HULP IN NOOD: A.G.STIJNMAN HOOGE RIJNDIJK 106 '4 ZATERDAG 22 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VOERDE BLAD PAG. 15 GEMENGDE BERICHTEN BEJAARDE MAN VOOR LOCOMOTIEF GEVALLEN. Op slag gedood. In den bocht van den nieuwen weg te Poeldijk is de 70-jarige heer Sch. uit Den Haag door een locomotief van de W. S. M. gegrepen en gedood. De heer C. had pér fiets een uitstapje gemaakt door het Westland en was op weg naar huis. Hij passeerde de scherpe bocht aan de rechterzijde van den weg doch stak niet dadelijk de tramrails over, die daar ter plaatse vlak voor een café liggen. Voor den ingang van dit café wilde de heer S. de rails oversteken, waarschijnlijk heeft hij eerst op het laatste moment bemerkt, dat uit de richting Monster een locomotief van de W. 8. M in kalme vaart de kruising passeerde. Bij het oversteken, dat op een paar meter afstand van de locomotief ge schiedde, kwam het stuur van de fiets van den heer 8. in aanraking met dat V«Q oen metgezel waardoor de heer S. kwam te vallen. De machinist remde uit alle macht, doch kon op zulk een korten afstand de zware machine niet tijdig tot stilstand brengen, zoodat de heer S. de wielen van de locomo tief over het lichaam kreeg. Hij was op slag dood. PLEZIERJACHT GEZONKEN. De vijf opvarenden gered. Gisteren is op de Waal bij Nijmegen het jacht van den heer James uit Amsterdam op een krib gestooten en gezonken. De vijf opvarenden, die te water geraakten en blijkbaar onvoldoende konden zwemmen, riepen luidkeels om hulp. Dit werd gehoord door schipper van S., die onmiddellijk met een boot te hulp kwam en er in slaagde de drenkelingen, die niet gewond waren, te redden. De boot is latèr gelicht en wordt naar Amsterdam gesleept. SLACHTOFFERS VAN DE WARMTE. Gisterenmiddag is in de Eemnesservaart bij het baden verdronken de 35-jarige land bouwersknecht M. v. d. Veer, woonachtig te Nijkerk. Zijn lijk is later door zwemmers De 35-jarige J. Sluiter uit de Zout- ziederstraat te Rotterdam is bij het baden in de Schie nabij den Bergpolder verdron ken. Zijn lijk is opgehaald en naar het zie kenhuis aan den Bergweg gebracht. BRAND IN VERVERIJ TE HAAKS BERGEN. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur is brand uitgebroken in de ververij van de firma Frankenhuis, gelegen aan de Sta tionstraat te Haaksbergen. Het vuur dat in de voorraad katoenafva] gretig voedsel vond, had gelegenheid zich aanmerkelijk uit te breiden. Dank zij het krachtig optre den van den brandweer, werd voorkomen dat het hoofdgebouw met de groote op slagplaatsen vlam vatte. De ververij als mede de aangelegen gebouwtjes brandden geheel uit. Het ketelhuis en de kantoren zijn behouden gebleven. ZIEKTE VAN WEIL. Kanaal door Walcheren besmet. Te Middelburg is een geval van de ziekte ▼an Weil geconstateerd bij een persoon, die in het kanaal door Walcheren heeft gezwommen. De burgemeester heeft daarin aanlei ding gevonden tot een publicatie, waarin hij verklaart, dat 't kanaalwater besmet is en dat ondanks de maatregelen, die hiertegen worden genomen, voor iederen kanaalzwemmer de mogelijkheid van be smetting blijft bestaan. TEGEN DIEFSTAL VAN RIJWIEL- MERKEN. Proefneming met nieuw soort houder. Op de kantoren der posterijen te Am sterdam, Alkmaar, Arnhem, Assen, Dord recht, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Tüotterdam, Utrecht en Zwolle, zullen met ingang van 24 Juli a.s. tot een beperkt aantal houders voor rijwielbelastingmerken, vergezeld van gebruiksaanwijzingen, verkrijgbaar worden gesteld tegen den prijs van 15 cent per •tuk. Het betreft hier een proefneming met een nieuw soort houder, waarvan wordt verwacht, dat diefstal van rijwieimerken er door zal kunnen worden voorkomen. Omtrent de wijze,waarop deze houders, indien de proef slaagt, voor het vervolg en dan in grooter getale verkrijgbaar zul len worden gesteld, is nog niets beslist. De vraag of de distributie in het vervolg mede zal kunnen geschieden door tusschen- komst van den particulieren rijwielhandel ral in overweging worden genomen, zoodra de resultaten der proefneming zullen vast staan. WASCHBEER AAN DE WADDENKUST Een arbeider, die te Wierum buiten den zeedijk eenige werkzaamheden verrichtte op een landingshoofd, bemerkte aan het eind hiervan een hem onbekend dier, ter lengte van 60 k 7 c.m. Daar hij meende, dat het beest hem zou aanvallen, sloeg hij het dood met een stuk hout. Dierenkenners herkenden het beest als een waschbeer. Hoe dit dier dat in Noord-Amerika leeft aan de kust der Waddenzee in het wild voorkomt is oen raadsel, v „HbH" DE SMOKKELARIJ DUURT VOORT. De laatste weken komt het weer her haaldelijk voor, dat Duitschb douanebe ambten des nachts of overdag op smokke laars s booten. Vrijdagnacht ontmoetten de douanebe ambten van Neukerk, dicht bij de stad een groote groep smokkelaars, allen met groo te pakken beladen. Op het haltgeroep gaf men geen gehoor. Met achterlating van enkele pakken zetten de smokkelaars het op een loopen. De beambten openden een vuur Hierbij werd de 25-jarige werklooze A. G. uit Neukerk door een tweetal kogels in zijn been geraakt. Een honderd kilo gram koffie en tabak werd in beslag ge nomen. G. werd naar het ziekenhuis te Neukerk overgebracht. De overige leden der bende wisten te ontsnappen. Woensdagmiddag werd aan het douane kantoor te Kaldenkrichen bij Tegelen een vrouw aangehouden, die in een kinderwa gen trachtte koffie en tabak over de grens te smokkelen. DE BERGING VAN HET GOUD VAN DE „LUTINE". Gisteren werd het kegelvormige onder stuk van het bergingstoestel van den heer Beckers op pontons van de haven van Ter schelling overgebracht naar het „Lutine"- terrein in den Stortenmelk tusschen Vlie land en Terschelling, en aldaar op den zee bodem geplaatst. Omstreeks 10 uur des morgens werd uitgevaren. In den namid dag kwam men op het terrein aan, doch eerst in de avonduren toen de vloed op zijn hoogst 6tond en er bijna geen stroom meer stond kon de toren worden neerge laten. Om 8.41 uur begon mep de toren te vieren. Om 8.50 raakte de onderkant van den toren het spiegelgladde zee-opper vlak. Om 9.15 bereikte het toestel den zee bodem. Slechts een klein stuk van den toren, naar schatting een vierde gedeelte, bleef boven water steken. De toren stond echter ongeveer tien graden scheef. Men zal trachten den toren recht te krijgen. De werkzaamheden worden zoo spoedig mo gelijk voortgezet. INGEZONDEN STUKKEN IETS OVER GENEESKUNDIG SCHOOLTOEZICHT. De agenda voor de vergadering op Maandag»- aa. van den gemeenteraad van Leiden bevat het kort-om-sohreven onder werp: voortzetting van de behandeling van art. 11 van de ontwerp-verordening lagere scholen, de kinderbewaarplaatsen en derge lijke inrichtingen, en den werkkring van den schoolarts". Eenvoudig staat het er vermeld, doch het feit, dat men in een vorige raadsverga dering niet geheel tot overeenstemming is gekomen, duidt er wel op, dat hier adder tjes schuilen, die het aannemen van het betrokken artikel niet zullen vergemakke lijken. Het doet even vreemd aan, dat zulk een urgent belang niet voldoende wordt inge zien, zoowel van de zijde van de vroede vaderen als door de verschillende onder wijs instanties. Zijn de beriohten juist, dan blijkt daaruit, dat de besturen van alle bij zondere scholen tégen het onderzoek naar de mogelijkheid van een geneeskundig on derzoek zijn. Ook de inspecteur van het la- ger-onderwijs en de commissie voor het onderwijs verklaren zich er tegen. De hoof den der scholen schenen ook al niet una niem te zijn in hun meeningen. Gaat men de argumenten na, die geleid hebben tot dit ontkennend en afwijzend antwoord, dan ervaren wij, dat men de mee- ning durft te verkondigen, dat een verlan gen naar dit schooltoezicht niet leeft in de burgerij; men wenscht geen grondig onder zoek naar de gezondheid van het kind 1 Het is toch wel wat tè naief. Wij gelooven het niet ondienstig te ach ten, als wij eens in het kort nagaan welke na-deelen er dan wel verbonden zijn aan dit versmaadde geneeskundig schooltoe zicht. En wij zijn dan misschien niet voor barig wanneer wij, en met ons vele an deren, toegeven dat het schooltoezicht meer voor- dan nadeelen biedt. Overal in den lande worden consultatic- bureaux opgericht voor zuigelingenzorg. Alles wordt in het werk gesteld om de eer ste stadia van opvoeding van het kind zoo goed mogelijk te doen plaats hebben. En als deze eerste periode voorbij is dan vangt die van den kleuterzorg aan. Ook hier wor den geen moeite noch kosten ontzien' om den kleuter het leven zoo aangenaam mo gelijk te maken. Doch dan komt de schooltijd. De tijd, waarop het kind volgens de wet- verplicht is het ouderlijk gezag gedeeltelijk met het sohoolgezag te deelen; de tijd, waarin do ouders hun kind toevertrouwen aan de overheid, niet anders verwachtende dan een gelijkwaardige behandeling (ja mis schien nog betere) dan thuis. Een zware taak is weggelegd voor de overheid en zij zal zich van deze verantwoordelijkheid dan ook voldoende rekenschap moeten geven. De redacteur van de Vox medicorum, dr. Prins, schrijft: „De leerplichtwet, die het kind verplicht, dc school te bezoeken, legt aan elk sohoolbestuur, aan elke ge meente, aan onze regeering den moreelen plicht op, te zorgen, dat de gezondheid der kinderen zoo weinig mogelijk geschaad wordt". Deze moreele verplichting leidt de over heid ertoe al het mogelijke te doen om niet alleen de zedelijke belangen, doch ook de lichamelijke belangen van het kind voor te staan. De zedelijke belangen worden vol doende beschermd door de wet op het la- ger-onderwijs, die van het onderwijzend personeel een bewijs van goed en zedelijk gedrag eischt. Doch is de lichamelijke ge zondheid niet een even voorname factor bij hef kind! Het in het leven roepen van het genees kundig schooltoezicht geeft de overheid hier de gelegenheid om de taak der ouders niet alleen te verlichten, doch ook om tij AUTOMAATi SIGAREN en SIGARETTEN A. H. v. d. VOOREN AUTOMAATi ROLFILMS Geijtenbeeks Fotohandel Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs Zon dagsadres BANKETBAKKERIJ Steenstraaft 12 Geopend van 10-2 uur Zondagsadres A. C. L. CASTELEIN BANKETBAKKERIJ Lage Rijndijk 9 Zondag open van 10-2 uur Verder verkoop per automaat dig in te grijpen wanneer de gezondheid van het kind dit eiecht. Het geneeskundig schooltoezicht ie voor al in de provincie Zuid-Holland sterk uit gegroeid. In 1927 was op het platteland weinig nog te bespeuren van een genees kundig schooltoezicht. Het bestuur van het Groene Kruis kreeg in dat jaar van het provinciaal beetuur opdracht om het plat teland bouwrijp te maken voor de invoe ring van dit toezicht. ELke oppositie ten spijt heeft dit instituut zich in den loop der jaren steeds verder uitgebreid. En waarom dat tegenwerken? Waarom van dwang gepraat waar van dwang geen spra ke was? Goethe moet wel gelijk gehad heb ben als hij zegt, dat het dikwijls een ver- geefsche moeite is aan volwassenen iets te leeren over dingen aangaande lichaam of geest, smaak of verstand. Wie de jeugd heeft, heeft ook hier de toekomst. Het bezwaar wordt geopperd, dat het verantwoordelijkheidsgevoel der ouders zal verminderen door het gen. toezicht. Wij meenen deze meening echter te moeten be strijden. Verminderd het verantwoordelijk heidsgevoel der oudere als zij er opmerk zaam op worden gemaakt, dat hun kinde ren met een ziekte zijn behebt? Neen, eer der kan sprake zijn van een zwaardere ver antwoordelijkheid als men van dc ziekten kennis moet nemen en onwillekeurig zou men gaan veronderstellen dat zij, die zuik een opini6 durven te lanceeren, zich gaar ne ontheven zien van een plicht welke hun door de overheid wordt kenbaar gemaakt. Het daadwerkelijk belang van het kind staat voorop. Natuurlijk dienen de ouders geheel vrij te zijn om hun kind aan de zorgen van een schoolarts toe te vertrouwen. Ons zijn vele gemeenteverordeningen bekend, die uit drukkelijk verklaren, dat de ouders hun toestemming tot het houden van een on derzoek moeten geven en dat zij bij dat onderzoek tegenwoordig kunnen zijn. Voorts dient niet vergeten te worden, dat de schoolarts in geen enkel opzicht in de plaats treedt van den huisdokter. De schoolarts constateert slechts een ziekte geval, brengt dit ter kennis van de ouders, die naar eigen goeddunken kunnen en mo gen handelen. Hoe men hier kan spreken van dwang is ons ten eenenmalc een raadsel. Dat er ouders zijn, die een afwijzende houding aannemen togen die instituut, kan als volslagen onbekendheid ermede worden aangemerkt, doch dat inspectie en hoofden van lagere soholen zich bijna eenparig te gen geneeskundig schooltoezicht hebben uit gesproken doet wonderlijk aan. Anders is men direct geneigd een mee ning van den gezondheidsdienst aan te ne men, vooral als het betreft ruime en loyale indeeling van klaaselokalen. Maar nu die zelfde gezondheidsdienst het instituut van geneeskundig onderzoek warm aanbeveelt, blijft men doof. Niet alleen het lichamelijk welzijn van het kind staat meergenoemd instituut voor. Ook de inrichting van de scholen, de ver lichting, verwarming, drinkwatervoorzie ning, privaten, sohoolmiddelen, enz. maken deel uit van de omvangrijke taak van het instituut schooltoezicht. Evenals een huis geriefelijk wordt inge richt voor ziin bewoners mag ook worden verondersteld dat een sohoollokaal geriefe lijk wordt ingericht. Immers het kind brengt een groot gedeelte van zijn ;cugd binnen de schoolmuren door. Niet in de laatste plaats behoort door de overheid aandacht te worden gewijd aan het schoolpersoneel. Het kind staat aan vele gevaren bloot. Mazelen, kinkhoest, pokken, roode hond zijn evenzoovele ziek ten, welke het kind voor zijn verder leven ongelukkig kunnen maken. Een der meest gevreesde ziekten is evenwel de tubercu lose. Dr. Feisser, die voor eenige jaren terug te Utrecht een rede hield over ge neeskundig schooltoezicht, wijst er op, dat dikwijls kinderen van gezonde ouders op school met deze gevaarlijke ziekte, vooral door onderwijzend personeel, worden be smet, Het moet toch tot de ouders door dringen, dat hun kind aan vele gevaren bloot staat en wanneer niet tijdig op een ontstaan der ziekte wordt gewezen, zullen de gevolgen zich spoedig genoeg openba ren. zoowel voor het kind als voor de ouders. Is het. niet meer dan tijd, dat de over heid een geneeskundig onderzoek van het onderwijzend personeel verplichtend stelt? Wij behoeven op deze plaats niet in te gaan op het groote gevaar, dat t.b.c. voor kin deren met zich brenet. Wanneer ouder» wisten hoeveel onderwijzers en onderwijze ressen tot scholen toegelaten worden, die ale tuberculeus moeten worden aangemerkt, dan zouden zij niet schromen om zich uit te spreken voor schooltoezicht, ja, zij zou den het ala cisoh gaan stellen, om hier door te voorkomen, dat hun kind door deze ziekte wordt aangetast» Tndien men een riekte wil genezen, moet men tooh be ginnen met de kiem uit te roeien. Het jaar verslag van den schoolartsendicnet te Kat wijk vermeld met eenige voldoening, dat door het onderwijzend personeel zelf een voorstel is gedaan om een periodiek go- neeskundig onderzoek in te stellen bij het personeel. Voor zoover dit verantwoorde lijkheidsgevoel niet bij het personeel be rust, moet de overheid, kraohtens het haar toekomend recht, regelend optreden. En niet alleen de atedelijke overheid heeft hier een plicht te vervullen. Ook het platteland moet actief zijn. Door gemeen schappelijke regelingen moet een instituut in het leven geroepen worden, dat met zorg waakt over de belangen van de schoolgaan de kinderen. Dit toezicht behoeft zich niet te beperken tot het lager en het uitgebreid, dus verpliohtend onderwijl, doch kan zijn bemoeiieniseen ook uitstrekken over het middelbaar onderwijs. Doch, zooals dr. Freie, schoolarts te Amsterdam in een te 's Gravenhage gehouden inleiding voor de A. N. V. V. S. G., opmerkte, behoort uit breiding van het geneeskundig onderzoek naar beneden, de kleuterzorg, meer urgent te blijven dan een uitbreiding naar boven. Waar de overheid niet paraat is, moet het initiatief genomen worden door par ticuliere vereenigingen, welke op dat ge bied werkzaam zijn. Gewenacht is het ech ter dat de uiteindelijke regeling door de overheid gewchiedt. Nauw verwant met het geneeskundig schooltoezicht ia het tandheelkundig schooltoezicht. Tereoht wordt in het or gaan van „Ons Groene Kruis" van October 1929 tandbederf als de meest verbreido volksziekte aangemerkt. Geen enkele ziekte wordt zoo verwaarloosd als deze. Ook hier zijn vele gemeenten op de bres gesprongen. Een grondige behandeling van het gebid tijdens de schooljaren ia een waarborg voor oen gezondige en werkkrachtige natie. Do in de gemeente Rotterdam op dit punt genomen proeven hebben tot gevolg gehad, dat een definitieve doorvoering over do geheele stad plaats vond. Hier waren het juist de ouders die dit instituut toejuich ten. Niet te ontkennen valt evenwel, dat de tijden er niet toe medewerken om deze plannen in daden om te zetten. Het budget der gemeenten dwingt tot bezuiniging, zelfs tot diepgaande bezuiniging Begrijpe lijk is het dan ook wel, dat reeds in ver gevorderd stadium verkeerende plannen geen kans van slagen hebben. Zelfs het rapport-Welter wijdt een paar schuchtere woorden aan de bezuiniging op gebied van kinderhygiëne, tuberculosebestrijding. Het heet: „De onder deze onderafdeeling val lende subsidiën worden getroffen door de algemeene korting van 15 pet." Niet alleen het Rijk, doch ook de provinciën die steeds zooveel goeds hebben gedaan bij de ver breiding van het instituut geneeskundig schooltoezicht, zullen moeten gaan bezui nigen. Ondanks dit alles hebben wij geen on overbrugbare bezwaren kunnen aanvoelen, zooals die zoogenaamd door anderen wor den aangevoerd. Mocht de Raad tot aanneming van de ontwerp-verordening besluiten, dan is het te hopen, dat ook de bijzondere schoolbe sturen zich rekenschap zullen geven van hun afwijzende houdihg. "Njet hun belang, doch het belang der schoolkinderen be hoort hier doorslaggevend to zijn. Woubnigge. SCHAMINéE. LAND- EN TUINBOUW OMZETTING VAN DE BODEMCULTUUR Nederland graanland? In een beschouwing over graanoogsten stelt de Neder la nder vast, dat zoowel de cul tuur ala de politiek de algemeene wereldgraan- markt opheffen en haar splijten in van elkaar min of meer onafhankelijke continentale en na tionale markten. „De kana, dat er algemeene, alle uit voer- en invoerlanden omspannende rege ling inzake uitzaai en export zal komen, moet wel uiterst gering worden geacht,- en ons land, dat zeer waarschijnlijk in de naaste jaren een systematische omzetting in zijn bodem-cultuur zal moeten doorvoe ren, ten einde den akkerbouwstand voor ondergang te behoeden, zal zich zeker da handen niet kunnen laten binden door zich vast te leggen aan een bepaald invoer- quaontum of aan een maximum bebouwd oppervlak". Het Huisgezin wijat er, mede in verband met de geweldige terugloopende exportcijfers van veeteelt cn landbouw op, dat ondanks a! den steun dien de regeering verleent de ellen de steeds grooter wordt; en wanneer de crisis voortduurt Londen stelt evenzeer teleur als Genève het vroeger gedaan heeft zal men steeds meer land leeg zien staan, leeg behalve van onkruid. „Zal men, of men wil of niet, ten slotte niet het groote middel moeten aangrijpen, zooals men aarzelend, schroomvallend, te laat de retorsie- en andere maatregelen te baat neemt, welke men tot het uiterste heeft afgewezen? Het groote middel: van Nederland een graanland maken, waardoor het platte land uit zijn verval en werkloosheid zou worden opgeheven, weer het lied van den arbeid zou kunnen schallen en de woeste nij-bedreiging van ons land werd afge wend. Hat brood zou wat duurder worden, maar we zijn thans over het duur brood- wapen van vroegere verkiezingscampagnes heen: het volk beseft na wel, dat het be ter is iets duurder brood voor allen, dan geen brood voor velen. We komen tot Nederland graanland, maar naar Nederlandschen trant zal dit gebeuren wanneer eerst voor tientallen millioenen schade zal zijn aangericht". r&&?UROL l ï- Doo. »-60 90 c Tub. SO tl. Bq Apoih ra Drogm.a DE AVONTUREN VAN PR0FJE EN STRU1SJE. 121. Op het. geluid van de ronkende mo tor was de piloot ontwaakt en verschrikt naar buiten gesneld, maar het was te laat Hij zag nog slechte een stukje van zijn machine en aan het angstige gegil van do passagiers kon hij wel bemerken, dat «Ie vlucht niet vrijwillig werd ondernomen. Hij vermoedde wel, dat er van zijn vliegma chine niet veel tereabt soa bennen. i^> pjdagmiddag werden op den straat- T71 V-JUI: f ^lie tijdena een wolkbreuk bcscher- Jnen .®n adden gezocht onder een populier, 1 Z n k^sem getroffen en op slag ge- een onbej^ derde persoon, die eveneens nvoeden lje 8tond te schuilen, viel bo om eraf tpg neer en kwam pas eenige uren de negerij bewustzijn. Hij was ongedeerd, tot oen kunnen k

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 15