Vlammende Katchen. ZATERDAG 22 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURAÏ VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Welk ©en gouden tijd voor de hemden- fabrikanten Na de zwarfchemden van den Duce, volg den de bruinkemden dor hakenkruis-aan bidders. Thans komt het vermakelijk be richt binnen, dat de nieuwbakken fascistjes in de Iersohe Vrijstaat na rijp beraad cn overleg met hun ega's een blauw hemd tullen aantrekken. Ook de Chineesohe fas cisten zullen voor zoover zij een hemd dragen aantreden in verrukkelijk tur koois-blauwe chemise, met kronkeldraken bestikt. Het zit 'm klaarblijkelijk in die hemden. Evenals de Koning uit het vertelsel, die gansoh de wereld afzocht naar een hemd, teneinde i n dat hemd het ware geluk te vinden, zoo beschouwen ook de pas-geboren Fascisten een hemd als het meest begee- renswaardige en noodzakelijke kleeding- tuk- Wie geen hemd hetzij bruin, blauw of xwart bemachtigen kan, telt in het spel der natie niet meer mee. Ln Duitachlond krijgen, volgens de berichten van deze week, de bruinhemden overal de voorkeur, bij de post, bij de spoorwegen etc. De de partementen zijn herbevolkt door scharen jonge, geestdriftige Hitlerianen, van wie de meesten geen andere recommandatie hebben dan hun bruine hempie. Hoe de binnenlandsohe toestanden in Duitschland zich zullen ontwikkelen, moe ten wij kalm afwachten. Het Opperste Bruinhemd heeft verklaard, dat de revo lutie voorbij is, en dat nu de opbouw met kracht moet worden begonnen. Of de revo lutionaire streken inderdaad voorbij zijn, moet ook nog blijken. Er bestaat groote twijfel, of Hitier wel die macht over de zijnen heeft als Mussolini van begin af-aan heeft bezeten. Hitier lijkt ons meer een leuze, dan een aanvoerder. De eerste schreden van den heer Hitier op het glibberige, slibberige pad der in ternationale diplomatie zijn misstappen geweest. In weinige maanden hebben de Nazi's het klaar gespeeld de geheele wereld van zich te vervreemden. Diplomatiek gesproken heeft men Hitler in zijn bruine hemd laten staan. En geen wonder! Het ergerlijk optreden van Duitschland tegenover Oostenrijk heeft de Europeesche kanselarijen met ver bazing en wantrouwen vervuld. Die onder- grondsche aanvallen op het goedmoedige Donauland gaan nog steeds voort. Maar bovengrondsoh d.w.z. in de aether wordt de actie nog het hevigst ontketend. Dage lijks worden door de Beiersche zender soheldpartijen tot de Oostenrijksche regee ring gericht en het volk opgeruid, zonder dat de Duitsche autoriteiten er ook maar over denken in dit nooit-gehoord schan daal in te grijpen. In Oostenrijk zelf is 't op 't moment dat wij dit schrijven (je kunt nooit weten wat de dag van morgen brengt!) tamelijk rustig. Degenen onder onze landgenooten, die de Nazi's zulke „flinke kerels" vinden, en de Socialisten en Katholieken, die zich voor het daverend geweld bogen „groote Laf aards", moesten hun licht eens opsteken te Woenen. Daar speelt het spel zich in omgekeerde richting af! De voornaamste aanvoerders der Nazi's aldaar zijn gevlucht öf gearresteerd óf doen hun best door schoone verklaringen van trouw him aan houding te voorkomenDe partij is in Oos tenrijk ontbonden, omdat zij de onafhan kelijkheid van het land bedreigde en de Nazi's hebben zich daarbij moeten neer leggen, na eerst de geheele gemoedelijke en goedhartige bevolking tegen zich in 't harnas te hebben gejaagd door moorden en bomaanslagen. De kleine David (alias Dolfues) heeft Goliath overwonnen. Toch zal het voor de regeering-Dulfuss een harde dobber blijken de strijd tegen de Nazi's vol te houden. Daarvoor is de on- eenigheid en de tweespalt in eigen land te groot. Op het oogenblik verzamelen de Nazi's hun brachten op onwettige wijze en onder gronds. Zij boycotten hun eigen landgenoo ten door geen vleesch te eten (tenzij ge ïmporteerd), geen tabak te rooken, in geen trams te rijden. Op die wijze hopen zij de bevolking, die hierdoor in de portemoa- naie wordt getroffen en waar is een mensch trefbaarder! tot ontevredenheid tegien de regeering-Dolfuss te verleiden, om, dat doel bereikt zijnde, Oostenrijk bij het Hitler-paradijs totaal in te lijven. De rommelige en verwarde toestand in het Donaulandje bevat voor ons, Neder landers, de goede les, dat wij het Nazi onkruid, zoo spoedig het ontkiemt, met wortel en tak moeten uitwieden. Gelukkig heeft de regeering hier te lande reeds in gegrepen en Tykfer en consorten uit het land gebonjourd. Duitschland s gansche streven en denken is erop gericht Oostenrijk in te palmen. Het gansche streven en denken der andere Europeesche mogendheden is erop gericht, dit te voorkomen. Uit vrees en een recht matige vrees voor een hegemonie, een overheersching van Duitschland op het vasteland van Europa. Uit vrees dus voor een nieuwen oorlog. Al degenen, die zoo luchtig over het Na- tionaal-Socialisme denken die het in hun hart zelfs toejuichen, mogen tooh wel bedenken, dat de mentaliteit van deze be weging uiterst oorlogszuchtig en overheer- schend is. Men leze Hitler's boek „Mein Kampf", een boek dat in honderdduizenden exemplaren in Duitschland wordt gelezen •en, blijkens de afgodische vereering voor den Führer, door millioenen wordt bewon derd. Ieder goed Nederlander, die „M ein Kampf" leest is voor goed van eventueele na t.-s ocialiati- sche sympathieën genezen. Uit dit boek spreekt een tot aan een obsessie grenzende Jodenhaat, een onge- loofelijke verwatenheid tegenover andere volkeren, een vereering en ophemelaarjj door het dolle heen van alles wat het Duit sche ras betreft. We hopen er Later eeni- ge beschouwingen aan te kunnen wijden. Duitschland heeft nog geen wapens Goddank neen. Maar het zal niet Lang meer duren. Wanneer het Rijk zich weer econo misch stevig voelt, wanneer het de wapens weer in handen heeft, vallen wij onver mijdelijk in de afgrijselijkheden van een nieuwen oorlog. Wat van de Bourbons na de Fransche revolutie gezegd werd, is ook van toepas sing op de Duitsche staat na de jaren '14 '18: „zij hebben nog niets geleerd en niets vergeten". Vandaar het plotselinge isolement, nu Duitschland naar Oostenrijk grijpt. De ge heele wereld ruikt het gevaar. Vandaar die aandoenlijke toenadering tusschen het altijd kibbelende Frankrijk en Italië; van daar die toenadering (tenzij het bericht in de „Germania" maar een diplomatieke leu- maakt Uw tandeD hagelwit E«a product vaa de Pb»r» Fabriek A. Mijnhard! Zeist Dooe 20 ct. Tube 35 cl. Zéér groote tube 60 ct. Qe hecUctandsche, iandftasia. SPORT ZEILEN DE KAAGWEEK. EEN PRACHTIGE INZET VAN HET ZEILERSFEEST. V. D. STEUR WINT DEN REG EN BOOGWEIDSTRIJD. Het bestuur, de deelnemers en deelneem sters aan de Kaagweek en de vele belang stellenden in dit grootsche watersport- feest kunnen over den inzet van de Kaag- week 1933 tevreden zijn. Immers, 't is al enkele jaren geleden, dat de Kaagweek zoo mooi begon als gisteren het geval was Veel zon en een flink briesje, uitstekende factoren voor 'n watersportfeest. De Kaag week moge dan een slechten naam heb ben ook de Leidsche Kermisweek en de 3 Ootoberdag hadden van ouds zulk een slechten naam, ten onrechte de inzet van deze Kaagweek 1933 is toch maar goed en we hopen, dat deze inzet een vooraf spiegeling moge zijn van wat de komende dagen nog zullen brengen. We willen daarop echter niet vooruitloo- Pen en ons bepalen tot den eersten dag. En dan mogen we constateeren, dat de Kaag gisteren reeds een drukte te zien gaf, zooals we de laatste jaren op den eersten dag niet gewend waren. In de eerste pLaats is dit een gevolg van het zooveel grooter aantal inschrijvingen dan andere jaren. Wie in de Kaagweek meezeilt, komt op 'n enkele uitzondering na, de heele Kaagweek meemaken. Boven dien is dit noodig om verzekerd te zijn van 'n goede ligplaats. Opmerkelijk gauw zijn de mooiste plekjes steeds verdwenen en vooral aan den overkant van de Kaagso- citeit in de omgeving van de „Eenzaam heid" zijn alle plaatsen bezet. Daar liggen groote woonschepen, talrijke, kleurig ge- pavoiseerde jachten enz. Het stralende zonneweer had bovendien tal van belangstellenden naar de plassen getrokken. Van heinde en verre waren zij gekomen, van Leiden en omgeving, zoowel als uit Den Haag en Rotterdam, uit Noord- Holland, Utrecht en Friesland, zelfs had den de nationale motorbootwedstrijden op den eersten dag een internationaal tintje door de deelname van den heer Rothstein uit Dusseldorf. Het programma van den eersten dag week niet veel af van dat in vorige jaren. In de motorbootwedstrijden hadden w© weer een regelmatighcidswedstrijd, het flesschenspel en ringsteken, benevens het balspel als iets nieuws, ter vervanging van de Vossenjacht, die andere jaren eenige uren van de deelnemers vroeg. Het wedstrijd-comité zetelde weer op den starttoren benevens het comité van tijdopname. Daar waren oude bekende en nieuwe gezichten. Van de eerste categorie noemen we Chris Kiewit, zonder wien we de Kaagweek bijna ondenkbaar.achten. We misten ditmaal echter mevr. v. Hoolwerff, die de laatste jaren zoo ontzettend veel gedaan heeft om een goeden gang van zaken mogelijk te maken. Huiselijke om standigheden hebben haar dit jaar weer- gen van Von Papen was) tusschen Polen en Rusland. „Een Staat" besluit Hitier zijn boek „die zich in dit tijdperk van Rassen-ver giftiging (de Joden! Red.) wijdt aan de verzorging van de beste elementen van zijn ras, moet eens tot Heer der Aarde worden". Moge dat voorkomen worden! houden te komen.... Moge het slechts ▼oor dit jaar zijn Of haar afwezigheid op den starttoren reeds van invloed was op een vlotte af werking van zaken? We weten het niet, maar de berekening van den regelmatig heidswedstrijden voor motorbooten en de uitslag der open scherpe jachten deden Langer dan gewoonlijk op zich wachten. De onderlinge ■eilwedstrijden hebben den eersten dag reeds aardigen strijd te zien gegeven. In den ouderlingen wedstrijd der Regen boogklasse heeft van der Steur zijn goe den naam weer ten volle gehandhaafd. Na een spannenden kamp, waarbij vooral Duerr hem het meest bedreigde, wist v. d. Steur op fraaie wijze te winnen. Dat lever de hem dus den eersten len prijs voor deze Kaagweek en we twijfelen er niet aan, of hij zal, ondanks heftigen tegenstand nog wel meer successen boeken. De onderlinge 12 Voetsjollen wedstrijd voor jongelui niet ouder dan 17 jaar bracht een nieuwe ster. Weer was het als op zoovele andere wedstrijden de Glipper, die het eerst de finish passeerde, doch nu werd de jol gezeild door Rini Kagchel- land uit Rotterdam. Evenals zijn broer be looft ook hij dus wel wat voor de seilerij te worden. Tot slot ven den dag kregen we den vaardigheidswedstrijd voor de 12 Voetsjol- lenklasse te zien, waarin de deelnemers hun behendigheid in het op- en aftuigen der jollen konden demonstreeren. De uitslagen luiden als volgt: Onderlinge wedstrijden 12 Voetsjollen- klasse jongelui: 1. De Glipper, stuurm. Rini Kagchel'land in 1 uur 25 min. 50 sec.; 2. Isis, stuurm. Ite v. d. Berg, in 1 uur 26 min. 4 sec.; 3. Waterhoen, stuurm. J. de Vries, in 1 uur 26 min. 30 sec.; 4. Tureluur, stuurm. J. H. van Dalen, in 1 uur 30 min. 53 sec. ti Onderlinge Regenboogwedstrijd: 1. De Steur II, stuurm. L. van der Steur, in 2 uur 3 sec.; 2. Nymph, stuurm. F. E. Duerr, in 2 uur, 1 min. 51 sec.; 3. Duke, stuurm. J. C. v. d. Velde, in 2 uur 1 min. 53 sec. Balspel voor motorbooten: 1. Janny, stuurm. C. Bot, in 3 min. 20 sec.; 2 en 3. Rcsemay, stuurm. H. van Essen en Posei don. stuurm. J. van Os, beiden in 3 min. 40 sec. Flesschenspel voor motorbooten: 1. Djeuma, stuurm. dr. J. Blomberg; 2. Vio- nan, stuurm. R. v. d. Veen; 3. Poseidon, stuurm. J. van Os. Ringsteken voor motorbooten: 1. Vionan, stuurm. R. v. d. Veen; 2. Poseidon, stuurm. J. van Os; 3. Rosemay, stuurm. H. van Es- sen. Behendigheidswedstrijd voor 12 Voets jollen: 1. Daphnia, stuurm. H. Borgerhoff Mulder; 2. 't Sweltsje II, stuurm. A. A. van Tienhoven. ATHLETfEK R. K. S. V. „DE BATAVEN." Morgen belooft het voor onze vereeniging een groote dag te worden. Wij zullen im mers de selectie-wedstrijden organisoeren voor de R. K. N. A. U. kampioenschap pen. Theoretisch zit deze dag uitstekend in elkander, doch voor de practische uit voering hebben wij de medewerking van zeer velen noodig, doah wij zijn er van overtuigd, dat door allen die meewerken zooveel mogelijk zal gedaan worden om den dag te doen slagen. Verschillende be kende juryleden van den D. H. A. K. zul len voor de technische uitvoering zorg dra gen, hetgeen bij hun wel in goede handen ie. Zooals begrijpelijk hebben zeer velen van onze leden ingeschreven, wij hopen dat dit voor velen een aansporing mag zijn om ook op de komende wedstrijden uit te komen. Op deze plaats dient reeds dank te worden gebracht aan onze T. C. en haar helpers, die voor een schitteren de organisatie en terrein indeeling heb ben gezorgd. Het bestuur hoopt dat zij veel profijt van haar werk zal hebben, als belooning voor het vele werk en ten voord eel e van onzë mooie vereeniging. De wedstrijden vangen aan om 1.30 uur dus zorge men vroegtijdig aanwezig te zijn om de laatste hand te leggen aan het groote werk. INTERNATIONAAL T0URN00I TE STOCKHOLM. Berger tweede op de 100 yards. Op den laats ten dag van de internatio nale athlebiekwedstrijd&n van „Hellas" Stockholm er waren wederom 15.000 toe schouwers aanwezig verloor Berger op de 100 yard» van Metoalf met 0,2 sec. ver- echil. Berger Liep voorta mee in den eeto- fettewedstrijd 100, 200, 300 en 400 Meter en wel op de 100 Meter. De estafettowed- etrijd ging tueechen de Amerikaansche en een Europeeeoke ploeg, waarbij de Ame rikanen wonnen in 1 min. 53,5 sec. De belangrijkste resultaten waren: 110 Meter horden: L Morria 14,7 sec. 2. Potte re eo 15,2 sec. Hoogspringen: Spitz (V.6.) 1.97 Meter. Discuswerpen: J. Andereen (V.S.) 48.12 Meter. 2. H. Andeieon (Zweden) 48 Meter. 3. Laborde (V.S.) 47.27 Meter. 1500 Meter hardloopen: 1. Cunningham (V.S.) 3 min. 53 eec. 2. Ny (Zweden) 3 min. 56.4 eec. 100 yards: 1. Metcalfe (V.S.). 2. Berger 9.8 sec. 3. Hejduck (Te.-Sl.) 10 sec. 3000 Meter hindernis: 1. Mac Ciuskey (V.S.) 9 min. 29 sec. 2. Nileson (Zweden) 9 min. 45 6ec. Polatokhoogspringen: 1. Ljndberg 4 Me ter. 2. Lindblad (Zweden) 4 Meter. 3. Ndls- eon (Zweden) 3.90 Meter. Hamerwerpon: 1. Skiveld 51.36 Meter. 2. Janeson 50 Meter. Estafette 100, 200, 300 en 400 Meter: 1. Amerikaansche ploeg met Morris, Met calfe, Fuqua en Ounningham. Tijd 1 min. 53.5 sec. 2. Europeesche ploeg met oju. Ber ger tijd 1 min. 67,7 sec. CRABBE OVERLEDEN. Gisteren ie overleden in den ouderdom van 23 jaar. de Olympische kampioen 1932 te Los Angelos op de 400 Meter vrije elag Crabbe. GYMNASTIEK Gymnastiekvereniging „Jeanne d'Arc". Het bestuur deelt mede, dat vanwege de vaoantie het gymnastieklokaal niet ge bruikt kan worden, en dat vanaf Dinsdag 25 Juli zoowel voor de dames- als heeren leden de athletiek zal beoefend worden op het sportpark „Zuidwijck". Er zal aan het einde van het seizoen examen worden af genomen voor het. te behalen diploma. iD© aspiranten gaan onder geleide trainings- marschjes maken voor de 20 K.M. WIELRENNEN DE TOUR DE FRANCE. 21ste etappe voor Aerts. De 21ete etappe leidde gisteren van La Roebelle naar Rennes, oen afetand van 266 K.M. Zooaln te verwachten viol spanden de renners zich niet bijzonder in. Het ein de is in zicht en er moeten al heel bijzon dere dingen gobeuren, wil er nog een be langrijke wijziging in don stand komen. Na vandaag resten nog de etappes Rennes Caen en tenslotte CacnParijs op Zon dag. Het tempo was heden zoo langzaam, dat het geheele peloton ongeveer 45 minu ten te laat aankwam. In den sprint won Logreves met op de 2e plaats Louyet. Guer- ra diende echter een protest in tegen deze beide, welke protest werd toegewezen. Het resultaat der etappe werd dus: 1. J. Aerts 9 uur 12 min. 4 sec. 2. Guerra. 3. Cor- nez. 4. Leducq. 5. Lo Calvoz, allen zelfden tijd ale de winnaar. Vervolgens alle andere renners met Legreves en Louyet. Het algemeen klassement was na heden als volgt: 1. Speicher 136 uur 3 min. 14 eec. 2. Martano 8 min. 22 sec. 3. Guerra 9 min. 15 sec. 4. Lemair 18 min. 59 sec. 6. Archam- baud 24 min. 36 »ec. 6. Trueba 30 min. 41 sec. 7. Level 36 min. 33 sec. 8. Magne 39 min. 61 eec. 9. Aerts 45 min. 25 eec. 10. Stoo- pel 48 min. 42 sec. Het Landenklassement: 1. Frankrijk 409 uur 7 min. 41 sec. 2. België 410 uur 29 min. 55 eec. 3. Duitschland 411 uur 40 min. 19 sec. 4. Zwitserland 413 uur 7 min. 49 sec. 5. Italië 414 uur 24 min. 56 sec. FEUILLETON. Naar het Duitsch van PAUL OSKAR HöCKER. 28) K&tarina zuchtte. „Och neen, grootpapa. Ik geneer me dood. Hoe zal hij het opne men „Als een goede gelegenheid om weer aan je goed te maken, wat zijn ezel van een advocaat indertijd aan je verprutst heeft. Dus, juffertje, wil je schrijven of nietl" „Ik durf niet." „Goed dan, hazenhartje. Ga maar naar Luis en kruip in je mandje. Dan schrijf ik hem zelf." Toen ze weer thuis was, zag ze, in het licht van zijn schrijftafellamp, dat hij aan het schrijven gegaan was. Haar hart klopte In het donker kleedde ze zich uit en stap te in bed. Eva draaide onrustig heen en weer. Angstig luisterde Katarina Het leek haar soms, of het meisje in haar slaap praatte. Misschien had ze wel koorts. Ze wilde opstaan en den thermometer zoe ken. Maar d© oververmoeidheid legde zich al» een zwaren last op haar. Ze had geen kracht meer om uit bed te komen. En toen ze nauwelijks ingeslapen was, natelde de wekker weer..., VIII. De grijs-witte tennisballen vlogen door de klaar-blauwe Septemberlucht met een regelmatig klikklak, klikklak. Verder was er geen geluid. In de villawijk sliep alles nog Het kostte mevrouw Rettberg dagelijks «en groote zelfoverwinning als zij, in hot halfduister nog, gewekt werd om te ten nissen. Maar als ze maar eerst weer op haar post voor het net was, dan had ze er geen spijt van opgestaan te zijn. Er was zoo'n reine, klare herfstige koelte in den morgenze voelde zich frisoh als in haar meisjesjaren. De paar uren slaap, die ze zichzelf tekort deed, hielden haar lichaam slank. En dat beschouwde ze óók nog als een voordeel. Haar heele levenstaak was op het oogenblik geen andere dan te zor gen, dat ze niet dikker werd 1 Als ze in training bleef zooals tot nu toe, dan kon ze minsters nog een jaar of vijf voor vijf- en-twintig doorgaan En het was toch zoo amusant en span nend tegen een kampioen als mr. Gabb te spelen „It's your turn to serve." „Are you ready 1 Play 1" „Gone „Play 1 Love 1 Fifteen „Play!" „In Catch him That's a good 1" „Be quick 1 Oh what a pity 1 Awar 1" De portner van de Deensohe gezel schapsdame kwam gewoonlijk pas aanzet ten als de eerste partij al gespeeld was. Nu eens was het Feustell, dan weer een van de Amerikaansche vrienden, soms een ge heel nieuwe, Mr. Gabb nog onbekende per soonlijkheid. Het was verbazend, hoe mevrouw Rettberg steeds weer nieuwe aanbidders vond, die bereid waren in de vroege, koele ochtendschemering in ten- niscostuum op de fiets of in den auto naar den Amselberg te komen, om uurtje in haar nabijheid te zijn. Ze speelde inder daad schitterend het was een genot haar rake ballen te zien. En een dubbel genot was het, haar spel met den jongen En gel sch man gade te slaan. Maar het was niet zooveer sportieve belangstelling, die de heeren zoo matineus deed zijn, als wel jalouzie. Ze vertrouwden elkaar niet en mevrouw Rettberg evenmin. Hield ze hen alemaal voor den gek 1 Of had ze in het geheim haar keus al bepaald. 'Wie was dan de gelukkige? Met koesterde sterke verdenking tegen mr. Gabb. Maar als men hem 's morgens bij het spel zag, bleef er niet veel grond voor deze verdenking over. Zijn partner had evengoed een Eskimo of een Der- wisch kunnen zijn: het eenige wat hem in teresseerde was hoe zij haar racket han teerde en de ballen maakte. Voor mevrouw Rettberg was het, sedert ze weduwe was, ook een nieuwe gewaar wording, dat een man, die met haar in aanraking kwam, haar niet het hof maakte. Ze kon het echter toch niet goed hebben, dat deze „Fliegende-Blatfcer-En- gelschman", dat deze stijve hark, die niete anders kon dan een racket vasthouden, haar behandelde alsof ze een sportmakker uit Oxford wasZijn ongevoeligheid voor haar bekoorlijkheden prikkelde haar be paald, maar haar koketterie stuitte op zijn onaandoenlijkheid af als op een pantser Als zij hem behaagziek aankeek, merkte hij het niet met een gezicht, waarin geen spier vertrok, sloeg hij de ballen te rug. Ze zou hem het liefst in zijn gezicht gezegd hebben, dat hij voor haar niet meer beteekende dan een beroepstrainer. „Hoe komt u t-och aan die wonderbaar lijke rust, mr. Gabb, dat u nooit een bal mist? Ik geloof, dat u in de oogen van uw partner leest, waar zijnbal terecht zal komen. Is het niet zoo Alweer mis Waarom let ik ook niet beter op?" Zij liet het racket zakken. „Men mag aan niets anders denken, mrs. Rettberg, dat is het heele geheim", zei hij. Hij kon niet spelen en babbelen tegelijk, zooils zij. „Maar u bent toch geen machine, mr. Gabb. U hebt toch bloed en zenuwen. Die laten zich toch ook wel eens gelden." „Bij mij nooit." „Hij is de grootste bok van deze eeuw", beweerde Feustell, toen hem later dit verhaal werd gedaan. Behalve op de tennisbaan, kwam mr. Gabb niet in aanraking met de vrienden van mevrouw Rettberg. De Engelschman zat van den vroegen morgen tot den laten avond tot over zijn ooren in het werk. Een enkele keer kwam hij in Wiesbaden in het Kurhhaus of in den schouwburg en dan keek hij met zijn ontzaglijke, onverschil lige brutaliteit over hen heen Zelfs herkende hij op een keer mevrouw Rettberg, die vlak in zijn buurt zat en die hem verscheiden malen de gelegenheid gaf om haar te groeten, niet. Na de voorstelling ging zij met een groepje vrienden en kennissen nog naar een wijnrestaurant. Er werd champagne gedronken en het was ver over midder nacht. toen het gezelschap naar huis ging. Toen den volgenden morgen om zen uur de Deensche juffrouw vreeselijk slaperig en nog in kimono, met een heesche stem kwam vragen of de boy misschien even naar mr. Gabb zou loopen om hem af te zeggen, kwam mevrouw Rettberg werke lijk in de verzoeking om te blijven liggen. „Gone 1" „We kunnen hem ook zoo wel wegsturen, als hij komt, die goeie mr. Gabb. Maar terwijl ze dat zei, was ze toch al overeind gekomen. De nadeeleo van de uit spattingen van gisteravond konden alleen maar door krachtig trainen weer goed ge maakt' worden. Dus schoot ze haar teunia- costuum maar aan. Haar haar opmaken deed ze pas later. Voor mr. Ge bh was het goed genoeg, als ze maar een wollen mnte er overheen deed „Afgrijselijk koud", zei zo, toon ze in den tuin kwam. „Je kunt je eigen adem zien, kijk maar." Ze blies even. Mr. Gabb die na zijn eerste ontbijt een bord havermout zijn oorste pijp rookte, blies een blauw wolkje in de lucht. „Indeed" zei hij droog. Hij klopte zijn pijp uit, haalde zijn racket uit het fou- draal en maakte zich gereed om te spelen. „Single?" vroeg hij, naar het huis wij zend. „Juffrouw Sökeland slaapt nog den slaap des rechtvaardigen en van de heeren zal zich wel niemand laten zien. We zijn na de opera nog een beetje aan den boemel geweest. De „Violetta" inspireert daartoe. Vindt u ook niet?" „Ik vind het een leugenachtig eoi immo reel stuk. I don 't like it." „Waarom bent uer dan heengegaan f' „Ik kende het immers niet." „Overigens, u hebt mij gisteravond in den schouwburg een beetje geneceerd l Of hebt u me werkelijk niet herkend?" „Zeker wel, mrs. Rettberg. Maar u moest mij toch eerst groeten. Anders kan men toch niet weten, of 't een lady aangenaam is, gegroet te worden „Engelsche regel U hebt gelijk. En u vindt natuurlijk, dat we hier net zoo moe ten doen als bij u. Dan heb ik vandaag al weer mijn eerste lesje gehad 1 „Are you ready? Serve!" „Out again, damn it (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13