ZATERDAG 15 JULI 1933 No. 7559 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WAT GEBEURT ER MET DEN GULDEN? r" 24ste Jaargang 3)e £cid^che0oii^aitt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week 12.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend* TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waaHa ka- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f OAQ. Waarom inflatie uit den booze is DE BETEEKENIS VAN DEN GOUDEN STANDAARD VOOR ONS LAND „De vlucht voor den gulden t" „De gulden zonder goudbasis „Het inflatiespook dreigt 1" „De gulden gaat kelderen 1" Zoo zou men gemakkelijk met nog een paar leuzen van den dag domme leuzen van een nog dommere menigte onweten den kunnen doorgaan. En de angelooze lezer zou toestemmend knikken: „Zie je nou wèl!" Men hoort in deze, overigens reeds ge noeg benarde, dagen, slechts uitingen, die de vrees kunnen aanwakkeren. En het is de onvolprezen verdienste, èn van den Ne- derlandschen Minis ter-president, èn van den President-directeur van de Nederland- sche Bank, dat zij, zoo te Londen op de economische conferentie, als bij hun soms kortstondig verblijf hier te lande, op alle mogelijke wijzen trachten er den moed in te houden. Edoch, de gestadige druppel holt den steen. En tegen een kwaadwillende schare onverantwoordelijke verspreiders van ver ontrustende praatjes staan tenslotte ook dr. A. Colijn en mr. L. J. A. Trip machte loos. Wat is de kwestie? De goe-gemeente weet zelfs niet bij benadering, wat er met den Nederlandschen gulden in de interna tionale geldwereld eigenlijk gaande is. Maar de een kauwt den ander na en het koor van die allen doet een luid gerucht ontstaan, gretig gebruikt door de interna tionale speculanten op het Nederlandsche betaalmiddel om opnieuw olie te werpen op het door deze lieden zoo gretig gestook te vuurtje. Dat wekt den nieuwen onrust in de gemoederen van allen, zoodat wer king en wisselwerking tot de meest funeste gevolgen kunnen leiden. Wat er eigenlijk gaande is, weet hier niemand, uitgezonderd de weinige ingewij den. En het is nu slechts de innige wensen van de groote internationale speculanten van allerlei gading en diverse pluimage, dat ook de Nederlandsche gulden zijn goud- basis zal verlaten en het voorbeeld volgen van het Engelscke pond sterling, de Zweed- sche, Noorsche en Deensche kronen en den Amerikaanschen dollar; ja, van de munt eenheden van schier gansch de beschaafde waereld, om het veilige standpunt van den gouden standaard te verlaten. Dan is de vaderlandsche gulden prijs gegeven aan een onbeheerd gedobber op de peillooze diepte eener gedepresseerde valuta-zee, waardoor spoedig ook de Nederlandsche hulk door de torenkooge golven ©ener niets-ontziende speculatie k la baisse om laag zou worden gesleurd. Hieraan paal en perk te stellen is plicht van oen ieder die het wel meent met het vaderlandsche betaalmiddel en het in den lande met een gekelderde valuta steeds heeft aanschouwd, dat inflatie een niet meer in toom te houden hollend paard ge lijk is. Wie inflatie als alleen-zaliigmakend geneesmiddel uit de financieele en econo mische moeilijkheden van den huidigen be narden tijd aanbeveelt, gaat willens en we tens bij den duivel te biecht; vervalt dra van kwaad tot erger; heeft ten leste gees ten opgeroepen, die hij niet meer vermag te bezweren. Maar waarom het hier eigenlijk gaat, is den gemiddelden dagbladlezer gemeenlijk volkomen duister, zoodat voor ons de aan gename taak is weggelegd, leidsman te mo gen zijn in den internationale financieelen en economischen doolhof van geldwezen en betaalmiddel. Vroeger was het een door alle specia listen, economen en financiers aanvaard exioma, dat in ieder land het nationale be taalmiddel, uitgegeven door de oentrale credietinstelling van het desbetreffende land, door goud behoorde gedekt te zijn. Zuiver theoretisch gesproken zou dus de Nederlandsche bank voor iedere aan bank biljetten uitgegeven millioen gulden, ook in haar kelders een waarde van een mil lioen gulden in goud moeten opstapelen. Maar de vroegere bankwet, die de ver houding regelde tusscken den staat der Ne derlanden en de Nederlandsche bank heeft bepaald, dat het voldoende was, indien 40 pet. van de door de Nederlandsche Bank uitgegeven bankbiljetten door goudwaarde gedekt was. In de jaren van den wereldoor log, toen aan de Directie van onze Cen trale credietinstelling zeer zware eischen werden gesteld, is dit percentage tot 20 pet, gou 'dekking van de zich in circulatie bevindende bankbiljetten verminderd. Want men moet goed begrijpen, dat niet de staat der Nederlanden bankbiljetten uitgeeft, of garandeert, doch dat de staat daarvoor 'n monopolie heeft verleend aan een gewone Naamlooze Vennootschap, ge lijk de Nederlandsche Bank in wezen is Daartegenover heeft de Nederlandsche Bank zich verplicht een aanzienlijk deel der door haar, vooral dank zij het verleende monopolie, behaalde winsten aan den staat der Nederlanden af te staan. De uitgegeven bankbiljetten kosten aan de Nederlandsche Bank slechts een betrek kelijk gering bedrag: de kosten, die de fir ma Enschede te Haarlem aan de Bank voor het drukken der bankbiljetten in re kening brengt, de kosten van de daarop natuurlijk door de bank uitgeoefende pijn lijk-zorgvuldige controle doch verder ook niets meer. Laat de Nederlandsche Bank dus voor 1.000 millioen gulden aan bankbiljetten drukken en geeft zij deze biljetten ook uit, dan is er dus 1 milliard gulden aan bank biljetten in omloop, en rust op de bank de verplichting minstens een goudvoorraad ter waarde van 400 millioen gulden in de kel ders van het hoofdgebouw der bank op het Rokin te Amsterdam in voorraad te heb ben. Aan die 400 millioen gulden uitgegeven bankbiljetten verdient de bank dus niets. Want daarvoor heeft zij als tegenwaarde 400 millioen gouden staven zoogenaamde baren en gouden muntstukken in haar kelders liggen. De overige 600 millioen gulden bankbil jetten leent de bank als het ware aan de gezamenlijke Nederlanders uit, en voor die 600 millioen gulden ongedekte bankbiljet ten ontvangt de bank een betrekkelijk zeer hooge rente, van de oorspronkelijke geldne- mers dier bankbiljetten. Daar schuilt een der belangrijkste winstposten van de Ne derlandsche Bank. Die winst komt voor een gering percen tage ten goede aan de aandeelhouders der bank, die samen 20 millioen gulden aandee lenkapitaal hebben gestort. Van de meer dere winst komt het leeuwenaandeel aan den staat der Nederlanden. Slechte een uiterst bescheiden percentage valt als over winst den aandeelhouders in den schoot. De dekking, die de Nederlandsche bank voor de uitgegeven bankbiljetten heeft, valt echter niet alleen te zoeken onder het gemunte en ongemunte goud, dat de bank bank bezit. Op de weekstaten van onze oentrale cre dietinstelling, die des Dinsdags verschij nen en den stand weergeven op den afge- loöpen Maandag, komen nog twee posten op de debetzijde van de zoogenaamde bankstaat voor, die men als gouddekking kan beschouwen; te weten de hoofden van rekening: „Buitenland9che Wissels", en „Diverse Bekeningen". De buitenlandsche wissels vertegenwoor digen, zooals de naam trouwens reeds aan duidt, het bezit der bank aan prima wis sels op het buitenland, welk bezit derhalve met goud gelijkwaardig is te stellen. De diverse rekeningen op de debetzijde van de bankstaat zijn in hoofdzaak samen gesteld uit het tegoed, dat de Nederland sche Bank bij haar oorrespondenten in het buitenland heeft, waardoor ook deze pos ten met het bezitten van goud gelijk is te achten. (Tot goed begrip van zaken dient er hier even op gewezen, dat aan de creditzij de van de bankstaat eveneens een post: „Diverse Rekeningen" voorkomt. Bedoelde creditpost is nochtans hoofdzakelijk sa mengesteld uit de in den loop van het boek jaar 1 April tot 31 Maart geaccumu leerde winsten van de bank). Om nu de bankstaat per 3 Juli 1933 als voorbeeld te nemen, bedroeg de voorraad gouden munt: 110.8 millioen gulden: de voorraad goud in baren: 639.9 millioen; sa men derhalve 744.7 millioen gulden. Bovendien bezat de bank aan buiten landsche wissels: 69.7 millioen gulden; en aan te goed bij haar correspondenten in het buitenland: 13.9 millioen gulden.; samen derhalve: 83.6 millioen gulden. Aan zoogenaamd goudbezit, of aan daar mee gelijk te stellen waarde beschikt de Nederlandsche Bank dus per 3 Juli 1933 over een bedrag van: 828.3 millioen gul den. Stelt men daartegenover, dat de bank, per 3 Juli 1933 aan bankbiljetten voor een bedrag van: 962.4 millioen guldon in om- BINNENLAND KATHOLIEK FASCISME? Een onmogelijkheid De „Utr Crt." maakt, gewag van den laatsten tijd herhaaldelijk opduikende ge ruchten, dat men wil trachten onder de Katholieken in Nederland een eigen fas cistische partij op te richten. Zoowel uit de residentie als uit het Utrechtsche wor den geheel los van elkaar, pogingen in die richting ondernomen, waarbij vooral de laatstgenoemde al op heelwat sympathie, ook uit het Zuiden des lands, heet te kun nen rekenen. Het blad zet uiteen, dat katholiek fas cisme in ons land onmogelijk is. Er kan slechts één partij zijn: de fascistiohe. Daar aan moet alles gehoorzamen. Er is daarbij geen plaats voor een ka tholiek fascistische beweging. Dat zou beteekenen een macht naast d e fascisti sche partij. En die kan niet geduld wor den. Laat men zich in dezen tijd toch niet illusies maken en denken, dat men er in ons land wel in zal slagen, ook stem in het kapittel te krijgen, als men er maar vroeg genoeg bij is. Het zou er mee vergaan als met den Stahlhelm in Duitschland: het fascisme zal van de beweging gebruik maken om zijn eigen macht te vestigen, doch, is deze eenmaal verkregen, die neven-actie, even goed als alle andere „gelijksohakelen", d. w. z. opruimen. Eén sterke, eensgezinde Staatspartij, steunende op hare democratische begin selen, dat is 't, wat alleen redding bren gen kan. Al het andere is broddelwerk, waarmee men alleen maar krachten kan verspillen. RETORSIEMAATEREGELEN DER REGEERING. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer wordt over het algemeen een gun stig oordeel geveld over het wetsontwerp tot verleening van buitengewone bevoegd heden (retorsiemaatregelen) aan de regee ring. DR. H. COLIJN. Reuter meldt uit Londen, dat dr. Colijn gisteravond om 7 uur per vliegtuig naar Nederland is teruggekeerd en dat hij Woensdag te Londen zal terugkomen. NED. R. K. BOND VAN BOTER- EN MARGARINEHANDELAREN. In de dezer dagen gehouden Hoofdbe stuursvergadering van den kortelings op- gerichten Ned. R. K. Bond van Boter- en Margarinehandelaren, is benoemd tot voorzitter: de heer Joh. Vlasveld uit Zoe- terwoude; tot secretaris: de heer C. P. Bontje, Wijkerlaan 2, Voorburg; en tol penningmeester: de heer Jac. v. d. Zij den, uit Stompwijk. De eerste algemeene ledenvergadering van dezen Bond zal worden gehouden op Donderdag 20 Juli a.s. des middags te 4 uur in Gebouw Amicitia, Westeinde, Den Haag. Voor deze vergadering zijn alle R. K. Bo ter- en Margarinehandelaren van Neder land uitgenoodigd. loop had gegeven, dan volgt hieruit, dat de circuleerende bankbiljetten voor 77.4 pet. door zuiver goudbezit van de bank was gedekt. Neemt men ook nog de saldi van de banken in het buitenland en haar bezit in buitenlandsche wissels in aanmer king dan stijgt het gedekte percentage der circuleerende bankbiljetten zelfs tot: 86.01 pet. Gegeven het feit, dat, krachtens de bank wet, de gouddekking slechts 40 pet. behoeft te bedragen, kan men de positie van onze Nederlandsche oentrale credietinstelling dus alleszins gezond noemen. En het be hoeft zeker wel geen uitdrukkelijk betoog, dat derhalve hetzelfde gezegd kan worden van onze vaderlandsche munteenheid: den Nederlandschen gulden! Waarom men dan in de kringen der in ternationale speculanten over het Neder landsche betaalmiddel zoo'n misbaar maakt, daarover zullen wij in een volgend artikel een uitvoerige beschrijving geven. Maar reeds nu kan gezegd worden, dat met de roergangers als dr. A. Colijn en mr. L. J. A. Trip de bemanning en passa giers van het motorschip: „De Nederland sche Gulden" voor ondergang van schip, lading en opvarenden nog geen vrees be hoeven te koesteren. PRINS NIC0LAAS VAN ROEMENIE. Naar Parijs vertrokken. Gistermiddag half vier, kort voor zijn vertek naar Parijs, is Prins Nicolaas van Roemenië in een vliegtuig van het Neder landsche leger, dat deel uitmaakte van een eskader van 4 Fokker-jagers, komen de van het militaire vliegkamp De Kooy, op Schiphol geland. De hooge bezoeker werd naar bet res taurant geleid, waar hij zich eenigen tijd met de daar aanwezige autoriteiten na genoeg dezelfden, die Woensdag j.L bij de aankomst van Z.K.H. uit Brussel aanwezig waren heeft onderhouden. Te kwart over 4 is Prins Nicolaas aan boord van zijn eigen vliegtuig, dat door hemzelf bestuurd werd, in gezelschap van zijn piloot kapitein Opris, naar Parijs ver trokken. De adjudant van Koning Carol van Roemenië, die den Prins op zijn reis vergezelt, is kort daarna met een vlieg tuig van de Belgische maatschappij Sa bena via Brussel naar Parijs afgereisd. Toen de Prins zieh naar zijn vliegtuig begaf, bracht de voor het restaurant op gestelde eerewacht van mariniers, de eer bewijzen. De Prins droeg weer zijn leeren vliegpak met op den rug een parachute. Drie vliegtuigen van het Nederlandsche militaire eskader hebben het toestel van Z.K.H, tot de grens uitgeleide gedaan. De Prins heeft geen gelegenheid gehad de Amsterdamsche luchtaven te bezichti gen. WEDEROM NAZI'S-LEIDERS OVER DE GRENS GEZET. Drie medewerkers van Tykfer in Zuid-Limburg. Behalve aan Tykfer heeft Donderdag de commissaris van politie te Heerlen ook aan de Duitschers Stollenberg, Kramer en Martin aangezegd, dat zij voor hedenavond 9 uur hei. land moeten hebben verlaten. Laatsgenoemde personen waren medewer kers van Tykfer. NEDERLANDSCHE NAZI BIJ AKEN AANGEHOUDEN. Wegens „niet-toelaatbare geldelijke handelingen". Te Kohlscheid bij Aken zijn ir. Verduyn, een leider van Nederlandsche nationaal- socialistcn, en zijn echtgenoote gevangen genomen. Eén onzer berichtgevers in Zuid- Liraburg meldt dienaangaande: In dc mijnstreek had deze man gewerkt als leider der Nederlandsche nationaal-so- cialisten. Hij werd onlangs als zoodanig afgezet, waarna hij een nieuwe Nazi-groep stichtte. Daarvoor was hij ook in het aan grenzende Duitschland te Kohlscheid gaan werken. Hij liet daar inteekenlijsten cir- culeeren en wierf ook advertenties voor zijn partij-orgaan. In Duitschland is echter maar één Ne derlandsche nationaal-gociaüstische groep toegelaten, de z.g. groep-Van Waterland. Van deze zijde werd bij de Duitsche over heid bezwaar gemaakt tegen de actie van Verduyn, vooral omdat men meende dat de voor het nationaal-socialisme ingeza melde gelden indirect dienden om den lei der zelf te salarieeren. Dit bezwaar werd aanleiding om Ver duyn op grond van overtreding van poli- tievoorschriften en niet toelaatbare gelde lijke handelingen (naar opvatting van de Duitsche politie) te arresteeren. Verduyn en echtgenoote zijn in Kohlscheid opgeslo ten en zullen naar Aken overgebracht wor den. „Hbld." DE „EXETER" OP DE SCHELDE. Nederlandsche regeering verleende alsnog toestemming. In aansluiting aan hetgeen wij meldden over het opvaren van do Schelde naar Antwerpen door het Engelsche oorlogs schip Exeter" is inderdaad gebleken dat er van de .zijde van den Engelschen com mandant oen vergissing in het spel is ge weest. Er is intusschen te 's Gravenhage alsnog een verzoek ingekomen om de Schelde te mogen bevaren, waarop onze regeering gunstig heeft beechikt. C0LP0RTAGEVERB0D TE HAARLEM. Noord-Holland's hoofdstad ie den laat sten tijd een veel geploegd arbeidsveld voor colporteurs van onderscheiden poli tieke pluimage. Herhaaldelijk heeft de ool- porteerwoede al tot stevige vechtpartijen aanleiding gegeven, met het gevolg, dat thans, naar we in „Vooruit" lezen, voor Haarlems binnenstad met ingang van he den ©en ooi portage verbod ia uitgevaar digd. Worden am de buitenwijken bet strijd- Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het bureau der Econ. Wereldconferentie tot verdaging besloten. (3de blad). De overgang der Centrum-afgevaardig den naar de N.S.D.A.P. (3de blad). Duitschland's economisch program. (3do blad). De burgerlijke ongehoorzaamheid in Br.- Indië wordt opgeheven, maar niet onvoor waardelijk. (3de blad). Balbo's vtiegeskader te Montreal aange komen. (Luchtv. 4de blad). BINNENLAND. Nederlandsche Bank heeft haar disconto en haar andere tarieven met V, pet ver laagd. (Fin. Beriohten, 3de blad). De sociaal-domocr. wethouders te Am sterdam zullen aftreden, (lste blad). De gemeentebegrooting van Zaandam niet goedgekeurd, (lste blad). Het dreigende arbeidsconflict in het bloembollenbedrijf is van de baan. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De internationale tenniskampioenschap pen te Noordwijk. (2de blad). DE SPOORWEGEN EN DE VRACHT AUTO. Onder den titel „Wat de auto den jpoor- wegen bracht'' is bij de fa. W. P. van Stockum en Zoon te 'a-Gravenhage ver schenen een brochure van den heer Jacq. Harms Tiepen, hoofdredacteur van het weekblad „Bedrijfsauto". Volgens het betoog van den schrijver heeft de auto voor de spoorwegen de „be weging" gebracht. Wie bewijst, vraagt hij, dat niet juist deze beweging de transport toeneming en de winst van de spoorwegen in de jaren tot 1929 de jaren, waarin do auto zich is gaan ontwikkelen heeft ver oorzaakt? De cijfer® leeren, dat het begroo- tingstekort niet veroorzaakt werd door do bedrijfsauto, want minder dan de helft van 't verlies dor spoorwegen was goederenver voer, dus zijn 's lands financiën, aldus schr niet gered met een wet, welke alleen het goederenvervoer per vrachtauto decimeert. Waarom moeten strakB dorpen en steden, thans door vrachtautolijnen verbonden, tot isolement teruggebracht en ook de nuttige autobus geknot worden? Waarom door fnui king van wegtransport, een staatsinkomen van circa vijftig millioen aan belasting, door de auto opgebracht voor wegenverbe tering en bruggenbouw, eraan gewaagd en een kapitaal van vier honderd millioen, in auto's belegd, gezwegen van de waarde der verbeterde wegen Bovendien, zegt schr., is geen der partijen met het wetsontwerp tot het instellen van zwaardere bepalingen op het vrachtautobusverkeer ingenomen; zelfs de spoorwegen verklaarden „dat de werking van de wet geheel afhankelijk zal zijn van den raad-van-vijf, welke de ver gunning zal verleenen. Summa summarum de wetswijziging zal geen oplossing van het verkeersvraagstuk brengen" Kan nu, eindigt schr., de Kamer nu nog dit wetsontwerp aannemen, waar zoo door de belanghebbenden geoordeeld wordt en dit dus wordt opgedrongen? Verlof gouverneur van Curasao. Aan den heer B. W. T. van Slobbe, gou verneur van Curasao, is, met ingang van don dag in do maand Augustus, waarop hij Curacao zal verlaten, in 's lands belang vier maanden verlof naar Europa ver leend. Als waarnemend gouverneur zal, na het vertrek van den heer van Slobbe, optre den de heer H. Schotborgh, gepension- neerd administrateur van financiën in Curacao.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1