8 DINSDAG 18 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANTTWEEDE BLAD PAG. 7 BINNENLAND DE TWEEDE KAMER KOMT WEER BIJEEN. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 20 Juli t® 1 uur. De voor- Bitter zal voorstellen om in deze vergade- rinz aan de orde te stellen bet opmaken van een voordracht ter vervulling van een vacature in don Hoogen Raad, de benoe ming van een lid van de gemengde com missie voor de stenografie. Voorts zal de voorzitter voorstellen een aanvang te maken met de behandeling o.m. van de volgende wetsontwerpen: wijziging van de wet tot tijdelijke hef fing van een bijzonder invoerrecht op ben zine 5 wijziging van de wet op de invordering van 's Rijks directe belastingen; wijziging van de Registratiewet 191*7; verlcening van enkele retorsie-bevoegd heden r6geling van den uitvoer van men regeling van den invoer van gort? beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uit voering der 1. o.-wet 1920; wijziging van de land/bouwcrisiswet 1933. Vrijdag te 11 our is er afdeelingsonder- zoek. WETSONTWERP-MARCHANT. Een wijziging te wachten. Naar de „Telegraaf" verneemt, is de zer dagen een wijziging te verwachten van het wetsontwerp-Marchant in zake de be perking van onderwijsuitgaven. Deze wij ziging houdt verband met enkele door de Tweede Kamer in het voorloopig verslag geuite verlangens. VERHOOGDE LEERLINGENSCHAAL. Vervroegde invoering van de wet-Terpstra. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van den minister van Onderwijs, K. eu W. do wet-Terpstra tot verhooging van de leerlingensohaal reeds met ingang van 1 Januari 1934 te doen invoeren. Zooals men weet, zou voor de volledige inwerkingtreding een overgangstijd gelden tot 1 Januari 1935. De bedoeling is nu de zen termijn met 1 jaar té bekorten. i MINISTER COLIJN. Morgen vertrekt minister Oolijn met den eersten dienst van de K-L-hL wederom naar Londen. PROFESSOR VERAART EN „ROEPING" De redactie van „Roeping'' deelt in het zooeven verschenen nummer mee, dat zij gemeend heeft profreeeor dr. J. A. Veraart te moeten verzoeken, zijn Politieke Kroniek t© staken. Reden hiertoe is de „klaarblijkelijke vereenigbaarheid" tusschen de zienswijze van den hoogleeraar de „parlementair- democratische" en die van de redactie de nationalistische of fascistische. Voor de redactie van „Roeping'' is het parlementarisme in zijn huidigen vorm un- zeitgemasz: „het beantwoordt in vrijwel geen enkel opzicht meer, ook niet in ons land, aan de diepere staatkundige werke lijkheid van heden en de komende jaren". INTERNATIONAAL KATHOLIEK ESPERANTO CONGRES. r NaaT het „Hsgez." verneemt, nemen de plannen, om in Augustus 1934 te 's-Herto- genbosch een Internationaal Katholiek Es- peranto-Congres te houden, vaster vormen aan. Gewacht wordt nog slechts op de de finitieve beslissing van den president der Internationale Katholieke Esperanto-Unie, prof. dr. Font Giralt, uit Barcelona. INTERNATIONALE SUIKERRAAD BRENGT RAPPORT UIT. Nederlands uitvoer. De internationale Suikkerraad heeft rap port uitgebracht aan de subcommissie vooi <le coördinatie van productie en afzet. De raad heeft een sterke neiging tot vergroo ting van de suikerproductie geconstateerd hetgeen te wijten is aan de teleurstellende opbrengsten van andere landbouwproduc ten. Niettemin bestond er een algemeen ver langen naar samenwerking ten aanzien van het sluiten van een internationale overeen komst. Het ontwerp van den Suikerraad beoogt een algemeene stabilisatie van den tegenwoordigen in- en uitvoer, terwijl uit breiding van de productie voor binnen- landsch gebruik zou zijn toegestaan voor de landen, die in hoofdzaak voor binnen land sche consumptie produceeren. Nederland heeft zich bereid klaard, de verplichting op zich te nemen dat de jaarlijksche netto-uitvoer geduren de de vijf jaar, dat de conventie van kracht zal zijn, niet den gemiddelden uitvoer van de laatste vijf jaar zal overschrijden. De productie zal worden beperkt tot de be hoeften van de binnenlandscbe markt. UNIE R.-K. STUDENTEN- VEREENIG INGEN. Dr. J. van Heugten moderator. Door Z.H.Exc. Mgr. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht is als opvolger van prof. P. Groenen tot moderator van de Unie van R.-K. Studentenvereenigingen in Nederland benoemd Pater dr. J. van Beug ten SJ. STUDIEDAGEN TE BERGEN. Massa-mensch of christen-mensch. Ook dit jaar worden te Bergen weder om sociale studiedagen gehouden en wel van 7 tot 10 October a.s. De algemeene titel van de stof, die op deze dagen behandeld wordt, zal zijn: ,Massa-mensch of Christen-mensch". De bedoeling is om, nn in dezen tijd de persoonlijkheid van den mensch al meer en meer verloren dreigt te gaan, de men- schen aan te toonen wie de menschelijke waardigheid verzekert en of de persoon lijkheid der menschen noodzakelijk is. In een tiental lessen zal te Bergen aan de orde komen: I. De mensch en het Christendom. (In leider Pastoor W. Nolet uit Amsterdam). II. De mensoh los van God. (In te lei den door prof. P. J. M. Heskes van het Philosophicum uit Warmond). III. De massa-mensch. a. De mensch en de economie (door mr. M. M. G. Th. de Kort uit Bussum). b. de mensoh en de machine. (Inlei der Max van Poll uit Helmond). c. De mensch en de staat (door pater dr. D. Beaufort O.F.M., Utrecht). d. Do mensch en de cultuur. (Inleider Anton van Duinkerken, Amsterdam). e. De massa-mensch van communisti sche, nationalistische en fascistische stel sels door Henri G. M. Hermans, Den IV. Reactie tegen den maesa-menech. (In te leiden door pater dr. O. van Geetel O.P. uit Leuven). V. Terug naar den mensch. (Inleider zal nader bekend gemaakt worden). VI. Onze eigen taak (door Rector J. F. A. Bots uit Amsterdam). DE BOUW-N IJ VERHEID IN AMSTERDAM. De R. K. Bond van Bouwpatroons houdt dezer dagen in Amsterdam zijn vijftiende jaarvergadering, welke samenvalt met de viering van het derde lustrum van don bond. Gisterenmiddag had in het Amstelhotel de ontvangst plaats van het hoofdbestuur door het bestuur der afdeeling Amsterdam. Na afloop hiervan begaven de leden van beide besturen zich in gezelschap van den geestelijk adviseur, pastoor J. Wennen, naar het stadhuis, om hun opwachting to maken bij het dagelijksch bestuur van de hoofdstad. Bij deze ontvangst was het ge meentebestuur vertegenwoordigd door de wethouders S. de Miranda en J. Douwes, alsmede door den gemeente-secretaris mr. S. van Lier. Bij ontstentenis van den burgemeester, die wegens ambtsbezigheden verhinderd wae, werden de gasten begroet door wet houder de Miranda, als waarnemend burge meester. Spreker heette hen welkom, wenschte den bond geluk met dit lustrum na vijftien jaren van belangrijken en inten- «ieven arbeid. Gij begint uw feest op Maandag, aldus vervolgde de wethouder en deze dag wordt in" Amsterdam genoemd de dag van de bouwers. Gij hebt er u zeker op dezen dag van kunnen overtuigen, dat het hart van het maatschappelijk leven nog in de hoofd stad klopt, weliswaar in dezen bewogen tijd onregelmatig, maar, als ge goed hebt toe gezien, dan zult ge toch bemerkt hebben, dat er een begin van beterschap is. Spr. illustreerde dit door er op te wijzen, dat er het vorig jaar 890 huizen in de hoofdstad in aanbouw waren en thans 3847. Op het oogenblik werken daarbij 2716 arbeiders tegen 844 in het vorige jaar. Hoeveel kwaad men ook over Amster. d«m moge spreken en schrijven, er wordt op het oogenblik hard gewerkt. In het Am sterdam van vandaag is geen plaats voor een wanhoopsstemming onder do bouwers, mits dezen zich aan het verleden spiegelen. In de afgeloopen periode van 15 jaar wer den in Amsterdam gebouwd door particu lieren 50.487, door woningbouwvereenigm- gen 12.047 en door de gemeente 10.066 wo ningen, voort 1804 pakhuizen en garages, waarvan er in 1932 533 verbouwd zijn. Een aantal van 211 fabrieken, 204 groote kan toorgebouwen en 39 hotels werd gebouwd en verbouwd. Er verrezen 256 scholen en 54 kerken en verenigingsgebouwen. Finan- cieel beteekent dit, dat er in 1926 gebouwd werd voor 26 mil Li oen, om daarna af te ne men tot 13 millioen in 1932 en over het halfjaar van 1933 heeft het reeds de 14 millioen bereikt. Met zulke cijfers voor oogen, zoo sprak de wethouder, kan men niet somber ge stemd blijven. Wat wij noodig hebben is vertrouwen in de toekomst. Wij moeten verstaan, dat naa3t het kapitaal de arbeids. lust voor de maatschappij onontbeerlijk is. De voorzitter van het hoofdbestuur, do heer H. Klein Schiphorst, heeft in zijn dankwoord gewezen op de goede verstand houding, welke er tusschen de aannemers en het gemeentebestuur van Amsterdam bestaat. Altijd heeft het gemeentebestuur een open oog getoond voor de belangen van den aannemersstand. Spreker hoopte, dat deze verhouding moge blijven besl opdat de aannemers in goede samenwer king met het gemeentebestuur in de toe komst nog veel opbouwend werk kunnen verrichten. Des avonds vereenigden de deelnemers aan de jaarvergadering zioh aan een maal tijd in het AmstelhoteL G. A. Pos. t De heer Gerard Adriaan Pos is giste ren te Blaricum overleden. Het einde werd verwacht, de bekende hoofdbestuurder van den A.N.W.B. Toeris tenbond voor Nederland was reeds 'lang lijdende; zijn werk kon hij al maanden Lang niet meer doen. G. A. Pos werd op 13 Juli 1865 te Am sterdam geboren en is dus juist 68 jaar geworden. DE MINIMUM-PRIJZEN VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. Op do vragen van don heer Lovink in verband met de opheffing van het Provin ciale In- en Verkoopbureau voor tuinbouw producten te Alkmaar heeft minister Ver schuur geantwoord, dat inderdaad het door Ged. Staten van Noord-Holland in het le ven geroepen In- en Verkoopbureau voor Tuinbouwproducten buiten werking is ge steld en wel op voorstel van den minister, dat de volle instemming had van Ged. Sta ten. De getroffen Rijksregeling voorziet in de handhaving van minimum-prijzen op alle veilingen; deze handhaving geschiedt op soortgelijke wijze als krachtens de gunstig gewerkt hebbende provinciale regeling. DE STEUN AAN DE AARDAPPEL- MEELINDUSTRIE. Op de vragen van den heer Biersrma be treffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot onverwijlde uitbeta ling der steungelden aan de daarvoor in gevolge de wet tob steun verleening aan de aardappelmeelindustrie in aanmerking ko mende aardappelverbouwers heeft minister Verschuur geantwoord: Nadat het wetsontwerp tot steunverlee- ning aan de aardappelmeelindustrie, oogst 1932, door de Staten-Generaal was aange nomen en alle voorbereidende maatregelen waren getroffen, trad de Kabinetswijziging in en moest den nieuwopgetreden minister van Financiën gelegenheid worden gebo den, zich van den stand van zaken op do hoogte te stellen. Eerst daarna kon tot uitbetaling der steungelden worden over gegaan; thans heeft deze uitbetaling via de fabrieken aan de betrokken verbouwers plaats gehad. R. K. ALGEMEENE MIDDENSTANDS- BEDR IJFSRAAD. Dezer dagen publiceerden wij het adres door den R. K. Algemeenen Middenstands- bedrijfsraad, ingevolge besluit der alge meene vergadering, aan den Minister van Sociale Zaken verzonden, in welk adres er bij den minister op aangedrongen werd met de uitvoering der Bedrijfsradenwet grooten spoed te betrachten. Omtrent de te Utrecht gehouden ver gadering van den R. K. Alg. Middenstands- bedrijfsraad wordt ons nador nog het vol gende medegedeeld: Vertegenwoordigd waren de bedrijfsra- den voor meubelindustrie, de manufactu- renhandcl, het schilderbedrijf, het slagers-, burgersme-den-, loodgieters- en eleotro- teohniscb bedrijf. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de Z E. Heer dr. J. van Beurden het belangrijke feit, hetwelk zich sinds de laatste algmeene vergadering voltrok, n.l. de afkondiging in het Staatsblad van de Bedrijfsradenwet-Verschuur. De katholieke bcdrijfsraden, die steeds voor een webtelij- ken regeling der bedrijfsorganisatie ge ijverd hebben, mogen in de totstandkoming van deze wet een aanvankelijke bekroning van hun steeds volgehouden actie zien. Dezo Bedrijfsradenwet is een eerste stap op den weg naar een andere, meer christe lijke maatschappij-ordening. Niet onmoge lijk is intusschen, dat die weg in snelleT tempo geloopen zal worden dan voorheen wel mogelijk werd ge-acht. Gememoreerd werd de belangrijke, en door de katholieke bedrijfsraden toegejuichte, aanvulling, welke het wetsontwerp in de Tweede Ka mer onderging, door opname van de bepa ling uithoofde waarvan bij of krachtens een uit te vaardigen wet aan de bedrijfs raden een verordende bevoegdheid kan worden toegekend. Na bespreking werd het concept-jaar ver slag van het secretariaat goedgekeurd. Het financieel verslag van den penning meester, den heer W. Boon, Den Haag, werd, op voorstel van de controle-commis sie, eveneens goedgekeurd. Besproken werden voorts maatregelen, welke getroffen zouden kunnen worden om do spoedige instelling van diverse wette lijke bedrijfsraden zooveel mogelijk te be vorderen. In overweging werd gegeven over dit punt zeer binnenkort in iederen bedrijfs- raad nader van gedachten te wisselen. Daarna zou de katholieke patroons- resp. de katholieke werknemersbond, deze aan gelegenheid in eigen kring kunnen bespre ken, waarna in overleg getreden zou kun nen worden met do patroons-, reep. de werknemersorganisaties van andere rich ting, om daarna, zoo mogelijk gezamenlijk, tot den Minister het verzoek te richten tot instelling van een desibetreffenden bedrijfs- raad over te gaan. Van gedachten werd gewisseld over de gevolgen, die de instelling van een wet te 1 ij k e n bedrijfsraad kan en moet heb ben voor den betrokken katholieken be drijfsraad. De vergadering was van oordeel, dat zoodra in een of anderen tak van be drijf ©en wettelijke bedrijfsraad zal zijn tot stand gekomen, de katholieke bedrijfsraad als zoodanig aanstonds ontbonden behoort te worden, daar het ongewensobt en over bodig werd geacht, dat naa«t den wette- lijken bedrijfsraad nog een katholieke raad zon blijven voortbestaan. Er werd voor gepleit in den een of an deren vorm contact tot stand te brengen tusschen de gezamelijke katholieke werk gevers- en werknemersleden van wettelijke bedrijfsraden. Het bestuur zal deze aangelegenheid on der het oog zien en aan een volgende alge meene vergadering hieromtrent plannen voorleggen. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! DE R. K. WERKGEVERSVERENIGING EN DE BEDRIJFSRADENWET. Loyale medewerking. Naar de „R. K. Werkgever" meedeelt, vereenigde de te Tilburg gehouden verga dering van het dagelijksch bestuur der Al gemeene R. K. Werkgeversvereeniging en het R. K. Verbond van Werkgeversvereni gingen zioh met het advies van het dage lijksch bestuur der A.R.K.W.V. om nu de wet eenmaal is ingevoerd waar mo gelijk, loyale medewerking aan het tot standkomen van bedrijfsraden t»e verlee- nen. In verband met de benoeming door de regeering van prof. mr. O. A. Josephua Jit- ta tot voorzitter der oommiesie, die den be trokken minister zal adviseeren over de in stelling van bedrijfsraden, werd besloten zich met deze commissie in verbinding te stellen, ten einde Qp de hoogte te komen van de richtlijnen, die bij de totstandko ming van bedrijfsraden dienen in acht te worden genomen. Daarna zal door de afzonderlijke vak- vereenigingen een definitief standpunt worden ingenomen. ONTSLAG BIJ DE R. E. T. M. Dalend vervoer de reden. De vervoercijfere van de Rotterdamsche Electrieche Tramwegmaatschappij zijn sterk terugloopend. Over het eerste half jaar werden ruim 5 millioen reizigers min der vervoerd dan in 1932, hetgeen een half millioen gulden minder in de kas deed vloeien. Naar aanleiding van deze sleohte bedrijfsresultaten zij liepen met 30 pet. t©rng heeft de directie zich genoodzaakt gezien tien prooent van het personeel te gen half September ontslag aan te zeg gen. Ongeveer 200 man van het rijdend en een kleine 100 man van het technisch per soneel zijn van dezen noodgedwongen maatregel de dupe. Verscheidene van hen die op wachtgeld komen zijn niet jong meer en bovendien reeds vele jaren bij de maat schappij in dienst, „TeL" DE AFSLUITDIJK VAN DE ZUIDERZEE. De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland (B.B.N) heeft aan den Minister van Waterstaat het verzoek gericht, de zeer spoedige algeheele openstelling van den Afsluitdijk van de Zuiderzee wel te willen bevorderen en voert daarvoor de volgende gronden aan: dat het den Boud bekend is, dat slechts een beperkt verkeer met motorrijtuigen over den Afsluitdijk van de Zuiderzee is toegelaten; dat ten aanzien van vrachtauto's ver gunning wordt vorleend tot hot berijden van don Afsluitdijk voor bwee-assige vrachtauto's met een maximum wieldruk van 1200 K.G.; dat aan eeno vergunning tot bet berijden van den Afsluitdijk eene tolheffing is ver bonden, waarvan de opbrengt t«n bate komt van het Nationaal Crisis-Comité; dat deze beperkingen van het verkeer een algemeen gebruik van den Afsluitdijk, waarnaar door vele bedrijf sant oh oud e rs hunkerend wordt uitgezien, in den weg staan; dat, alhoewel het sympathiek aandoet, dat de opbrengst van de tolheffing ten bate komt van eene zeer nuttige instelling, de tolheffing op zichzelf eene belasting vormt, welke voor vele vervoerders zeer drukkend is; dat de Bond van oordeel is, dat gezien den uitstekenden staat, waarin de rijweg over den Afsluitdijk verkeert, zooals bij de onlangs gehouden excursie van de Ver- eeniging het Nederlandsche Wegencongres nog bleek, er geen aanleiding is tot bet handhaven van de beperkende bepalingen op het verkeer; dat door de beperkende bepalingen slechte een klein deel van de transport firma's in de gelegenheid is van de kortere verbinding met Friesland te profiteeren, zoodat dit tot onbillijkheden leidt; dat algemeen de nog niet totale openstel ling voor he verkeer van den Afsluitdijk teleurstelling heeft gewekt. LUCHTVAART DE OMGEKOMEN LITHAUSCHE OCEAANVLIEGERS. Vermoedelijk tegen een boom gevlogen. Het ongeluk met de Litausche vliegers heeft klaarblijkelijk 's morgens om twee uur plaats gehad. Om dien tijd hoorde een landbouwer uit Kuhdamm een ontzet tend gekraak. Hij kon echter verder niets constateeren. Toen men 's morgens in de omgeving van het door een boech omgeven dorp een onderzoek instelde, vond men de wrak stukken van het vliegtuig. Men kon toen echter nog niet vaststellen wat voor vlieg tuig het was, daar de machine geheel vernietigd was en de lijken der vliegers vreeeelijk waren verminkt. Tegen 10 uur in den morgen bleek eerst, dat het de Litau- sche vliegers waren. Daar het 's nacht-s regende on de hemel zwaar bewolkt was, zijn de vliegers waar schijnlijk zóó laag gaan vliegen, dat 7e de boomen geraakt hebben, hetgeen do ramp moet veroorzaakt hebben. Naar gebleken is lagen onder de wrak stukken van het verongelukte vliegtuig der Litaueohe Oceaan vliegers tooh slechte twee dooden. Yesglaitas heeft op het laatste oogen blik van de vlucht afgezien en bevindt zioh gezond en wel te Now York. BALB0 TE CHICAGO. Over de Az<**en terug? Generaal Balbo verklaarde gisteren, dat de route, die het Italioansch eskader op den terugweg zal volgen, nog niofc was vastgesteld (misschien over do Azoren). Hij gevoelde veel ervoor een meer „avon tuurlijke" weg te volgen, doch thana is hij nog bezig de verschillende routes te be- studeeren. Het schijnt vast te staan, dat het eskader morgen uit Chicago en over het Meren en Kanalen-gebied naar New- York vliegt», waar Balbo eenigen tijd denkt te blijven, misschien wel eenige dagen, teneinde gelegenheid te hebben een be zoek te brengen aan President Roosovelt te Washington. In deskundige kringen worden de kos ten van de eekadervlucht geraamd op on geveer 40 millioen lire; de koeten die on derweg gemaakt worden geschat op 700.000 lire, die gedekt wordt uit de opbrengst van de speciale lucht post zegels, waarvan reeds voor meer dan 1 millioen lire is ver kocht. DE WERELDVLUCHT VAN WILLY POST. Een voorsprong van 13 mr op den recordhouder. Na de noodlanding te Koningsbergen is Willy Poet naar Moskou doorgevlogen. Met een voorsprong van 13 uur op het bestaande wereldrecord voor een vlircht om de wereld is Willy Poet met zijn vlieg tuig „Minny May" uit Moskou vertrokken na een oponthoud van 3 uur, waarin hij eenigo klein© reparaties aan zijn toestel verrichtte en oen paar sandwiches at. Hij verklaarde zich in uitstekende conditie te bevinden. Om half 7 hedenmorgen ia hij te Novose- birorsk aangekomen. RECHTZAKEN DOODSLAG TE UDEN. I Het Gerechtshof van 's-Hertogonboscb behandelde de strafzaak tegen den 30-jari gen herbergier J. W. te Uden, die door de Bossclia Rechtbank tot drie jaren gevan genisstraf veroordeeld was wegens zware mishandeling van M. H., die tengevolge van de verwondingen ie overleden. W. had op 19 December te UdsB B BBl «en twist in zijn café om betaling van ver teringen achtervolgd en hem op straat met een bijl den schedel ingeslagen. Op 25 De cember stierf H. aan een hersenvliesontste king, die volgens don arts-deskundigen dr. Mettrop door een middenoorontsteking moet zijn veroorzaakt en deze ontsteking was door den slag acuut geworden. De advocaat-generaal mr. Couvce eisch- te drie jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. J. B. Hengst bepleitte een voorwaar delijke veroordeeling van den verdachte, die bij autoriteiten en bevolking in Uden zeer goed staat aangeschreven en zijn daad in drift en gedeeltelijk uit noodweer moet hebben bedreven. De uitspraak werd bepaald op 24 Juli. DE AVONTUREN VAN PR0FJE EN STRUISJE. 113. Nog lang koek hij uit het raampje en juist toen hij dit sluiten wilde, kwam er icte aanvliegen. Jawel, het was Struisje, die de vliegmachine gezien had en zijn bost deed dit in te halen. Profje uitte een kreet van blijdschap en waarschuwde den piloot, die iets langzamer vloog en Struis- je kon instappen. 114. Maar al was Profjo blij, dat Struik je terug was, toch begon hij hem flink te beknorren. De deugniet kreeg een geducht standje en Profje zei, <lat het nooit weer voor mocht komen, dat hij er zoo maar vandoor ging. Dat was nu al do tweedo keer. Struisje was erg onder den indruk en boog beschaamd zijn kop.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7