8 9 ZATERDAG 15 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BEPERKING VAN PLUIMVEE FOKKERIJ. De boerderijen vragen een regeeringsvoorschrift. Df> Vereeniging van Broeder ijen en PI uimveefok bedrijven in Nederland (V. B. N.) hoeft eon request gezonden aan don minister van Economische Zaken, waarin zij dringend verzoekt: Te willen bevorderen, dat geen steun gelden moer eenzijdig beschikbaar worden gesteld voor kleine eieren. Voorschriften in het leven te roepen, waarbij verboden wordt na 1 Juni en vóór 1 Februari uitgebroede kuikens te vervoe ren, te verhandelen of te houden, terwijl zich na 1 Juni en vóór 10 Januari geen eieren meer in de broedmachines mogen bevinden. De Meohelsche Koekoeks, Noord-Hollandache Bauwen, Sussex, Rho de Islands Rede en de kruisingen van deze rasBen hiervan echter uit te zonderen, daar deze rassen en kruisingen geheel of ten deele voor den piepkuikensfok worden gehouden, welke'fok nog steeds loonend is en het geheele jaar door jlaats vindt. GED. STATEN KEUREN BEGROOTING VAN ZAANDAM NIET GOED. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben besloten de bogrooting voor het jaar 1933 der gemeente Zaandam niet goed te keuren. In hun besluit hebben zij overwogen, dat de begrooting slechts ten deele vol doet aan do terzake door hun college uit- gesproken verlangens, doch dat de raad intusschen, zonder af te wachten, welk standpunt door Gedeputeerde Staten zou worden ingenomen, in zijn vergadering van 27 Juni heeft besloten aan Ged. Sta ten en aan de regeering te berichten, dat do gemeenteraad niet bereid is in de be- groot.ing overeenkomstig de voorschriften van de rogeering zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat haar goedkeuring is verzekerd, zulks nadat een door enkele raadsleden voorgestelde motie was verwor pen, waarin B. en W. werden uitgenoodigd nader overleg met de regeering te plegen inzake de maatregelen, welke zouden moe ten *"orden genomen om de uitkeeringen uit hot gemeentefonds regelmatig te doen plaats vinden. In een onderhond, dat B. en W. van Zaandam op 5 Juli jl. met Ged. Staten hebben gehad is nadrukkelijk de intrek king van bovengenoemd besluit als voor waarde gesteld voor het voeren van na der overleg. Op 10 Juli hebben B. en W. van Zaan dam echter aan Ged. Staten bericht, dat zij zelf niet bereid zijn een voorstel tot in trekking van bedoelde besluit aan den raad te doen. Gedeputeerde Staten heben d&arobp be sloten de begrooting niet. goed te keuren. De gemeenteraad heeft nu, volgens de bepaling van de Gemeentewet, een ter mijn van dertig dagen om te besloten bij de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten' tot niet-goedkeu- ring dor begrooting. Verwacht moet eohter worden, dat een eventueel beroep van den gemeenteraad door de Kroon ongegrond zal worden verklaard. Dan is er dus de toe«stand, dat de ge meente definitief vastzit aan een niet- goedgekeurde begToot.ing, waarna er trwee mogelijkheden overblijven, die het meest naar voren treden. De eerste is, dat de Raad alsnog besluit een begrooting vast. te stellen, die goedkeuring van Ged. Staten gezien ook in verband met. de eischen van de regeering kan verkrijgeneen andere mogelijkheid is, dat de regeering da-n reeds de omstandigheid aanwezig acht, waarin de Grondwet voorziet en waarbij gesproken wordt van grove ver- waarloozing door den Raad van de rege ling en het bestuur van de huishouding der gemeente. In dat geval zou de regee ring aan de Staton-Generaal voorstellen moeten doen om tot het treffen van wet telijke maatregelen over te gaan, ten ein de daarin te voorzien, een toestand zoo als zioh in 1895 heeft voorgedaan met be trekking tot de gemeenten Opsterland en Weststellingwerf. WETHOUDERSCRISIS IN DE HOOFDSTAD. De sociaal-democratische wethouders zuilen aftreden. Zooals bekend werd gedurende de afge- lonpen week bij de bevoegde instanties der S.D.A.P. overleg gepleegd over de door de wethouders dezer partij, de heeren E. Polak, S. M. de Miranda en E. Boekman aan te nemen houding nu de gemeenteraad eon voorstel tot loonsverlaging voor het ge- meentepersoneel van de meerderheid van het College van B. en W. heeft aangeno men. „Het Volk" meldt thans, dat het over leg tusschen de raadsfractie en de federa tie der S.D.A.P. Vrijdagavond geleid heeft- tot het navolgend advies aan de gedele geerden-vergadering, bedoeld in artikel 45 van het Huishoudelijk Reglement: „Het ernstig verschil van meening om trent de loonpolitiek bij de op 6 dezer in den gemeenteraad behandelde voordracht tot uiting gekomen, heeft de mogelijkheid een er vruchtdragende samenwerking tus schen de sociaal-democratische, roomsoh- kahholieke en vrijzinnig-democratische raadsfracties zoodanig verstoord, da.t voort zetting hiervan niet wel mogelijk is. Bovendien be toe kent. de verklaring, afge legd voor wethouder Kropman in dezelfde raadszitting, in antwoord op een vraag van den heer Bruinsma, „dat de meerder heid mn het. College van B. en W. de ver antwoordelijkheid niet langer wenscht te dragen, wanneer de loon voordracht wordt verworpen, m.a,w„ dat zij dan haar ontslag zal nemen", een zoodanige inbreuk op do tusschen de sociaal-democratische, roomsoh katholieke en vrijzinnig-democratische raadsfracties gesloten overeenkomst, waar bij de verplichting werd aangegaan, „dat deze fracties zioh op een program voor de eerstvolgende zittingsperiode verbin den", dat daardoor deze overeenkomst als verbroken dient te worden beschouwd. Dientengevolge zullen uitgaande van de overweging, dat, door verbreken van de overeenkomst gesloten tusschen de hierbo ven genoemde fracties, de op grondslag van het program gekozen leden van het dagelijksch bestuur der gemeente behoo- ren af te treden, de drie sociaal-democra tische wethouders hunne mandaten ter be schikking stellen". De gedelegeerden-vergadering zal, zoo als reeds eerder aangekondigd. Maandag avond a s. worden gehouden. DE ACTIE IN HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. NU GEHEEL STOPGEZET. Men bericht ons, dat ook de actie in Noordwijk ia stopgezet. Een tiental patroons heeft het collectief arbeidscon tract geteekend, of zioh bij de patrone- ver. hebben aangesloten. Aan de rijksbemiddelaars is kennis gegeven van de stopzetting der actie. BLOEMBOLLENKWEEKERS CENTRALE De Nederlandsche Bloemfeollenkwee- kerscentrale, Parklaan 69, Haarlem, maakt bekend, dat de formulieren van aanmelding als lid van de Centrale zijn gedeponeerd bij de gemeentebesturen, ■waar zij door betrokkenen afgehaald kunnen worden. Na invulling moeten die formulieren voor 22 Juli aan de bloem- bollenikweekersoentrale worden ingezon den. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Men deelt aan de „N. R. Crt." mede, dat de regeering heb voornemen heeft, bij aanneming van de voorgestelde wijziging van de Landbouwcrisiawet 1933, een rege ling te treffen voor de consumptie-aardap pelen. WONDERBARE GENEZING. Men meldt uit Oss aan het „Hgz.": Als een zeldzaam feit, kunnen wij mel den, dat mej. Corry Westenend, te Schayk, die de vorige week terug keerde van een bedevaart naar Lourdes, gistermorgen na een ziekte van 6 jaren gezond en wel op stond en uit eigen beweging ging wande len. Mej. Westeneind was gedurende 6 ja ren bedlegerig, hulpbehoevend en lam. Zij kon zelfs in bed niet zitten. Haar huis- doktor verklaarde haar gistermorgen ge zond en genezen. De uitvoer van consumptie-aardappelen naar België en Luxemburg. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 16 Juli voor den uitvoer van consumptie-aardap pelen naar België en Luxemburg certifica ten, als bedoelde in art. 2 van het Kon. besluit tot regeling van den uitvoer naar België en Luxemburg zullen worden afge geven. Met de afgifte van deze cerfïcaten is beast mr. L. Niemöller te 's-Gravenhage. Het bedrag ter bestrijding van do kos ten is vastgesteld op 5 oent per 100 K.G. Goedkoope trein. Op Zondag 23 Juli gaat er een goed koope trein naar Alkmaar, Bergen, Eg- mond, Sohoorl en den Helder. (Men zie de advertentie). lederen Zondag, behalve Zondag 6 Augustus, gaan er goedkoope treinen naar Arnhem en Nijmegen. STADSNIEUWS VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE, Aan het jaarverslag der vereeniging tot bestrijding der Tuberculose hier ter stede is het volgende ontleend: De Vereeniging leed dit jaar een groot verlies door het overlijden van den voor zitter dr. J. Bruining. Door zijn groote er varing omtrent de klinische verschijnselen en de therapie der tuberculose, door zijn uitgebreide kennis van de pathologische anatomie en basteriologie dezer ziekte en niet het minst door zijn onverflauwde be langstelling voor het praeventieve werk der vereeniging, was hij de aangewezen leider van de bestrijding der tuberculose te Lei den. Wat hij van den tijd, die zijn drukke practijk in beslag nam kon sparen, gaf hij aan dit werk, altijd bezorgd te weinig ie kunnen geven, nimmer vragende naar be looning of waardeering. De laatste echter is hem in rijke mate geworden, geen zijnor medewerkers zal ooit den kundigen genees heer, den overdroten werker, den edelen mensch vergeten, die ook op het werk dezer vereeniging, zijn stempel heeft gedrukt. In overeenstemming met de denkbeelden van den overledene omtrent de bestrijding der tuberculose te Leiden, zal de opbrengst van het, door zijn vrienden en patiënten te stichten „Dr. J. Bruining fonds" bestemd worden voor het bevorderen van therapeu tische maatregelen, die sanatoriumbehan deling kunnen voorkomen. In de jaarver slagen zal van de resultaten geregeld be richt worden. Prof. dr. W. A. Kuenen werd bereid ge vonden het voorziterschap waar te nemen tot in de vacature zal zijn voorzien. Door een doelmatige en niet te kostbare verbouwing gelukte het de beschikbare ruimte in een alleszins bruikbare districts bureau om te zetten. Ook werd het Consul tatiebureau van een eigen Röntgen-instal- latio voorzien. Een contract met de vereeniging „Her wonnen levenskracht" maakte een einde aan langdurige correspondentie en bespre kingen. Aan het verslag van de werkzaamheden Bovendien tot uiterlijk Maandagavond 10 EXTRA KOOPJES BADPAKKENW0L, kleurecht in zon en zeewater, per volle A JA ons-knot, gewone prijs 0.49, tot uiterlijk Maandagavond MATZIJDEN DAMESKOUSEN, bijzonder chique vorm en A kleuren, gewone prijs 0.80, tot uiterlijk Maandagavond MANS WERKBOEZEROENS van donk. grijs gestreepte stof, A CA gewone prijs 0.75, tot uiterlijk Maandagavond ZIJDEN GEPLATTEERDE DAMES DIRECTOIRES, alle A C?^ kleuren, gewone prijs 0.70, tot uiterlijk Maandagavond GEKL. MADAPOLAM DAMES NACHTHEMDEN, korte A 7C mouwtjes, gewone prijs 1.15, tot uiterlijk Maandagavond GRASLINNEN LAKENS, geborduurd en geajoureerd, 1 AC gewone prijs 1.30, tot uiterlijk Maandagavond JARRETELLE GORDELS met 2 paar prima jarretelles A Ol gewone prijs 0-32 tot uiterlijk Maandagavond BADHANDDOEKEN, mooie stevige doeken, 40 X 90 c-M., A 17 gewone prijs 0.22 y2t tot uiterlijk Maandagavond U«14 INDANTHREN P0L0ST0F, alle mooie nieuwe tinten, A gewone prijs 0.27^, tot uiterlijk Maandagavond V»£*v MOUSSELINE IMPRIMé, in allernieuwste dessins en kleu- A 17/4 ren, gewone prijs 0.22, tot uiterlijk Maandagavond U*14 Maandag den geheelen dag GEOPEND Haarlem merstr. Ifj! op het Consultatiebureau en van die wel ke door de buisbezoeksters in het afgeloo- pen jaar zijn verricht, ontleenen we: Voor de eerste maal zijn onderzocht 467 personen. Hiervan leden aan actieve tu berculose 99. Aan het einde van het vorig verslagjaar waren bovendien nog ïnge- sohreven 135 personen lijdende aan actieve t.b.c. In het geheel waren dus uit de Gemeen te Leiden bij het bureau bekend 234 lijden den aan actieve tuberculose. Van de nieuw ingeschreven personen le den aan tuberculose: 99 personen. Van de nieuw ingeschreven lijders aan longtuberculose hadden 19 een open vorm, n.l. 9 mannen en 10 vrouwen. Sputumonderzoek werd 202 maal ver richt, 41 maal met positief, 161 maal met negatief resultaat. In eenige gevallen waar in het sputumonderzoek, ook na behande ling met antiformine, negatief bleef en de diagnose toch niet voldoende gemotiveerd was, werd een cavia-proef met sputum in gesteld. Prof. Flu was zoo welwillend de cavia- proef op het Tropisch Instituut te doen verrichten. Bloedonderzoek, n.l. de bepaling der be- rinkingssnelheid der roode bloedlichaam pjes en de differentieering der witte bloed- lichamen, werd 61 maal verricht. Er werden 230 foto's vervaardigd. Op 1 Januari werd huisbezoek afgelegd in 391 gezinnen. In den loop van 1932 kwa men er bij 89 gezinnen. Het aantal huisbezoeken bedroeg 2428, benevens 191 bezoeken voor maatschappe lijk werk. Het aantal huisbezoeken bedroeg 2428, benevens 191 bezoeken voor maatschappe lijk werk. 41 gezinnen betrokken een betere wo ning. In 17 gevallen gaf de Gemeente toe slag. De Vereeniging tot b. d. T.b.c. gaf 10 gezinnen een wekelijksche huurbijdrago om te kunnen blijven wonen en 2 bij ver huizing. Uitgezonden werden door de Ver. t. b. d. T.b.c.: 26 Volwassenen naar Sanatorium. 4 Kinderen naar Sanatorium met Kinderaf- deeling. 6 Kinderen naar het Zeehosipitium te Katwijk. 6 Kinderen naar Kindersanato rium. Hiervan waren in 1931 reeds 20 patiënten uitgezonden en werd de verpleging in 1932 voortgezet. Bedreigde kinderen: 94 naar de Leidsche Buitenschool. Hiervan waren er 42 reeds in 1931 opgenomen. 13 naar het Kleuterhuis. Hiervan waren er 6 reeds in 1931 opgeno men. Opgenomen in een Ziekenhuis: 32 pa tiënten; hiervan waren er 3 reeds in 1931 opgenomen. Hulp in de huishouding werd verstrekt aan: 11 gezinnen, waaronder 8 op kosten van de gemeente en 1 op kosten van een vakvereeniging. 1 kind werd in een crèche uitbesteed. 2 kinderen werden bij parti culieren uitbesteed. 23 patiënten ontvingen dagelijks een melk gedurende eenigen tijd. De rekening en verantwoording geeft aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van 37020.25)4, met een nadeelig slot van ƒ855.58. DE K. R. 0.-VLOOT, In verband met de organisatie van de K. R. O.-vloot, die morgen zal uitvaren naar Kager- en Braassemermeren, zij nog medegedeeld, dat voor de Leidsche deel nemers is aangewezen boot No. 5. De leiding op deze boot is in handen van den heer F. Driessen, Haarlemmer straat 35a. K0STEL00ZE RIJWIELBELASTING- MERKEN. De Ontvanger der Directe Belastingen enz. te Leiden 2e kantoor (Langebrug 20) verzoekt ons, er aan te herinneren, dat bostelooze rijwielbelastingmerken door belanghebbenden te zijnen kantore kunnen worden aangevraagd. De gelegenheid daartoe staat open, op de gewone kantooruren (van voorm. 9 uur tot nam. 1 uur en van nain. 2.30 uur tot 5 uur, 's Zaterdags van voorm. 9 tot nam. 1 uur) en bovendien op Dinsdag 18, Donder dag 20, Woensdag 26, Vrijdag 28 Juli, Dins dag 1 en Donderdag 3 Augustus a.s. tel kens van nam. 5 uur tot 7 uur. Zij, die thans ook reeds in het bezit zijn van een kosteloos bela6tingmerk en voor een nieuw merk in aanmerking meenen te kunnen komen, behoor en zich zoo spoe dig mogelijk persoonlijk aan te melden, om eene nieuwe aanvrage te onderteeke nen, terwijl zij, die voor de eerste maal in aanmerking meenen te komen, bij deze persoonlijke aanmelding goed zullen doen ter voorkoming van oponthoud een bewijs van hun werkgever mede te bren gen. Zij, die niet het hoofd van een gezin zijn behooren eene verklaring te vertoonen van hun gezinshoofd, waarbij deze den aanvra ger, in zijne plaats, voor het gebruiken van het kostelooze belastingmerk aanwijst. Deze kennisgeving geldt zoowel voor de Gemeente Leiden, als voor de onder het Kantoor ressorteerende Buitengemeenten en doet niet te kort aan de openbaar ge maakte gelegenheid, om ook bij de Dienst- geloidors in de Buitengemeenten kosteloo ze belastingmerken aan te vragen. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Heden herdenkt de heer J. Zandvliet den dag, waarop hij voor veertig jaar als •letterzetter in betrekking kwam bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Euard IJdo, alhier. De jubilaris werd hedenmorgen ten kan tore der N.V. ontvangen door de directie en namens het college van commissarissen door den heer N. E. Spaargaren. De directeur, de heer J. W. IJdo, com plimenteerde den heer Zandvliet in harte lijke bewoordingen voor de groote vakken nis en de betoonde plichtsbetrachting. Spr. overhandigde hem als blijk van waardee ring een enveloppe met inhoud. De heer Spaargaren wenschte den jubi laris geluk namens het college vaji com- missarisen, waarna deze met den chef naar een de fabrieksgebouwen ging, al waar de heer J. M. Blote hem op harte lijke wijze toesprak. Daarbij dankte spr. hem voor de groote vakkennis, die hij heeft weten te ontplooien en waarvan ook spr. zelf, als leerling van den jubilaris, heeft mogen profiteeren. Namens het per soneel werden den jubilaris vervolgens eenige geschenken van huishoudelijken aard aangeboden, vergezeld van een door een der leden van het personeel gecalli- gr af eerde oorkonde met de handteekenin- gen der schenkers. De jubilaris dankte ontroerd voor de vele bewijzen van sympathie en had het verder gedeelte van den dag vrijaf. Zwemdemonstraties E.H.B.O. In een gecombineerde bestuursvergadering van de Leidsche Reddingsbrigade en E. H. B. O.-brigade werd in principe besloten, gezien het groote succes der demonstratie in de zweminrichting „De Zijl" ook de jaarlijksche demonstratie in het Rijn- en Schiekanaal ge combineerd te houden. Als datum werd vastgesteld 26 Augustus. Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet B. en W. van Leiden, Gezien het verzoek van A. P. van Leeuwen om vergunning tot het oprichten van een kerij, zouter ij en inrichting voor het beweren van vleeach in het perceel Hooge Rijndijk no. 74, gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, dea 29sten JuB 1933 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeente werken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, ter- wijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn ver schenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. AGENDA LEIDEN. Maandag, R.-K. Zangkoor „Sancte Gne- gori", Repetitie Romanuszaal, 8 uur. Donderdag, R. K. Vereeniging van Gezins hoofden, „den Burcht", 8.15 uur. De Zondagsdienst der huieartsen Leiden zal worden waargenomen door de doktoren Lahr, Niemer, Polak en Hovena Grève. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt j waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. i De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Juli as. waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, t-Vfooa 807, en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telefoon 35. ST. VINCENTIUSVEREENIGING Woensdag 19 Juli, feestdag van den H. Vin- eentius a Paulo, zal er een H. Mis worden op gedragen tot intentie der leden in de kapel van het St. Elisabethsziekenhuis aan de Hooi gracht, te 8 uur. Daarna eenvoudig ontbijt in het Vincentius- gebouw H. Kerkgracht 32. Opkomst van allen vriendelijk verzocht, evenals voor de algem. vergadering dien dag, des avonds te 8 uur. JAC. CREIJGHTON, President A. v. d. MEER, Secretaris. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES Geslaagd voor het 2de ged. (praktijk) van het examen N VII (leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling) de dames M. C. A. Ver- berne en J. M. Westermann. Aan de Technische School te Haarlem is geslaagd voor de afdeeling weg- en wa terbouwkunde de heer A. Zanen, alhier, voor de afdeeling werktuigbouwkunde de heer A. J. Th. Stijnman, alhier. R.K. Gemengde Zangvereeniging „Pulchri Studio". Het bestuur maakt den leden bekend, dat hedenavond tusschen 5 en 7 uur een beperkt aantal kaarten voor den prijs van f 1.50 ver krijgbaar is voor hen, die met de KRO.-vloot mede willen. Deze kaarten zijn uitsluitend en alleen voor de leden van „Pulchri Studio" ver krijgbaar. Deze kaarten zijn verkrijgbaar bij den secre taris in de Pieter de la Courtstraat 27, alhier. R.-K. Zangkoor ,,Sancte Gregori". Het onlangs opgerichte boor „Sancte Gregori" waarvan, zooals bekend is, tot directeur is aangesteld de heer Jan Gor dijn, mag zich in toenemende belangstel ling verheugen. Het nog zoo kort bestaan de koor kan reeds op een bezetting bo gen, die voor de toekomst hoopvolle ver wachtingen koestert. Voor het a.B. win terprogram heeft het behalve kleine werken in studie o.m. de 12e Mis van Mozart, alsook de groote Kruiscantate van J. Haagh, beide compo sites voor koor, soli en begeleiding. Het koor houdt verder repetitie in het repetitielokaal van de Romanuszaal ach ter de Hartebrugskerk, Mare, iederen Maandagavond van 8 tot pijn. 10.15 uur, waar tevens de gelegenheid is opengesteld zich 4-an te melden voor het lidmaatschap. „Herwonnnen Levenskracht". Hedenavond van 79 uur is er in het Volksbondsgebouw gelegenheid tot het af halen van bloempjes en busjes voor „Her wonnen Levenskracht". De dames gelieven allen in dezen tijd te komen, opdat alles vlot afgewerkt kan worden. Geveilde perceelen. Ten overstaan van den Notaris H. M. Markusse alhier: Winkelhuis etc. aan den Nieuwen Rijn No. 32 in bod 18.200.koo- per de heer J. Kamps voor 18.200. Door de politie is aangehouden de minder jarige dienstbode D. S. uit den Haag, die haar dienstbetrekking aldaar was ontloopen Verder is aangehouden de 17-jarige J. K„ verdacht van verduistering van 17, in dienst betrekking gepleegd.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2