de afgeloopen week in het buitenland sport Vlammende Katchen. ZATERDAG 15 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 De wereld is een draai-tol. Verwarring op de Economische Wereldconferentie te Londen. Hen derson als dolende ridder. Het concordaat tus- schen Duitschland en het Vaticaan. Draai-tollenaar s. De wereld is ,n groote draaitol. Op school hebben wij dat al geleerd, en hoe geleerder een mensch vordt, des te meer voelt hij zich een draai- tollenaar op deze tollerige wereld. Je wordt er soms draaierig en duizelig van. Het zal onzen lezers ook wel eens voor de oogen geschemerd hebben, wanneer zij la- Kn v. d. geweldige en gewaagde experimen t*n, welke er op het oogenblik worden ge nomen op politiek en economisoh terrein. Op politiek terrein: en dan denken wij aan Duitschland; op economisch terrein: en dan denken wij aan Amerika. Laat niemand zich geneeren, te beken nen dat hij deze dwaze wereld niet meer begrijpt, zelfs de buitenlandsche over zichtschrijver van de N. R. C. is duizelig geworden. „Wij hebben in de afgeloopen week in de buitenlandsche pers het relaas van twee gebeurtenissen gevonden, aldus schrijft hij, die schijnbaar ge-en verband houden met de politiek, maar die ons in werkelijkheid voorkomen meer opheldering omtrent de oorzaken van onverklaarbaar lijkende fei ten op monetair en staatkundig gebied te verschaffen dan eenige oeconomische en sociale redeneering. Een gebeurtenis vonden wij met gerecht- vaardigden ophef gehandeld in de Engel- gche bladen. Er zijn de vorige week in Groot-Brittan je opmerkelijk veel wilde die ren uit menageriën ontsnapt, voorzoover wij ons herinneren op zijn minst drie tij gers, een leeuw en nog eens een leeuw, op drie uiteengelegen plaatsen. Kwaad heb ben deze beesten in strijd met hun aard nergens gedaan. Kwamen menschen hun in den weg dan wierpen ze hen gewoon lijk van de been, met zooveel zorg echter dat ernstige beschadigingen daarbij niet zijn voorgekomen Dat alles is ook vroeger wel geschied. Bijzondere opmerking ver dient echter het geval van den leeuw, die na zijn ontsnapping erop werd betrapt in een tuinderij de tomaten van de planten te happen, en die deze wel zeer onbevredigen de nabootsing van biefstuk een zoo voor treffelijke voeding scheen te vinden dat hij in de verdere 38 uren van zijn vrijheid zich van alle wandaden tér verkrijging van min der vegetarische „Rohkost" heeft onthou den. Dit lijkt op een wonder, een versohijnse! tegen de natuur der dingen. Maar den die pen zin, de duidelijke tendentie van het geval begrijpt men eerst goed als men het beschouwt in verband met een ander feit, dat tegelijkertijd geschiedde. Bij Atrecht viel 'n. konijn de familie aan die het juist door aankoop liefderijk in zijn midden had opgenomen. Het beet deerlijk den man, de vrouw, de drie kinderen, den hond en de kat. En toen men het geduildig, en als ver maning om tot zijn natuur terug te keeren, uit de woning in het verblijf van het pluim vee bracht, richtte het daar een groote slachting onder kippen en eenden aan. Men kan deze dingen niet zonder samen hang beschouwen; de leeuw geniet blijk baar uit voorliefde van een vegetarisch dieet waarbij zelfs een konijn wrang zou hebben gekeken, en een konijn treedt op als een lioen verwoed, zoo fel in zijn bloed dorst, dat men niet weet wat er gebeurd zou zijn als dit konijn den vegetarischen leeuw had kunnen tegenkomen. Wie, als hij dergelijke dingen, goed ge documenteerd want in alle kranten ge drukt, verneemt, nog van de wereld het normale blijft verlangen hij kan diepe teleurstellingen en onpeilbare verbazing niet ontgaan*. Conferentie. Het is inderdaad een abnormale tijd, welken wij beleven. Op de Econmische Wereldconferentie te Londen hebben de Amerikanen zich der mate abnormaal gedragen, dat het den ove rigen landen duizelig is geworden en zij zich een rustkuur van een paar maanden moesten voorschrijven om te bekomen. Zoo als men weet, gaat het om de positie van het goud. De Amerikaansche leeuw, die steeds het vlee-sch van het goud heeft ge geten, i« plotseling vegetariër geworden en hapt met smaak in de tomaten der in flatie, na den gouden standaard smadelijk verlaten te hebben De kleine konijntjes echter, de landen, die hoewel veel minder goud bezittende, toch den gouden stan daard wenschen te handhaven en him geld op waarde willen houden, bijten van zich af in een verwoed verweer. Zij hebben zich aaneengesloten, n.l. Frankrijk, België, Italië, Nederland, Zwitserland en Polen, en hebben vergaderd te Parijs, ter bespre king van maatregelen ter bescherming hun ner valuta. Deze besprekingen waren ge heim, moesten geheim zijn om de uitwer king der te nemen maatregelen niet te be lemmeren. Tot nog toe is echter van ©eni gen maatregel nog niets gebleken. Inmiddels danst de dollar lustig op en ne§r en niemand weet, waar hij tenslotte zal belanden. Roosevelt neemt allerlei ge waagde experimenten en wenscht voorloo- pig den dollar niet te stabiliseeren. Daar een waardevast ruilmiddel een van de eer st© vereischten is, voor de bespreking van ander© monetair© en economisch© proble men, schoot er van de Londensche confe rentie weinig anders over, dan te wachten totdat er eindelijk klaarheid in Amerika zou bestaan omtrent den te volgen koers. Het bureau der conferentie heeft tot ver daging besloten, maar inmiddels blijven de commissies met hun arbeid doorgaan alsof er geen vuiltje aan de lucht ia.„ Werk verschaffing" noemt men dat. Men doet net, alsof de conferentie nog niet door is en werkt maar door aan de opstelling van rapporten, die zeker voor den eersten tijd voor kennisgeving zullen moeten worden aangenomen. De belangstelling voor dezen arbeid is echter plotseling geringer dan aul ge worden. Dolende ridder. Zooals bekend, is ook die andere groote conferentie, n.l. de Ontwapeningsconferentie te Genève, verdaagd tot in October. Deze gedwongen rust wordt momenteel door den voorzitter dier conferentie Hen derson benut om een zwerftocht te onder nemen langs de regeeringsbureaux te Pa rijs, Rtome en Berlijn, om de tegenstellin gen zoo mogelijk t© overbruggen. Te Pa- LAWN-TENNIS Krachtvoedscl t»lj lusteloos» held on vermoeidheid Slechts 70 cents por bus Nutrlclo - Zoetermeer rijs is Henderson reeds geweest, hij zit nu in Rome. Wat hem ter conferentie niet gelukt is, is hij nu aan het probeeren in particuliere besprekingen. Hij had gemeend in Londen de kopstukken der internationale politiek bijeen te zullen vinden, van welke gelegen heid hij gebruik had willen maken. Maar dit plannetje is mislukt, omdat Londen zelf mislukt is. Hij komt thans als e«n reiziger in Ont wapeningsplannen aan de deur. Zal het hem gelukken, iets te verkoopen? Het lijkt haast onbegonnen werk, daar te Genève gebleken is, dat vrijwel op alle groot© punten oneenigheid bestaat. En juist nu komt Amerika ook al met een koerswijziging, terwijl Japan allang uit den koers is geslagen. Naar verluidt wenscht Amerika het vlootverdrag van Londen na afloop in 1936 niet te conti- nueeren, blijkbaar uit vrees voor nieuwe verwikkelingen met Japan. En voor Europa zelf zien wij den tijd van hartelijke ver standhouding tusschen de volken ook nog niet aanbreken. Wij kunnen dan ook de moedige poging van Henderson niet anders dan bewonde ren en denken aan het woord, waaruit on ze Vader des Vaderlands moed geput heeft: „Het is niet noodig te hopen om iets te ondernemen, evenmin als het noodig is succes te hebben om te volharden*'. Concordaat. Tenslotte nog een woordje over het Zaterdag j.l. te Rome ge parafeerde concordaat tusschen Duitsch land en het Vaticaan Door dit concordaat is vrede gesloten tusschen het nationaal- socialisme en de Katholieke Kerk. De Kerk heeft zich van elk politiek gebied teruggetrokken, terwijl de Duitsche regee ring aan de Kerk de vrijheid laat om op kerkelijk terrein te doen wat zij haar plicht weet. De tekst van het concordaat is nog niet gepubliceerd, doch het is toch wel bekend, dat oa. op het gebied van onder wijs ©n godsdienstige groepsvorming de Katholieken tevreden kunnen zijn. Blijk baar heeft Hitler leering getrokken uit den vruchteloozen strijd van Mussolini met den Paus, want dit concordaat is heel wat vlugger tot stand gekomen dan inder tijd de verzoening van het Vaticaan met het Italiaansche fascisme De Kerk heeft zich altijd aan weten te passen aan gewijzigde toestanden en heeft daarvoor steeds offers weten te brengen. Hoe groot deze offers thans zijn, zal eerst bij publicatie van het concordaat blijken. In ieder geval is duidelijk, dat het Vati caan door het sluiten van dit concordaat geen uitspraak heeft gedaan over de inner lijke waarde van het nationaal-socialisme als stelsel. OM DEN DAVIS-BEKER Engeland leidt met 21. Gisteren is het dubbelspel gespeeld en vol gens verwachting door de Engelschen gewon nen. Aldus: Perry en Hughes (E.) sl. Turnbull en Quist (Austr.) 7—5, 6—4, 3—6, 6—3. Engeland leidt thans met 21. VOORRONDE OOSTENRIJK—SPANJE Oostenrijk heeft de leiding met 20. Gisteren werd te Weenen een aanvang ge maakt met de match OostenrijkSpanje voor de voorronde voor het Davis-Cup-tournooi 1934. De uitslagen van de eerste enkelspelefl luiden als volgt: Artens (Oostenrijk) wint van Maier (Spanje) 79, 63, 26, 75, 62. Matejka (Oostenrijk) wint van Suque (Spanje) 62, 6—3, 97. Oostenrijk leidt dus met 20 DE INTERN. KAMPIOENSCHAPPEN TE NOORDWIJK Mej. Rollin Couquerque geslagen. 't Was gisteren een goede dag voor het Noordwijksche tournooi en er werd heel wat van den verkregen achterstand ingehaald. Het spel werder evenwel niet gemakkelijker op, want bleef de regen nu achterwege, de kleinè storm, die er over ons landje trok stelde hoo- ge eischen aan de spelers en speelsters. Intusschen bleven verrassingen op dezen dag uit. Het begon in het heeren-enkelspel met de nederlaag van den speler in „shorts" Rogers. Vrijdagavond was de stand afgebroken op 2— 2 in de vierde set, met twee sets tegen en voor Roger. Reeds toen was er eenige span ning in de stemming bij deze spelers, en deze werd er niet minder op, toen Rogers des och tends niet op tijd verscheen. Gevolg van een misverstand Gelukkig kon de wedstrijdlei ding den eisch van Sertorio om zijn tegenstan der te schrappen, weerleggen en de Italiaan was in zijn booze stemming zoo goed op slag, dat hij de vierde set snel won. In de vijfde won Rogers keer op keer de lange backhand-duels, die de spelers uit vrees voor eikaars forehands voerden, doch toen hij bij 42 zijn service kreeg en dus de beste kansen had, ging hij zoo op safety spelen dat de Italiaan door tactisch net-aanvallen, gelijk maakte en tenslotte met 75 won. Zoodat we hem tegen Timmer zul len zien in den halven eindstrijd en niet Ro gers. De andere halve eindstrijd zal gaan tus schen Stefani en von Kehrling. De Italiaansche Davids Cup-speler won zijn partij tegen Leem bruggen met 108, 63, 64. Von Kehrling had in zijn kwart-eindstrijd der derden Hol- landschen tegenstander, na Heynen en Hu- ghan nu Scheurleer. Ditmaal won hij in drie sets: 63, 64, 86. Hij was minder onvast dan op de vorige dagen. In het dames enkelspel werd onze kam pioene, mej. Couquerque, in drie sets gesla gen door de Duitsche internationale speelster, mevr. Stuckvon Rezniz, zoodat we geen Ne- derlandsche speelster in den eindstrijd zullen zien. Mevr. Burke die met 64, 62 haar kwarteindstrijd van mej. Ingram won. moet nog haar halven eindstrijd tegen mej. Adamoff spelen. Het is de vraag of zij dit winnen zal. In het gemengd dubbelspel werd mej Ada moff met Stefani als partner uitgeschakeld door een Hollandsche combinatie: door mej. Lindonk en Hughan! Het buitenlandsche paar was een heel stuk beneden den vorm die ver wacht mocht worden, vooral mej. Adamoff was zwakjes, miste veel en speelde keer op keer in de kaart van den vluggen Hughan en van de goed op slag zijnde en pittig aanvallende mej. Lindonk. Deze passeerde ook Stefani meermalen aan het net. De buitenlanders vreesden in den wind blijkbaar de lob, verlo ren tenslotte met 5—7, 57! De overige uitslagen zijn als normaal te be schouwen. De kwarteindstrijden komen nu aan de beurt. In het dames-dubbelspel kon mej. Couquer que evenmin haar juisten vorm vinden als in het enkelspel. Had mevr. Dros niet zoo ener giek volgehouden dan zoo ook hier een Neder- landsche nederlaag te boeken geweest zijn. Nu 7QQci konden zij nog juist mevr. Dyson en mej. In gram slaan met 64 in derde set... De eind strijd zal gaan tegen mevr. Burkc cn mej. Ada moff, die ook drie sets noodig hadden, tegen het Duitsche paar mej, Sander en mevr. Stuck In het heerendubelspel bereikten Timmer en von Kehrling in de onderste helft den halven eindstrijd, waarin zij van OlstHughan ont moeten. Zij hadden de eerste set noodig om zich in te spelen, wonnen de volgende met in elke set drie games verlies. De eindstrijd zal gaan tegen de winnaars van StefaniRogera en KaratenWeber. De uitslagen zijn: Heeren-enkelspel. 4e ronde: G. W. Scheur leer sl. mr. W. Marinkelle 75, 61, 64; W. Karsten sl. H. H. E. Imhoff 64, 64, 63. Kwart-eindstrijd: G. de Stefani sl. G. Leembruggen 108, 63, 64; B. von Kehr ling sl. G. W. Scheurleer 63, 64, 86; G. Sertorio sl. L. Rogers 64, 16, 57, 6—3, 7—5. Dames-enkelspel. Kwart-eindstrijd: mrs. Burke sl. miss Ingram 64, 62; mej. M. Rollin Couquerque sl. mej. E. Sander 63, 6—1; mevr. P. van Stuck al. mrs. Dyson 6—0, 6—3. Halve eindstrijd: mevr. P. van Stuck al. mej. M. Rollin Couquerdque 57, 63, 75, Dames-dubelspel. Ie ronde: mej. I. Ada moff en mrs. Burke sl. mej. T. de Jong en mevr. O .Schim van der Loeff 62, 6—1; mej. E. Belzer en mej. A. Kerckhoff w. o.j mevr. J. van Alfen en mevr. N. Ernst w. o. 2e Ronde: mej. I. Adamoff en mrs. Burke sl. mej. E. Belzer en mej. A. Kerckhoff 61, 63; mevr. P. von Stuck en mej. E. Sander sl. mevr. M. Jonquiere en mevr. J. Boutmy 79, 61, 63; miss Ingram en mrs. Dyson sl. mevr. J. van Alfen cn mevr. N. Ernst 62, 62; mej. M. Rollin Couquerque en mevr. Dros Canters sl. mevr. J. Dralle en mej. L. W. van Lindonk w. o. Halve eind strijd: mej. M. Rollin Couquerque en mevr. Dros Canters sl. miss Ingram en mrs. Dyson 68. 61, 64; mej. I. Adamoff en mrs. Burke sl. mevr. P. von Stuck en mej. E. San- der 46, 62, 64. Heeren-dubbelspel. Ie ronde: mr. P. J. Sig- mond en G. van Aardennen w. o. 2e ronde: G. W. Scheurleer en G. R. Castendijk sl. H. E. Lefrandt en J. de Bruin Kops 97, 86, 6—2; W. Karsten en W. F. Weber w. o.; mr. W. Marinkelle cn W. Heynen sl. mr. P. J. Sigmond en G. van Aardennen 6—2, 62, 6—2; T. Hughan en J. van Alst sl. D. Tesch- macher en J. Haas 60, 62, 61; H. Jourde en G. Sertorio s.l J. H. Wisselink en H. Imhoff 62, 64, 60; B. von Kehrling en H. Timmer w. o. 3e ronde: W. F. Weber en W. Karsten sl. mr. W. Marinkelle en W. Heynen 6—0, 62, 64; T. Hughan en J. van Olst sl, G. Leembruggen en A. A. Fyzee 6—0, 6—4, 6—3; B. von Kehrling cn H. Tim mer sl. H. Jourde en G. Serotrio 62, 60, 64; G. de Stefani en L. Rogers sl. G. W. Scheurleer en G. R. Castendijk 75, 63, 61. Halve eindstrijd: B. von Kehrling en H. Timmer sl. T. Hughan en J. van Olst 26, 6—3. 6—3, 6—3. Gemengd dubbelspel: le ronde: mej. T. Ter- windt en G. Leembruggen w. o.; mevr. M. Jonguiere en J. van Olst si. mr. W. Marin kelle en mej. T. de Jong 75, 6—4; mej. A. Kerckhoff en G. W. Scheurleer sl. mevr. J. de bruin Kops en De Bruin Kops 63, 61; mevr. I. Wetselaar en M. Wetselaar w.o. 2e r.: mrs. Burke cn B. von Kehrling sl. mevr, J. Dralle en H. Imhoff 64, 62; mej. L. W. van Lindonk en T. Hughan sl. mej. I. Ada moff en G. de Stefani 75, 75, mevr. I. Wetselaar en M. Wetselaar w. o.; mevr. M. Dros Canters en L. Rogers sl. mej. M. Roos en H. E. Lefrandt 61, 64: mevr. P. von Stuck en G. Sertorio sl. mevr. J. Boutmy en N. Jourde 64, 62: mej. E. Belzer en W. Karsten sl. mevr. M. Jonquiereen J. van Olst 6—0, 75; mej. M. Rollin Couquerque en R. Castendijk sl. mej. T. Terwindt cn G. Leem bruggen 60, 46, 60. 3e ronde: mevr. M. Dros Canters cn L. Rogera sl. mevr. I. Wet selaar en M. Wetselaar 61, 6—3. FEUILLETON. Naar het Duitsch van PAUL OSKAR HöCKER. 82) Ik raak met hem in gesprek. En ik moest hem telkens aankijken, want ik dacht, dat gezicht komt mij zoo bekend voor, ik weet alleen niet, waar ik hem eerder ge zien heb. Dat zei ik later ook tegen me vrouw Rettberg. En ze begint te lachen en zegt doodkalm: dat is toch de nieuw© knecht van juffrouw Lutz, en bij haar in den tuin was hij ook al aan het werk ge weest. „U moet hem 's avonds in de opera rien, in smoking. Everny inch a gentle man. (Een op en top heer). Wat zegt u daarvan. Mama?" „Het is niet de tuinknecht van Kat chen, maar in stilte haar verloofde." „Onzin, mama", zei Viktor boos. «Wil ik je eens wat vertellen, jongen", zei mevrouw Troilo gedwongen lachend, Öe bent zoo boos er om, omdat j© in je hart jaloerscb hent. Je denkt nog altijd aan die ellendige Kitchen en kunt. niet hebben, dat ze uit Engeland een vriend heeft mee gebracht." Een lange poos zweeg Viktor. Hij moest iets in zijn binnenste het zwijgen opleg gen. ..Hoe komt u er bij, mama. Maar ik kan ">ch niet op voet van gelijkheid omgaan m©t een vent, die op het bevolkingsregis ter als tuinknecht staat ingeschreven en voor wien iedere week zegels geplakt wor den." »0ch kom, hoe weet je dat?" „Ik heb geinformeerd. Het geval heeft me toch geïnteresseerd. Eigenlijk alleen uit nieuwsgierigheid. Maar bovendien: ik wilde mevrouw Rettberg om zoo te zeg gen offioeel bewijzen, hoe ontactval ze handelt.'' „En wat zegt ze er nu van?" „Ze lacht, Ze lacht altijd, als men ern stig wordt. Ze vindt haar ruime opvattin gen origineel en aardig Haar „gentleman- arbeider" is een geliefkoosd onderwerp van haar geworden. En ze vindt mij be krompen, pedant, burgerlijk, weet ik wat al meer, omdat ik er aanstoot aan neem." „En speelt hij nu nog steeds mee Neen toch. 's Morgens tennissen en 's middags graven en planten bij haar in den tuin „Het werk is klaar. Af en toe komt Ka- tarina zelf of ze stuurt haar volontaire of den ouden Reuss of een van de leerjon gens. De Engelschman schijnt ze op het oogenblik niet in de kas te kunnen mis sen. Ze schijnen daar buitengewoon ge heimzinnige dingen te doen. Wentzel heeft verteld, dat zoo een anjerkas op de heele wereld nergens bestaat." Mevrouw Troilo lachte hoonend. „Waar die oude Wentzel al niet door geïmpo neerd isMaar van wat die zegt, hoef je je niets aan te trekken. Die heeft altijd de partij van de familie Lutz opgenomen. „En die geschiedenis met die vuren", zei Viktor, terwijl hij opgewonden zijn rondwandeling weer hervatte, „U weet wel, toen in Mei, daar ben ik nu ook ach ter Een zekere juffrouw Rtuckrrfdt. die bij Katarina volontaire is, die heeft een keer met de Deensche gezelschapsjuf frouw op den Amselberg getennist en daar bij van alles gekletst. Katarina is 'n groo te anjerkweekerij begonnen. Ja. stel u voor, en niet voor snijbloemen Die worl den maar als bijzaak verkocht. Het is haar voornamelijk te doen om kostbare novitei ten, die in Duitschland nog niet gekweekt worden. En om te beginnen, wil ze een paar eigen specialiteiten op de markt brengen. De eerste plantjes stonden juist buiten, toen het weer plotseling omsloeg en er nachtvorst kwam, toen in dien nacht in Mei. En verbeeld u, ze zijn den heelen nacht buiten geweest, Grootvader ook. en hebben kolenvuren laten branden, meer dan twintig. En 24 uur was Katarina niet uit de kleeren geweest. Maar het had al lemaal niets gegeven: de eene nieuwe bloem is verloren." Mevrouw Dora Troilo maakte een af werend handgebaar. „Het draait toch op niets uit. Wij hebben het toch ook gepro beerd. Het is veel beter en veiliger, om ander© experimenten voor de j© laten maken ..Het ergert me alleen maar dat z ij ze maken zal", viel hem uit zijn mond. Op oen keer gelukt haar het een of ander en dan is ze iemand van beteekenis." „Wat voor beteekenis Wind je toch niet zoo op, jongen. Een paar zonderlingen die een zwak voor zulke dingen hebben, zullen haar feliciteern en in de vakbladen spreken ze een poosje over baar en over haar nieuwe bloem Dat is alles." „Over ons spreken ze alleen als ze ons in ieders oogen kunnen kleineeren." Hij streek driftig zijn beide handen door het haar. „Mama, ik begrijp niet, dat u het al lemaal zoo kalm ouneemt. Oom Rispeter is nn eenmaal een bekrompen man. Hij handelt in bloemen, zooals ze in Aken in stoffen handelen. Maar in ons vak is toch een mooiere opvatting mogelijk. Kunnen wij ons niet van hem losmaken?" „Los-ma-ken 7" Stotterend herhaald© zij het woord. „Waar denk je aan. jonsen? Waarom? En met welk recht? We hebben zooveel aan hem te danken. Vergeet dat niet." „Te danken Hij is hier naar to© geko men, omdat hij inzag geld te kunnen ver dienen. anders was hij heusch wel wegge bleven. Maar wat hij gedaan heeft was roofbouv.Aanzien geniet onze firma te- genwoo'd'g niet meer 1" „Wat bezielt jou toch tegenwoordig? Ik Een je niet meer, Viktor." „Och mama, ik heb zoo'n verlangen om werkelijk iets tot stand te brengen. Daar om ben ik uit Aken weggegaan. Maar het is hier al niet anders dan daar. Kruido- nierswerk. En wat ik hier te doen heb, kan iedere kantoorbediende. „Maar zeg dan in vredesnaam, w a t je te doen zoudt willen hebben „Ik zou voor de eer ©n het aanzien van onzen firmanaam willen werken. Voor een reputatie, dat we goeden smaak hebben en kunstzinnig zijn. Om te beginnen, al die gruweldingen uit onzen catalogus ver wijderen. alles wat oom Rispeter hier in gevoerd heeft en waardoor hij zich zoo ontzag veel verbeeldt." „Dat zou toch hetzelfde zijn als je geld buidel opnemen en in de gracht smijten. Je bent. toch wel goed wijs. jongen? En dien onzin haal je je alleen in do hoofd, omdat die. malle madam van hiernaast met haar anjelierderij begonnen is Viktor haalde diep adem. „Misschien hebt u gelijk. In elk geval schaam ik me voor haar." „Nou wordt het me toch te erg. Die be roerde meid zal me waaraehtic hier mijn rust ook nog verstoren. Tk wil die praatjes niet moor aanhooren, Viktor. Versta ie? J© zou ie moeten schamen, als je op het oogenblik nosr een sikkepit om dat kind gaf, dat je de bons heeft gegeven. Be grijp jeIk hoop maar, dat die kromme sprongen van haar zoo gauw mogelijk uit zullen zijn. Begint me daar met schulden van voren en schulden van achteren een grootscheepsche onderneming 1 Het hemd, dat ze aan haar lijf heeft, hoort nog niet van haar. En jij verlangt waarachtig, dat ik me geen raad zal weten van re#peet voor haar. Let maar op, hoe lang die heer lijkheid daar nog duurt. Je arme grootva der heeft voor haar al tweed© hypotheek op zijn terrein genomen. Nu is ze aan het einde van haar crediet. Wat. gebeurt ©r? Naar den kelder gaat ze, Dat voorspelt je oom haar en dat is een knappe koop man, al heeft hij dan geem verstand van jullie artistieke t.uinaanleggerij. Als j« verstandig was, zou je zeggenlaat z© haar gang maar gaan met die mooie kun sten: met een paar maanden is ze op d© flesch en koopen wij den heelen boel voor een appel en een ei op. F.n dan zijn w© meteen voorgoed van haar af." Hij rilde er van, hoe ze dat alles op hoo nenden toon zei. bij voorbaat al genie tend van haar triomf. Katarina van huis en hof verjagen „Tk wil haar ongeluk hor-lomaal niet", zei hij met moeite, „ik kan alleen de idee niet verdragen, dat ze ons allemaal over vleugelen zal.... ik gun haar de overwin ning niet. Tk wil niet door haar verne derd worden." „Maar dat is toch ziekelijk, Viktor. Tk begrijp niet. dat je nntr eon oogenblik aan dat vorsehrikkeliike kind denkt. Tk kan me gewoonweg doodergeren aan je" (Wordt vervolgd) 1

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13