ZATERDAG 22 JULI 1933 No. 7565 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week Mf 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is toot de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Mobiel maken. Het geld, het particulier kapitaal moet worden mobiel gemaakt. Als dat gebeurt, als het geld rolt dan zijn wij een eind over de moeilijkheden van de crisis en de narigheden van de malaise heen. DaaTop wijzen de vier groote Katho lieke Standsorganisaties (W erkgevers, Werklieden, Boeren en Tuinders, Midden standers) in een adres aan den minister president, dr. Colijn. Dat adres laten wij hier vol gen „Bij het optreden van het nieuwe Kabi net, onder Uwe leidng, stellen ondergetee- kenden er prijs op U er van in kennis te stelen, dat de vier B.-K. centrale sta^nd6- organisaties in ons land, te weten: de Alg. R-K. Werkgevers vereeni ging het R.-K. Werkliedenverbond, de Ned. B.-K. Boeren- en Tuinders bond de Ned. B.-K. Middenstandsbond eenigen tijd geleden uit haar midden een Crisis-Commissie hebben benoemd, welke zich onder meer tot doel stelt aan de Be geering wenschen kenbaar te maken ten opzichte van de werkverruiming. Adressanten achten het werkloosheids cijfer en den daaruit voortvloeienden druk op de bevolking en de schatkist dusdanig angstwekkend, dat geen middel mag wor den verzuimd om het voorhanden werk op de meest doelmatige wijze uit te voeren. Zij betreuren het daarom, dat de vorige Re geering teruggekomen is op haar aanvan kelijk voornemen om het bruiggenoomplex BotterdamDordrecht'Moerdijk en Hen drik Ido-Ambacht te doen financieren en uitvoeren door een particulier maat schappij. Wij vreezen, dat het gewijzigd standpunt van het vorige Kabinet aanleiding geven zal tot vertraging in de uitvoering van deze voor de noodlijdende metaalnijver heid evenals voor de bouwondernemingen zoo uiterst belangrijke plannen. Wij vragen U met allen aandrang om tot den eersten opzet terug te keeren. Het mobiel maken van het particuliere kapitaal dient in dezen tijd meer dan an ders door de Begeering te worden geprik keld. Het voorbeeld, dat hier gegeven zou kunnen worden, zal wellicht niet nalaten ook elders navolging te vinden. Het is op deze gronden, dat adressan ten U verzoeken Uw invloed te willen aan wenden om dit object van werkverruiming met de grootst© voortvarendheid ter hand te doen nemen." In dit adres wordt in enkele woorden een waarheid gezegd, die van de grootste beteekenis is voor het herstel van het oeconomisch leven: Het particulier kapi taal moet mobiel worden 1 V Het dure bijzonder onderwijsl 't Is een hardnekkige legende, dat het bijzonder onderwijs duur is voor Staat en Gemeente. Die legende steekt den kop weer op, al meent men, dat men haar onthoofd heeft door het scherpe hakmes van de cijfers. Toch willen wij hier nog eens die cijfers op de taaie legende afsturen. De afdeeling Onderwijs van het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft pas eenige merkwaardige gegevens ver strekt. Wij drukken hier een staatje ai: Cijfers per leerling in 1929 Salarissen van: Openb. Bijz. verplicht personeel 75.8 61.8 onverplicht personeel 16.5 5.1 Wachtgelden 1.5 0.5 Pensioenen 5.2 5.2 Exploitatie-uitgaven 17.8 19.3 Rente, aflossing en annuï teiten geldleeningen 11.3 6.6 Bente waarborgsommen 1.1 Overige uitgaven 0.5 0.2 Het verschil is nogal aanmerkelijk. Hoe veel het bijzonder onderwijs bij de ge meenten nog achterop komt kan blijken uit deze cijfers: Bruto uitgaven der gemeenten per leerling in 1929. Gemeenten met: openbaar bijzonder meer dan 100.000 inw. 155.10 50.60 50.000—100.000 inw117.50 32.40 20.000—50.000 inw. 113.90 30.— 5 000—20.000 inw98.20 24.20 5.000 en minder inw. 95.10 20.60 Het Rijk 120.29.90 De legende, dat ons onderwijs de uit gaven omhoog drijft, i s dus eenvoudig TWhLDL KAMER Aangenomen is de wijziging van de Onderwijswet en de Land bouwcrisiswet. De verwachting, welke wij gisteren uit- spraken, is heden door de feiten bevestigd; minister Marchant heeft op de belang rijkste punten concessies gedaan, waardoor het wetsontwerp tot wijziging der lager- onderwijswet voor de rechterzijde aanne melijk werd. Doordat hij het amendement van den heer Zij ls tra (A.-R.), gesub- amendeerd door den heer Suring (B.-K.) overnam, kwam alles wat nog eeiiigszins leek op een beoordeeling van de „richting" of de „grondslag" van het bijzonder onder wijs te vervallen. De Minister gaf voorts de meest geruststellende verklaring over de toepassing der wet. Ook thans kan een kwaadwillende minister de bestaande wet zeer ongunstig toepassen voor het bijzon der onderwijs. Vertrouwen moet er dus steeds zijn. Hij formuleerde het standpunt der regeering aLs volgt: zij is zoowel de verzorgster van het openhaar als van het bijzonder onderwijs. Niettemin bestaat dit oardinale verschil, dat de overüeid het openbaar onderwijs rechtstreeks verzorgt, het bijzondere daartegenover slechts indi rect cLwjl via de schoolbesturen. Zooals ook reeds eerder in een artikel van de „Vrijzinnig Democraat" werd betoogd, leg de de minister nog eens den nadruk op het feit, dat financieele gelijkstelling niet gelijkbeduidend is met gelijkheid. Het eenige argument ons inziens weinig sterk tegen de gedocumenteerde betoo- gen in de katholieke pers en m een arti kel van de hand van prof. Rutgers, dat de minister aanvoerde, was, dat de cijfers on mogelijk gelijk kunnen zijn, omdat er geen grondwettige gelijkheid bestaat. Het be zwaar, dat het ontwerp tegen den geest der grondwet zou ingaan, telde de minis ter al zeer licht. Zijn parlementaire erva ring van 33 jaar had hem geleerd, dat steeds een beroep gedaan werd op den geest der grondwet, indien men bepaalde bezwaren niet precies kan omschrijven. Overigens rekende de minister zich, wat de interpretatie der grondwet betreft, met tot de „rekkelijken" maar tot de „precie- sen". Het wetsvoorstel verandert princi pieel niets: alleen de getallen zijn wat hoo- ger. Wordt het wetsvoorstel verworpen, clan zal hij gedwongen zijn, alles af te wij zen, wat hij kan. De uitvoering van de wet zal een zoodanige zijn, dat geen kind ge dwongen zal worden een openbare school te bezoeken. De minister bleef prijsstellen op het behoud van de bekende 5 Kil om e- tergrens. De scherpzinnige opmerking van den heer Suring, dat daardoor strijd ont stond met de Leerplichtwet, gaf de minis ter aanleiding op te merken, dat hij dan met een wijziging van laatstgenoemde wet zou komen. Bij de behandeling van de ar tikelen, de amendementen en de sub amendementen maakten zich bijzonder ver dienstelijk de heeren Suring (B.-K.) en T i 1 a n u s (C.-H.). Het heeft geen zin op deze moeilijk te hanteeren bij uitstek tech nische materie nader in te gaan. Wij vol staan met op te merken, dat het voorstel tenslotte met 72 tegen 3 6temmen werd aanvaard. De drie tegenstemmers moeten worden gezocht in de communistische par tij, van welke de heer de Visser heden ont brak. In haar middagvergadering heeft de Ka mer ook nog een aanvang gemaakt met de zeer belangrijke Landbouwcrisiswet. Niet minder dan veertien sprekers voelden zich gedrongen de sluizen hunner welsprekend heid open te zetten. De spreektijd stelde de voorzitter vast op twintig minuten. De Kamer verkeerde in een uitgesproken re- cësstemming. Dit was jammer voor enkele gedegen redevoeringen, speciaal van den heer van Poll (R.-K.) Deze laatste was het aanhoorem ten volle waard. Vooral zijn I algemeene, principieel-econcxmische be- I schouwingen getuigden van een friasohen kijk en het willen verlaten van platgetre den paden. De voornaamste beteekenis van de wet zag de katholieke afgevaardigde hierin, dat daardoor de geheele landbouw productie aan de vrije prijsvorming werd onttrokken. Hij had daartegen geen enkel bezwaar, achtte dit zelfs absoluut noodza kelijk. Niet met den minister van econo mische zaken, den heer V erschuur, was de heer van Poll het eens, dat de vrije prijsvorming den nafcunilijken toestand zou zijn. Deze voldoet wel aan de natuurlijke begeerte, maar niet aan de natuurlijke rede. De natuurlijke toestand is die van ordening, in welk verband hij een beroep deed op Quadragesimo Anno. Hij stelde de vraag, die hij terecht ontkennend beant woordde, of het mogelijk is, indien men twee vijfde van de productie aan de vrije prijsvorming onttrekt, de rest daaraan maar te blijven overlaten. Terecht wees de heer van Poll nog op de waardestijging van het geld, waardoor de last der schul den in tal van gevallen met 100 pet. is ge stegen. Het is onmogelijk de verschillende andere sprekers op den voet te volgen. Wij vermelden slechts, dat de heer van Voorst tot Voorst (R.-K.) executie gedurende bepaalden tijd onmogelijk wil maken. Tot slot vermelden wij nog, dat bij den aanvang der vergadering aan de orde kwam het verzoek van den heer Knottenbelt (V.-B.) betreffende het scheppen van de mogelijkheid om het bepaalden personen onmogelijk te maken zitting te nemen in vertegenwoordigende lichamen. Kennelijk sloeg dit op beroepsopruiende communis ten en dergelijke. De voorzitter vond het gewenscht de behandeling dezer kwestie die ook ons inziens urgent wordt uit te stellen tot de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting in de tweede helft van September. De heer Knottenbelt ging hiermee accoord en trok zijn verzoek in. De vergadering werd omstreeks half ze ven verdaagd tot des avonds acht uur. Na discussie waarop wij nader terug komen ie de wet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BINNENLAND EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond a.s. te half 9, in welke ver gadering verschillende wetsontwerpen be handeld zullen worden. RIJKSCOMMISSIE VOOR WERK VERRUIMING. Dezer dagen vergaderde de Rijkscommis sie Werkverruiming onder presidium van haar voorzitter, den heeir Oh. J. L M. Wel ter. Met veel genoegen nam de Commissie er kennis van, dat de bouw van twee sche pen door de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart-Maatschappij aan een Neder landsche werf ie opgedragen. Besloten werd onder de aandacht van de Regeering te brengen, in aansluiting op een vorig schrijven, eenige gevallen, waar in door betaling in Sperrmarken, opdrach ten voor de Nederlandsche industrie ver loren zijn gegaan. Ingekomen was een schrijven van den Mi nister van Economische Zaken, waaruit bleek, dat gevolg was gegeven aan een ad vies der commissie om indirect de samen werking van ondernemingen in een be drijfstak van de metaalindustrie te bevor deren. Mededeeling werd gedaan van den stand van het onderzoek inzake toepassing van een nieuw materiaal ter bevordering van goedkoopen woningbouw. De vraag werd aan de orde gesteld, op welke wijze zou kunnen worden bevorderd, dat de afzet van industrieele producten uit Nederland naar Indië weer zou kujinen toe nemen. Voorts werd mededeeling gedaan van een groot aantal gevallen, waarin het bureau zijn bemiddeling heeft verleend om te ver krijgen, dat, zooveel mogelijk, de orders voor de Nederlandsche industrie werden behouden. HET WERK VOOR DE R. K. MANNE LIJKE JEUGD IN HET BISDOM HAARLEM. Ten behoeve van dit werk voor de R. K. mannelijke jeugd in het bisdom Haarlem is aan de Laan Copes van Cattenburch 127 te 's-Gravenhage een huis aangekocht, dat het administratieve centrum zal zijn. Directeur Mol heeft hier zijn woning met 1 Juli betrokken. Het )iuis wordt tevens ingericht tot cursushuis, met name voor den hoofdcursus, terwijl er ook jeugdlei- ders-retraiten zullen kunnen plaats heb ben. Er wordt een kapel ingericht. NED. R. K. BOND VAN BOTER- EN MARGARINEHANDELAREN. Op Donderdag 20 Juli had te 's-Graven- hage de eerste algemeene vergadering plaats van den kortelings opgerichten Ned. R. K. Bond van Boter-, en Margarinehan delaren. De voorzitter, de heer Joh. Vlas veld, sprak een hartelijk woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen, in het bij zonder tot den heer Jan Mol, als vertegen woordiger van het Nationaal Hanzebureau en den heer G. van Swieten, deskundig ad viseur der vereeniging. Vervolgens memo reerde spreker, hoe reeds in 1917 op initia tief van den heer A. Bontje te Veur een ge westelijke Vereeniging van Boterhandela- ren is opgericht, diev vooral in de oorlogs jaren sucesvol heeft gewerkt. Het deed spreker genoegen, dat het resultaat van dezen stap is geworden het stichten van dezen landelijken Vakbond. Door den heer G. van Swieten werden voorts eenige mededeelingen gedaan om trent de gehouden besprekingen in de Ori- sis-Zuivel-Centrale en den stand der onder handelingen. De contributie werd bepaald op 10. per jaar, terwijl statuten en reglementen werden vastgesteld. Op voorstel van den heer Jan Mol werd onder luid applaus der vergadering de heer G. van Swieten be noemd tot Lid van Verdienste. Besloten werd om door het stichten van meerdere gewestelijke afdeelingen een betere werkwijze voor den Bond te verkrij gen. Vervolgens werd een bespreking ge houden over de vele bedrijfsmoeilijkheden, waarbij vooral naar voren kwam de onte vredenheid van grossies en mengers over het te weinig ontvangen van margarine. Met algemeene instemming der verga dering werd besloten de volgende motie ter kennis te brengen van den Minister en Pers. „De Ned. R. K. Bond van Boter- en Mar garinehandelaren, in vergadering bijeen op 20 Juli 1933 te 's-Gravenhage Gehoord de vele klachten zijner leden grossiers en mengers over het tekort ont vangen van margarine voor hun bedrijven, waardoor vanzelf een tekort ontstaat bij den detailhandel, verzoekt Uwe Excellen tie het ten spoedigst© daarheen te willen leiden, dat een regeling worde ontworpen, welke de gezamenlijke margarinefabrieken verplicht aan de in 1932 reeds bestaande margarinehandelaren eenzelfde kwantum margarine te leveren, als door hen in 1932 is omgezet, verminderd met eenzelfde per centage als de gezamenlijke margarinefa- brieken mogen produceeren. Besluit deze motie ter kennis te brengen van den Minister van Economische Zaken en de Pers". Na zeer uitgebreide rondvraag, waaitbij verschillende klachten en wenschen betref fende de bedrijfstoestanden in bespreking kwamen, werd de vergadering gesloten. STEUN AAN DE GRIENDCULTUUR. De regeeringscommissaris inzake steun aan de griendcultuur deelt namens den Minister van Economische Zaken mede, dat voor het schoonhouden van eenjarige griend- en teengewassen, gegroeid op gron den welke in den winter 19321933 bloot struik zijn geweest, gelden beschikbaar worden gesteld onder de navolgende be palingen 1. de bijdrage in de kosten van het schoonhouden der H. A. eenjarig teen of griendhout, gewied, zal bodragen ten hoog ste f 12.50; 2. de bijdrage in de kosten van het schoonhouden per H.A. eenjarig teen- of griendhout, gehakt, zal bedragen ten hoog ste f 25. 3. Belanghebbenden, die voor een bij drage als bovenbedoeld in aanmerking wenschen te komen, behooren daarvan voor 1 Augustus a s mededeeling te doen aan het adres van den regeeringscommis saris Nieuwe Weg 10 te Werkendam, on der opgave van: a. het aantal H A. eenjarig gewas, bet- welk in den zomer 1933 wondt gewied of gehakt b. de juiste plaats waar deze griend- landen zijn gelegen, alsmede hunne bena ming en kadastrale grootte; c. naam en volledig adres van den be langhebbende. 4. De grienden behooren op het tijd stip van de oontrole, die zal aanvangen vanaf 15 Augustus 1933, behoorlijk ge wied, caau qqua gehakt te zijn; 5. voor grienden, welke naar het oor deel van de Centrale Commisaris inzake steun aan de griendcultuur, niet voldoen aan den sub 4 gestelden eisch, worden geen bijdragen als bedoeld sub 1 of 2 ver strekt. Onderscheiding. De Fransche regeering heeft dr. Ween- beck, lector van de R.-K Universiteit, be noemd tot Ridder in het Legioen van Eer. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De minister-president van Pruisen, Goering. overweegt scherpe maatregelen op rechtsgebied. (3de blad1). Wiley Post vliegt verder. (Luchtvaart, 3de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet aangenomen, (let© blad). De Tweede Kamer heeft de wijziging der Landbouwcrisiswet aangenomen. (late blad). De Lutine-vtoot heeft met pech te kam pen. (Gem. Berichten, 4de blad). Ernstig ongeluk te Doesburg. (Laatst© Berioht«n). VONDEL-PROFESSORAAT. Benoeming van Lr. Molkenboer te wachten. Naar d© „Tijd" verneemt, is binnen kort de benoemig te verwachten van Pa ter B. H. Molkenboer O.P., tot buitenge woon hoogleeraar in de wetenschap van Vondel en zijn tijd aan d© universiteit van Nijmegen. Dit be teekent, d&t bet bestuur van de Radboudstichting bet initiatief heeft ge nomen tot den eersten hoogleeraaretoel voor de studie van 's lands grootsten dich ter. Dit gelukkig besluit zal in allo uni versitaire kringen met groot© voldoening worden vernomen, t© moer omdat d© per soon van den eersten t© benoemen titula ris algemeen erkend wordt als een voor man ondor de wetenschappelijke Vondola- ren en als de bezielende stuwkracht, die al wat de Vondelstudie op een hooger plan hief, wist samen te brongen in do Vondel kroniek ondor zijn sympathieke leiding. Rijksarchivaris te Den Haag. Bij K.B. is benoemd tot rijksarchivaris bij het Algemeen Rijksarchief Jhr. mr. D. P. M. GraswiDckel, thans hoofdcommies bij bet Rijksarchief in Gelderland te Arn hem. De knoeierijen bij de P. T. T. Op verzoek van mr. E. Vogels heeft hot gerechtshof te Amsterdam gistermiddag voorloopig op vrije voeten gesteld den ambtenaar van de P.T.T., die in hot begin van deze maand te Amsterdam werd gear resteerd in verband met de bij het P. T. T. bedrijf ontdekt© knoeierijen. Deze beschik king van het Hof geschiedde in hooger beroep, nadat do rechtbank eerst het ver zoek om in vrijheidstelling had afgewezen. De financieele moeilijkheden te Zaandam. Vrijdagmiddag hebben de beide wethou ders in hot collogo van B. en W. de hoe ren K. Kan Az. (A.-R.) on J, F. M. J. Kamphuys (R.-K.) een onderhoud gehad met den minister van Financiën om te genover de regeering het standpunt van de minderheid in het ooilege toe te lich ten en t© bespreken, wat eventueel ge daan kan worden om Zaandam uit de moeilijkheden te helpen. Het denkbeeld van deze conferentie is uitgegaan van deze beide wethouders. Esperanto. In navolging van den gemeentelijke te lefoondienst te Den Haag ia de Directeur van de gementetelefoon t© Amsterdam er toe overgegaan, om de gebruiksaanwijzing van de automatische toestellen in de te lefooncellen aan den openbaren weg mede in het Esperanto te doen aanbrengen. De buitenlandsche esperantisten, die niet tot de uitverkoren drie nationaliteiten bo- hooren, zullen zeer zeker deze hoffelijk heid op hoogen prijs stollen. Goedkoope trein. lederen Zondag (behalve 6 Aug.) t/m 3 September gaat er oen goedkoope trein naar Arnhem en Nijmegen. Verdere bijzon derheden staan in de advertentie van ho- den.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1