24ste Jaargang WOENSDAG 19 JULI 1933 No. 7562 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 3)e £eid&eli£(Boii/teï/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ToornitbetaÜiig Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT; Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V De politiek en de Leidsche Stadhuisbouw. Politiek is een mooie zaak, tenminste uit haar aard. Door omstandi g h e d e n kan zij iets leeliiks worden. En wij, die wat men noemt: óók aan politiek doen! erkennen grif, dat feite lijk de politiek maar al te dikwijls een of meer leelijke kanten vertoont of zelfs hee- lemaal leelijk is. Natuurlijk kan en mag dè,t van geen enkel goed-willend Katholiek reden of aan leiding zijn, om zich van de politiek afzij dig te houden. Integendeel! Het 'bovenstaande is bedoeld als een korte inleiding op de vermelding van een staaltje van politiek met een leelijken kant. De Stadhuisbouw in Leiden is een politieke zaak natuurlijk in den eigenlijken zin van het woordn.l. een zaak van gemeentebestuur. Maar nu is aan deze politieke zaak de leelijke kant, dat sommigen er van gaan maken een politie ke zaak in de beteekenis van par tij- zaak! Helaas, is de S. D. A. P. al een eind op dien weg. Wij willen vertrouwen, dat zij nog bijtijds, voordat de politiek in laatst- bedoelden zin de Leidsche Stadhuis-kwes tie hopeloos verwart, haar standpunt zal laten bepalen door de zaak zelf, door de vraag: hoe kunnen wij Leiden aan een zoo goed mogelijk Raadhuis helpen en, gezien crisis en malaise, zóó, dat men zoo spoedig mogelijk aan den bouw kan begin nen. Op dat standpunt moet ieder Raads lid, iedere Raadsfractie, de geheele Raad zich plaatsen. Maar nu is er „een bepaalde fractie" in den Raad, welke anders optreedt, welke in deze „duikbootenpolitiek" voert aldus insinueert de socialistische pereHet dagblad „Vooruit" plaatst ml. het volgen de fraaie felaas: Het plan van het nieuwe Leidsche Raadhuis, door den Hilversumschen architect Dudok in opdracht der ge meente Leiden gemaakt en eerst met enthousiasme ingehaald, is door de duikbootpolitiek om hals gebracht. Ieder ingewijde wist, dat een sterke voorkeur van een bepaalde fractie voor een architect-geloofsgenoot de drijfveer is geweest voor deze .onder- grondsche politiek, die wij indertijd scherp hebben veroordeeld. Nu op de een of andere wijze is uitgelekt, dat de architect, op wien een der Leidsche raadsfracties haar zinnen heeft gezet, groote kans heeft om niet aangewezen te worden als de maker van het nieuwe bouwwerk, is reeds thans, voordat het rapport van de Raadhuis Advies Commissie is ver schenen, een campagne begonnen, om den architect, die de beste kansen schijnt te maken, den heer C. J. Blaauw, reeds bij voorbaat te disqua- lificeeren. Dat is nn toch al te mal. Wij, en andere bladen, hebben niets anders gedaan, dan mededeeling gegeven van het feit, dat een der architecten, de heer Blaauw, bij zijn ingediend plan van de opdracht is afgeweken. En wij uitten de vrees, dat daardoor verwarring en vertra ging zou ontstaan wat ook al geschied is. Wat de „Vooruit" in het bovenstaande neerschrijft is louter verdachtmaking zon der e e n i g e n grond in de feiten, 't Is een zeer onwaardig soort politiek spel Maar het socialistisch blad gaat nog verder in zijn lasterlijke phantasieën. Met vette letters nota bene wordt in het hierboven geciteerde artikel, naar aanlei ding van het feit, dat wij, en andere bladen, het bericht over de afwijking in het plan-Blaauw publiceerden, het vol gende medegedeeld. Hoogst zonderling is echter, dat het de heer Wilmer is geweest, R.-K. Leidsch raadslid, die namens de hier in samenwerkende Leidsche burger lijke kranten een verklaring heeft af gelegd, dat deze kranten geen berich ten zouden publiceeren den raadhuisbouw zonder dat B. en W. daarmee accoord gingen. Het bre ken van deze plechtige beloften werpt wel een eigenaardig licht op de tendentieuze publicaties. Dat alles is.... phantasie. Een ver klaring, als genoemd, is nooit gegeven (zooals ook de andere „Leidsche burger lijke kranten" zullen erkennen); „plechtige beloften" zijn nooit afgelegd 1 Wij hebben ons afgevaagd: of de schrij ver van die leuter- en lasterpraat wel weet, wat hij deed, toen hij dat alles neer schreef. De „Vooruit" van 8 Juli bevatte al dat fraais. Wij hebben den plaatselijken ver tegenwoordiger attent gemaakt op die ver zinsels. Maar tot nu toe hebben wij geen herstel van de gemaakte fout in het socia listisch dagblad aangetroffen, 't Wil ons voorkomen, dat het blad toch ook aan zich zelf en aan zijn lezers verplicht is, die phantasieën te herroepen al is dat ook on aangenaam voor den maker van die praat jes 1 AANTAL WERKLOOZEN NEEMT AF Nog steeds neemt het aantal geheel en gedeeltelijk werkloozen gestadig af. In den loop van de maand Juni is het gezamenlijke aantal met ongeveer 25.000 verminderd. Wij laten hier een overzicht volgen van de cijfers, die het ministerie va'n Sociale 2aken gisteravond heeft bekend gemaakt: Ingeschreven bij de organen der arbeidsbemiddeling. Geheel Gedeeltel. Gepl. werkloo- werkloo- bij werk- Ge- zen zen verschaff. steund 28 Jan. 403.697 24.349. 47.690 139.795 25 Febr. 384.030 23.401 53.790 165.945 25 Maart 347.310 21.631 58.097 155.479 29 April 312.119 19.913 54.140 144.633 27 Mei 294.249 20.077 51.893 137.575 24 Juni 270.936 18.408 43 498 129.296 AUGUSTUS ALS REGEN- EN VACANTIE MAAND Zoekende naar gegevens over de kan sen op regenweer na half Juli vond ik een kleine statistiek over regendagen in Augustus, opgemaakt uit mijn meteorolo gische aanteekeningen sedert 1893. Daarin zijn de uitkomsten vervat naar een on derzoek van de kansen op regenweer in deze maand. Het kan voor velen, die mis schien nog geen vaste plannen voor Augus tus gemaakt hebben, wellicht een eenig nut zijn iets te vernemen over de Bemid delde regenkansen in dien tijd. Het is toch voor vacantiegangers de voornaam ste factor, die bepaalt of zij veel of wei nig aan hun vrijen tijd hebben, de kwestie n.l. of het dikwijls of» zelden regent. De regeTi kan een geheele vacantie bederven en voor zooverre de regen dat niet zelf doet zorgt de vrees voor regen wel, dat een groot gedeelte van het vaoantie-genot min of meer vergald wordt. Nu is wel is waar de vrees voor regen dikwijls overdre ven. Het regent zelden in ons klimaat een geheelen dag aan een stuk en vooral in den zomer klaart het weer heel gauw op als de re een-oorzaak ophoudt te werken. Uit de onderstaande gegevens kan de lezer zich- zelve een oordeel vormen over de gemid delde regen- en droogte-kansen in Augus tus. De statistiek loopt over 27 jaren en kan dus een beeld geven van de gemiddelde regenkansen. Daarbij mag echter niet vergeten worden, dat in een bejaald jaar groote afwijkingen kunnen voorkomen en dat zooiets ook in de eerstvolgende Augus tusmaand het geval zou kunnen zijn. Uit de statistiek nu blijkt dat in het Westen des lands en wel in het bijzonder in de omeeving van Den Haag in Augus tus gemiddeld 16 regendagen voorkomen. Zij zijn over de vier eerste weken ver deeld in de verhouding 25, 24, 23, 28 per 100. Hieruit volgt, dat de regenkans het grootst is in de vierde week van Augus tus, het kleinst in de tweede en derde week. De verschillen zijn echter zoo klein, dat de vraag welke week van Augustus uit het oogpunt van regenkans het best is voor vacantie beantwoord kan worden met de drie eerste weken. Daarbij moet men nooit uit het oog ver liezen, dat Augustus op een na de regen- rijkste maand van het jaar is (October heeft nog meer regen). Men heeft dus eigenlijk geen recht zich teleurgesteld te gevoelen als in Augustus de regen veel vacantie-genot bederft. Men kan rekenen, dat de helft van het aantal dagen onder normale weers-omstandigheden regen brengen. De andere dagen zijn in elk ge val droog. Maar zelfs de jaren onderling verschillen heel veel. De twee natste Augustusmaanden waren 1894 met 25 en 1896 met 24 regendagen, de droogste 1899 met slechts 6 en 1929 met 11 regendagen; 12 Augustusmaanden hadden meer dan 't normale aantal regendagen, 15 een aantal beneden het normale. Er is dus iets meer kans op te weinig dan te veel regendagen, hetgeen insluit dat natte Augustusmaanden dan ook erg nat zijn. Voor den vacatneganger is elke regen dag een regendag, ongeacht de hoeveel- die er valt, hoewel natuurlijk zware re genval veel indruk maakt. Soms is een zware regenval een kort durende plasbui, dus niet zoo'n groote pleizier-bederver maar men kan rekenen, dat dit niet geldt voor zeer natte Augustusmaanden, waarin do groote dagsommen vaak door aanhou denden regen geleverd worden. In ongeveer de helft der gevallen is het slechts één dag droog. De frequentie neemt snel af met de lengte der droge perioden. Het is zelden 57 dagen achtereen en heel zelden 8—13 dagen achtereen droog. In 1923 viel de eerste regen pas 14 Augus tus. In 1894 daarentegen regende het tot den 2tsten eiken dag Merkwaardig is dat perioden van 4 achtereenvolgende dagen driemaal zoo talrijk waren dan perioden van 3 droge dagen. Er is geen meteorologisch verschijnsel zoo wisselvallig als de regen. BINNENLAND ONDERWUS-BEZU INI GING. ONTWER P-MAR OH AiNT GEWIJZIGD. Minister Marchant heeft thans, om tege moet te komen aan de bezwaren der Kamer enkele wijzigingen gebracht in zijn ont werp tot beperking van de Lagor-Onder- wijsuitgaven. De voornaamste dezer wijzi gingen zijn de volgende: Allereerst brengt minister Marohant het aantal leerlingen, dat benoodigd is voor de oprichting van een bijzondere school en dat hij gesteld had op tweemaal de getal len, die de L. O.-wet thans noemt, terug op anderhalf maal die getallen. Voorts komt hij tegemoet aan het bezwaar dat de ge legenheid tot beroep ontbreekt. Verder breidt hij de bepaling dat aanzienlijke toe neming of belangrijke verplaatsing der be volking of andere gewichtige omstandig heden tot schoolstichting aanleiding geven ook uit tot de bijzondere scholen. Verder beperkt hij de maximum-afstand die kin deren naar de naastbijgelegen school moe ten gaan tot 5 K.M. Zooals men weet had de heer Marchant oorspronkelijk voorge steld 6 K.M. en noemt de bestaande wet 4 K.M. BEZUINIGING OP DE KEURINGS DIENSTEN. Eerst op 1 Januari in werking. De bezuiniging op de keuringsdiensten van waren zal naar minister De Wilde me dedeelt niet voor 1 Januari kunnen ingaan, en niet op 1 Augustus, zooals het plan was. De termijn zou voor de gemeentebesturen te kort zijn om de verlangde bezuiniging tot stand te brengen en voor bet personeel dat zou moeten afvloeien zelfs onbillijk kort zijn. HEFFING MELKPOEDER EN TOESLAG INDUSTRIEMELK. De nieuwe consumptiemelkprijzen. De Crisiszuivelcentrale maakt bekend: Voor volle melkpoeder hier te lande ge produceerd met een vetgehalte van 24 tot en met 29%, bedraagt, ingaande 9 Juli, de heffing voor binnenlandsch gebruik 25 ct. per K.G. Voor poeder met een hooger vet gehalte dan 29% wordt de heffing vastge steld op basis van het werkelijk vetgehalte en van de heffing van boter. De regeling ingevolge welke bij export van poeder een heffing van 31/, ct. per K.G. was verschul digd, is vervallen en wel met terugwerken de kracht van 15 Juni j.l. af. De toeslag per K.G. melk met een vet gehalte van 3.2% bedraagt 1.92 oent. Deze uitkeering stemt overeen met 50.4 ets. per K.G. boter en 60 ets. per K.G. melkvet. Bij verwerking van melk op boter zoodanig, dat uit 100 K.G. melk van 3.2% vet 3.60 K.G. boter verkregen wordt zal de uit keering dus 3.60 X 0.504 1.84 per 100 K.G. bédragen. Voor de periode van 9 tot en met 22 Juli 1933 is de prijs van het taxe-gedeelte ~sn consumptiemelk. gekocht op regeerings- contract, voor de verschillende soorten melk vastgesteld op 4 3/4, 5 en 5 1/4 oent per liter en het bedrag der afdracht op an dere in consumptie gebrachte melk op 21/s cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderij. SANATORIUM „BERG EN BOSCH". PtLEGHTIGE INWIJDING. In tegenwoordigheid van tal van belang stellenden, waaronder de Minister van So ciale Zaken, dr. Slotenmaker de Bruine, dr. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van den Dienst der Volksgezondheid, de hoofd inspecteur dr. Josephus Jitta, de hoog- eerw. kanunnik J. v. Scha ik, proost van het metropolitaan kapittel en geestelijk advi seur van het R. K. Werkliedenverbond, de burgemeester van de Bilt, de heer H. P. Baron v. d. Borch Verwolde tot Vorden, de heer Keesing, voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht, tal van doktoren, vele bestuursleden en adviseurs van de bij het Verbond aangesloten bonden, had gis termorgen de opening van het nieuwe sa natorium „Berg en Bosch'' te Bilthoven door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen plaats. Welkomstwoord van den voor zitter. De voorzitter van „Herwonnen Levens kracht", de heer Joh. Nijkamp, begroette de vele aanwezigen in de kapel, waar de plechtigheid plaats had en dankte Mgr. den Aartsbisschop dat hij dit Sanatorium wilde openen. Minister Slotemaker de Bruïne begroette spr. als den man, die gedurende tal van jaren veel voor de arbeiders heeft gedaan. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan den geneesheer-directeur, dr. Bronkhorst, die de ziel van alles was. Spr. verzocht dan aan Z. H. Exc. Mgr. Jansen om tot de plechtige opening te wil len overgaan. „Wij roemen met fierheid dit monument van arbeiderssoli- dariteit" aldus Mgr. J. H. G. Jansen. Mgr. vond het een vereerend verzoek dit Sanatorium te mogen openen. Vermoede lijk, aldus Mgr., heeft men dezen datum gekozen omdat het Maandag de feestdag is van den H. Camillas de Lellis, die door Paus Leo tot patroon van alle hospitalen is verklaard. In het kort schetste Mgr. den persoon van dezen Heilige, die zelf 'n eerste klas verpleger was en een voorbeeld van liefde. Wij staan hier voor de opening van een volwaardig sanatorium. Wij roemen met fierheid dit monument van arbeiderssoli- dariteit het nieuwe „Berg en Bosch''. Dank zij het beantwoord beroep op alle leden, die groote offers brachten en nog brengen dank zij de velen die in heel het land het bekende bloempje kochten voor het sym pathieke doel. Rtekening is hier gehouden met de licha melijke en geestelijke behoeften van alle patiënten. Bovennatuur en natuur reiken elkaar de hand en scheppen een heilige, rustige sfeer, waarin de geloofsovertuiging van ieder wordt geëerbiedigd. Dank zij het bestuur, omdat het bereid wa« de billijke eiachen der doktoren in te willigen. Bijzonder wijst Mgr. op de nazorgkolonie. De kapel, zoo vervolgde Mgr., is van dezen bouw het middelpunt van de katholieke patiënten en de Eerw. Zusters. Hier wordt de kracht geput voor het dagelijksch lijden en werken. Moge het vroom gebed, het eendrachtig werken en liefdevol lijden Gods zegen rij kelijk afroepen over dit groot complex ge bouwen en zijn inwoners en over allen, die hun geld of persoon hebben gegeven voor dit monument van christelijke charitas in onze eeuw van egoïsme. Daarna verklaart Mgr. het sanatorium voor geopend en begroet allen met den christelijken groet. Hierna zong een 4-stemmig gemengd koor onder leiding van den heer G. van Kooten, dat bij de komst van Monseigneur „Sacerdos et Pontifex" en vervolgens het „Veni Creator" gezongen had „Haec Dies*'. Dan sprak Minister Slotemaker de Bruïne. De geestelijk georganiseerde arbeidersbewegingen denken niet materieel. Z. Exc. begon met mede te deelen, dat het H. M. behaagd heeft Dr. Bronkhorst te benoemen tot officier in de orde van Oran je Nassau (Luid applaus). Spr. is er dank baar voor, deze opening te kunnen bijwo nen en een hartelijk woord te kunnen zeg ge^ Van overwegende beteekenis is de ope ning van dit Sanatorium, omdat wij zien wat een goed gefundeerde arbeidersbewe ging beteekent in het volksdeel. Ieder vergrijpt zich aan de basis van onze geestelijk georganiseerde arbeiders bewegingen, wanneer men beweert, dat deze materieel denken. Hier wordt een sanatorium geopend zon- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Bij een hevige veldbrand In Marokko kwamen 30 menschen om 't leven. (2e blad). BINNENLAND. De opening van het Sanatorium „Berg en Bosch". (1ste blad). Congres Bouwpatroons te Amsterdam. (lste blad). De bezuinigingen op de keuringsdiensten van waren zullen pas op 1 Januari, en niet reeds op 1 Augustus, worden ingevoerd. (lste blad). De minister van Onderwijs enz. brengt eenige wijzigingen in zijn bezuinigingsplan nen. (lste blad). De regeering zet haar standpunt uiteen betreffende den destructor te Woerden en wat daarmede samenhangt, (lste blad). LEIDEN. Overleden is de Zeereerw. pater Modes- tus Looyaard, O.F.M. (lste blad). UIT DE OMGEVING. Te Roelofarendsveen is op het Braasse- mermeer een kano omgeslagen; de jonge man verdronk. (Omgeving le blad). In de zee nabij Katwijk is een dame bij het zwemmen verdronken. (Omgeving 2e blad). der steun van overheidsgeld. Het is waar lijk geen egoïsme, dat spreker een groote schoonheid in deze prestatie ziet, omdat daarin geconsolideerd is een groote mo- reele toewijding. Hier heerscht de religieuze geest en do geestelijke sfeer is van ontzaggelijke betee kenis. Een zeer waardeerend woord uit spreker over de zusters, die iederen dag denzelfden taaien arbeid verrichten (applaus). Dit sanatorium zou niet zijn wat hot is zoo vervolgt spr. zonder de R, K. ar beidersbeweging en zonder dr. Bronkhorst. God zegene het bestuur, den geneesheer- directeur en zijn staf, de zustors, en allen, die in technisch en administratief werk bezig zijn en de patiënten, opdat menige enkeling, die hoeft leeren klagen omdat hij t.b.c. is, God heeft leeren danken, omdat hij in „Berg en Bosch" zijn genezing heeft gevonden. De heer Nijkamp bracht een hartelijk woord van dank aan Mgr. den Aartsbis schop en den Minister en feliciteerde dr. Bronkhorst met de verkregen onderschei ding. De Verbondsvoorzitter spreekt. Namens de 200.000 aangeslotenen bij het Verbond spreekt de heer de Bruyn een welgemeend woord. De katholieke arbeidersbeweging, zoo zegt hij, viert vandaag een van haar mooi ste hoogtijdagen. Hier wordt vandaag een monument van haar onthüld, waarin haar doel ligt opgesloten, n.l. daadwerkelijke so lidariteit beoefenen. Met erkentelijkheid gewaagt spr. van d^n steun der Regeering in de bestrijding der t.b.c, en brengt dan een hartelijk woord van dank aan den bekwamen dr. Bronkhorst en zijn modewerkers en mede werksters. Moge Gods zegen, zoo zegt hij, ook in de toekomst in ruime mate op „Herwonnen Levenskracht'' rusten. Vervolgens werden woorden van gelurk- wensch gesproken door den burgemeester van de Bilt, H. T. Baron v. d. Borsch Ver wolde tot Vorden en nog vele anderen. „Tijd". DE OMZETBELASTING. Verschil lende wijzigingen. Naar de „Rotterdammer" verneemt, zul len als gevolg van het overleg tusschen re geering cn Kamercommissie in het ontwerp der Omzetbelasting verschillende wijzigin gen worden aangebracht. Zoo zal het be drag van één tot vier procent worden ver hoogd, doch za| deze belasting slechts één maal, n.l. bij de bron worden geheven, waar door aan tal van bezwaren wordt tegemoet gekomen en de controle zeer zal worden vereenvoudigd. De omzetbelasting op luxe-artikelen wordt tot 10 pet. verhoogd Daarnaast zal de lijst der vrijstellingen worden uitge breid.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1