24ste Jaargang DINSDAG 18 JULI 1933 No. 7561 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Regeering moet kunnen ingrijpen. STADSNIEUWS VOORNAAMSTE NIEUWS. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geilluatreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regol Voor Ingezonden Modedeelingen wordt het dubbele van het tariel berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin ba trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. Een Bisschoppelijke vermaning Wat een onhebbelijke houding ie tegen over een Zondagsohe preek, schijnen som migen onzer heel gewoon te vinden, als 't betreft een preek van den eigen Bisschop of van het Nederlandsch Episcopaat. Iedereen zal 't namelijk afkeuren, wan neer de geloovigen, die 's Zondags een preek hebben gehoord, zich uitsloven, om de vermanigen, die daarin zijn gegeven, op anderen toe te passen, daarbij hééle- maal niet aan zichzelf denkend Maar als de Paus of een onzer Bisschop pen of de Nederlandsch© Bisschoppen ge zamenlijk een of andere waarheid voor het practisohe leven voorhouden, of een of ande re gedragslijn als een afwijking van de ka tholieke beginselen veroordeelen dan schijnt 't voor velen of laten wij hopen voor sommigen als vanzelf-sprekend te zijn, om allereerst of zelfs uitsluitend aan anderen te denken, die het zich kun nen aantrekken, voor wie aldus oor deelt men dan 't toch maar raak ge zegd is! Wij hebben nu al in de pers iets der gelijks gelezen naar aanleiding van het j.L Zondag voorgelezen schrijven van het Ne der landsch Episcopaat. Men gaat het toepassen op dezen of dien persoon, op dezen of dien groep. En men constateert b.v„ zooals wij lazen: „met zekere zelfvol doening hebben wij de voorlezing gehoord van het schrijven van het gezamenlijk Episcopaat" een zelfvoldoening, gele gen in het feit, dat men juist heeft gezien in zijn veroordeeling van „het streven van sommige jongeren om critiek uit te oefe nen op de houding onzer priesterschap." Zou het niet beter zijn, als men een Bis schoppelijk schrijven niet zou gebruiken voor bevestiging van eigen meening te genover die van andere geloofsgenoo- ten, en zou overwegen, of er geen nuttige wenken in liggen voor.... zichzelf? Zon er b.v. nog zoo veel „zelfvoldoe ning" bestaan bij bovenbedoelden schrijver ak hij overweegt, dat de Bisschoppen in datzelfde schrijven voorhouden een „innig en daadwerkelijk deelnemen aan het H. Misoffer", het „volgen van geestelijke oefe ningen als retraite en recollecties", de „le zing en overweging der H. Schrift".... Dat ieder onzer het Zondag voorgele zen schrijven van de Bisschoppen nog 'na overleze, om er leering uit te trekken voor zichzelf.... DE RIJKSMIDDELEN. RUIM TWEE MILLIOEN MINDER DAN HET VÖMG JAAR. 'De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Juni 1933 bedroeg 28.727.905 tegen 30.888 648 in Juni 1932. Zij brachten dus in de afgeloopen periode 2.160.743 minder op. Vergeleken bij 1/12 van de raming, groot 31.894.200 valt hier een vermindering van ruim drie millioen te constateeren. NAAR BETERE TIJDEN? In een aantal textielbedrijven in de om geving van Helmond wordt verbetering ge constateerd, oa. in de tricotage en deken industrieën. Hier en daar heeft uitbreiding van (vrouwelijk) personeel plaats. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren LANDBOUW-CR ISIS WET 1933 VERSCHEIDENE LEDEN DER TWEEDE KAMER ERKENNEN NOODZAKELIJKHEID VAN DICTATORIALE BEVOEGDHEDEN. GAAT HET ONTWERP NIET VER GENOEG? De Tweede Kamer heeft haar voorloo- pig verslag uitgebracht over het wetsont werp tot wijziging van de Landbouw-Cri- siswet 1933. Wij ontleenen er aan: Verscheidene leden, hoewel erkennende, dat door de voorgestelde wijgiging van de Landbou w-Crisis wet aan de regeering haast dictatoriale bevoegdheden worden toegekend bevoegdheden, waartegen in derdaad bezwaren bestaan waren van oordeel, dat, daar land- en tuinbouw niet in staat zijn onder de huidige omstandig heden de moeilijkheden op te lossen, de regeering gedwongen is maatregelen te nemen teneinde zooveel mogelijk aan den noodtoestand, waarin deze bedrijven ver keer en, tegemoet te komen. Verscheidene leden waren voorts van oordeel, dat land- en tuinbouw bij de on- derhavigé" regeling weinig baat zullen vin den. omdat de regeering in gebreke is ge bleven, om in dit wetsontwerp garantiebe palingen in zake steun voor bepaalde pro ducten op te nemen. De landbouw kan alleen gebaat wor den, aldus deze leden, door hooge invoer rechten op buiten!andsche artikelen en verscherping van de contingenteering. Nog niet genoeg? Verscheiden leden betoogden, dat met dit ontwerp niet kan worden volstaan. Nu voor een groot stuk in het Nederlandsche bedrijfsleven de vrije concnurrentie wordt prijsgegeven, zal zulks er toe leiden, dat hea treffen van coortgelijke maatregelen ook ten aanzien van andere bedrijven dan de land- en tuinbouwbedrijven, met name de industrie, noodzakelijk zal blijken te zijn. Sommige leden betreurden bet dan ook, dat dit ontwerp niet breeder is opgezet en dat niet handel, scheepvaart, industrie en bankwezen te zamen met den land bouw in één groot verband zijn gezien. Andere leden waren van oordeel, dat deze conclusie te ver gaat. Wenschen. Verscheidene leden verklaarden zich be reid over de bezwaren, welke het wetsont werp met zich medebrengt, heen te stap- pn, indien de regeering enkele bevredi gende mededeelingen en toezeggingen zou kunnen doen. In de eerste plaats wenschten deze le den, dat voldoende rekening zal worden gehouden met de adviezen der centrale commissie. Al kan niet gevorderd worden, dat de minister zich altijd naar deze ad viezen zal gedragen, wel zal het hooren naar de adviezen zooveel mogelijk luiste ren moeten zijn. In dit verband hebben verscheidene le den uitbreiding van de commissie gevraagd met vertegenwoordigers van arbeiders, waarvan verwacht kan worden, dat zij voldoende rekening zullen houden met de verschillende belangen. Eenige leden wenschten meer vertegen woordigers van handel en industrie, en speciale vertegenwoordigers >v>an bepaal de groepen. Andere leden daarentegen zouden uit breiding van de oommissie onjuist ach ten, omdat de commissie veel te groot zou worden. In de tweede plaats zouden de eerst aan bet woord zijnde leden gaarne mededee- ling ontvangen van den minister omtrent de plannen, welke hij koestert betreffende de in het gewijzigde artikel 1 genoemde producten. Verder zouden deze leden gaarne verne men, wat de bedoeling van den minister is met de verschillende andere cnsiwet- ten, als de Varkens wet en de Tarwewet. Tevens zouden deze leden gaarne meer omlijnde plannen van de regeering verne men ten aanzien van de consumptie- en de fabrieksaardappelen, de suikerbieten teelt, de vlasteelt en verschillende tuinde rij producten. Ten aanzien van het nienwvoorgestelde artikel 10a werden verschillende opmer kingen gemaakt. Blijkens dit artikel schijnt het in de bedoeling te liggen ten aanzien van ingevoerde producten een recht te heffen, waarbij het verschil in prijs zoo veel mogelijk wordt opgeheven. Verscheidene leden hadden tegen dit artikel bezwaren, omdat daardoor de producten, waaronder de veredelingspro ducten, duurder zullen worden. Is het de bedoeling, zoo werd gevraagd, om met de aldus verkegen gelden andere hier geteelde producten te steunen? Zoo ja, dan zou men gaarne van den minister vernemen, in hoeverre dat mogelijk zou zijn. Ook tegen de voorgestelde wij ri gin gen van artikelen 35 en 40 rezen bij vele leden bezwaren. Vele leden achtten het noodzakelijk, dat nog meer artikelen van de Landbouw- Crisiswet zouden worden herzien. Zij ver wezen in dit verband naar de bezwaren, welke in het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp, houdende verleening van bevoegdheden tot het nemen van buiten gewone maatregelen in het belang van den landbouw zijn ontwikkeld. De wet is tot stand gekomen zonder dat er gelegen heid bestond tot rustig beraad over aller lei onderdeelen. Deze leden drongen dan ook bij den minister aan op de navolgen de wijzigingen lo. het doen vervallen in artikel 7 van bet tweed lid, waarin den minister be voegdheid wordt gegeven, kortingen op den steun toe to passen. Zulk een bevoegd heid sluit in zich een groot gevaar voor willekeur. Steun aan een product mag nooit verder gaan dan het economisch on misbare. Het doet er niets toe, of in een bedrijf nog een ander product geteeld wordt, dat ook slechts tot de onmisbare productiekosten gesteund wordt. Is de mi nister bereid mede te deelen, welk theo retisch geval zich kan voordoen, waarin onredelijke cumulatie aanwezig wordt ge acht -2o. opheffing van het. algemeen. Crisis- fonds. Het bestaan van dit fonds maakt 't onmogelijk, te beoordeelen de afzonder lijke maatregelen. Bestaat de nood zwak, om voor een product een bepaald bedrag te heffen om daarmede een ander product te steunen, dan is daarvoor naar bet oor deel dezer leden een algemeen fonds niet noodig. Baten aan arbeiders. Vele leden drongen aan op het nemen van maatregelen, ten einde de arbeiders in de gesteunde bedrijven te laten parti- cipeeren in de voordeelen door de regee- ringsmaatregelen ten bate der bedrijven. Naar hun oordeel biedt artikel 8 der Landbouw-Crisiswet hiertoe de gelegen heid. Het gaat naar hun oordeel niet aan, de bedrijven te helpen en de prijzen der producten te verhoogen, zonder dat waar borgen worden gegeven, dat de arbeiders zooveel mogelijk aan bet werk worden ge houden en hun loonen nog niet meer wor den bekort. Melk- en Zuivelproducten. Vele leden achtten het noodzakelijk, dat bij de uitvoering van de Grisis-Zuivelwet, in het belang van de landbouwers, aan de coöperatieve afzetvereenigingen op zuivel gebied bij de uitvoering der Crisiswetten van land- en tuinbouw voor wat zuivelpro ducten betreft, een groote plaats worde ingeruimd. Margarine. Gevraagd werd of het in de bedoeling ligt van de regeering, voor te schrijven, dat bij de margarine-industrie ook dier lijke en plantaardige vetten van hier te lande geteelde zaden moeten worden ge bruikt. Rundvee. Naar het oordeel van verscheidene le den zal een van de moeilijkste regelingen ongetwijfeld zijn de beperking van den rundveestapel. Deze leden hoopten, dat de minister het daarheen zal leiden, dat deze beperking met de uiterste omziohtigheid zal geschieden. Granen en zaden. Enkele leden achtten het noodig, dat de invoer van zaden, voornamelijk die van lijnzaad, in zeer sterke mate worde be perkt, omdat die invoer den prijs van an dere producten zeer drukt. Vele andere le den konden zich met deze opvatting niet vereenigen, aangezien het in het belang van land- en tuinbouw is, dat de zaden zoo goedkoop mogelijk aan deze bedrijven kun nen worden verstrekt. Aardappelen. Is de regeering van oordeel, zoo werd de vraag gesteld, het ontginnen van bouw land te laten voortgaan of is zij van mee ning, dat het verleenen van steun aan pro ducten of nieuwontgonnen gronden aan beperkende bepalingen dient te worden onderworpen Algemeen was men van oordeel, dat ten aanzien van de consumptieaardappelen maatregelen der regeering geboden zijn. Kippen- en eendeneieren. Gevraagd werd, waarom de kleine en niet de groote kippeneieren gesteund worden, terwijl deskundige voorlichting aan kippenhouders steeds ging in de rich ting van het verkrijgen van groote kippen eieren. Fruit, zuidvruchten. Eenige leden bestreden de onderneming van zuidvruchten in dit ontwerp. Producten van bloementeelt. Verscheidene leden merkten op, dat de kweekers van de bloembollen, welke op last van het Rijk ter vernietiging moeten worden ingeleverd, eenige vergoeding die nen te ontvangen. Blijft deze achterwege, dan is het vooral voor weinig draagkrach tige kweekers onmogelijk hun bedrijf in stand te houden. Boschbouw. Verscheidene leden stelden de vraag, of de boschbouw niet in het ontwerp behoort te worden opgenomen. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 24 Juli 1933, des namiddags to twee uur, in het gebouw „Tot Nut van t Algemeen" (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet: op Maandag 24 Juli des avonds te 6.15 uur, op Dinsdag 25 Juli des namid dags te 2 uur, op Dinsdag 25 Juli dee avonds te 8.15 uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Stads-vroed- meester voor het tijdvak 1 Juli 19331 Juli 1936. (Herbenoeming van prof. dr. P. O. T. v. d Hoeven). 2o. Rekening, dienst 1932, van de Plaat- selke Schoolcommissie. 3o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente (koe teloos) van eenige strookjes grond, gele gen aan de Maraixstraat, den Zijlsingel, den Constantijn Huygensweg, nabij den Lagen Morschweg ©n aan de Lusthoflaan. 4o. VooTstel tot overneming in eigen dom en onderhoud (kosteloos) bij de ge meente van de strook grond, kad bekend gemeente Leiden, Sectie P No. 1853, gele gen ten Oosten van den Lagen Morsch weg. 5o. Voorstel: a tot aankoop van een strookje grond, deel uitmakende van het perceel kad. be kend gemeente Leiden, Sectie M. No 3184, gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel; b. tot overneming in eigendom en on derhoud bij de gemeente Leiden, Sectie M. No. 776, gelegen aan den Zoeterwoud schen Singel. 6o. Voorstel tot aanoop van de wonin gen aan de Van der WeTffstraat Nis. 62 en 64. 7o. Voorstel tot aankoop vanf a. de perceelen aan de Hooigracht Nis 108, 110, 110a. 112, 112a, 114 en 114a, en aan de Korte Koppenhinksteeg Nis. 14, 16 en 18; b. de huizen met pakhuis aan de Kor te Koppenhinksteeg Nis 4, 6, 8, 10 en 12 c. het pakhuis met werkplaats en af zonderlijke bovenwoning aan den Middel weg No. 37, hoek Korte Koppenhink steeg d. tot beschikbaarstelling van de voor de sub a, b en c bedoelde aankoopen be- noodigde gelden. 8o. Voorstel in zake bet verleenen van kwijtschelding van een gedeelte van den huurprijs aan pachters van gemeentelan- derijen. 9o. VooTstel inzake het wijzigen van de overeenkomsten met de N.V. Holland- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij, be treffende de spoorwegverbindingen naar de Stedelijke Lichtfabrieken em het Open baar Slachthuis. lOo. Voorstel tot verdaging vaai de be slissing omtrent de vaststelling van het plan van uitbreiding, tevens pla/n tot her ziening vau het bij raadsbesluit van 18 April 1907 vastgestelde, meermalen gewij zigde uitbreidingsplan. llo Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen W. BakkeT Tzn., te Gouda, 1-ot vergoeding van aan een hoog spanningskabel ca. in den weg tueschen Nieuwveen en Kattenburg toegebrachte schade. 12o. Voorstel in zake de vaststelling em uitkeering van do voorschotten op de vergoeding, bedoeld bij art. 101 van de La ger Onderwijswet 1920 ten behoeve van do verschilende bijzondere scholen, over het jaar 1933. 13o. Voorstel tot vaststelling van de bijdrage, bedoelde in art. 102 der Lager Onderwijswet 1920 voor verschillende bij zondere vervolgeur8usen over het jaar 1930. 14o. Voorstel in zake de door Gedepu teerde Staten ontworpen regeling, betref fende de salarissen van ambtenaren van den Burgerlijken Stand. (De volgende punten hebben reeds op vorige agenda gestaan. Red.). BUITENLAND. Op het Congres der Fransche socialisten werd een scheuring bezworen. (2de blad). BINNENLAND. Aanhoudende daling van de Rijksmidde len. (lste blad). Een windhoos over Soesterberg. (Gem. Ber. 2de blad). Valsche munterswerkplaats »n Limbirg ontdekt (Gean. Ber. 2de blad). BIJ DIT BLAD IS EEN VACANTIE- NUMMER GEVOEGD. 15o. Voortzetting van de behandeling van artikel 11 van de ontwerp-verordo- ning, regelende het geneeskundig toezicht op de openbare en bijzondere lagere scho len, de openbare en bijzondere bewaar scholen, do Irinderbewaarplaatsen en der gelijke inrichtingen, en den werkkring van den schoolarts en stemming over de ver ordening in haar geheel. 16o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening betreffende de wedden van amb tenaren in dienst dor gemeente Leiden. 17o. Voorstel in zake het verleenen van eon jaarlijksche subsidie aan het Co mité tot instandhouding van een consul tatie-bureau voor moeilijke kinderen te Leiden, tevens praeadvies op do voorstel len van den heer Jac. Wilbrink en mevr. C. P. Brag gaardo Does tot bot verlee nen van een subsidie aan genoemd Co mité. 18o. Voorstel in zake verbooging van de aan de afdeelirtg Leiden der Vereeni- ging tot Verbetering van het Lot der Blinden in Nederland en ziju Koloniën toegekende subsidie. 19o. Voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de Voreeniging tot Ver zorging van Kleine Kinderen over hot jaar 1933. 20o. Preadvies op de motie van den heer E. J. Coster in zake hot verleenen van een gratificatie aan leden van het op geheven Leideoh Muziekkorps, tevens praeadvies op een verzoek van D. C. Jan sen in zake het verleenen van een wacht geld of een andere uitkeering in verband met zijn werkzaamheden bij dat muziek korps. 21o. Voorstel van den heer IJ. Kui pers, om Burgemeester en Wethouders te verzoeken uitvoering te geven aan hefc door den Raad aangenomen voorstel in zake de korting over 1932 op de loonen van het personeel van de zweminrichting aan het Rijn-Schiekanaal. 22o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening betreffende den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. 23o. Voorstel: a. inzake de opheffing van de open bare bewaarschool aan de Van der Worff- straat b. in zake de overplaatsing van de openbare bewaarschool aan de Groene- steeg naar het schoolgebouw aan de Ha- verstraat en het aanbrengen van eenige veranderingen aan dat gebouw; c. in zake het verbouwen van de be waarschool in het Elisabethahof d. tot beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van de sub b bedoel de veranderingen aan het schoolgebouw aan de Havorstraat en voor de sub c be doelde verbouwing van de bewaarschool in het Elisabethshof c. tot wijziging van de verordening van 30 Januari 1933 (Gem. Blad No. 1), re gelende het openbaar bewaarsohool on derwijs in de gemeente Leiden f. tot wijziging van de verordening van 30 Januari 1933 (Gem. Blad No. 2), rege lende de voorwaarden waaronder ten be hoeve van bijzondere bewaarscholen sub sidie uit de Gemeentekas wordt ver leend; g. in zake het verleenen van jrubsjdie aan het bestuur van de Gcvers-Deutz be waarschool te Oegstgeest h. tot ontbinding van de Commissie voor de bewaarscholen i. tot benoeming van 9 leden van de nieuwe Commissie van Toezicht op de be waarscholen j. om de tot den Raad gerichte be waarschool-verzoeken voorloopig als afge daan te beschouwen; k. om do desbetreffende motie van den heer T. Groeneveld niet aan te nemen. 24c. Voorstellen naar aanleiding van hot rapport van de Commissie in zake reorganisatie van den dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon. 25o. Bespreking van de reorganisatie van den bestratingsdienst (voorstel van don heer J. H. Sohüller).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1