J. G. v. d. Steen „HET KLAVERBLAD" KOFFIE EN THEE Hen KOELS I I A. DE WIT, VOLDERSGRACHT 9, TEL. 1328 i KOFFIE- EN THEEHANDEL en Fijne Vleeschwaren 10 DINSDAG 18 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 volt werken samen om deze streek tot een kostelijk vacantie-oord .te maken. Bent U nooit aan „De IJzeren Man" ge weest, dat gelijk een der duizend meren van Finland als een blauwe spiegel tusschen donkere boseöhen ligt? Ga er heenOf naar het kasteel van Heeswijk met zijn verza meling akeligheden Of naar Kasteel Mau- rik te Yught met zijn reigereboschNaar de Nulandsche duinen! Naar de eindelooze vergezichten over de Maas! De menschen weten niet, hoe mooi de Meijerij is. Anders zouden velen daar een week-end doorbrengen, dwalend langs hei bosch en vennen. En dan als men moe maar voldaan van zijn wandelingen in den Bosch is terug gekeerd geniet dan op den koop toe van Den Bosch bij nacht. (IMag dat nu maar? 11) Open het raam van uw kamer. Het ie klokslag twaalf. Het duivetil-torentje op het Stadhuis spreidt een reeke ijle klanken door de stille nachtlucht. Maar dan 'begint het carillon van St. Jan! Van honderden klokken raakt de tong los; het klinkt en klatert en parelt, licht en somiber, vroolijk en sonoor, alles dooréén tot een loflied op ons eigen land, dat door de luc/hit siddert en trilt van de grijze hertogstad^ 'Wij willen Neerland houen Ons Neerland fier maar klein. iLezers, alvorens over de grens te wip pen, leer uw eigen Land kennen. Het is toch zoo «©hoonL. R. Een avond uit met K.L.M: op Montmartre en Montparnasse UIT EN THUIS NAAR DE LICHTSTAD MET DEN AVONDDIENST DER K.L.M. Misschien heeft niets de fantasie van het 6prookje dichter bij de werkelijkheid ge bracht dan de koele nuchterheid der tech niek, hoe paradoxaal dit ook moge klein- ken. Want de moderne techniek verwezen lijkt voor ons fantasieën, die misschien hoogstens in het verleden een Jules Verne als toekomstige werkelijkheid heeft ge droomd. Dat het moderne Fokkervliegtuig ons in 2J4 uur van Schiphol naar Le Bouxget brengt, wordt door den modernen mensch noch als een sprookje, noch als fantastisch beschouwd. Maar al» men na een dag van hard werken en meestal drukkende zaken- zorgen in zijn bureau te Amsterdam of Botterdam tegen zes uur de deur achter zich dichtwerpt en men verwacht een Hol- landsch degel ijken avond van rust in den familiekring en in Holland toch altijd ge degen en bezadigde ontspanning of ver maaken eenige uren later flonkeren de lichten der Parijsche boulevards u tege moet, gij ziet van de beroemde Butte voor de Sacré Coeur aan uw voeten het onver getelijke schouwspel van Parijs bij avond, of gij voelt u opgenomen in de wufte, roezi ge maalstroom van vermaak van Mont martre of de prikkelende, eigenaardige atmosfeer van Montparnasse,- dan krijgt men even het gevoel alsof men de betoo- vering van een sprookje ondergaat als men zich realiseert, dat men nog slechts enkele uren geleden midden in de dagelijksche zorgen onder de meestal grauwe hemel van Holland heeft gestaan. De K. L. M. heeft de verwezenlijking va-n dit sprookje mogelijk gemaakt door het inlaeschen van een avonddienst op Parijs. Reeds geruimen tijd verheugt de avond dienst naar Londen zich in een groeiende belangstelling van het puibliek. Velen die in de Engelsche hoofdstad moeten zijn, ma ken gebruik van de gelegenheid om zonder kostbaren werktijd te verliezen na vol brenging van de dagtaak naar Londen ovor te steken, waar men zoo tijdig arriveert, dat men desnoods nog dienzelfden avond eenige zakenconferenties kan hebben. Thans ie dezelfde mogelijkheid gescha pen voor een bezoek aan Parijs. Te 7 uur vertrekt de groote 3-motorige Fokker uit Amsterdam, tehalf acht van Waalhaven. Men vindt er de laatste edities van de Amsterdamsche en Rotter dam sche avond bladen en terwijl men zijn tijd productief maakt, door, wat immers beschouwd kan worden als te behooren tot het noodzake lijke deel van de dagtaak, de avondbladen te lezen, nadert het vliegtuig reeds de Sei nes tad. En wie het een weinig treft zal niet uitsluitend zijn aandacht bij het avond blad bepalen, want het landschap beneden, vooral de Zeeuwsche stroomen, en de wol kenlaag, die zich misschien van tijd i-ot tijd tusschen vliegtuig en aarde dringt-, le veren vooral in den rossen gloed der onder gaande zon een onvergetelijk schouwspel. In den loop van de vorige week heeft de K. L. M. eenige persvertegenwoordigers in de gelegenheid gesteld met den nieu wen avonddienst kennis te maken. Na een tus-schenlanding op Waalhaven, vanwaar te ruim kwart voor acht werd gestart, stond de oomfortabele 3-motorige Fokker reeds voor half tien op Le Bourget en te gen 10 uur reden de autobussen der Fran- sche Luchtvaartmaatschappij reeds voor het Hotel in het oentrum der groote bou levards. Zooals voor ieder, die de K. L. M. van nabij kent, vanzelf spreekt, toonde r.ij zich ook bij deze gelegenheid een gulle gastvrouw en gaf zij den gasten naar haar aard „in vogelvlucht" een proefje van de verschillende vermaken, die de Sei nest-ad biedt. En het summum was tenslotte, dat de collega's, die zich nauwelijks aan hun werk hadden kunnen onttrekken, dank zij den ochtenddienst van 9.30 uur reeds te gen den middag weer in de stad hunner werkzaa-mheden terug waren en het avond blad konden opmaken, zooals zij dat ook den vorigen dag hadden gedaan, alsof de nacht daartuaschen sleohta een droom was geweest. IN ZUID-LIMBURG Hoe rustig is het in het groene Geuldal. De weiden, getooid met haar gulden bloe- menglans over het donker-groene kleed, de bonte koeien, die er als kleurige plekken 't vroolijke aanzien aan geven; rondom de slanke, nimmer zwijgende populieren, die de groote wegen tot statige lanen verhef fen. Naar beide zijden de glooiende velden en akkers, tegen de hellingen oploopend, groen, grijs geel en bruin als staalkaarten van kleuren, en telkens het vee en de zware Limburgsche paarden er tusschen, kleine poppetjes, als speelgoed van den Reus der Ardennen. Het dal van de Geul, waar alles zoo lie felijk is en vriendelijk, vredig en stil. Het kleine rivierke huppelt met leutige sprongetjes over den rotsachtigen bodem, vormt hier en daar een watervalletje, drijft er oude molens, die schilderachtig liggen tusschen de boomen. Tusschen de boomen steekt hier en daar een torentje op; het zijn de oude, vaak fraaie kasteelcn der edelen van het Lim burgsche land. Gij hoort hun namen, die U ©enigszins vreemd aandoen, want dit land heeft vele hoeren gehad, van Duitschen, Franschen en Spaanscben oorsprong zelfs, maar goede Nederlanders zijn de dragers thans. Naar Valkenburg, da-t al heelemaal het aanzien heeft gekregen van een drukke badplaats, trekt men van het oosten en het zuiden in snelle auto's; de wagen zijn voor het meerendeel goed, sommige hoofdwegen zelfs voortreffelijk van dek, stofvrij enkele, breed en beschaduwd door zware boomen. 't Is een lust er te rijden, ook per fiets. Fiet-srijden in Zuid-Limburg heeft slecht* dit cene bezwaar, dat sommige hellingen te steil zijn en te lang om op te rijden, al thans met een éénversnellingsnaaf, maar langer helling dan van Epen tot Eperheide herinneren wij ons niet; die zijn wij moei zaam opgeloopen, de fiets aan de hand, in twintig minuten. Toen wij bijna boven wa ren en terugblikten naar het oosten in de richting van kasteel Beusdaal vonden wij ome inspanning in ruime mate beloond. Zoo ging het ons Slenaken, bij Hoogcrute, bij Mheer, bij Bemelen, bij Keer; en voor het fietsen in deze streken is het g®en overwegend bezw-aar, als men er den moed maar inhondt, al kost het ook een zweet druppeltje of wat. Wat ons ook opviel, was de vriendelijk heid der bevolking die zoo goed bij de zoetvloeiende spreektaal past. Zuid-Limburg is bezig een echt toeristen- land te worden, is het voor een deel al; een land, waar zelfs ook verwende toeris ten het geheel naar hun zin hebben. Het is er goed in het dal van de Geul. IN DEN GELDERSCHEN ACHTERHOEK De Geldersche Achterhoek is een aan trekkelijk gebied van ons land. De bevol king is er eenvoudig en gul en voor haar geldt het lied van Staring: Ik ben uit Geldersch bloed; Geen vleitaal klink mij zoet Mijn volksspraak, luttel rond, Geeft nog den klank terug Uit onzer vaad'ren mond. Bij de eiken, aan den top Eens heuvels wies ik op. In heiden zonder baan Leerde ik, ter jagt- geschort, Mijn eerste treden gaan. Ik ben uit Geldersch bloed l Opregt is mijn gemoed; Aan eenvoud heb ik lust; Met pracht en wee ld' komt zorg, Genoegzaamheid baart rust. De Achterhoek is het land der mooie we gen; het land is er soms zoo ruig en zoo ruw hier en daar, terwijl het op andere plaatsen welonderhouden en keurig inge deeld is met prachtige tuinen en heldere huizen, met- verweerde, maar goed onder houden kasteelen, staande meestal in een kring van eeuwenoud geboomte achter welks lommer het huis zelf schuil gaat. De kasteelentocht voert langs een groot- aantal van die feodale huizen, waar Vorden het middelpunt is; 't kasteel van dien naam is een overblijfsel uit den ouden riddertijd. Het zuidelijk gedeelte van dit part der provincie Gelderland wordt gevormd door het heerlijke Montferland, met 's-Hceren- berg als middelpunt. De heele streek tusschen Overijselsche grens, IJse] en Duitschland is een land schap van mooie bossehen. afgewisseld door golvende, open vlakten, de esschen welke bij de dorpen behooren. De oude steden en dorpjes spreken in stomme taal van een historisch verleden van strijd en van vreê, van strijd uit liefde voor en tot behoud van den Gelderschen grond. Hier leefde Staring, de dichter van den Achterhoek op zijn „Wildenboroh''; Jhr. Yictor de Stuers op ..De Wierse", en dicht erbij staan de sierlijke huize de ..Bra-mel", het. „Medler'\ de „Kieffcenkamp", het „On- stein", alle herinnerende aan de ruzies der kasteelheeren van weleer. Zulke kasteelen vindt men er nog vele: „'t Rosa", Amp- sen*', „Dorth", „*t Joppe", „De Voorst", ,,'t Velde". Wie den Achterhoek doortrekt, komt on der de bekoring der landelijkheid, van zijn rijke historie en zijn natuurschoon, zijn bos sehen met veel loofhout, waarin eik en berk elkaar afwisselen, terwijl het dennen bosch er ook te vinden is. Van de oude glorie leeft er sonw iets op, wanneer in herfstige dagen de jachtatoet met blaffende honden en ruiters in roode jas«en uittrekt door veld. en.b<*ch. (Het is eg een goed en een mooi lan<ï. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTiiiiiiifiiiiiitiiiviiiiimiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiimitiiiiiiiiiiiiiiiiitii JE ADRES ARTIKELEN E E 7 5 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiimiimiiimimimiii (Wettig gedeponeerd) 1 Firma Wed. B. N. i. T. MOLKENBOER TELEFOON No. 1158 Is reeds ongeveer 1% eeuw beroemd om hare van de Beste Kwaliteit Noordeinde 19, Tel. 3158 Leiden VERHUREN VAN ALLE MERKEN MACHINES JE ADRES voor le kwal. Haarlemmerstraat 186 TELEF. 1690 15 HAARL.STRAATI3 Levert uitsluitend Eerste Kwaliteit

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11