpen regeling, betref fende de salarissen van ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Aangenomen. 15o. Voortzetting van de behandeling van artikel 11 van de ontwerp-verorde ning, regelende het geneeskundig toezicht op de openbare en bijzondere lagere scho len, de openbare en bijzondere bewaar scholen, de kinderbewaarplaatsen en der gelijke inrichtingen, en den werkkring van den schoolarts en stemming over de ver ordening in haar geheel. Goedgekeurd. Eenige wedden verhoogd. (Deze gang van zaken was blijkbaar een verrassing. Eenige leden, die over dit punt hadden willen spreken, waren nog niet present). 16o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening betreffende de wedden van amb tenaren in dienst der gemeente Leiden. De heer Coster is van meening, dat er in dit voorstel een groot gevaar schuilt. Men begeeft zich op een hellend vlak als men voor enkele ambtenaren e«n uitzonde ring maakt en hun loonsverhooging geeft. De heer Kuiper vraagt inlichtingen over de toepassing van deze loonsverhoo ging. De heer Wilbrink zou gaarne zien, dat de onbillijkheden, die in salarisrege ling schuilen, in 't algemeen eens werden onder oogen gezien. Als er onrecht moet worden hersteld, moet dit in 't algemeen worden gedaan en niet telkens voor en kele groepjes. Daarin schuilt het gevaar dat binnenkort op financieele gronden ver dere verbeteringen niet meer mogelijk zou den worden geacht, waarin voor de betrok kenen groot onrecht zou schuilen. De heer S c h 11 e r is dit met den heer Wilbrink eens. Wethouder Tepe zal niet ontkennen dat er in de salarisregelingen nog meer oneffenheden zijn. Door de crisis is echter het werk van de salaris-commissie ontijdig afgebroken. Alleen de meest in het oog loopende oneffenheden in de salarisregeling kunnen worden weggenomen. Verder mag men Tiiet gaan. In antwoord op de vraag van den heer Kuiper antwoordt spr. dat de verordening slechts betreft 6 man vast per soneel. Het los personeel gaat echter ook automatisch mee naar de tweede loon- klasse. Wethouder Goslinga wijst er op dat B. en W. reeds eerder toegezegd hebben aan den Raad dat het salaris van den ad junct-directeur van den Markt en Haven dienst zou worden herzien. Door deze her ziening worden de verhoudingen niet ver stoord maar juist in evenwicht gebracht. De heer Coster handhaaft zijn hou ding en zal tegen het voorstel stemmen. De heer Wilbrink wil allerminst een algeheele salarisherziening. Hij wil slechts alle in 't oog loopende oneffenheden tege lijk wegnemen en in een voorstel behan delen. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel aangenomen. De heer Coster wenscht geacht te worden tegen te hebben gestemd. Geringe subsidie aan een Con sultatiebureau. 17o. Voorstel in zake het verleenen van een jaarlijksche subsidie aan het Co mité tot instandhouding van een coneul- tatie-bureau voor moeilijke kinderen te Leiden, tévens praeadvics op de voorstel len van den hoor Jac. Wilbrink en mevr. C. P. Braggaa-rde Does tot hot verlee nen van een subsidie aan genoemd Co mité. Mevr. Braggaar-de Does kan zich met het prae-advies niet vereenigen. Het Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Kardinaal Bertram heeft aan Hitler een dankschrijven gezonden in verband met de sluiting van het Concordaat. (2do blad). BINNENLAND. Levend in een auto verbrand. (Gem. Ber. 2de blad). UIT DE OMGEVING. Doodelijk ongeluk onder Sassenheim. (lste blad). bedrag is te gering. Spr. zet het nut van de instelling uiteen en doot een ernstig be roep op den Raad om in plaate van 300 600 te verstrekken. De heer Wilbrink kan zijn stem niet geven aan het voorstel van Mevr. Braggaar. Een subsidie van 300in dezen tijd is behoorlijk en kan een stimulauB zijn voor de burgerij om het bureau te steunen. De heer v a n E s gelooft dat deze sub sidie het karakter moet hebben van de hel pende hand te bieden. Het verlies van het Bureau bedraagt 369zoodat met 300 het Bureau aardig geholpen is. Wethouder R o m ij n zegt dat B. en W. groote sympathie hebben voor het bureau, maar het college moet zeer zuinigjes aan doen. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel Mevr. Braggaar-de Does 600. subsidie) in stemming gebracht en verwor pen met 18 tegen 15 stemmen. Voor stem den de 8.d.a.p. en de heeren Vos, Donders, v. Weizen en Manders. Het voorstel van B. en W. (f 300.sub sidie) wordt aangenomen. 18o. Voorstel in zake vorhooging van de aan de afdeeling Loiden der Veroeni- ging tot Verbetering van het Lot dor Blinden in Nederland en zijn Koloniën toegekende subsidie. Op een opmerking van Mevr. de Gier de Bruin antwoordt wethouder Goslinga dat over do kwestie van de onvolwaardige arbeidskrachten het laatste woord nog niet is gesproken. Deze zaak heeft de aandacht van B. en W. 19o. Voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de Vereeniging tot Ver zorging van Kleine Kindoren over het jaar 1933. Aangenomen. 20o. Preadvies op do motie van don heer E. J. Coster in zake hot verleenen van een gratificatie aan leden ran het op geheven Leidach Muziekkorps, tevens praeadvies op een verzoek van D. C. Jan sen in zake het verleenen van een wacht geld of een andere uitkeering in verband met zijn werkzaamheden bij dat muziek korps. De heer Coster verdedigt zijn motie om de gratificatie te verstrekken. Vooral de ouderen, die nog bij do schutterij heb ben gediend, dienen eenigszins schadeloos gesteld te worden. Ook de heer Groene veld zou gaarne zien dat er een weg gevonden werd om het personeel van het Stedelijk Muziekcorps een gratificatie te vertrekken. Wethouder Goslinga verwijst naar het prae-advies. De gemeente heeft geen band met het Stedelijk Muziekcorps en van haar kan de gratificatie niet verlangd wor den. De heer Groenevold dient een voor stel in, waarin de Raad de wenschelijkheid uitspreekt om aan de oud-muzikanten ©en gratificatie op eenigerlei wijze te verstrek ken. De heer van Eecke verklaart zich hiertegen. Het meercndeel der oud-leden van het S.M.C. heeft een eigen bestaan. Het voorstel van den heer Groeneveld wordt verworpen met 19 tegen 14 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren v. Weizen, Vos en Coster. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Een voorstel dat ingetrokken wordt. 21o. Voorstel van den heer IJ. Kui pers, om Burgemeester en Wethouders to verzoeken uitvoering te geven aan het door den Raad aangenomen voorstel in zake de korting over 1932 op de loonen van het personeel van dc zweminrichting aan het Rijn-Schiekanaal De heer Kuipers dringt er op aan dat het raadsbesluit wordt uitgevoerd. Hoe durven B. en W. het bestaan om dit niet

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1